Дете родено без анус?!

  • 152 186
  • 532
  •   1
Отговори
# 45
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Следя развитието на темата.
Най-добрият вариант е специалистът от Германия да прегледа и оперира двете деца. А ние да съберем колкото успеем като сума. За целта няма да е лошо темата да се закове.

# 46
  • Мнения: 3 835
Следя развитието на темата.
Най-добрият вариант е специалистът от Германия да прегледа и оперира двете деца. А ние да съберем колкото успеем като сума. За целта няма да е лошо темата да се закове.

Подкрепям!  Peace
Благодаря, на д-р Оги. Чакаме от него, по-конкретна информация, за сумата, която е нужна, и за всичко, с което бихме могли да помогнем. И за Методи.

# 47
  • Мнения: 4 392
Моля модераторите да заковат темата! Praynig

# 48
  • Мнения: 3 835

Тук голяма роля играе ехографската и генетичната диагностика преди раждането - в развитите страни още на този етап част от проблемите се разрешават.
У нас това все още е на хаотична основа (но това е тема за друг разговор).


Иска ми се да попитам, д-р Оги, какъв е процента, в тъй наречените развити страни, на дечица, родени, с подобни аномалий, и каква е успеваемостта, на оперативното им лечение?  И на кой етап от бременността, се диагностицират, подобни проблеми?

# 49
  • Linz
  • Мнения: 11 619
...  И на кой етап от бременността, се диагностицират, подобни проблеми?
Аз съм родена с аномалия, но моето не е генетично, а получено по време на бременността на майка ми (заради хормонално лечение във 2-3 месец). В интернет четох, че с такава малформация се раждат 1 на 400-500 бебета, но с различна степен на увреждане... Всеки случай е индивидуален.
Генетична консултация съм правила в Майчин дом около 16-18 г. с. Фетална ехокардиография се прави 18-22 г. с. и след 28 г. с. Все ми се струва, че по-широко трябва да се застъпи пренаталната диагностика, но май всеки си мисли, че на него няма да се случи.

# 50
  • Мнения: 3 835
..............................
 Все ми се струва, че по-широко трябва да се застъпи пренаталната диагностика, но май всеки си мисли, че на него няма да се случи.

Точно за това иде реч. Това е болният проблем, според мен, който е особено болен, за бременните в провинцията, където възможностите, за подобни прегледи, са крайно ограничени. А както знаем, не всеки може да си позволи, да пътува до столицата, или до по-голям град. Вследствие, на което бременността, им се води в местната поликлиника, където за съжаление, трудно можем да говорим за висок професионализъм. А апаратурата, с която разполагат, пък е под всякаква критика, в повечето случаи.

# 51
  • Мнения: 1 938
Martisun,
Мисля че трябва да пуснеш тема и в Клюкарника, тъй като тук влизат малко потребители. Нека и там да се закове.

# 52
  • Мнения: 5 500
Ако всички от форума се обединят да помогнат финансово на това дете (ако става дума за същото) ще постигнем голям успех.
Хайде да помогнем Hug
Записвам се да следя как ще стане организацията  Peace

# 53
  • Мнения: 3 835
Ако всички от форума се обединят да помогнат финансово на това дете (ако става дума за същото) ще постигнем голям успех.
Хайде да помогнем Hug
Записвам се да следя как ще стане организацията  Peace

Хм, то и аз съм се записала, ама нали все някой трябва да ни организира. По-опитните съфорумки, да дават идей!  bouquet Иначе мене, много ме бива по организацийте, в у-ще все ме слагаха, отговорник по културно-масовата дейност,  ooooh! ама тука още не мога да се ориентирам, кое как става.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 845
Боже, колко болка има по света.
Дано да успеем да направим нещо за това детенце!

Доктор Оги,
Наистина всички тези аномалии могат ли да се установят на ехографските прегледи, които ни правят през месец или на фетална морфология. И какво се прави, ако се открие такова нещо в хода на бременността?

