За майчинството, детските, СПО, детските заведения в чужбина!!!

  • 10 890
  • 125
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 907
Средната заплата тук е от порядъка на 45-50000Фр. Висшисти взимат от 70000 нагоре, особено инженери, икономисти, лекари. Сумите които дадох по-горе и които се изваждат преди данъци обаче са фиксирани, независими от дохода.
Днес си мислих как е тук с детските площадки, тъй като те не са големи, не са много и са обикновено към някои жилищни сгради, които са обявени за семейни. Ако намеря инфо ще пиша пак.

# 91
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
За семейното подоходно облагане не съм чувала на Острова. Тук има допълнителни заплащания в зависимост от дохода, независимо дали сте семейство или си сам. Държавата се старае да осигури, до колкото може, едно прилично ниво на живот на хората с по-ниски доходи, независимо от тяхната възраст и семейно положение. Стандартът на тези хора и семейства определено е висок, според българските критерии, но според тукашните, ако си достатъчно интелигентен и работлив не би разчитал на тези социални придобивки.
Ние лично сме ползвали  Child tax credit, нашият беше около 700 поунда годишно и детски, които се получават независимо от дохода.
Някой беше питал, какво значи това, че нямам право да оставя детето само, докато не започне гимназия. Говорех за закона според, който деца под 12 години не са достатъчно зрели психически, за да бъдат оставяни сами да се грижат за себе си. Според този закон аз трябва да осигуря 24 часов контрол над детето под 12 години от възрастен. Ако оставя детето безпризорно да се мотае и се случи нещо с него, подлежа на съдебна отговорност и отнемане на родителски права. Затова може би е трудно да се видят безпризорно мотаещи се деца, а още по-малко просещи.
Често се прилага временно отнемане на родителските права. Тогава се спира изплащането на детските на родителите и грижите за детето се поемат от друго семейството, което получава съответно възнаграждение. Нарича се foster care. Това е различно от осиновяване! Тази  социална придобивка определено ми харесва.
Новите квартали се строят по предварително съгласуван с общината план, като в този план са включени не само жилищните сгради, но и детски площадки, училища, поликлиники, магазини, пъбове. Обикновено общините поддържат детските площадки. Моя колежка беше поддела инициатива за подобряване на детската площадка в нейния квартал и тъй като общината отказа финансиране, започна търсене на спонсори. Разбира се новият проект беше стартиран с одобрение от общината.
За опазването на околната среда, според мен, повече се говори, от колкото се прави. Опитват се да промиват мозъците на децата в училище с тези проблеми и то доста успешно, добър старт. Боклукът се рециклира, имам задължението да го разделям според вида. Общо взето хората не са много отговорни, но по системата на принудата се постига известен ред. Все още има проблем с обитателите на апартаментите, които ползват общи кофи и съответно не рециклират.

# 92
  • Мнения: 636
При нас детските площадки, паркове и места за отдих се поддържат от общините. За целта се използват средства от данък сгради, който е 1-1.2% от стойността на жилището годишно. Това прави около $200 на месец на жилище (средно аритметично между по-евтини и по-скъпи жилища). Сами виждате, че това е доста тлъста сума. Съответно в райони с по-скъпи къщи инфраструктурата и нейната поддръжка е по-добра, полицейския контрол също.

Освен това има т.нар. Community Centres, полусубсидирани от общината, предлагащи занимателни дейности за деца и родители. Обикновено има плувен басейн, библиотека, фитнес, организират се групи по спортове, танци и т.н. на преференциални цени. Ако не друго, стимулират родителите да отведат децата си там през свободното време. Доколкото знам в Бг няма много места, където да отведеш децата за тяхно забавление.

# 93
  • Мнения: 2 070
Да си кажа, че тази тема провокира да възникнат още две теми, едната от които вече заключена... Ако някое от момичетата писали там влезе тук - да ви кажа - аз тук предложих и да се оплачете, на мен не ми пречи оплакването, помолих да говорим за предимства и трудности. Оперделено не ми харесва сляпото следване на чужд опит, още повече пък и не искам тук изцяло да се възпроизвежда западната система, най-вече американската. Но има хубави неща, които си струва да ни разкажете и за които няма как да разберем от нормативните документи. Има и неприятни и гадни неща, заради които хората в чужбина вече масово протестират /лично аз подкрепям всички инициативи на всевъзможни антиглобалисти, защитници на околната среда, човешките права, тези, които са против корпорациите и т.н. и съжалявам, че в БГ хората са глухи и слепи за тези проблеми../

Просто има интересни факти и ситуации, за които ще е добре да знаем...Местни инициативи на неправителствени организации, квартални общности и подобни...

