Рак на белия дроб - тема 10

  • 52 290
  • 859
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 63
Преди всяка вливка му пускат изследвания като там са включени и чернодробните показатели. Нямам никалва представа последно как е бил хемоглобинът в предпоследната епикриза е бил 113. Ще се чуя в понеделник с лекуващия лекар да видим какво ще каже.

# 46
  • Мнения: 43
Preslava аз карам баща ми да си пуска контролно изследвания 7-10 дни след вливките. Да си направи и тест за Ковид, защото отново е някакъв бум. Звъннете и в онкология да опишете симптомите за Ваше спокойствие. Аз така постъпих и се оказа, че не е нещо сериозно- стискам палци и при Вас да е така 🍀

# 47
  • Мнения: 527
Здравейте!
Бях споменала, че имам близък, сравнително млад човек, на когото наскоро откриха недребноклетъчен рак на белия дроб. Определен е във II стадий, като PDL e под 1%.
Мисля, че бяхте коментирали, че вече и в България се прилага имунотерапия при пациенти с отрицателен PDL. Това важи ли за всички стадии или само за по-късните? Към момента му предлагат да започне лечение,  но само химиотерапия, а след нея да се направи операция (с идея след ХТ да се налага по-малка по обем резекция).

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
То и в чужбина за операбилен NSCLC ,до скоро нямаше одобрен CPI за неоадювантно приложeние .
Март месец nivolumab е одобрен от FDA за такова без значение от PD-L1 статус,в комбинация с ХТ.Дали тук  касата ще го реимбурсира не знам .Или да се търси клинично проучване в което да участва.
Atezolizumab, е одобрен за адювантно приложение за II-III стадии след резекция + ХТ.

Брийф:
https://www.cancer.org/cancer/lung-cancer/treating-non-small-cel … mmunotherapy.html

https://www.biospace.com/article/bms-opdivo-nets-neoadjuvant-app … oval-in-melanoma/

# 49
  • Мнения: 527
Благодаря, whitefang. Объркващо е, защото се сблъскват с първоначалните разнопосочни насоки - единият онколог им казва да говорят с хирург за операция, хирургът казва, че трябва да се започне с ХТ преди това, патолозите казват, че материалът е недостатъчен за изследване на мутациите и са пуснали само PDL - съответно хирургът препоръчва нова бронхоскопия, а онколозите казват, че няма смисъл...

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Само Осимертиниб е одобрен при нискостепенните NSCLC ,от таргетните терапии,за адювантно приложение ,при EGFR -мутирали тумори,след резекция. Но касата няма да го плаща най-вероятно  и затова са казали ,че няма смисъл от генетичните изследвания за мутации(ако е Аденокарцином,а не плоскоклетъчен ). A Ако е плоскоклетъчен пък въобще няма смисъл от друго освен PD-L1 експресия да се изследва.Не си уточнила какъв е?!

# 51
  • Мнения: 527
Аденокарцином е.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Еми след операцията ще има достатъчно материал, да изследват EGFR ,за евентуално адювантно приложение на Osimertinib(ако касата ще го плаща или ще си го финансира сам),както и за други мутации. Но както писах по-горе само той е одобрен и то за адювантно приложение след резекция.Не са и за подценяване нежеланите лекарствени реакции на таргетните терапии , а ползата за намаляване на събитията свързани с рецидив след резекция на нискостепените при приложението им не е толкова висока...  Реално е безмислено да се изследват мутации преди резекцията(да се прави повторна бронхоскопия/VATS - с бронхоскопията е и трудно да се вземе достатъчен материал за генетични,освен в много редки случаи),нищо няма одобрено за неоадювантно приложение от TKI-тата.

Последна редакция: пн, 09 май 2022, 13:32 от whitefang

# 53
  • Мнения: 4 803
НЗОК още не реимбурсира атезолизумаб след резекция с цел намаляване на риска от рецидив. Неоадювантен ниволумаб е току-що одобрен от ФДА, после трябва същото да стори ЕМА и след година, две може и НЗОК да помисли за подобна стъпка. Не бих слагал яйца в тази кошница, предвид че лечението ще се случва в следващите седмици.

В България имунотерапия се прилага само в две хипотези: 1) при метастастазирала болест (IVти стадий) като монотерапия или в комбинация с платина и паклитаксел/пеметрексед; 2) при неоперабилна болест в III стадий след комбинирано химио-лъчелечение. Има някакви леки вариации, но за операбилен II стадий няма подобна опция нито за неоадювантна (преди операция), нито за адювантна (след операция) терапия.

Ако е възможна операция, бих заложил на нея с последващо системно лечение. Идеята за намаляване на обема с неоадювантна ХТ е много блазнеща на хартия, но НДБК в общия случай не са особено ХТ-наивни, тоест я се свие, я не. Освен това туморното натоварване в момента е по-голямо, отколкото ще е след операцията - тоест има по-голям риск за резистиране към платина/таксани/пеметрексед.

Дудов/Тимчева какво казват? На едно мнение ли са? Бих се водил по онколога, ако бях в сходна ситуация. Хирург ще се намери за уедж резекция/лобектомия.

# 54
  • Мнения: 527
Консултираха се с Тимчева и Щерев. Тимчева насочва към хирург за операция, Щерев настоява за незабавно стартиране на ХТ. Престои да се видят с още двама гръдни хирурзи.

Много Ви благодаря, отново сте безценни!

# 55
  • Мнения: 4 803
Дано се оправи човекът, Bojuri! Simple Smile
Сигурно си го видяла вече, но това са стандартите в САЩ за втори стадий (секцията Stage II):
https://amp.cancer.org/cancer/lung-cancer/treating-non-small-cell/by-stage.html

Накратко, при тумори под 4 см (в този ред):
1) Уедж резекция/лобектомия;
2) Адювантно лечение с или ХТ и/или атезолизумаб, или с осимертиниб (при EGFR положителен тумор);
3) Лъчелечение (евентуално).

При тумори над 4 см може да се направи неодювантно лечение (преди операцията) с ХТ и/или ниволумаб и/или лъчелечение, за да се смали туморът. Редът на стъпките е по преценка на лекаря.

Предвид различните мнения на Щерев и Тимчева, бих чул Дудов (или някой извън БГ) за трето мнение, ако има час в следващите 1-2 седмици.

# 56
  • Мнения: 103
Здравейте,
На моят татко днес му направиха скенер, който показа излив в левия бял дроб, около 3 литра течност. Утре ще му правят пункция. Дали има съфорумци с опит, за да знам какво да очаквам. Оплакванията му са задух и силна умора. Кръвната картина е сравнително добре, с изключение на хемоглобина, 95 единици. Преминал е през лъчетерапия, химио и имунотерапия. И към момента е на вливки с Кейтруда. Скоро изкара и Ковид.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 156
Лилибет, на татко също се наложи такова източване, около литър беше. 3 л ако му източат на татко ти може да му се отвори дроба и да няма толкова задух. В Токуда беше татко, не беше доволен, защото беше без никаква упойка, а е виел от болка. Но на други хора чувам, че нищо не усещали, та си е индивидуално. Може би трябваше да настоявам и пак тази година да влезе заради този излив... така че действайте. Не е страшна процедурата, рутинна е. После казаха, че 1 л не е било много течност.

# 58
  • Мнения: 11
Здравейте,надявам се всички тук да сте добре,с преодолими здравословни отклонения,въпреки нелеките диагнози на нас и нашите близки.Баща ми диагностициран февруари и преминал вече 3 химиотерапии с имунотерапии,дава следните кръвни показатели,които са доста разбутани,особено хемоглобина,въпреки,че той започна лечение с изходен 101,не пиеше други добавки ,освен герисан,бирема и сангвинорм.До днес с тези резултати,приехме го за вливане на 2 банки кръв.Според вас с колко може да се вдигне хемоглобина с 2 банки кръв и дали ще успеем да минем и последната вливка.И дали е нещо фатално ,ако ни отложат със седмица или две.Благодаря за мнението Ви!

# 59
  • Мнения: 4 803
Може би сте пропуснали първата страница от изследванията? Хемоглобин на тази не виждам.

С всяка банка кръв хемоглобинът се вдига с около 10 единици. Ако е над 100, няма да отложат вливане. Две седмици не са фатални. По-важно е да се стабилизира и да понесе терапията.

Той има ли някакви оплаквания? CRP е доста високо (навява на мисълта за някакво възпаление). Възможно е да имуно-медиирана реакция поради имунотерапията, но не е изключено да е с друга етиология (вирус, бактерия, друг автоимунен проблем и т.н.). Идеята ми е, ако има симптоми, да обърнете внимание/да потърсите съответния лекар.

Общи условия

Активация на акаунт