За обръщенията към хората,които не са роднини?

  • 2 603
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Казва "чичо" и "леля" на по-възрастните хора от нея. На мен също така ми казват децата /"лельо", де/. Това няма общо с роднинската връзка, а е на база възраст. Децата да си викат по име по между си.
Има разлика /смятайте я както желаете/ между възрастен и дете и тя се изразява в обръщението. Обръщението е и отношение.

# 31
  • Мнения: 5 877
да ви имам проблемите  Laughing

# 32
  • Мнения: 4 555
Добре, че мярнах няколко по-различни мнения, че вече се хванах за главата.
На мен пък ми се струва неуважително едно 6 годишно дете да се обръща към 50 годишна жена с "Минке" (примерно).
Ама ние явно сме някакви изостанали и новата мода е точно такава.
Наскоро спорих с един господин, руснак, който разправяше, че в Русия уважителното било да говориш на по-възрастните на Вие, дори и на собствените си родители. Това ми се струва вече прекалено, ама вие пък сте на другата крайност.

# 33
  • Мнения: 603
Сина ми сам си реши. На него му е трудно да изрича имена и казва "лели" и  "чичи" просто, защото думичките му харесват и защото му е по-лесно. На "Господине" и "Госпожо" мисля да го уча по-късно. Още му са сложни тези думи - ще се получи нещо като "ини" и "ожо" Mr. Green
Знае имената на най-близките ни приятели и използва тези, които може да изрича.
Но как да го карам да вика по име на някой, когото вижда за първи път....
И аз имах леки скрупули, но пък "кака" и " батко" ми звучи много по-абсурдно от "чичо" и "леля", когато става въпрос за човек на моята възраст или по-голям.
Между другото баща ми не му харесва да му викат дядо, но пък Ники не може да му изрече името. В крайна сметка не му вика никак и го слага под общ знаменател с баба.
По тази причина ще, не ще вече започваме да му викаме "дядо"

# 34
  • Мнения: 4 965
...
Наскоро спорих с един господин, руснак, който разправяше, че в Русия уважителното било да говориш на по-възрастните на Вие, дори и на собствените си родители. Това ми се струва вече прекалено, ама вие пък сте на другата крайност.


В тази връзка, скоро влизах в руски форум на мами (подобен на нашия) и всички си говореха на Вие, хем личеше, че се познават (говореха за лични срещи, използваха умалителни имена и т.н.).

За мен също е невъзпитано да се обръщат към по-възрастни на име.
Непознатите са "господине/госпожо" или ако са добре настроени и сами изяват желание "лельо/чичо" (но, принципно, спазваме дистанция с непознати).
Познатите са или "лельо/чичо", или "како/батко" - според лични предпочитания (в това число включвам само приятели, колеги и комшии). Ако някой изяви желание - по име.
Роднините си имат различни названия - от како и батко, през леля, чичо, свако, вуйчо, калеко и т.н., до баба и дядо.
Принципно, избягвам "баба/дядо" (освен на собствените), защото прекалено подчертава възрастта. По-младите жени са "каки", а видимо по-възрастните "лели".
А и не може всеки човек да питам как се казва, за да го наричат децата по име, нито те могат да запомнят толкова много имена и да ги свържат с определени лица. Пък да говорят в безлична форма или на "хей, ти" ми се струва още по-грозно.

Въпрос на вкус. Whistling

# 35
  • Мнения: 509
Само по име.Към всички.Дори често и към мен се обръща само по име.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 1 306
По име, и аз. И не обичам и на мен да ми викат "лельо едикояси".
Всъщност бабите и дядовците в блока са баба и дядо плюс името им, ама те са доста дърти и наистина не върви да им вика детето "Пено" и т.н. Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 134
По име!

# 38
  • Мнения: 4 806
предпочитам и налагам да е по име... не харесвам и не одобрявам какосване, леьосване и -свания...
Има запазени обръщения - мама, тати, баба.

# 39
  • София
  • Мнения: 7 097
По име. Е, вече ако е някой по-възрастен - с "дядо" или "баба" пред името.
Имам една позната, с която заедно разхождаме децата понякога и тя много държи синът й да ме нарича "леля Наталия"... Stop Аз не уча Калина да "лельосва" приятелките ми, не знам - не ми звучи добре нещо... Thinking

# 40
  • Мнения: 295
И в Полша е така - децата на родителите на своите приятели говорят на Вие (освен разбира се, ако самите родители нямат други претенции или решат, че могат да са на ти).
Абсолютно съм съгласна с мнението, че обръщението изразява отношение.
Също смятам, че е недопустимо 3 - 4 годишно дете към една жена на 50 - 60 години да се обръща по име. Освен това по този начин детето не се учи на авторитет (в смисъл всички са му равни - а за едно дете липсата на авторитет - авторитет, а не бустанско плашило - може да бъде пагубна). Дали ще се обръща на "госпожо/господине" или на лельо/чичо, е въпрос на това как иска човекът, към когото се обръща. Но да си говори на име - в никакъв случай (освен ако въпросната лелка/госпожа не желае точно по име да й казват).

# 41
  • София
  • Мнения: 6 999
Близките приятели по име, непознатите 'госпожо', 'господине'.

Много би ми било криво някое дете да ми вика "лельо Иса" - егати... и "како Иса" не ми харесва.

Към по-възрастните хора винаги се обръщам на 'вие', но не и 'лельо, чичо'.

# 42
  • Мнения: 772
Предпочитам по име, евентуално + господин/ госпожа пред името, в зависимост от възрастта и степента на познанство. Мен така са ме възпитавали, имала съм някои ситуации, в които някои хора не са били доволни и по-лесно ми е било от само по име да мина на Госпожо + име, отколкото на Лельо.. ама зависи си от случая и сега установявам, че не е лесно да се обясни твърдо на детето - нашето е малко де, но в момента сме на етапа:
някои по-големи деца могат да бъдат наречени батко и кака, ако те така са се представили, но по улицата постоянно повтаря леля и чичо - не знам точно откъде се е научил, но засега явно това е преди всичко полов разграничител и аз понякога се притеснявам, че нарича някои доста млади момичета леля... на някои наши по-близки приятели им знае имената и така им вика, досега никой не се е засегнал... макар преди да бях доста категорична, сега си мисля, че е по-важно детето да не се притеснява - т.е. ако е ясно, че човекът очаква като редно подобно обръщение и не е достатъчно близък, за да му обясня позицията си, нека го получи...

а как не харесвам онова, което тръгва още от детската градина, Госпожата.. без име след това, ама да си мълча, че и това може да ме сполети  скоро у дома Wink

# 43
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ей, чшъ........

ами да- фамилиарничене е, но на децата е позволено...........на мен ми звучат прекалено снобски обръщенията "госпожа", "господин"

# 44
  • Мнения: 4 555
Освен това по този начин детето не се учи на авторитет (в смисъл всички са му равни - а за едно дете липсата на авторитет - авторитет, а не бустанско плашило - може да бъде пагубна).
Едно към едно с моето мнение  Peace

Общи условия

Активация на акаунт