Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 678
  • 296
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 46
Сумите на детските са 18 лв за 1-во дете и 20 за всяко следващо. Аз лично смятам, С риск да ме оплюете ще ви кажа моето предложение:
Детските да си останат, както са сега като малко се вдигне дохода при който се отпускат.
А сумите които се приспадат от данъци значително да се увеличат.
Ще ви обясня, аз си мисля, че тези детски би следвало да останат като вид помощ за семействата с по-ниски доходи. Тези , които имат по-високи доходи ще си получават парите за това че имат деца от семейното облагане, като се надявам сумите да се изравнят или да станат даже по-големи.
По този начин тези с ниски доходи ат ще се възползват и от детските и от семейното облагане
да ги разгледаме по групи:
1) неосигурени - те имат доходи от някакви помощи тоест взимат детски, но не се възползват от семейното облагане
2)осигурени на МРЗ - взимат детски, но не се възползват от семейното облагане, защото до 180 лв е необлагаема сума, тоест няма от какво да се приспадат данъци
3)осигурени със среден доход (който трябва да се измисли колко да е, да речем 250 или 300 лв на член от семейството, например при семейство с едно дете, това означава двамата родители да получават средно по 375- 450лв) получават детски, но се възползват и от семейното облагане
4) осигурени на по-високи доходи - те се възползват само от семейното облагане
Какъв е резултата - печелят най-много хората със средни доходи , както би трябвало да е според мен.
Очаквам коментарите ви Hug Момичета малко ми е сложно така да обяснявам в писмен вид, така че ако нещо не разбирате моля ви питайте и нали знаете кога отговарям Mr. Green

Здравейте момичета,
Не съм съвсем сигурна, че разбирам добре подоходното облагане, но намирам предложението на kleo_80 за много разумно. Мисля, че действително трябва да се стимулира средната класа. Все пак, именно тя е гръбнака на обществото. Освен това е добре хората, които плащат данъци върху реалните си доходи да имат възможност да ползват данъчни облекчения. Да се надяваме, че повече хора ще бъдат заинтересовани да си плащат данъците, все пак не може само да искаме пари от държавата, без да има кои да пълни бюджета.
Мисля, че действително увеличаването на детските няма да удовлетворява всички като размер, затова разделянето на социални групи е най-разумно. Така и хората с ниски доходи ще могат да разчитет на една финансова помощ, а осигурените със срдени и всики доходи ще знаят защо плащат данъци.

# 151
  • Мнения: 307
Здравейте, и аз съм бременна с първото си дете в 5-ти месец. Терминът ми е 7 януари, но ако родя евентуално през декември ще се ползвам ли от новия закон за майчинството или ще ме минат по старото с 135 дни майчинство.
Тия хора не казват едно и също нещо два пъти. Моля, ако вие имате повече информация да ми отговорите.
Предварително благодаря на всички!  bouquet
Хубав ден!  Hug

# 152
  • Мнения: 508
Сега гледах новините на БТВ, там казаха, че от новия закон ще се възползват родените след 1.01.2007 и тези който към тази дата не са навършили 3 месеца. Обаче аз неразбирам, значи ли това, че няма да се взимат тези 135 дни болнични, защото аз може да родя преждевременно/ какво да направя/? И какво ще се взима в предвит, акта за раждане на детето ли? Охххх

# 153
  • Мнения: 977
Привет, момичета!
Поразрових се и ето какво намерих за семейното подоходно облагане:

Цитат от брошура, която се издава от НАП и ГДД от 15 юни 2005 г., но мисля, все още е актуална:


"инфо от НАП
Семейното подоходно облагане
Какво е семейното подоходно облагане?
Семейното подоходно облагане е възможност за българските родители да намалят данъка върху доходите, който дължат за 2005 г.
На какви условия трябва да отговарям, за да ползвам намалението на данъка?
Дължимият от Вас данък ще бъде намален, ако през 2005 година отглеждате едно или повече непълнолетни деца. За да ползвате данъчното облекчение, към 31 декември 2005 г. детето/децата не трябва да е настанено/ни за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца.
Ще имате право на данъчно облекчение за отглеждане на деца:
• ако упражнявате родителски права и детето/децата не са настанени извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество;
• ако сте настойник или попечител;
• ако сте роднина или близък и детето е настанено при вас за срок не по-кратък от 6 месеца като мярка за закрила;
• ако сте приемен родител.
И на двамата ли родители ще се намалява данъка?
Данъчното облекчение за отглеждане на деца може да се ползва само от единия родител.
Ако родителите не са сключили брак, ще могат ли да ползват данъчни облекчения?
Когато родителите не са сключили брак, данъчното облекчение може да ползва само майката, а когато бащата е припознал детето (децата), данъчното облекчение ще се ползва по избор от единия от двамата родители.
Възможно ли е родителите да се договорят кой от двамата да ползва данъчното облекчение?
Да. Ако единият родител получава само необлагаеми доходи – например стипендия и не е възможно да ползва данъчното облекчение, другият родител може да се възползва от тази възможност. Въпрос на избор е, кой от двамата ще ползва данъчното облекчение. Родителят с по-големи доходи може да намали дължимите от него данъци. Същото се отнася и до приемните родители или близките и роднините, при които е настанено детето.

Колко данъци ще спестя?
Това зависи от размера на доходите Ви. При ползване на данъчното облек¬чение, данъчната основа1 се намалява с определена фиксирана сума:
• ако отглеждате едно дете, ненавършило 18 години, намалявате с 360 лв. годишната си данъчна основа
• за две деца сумата е 780 лв.
• за три и повече непълнолетни деца – 1140 лв.
Ако детето ми навършва пълнолетие през 2005 г., ще мога ли да ползвам данъчно облекчение?
Да. Данъчно облекчение се ползва и за децата, родени или навър¬шили пълнолетие през 2005 година.
Трябва ли да представям документи пред счетоводителите в моята фирма, за да ползвам данъчното облекчение?
Не е необходимо да представяте никакви документи пред счетоводството на Вашия работодател.
Какви документи трябва да представя пред данъчната администрация?
За да ползвате данъчното облекчение, трябва да подадете лично или да изпратите по пощата в териториалната данъчна дирекция (данъчното подразделение) по постоянен адрес декларация по образец. Можете да намерите тази декларация и в интернет на адрес www.taxadmin.government.bg. Към нея трябва да приложите декларация от другия родител, че той или тя няма да ползва данъчното облекчение. Този документ не се прилага, ако другият родител е неизвестен, лишен е от родителски права или е починал.
Кога ще мога да ползвам данъчното облекчение?
Данъчното облекчение ще ползвате при годишното облагане на дохо¬дите Ви за 2005 г. Затова трябва да подадете годишна декларация и към нея да приложете документите, посочени по-горе. Срокът за подаване на декларацията е до 15 април 2006 г. Възможно е да изпратите декларацията си до данъчната администрация чрез интернет, подписана с електронен подпис.
Ако след като подадете всички необходими документи, се окаже, че има надвнесен данък, той ще Ви бъде възстановен от данъчната администрация по посочена от Вас банкова сметка.
Ако имате допълнителни въпроси за семейното подоходно облагане, моля обадете се на денонощния телефон за данъчна информация 02 988 40 40 30 65 или посетете www.taxadmin.minfin.bg"



Семейното подоходно облагане е преференция, която може да се ползва само от единия родител. Желателно е това да е родителят с по-високи доходи.
И още:
"С въвеждането на семейното подоходно облагане държавата се ангажира да върне част от данъците за 2005 г. на семействата с непълнолетни деца, както и на несемейните двойки с деца, признати от родителите. Глобата за подаване на невярна информация по семейното облагане е 2000 лева. За да може единият родител да ползва облекчението, вторият подписва декларация, която се прилага към документите на първия, че не ползва намалението за деца. Тънкостта тук е, че се намалява облагаемата сума, а не дължимият данък. За едно дете се приспадат 360 лева, за две - 780 лева, а за три -1140 лева. Сметката показва, че ако в едно семейство двамата родители получават заплата по 500 лева и имат две деца под 18 години, то държавата ще върне на единия от тях 171,60 лева."


Тук можете да прочетете резюме на тема "Семейно подоходно о … ейския съюз"


Последна редакция: ср, 16 авг 2006, 13:05 от mishelle

# 154
  • Мнения: 353

Има и още една уловка тук. В европейските страни можеш да декларираш, че живееш с някои и имаш общо домакинство, така печелиш от този данък. Тук трябва да се направи същото. Така тези които нямат сключен брак ще бъдат заинтересовани да обявят съжителство и няма да се водят самотни родители.


здравейте мами, включвам се защото като всички, и аз се вълнувам.

