Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 39

  • 29 419
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 8 599
Леле, Нелина, хората из блоковете (и не само) се чудят как да се отърват от влага, ти купуваш овжлажнители... Дано свършат работа! Защо е важно да не е 40% вместо 50%? Все съм живяла в апартаменти, та от сух въздух не съм страдала и не съм сведуща по темата.
Не сме мерили у нас процента, но определено не е влажно и е несравнимо с апартамент; на мен ми харесва, а и цветята ми са добре. В дървените къщи човек все иска да изгони влагата и сухият въздух е нещо хубаво Simple Smile Мисля, че fatalina беше следила у тях, сигурно ще се включи.

Стискам ти всички палци (и на кучето лапите) за УВЕ, че с тия цени на тока стимулът за узаконяване си е сериозен Simple Smile

# 706
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Благодаря ти,Toни!
Масово хората използват влагоуловители и ще кажа защо питам в тази тема.
От показваните планове в темата ,си правя извода че се  строят къщи от по 200м2 за 4ма обитатели.Апартаментната площ обикновено средно е около 80м2 за същия брой хора.Хората отделят доста влага,особено докато спят и когато е в апартамент,тя е концентрирана на по-ниска площ.Докато бяхме 10 човека по празниците влагата си бе в порядъка на 50%.За жилищни помещения, зимата се препоръчва да е между 40 и 60% ,за предпочитане над 45%.Когато влагата се задържи под тези проценти,най-показателният симптом е ,когато сутрин, след сън,чувстваме гърлото пресъхнало.
От един месец всички вкъщи сме с вирус с кашлица(не е Ковид) и колкото по-влажно е,толкова по-добре за гърлобола.
 Всеки ден простирам и по една сушилка с дрехи в нечия спалня,но все същото .

# 707
  • Варна
  • Мнения: 817
Нелина, и ние имаме проблем с ниската влажност. В момента е 25% в дневната. Ужас. Имам чувствителна кожа и е много неприятно. Климатика ни има и овлажняване, но става по шумно. Пускам овлажняването когато не сме в стаята, но няма много ефект. Имам чувството , че нещо с монтажа не направиха както трябва. Знам, че има допълнителна тръба.  Нарочно простирам в дневната. При по топло време влажността се покачва и става около 50%. На хладилника държа тава с вода.

# 708
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
fani,нашите климатици нямат овлажняване,а как би се случвала тази функция?От къде ще взимат вода?Нашите имат точно обратната функция,която не съм използвала дори лятото,когато въздуха е по-влажен -dry(изсушаване).
Знам,че няма да прозвучи  добре,това което ще кажа,но ме успокои,че не само ние имаме такъв проблем.

# 709
  • Мнения: 3 917
Край морето не е много характерно да е ниска влажността, но факт у дома в тухлен апартамент от 2008г с югозападно изложение на 2 от 3 стаи, сме стигали до 30% влажност
Ще си позволя обаче да критикувам, не за друго, а защото и мен ме изкритикуваха преди години и то педиатърката. Никакво сушене на дрехи в стаите, когато там има хора, защото от перилните и омекотителите се отделят алергени във въздуха и имало опасност от развитието на алергии, ринити, .. Особено вредно е за малките деца.
Слагах купички с вода по радиаторите, а после под климатика

# 710
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Много си права, скаридка, за сушенето на дрехите и наистина е странно,че това може да се случва и по морето.Сигурно се заблуждавам за това,че като суша през деня на отворени врати в неползващи се стаи ,ще разсея миризмите.Рекуператорът работи на минимална степен,тоест за 24 часа сменя въздуха вкъщи 2 пъти,което  е под оптималното според ОВК проектантите,но те се водя от кубатурата на къщата ,а  аз от броя обитатели и необходимостта от 10-15 м3 на час на човек..
Само като го написах,осъзнавам какъв педант съм,но търся трайно решение за Януари и Февруари,защото проблемът е само с отрицателните външни температури. Освен да купя овлажнител за въздух за всяка стая....

# 711
  • Варна
  • Мнения: 817
Наистина проблема с ниската влажност е при студено време на вън ( под нулата ). При нас проблема  е само в едната стая, дневната, в другите е по добре. На морето сме . И си имаме високи подпочвени води, в дренажния кладенец има вода сега. В мазата понякога включвам влагоабсорбатор. Когато пера пердетата , много са, закачам  ги мокри, влажността се вдигна до 80%. Тогава влкючвам влагоабсорбатор. Луда работа. Нелина, климатика има и изсушаване за лятото. Не съм го ползвала също.