# 55
  • Мнения: 2 085
Имате ли някакви идеи как да помогнем?Милото детенце Hug много ми е мъчно..

# 56
  • София
  • Мнения: 3 188
Темата за пренаталната диагностика е стара и болезнена за мен. Обсъждал съм я с водещи акушер-гинеколози, има даже програма за превенция на вродените аномалии, но всеки дърпа чергата към себе си. Всеки специалист, който работи (обществено или частно) с ехограф, може да постави диагноза на увреждания на плода, при условие че е добре подготвен. След 20 - та гестационна седмица тези неща се установяват. От тук нататък следват съответни действия - бременната се следи, разширяват се изследванията, от които най-важно е генетичното. То включва и съставяне на семейно генетично дърво.

Има дефекти, при които се изчаква нормално раждане и се коригират след това (прекъсване на чревния тракт).
При други се препоръчва цезарово сечение (големи пъпни хернии - омфалоцеле и лапаросхиза).
При трети - предсрочно израждане (хидронефроза, хидроцефалия).
При други - прекъсване на бременността (аномалии на черепа или скелета).
В развитите страни се прави интраутробна хирургия - отворена (с оперативен разрез) или ендоскопска. При нея дефектите се отстраняват или коригират и плодът се износва нормално. Това обаче при нас е недостижима мечта.

Всичко това става след разширен консулт с гинеколог, детски хирург, неонатолог,психолог, юрист,  и още други, след изричното съгласие на двамата родители.

В България ние, детските хирурзи, научаваме за даден случай едва ли не последни, дни преди раждането. Единственият ни принос е в това, че даваме съвети за срока и вида на израждането. А след това чакаме бебето да бъде преведено при нас за операция.

И после - зависи къде се прави. Ако аномалията е установена в провинцията, редно е родилката да бъде насочена към София, Пловдив (евентуално Плевен, Стара Загора или Варна), където има детско-хирургични центрове. Но основно София ("Пирогов") и Пловдив ("Пещерско шосе").

Целият този проблем е едно от нещата, в които много изоставаме.

доц.д-р Бранков

Последна редакция: нд, 03 дек 2006, 07:49 от Doktor Ogi

# 57
  • София
  • Мнения: 3 188


Иска ми се да попитам, д-р Оги, какъв е процента, в тъй наречените развити страни, на дечица, родени, с подобни аномалий, и каква е успеваемостта, на оперативното им лечение?  И на кой етап от бременността, се диагностицират, подобни проблеми?

Процентите са приблизително еднакви - даже и малко по-големи, предвид възможностите в тези страни за отглеждане на преждевременно родени деца с много ниско тегло, това което ние наричаме спонтанен аборт. (В Япония например има дечица, отгледани  в кувьоз от 22 гестационна седмица с тегло 360 грама).

Признавам, че и резултатите в тези страни са по-добри. При определен вид болести (прекъсване на храносмилателния тракт, тежки инфекции на новороденото) ние се движим около 65 %, а там - около 85 %.
Приблизително еднакви резултати имаме в случаите като този - прекъсване на ануса или болестта на дебелото черво Хиршпрунг. Незадоволителни са нашите резултати когато новороденото е оперирано първоначално по спешност на друго място, а после преведено за окончателна операция. Или когато диагнозата е забавена от педиатрите.

Не е тайна, че медицината струва пари, а добрата медицина - много пари.
Това означава специализация в чужбина, добра апаратура, добри условия за лечение и работа, и ... добра заплата. За да може моите млади сътрудници да не мислят как да припечелват на други места, а да се отдадат на пряката си работа. Независимо от това те са много добри, но за да стане революция в нашата медицина, трябва да работиш двойно и тройно пъти повече. (Така са например в сърдечната хирургия на Света Екатерина, във Военна болница, пък и на други места, където държавата продължава да инвестира). Но това е друга тема.

# 58
  • Мнения: 285
 Praynig Praynig Praynig
Дано може да се помогне на детенцето,защото това е ужасно! Защо,Господи става така...?

# 59
  • София
  • Мнения: 1 845
Доктор Оги, благодаря за изчерпателния отговор!

Общи условия

Активация на акаунт