агитация за секцио

  • 6 656
  • 127
  •   1
Отговори
# 75
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Аз малко извън темата но да попитам как се установява дали има сраствания и ако има какво се прави по- натам? newsm78

# 76
  • Мнения: 816
Аз малко извън темата но да попитам как се установява дали има сраствания и ако има какво се прави по- натам? newsm78
- само с рентген или ехо се установява. По принцип не са кой знае каква опасност за здравето на човек, но при евентуални следващи операции крият рискове, както и по-трудно заздравяване на раната.
Цял живот ще съжалявам,че родих секцио,макар че при мен беше заради положението на бебето.Мъките,които се изживявят след излизането от упойката ,при самото възстановяване и самият факт,че е имало хирургическа намеса не са по никакъв начин по-добри от това да си родиш нормално.

какви мъки си изживяла толкоз при "излизане от упойка" пък ти?! какво излизане, кви 5 лева?

Като човек работил в хирургично отделение мога да кажа, че излизането от пълна упойка е едно кошмарно изживяване.

като човек, претърпял преди 2 седмици операция с пълна упойка, мога да ти кажа да не обобщаваш - аз нямах никакви проблеми с "излизането".
това едно.





Добре, няма да обобщавам, но ще кажа, че в 98% от случаите на пълна упойка излизането  е доста неприятно!

# 77
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
...Исках да разкажа на авторката моя случай,за да й послужи като още един  пример,който да й помогне да вземе решение.Много е важно да има вяра на лекаря,ако аргументите му звучат сериозно и логично,бих му се доверила.Лекарят ми в Испания бе случайно избран/там няма уговорки/,но този човек в нито един момент не ме е накарал да се усъмня в думите му.Често казано,мен ме беше страх повече от секцио,отколкото от нормално раждане/имала съм друга операция и нямам добри спомени/ и съм щастлива,че родих нормално.Факт е,че всички около мен в Бг раждат секцио,което е странно.В Испания имам приятелка,която роди нормално след секцио,което в България е изключение от правилото,а там е нормална практика.Успех,каквото и да решиш.

точно така е.Аз вече писах по темата, само да добавя, че при мен се получи както при приятелката на Деси. Няколко пъти обяснявах, че първото съм родила секцио и следователно и второто трябва така,но всички лекари ми казаха, че това не е причина . В Израел много рядко раждат с операция. Сто процента съм сигурна, че ако второто го раждах в България щяха да ме оперират.

# 78
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Аз малко извън темата но да попитам как се установява дали има сраствания и ако има какво се прави по- натам? newsm78
- само с рентген или ехо се установява. По принцип не са кой знае каква опасност за здравето на човек, но при евентуални следващи операции крият рискове, както и по-трудно заздравяване на раната.
Какви рискове, защото живот и здраве мислим за второ! Blush

# 79
  • Мнения: 483
Това са си типични приоми на българските лекари. И мен така ме убеждаваха, колко ми е едро бебето, колко му е голям диаметъра на главата, бил 10.1 см 37-ма седмица, колко ми е тесен тазът и т.н. Направиха секциото 13 дни преди термина, беба се роди 2750 гр, 48 см, с нормална за ръста глава, чийто диаметър далеч не беше над 10 см  #Cussing out . И понеже секциото беше направено прекалено рано, първия ден беба спря да диша, наложи се да я обдишват, беше в кувьоз няколко дни, 10 дни на антибиотик, с пневмония, инфекция, с която са я заразили в болницата, и с анемия, заради което й преливаха кръв. Всичко това - след напълно нормална бременност и единствено заради прекалено рано направено секцио  #2gunfire !!! Пиша това за пореден път (с риск вече да досадя на някои майчета), защото нашият случай не е изключение, в Неонатлогията на Педиатрията към МА масово имаше такива случаи.
Това първо. Второ, НЕ е вярно, че естественото раждане е по-стресиращо и натоварващо за бебето и майката. Не едно и две проучвания, направени в Западна Европа и Северна Америка доказват точно обратното. Последно четох, че рисковете от усложнения при секцио са 3 пъти по-високи, отколкото при естествено раждане! И някои майчета-акушерки тук бяха споделяли, че и в техните български учебници по акушерство пише, че секциото е тежка коремна операция, носи повече рискове и възстановяването след секцио е по-продължително и болезнено (това и аз го потвърждавам от моят опит).
И трето, за да не съм голословна, ето и малко статистика:
Сравнение между Цезаревото сечение и естественото раждане
Преглед на повече от 300 проучвания показва, че Цезаревото сечение повишава риска от инфекции, болка, ре-хоспиталозация и проблеми с кърменето при майката, и повишава вероятността от сериозни проблеми при майката и бебетата при следващи бременности, вкл. безплодие, проблеми с плацентата и смърт на зародиша.