# 94
  • Мнения: 2 070
Здравейте пак. Ето защо има още много да се борим и протестираме тук. Вчера шофьор /май пиян/ блъска с бясна скорост майка с количка с бебе на 6 месеца в Пловдив, близо до пункт на детска кухня. Показаха тротоара или по-точно липсата на такъв и минаващите от там майки с деца /по шосето/... Оправданието на заместник кмета беше - общината има приоритети в оправянета на инфраструктурата! Тоест района, през който минават ежедневно майки с деца явно не е приоритет.... От КАТ няма мнение по въпроса. виж там ако трябва да построят бензиностанция или супермаркет или каквото и да е - веднага ще се оправи тротоарчето... Абе нямам думи просто...

# 95
  • Мнения: 6 167
А, това много добре кореспондира с това, което ти казах и преди - че по-добре е да имаш достъп до услуги (и  в случая с инфраструктура) отколкото 100 лева на ръка.

Двете неща, също така не се самоизключват, но при това положение движението
трябва да реши какви са неговите приоритети. Защото не можете да се борите за промяна на всичко веднага.

Същото би важало, ако в детска градина недай си боже гръмне бойлера.
Или пък, ако започнат да допускат госпожи в детската градина с елементарно образование. Или ако просто се реституират всички детски площадки. Или продължи процеса на закриване на детски кухни.

Във всички случаи от това страда качеството на грижата, която не винаги е 'оцеляваща' ,  да не говорим за крайни случи, като риска за живот.

За съжаление трябва да има време и процес, който и да е политически подкрепен.
Аз познавам доста добре сферата за грижи за деца в България и мога да ти кажа, че има някакви промени, но те са по-скоро декларативни.

Ако движението отвори коя да е стратегия на ДАЗД, МЗ, МОН, МТСП и повдигне въпроса какво става с изпълнението на тия заявени желания ... това има смисъл
Защото в Бъглария има много неща написани, за да се затварят присъединителни глави, но от това кое е изпълнено ЕС все още не може да контролира.
А то е близо до кръглата нула.
Хората биват държани в неведение, а гражданската им инициатива и .. контрол..
есе упражнява на ниво главно ' дайте ни пари'.


# 96
  • Мнения: 11 322


Просто има интересни факти и ситуации, за които ще е добре да знаем...Местни инициативи на неправителствени организации, квартални общности и подобни...
Понеже питаш за местни инициативи, ще ти дам пример.
У наше село например се организират курсове за бременни към клиниката (почвам малко отдалеч, но си струва). По време на курсовете се запознават група жени, научават си дето има дума и кътните зъби. Курсовете се организират така, че майките да са горе долу с еднакъв термин +- 1 седмица. Което автоматично означава, че ще родят по едно и също време и проблемите около бебетата ще са идентични.
След всяка сбирка бъдещите майки излизат на кафе.След раждането гледат да поддържат контактите си с непрекъснати срещи навън с бебетата и обмяна на опит - кое колко наддало, кое какво може да прави, Организират си "кръг за игра", където целта е наблюдават отрочетата си, докато играят, а майките оправят клюките. Събират се по ред на номерата в дома на някоя от майките.  Отделно се организират курсове за възстановителна гимнастика след раждането - пак се събират на групи и обикновено са същите мами заедно. Посещава се с бебетата заедно.
Има организирани кърмачески срещи, на които се коментират проблемите на кърменето и начините за справяне с тях, съвети за захранването и тн.
Виждаш колко идеи има. Можете отнякъде да тръгнете.

