Средни разходи за дете на различни възрасти

  • 8 171
  • 112
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 753
разхода на бебето ми е от 350 - 430лв/месечно, купувам това което сметна че е добре за него, ползвам стари дрешки на племенника ми, стари играчки е и??, права е arliin, няма и месец откакто помогнаха майките на бездомна майка в Стара Загора, живееше на улицата с 1 годишната си дъщеря, спеше по пазарите, тя мислите ли че купува Ганчев или мокри кърпички?, не дава това което може. Няма нито майчинство, боже лична карта?... отраснала е в домове?...малко са хората, които са благодарни на това което имат, и малко го оценяват! Съжалявам, че съм толкова рязка!

# 91
  • Мнения: 508
Реалните неща за които трябва да се бори всяка една майка в Б-я според мен са:
1. увеличение на еднократната помощ за дете-мин 500 лв
2.детските трябва да се изплащат на седмица и те трябва да бъдат не по-малко от 20 лв.
3.помощ за семейства с под минималния доход за отопление
4.помощ за родители,чийто деца са алергични или имат други здравословни проблеми
5.трябва да се измисли нещо за онези дечица живеещи в обгазени райони като Стара Загора,Гълабово/там положението е трагично наистина/,Бургас
6.безплатни храна в училищата и градините
Сигурно има още и още......
Другото са прищевки на родителите-частни уроци,училища,скъпи дрехи....
Като не мога да купя количка Маккларън ще купя Бертони.Като не мога да купувам всеки месец нови дрехи и обувки ще го правя на 2-3 месеца.Ако не мога да си позволя пюрета на Хип ще готвя или ще си запиша детето на детска кухня.

# 92
  • София
  • Мнения: 418
Всеки се простира според чергата си. И наистина е по-добре да се вземат осреднени разходи. Не смятам, че детските трябва да са приоритет. Не ги вземам - нямах време да се разправям с подаването на документите. А тези 18 лв. не са кой знае какво. Аз всеки месец давам толкова за едно лекарство само. Лошото е ,че преди го покриваше здравната каса, а сега не защото документите на фирмата производител не били одобрени. Такива недомислици по ме притесняват. Аз от ще се лиша, но детето си от най-необходимото няма да лиша. Така сме всички родители.
А за спора ви с мокрите кърпи - за мен лично е по-удобно, но рядко ги ползвах, предпочитах да го измия.

# 93
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
от какво има нужда една майка, току - що родила, която няма никаква парична подкрепа от никъде

креватче- може в началото детето да спи при родителите
количка- или слинг ( по- евтиния вариант )
памперси- може и памучни пелени- ако на бебчо му се сменят 6 пъти на ден пелените, независимо дали е мокър или не, ще трябват минимум 18 броя памучни пелени....защото трябва време да съхнат.......
дрешки- пак по толкова ританки, камизоли и жилетчици.......
ако кърми не трябват нито биберони, нито шишета.......най- много един биберон, за всеки случай
играчки- все още не трябват........но може да са цветни кълбета прежда, закачени на стената, които бебето да гледа........
коритце, може и голям леген

за това се сещам.....до тук само дрешки, може и малко по- големи, за да стават за по- дълго време и пеленки........

с възрастта разходите се увеличават.........когато проходи, ще трябват обувки,  дрехи, играчки, книжки






# 94
  • Мнения: 3 336
Леле, няма ме няколко дни в темата и какъв развой.  ooooh!

Наистина имах предвид средни разходи за отглеждане на средностатистическо дете, глезотиите са си наш избор.  Peace

Благодаря на всички, които се включиха по темата  bouquet

# 95
  • Мнения: 3 336
Цитат
Не ми се иска един добър замисъл да стигне до кофата.

Ellypr, звучи несериозно разходите на форумките, или предполагаемите такива да бъдат аргумент за искане за увеличение на надбавките. Били те средни, минимални, или каквито там си измислим. Не мога да повярвам, че авторката би разчитала на инфо от тук, за да си защити тезата. По-скоро темата иска да ни каже: Тук сме, действаме, ще искаме повече пари за детски.
Надявам се, всъщност убедена съм, че авторката и останалите от Сдружението не целят само да вдигнат шум около себе си, а да свършат работа, която ще е полезна за децата ни. И ще подходят наистина сериозно към въпроса. А не по начина характерен за бг политика - дайте да искаме, пък те к'вото дадат.

