Как станахте програмисти

  • 1 913
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 57
Здравейте, живея в София с мъжа си и детето, което и на почти 4 години, но изобщо не съм доволна от работата си. Сама съм си виновна, защото завърших средното си образование и до там... не мога и да имам претенции за някаква по квалифицирана работа. От няколко месеца си мисля дали да не запиша уроци по математика и английски език. И в последствие курс по програмиране.. знам че звучи смешно особено написано от жена, но имам цял живот пред себе си и все още не съм минала дори и 30те години от живота си, а чувствам, че го пропилявам. Споделете вашия опит с тази професия и кои са задължителните неща, които трябва да владее един човек, за да успее? Благодаря ви предварително.

# 1
  • Мнения: 1 031
Защо избрахте програмирането? Имате интерес към него или заради парите?
Какво е средното образование, което сте завършили, имате ли база, която да надграждате?

# 2
  • Мнения: 1 307
Няма проблем за жена да стане програмист, но трябва наистина да имате желание. Това е професия, която иска много четене, къртовски труд и време за да се печелят големите пари, които всички гонят. И най-вече се отдава на хора, които по принцип имат интерес към компютрите. Ако сте се спрели на програмирането само заради парите, едва ли ще постигнете много.

# 3
  • Мнения: X
Мисля, че днес пуснахте друга тема за неудовлетворението от работата и желанието за промяна. Съветвам Ви да си помислите хубаво какво искате да правите, а не къде заплатата е голяма и какви легенди сме чували.

Програмист не се става за една нощ. Първо научете английски. С работа, семейство и това няма да е лесно, заради липсата на време.

Казвам го от опит, защото от тийнейджър учех езици, бакалавър завърших с наборите си. И сега нямам 30, уча магистратура, работя и макар да нямам деца, не ми е лесно. Този петък ми е последния изпит и нямам търпение вече да минава.

Давайте едно по едно, защото ако работите на пълен работен ден и курс по английски ще е достатъчен да уплътни и малкото свободно време.

Помислете за висше образование в задочна форма. Така ще съчетавате с работата.

# 4
  • Мнения: 5 149
От живот в Германия през внасяне на чанти и перилни препарати до програмиране... Харесай си нещо и действай. Не мисля, че това е тема за тук, не знам какъв отговор очакваш. Виж какво се иска в Джобс, виж какво правят хората в линкдин - и успешните, и неуспешните. Виж какво изобщо правят тези хора.
Курса е лесен. Намирането на стаж е лесно. Да не си тръгнеш след два месеца, защото не е за теб не е толкова лесно. Помисли какво искаш да правиш, в каква насока искаш да се развиваш, какво те радва, в какво си добра.
Никога не е късно за завой, но все пак имай някакъв план за действие Simple Smile

# 5
  • Мнения: 28
Аз съм програмист, жена, но работя това от 20 години. Сега има много възможности в IT сферата - програмирането е разработката, но има консултанти, съпорт, тестери, обучители. На някои не им харесва, на мен лично много ми харесва, в повечето случаи работя основно с мъже, понякога това не е лесно, имай го в предвид.
 Лично аз съм учила информатика в Софийския, не знам сега дали това е важно.

# 6
  • Мнения: 1 522
Сравнително малко по-лесен и не по-лош път е следния : SQL, бази данни, BI tools. Но и там си има нужда от знания. Но общо взето за половин година може да научите доста и да почнете. Ако искате пишете на лични, ще ви дам съвети и насоки от къде да почнете и разни материали. Аз лично с това се занимавам. Успех.

# 7
  • София
  • Мнения: 818
Аз не съм точно програмист, но се занимавам с програмиране.
Как станах - случайно, след като 7 години работех като търговец и ме съкратиха докато карах първото си майчинство.

Казваш, че си под 30 - супер, аз бях на 29 когато започнах да се занимавам с това, тоест възрастта ти е ОК.
Фактът, че си само със средно образование, обаче, винаги ще ти пречи. По твое желание - харесай си бакалавърска програма - ТУ - факултета по Компютърни системи, Електроника, Автоматика, може и новата специалност, коато се очкава да стартира тази година Интелигентни системи и изкуствен интелект, Приложна информатика; СУ- Информатика или математика и информатика, нещо което е от ФМИ; ФМИ в Пловдив също е добро място за компютърни специалности. Противно на многото мнения тук, аз смятам, че само с курсове не става - да имаш знания на занаятчийско ниво, но до тук. Много пъти съм го писала - академиите са една прекрасна фабрика за продажба на надежди и въпреки че в университетите има и някои излишни неща, аз не бих ги зачеркнала, за мен университетското образование е много важно.

