За майчинството, детските, СПО, детските заведения в чужбина!!!

  • 10 887
  • 125
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 070
Вижте момичета, първо съм съгласна с едно мнение по-горе, че повишаването на майчинството едва ли ще повиши раждаемостта, наистина в най-развитите държави има демографски проблеми, а развиващите се и бедните се множат много повече и това е поради различни културни, обществени причини, свързано е с традицията, по-бавното навлизане на модерността и т.н. В демографската стратегия, на която ние толкова много държим, искаме да видим много повече неща от повишаването на парите за отглеждане на дете до 2 години, защото всички занем, че дете се гледа много по-дълго време. По-нагоре Клео ви е дала линк към последната ни тема, в която обсъждаме нещата и какво ние може да предложим като граждани. Томасе пък ви беше дала линк към нещата, които включихме в отвореното писмо на протестите... Сами може да видите, че нещата свързани с майчинството са формулирани в 2-3 точки, а писмото е доста по-дълго. Така, че моля ви, престанете да се разпарвяте и ако искате да ни разкажете как при вас гражданите и държавата заедно решават различни проблеми - моля направете го...

А иначе мисля, че тук се заформиха две неща, които са принциппни и влизат в противоречие... някои от вас са на мнение, че майката трябва да тръгне на работа, когато детето и е още на 2-3-4 месеца, други държат на стоенето вкъщи поне 2 години. Мисля, че всички психолози и лекари ще ви кажат, че е най-добре за майката и детето да са заедно през първите две години. Едва ли жена, която има възможност да взима 90% от дохода си в продължение на година да речем ще изостави детето си още на третия месец и ще хукне да си гледа кариерата. Едва ли това, че определена група жевни не работят известно време забавя темповете на икиномическото развитие, при положение, че има много други, които чакат за това работно място, било то и по заместване. В страните от Западна Европа жените дълго време са били домакини само и после ги е ударила еманципацията, феминизма, самата система се е променила и едва ли не ги поставя пред факта да се връщат рано на работа. Аз лично не желая това да става в БГ... И се радвам, че увеличиха платеното майчинство от 3 на 9 месеца, в крайна сметка за детето е важно да е при майка си точно в тези моменти....

# 76
  • Мнения: 592
Здравейте на вси4ки,

Имала сам раждане в Бг, а сега ми престой второ в Германия. Като си смоня, колко беШе трудно, въпреки остатаците от сояиалиzма ит.н. както тук се спомена. Парите не стигаха zа ниЩо ( имаки предвид  само бебеШките раzходи дори и те не можеха да бадат покрити), а детските ясли бяха от 2 годинки. Не сам полzвала отпуск по май4интво, тъй като полу4их добро предложение zа работа. У4астваха всики баби и дядовци в покупки на сухи млека, пйурете, памперси и т.н. Бабате бе zъболекарка, та раzполагаШе с пари и връzки ина4е не zнам как Щяхме да се справим, приzнавам си ( 1992 год.)

А тук не се zамислям дали парите, които само аz полу4авам Ще стигнат zа иzхранване на детето. А нали и таткото пе4ели... И тук В Германия има платено мяй4инсво и после отпуска по маи4инство ( може и до 2 години), но ако се вzеме такава се полу4ават доста по малко пари и мястото ми се паzи 100%, но не на съЩия пост приzнавам. ЛоШо е с детските градини, малко са, скъпи са и не полу4аваШ такова място  макар 4е си плаЩаШ.

Так 4е нека не нападаме Бг майките и да си викаме горките ние, колко е трудно тук в 4ужбина, как държавите не са соzиални тем подобни.

В Бг хората се 4удят как да сваржат двата края. Единственото предимсво са им детските ясли и градини, които мкар и по бедни4ки, са 4исти, уйитни. Имам добри спомени от тогава, сега не zнам как е.