Ню Йорк, 14 юли 2004 г. - Според Асоциация Център за Майчинство (Maternity center association – MCA), при жените, родили с Цезарево сечение, съществува значително по-висок риск от инфекции, ре-хоспитализация и разочарование от раждането, отколкото при естествено родилите. МСА, най-старата организация, защитаваща майките и бебетата, основава твърденията си върху преглед на повече от 300 от най-добрите проучвания върху начините на раждане. Проучванията установили също, че бебетата, родени с Цезарево сечение, са кърмени много по-рядко и са изложени на много по-висок риск от дихателни проблеми и астма през детството си и дори в зряла възраст, отколкото естествено родените. Освен това, има значителен риск за майката и бебетата през следващи бременности, вкл. проблеми с плацентата, извънматочна бременност, смърт на зародиша и безплодие.
“Отделните проучвания и доклади в медиите са фокусирани върху малък брой възможни ефекти от секциото в сравнението му с естественото раждане и дават непълна и подвеждаща информация за пълния набор от рискове и предимства, които засягат жените”, казва Морийн Кори, изпълнителен директор на МСА. “Ние предприехме по-обстоен преглед на проучванията с цел да определим истинските рискове, свързани с Цезаревото цечение, за да сме сигурни, че жените разполагат с най-пълната информация, за да могат да вземат решение въз основа на нея.”
Например, жените, родили с Цезарево сечение, са изложени на по-висок риск в сравнение с естествено родилите, от:
- Безплодие: жените, родили секцио, са изложени на много висок риск от безплодие (1 до 10 от всеки 10 жени, родили секцио, страда от безплодие), в сравнение с родилите естествено. При следващи бременности, зародишът и плацентата може да не функционират нормално в матката, тъй като тя има вече белег от операцията, както биха функционирали в матка без белег. Рискът от безплодие нараства пропорционално на броя Цезарови сечения.
- Инфекции: Жените, родили с Цезарево сечение, са изложени на висок риск (1 до 9 майки от всеки 100, родили секцио) от инфекции на раната, по-вероятно е и възникването на инфекция на матката.
- Болка: Жените, родили секцио, са изложени на висок риск от болки след раждането (1 до 10 от всеки 10 майки), и е по-вероятно да имат нужда от болкоуспокояващи.
- Разочарование от раждането: Жените, родили секцио, са изложени на висок риск (1 до 9 от всеки 100 майки) и на много висок риск (1 до 10 от всеки 10 майки) от разочарования от раждането. При тях е по-голяма вероятността да бъдат сами по време на раждането, както и да чувстват, че не контролират процеса на “раждане”.
- Психологическа травма: При жените, преживели непланирано Цезарево сечение(по спешност), съществува много висок риск (1 до 10 на всеки 100 майки) за поява на симптоми за психологическа травма (като страх и гняв), дори до покриване на критериите за пост-травматичен стресов шок.
Проучванията показват, че при Цезарево сечение съществуват рискове за новороденото, както и за бъдещите бебета:
- Хирургическо порязване: Вероятността за инцидентно порязване (обикновено минимално) на бебето при Цезарево сечение е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета, родени чрез Цезарево сечение.
- Дихателни проблеми: Вероятността, бебе, родено чрез Цезарево сечение, да има дихателни проблеми, е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета) до умерена (1 до 9 от всеки 1000 бебета).
- Трудности при кърмене: Вероятността бебето да има проблеми с кърменето или изобщо да не бъде кърмено, е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета) до много висока (1 до 10 от всеки 10 бебета).
- Астма: Вероятността човек, роден чрез Цезарево сечение, да страда от астма като дете и в зряла възраст е много висока (1 до 10 от всеки 10 бебета).
- Ефект на секциото върху бъдещите бебета: Плацента, развиваща се в матка с един или повече белези, няма да изпълнява функциите си толкова добре по отношение осигуряването на кислород и хранителни вещества на развиващото се бебе, в сравнение с плацента, развиваща се в матка без белег от разрез. При бебето може да се развият животозастрашаващи проблеми. Вероятността за появата на такива проблеми нараства прпорционално на броя на Цезаровите сечения.

В цял свят се наблюдава главоломно увеличение на броя на Цезаровите сечения, като се смята, че Цезаревото сечение е безопасно, а естественото раждане може да бъде опасно. Смята се, че така жените ще бъдат предпазени от съществени наранявания на влагалището и пелвиса. В САЩ, например, през 1970 год. 5.5% от ражданията са били чрез Цезарево сечение, сравнено с 26.1% през 2002 год.
“Цезаревото сечение е основен елемент от грижата за родилката и бебето в ограничен брой спешни случаи. В много други случаи, рисковете за майката и бебето могат многократно да превъзхождат ползите от секциото. Подвеждащо е, секциотот да бъде наричано “безопасна” процедура. То винаги носи рисковете на всяка голяма абдоминална операция, и употребата му за всякакви случаи може да доведе до сериозни – и напълно предотвратими – усложнения за майката и бебето”, - казва Кори.