За детските площадки да кажа - които са навън, са общински. Имат си отдел "Чистота", който ги поддържа - тревата да е подрязана, люлките да са смазани, пързалките боядисани, чакъла и пясъка да са почистени. Казвам чакъл, защото се ползва в повечето случаи като предпазно средство  при падане за люлките и пързалките. Има и пясъчници. Обикновено там е забранено за разходка на кучета, което се спазва. Тези, които са покрити, обикновено се стопаснисват от някой магазин или частна организация. В магазините са безплатни, а тези от организациите - платени. И на двете места има контрол от възпитателки, които наблюдават да няма сбивания, побутвания, блъсканици, обиди и др. неприятни за игра взаимоотношения.

# 97
  • Мнения: 2 070
Ох, писах писах и се прецака връзката. Лени, не знам защо си правиш извод, че само пари искаме и това ни било гражданския контрол. Може би си чела писмото преди протеста на 1ви юни, но това, което ви пуснахме тук е много по-разширено и допълнено. говорехме за майчинството, дащото предстояха промени в Кодекса и пожелахме да вземем отношение, което в крайна сметка доведе до положителна промяна. Догодина ще се говори за СПО, а сега предстоят промени по детските, затова се обсъждат тези неща. Отделно координаторките по общини и градове си действат по проблемите със средата и детските заведения. Ако си видяла плевенското писмо щеше да разбереш. И смятам, че сме достатъчно образовани и интелигентни, за да разбираме, че нещата няма как да станат веднага! И след като вдигнахме достатъчно шум - просто едва ли ще си позволят да затворят детска кухня или ясла, а напротив  - ангажират се да откриват нови групи и пунктове...  Отдерно - за това, което казваш, е на документи е едно, а иначе друго - взели сме отношение и по въпроса с надвишаването на норматива в детските заведения - за ясла е 16 деца в група, а масово са по 20-25... За гражданския контрол - в момента е обявена Демографската стратегия на България, едно от нещата, които се заемаме да правим, е да осъществяваме контрол. Виж, информирай се какво правим преди да ни обвиняваш, че седим и чакаме някой да ни пусне някакви парички отгоре и ние да си клатим краката...


Вечерница, мерси! И тук вече има подобни неща...Иначе групавата взаимопомощ, споделяне на опит и т.н. си го имаме и без някой да ни насочва натам, знаете как е тук...И това с помощта на кърмачки и т.н. Иначе и тук има детски кътове контролирани и поддържани, срещу заплащане, но ние говорим повече за междублоковите пространства и общинската собственост..   bouquet

# 98
  • Мнения: 4 181
Благодаря ви за информацията, която сте споделили  bouquet
Emem моля те дай повече за информация за Румъния, в Естония майчинството е станало 1 година 90 % от заплатата и на следващата година раждаемостта се е увеличила с 30 %
Chrisimommy, моля те когато имаш възможност напиши малко за тези програми
Бубка направих си груби сметки по това , което си написала, излиза, че данъчното облекчение е 3 пъти по-голямо от това което е в момента при нас.
Момичета, искам да подчертая нещо, специално за теб Lennie, ясно ви е че не може да се постигне всичко наведнъж. Исканията ни са много, разнопосочни, някои изискват голямо финансиране , други малко или никакво. Опасявам се, че сте разбрали погрешно.
В момента говорим за майчинство, семейно облагане и детски,защото както е обяснила и Deshtovidi това сега е на дневен ред. Тези закони се обсъждат в момента в Парламента, освен това тепърва създаваме връзки с депутати, експерти и т.н.Все отнякъде се започва, така стана че се започна от тези искания и настина ви уверявам, че никой не плаче само за пари.
Но, ето че вече имам познати, които съвсем отговорно заявиха, че ще се замислят за второ дете при тези условия.
искам набързо да ви обясня как стоят нещата с детските ясли тук.
Ето моето дете е родено януари, приемът в ясла е само септември, приемат ги на 1 година и 2,3 месеца. Това означава, че тази година ще е малък, значи трябва да го дам на ясла догодина септември, когато ще е на 1 г и 8 месеца, преди това не може. Освен това ще го дам , ако има места. Подала съм му документи още като беше на 2 месеца, та дано ме огрее.
Алтернатива на яслата не съществува, има в София няколко частни даже май са детски градини , а не ясли. Цената е около 500 лв, това мисля е без транспорт. Това при средна заплата около 350 лв. Гледачка взима около 300-400 лв. Е кажете ми как точно да се върна на работа, бабите работят няма кой да го гледа, ако му взема гледачка цялата ми заплата ще отива за нейната заплата.