До скоро  Simple Smile

# 77
  • София
  • Мнения: 9 878
Аз имам един въпрос конкретно по темата.Опитах се да намеря отговора в предишните страници ,но със съжаление забелязах,че се обсъждат неща и се водят спорове не съвсем по темата.Предварително се извинявам,ако отговора е някъде назад,не успях да го открия.
Въпроса ми е-има ле нещо ново по въпроса с детските,в смисъл ще се взимат ли детски надбавки за всички деца.Аз имам две деца,все още съм по майчинство,но детски НИКОГА не съм получавала,само защото съпругът ми е военен и има "висока" брутна заплата,подчертавам брутна,голяма част от която се удъжа за данъци.За двете си деца бих взимала около 40лв,нали?Ами никак не са ми излишни.Имам познати,които са собственици на магазини,кафенета и подобни,водят се социално слаби,взимат детски и помощи.Как става тая работа?!Не ме е яд,че те взимат,яд ме е ,че моите деца са ощетени. Close

# 78
  • Мнения: 6 167
психолозите даже казват, че до 3 г става каквото става с едно дете.
но едва ли му пука на работодателя или на правителствтото за това.
вие искате пари кеш. и психологически констатации тук  ...  Sad

разбирам, какво искаш да кажеш, разбира се, че всеки предпочита да си стои в къщи да гледа детето примерно 2 години,или 3,или 1. . но , ако аз съм държавата и плащам примерно 80% от заплатата ти , за това ти ( образно казано) да си стоиш в къщи и да гледаш детето бих се чуствала , в позицията на работодател, тоест, ще изисквам от теб да полагаш и грижи към детето , по моя стандарт ( например ще искам да откажеш цигарите). революционно ли звучи? Искате от държавата да поеме една сериозна част от финансирането на отглеждането на едно дете -  какво давате в замяна? има ли някой позиция за това, или просто ... искате.

мисля, че стана ясно че прекалената социалност  е обратно пропорционална на стандарта.

затова за мен смисъл няма в тия протести - искат се пари на ръка и аргумента с психолога просто не важи тук.
да обаче в страни с развит пазар на социални услуги никой не дава пари на ръка и такава е тенденцията - тенденцията е, да се предоставят социални  услуги за определени нужди, на определени хора, които са доказали нуждите си.  

много по-голям смисъл би имала застъпническа кампания за промяна на условията, не  затваряне на градини, ясли и тн, подобряване на качеството на грижата вътре в заведенията, както и отдаване на детски заведения на концесия примерно. преференциални цени за заведения и мога да изброя още 1000 неща. развитие на пазар на социални услуги.

след което , когато ситуацията се подобри и това се види има смисъл да се борите за увеличаване на парите -кеш, което обаче неизбежно ще доведе то намаляване на срока на майчинството.  

но пък системата, която ще посрещне децата ще бъде много по-развита и тн, да го направи адекватно.

разбирам защо искате пари - кеш. защото така е най-лесно и тази борба е най-позната.
но моеето лично мнение е, че така нищо, ама нищо няма да се промени.



# 79
  • Мнения: 2 070
хайде бе! вие в чужбина с пари -не- в-кеш ли си гледате децата? на фотосинтеза ли карате? не разбирам в случая какво искаш да кажеш. как така да не дава майката нищо в замяна - плаща си осигуровки и данъци с години наред и то за фонд майчинство - нормално е да си иска в замяна от държавата, при положение, че отглежда поредната работна ръка и данъкоплатец на тази държава... Не виждам нещо неясно или нелогично в това.  Някой по нагоре с право беше казал, че майката като си гледа детето е на пълен работен ден, едва ли не 24 часа в денонощието, без право на сън и т.н. - затова се нарича и обезщетение за майчинство...Един вид се обезщетява майката, че в този момент не работи и гледа дете на тази държава. никой не говори за просия. Прочети в линковете, които сме сдали по-горе за какво протестираме - за неща, които в чужбина отдавна са постигнати - къде по-добре, къде - не дотам...

# 80
  • Мнения: 6 167
deshtovidi,  явно не си ме разбрала, но няма да се повтарям.
никъде не съм изключила заплащането в известен срок, разбира се.
просто не ми се обяснява, защо е по-добре да вземеш услуга, отколкото пари.
и защо е по-добре да се бориш за подобрения в системата, отколкото за 100 лева чиста пара.
това тепърва ще експлоадира в страната, защото а/ системата ще се скапе под натиска на ЕС и б/ парите ( увеличените де) няма да стигат, за да осигуряваш на детето достъп до елементарни услуги ( които така или иначе са на изчезване).