Курсовете по програмиране, обаче, могат да са едно прекрасно допълнение към университетското образование.

Колкото английския език - той е повече от задължителен, хубаво е да дадеш всичко от себе си за постигане на B1 или най-добре B2. За C1 няма да имаш време, защото предполагам, че искаш нещата да се случат сравнително бързо. Но както сама виждаш - в най-добрия случай около 2-3 години.

Уроците по математика ще ти трябват за кандидатстудентеския изпит по математика.

Сега няколко думи какво да очакваш като завършиш/си 2-3 курс студентка с придобити знания.
Започвам с това, ако си 2-3 курс студентка. Започваш да кандидатстваш за стажантски позиции, защото няма да можеш все още да покриеш критериите за позиция младши в повечето компании. Това е моментът, в който можеш да се насочиш и към различни фирмени академии. Те в повечето случаи са безплатни, като на успешно завършилите се предлага работа. Младшите позиции не са добре заплатени, така че като семеен човек е хубаво да помислиш за финансовата страна. Нямам идея какви финансови нива гониш, но повечето хубави заплати са достижими след 3-5 години опит.

Желая ти успех.

# 8
  • Марс
  • Мнения: 616
Най-малкото - отличен английски. Всички обучения са на английски. Позиции много и всякакви, но без език си на никъде. (дано не звуча грубо)

# 9
  • Мнения: 295
Бихте ли споделили, кое от наученото в университетското образование се оказа най- полезно в практиката Ви?

# 10
  • София
  • Мнения: 818
Бихте ли споделили, кое от наученото в университетското образование се оказа най- полезно в практиката Ви?

Да. Аз съм инженер по професия.
Знанията по математика подобриха логическото ми мислене доста, както и ми помогнаха да си обясня някои явления по-добре. За голяма част от нещата, света се моделира с математика.

Знанията по физика ми помогнаха да имам реалистична представа за явленията в света - в моята работа е хубаво да познавам физичните явления и това ми помага да съм по-ефективна когато изпълнявам задачи.

Знанията ми по хардуер - аналогов и цифров, ми помагат да чета електрически схеми и когато се налагат измервания - да зная къде точно да ги направя и как, за да не повредя платката.

Знанията ми по програмиране ми помагат да си върша работата.

Но най-ценното, което според мен ми е дал университета, е да знам, че нещо съществува, да зная как да търся инфомация за него и, на базата на получените теоретични знания,  да мога да я преценявам и тълкувам.

Не съм спирала да уча и да се осъвършенствам, университета ми помогна да изградя един начин на мислене, който ми помага да се развивам.

# 11
  • Мнения: 295
Имам дълбоко уважение към ФМИ в частност и към качественото образование, не ме разбирайте погрешно. Но истината е, че поне към момента и тук има голямо търсене на занаятчии, което дава не лоша материална осигуреност. При силна мотивация, курсовете дават пряк път към това, особено когато няма възможност за редовно обучение, а има достъпни материали, които позволяват да се задълбае колкото желае човек. Но английският език е задължителен поне на ниво B2, така че първо трябва да се започне оттам. Нещо, което може би друг няма да спомене, подобна промяна се случва по- трудно, ако нямаш подходяща среда. В София има събития, насочени към женската половина, които са добри именно в създаването на такава. При интерес мога да разкажа повече на лично

Последна редакция: чт, 07 юли 2022, 17:40 от Lora Lay

# 12
  • Мнения: X
Хубави неща пишете, но мисля, че авторката е много далече от това. Пусна няколко теми вече и не знае с какво иска да се занимава. Тя самата не каза какви интереси има, а само, че работи в магазин и не е удовлетворена. То и аз може да искам да съм рактен инженер, защото съм чула, че взимат добри, но не става само с искане.

Струва ми се, че авторката е чула как е модерно да си програмист, как много пари се взимат и как с едно курсче си готов за 2 месеца.

# 13
  • Мнения: 5 149
Това, което ме изумява, е че авторката пуска коренно разнопосочни теми в последната година, но не коментира след това в тях. Хората дават идеи, съвети, а насреща - трънки.

# 14
  • Мнения: 295
Ако знаеше какво иска и какъв е пътят, нямаше да пита за съвети. Не виждам какво лошо има в това.

Общи условия

Активация на акаунт