А и много съществен факт е че в много от страните доколкото съм запозната, поправете ме ако греша, със заплатата на таткото могат да се издържат и майката и детето, докато е в майчинство. Тук това е невъзможно, освен ако бащата е от малкото , които взимат високи заплати.
За детските градини и ясли коментираме въпроса непрекъснато и в медиите, всеки си работи и по райони. Имахме среща с Б.Борисов и т.н. Мислим и по въпроса за приемане в детските градини и на деца с увреждания, които позволяват да бъдат отглеждани там. Ако имате подобна информация за чужбина ще е полезна.
Някой беше писал за конкубинат - много ви моля, ако можете да ни дадете законова дефиниция.
Защото тук като предлагаме нещо, политиците го искат сдъвкано и изплюто, трябва да го формулираме, така че да е годно за нормативен документ.
Относно детските до 3-то дете, много го обсъдахме този въпрос. Според нас това не е дискриминация, ще се мисли за други форми на стимулиране на семействата с повече деца, например безплатна детска градина, карта за транспорта и т.н.
Въпроса е че наистина някои хора са превърнали раждането на деца в бизнес и акто им се дават тези пари те въобще не отиват за децата.
А за многодетните семейства, извинявайте но в България в момента на хората им е трудно да си позволят 2 деца. Смятам, че някой ако иска да гледа 4 деца, то очевидно си е направил сметката и тези 20 лв няма да го спрат. Докато недаването им ще спре други да раждат деца и след това да го карат да просят и крадат, да не говорим, че най-новия хит е да ги бутат пред колите нарочно и после да искат обезщетение от "виновния шофьор"   #Crazy
съжалявам, че стана толкова дълго Embarassed

# 99
  • Мнения: 907
Май към мен ти е въпроса, тъй като само аз писах за конкубинат.
В Швейцария няма такова законово понятие. Това е разговорно понятие, под което се разбира:
- живeeне на семейни начала
- това е единствения партньор (не живeeш същевременно с друг)
- във всеки момент конкубината може да се разтрогне без формалности
- духовна, физическа, иконом. предпоставка (? Simple Smile не ми е ясно как се разбира)
като не е задължително и 4те условия да ги има. В случай на съдебни процеси, разглеждат отношенията между партньорите като отношения между хора сключили договор доколкото има такива договори между тях (признаване на дете, съвместен договор за покупка или наем на жилище). Инфото ми е от:

www.konkubinat.ch

Ако няма изрично сключен допълнителен договор, партньорите не могат да имат иначе никакви претенции, тъй като за разлика от брака, отношенията им никъде не са уредени законово.

Дали може само единият да работи (а другият да гледа детето и да спестява парите за градина) - може но трудничко. Средната месечна заплата  за Швейцария е 5220Fr за миналата година както сега видях. За семейство с 1 дете дават минимален бюджет 4500, така че би могла да стигне. Но в този  бюджет  няма никакви разходи за кола, ваканция и почти нищо не се спестява. Аз лично не виждам как може да се живee с толкова. Ако заплатата е над средната - да възможно е.

Град Цюрих е разделен на 10на части. Във всеки такъв квартал има поне 1 общински център, към който понякога има малък кът с животни, правят се кръжоци, концерти (срещу заплащане), зали се дават под наем за партита (пак срещу заплащане). Към тези центрове има и детски площадки. Всичко това е на общината, много е скромно понякога, но се поддържа от назначен персонал. Другите детски площадки между къщите и кооперациите са според мен направени от собствениците на тези кооперации (тъй като повечето жилища тук се дават от собствениците под наем)

Последна редакция: чт, 31 авг 2006, 12:37 от MegiX

# 100
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
...Бубка направих си груби сметки по това , което си написала, излиза, че данъчното облекчение е 3 пъти по-голямо от това което е в момента при нас. ...