# 712
  • София
  • Мнения: 8 599
Благодаря, Нелина! Че може би е прекалено сух въздуха в спалнята и аз и подозирах, заради сухота в гърлото. За щастие, на нас ни се разминава боледуването по повода Simple Smile

# 713
  • Мнения: 6 361
Нямам опит аз с измерване на влажност на въздуха. Дори не знам с какъв уред я измервате. Не съм усетила да ми съхне гърлото. Виж в нас сме с климатици и понякога имам такъв проблем. В СК обаче влажността е враг N 1, така че мен повече това ме притеснява, да не е влажно и да вземе да образува мухъл. Дори като оставя сушилник с дрехи в някоя спалня или коридора все гледам да проветрявам. Не суша дрехи в помещение къдто ще спят хора. Това го спазвам точно от момента, в който се роди първото ми дете. Бях споделила, че при студено време навън имам конденз в банята на външната стена и по прозорчето на същата. Получава се, след като някой е ползвал банята. Добре е, че с подовото банята бързо съхне. В къщите не сме с климатици и вероятно това има значение. Навремето в друго жилище бяхме с централно парно и нон стоп въздуха съхнеше. Задължително слагахме съд с вода върху радиаторите.

# 714
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Докато живеехме в апартамент с парно,съдовете с вода върху радиатора бяха задължителни,а после в Англия включваме влагоабсорбатор дори и с парно.
 При нас ,проблема не идва от климатика(работи само един),защото както споменах работи за кратко и дори миналата сутрин,забелязах,че изобщо не се е включвал за  48 часа,т.е.температурата вкъщи не е падала под 23°.
То си е физика,че колкото по-голяма е амплитудата вън-вътре,толкова по-малко грама вода се съдържат в единица затоплен въздух.Естествено и външната влажност има значение.
 Иначе ,не съм мерила влажността по стаи,а на въздуха,който излиза от вкъщи през вентилацията,засича си се електронно и данните са акуратни.
 Много сте прави да дървените къщи,там влажността е враг.Влага над 65%,започва да образува конденз по прозореца.Щом няма такъв в жилищните помещения,нямате повод за притеснение.

# 715
  • София
  • Мнения: 8 599
Извинявай, fatalina, объркала съм се значи.

# 716
  • София
  • Мнения: 245
nelina, сигурно вече са те питали, но ми е трудно да изровя сред толкова много коментари - можеш ли да споделиш опит с рекуператорът? струва ли си инвестицията? каква цена ориентировъчно е? за кои помещения е хубаво да се ползва ако не за всички? Благодаря предварително за инфото Green Heart

# 717
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Сигурно съм писала някакви откъслечни информации из разни постове,но не съм систематизирала цялата информация.
Така че ,jalapeno,ще се опитам да направя по-стегнат и  информативен пост.

 Рекуператор
Смисълът от него идва,когато искате да имате проветрени помещения,с минимална загуба на топлина. За оптимални резултати, инсталацията му трябва да  обхваща всички помещения-основни и сервизни(кухня,бани).

Видове рекуператори
HRV-обменя само въздух ,без влага . Недостатъка е,че при температури под -5° се нуждае от нагревател.Най-високо КПД

ERV-обменя въздух и влага.Работи безпроблемно и при -15°.Недостатък е по-краткия живот на топлообменика,тъй като е хартиен(8-10г)

ротационен-обменя въздух и влага,независимо от температурата.Недостатъкът е,че част от въздушният поток се смесва.Не е ясно да какъв процент става дума,но е опоменато,че малко количество въздух от банята/тоалетната може да попадне в основните стаи.

Инсталация
Трябва да се направи ОВК проект,който да изчисли мощността на рекуператора.Инсталацията може да бъде изпълнена  с метални спироканални тръби или гъвкави такива.Разполагат се по тавана(обикновено в коридора) и смаляват само неговата височина.Инсналиратето на тръбите  е елементарно-всеки сръчен човек може да го направи.
  
Цена
Ще посоча примерни цени,единствено на сертифицирани уреди от Пасив Хаус Германия.Ако не са сертифицирани,каталожното КПД е завишено с 7-10 %
Нашият Zehnder е закупен за £2300(по спомен)
Друг хубав уред -Brink Renovent,бях намерила за €1500 в Холандия(там се произвежда) с директна доставка до БГ за около €150.
Тук цените са завишени с 2-3 хил.лв.Най-лошото е,че прибавят едни 10 хил.лв за инсталация,при материали под хиляда лв.

Екстри
Могат да бъде поставен WI Fi модул за дистанционно управление както и датчици за CO2 и влага в различни части на къщата.

Консумативи
Препоръчва се филтрите да се сменят на всеки 6 месеца.

Консумация на енергия
Тя зависи от мощността на уреда.Нашият работи с 50м3/h и консумира 14 w/h ,това прави под 0,5 kW/ден или около 10 стотинки за 24 часа.
При 300м3,консумацията е 47 W/h

Принцип на работа
В сервизите помещения се инсталират всмукателни решетки,а в основните - нагнетателни(подават въздух).На фасадата на сградата се инсталира също всмукателна решетка за пресен въздух.
Въздухът отвън преминава през топлообменика,като същевременно изсмуканият въздух от вкъщи,преминава близо до него в уреда и го затопля индиректно.