по повод обсъжданото бих искала да кажа следното:
1. наложително е създаване на закон за съжителството (примерно в холандия е така - обявяваш в районно или нещо подобно с кого на какъв адрес съжителстваш, имаш ли деца - ако да, колко и т.н. и се водите семейство) защото в българия броя на съжителстващите родители с деца е много голям. аз съм една от тях поради мпои си лични причини. това, оето ми прави впечатление е, че доста хора не се женят, само за да се водят САМОТНИ РОДИТЕЛИ или по-точно самотни майки, което на практика е лъжа. това до голяма степен е приложимо за принадлежащите към една определена малцинтвена група, по този начин се получават облаги, до колкото е възможно.
пример: минлата седмица ходих с моя близка да подав молба за помощта за новородено дете, чакахме  часа 3 цинганки, които щателно разпитваха какво и как да попълнят, за да получат помощ за парно, ток и не знам още какво. оказа се, че не могат да пишат - така че им изпратиха и кой да им помага. в един момент се появи един циганин, който нещо се развика на трите и те се разбързаха. защо разказвам това? защото на опашката имаше и друга циганка - изглеждаше съвсем свястна жена, която обясни, че този чичо е мъжа на една от тези три самотни майки с 5 деца.......
така че е доста важно да се регламентира този въпрос, иначе настава поредно объркване.
2. децките - ако се копират чуждите практики, до би било добре да има следната схема (цифрите са примерни за по-лесно):
- безработни, инвалиди, ниски доходи до 100 лв. - даване на детски помощи в размер X
- минимални доходи между 100 и 200 лв. - детски помощи или в размер X, или в рамер Y (на 1/2 от X)
- всички останали, т.е. добри доходи - без детски надбавки, но за сметка на това да се приеме в този случай семейно облекчение на данъците.

струва ми се, че така всички ще са доволни - тези с малки доходи ще имат надбавки, а другите за сметка на надбавки ще пестят от данъци.

по този начин би се постигнало и още нещо, което новия закон доста ще помогне - ще раждат млади, здрави, образовани жени!!! малко съм груба, но е факт, че масово работещитежени изчакват максимално, за да си родят децата - работа, доходи, кариера, жилище и т.н.
новия закон за 90% за 9 месеца в комбинация с данъчно облекчение мисля, че доста ще помогне в тази насока.

но данъчното облекчение си струва, ако се направи по-голямо от досегашното, защото според инфото дадено от мишел изила, че едно дете "печели" 171,60 лева на година от данъци, което ми се вижда доста смешна сума

# 155
  • Мнения: 49
Здравейте и от мен,
Моят термин е на 2 януари 2007 г.и затова реших да се включа по темата.
След като чух за сутрешното интервю с Масларова реших да прочета внимателно стенограмата от заседанията на Комисията на труда и социалната политика в НС от 19 юли и от 26 юли, когато са разглеждали общия законопроект и който са приели да 9 август в пленарна зала. Стана ми ясно, че народните представители са решили на 26 юли да приемат този текст:
ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви.
Колеги, ще прочета текста на § 18, който ще гласуваме:
"§ 18. В чл. 163 от Кодекса на труда (обн., ДВ...) се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "135 дни" се заменят с "315 дни";
2. Създава се ал. 8:
"(Sunglasses Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 се уреждат с наредба на Министерския съвет."
Колеги, който е съгласен да бъде подкрепен § 18, моля да гласува.
За - 16, против и въздържали се - няма.
Приема се този текст.

На заседанието на 19 юли решението е:
“§ 19. Параграф 1, т. 2 (относно чл. 4, ал. 1, т. 4) и § 13 (относно чл. 69) влизат в сила от 1 май 2006 г., § 1, т. 1, § 8 (относно чл. 50, ал. 1) и § 18 (относно чл. 163, ал. 1 от Кодекса на труда) влизат в сила от 1 януари 2007 г.”

Аз също съм юрист и тълкувайки двата текста за мене става ясно, че след като към 01.01.2007 вече са започнали да текат 135 дни, но не са приключили, то от 01.01.2007 тези 135 дни стават 315 и  няма значение кога детето ще се роди преди или след 01.01.2007 г. Важното е да е започнало ползването на тези 135 дни, а именно тази 45 дни преди раждането, които са част от 135-те дни. Това е и което уточни г-н Адемов през почивните дни. И това е логиката мисля аз. Още повече, че не е приет изричен текст, който да казва, че заварените случаи се уреждат по сега действащия закон. Ако народните представители бяха разделили дните на две: 135 като болнични и останалите като отглеждане на малко дете, тогава щеше да има проблем, но в случая 315-те дни са същите като 135-те дни, т.е отпуск поради бременност и раждане. Единственото, което ще бъде различно като чета стенограмата е, че обезщетението за 135-те дни ще се взема с болничен лист както досега, а за останалото време до изтичането на 315-те дни ще се пуска молба до работодателя, който няма право да ти откаже ползването на този отпуск.

Дано и властта така да тълкува закона. Прочетох интервюто с Масларова, не мисля че от него могат да се направят някакви сериозни изводи какво всъщност е гласувано от Народното събрание, така че по-добре е да се основаваме на това, което е написано в текста на закона.

Ще чакаме да видим какво ще излезе в Държавен вестник.

# 156
# 157
  • Мнения: 2 070
хора да кажа и аз за пореден път - ГЛЕДА СЕ ТЕРМИНА, А НЕ КОГА ЩЕ РОДИТЕ!!! така, че не се притеснявайте, ако термина ви е след 3 октомври някъде, не знав, нека някой сметне приблизително от коя дата нататък влизат в промените и съответно, ако термина е преди нея - са прецакани и без късмети и нека се пробват да изместят термина...Постоянно това се пита, не четете ли....

# 158
  • Мнения: 2 070
mishelle, много благодарности за инфото...не ми стана ясно в случай като моя - ако не си работил плътно цялата година и си работил на граждански договори и ти се е удържал ДОД - имаш ли право да си поискаш парите за едно дете...

# 159
  • Мнения: 1 000
Може ли някой да ми каже имали определена дата до която работодателя трябва да плати осигуровките на работниците си за предходния месец, в случая за юли, и колко време след това от Ной превеждат обезщетенията за служителите който са в болнични?

Надявам се да съм формулирала правилно въпроса

Вноската от работодателя към НОИ се прави до 10-то число до колкото ми е известно......обезщетенията се превеждат веднага....ден-два де Simple Smile

# 160
  • Мнения: 49
хора да кажа и аз за пореден път - ГЛЕДА СЕ ТЕРМИНА, А НЕ КОГА ЩЕ РОДИТЕ!!! така, че не се притеснявайте, ако термина ви е след 3 октомври някъде, не знав, нека някой сметне приблизително от коя дата нататък влизат в промените и съответно, ако термина е преди нея - са прецакани и без късмети и нека се пробват да изместят термина...Постоянно това се пита, не четете ли....

НЕ СЕ ГЛЕДА ТЕРМИНА, А КОГА ЩЕ РОДИШ!!! Ако родиш 15 дни преди термина, тези дни ти се прибавят към 90те дни след раждането, т.е. винаги има6 135 дни, независимо кога ти е термина

# 161
  • Мнения: 49
Всъщност извинявай, права си, термина е отправната точка от кога да ти дадат 45те дни, а после в зависимост от раждането се приспадат или добавят до 135

# 162
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
...Вноската от работодателя към НОИ се прави до 10-то число до колкото ми е известно......обезщетенията се превеждат веднага....ден-два де Simple Smile

Мерси много, и аз така си мислех ама работодателя ми все ми казва че не са ми преведени парите, а на 10 е заплатено време аз аз още не съм си взела "огромната сума" от 126 лв ( по мой груби сметки), значи трябва да има вече превод, и да не ми излиза с оправдания

# 163
  • Мнения: 307
Благодаря за отговорите и се извинявам ако някого съм отегчила.
Лек ден!   bouquet

# 164
  • Мнения: 169
Svetlankа, разсъжденията ти са правилни. Винаги при приемане на един закон има хора, които са в заварено положение и за тях важи това, което е в техен интерес. Това са тези, на които не са им изтекли 135те дни. От думите на Масларова излезе, че само новородевните след 01.01.07 ще се възползват, но това не е вярно. Може би не се замисли какво точно казва. Обаче Деси като каза, че се гледа термина имаше предвид, че според него ти смятат кога започват 45те дни преди раждането и вече няма значение кога ще родиш, 135те дни са започнали да текат.
Деси, аз сметнах, че болничния за 45 дни трябва да започва най-рано на 20.08.2006г. Тези, на които им е издаден по-рано няма да са в заварено положение.

Последна редакция: ср, 16 авг 2006, 14:13 от tonitta

Общи условия

Активация на акаунт