прочела съм линковете ви и даже ви изпратих коментари по отвореното писмо, което пуснахте преди няколко месеца. беше написано неграмотно по отношение на административен ред и тн, бяха претупани важни искания, на фона на основното - парите.

така или иначе в италия положението е:
в последните 2 и първите 3 месеца след раждането взимаш 80%
от 3-6ти месец 30 %
на 6тия месец се връщаш на работа, ако не от 6-12 ти месец - нищо.
после - кой откъде е.

това при положение , че си работил и си се осигурявал годиииини наред, както казваш и ти.
на пълен работен ден като майка си и тн. всичко е така, както казваш и важи за тукашните майки също.

забравих да кажа, че в Италия няма понятие  безсрочен трудов договор, всички договори са срочни. мястото ти се пази 1 година. след това - друм.

ако си от смесен брак или брак ,в който жената не работи има някакви облекчения за съпруга, които са данъчни, но не са ми ясни. но нямаш и една стотинка помощ.

средната заплата в Италия е около 1000 / 1200 евро. Наемите са към 600- 800 евро на месец, така че се сещай как някоя жена може да остане да си гледа психологическото развитие на детето и да му отдава пълни грижи на пълен майчин работен ден, като има 400 евро кеш и господ от горе.
затова - бързо бързо на работа!

няма детски надбавки.
Берлускони преди да загуби изборите обещаваше на хората да въведе пакети услуги за бебета и малки деца, но загуби. Проди им обеща да почне да плаща детски надбавки, но той нищо не изпълнява от обещаното, така че ще видят детски надбавки на върба.

толкоз.
ако някой от Италия знае нещо повече или ситуацията е по-розова, ще се радвам да сподели.


# 81
  • Мнения: 11 322
Лени, цитирайки цените в Италия, мога само да потвърдя, че и в Германия положението не е много по-розово.
Аз майчинство не съм получавала, защото не съм работила преди това. Освен детските, които са 154 евро (до 3 дете) и едни мижави възпитателни (до края на 2 г) друга помощ не съм получавала.
Исках да почна работа - няма ясли. Намерих една, ама частна. Ами детето няма 3 г, води се кърмаче, таксата е 300 евро. Ако щеш. А заплатата, която щях да получавам за половин работен ден (за толкова ме назначиха), едва покриваше разхода по таксата за яслата. А разхода за бензина няма къде да го пиша, щото градски транспорт - нъцки, а 6 км до яслата с 2 г дете пеша е немислимо.
Детската градина приема деца след 2 1/2 г само ако двамата родители работят. Иначе чак при навършени 3 г. И то ако има места. Иначе чакаш да ти дойде реда. Градините са до обяд. Само 25 % от местата са целодневни. И то с молба до кмета и ако той се смили при положение, че и двамата родители работят. Иначе - от умрял писмо.
Средната работна заплата тук не надвишава 2000 евро. Даже е много. По-вероятно е 1500 евро. Цените на наемите - зависи от града, ама почват от 600 евро нагоре. Без кола си вързан. Бензина при нас се движи вече от година над 1,30 евро литъра. Повечето от нас, ако работят, се налага да ползват колата и колко пари отиват там няма смисъл да казвам. А това, че един хубав хляб струва килограма 5 евро как ви звучи.
Писах по-горе, че ако майката работи на пълен работен ден, голяма част от заплатата и отива за данъци - просто системата тук е такава. Затова и повечето, ако работят, карат на половин ден за по 400 евро - необлагаемия минимум. Ама колко от тях работят точно по половин ден, е друга тема.
Такива са сухите цифри. Вярно е, че като влезеш в голям супермаркет има стая за преповиване. Вярно е, че в големите мебелни магазини има детски кът, където да оставиш детето си под надзор. Ама едва като навърши 3 г. Иначе трябва да си там с него.
Ако това постигнете - евала!

# 82
  • Мнения: 2 070
Ами хорица така като чета и си мисля, че и вие трябва да протестирате.. Социолозите какво толкова се чудят, че в развитите общества намалявала раждаемостта, ами тя системата си е такава и не виждам с какво те стимулира да раждаш и гледаш дете. Не че в развиващите се страни пък няма проблеми от здравно и друго естество... Както и да е. Кажете все пак и за семейното подоходно облагане - не ви ли намаляват  от данъците като имате деца?Или това е само за техни граждани?...чувала съм и че в някои държави мъжете-бащи взимат по-високи заплати от останалите мъже - като компенсация, че издържат семейства и жената е затруднена да работи...

# 83
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ами хорица така като чета и си мисля, че и вие трябва да протестирате.. Социолозите какво толкова се чудят, че в развитите общества намалявала раждаемостта, ами тя системата си е такава и не виждам с какво те стимулира да раждаш и гледаш дете. Не че в развиващите се страни пък няма проблеми от здравно и друго естество...

Аз на друго място щях да обяснявам, че желанието да имаш деца не е обусловено от това дали държавата те стимулира или не, според мен поне. Както установихме, в Щатите условията за раждане и гледане на деца (от гледна точка на помощ от държавата) са най-лоши, в същото време раждаемостта е най-висока от всички развити страни.

А и да стимулират, и да не стимулират, в далечно бъдеще "западните" нации ще бъдат демографски погълнати от "източните". Това е положението.

... Кажете все пак и за семейното подоходно облагане - не ви ли намаляват  от данъците като имате деца?Или това е само за техни граждани?...

Семейното подоходно облагане тук работи по следния начин (за американски граждани или други, няма значение, щом работиш тук, плащаш данъци): Аз взимам заплата Х и съпругът ми взима заплата Х. Събират се двете заплати на едно ХХ, от тях се вадят "personal exemption" за всеки член на семейството по $3300 (мен, съпругът и детето), върху останалите пари се начислява данъка. Това важи за семейни само.

Средният доход на семейство в нашия щат - сега го видях около 60,000. Бруто. Винаги за данъчни цели са брутни доходите. Яслата струва от 1500 до 1850 долара на месец. Сега става ясно защо много често единият родител си остава вкъщи да гледа децата. Това не е задължително жена, на моята шефка мъжът й гледа двамата й малки сина.

...чувала съм и че в някои държави мъжете-бащи взимат по-високи заплати от останалите мъже - като компенсация, че издържат семейства и жената е затруднена да работи...

Това би било дискриминация - въпреки че на практика заплатите на мъжете са обикновено по-високи от жените, но срещу това се бори всяка себеуважаваща се феминистка. Говорим за 5-10 процента разлика.

Много ми хареса писмото ви, успех!  Peace 

# 84
  • Мнения: 907
При семейно данъчно облагане и тук е така както Бубка е описала. Ако има деца, от сбора на доходите се вади фиксирана сума ок. 10000Фр. Вади се и макс. 3000Фр. разходи годишно по детска градина, хорт. Това е независимо от броя на децата. Като се има в предвид че само за 1 дете яслата струва над 2000Фр за месец, това е съвсем нищожно. Така че данъчните облекчения тук са почти никакви.
Забравих преди да кажа, че някои места в яслите се субсидират от общините. Това е възможно обаче за семейства с доходи под средните или когато единият получава средна заплата или по-ниска, а другият не работи. Всъщност от тези субсидии се възползват главно самотни майки, те имат и предимство при разпределянето, тъй като въпреки цените, места в яслите няма.
При конкубинат, данъчното облагане е на човек и става съответно по по-ниска тарифа. Ако се събираше, данъците прогресират съответно и е по-неизгодно да те облагат семейно. Та това е една от причините за някои да не се женят. Много се възмущават от тази практика (и аз вкл.) и сега се подготвят разни изменения в облагането, ама не знам кога ще влязат в сила. Когато жена живэща на семейни начала с бащата иска субсидии, гледа се общия доход и ако се прави на самотна майка, могат да я накарат да върне парите - имаше тук такъв случай.
За циганите - имаше едно предложение да не се дават помощи на малолетни майки. Всъщност аз не знам как едно 12г. момиче ще гледа бебе - не ги ли взимат в домове?!

Последна редакция: вт, 29 авг 2006, 10:41 от MegiX

# 85
  • Мнения: 472
Да не пропусна да кажа, че съм разочарована от модератора на този клуб!

Направо нямам думи за този коментар!
И въобще намирам подобни такива за абсолютно несериозни.
Оставам определено с впечатлението, че наистина не искате да чуете какво ви споделяме.