Сега ще обясня примера на нашата система.
Изсмукваме въздух от 3те бани,дрешника и пералното помещение.Подаваме въздух в хол и 4 спални.Както казах ,с тези 50 м3/h при 600м3 обем на къщата,целият въздух се сменя 2 пъти за денонощие,без  това да носи дискомфорта на отворения прозорец и смяната на температурата,който той води.
Тази сутрин  навън бе  -6° .Дисплеят на рекуператора показваше -3,5°,защото това е температурата ,с която външният въздух влиза в уреда.А,температурата,която влиза в жилищните помещения е 20°.

Не съм му сверила часовника,това е от 8.30 h



Има седмичен планер,в който може да си зададете часови диапазони,в които да работи на максимална степен-когато гответе или се къпете.
Миналата седмица умирисах всичко на чесън от едно ястие на фурна(с котлона нямам този проблем),усилих рекуператора и след 30-40 мин нямаше и помен от уханието,при все че сме с отворено стълбище и миризмата лети към спалните.
Лятно време ,рекуператорът е бизмислен.Въпреки,че е снабден с функция байпас(външния въздух преминава директно ,без да бъде затоплян от вътрешния),много по-ефективно е просто да си отворите прозорците през нощта.
Зимата не бих го заменила за нищо,защото спира миризмата на печки отвън Имаше 3-4 случая,когато я усетих,но това бе аномалия ,дължаща се на екстремно влажен въздух отвън.
Не съм уточнила в какво се изразява обменът на влага при двата модела,които имат тази функция.Избирате процент,който по-влажния въздух да отдава на по-сухия.Например,сега,когато аз имам проблем с сухия въздух,мога си избера вътрешния въздух който излиза от рекуператора към атмосферата навън,да отдаде 75% влага на въздуха,който постъпва отвън и влиза като чист въздух в помещения.
Нашият рекуператор не е от този вид,поради някакви мои съображения,свързани с КПД.Или,ако рекуператорът ни бе от този вид,въздуха вкъщи щеше да влиза не на 20°,както е при нас,а на 17°.
Сигурно съм пропуснала нещо,но това е доста непознат уред за нашите ширини и принципа му на работа,често остава неразбран.

Последна редакция: чт, 20 яну 2022, 09:55 от nelina_london

# 718
  • Мнения: 1 624
Аз не съм Нелина, но и аз да се изкажа за рекуператорите Grinning.

За мен лично това е една страхотна модерна опция, да имаш свеж въздух без да отваряш прозорци. Естествено тази опция си има и своята цена.
Към това, което Нелина страхотно е обяснила ще кажа, че има централизирани и децентрализирани рекуператори. Ще се опитам да обясня разликата (не ме сравнявайте със обясненията на Нелина Simple Smile, не съм толкова добра).
Централизираната е когато имате един уред вътре в къщата, който се грижи за входящия и изходящия въздух. Такава система имат Нелина.
Децентрализираната е, когато на всяка стая имаш уред, който се грижи за въздуха, който обработва. Тези уреди се слагат на външна стена. Ето едно видео, за да предобиете представа за какво става въпрос - https://www.youtube.com/watch?v=HaOCLRD3sZ4.
Знам, че Шуко също имат профили, които предлагат вентилация.

Не знам дали ще изпълним този проект (с рекуперацията) до край, но за сега сме купили въздуховодите и кутиите, в които те се заустват. Цената им беше около 6000лв, за нашия проект. Самия рекуператор и той е около 5000лв - 6000лв (този който ние сме гледали).
Да това не е евтина инвестиция, но според мен е добре човек да се замисли дали все пак в една нова модерна къща не е необходима тази инвестиция.
Имайте предвид, че ако изберете централизираната система, ще трябва въздуховодите да се разположат по тавана и това отнема пространство.

Този уред пък предлага и рекуперация и действа (до колкото знам) на принципа на каналния климатик и може да прави и топла вода - https://www.pichlerluft.at/heat-pump-combination-unit.html. Но трябва къщата да е добре изолирана. Виждала съм го на живо в https://www.bauzentrum-poing.de/de/ - заемаше само единия ъгъл на техническото, но пък тавана беше целия в огромни тръби Simple Smile.

# 719
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
nellytan,този път си спестих фрази като "инвестицията си заслужава всеки лев ",защото само като кажа,че замества отварянето на прозорци и виждам,как всички около мен на които обяснявам,поглеждат с онзи поглед-"аха...от мързел е инсталирано" Simple Smile.
Никой,не отчита,че тези 3лв в консумирана енергия ми пестят 50-60 лв от проветрение и най-основното,че не гълтам съседските пушеци.

За децентрализирана система не обясних,защото не я намирам смислена.Според мен е създадена предимно за апартаменти с проблем с влагата. Когато баните не са включени в системата ,там трябва да се монтират вентилатори,които изхвърлят цялата влага и топлина навън.Те съвсем децентрализирват системата.Шумът от стайните рекуператори също не е за пренебрегване.

А,защо тръбите и кутиите ви струваха толкова много?Направо се шокирах...
Аз още пазя всички бележки да материали,но те включват и тръбите на климатиците и техните кутии.

Последна редакция: чт, 20 яну 2022, 10:28 от nelina_london

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт