Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално? -Тема 54

  • 49 920
  • 755
  •   1
Отговори
# 45
# 46
  • Мнения: 2 902
Е, тя каза че си влагат спестявянията от 15 години в този апартамент. Това ако е "просто ей така"...

# 47
  • София
  • Мнения: 29
Най-интересно за мен от постнатата статия ми беше всъщност обяснението, дадено за последните промени на ЗУТ, свързани с ателиетата:
Цитат
С изменения в Закона за устройство на територията (ЗУТ) от началото на годината беше прието, че при определяне предназначението на сградата ателиетата ще се считат за жилища.
Цитат
С последните промени в ЗУТ обаче се позволява на ателиетата в заварено положение, които отговарят на законовите изискванията за жилища, да бъдат признати за такива, обяснява Чобанов, който е юрист
Ако това всичко е така, както е тълкувано, всъщност ми се струват добра промяна - затваря една от много вратички в ЗУТ, позволяващи строежите на разни безумия като случая в статията и не приравнява съществуващи ателиета, които не отговарят на някое от условията за жилище.

# 48
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 585
Това което не мога да си отговоря е дали непривлекателен етаж, на много привлекателна локация или, добър етаж, но сбутан в презастроен квартал ще е по-добре.
Въпросът ти е съвсем философско-теоретичен.  На практика съществува и "привлекателен етаж на привлекателна локация".
Ако толкова си търсиш аргументи за или против, иди огледай квартала пък виж дали стоят празни апартаменти на първи етаж, то е повече от ясно.

# 49
  • София
  • Мнения: 5 301

Това което не мога да си отговоря е дали непривлекателен етаж, на много привлекателна локация или, добър етаж, но сбутан в презастроен квартал ще е по-добре.


Ако трябва да избирам - аз съм също за локация и обстановка като по-важни от етажа.

# 50
  • Мнения: 1 122
Това което не мога да си отговоря е дали непривлекателен етаж, на много привлекателна локация или, добър етаж, но сбутан в презастроен квартал ще е по-добре.
Въпросът ти е съвсем философско-теоретичен.  На практика съществува и "привлекателен етаж на привлекателна локация".
Ако толкова си търсиш аргументи за или против, иди огледай квартала пък виж дали стоят празни апартаменти на първи етаж, то е повече от ясно.

Така е - теоретичен е.

Квартала ми е ясен - живеем на 200м от там. Празни на 1 етаж са само като този - починал собственик и все още неуреден като документи и не пуснат за продажба.

По-скоро питането ми беше обусловено  от това, че не съм в бизнеса, и не знам колко наистина проблематична би била последваща продажба.

Но съм наясно, че на такова питане никой не може да ми даде категоричен и верен отговор. По-скоро исках да чуя още мнения, просто повече хора да помислят над казуса.

# 51
  • София
  • Мнения: 6 037
Аз лично съм за покупка на жилище близо до Дома в който живее човек. Ако познавам, харесвам квартала и му знам всички +/-. Това по принцип. Много удобно ми се струва за ремонт, да нагледаш имота, да държиш багаж там, да имаш наематели, да настаниш там възрастни роднини някой ден, или детето като отрасте. Абе 100 улеснения има. Това по принцип го говоря, вече за конкретните параметри на жилище или етаж всеки да си прецени. Много неудобно ще е да е жилище отдалечено от основният дом. Ние имаме едно отдалечено жилище, то се каня по 3 седмици да ида за елементарен ремонт, да не говоря ако нещо стане няма и да разбера с дни

# 52
  • Мнения: 2 865
Няма да имаш големи драми за отдаване под наем, но и цената му ще е една идея по-ниска. За продажба в бъдеще, разбира се че ще е по-труден за продажба и вероятно отново ще го купи някой с цел инвестиция в някоя бъдеща криза аналогично на теб да не го е страх за спестяванията му. Тогава отново ще го продадеш на по-ниска цена, но ти и в момента го купуваш вероятно на по-ниска цена заради етажа и състоянието. Като цяло щом локацията е топ и е тухла, не виждам драма, макар че 1350€ не е баш ниска цена за партер, но не съм гледал как вървят цените там. Ако 68кв са чисти истински 68кв то може би си заслужава защото едно НС ще дойде едни 12-15кв отгоре и за 90к едва ли.  Но ако не го даваш под наем цялата работа е много шум за нищо според мен.