Не знам какво точно сравняваш, но за едно си права - данъците тук са по-ниски от Европа, вкл. България. Не забравяйте обаче, че ниски данъци и добра социална политика не могат да вървят заедно.  Peace

# 101
  • Мнения: 650
не знам защо на един въпрос има толкова жега е настъпила GrinningКато прочетох въпроса си мислех че всеки ще изложи фактите и ще е интересно за тези които не знаят. Данъчното облагане не е толкова просто колкото е описано за САЩ  и наистина тук ще видите много висока раждаемост. Аз като тръгна по магазините все са с по три деца поне. И мен ме дразни че болнични все още се вземат за щяло и нещяло в БГ, и че който намери вратичка с връзчици веднага се възползва макар че нищо им няма и спира да работи. Аз лично предпочитам да си имам 6-те седмици и после да се върна на работа с пълната заплата ако не сме успяли да спестим и заделим настрана и да си остана повече в къщи. Съжалявам но не искам 150 лева майчинство искам си пълната заплата, ами да хубави закони са да не оставяш до 12 години детето само-мисля че е ясно че никои нормален човек не би го направил. Хич не се оплаквам-пожелавам на всички да стигнат тази уреденост която  я има тук. да има 2-3 марки пюрета, защото другите не са издържали на контрола и проверките и леко са фалирали защото не са били качествени.
накратко
-платено маичинство няма -има 12 седмици запазване на мястото,зависи от рабодотателя дали ще ти даде нещо-големите дават 6-8 седмици 80% като общо, някои не дават нищо и си остажаш със тези 12 неплатени седмици
-Ако общият доход е до 114500 на година се дава по 1000 долара на дете отбивка от данъците, ако е нагоре става по 350 и маи изчезва
-как се изчисляват данъците е друга тема и то много голяма
-детските градини средно 1000 на месец

в общи линии-виждате че така погледнато е зле. Но това са фактите-съчетано със всичко друго-аз съм свръхщастлива че съм тук на тези "ограничения"- мисля че нямам доверие на детските кухни в БГ, нито на храните продавани там, нито на детските дрехи, нито на дестките радини, нито на здравеопзването... Не казвам че всичко това цъфти тук, но имаш избор и можеш да си сигурен в избора си и си защитен на нивото което всички сме. Как да се промени в БГ newsm78-съжалявам но ако знаех и можех да направя нещо нямаше да съм тук. И на важното и с малките стъпчици става мноого бавно и според невъзможно в близкото бъдеще!

# 102
  • Мнения: 2 070
Ами да ви кажа пак, за мен Америка изобщо не е социална държава, някой беше казал по-горе, че е държава, в която се работи и тва е. При положение, че де факто си ограничена и не можеш да останеш до детето си през най-важния му период, освен ако заплатата на таткото не е достатъчна за издръжка.. А това с контрола на храните - не знам също.. Държава, която насърчава и стимулира използването на генномодифицирани плодове, зеленчуци, всякакви храни, продукти и семена..Не знам каква грижа е това за природата и здравето на хората... Иначе щом раждат по много деца, явно е до култура, възможности или не знам, вие кажете, това е хубаво...

# 103
  • Мнения: 6 167
Ми да ти кажа пак, че не ми е ясно защо на всяко публикувано мнение следва твоя критична реплика. 

Хем искаш информация и мнения от хората, хем в постингите, с които репликираш непременно трябва или те нещо да не са разбрали и прочели, или се съмняваш в информацията, или пък веднага коментираш тази или онази страна и нейната политка, за която всъщност питаш.
Извинявай, но това е странно.
Хем бяхме поканени за участие в тамата ти, хем след това следва критичната ти оценка. На кого е необходимо това и докъде води лично на мен не ми е ясно!

Дано успя да си направиш извод за ситуациите ( надявам се в табличен , обективен вид) и Движението на майките използва тази информация за подобряване на ситуацията в България. В крайна сметка я държим тая тема, заради децата, а не за да си чешем езиците, нали!?

# 104
  • Мнения: 2 070
Лени, съгласна съм с теб, но ако си забелязало единствената страна, против която съм казала нещо и не харесвам, е  Америка... Тук се казаха хиляда неща за БГ колко лошо било, защо и аз да не си кажа личното мнение.. Естествено, че всяка информация е добре дошла иначе...

Общи условия

Активация на акаунт