Верният въпрос не е колко е средният/минималният разход за преки покупки за дете (детето няма ли нужда от жилище, то не се ли топли на парно?), а колко пари още би могла да даде държавата. После се тръгва по обратния път - за колко семейства ще стигнат, или за каква сума на надбавките. Плюсове и минуси на двете. Кое би се подкрепило повече. После измислянето на аргументи за едното, или другото, е фасулска работа. Някой съмнява ли се, че 18 лв, или 200 лв са малко?

Аз иначе си мисля, че да се искат пари за детски надбавки, такива каквито са в момента, е грехота. Надбавките реално не влияят върху децата, чиито родители ги получават. И се явяват поредното перо от държавния бюджет, от което изтичат много повече пари, от колкото има полза.

Идеята ми беше следната: Тъй като е сложен праг от 200 лв момента, да видим какъв е наистина средния праг за отглеждане на дете и да го защитим. Ясно е, че тук ще има майки, които отглеждат децата си както с пюрета Хип, така и с такива на Ганчев, а също и такива, които готвят всеки ден за децата си. Въпроса е да се намери средния вариант. Значи да се прецени какви са най-необходимите неща за дете на всяка възраст и да се калкулират само те. Осреднено!!! Аз в моя бюдет не съм включила много от нещата, които си позволявам, просто защото характера на темата не е такъв.

Смятам /лично мнение, разбира се/, че най-важното за едно дете е да е нахранено, сухо, обуто и облечено. Точно това и съм включила в моя бюджет и не съм включила неща като колички, биберони, играчки, проходилки, бънджи гащи, сенник за кола или чадър за количка. Бавачка и аз ползвам, но това си е мой избор.

Не съм имала за цел да правя точно статистическо проучване, защото в такъв случай бих се обърнала към НСИ, просто исках да добия представа за някакъв приблизителен разход на месец за дете по възрасти, да го осредним и да получим някаква сума, която да защитим за по-реален подоходен критерий. Личното ми мнение е ,че 200-те лева в момента са пълен абсурд за която и да е възраст освен кърмаческата и то ако майката има кърма.

Вече писах, че за 2007г. се вдига минималната работна заплата на 180 лв, а пък подоходния критерий остава същия и размера на детските също. Мен лично това ме възмущава от дъното на душата ми и точно това искам да променим.

Съжалявам, че предизвиках такива препирни, не съм вярвала че темата ми може да предизвика такъв конфликт ooooh!

Извинете ме още веднъж, може би не съм обяснила достатъчно добре целта си  bouquet

Благодаря на мсички, които отговориха на темата, все пак смятам, че полезна информация има и може да се използва Peace

Тинкърбел, държавата не може и по-точно не иска да отдели нито лев за децата ни и ако не сме ние да я ръчкаме никой няма да се сети за децата ни. Те нямат право да гласуват и съответно са последна дупка на кавала. А първа са малцинствата, защото винаги отиват да дадат своя глас, било и срещу едно кебапче в изборния ден Rolling Eyes За съжаление това е реалността Tired

Последна редакция: ср, 29 ное 2006, 20:15 от mishlentze

# 96
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Тъй като не мога да сметна колко точно ми излиза всяко дете, защото не мога да преценя колко яде или колко дрешки е износило от по-големите, ще го сметна така: Семеен доход от приблизително 1000лв:5=200лв, които включват ток, вода,телефон, газ за колата и всичко останало. Значи под 200лв на дете.

# 97
  • Мнения: 26
Цитат
za dete na 1g. i 8 mesetza:sredno na mesetz za pampersi i mokri karpi4ki-30lv.
iade ob6ta xrana,no samo zakuskata ni izliza kam 30-40lv.na mesetz,za6toto e malko kaprizen.
igra4ki-20-30lv.(zavisi ot igra4kite,predi sedmitza tati mu kupi kola za 25lv.)
plodove i sokove-50lv.
kozmetika-15lv.
drexite i obuvkite gi kupuvame v na4aloto na sezona-300lv.na sezon
ob6to:265lv
.за дете на 1г. и 8 месеца:средно на месец за памперси и мокри карпи4ки-30лв.
Яде обща храна,но само закуската ни излиза към 30-40лв.на месец,за6тото е малко капризен.
игра4ки-20-30лв.(зависи от игра4ките,преди седмица тати му купи кола за 25лв.)
плодове и сокове-50лв.
козметика-15лв.
дрехите и обувките ги купуваме в на4алото на сезона-300лв.на сезон
об6то:265лв.
--------
Моля, пишете на Кирилица!

Последна редакция: чт, 30 ное 2006, 08:09 от Ellypr

# 98
  • София
  • Мнения: 11 768
Зачетох се в темата и какво ми направи впечатление,както и в други теми...как веднага майките,които могат да си позволят харченето на повече средства за децата си биват нападани...!А иначе ето това е истината според мен:

Смятам /лично мнение, разбира се/, че най-важното за едно дете е да е нахранено, сухо, обуто и облечено. Точно това и съм включила в моя бюджет и не съм включила неща като колички, биберони, играчки, проходилки, бънджи гащи, сенник за кола или чадър за количка. Бавачка и аз ползвам, но това си е мой избор.

Тук слагам разходите за памперси,АМ,детска кухня,дрехи,обувки.Не смятам,че дрехите и обувките са някакъв лукс и защото детето расте като гъба не трябва да му се купуват.Има майки,които получават дрехи и обувки от децата на свои приятелки,аз не съм от тях и купувам всичко ново,отделно,че имам и по-голям син.Опрделено този месец съм похарчила доста средства за да купя бельо,грейка,ботуши,пантофи,термо панталони.
Осреднено памперси-60 лева;АМ-30 лева;детска кухня-22 лева,от тук нататък всичко останало.

# 99
  • Мнения: 1 615
Не бих казала, че някой напада тези, които могат и си позволяват това или онова. Те НЕ искат държавата да им покрива разходите, така че: моите уважения! Против изтъкването на влажните кърпи като разход, за който държавата трябва да се грижи съм и мисля, че това е основният аргумент и на всички остро изказали се.
Разход 400-500 лв. на дете на месец не е обект на темата "колко майчински и детски надбавки", струва ми се.
Впрочем, забелязала съм, че желанието да се купува от всичко по много и най-скъпото е присъщо най-вече на хора, които разчитат не на собствените си доходи. Когато човек харчи това, което печели, има доста по-реална представа за това как да си разпредели бюджета, как да си подреди приоритетите и пр., за да не се налага непрекъснато да хленчи кой какво не прави за него и собственото му дете.
Дали да купим всяко парцалче, което умалява за 1-2 месеца, или да вземем от приятелка, си е наш избор. И не доходите са решаващи за него, мога да си заложа главата за това свое твърдение. Но социалните помощи не са предвидени да угаждат на вкусовете и желанията ни, май... Или?

# 100
  • Sofia
  • Мнения: 179

Разход 400-500 лв. на дете на месец не е обект на темата "колко майчински и детски надбавки", струва ми се.


Точно заради такова мислене, в БГ няма да се променят нещата и ако сега дават 18 лв. най-много да ги увеличат на 20...
И защо, след като аз харча примерно 500 лв. на месец за детето ми, нямам право да искам половината от държавата?
А минава ли ви през главата, че има майки които взимат 20 лв. на дете и ги изпиват в първата кръчма - да има и такива... А има и семейства, които неправомерно ползват социални помощи..
Всичко е въпрос на култура при спазване на закона и правене на закона, която в Бг за съжаление я няма и още дълго време няма да я има.

# 101
  • някъде
  • Мнения: 4 956
И защо, след като аз харча примерно 500 лв. на месец за детето ми, нямам право да искам половината от държавата?
Ами ако друг харчи по 1000лв newsm78

# 102
  • Sofia
  • Мнения: 179
И защо, след като аз харча примерно 500 лв. на месец за детето ми, нямам право да искам половината от държавата?
Ами ако друг харчи по 1000лв newsm78

" newsm78 " не знам до колко ще ти погне да си отговориш на въпроса...

# 103
  • София
  • Мнения: 245
Дъщеря ми е на 3г. и 7м. - яде обща храна (не мисля да я приспадам като разход - колко може да изяде едно дете все пак?!).
Мокри кърпички ползва само и единствено, когато сме навън (2п. по 20бр. = 1 лв./ на месец!). Ясно е, че когато сме в къщи, на гости и т.н. се мие.
Памперси не ползва от година и половина.
Д. Градина - 40лв.
Играчки, дрехи, обувки НЕ й купувам всеки месец - не защото нямам желание или възможност, а защото не смятам, че е необходимо толкова често. (10лв. на месец мисля...са достатъчно. Все пак не мисля, че е правилно държават да обува и облича децата ни изцяло. Нали желанието да имаме деца е преди всичко наше  Wink)
Четка за зъби, паста за зъби, шампоан, лосион и всякакви подобни също не й купувам всеки месец - и непрекъснато да я къпя, мажа и т.н., пак не може да свършат толкова бързо (изключвам четката за зъби, която й сменям на 3м.)
Ако трябва да ги разделя средномесечно: за козметика - 3/4 лв. на месец.
Общо: до 55 лв. на месец!

По-големите разходи са, когато излезнем - мога да похарча 2лв., мога да похарча и 20лв - когато, колкото имам. НО ТОВА Е ЛИЧНО МОЕ И НА БАЩА Й ЖЕЛАНИЕ, А НЕ ЗАДЪЛЖЕНИЕ НА ДЪРЖАВАТА.

И за да не остана неразбрана - с 18лв. детски надбавки наистина не може да бъде стимулирана раждаемостта у нас  Naughty. Смятам  Thinking, че най-малкото, което може да направи държават за нас, е да покрие разходите за ясла и детска градина, а еднократната помощ от 200лв. да не бъде еднократна за цял живот, а еднократна всяка година...

# 104
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Според мен също не е реално... Все пак обувки се купуват веднъж на сезон, т.е. най-много 4 чифта годишно. Хубави детски са обувки струват между 20 и 40 лв.
Ела ми покажи как се ходи с едни обувки на сезон...
Детето ми в момента има (броя само тези, които считам за необходими, а не другите, които съм купила като прищявка):
- високи обувки
- ботуши
- пантофи у дома
- пантофи в градината
(отделно има ботуши за сухо време и тънки ботуши, някой и друг чифт обувки и гуменки...но както казах - те не са необходими, а са по мое желание).
Лятото също е практически невъзможно с един чифт да се мине. Минимумът ще е едни сандали и едни гуменки, а по-вероятно два чифта, защото се цапат изключително бързо, плюс двата споменати чифта пантофи. Есен, пролет - пак така.

Разходите - детето е на 3г 5м средно са:

- детска градина 25 лв + 3 лв консумативи (на месец) + 92 лв за един срок извънкласни занимания (нарочно ги пиша отделно, защото може и без тях, ако човек е на зор, все пак; средномесечно 19 лв); 4 пъти месечно театър - 10 лв.
- дрехи и обувки - около 20-25 лв на месец, но аз пазарувам втора ръка много. Тук не включвам по-голеи неща (яке), които в сезони на смяна са поне 10 лв отгоре на месечния бюджет за целта.
- сокове, плодове - около 30-40 лв на месец
- козметика - 6-8 лв на месец (мокри кърпи, шампоан за вана)
- играчки, книги - поне 10-15 лв на месец, често повече

Екстри като детски център и прочее - изобщо не слагам, и без тях може, ако човек няма средства.

------------------------------------------------------
средно в месец - 145 лева, не е включена храна и консумативи - цялото семейство ги ползваме все пак. Вероятно могат да се сведат до 100, ако семейството не е възможно финансово... но...


Като бебе пак горе-долу толкова ми излизаше разходът, доколкото съм смятала.
Памперси - 40 лв; храна - домашна кухня, да речем - към 15-20 лв в месец; на кърма; козметика - 10-15 лв в месец; дрехи - 20-30, омаляват бързо; играчки - пак към 15 лв - под 150 лв/месец общо, но без излишества и глезотии.

Общи условия

Активация на акаунт