Бързо търсене наоколо ми показа това

https://m.imot.bg/details/1b159352798515737

https://m.imot.bg/details/1b161666629330156

Първи над партер, 80кв, топ локация, НС, Изток, 87к, довършен с наематели. Ако не ви се занимава с ремонти и търсене на наематели, и е -3к. Чистата площ вероятно е 70кв.

Последна редакция: ср, 21 апр 2021, 13:27 от Gogo1979

# 53
# 54
  • Мнения: 316

Високо в класацията остават Стрелбище, Център и Изгрев, където цените са между 1500 и 1600 евро за квадратен метър. Независимо от високите цени там, те продължават да растат - най-бързо в Изгрев, където от януари средните цени са пораснали със 190 евро за квадратен метър или 13.5%.

14% за 3 месеца FlushedFlushed

# 55
  • Мнения: 5 939
Здравейте, пуснах самостоятелна тема по въпроса, но ще питам и тук, тъй като дискусията се следи от голям брой компетентни потребители. Simple Smile

С мъжа ми сме новаци по темата с недвижимите имоти. Обмисляме покупката на апартамент, макар и да не бързаме с избора, но наскоро се сблъскахме с интересен казус. Попаднахме на жилище в няколкоетажна сграда, в чийто нотариален акт не присъстват идеални части от земята, върху която е издигната сградата + прилежащия двор. Целият парцел, а той е доста голям като размери, принадлежи на едно частно лице, т.е. той е едноличен собственик на земята. Честно казано, в първия момент, когато брокерът спомена този факт (някак по между другото), леко се стъписах, защото дори нямах представа, че такова положение е възможно, от правна гледна точка. Да, бях чувала, че много от старите сгради са изградени върху общинска земя, но не знаех, че това е възможно и в случаите, когато парцелът принадлежи на частни лица. Освен това, ако не се лъжа, всеки собственик може да закупи идеални части, съответстващи на големината на имота си, от общината, ако има това желание, т.е. тук говорим за малко по-различен казус.

Поинтересувахме се и разбрахме, че става въпрос за т.нар. "суперфиция", т.е. заедно с апартамента, ти продават идеални части от правото на строеж, но не и от самата земя. Това право, доколкото разбирам, е безсрочно, но в случай че някой ден, за лош късмет, стане нещо със сградата (например, земетресение или война я изравни със земята), собствениците на имоти от въпросната сграда имат 5-годишен срок, в който могат да я построят наново. Ако не се справят със задачата в посочения от закона срок, правото им се погасява, т.е. автоматично губят всякакви права, като собственици на апартаменти върху въпросния парцел, за сметка на това - притежателят на земята може да построи нещо ново върху парцела. Не знам дали го обясних разбираемо. Някой може ли да потвърди, че действително нещата са така, от законова гледна точка?

И на въпросите - вие бихте ли купили жилище, което е в описаното положение? Какви смятате, че са рисковете, ако изобщо можем да говорим за такива? Какви са плюсовете и минусите? И най-важното - каква смятате, че е мотивацията на собствениците на парцела, стояща зад нежеланието им да се разделят със земята, при положение че те трябва да плащат данъци за нея в продължение на десетилетия, а на практика - не могат да я използват и да се разпореждат с парцела. На мен това, последното, ми е много странно, честно казано...

Бих се радвала да чуя и други гледни точки. Simple Smile

# 56
  • Мнения: 2 865
Не е нещо страшно, а напротив, често срещана практика. По принцип трябва да се прехвърли земята и правото на строеж в даден момент, но това може да стане и години след населването на блока.
Риска от срутване на сграда и други подобни е пренебрежим.
Знам за случай, където собственика си обособява паркоместа, разпродава ги и тогава прехвърля останалата част от земята на хората.

# 57
  • Мнения: 5 939
Пропуснах да спомена, че сградата не е НС, а е почти 30-годишна. Блокът отдавна е населен.
Благодаря за мнението!

# 58
  • Мнения: 2 113
Повечето апартаменти се продават с право на строеж, а не с прилежащ терен;

# 59
  • Мнения: 5 939
Не знам, всички апартаменти, на които съм попадала до момента, си вървят със съответните идеални части от земята. Брокерите даже ме гледат малко странно, като ги попитам, и отговарят, че няма логика жилище да се продава без ИД от парцела.
Естествено, това са мои впечатления, не претендирам за изчерпателност, защото вече споменах, че не съм капацитет в тази сфера. Simple Smile Затова и се допитвам до вас. Ще направя консултация и с адвокат малко по-натам.

Общи условия

Активация на акаунт