Затова секциото е животоспасяваща операция, която е редно да е прилага само в случай, че няма начин бебето да се роди естествено, или когато животът на майката и/или бебето е застрашен!
Ще раждам секцио заради риск от отлепване на ретината, консултирах се с 2-ма офталмолози....
сега като прочетох това и много се разтревожих... скоро влизам в болница и тъкмо се бях поуспокоила и сега ще съм на тръни през цялото времел Наистина, вярвам, че далеч не си целяла да предизвикаш такъв ефект, но мен определено успя да уплашиш smile3518 Rage
и без друго не исках да вадят бебето, в ден, в който те решат... много исках да си се роди нормално на датата, на коята то си е решило. Чувствам се ужасно!
Дано само всичко да мине нормално. Пожелавам го на себе си и на всички, но които им предстои раждане  Praynig

# 80
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Kity, недей така мила, не се притеснявай- няма от какво! Hug Аз съм благодарна че бебо е добре, пък с мен дори и да стане нещо след време не е толкова важно, за мен детето е всичко и е най-важно то да е добре! Heart Eyes
И при теб всичко ще мине добре и ще си гушнеш сладкото бебче съвсем скоро! Като отидеш в болницата си мисли само за това, и недей да оставяш страха да надделее!  bouquet  bouquet  bouquet

# 81
  • Мнения: 483
Родих секцио и причината беше,че бебка не се смъкна на долу.Водите ми изтекоха,а тя все още си стоеше точно под "лъжичката" ми и с дупето на долу.С моята лекарка планирахме нормално седалищно раждане,но така и не стана.При това положение при което и се явих в болницата посред нощ,тя се почуди какво да правим.Посъветва се с други лекари,събуди и доцента на отделението посред нощ и взеха решение да ме срежат.При мен имаше основателна причина,а след като ме резнаха видяха че пъпната връв се е омотала 2 пъти около врътлето на бебка и затова не е можела да слезе на долу.
mama_p разбирам че си против секциото и то с право,но не мисля че за една бъдеща родилка тази информация ще и се отрази добре  Naughty
Rolling Eyes  Shockedмного ме притесни~!

# 82
  • Мнения: 795
И аз родих секцио и съм доволна. В моето решение надделя това, че така беше по-добре за бебето. За себе си толкова не съм мислила.

# 83
  • Мнения: 3 161
Kity, тези рискове е добре да се знаят от майките, които смятат, че секциото е леко, лесно, безпроблемно и безопасно. Не е. Но не е пък и чак кой знае какъв риск, ако екипът е добър - споко. Много правилно е, че не си искала да се ражда бебо на опредлеена от лекарите дата. Обсъдила ли си варианта да те режат след като започнат началните контракции? В книгата на д-р Сиърс се препоръчва именно това, най-добре е за бебето, значи, че е готово за излизане, а и получава някава доза хормони, които се отделят при естстественото раждане и са хубави за бебо. И най-вече, избягват се някои рискове, породени от изваждането на бебето предварително. А mama_p има защо да плаши хората - нейното бебе явно са го извадили, преди да е готово за излизане, и са му причинили куп проблеми и страдания в последствие, така че тя е длъжна да предупреди, не цели да ви шашка. Успех!

# 84
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Обсъдила ли си варианта да те режат след като започнат началните контракции? В книгата на д-р Сиърс се препоръчва именно това, най-добре е за бебето, значи, че е готово за излизане, а и получава някава доза хормони, които се отделят при естстественото раждане и са хубави за бебо. И най-вече, избягват се някои рискове, породени от изваждането на бебето предварително.
Това не го знаех, аз цяла нощ преди секциото имах контракции на 8-10 минути, даже казахме на лекарката да ме види за разкритие, но нямах!

# 85
  • София
  • Мнения: 6 372
Аз малко извън темата но да попитам как се установява дали има сраствания и ако има какво се прави по- натам? newsm78
- само с рентген или ехо се установява. По принцип не са кой знае каква опасност за здравето на човек, но при евентуални следващи операции крият рискове, както и по-трудно заздравяване на раната.

за пръв път научавам, че вътрешни сраствания се установяват с рентген или ехо... ако беше така, колко мъки щяха да си спестят купища проблемно забременяващи жени, на които сега се налаг лапароскопия

Последна редакция: ср, 01 ное 2006, 22:54 от Vivi

# 86
  • Мнения: 503
искам да кажа на майчетата, които смятат, че детето им се е родило слабо, дребно, немощно или е направило пневмония заради това, че е било извадено 10-14 дни по-рано, да не се заблуждават с такива илюзии. ТОВА СА ДОНОСЕНИ ДЕЦА!
нито за 10 дни един плод ще нарастне с 500 грама в корема ви, нито 2950 грама бебе е слабо и немощно да засуче (очевидно има друга причина за това), нито пневмония и дихателни проблеми се получават от извадено 2 седмици по-рано бебе (най-вероятно сте имала инфекция).

Това, че пневмонията и диахтелните проблеми на дъщеря ми бяха следствие от прекалено ранонаправено секцио, не е моя измислица. Това беше мнението на Неонатоложките от Клиниката по Педиатрия към МА. Те са най-добрите в България, с дългогодишен опит, с множество специализации у нас и в чужбина и т.н. Дъщеря ми беше приета от доц. Христова, завеждащ Неонатологията. Това е и нейното мнение - секциото е било направено прекалено рано. Това се потвърждава и от множество проучвания, проведени по цял свят - има пряка връзка между прекалено рано напрвеното секцио и дихателните проблеми на бебето, анемията и т.н. Вие обаче сигурно знаете повече от тези специалисти.
Колкото до инфекция, не съм имала такава през бременността, при положение, че всеки месец са ми правени всички необходими изследвания. Интересно, как лекарите и акушерите винаги намират начин да прехвърлят вината на родилката!!  #Cussing out  #2gunfire
Както вече писах, нямам нищо против секциото по медицински причини. То е животоспасяваща операция и дава шанс на много жени, които иначе няма да имат тази възможност, да родят здрави бебета. Но гореописаните причини НЕ са основателни!! Та тук дори астмата и епилепсията не се смятат за основателна причина за секцио, да не говорим за "едро" бебе 3 кг!! Това имам предвид, нищо повече! И не искам да предизвиквам спорове, просто излагам мнението си - форумът е за това!  bowuu

# 87
  • Мнения: 7 640

искам да кажа на майчетата, които смятат, че детето им се е родило слабо, дребно, немощно или е направило пневмония заради това, че е било извадено 10-14 дни по-рано, да не се заблуждават с такива илюзии. ТОВА СА ДОНОСЕНИ ДЕЦА!
нито за 10 дни един плод ще нарастне с 500 грама в корема ви, нито 2950 грама бебе е слабо и немощно да засуче (очевидно има друга причина за това), нито пневмония и дихателни проблеми се получават от извадено 2 седмици по-рано бебе (най-вероятно сте имала инфекция).

права си!

# 88
  • София
  • Мнения: 6 372
Това, че пневмонията и диахтелните проблеми на дъщеря ми бяха следствие от прекалено ранонаправено секцио, не е моя измислица. Това беше мнението на Неонатоложките от Клиниката по Педиатрия към МА. Те са най-добрите в България, с дългогодишен опит, с множество специализации у нас и в чужбина и т.н. Дъщеря ми беше приета от доц. Христова, завеждащ Неонатологията. Това е и нейното мнение - секциото е било направено прекалено рано. Това се потвърждава и от множество проучвания, проведени по цял свят - има пряка връзка между прекалено рано напрвеното секцио и дихателните проблеми на бебето, анемията и т.н. Вие обаче сигурно знаете повече от тези специалисти.

мила, пневмонията е вирусно или бактериално заболяване, няма как, ако си чиста, само от по-ранното (забележете, с 13 дни!!!) секцио да се получи заразяване.

аз също съм се изследвала като побъркана през бременността, но водите ми изтекоха 3 седмици преди термина и родих секцио. детето ми също направи пневмония и беше на апаратно дишане. аз кого да обвинявам за това? ясна беше връзката инфекция -> спукване на мехура -> заразяване на плода -> пневмония. също мнение на неонатолозите от МД...

# 89
  • Мнения: 3 089
ЗА секцио с всичките си крайници!

няма защо да се спори кое дете е по-здраво - нормално роденото (както тук се казва) или ненормално роденото. тъпо е. по тази квалификация, моето е ненормално родено, но гарантирам, че в нормално в сферата на допустимите отклонения  Mr. Green

към авторката - ако нямаш доверие в мнението на лекаря, на който ще плащаш, закъде изобщо си тръгнала? сори за леко агресивния тон, ама темите от сорта "моят лекар еди какво си, ама аз не вярвам, кажете вие" са повече от нелепи. как така не вярваш на твоя лекар, а искаш акъл от непознати вярваш на мен, например  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт