Преместване от филология в туризъм

  • 456
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте!Въпросът ми е кратък понеже не можа никой да ми отговори адекватно,мога ли всъщност да се преместя от една специалност в друга ,когато едната е филология ,а аз искам да се преместя в туризъм )?Отнася се за СУ.

Последна редакция: ср, 27 апр 2022, 13:30 от jaklinn25

# 1
  • Мнения: X
Трудно. Дори не са в един факлутет. Като се местиш от специалност в специалност, идеята е да не започваш от първи курс. Това е възможно ако специалностите имат поне нещо общо, общи дисциплини. Но от филология да се местиш в туризъм не знам как точно ще стане.

Защо не започнеш просто от първи курс на есен?

# 2
  • Мнения: 37
Защото исках да се опитам да не губя година.Въпреки че се отписвам (бях приета държавна поръчка),когато се презапиша пак ,мога ли да кандидатсвам  за държавна поръчка или ще съм платено?

# 3
  • Мнения: X
Можеш държавна поръчка да се пробваш за туризъм, но предполагам за следващата академична година от 1 курс.

Просто не виждам какви общи дисциплини се изучават между туризъм и филология. Все пак си помисли коя е по-перспективната специалност и дали филологията не ти е по-добре. Каква филология учиш?

# 4
# 5
  • Мнения: 37
Можеш държавна поръчка да се пробваш за туризъм, но предполагам за следващата академична година от 1 курс.

Просто не виждам какви общи дисциплини се изучават между туризъм и филология. Все пак си помисли коя е по-перспективната специалност и дали филологията не ти е по-добре. Каква филология учиш?

Балканистика,но просто езиците не ми се отдават.

# 6
  • Мнения: X
Балканистиката ми се вижда мега яко, после излизаш и знаеш няколко езика. Но аз съм човек с голям усет към езиците и много обичам да ги уча.

Помисли си туризма каква реализация има и дали не е по-добре да запишеш нещо икономическо. Не искам да те разколебавам или нещо подобно, просто и аз завърших нещо, което не работя, но много харесвам - причината е ниско заплащане.

# 7
  • Мнения: 14 929
Това го коментирахме наскоро в друга тема.
Туризъм не значи задължително работа с чужд език, обаче пък без език в туризма ще си едно нищо и половина. Даже да потвърждаваш резервации няма да можеш. Парите точно в туризма са там, където са чужденците.
Или завърши балканистиката, или се ориентирай към специалност, която може да ти носи прилични доходи и без чужд език. За съжаление в момента за такива специалности виждам само някои от инженерните, лекар, юрист и счетоводител (последното да не се бърка с някаква си икономика, маркетинг или мениджмънт).

# 8
  • Мнения: 2 535
Туризмът в СУ е в ГГФ, а там се учи доооста география. Поне аз докато го учих преди n на брой години. Дали от Балканистика изобщо можеш да се преместиш в Туризъм без някакъв приравнителен изпит не знам, в нашия курс идваха от други специалности, но само от същия факултет, не и от други.
Самите “туристически” предмети не са нищо особено, но географските са доста сериозни, ние ги взимахме сравнително лесно, защото имахме подготовка от кандидат-студентския изпит по география. Нивото не се е променило в това отношение и сега, запознах се миналата година с една девойка, което завършваше ГГФ, почти същите преподаватели, същите неща се учат, същите изпити…
А и не че нещо, обаче от цялото ми следване нищо смислено не научих. Единственото полезно бяха практиките и стажът, но почвайки да работя в тур.агенция разбрах как всъщност нищо практическо не са ни научили в следването. А да не казвам какви са “заплатките” в тази сфера, трагични на фона на претенциите за компетенции, знания и езици. Без английски в туризма изобщо не става, 2-ри език също е вече почти 100% задължителен. Тъй че ако не ти вървят езиците - не е това твоята специалност изобщо.
Може и да се изказвам пристрастно, но ако можех да избирам отново какво да уча, никога нямаше да се хвана с този туризъм. От 70 души в нашия курс не съм сигурна, че има и 10, които да работят в тази сфера. Масово са по кол центрове, заради езиците. Направи си сметка.
Аз също отдавна не работя в туристическа агенция. 10 години ми бяха предостатъчни.
Това за твоя информация, защото важно е не само какво ще учиш, но и дали изобщо ще го работиш това след като завършиш.

Общи условия

Активация на акаунт