Аз уважавам твоето мнение - ти уважавай моето и не ме наричай несериозна, защото не съм!
Насинда, пак се хващаш за думите ми.
Не съм казала, че не уважавам мнението ти, просто искам наистина да чуете това, което ви казваме.
Споменах по-горе, че бях съвсем скоро в България. Имам просто пресен поглед върху положението. Затова и попитах за люлките. Гледам Де-що-види ми е отговорила, ама пак не мога да се съглася. Защото посетих няколко общински парка, където имаше преди люлки, а сега са изкъртени. На тяхно място има сложени пързалки и от платените клатещи се возила в различна форма. А люлките са най-добрата забава за децата, защото действат успокояващо на децата. Това малко оф топик.
За искането за рампи при пресичане на улиците, за прилични детски площадки, за места за игра на децата в големите магазини си струва човек да се бори.
Но другото, което мен ме смущава е, че говорите за плащане на данъци. Добре де, как да стане това, като масово се осигуряват на минимална заплата, а на ръка се взема остатъка. Откъде да дойдат "платените" данъци, за да се плаща адекватно и майчинството. Не се заяждам, просто така стоят нещата. Всичко това е преливане от пусто в празно, докато самите работодатели не почнат да плащат осигуровките на заплатата, която в действителност плащат. И не гледайте само София. Там може би са вече "по-послушни". В провинцията нещата са доста по-назад.
Ако това постигнете, няма да е малко. Желая ви успех във всяко едно начинание. Все пак малките българчета го заслужават. С най-добри чувства!  Hug

Ето за това ти изказване мога да те поздравя!  bouquet
Искам само да уточня, че сме от скоро сдружение и борбата ни тепърва започва. Просто на мен и на няколко други майки ни писна от безхаберието на тази държава към своите граждани пък камо ли към децата....(това не включва само отпускане на средства от държавата, а точно това, което ти по-горе си изброила). Не мога да ви опиша каква борба ще пада за оправяне на детските площадки, подлезите както и инфраструктурата на детските градини. Това ще бъде по-трудно отколкото да се отпуснат средства за майчинството. Аз затова много се ядосах, на някои момичета, че без да са разбрали за какво става въпрос и веднага изказват компетентно мнение!!!!
Поздрави на всички ви!

# 86
  • Мнения: 11 322
Пътя е наистина трънлив, но си заслужава упоритостта.
Пък ако трябва да помагаме с идеи - само кажете в коя насока.

Последна редакция: пн, 28 авг 2006, 17:23 от Вечерница

# 87
  • Мнения: 472
Пътя е наистина трънлив, но си заслужава упоритостта.
Пък ако трябва да помагаме с идеи - само кажете в коя насока.


Ще се възползваме ако възникне нещо! Гледаме постоянно да се позоваваме на опита в чужбина, а вие сте ни единствената връзка и се надявам да помагате....
Поздрави

# 88
  • Мнения: 2 070
искам да ви поздравя за добрият тон най-после! това, с което може да ни помогнете е да ни разкажете специално за семейното подоходно облагане в държавите, в които сте, като го съотнесете все пак и с някакви доходи..За да имаме база за сравнение. Също и как гражданското общество и държавата решават заедно проблемите със средата.. Плащат ли разни фирми за поддръжка на детски площадки и кътове или само общините се грижат за тях...Какво става ако дадена квартална общност реши да си направи детски кът или подобно - събират пари или нещо друго? а лично на мен ще ми е интересно как се решават разни въпроси свързани с екологията и подържаането на околната среда...     bouquet

# 89
  • Мнения: 2 070
Съгласна съм, че не трябва някой да те стимулира, за да раждаш, аз самата забременях като студентка, неосигурена и т.н. малко на риск, ама ако трябва да чакам държяавата да ми реши проблемите - ще има да си чакам. Но имайте предвид, че много от хората са доста по-материални и си обмислят много нещата и си ги плануват, съобразяват се с условията... З това и по-горе се изказах така... Ако сте забилязали и че все повече жените раждат на по-късна възраст - кой не е готов психически, кой не е срещнал мъжа, от който желае дете, кой не се осмелява залади материални и битови причини. Доста са хората в БГ, които все нещо чакат да се оправи. В този смисъл увеличаването на майчинството като сума и продължителност си е някаква стимулация....   bouquet

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт