Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 7

  • 50 016
  • 553
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 281
Редактирам: линкът е от блога на Зори - agleu.eu, a статията е в раздел Трикове със заглавие "Как да направите стоманения си тиган незалепващ". Попаднах на този трик още преди да си купя стоманени тигани, прилагах го в началото, докато свикна и налучкам точното време на нагряване.

Последна редакция: сб, 30 мар 2024, 02:15 от BillieCross

# 496
  • Мнения: 6 902
Линкът не работи.
Аз ги пържа като не го нагрявам много за разлика от когато пека пържоли - тогава го нагрявам така, че като си сложа ръката на 5-10 см над тигана да ми пари от излъчването. Като пържа яйца го нагрявам не много, ама не знам как да обясня колко, слагам 2-3 супени лъжици олио, размазвам го по целия тиган със силиконовата четка и слагам яйцата. И няма никакво залепване.

# 497
  • Мнения: 9 139
Нали знаете,че има специални тигани за яйца на очи,с дупки за яйцата?

# 498
  • Sofia
  • Мнения: 280
Линка не работи, но успях да открия клипчето. Тиганите на Lodge знам, че са готови за употреба и не е необходима предварителна обработка. Ще пробвам с повече мазнина, може би това е проблема. Тигани, които са специално за яйца на очи не знаех че има. Ще потърся в интернет, но ако може линкове ще съм благодарна 🤗 Благодаря на всички за отговорите!

# 499
# 500
  • Мнения: 776
Здравейте! По повод чугунуния тиган на  Lodge- и аз си поръчах, но по повърхността видях като една малка дупчица като  от топлийка , кото вдлъбване. Ще кача снимка. Това нормално ли е или да го връщам?

# 501
  • Мнения: 1
Здравейте!

Признавам си, че не съм изцяло прочел всичките седем теми, но съм прегледал повечето от тях. В момента се нуждая от нов тиган, тъй като моите три тефлонови тигани на марката Тефал вече са надраскани и искам бързо да ги сменя. Планирам да закупя такъв от неръждаема стомана (ако смятате, че това е грешка, моля, препоръчайте друг тиган). Моля, препоръчете ми тиган в ценовия диапазон от 300-350 лева, който си заслужава своите пари.

Първоначално се насочих към тиганите на марката WMF, по-специално към серията Profi (https://wmf.bg/sadove-za-gotvene/tigani/tigan-profi-24sm) или Click&Serve (https://wmf.bg/fryp-24-clickandserve1), където ме впечатли фактът, че дръжката може да се сваля. Моля, споделете мнение дали някои от тези тигани са стойностни. Също така, има ли проблем, че са от стомана 18/10 (което означава, че съдържат 10% никел)? Ако смятате, че тези тигани не струват парите си и че цената се плаща повече за марката, какви други марки ще ми препоръчате?

Благодаря ви предварително!

# 502
  • Варна
  • Мнения: 55
Линка не работи, но успях да открия клипчето. Тиганите на Lodge знам, че са готови за употреба и не е необходима предварителна обработка. Ще пробвам с повече мазнина, може би това е проблема. Тигани, които са специално за яйца на очи не знаех че има. Ще потърся в интернет, но ако може линкове ще съм благодарна 🤗 Благодаря на всички за отговорите!

Поздравления! Имам плосък и оребрен Lodge от години, силиконовите ръкохватки и пластмасовите стъргалки. Смятам, че са страхотни и препоръчвам чугунени съдове на приятели и познати и който ме е послушал не е сгрешил. Чугунът ще надживее всички тигани, които вие, децата и внуците ви ще ползват взети заедно!
Прегледайте този линк и скролнете надолу, докато намерите желаната и допълнителна информация. В разделът със Съвети ще намерите повече от интересуващото ви. В YouTube има предостатъчно клипове, както и коментари, които също ще ви влязат в употреба:
https://www.lavabg.eu/category/%d1%81%d1%8a%d0%b2%d0%b5%d1%82%d0%b8/
За пърженето на яйца при неразработен чугун има някои тънкости, но поне се спазват лесно. Яйцата се водят една от най-залепващите храни и те могат да се приемат като маркер в какво състояние е тиганът. Извадете желаният брой яйца от хладилника за поне 5 минути, а препоръчително и за повече, докато разработите покритието си. Това важи и за приготвянето на месо.  За дебелото месо десетина минути, ако прецените, може и повече. Когато яйцата/месото не са твърде студени, те са по-малко склонни към залепване.
Втората стъпка е да дадете време на тиганът да се загрее на умерена температура. Не съм засичал колко минути трябват, но около 5. Доближавате дланта си ниско над тигана и трябва да усетите, че се загрял. Грубо, усещането е като да махнете готварски съд от керамичния плот и да почувствате все още горещият котлон с длан над него. Яйца, месо и други продукти не се слагат на негорещ тиган. По-нататък казвам, че домашната пица става и на студена фурна.
Сипвате мазнина.  За яйца е добре да са поне 2-3 милиметра. Да не е само намазнено дъно с променен блясък! За мазно месо може и само тънък слой мазнина. Друг вариант е самото месо да се намазни предварително, но никога на чугун не се готви без мазнина !!!
Трябва да изчакате поне секунди след поставянето на мазнината и разпределянето й по дъното например с шпатула. Ако мазнината не е успяла да се загрее и сложите яйцата, много възможно е да залепнат! Добър индикатор е мазнината леко да започне да пуши или да се " движи ".  Поставяте яйцата и не ги пипате повече в продължение на минути! Ако при поставянето искате те да се разпределят по-добре на дъното, трябва да им помогнете с шпатулата през първите няколко секунди. През първите минути яйцата буквално залепват за дъното и ако ги разбутате, те ще се скъсат, а по дъното ще остане слой яйца, който ще загори и ще започне да пуши. Ако го остържете, ще останат нагорели остатъци в храната и е грозна работа. След първите няколко минути правите плах опит Simple Smile с ъгъла на шпатулата да надигнете периферията на яйцата. Започнете от един участък и надзърнете дали долният слой е започнал поне леко да покафенява, но да не е напълно бял. Ако покафенява, действате по-смело и подпъхвате с шпатулата и освобождавате яйцата. Обръщате ги. В това време спокойно може да изключите котлона. Времето ще е достатъчно да се сготвят. От обратната страна се сготвят по-бързо. (ако ще правите следваща порция яйца, добавяте още мазнина при изваждането на предните яйца и правите същата процедура). Махате яйцата и с метална шпатула леко може да остържете дъното. Достатъчно е да забършете с домакинска хартия. Никога не слагате вода в горещ тиган (освен ако и тя не е гореща), нито го слагате в мивка, нито на студена и мокра повърхност, даже и избягвайте да го слагате на дъска (особено мокра), защото може да я обгори и да й промени цвета. Най-добре си осигурете метална решетка за горещи съдове/хляб/печива/торти. Така няма да има риск, а и ще помогне тиганът да се охлади по-бързо. Когато тиганът е поне топъл или вече на стайна тепература, може да му сложите малко топла вода, да поръсите готварска сол примерно 1-2 супени лъжици според нуждата и с домакинска хартия да почистите вътре и при нужда по дръжките и вън. Солта и остатъците хартия не пречи да попаднат в мивката ви, тъй като се разтварят, но за ваше удобство може да ги предварително хвърляте в боклука си. При изплакване се получава красив блясък. Ако сте готвили мазно месо или сте правили яйцата си със свинска мас вместо слънчогледово олио, обикновено процедурата по почистване се прави 2-3 пъти. С домакинска хартия или памучна кърпа, която сте предвидили за подсушаване на тигана си, подсушавате вътре и вън! Това е поне докато покритието ви не стане достатъчно добро. По-късно няма да му робувате толкова. Просто при нов тиган по-често ще намирате ръжда Simple Smile Ако намирате такава, изплаквате с вода, почиствате с гъбка и веро, подсушавате добре и ако ще готвите, готвите, иначе може леко да намазните.
Тиганите се прибират винаги сухи! Ако ще държите други съдове в тях, сложете рекламна брошурка или подходящо картонче за дъното.
Стават страхотни палачинки в чугунен съд и покритието се поддържа в много добър вид. Преди всяка палачинка задължително омаслявате с хартийка и мазнина. Никога не са ми залепвали. Температурата се поддържа по-висока от тази за яйца.
Разбитите преварително яйца залепват по-малко от яйцата на очи. Ако сложите капак, стават въздушни. От Метро си купих тигани от неръждаема стомана и капакът на по-малкия пасва идеално за чугунените ми тигани, като излишната пара излиза от улеите. Капакът е от неръждаема стомана и не е прозрачен, но удобството му е, че  няма какво да му стане и се поддържа лесно. Дръжката е удобна и не се нагрява. Ползвам капака в много от случаите и по ред причини го предпочитам. Включително като правя пържоли има предимства.
За защита от пръски ползвайте онези плоски цедки за тигани. Ще се родите с тях! Иначе ползвайте подходящ капак. Така хем по-малко пушек и пръски ще има, хем яденето ще е по-сочно и сготвено икономично.
Ако нямате скара или бихте я дали другаде, бих препоръчал да вземете същият размер чугунен тиган Lodge. Продуктите на него стават страхотни! Проблемът е единствено с опушването. Ползването на капак е някакъв вариант, а аспирацията да свърши останалото.
Ако нямате силиконови ръкохватки и смятате да вземете грил версията, задължително купете силиконовите ръкохватки и стъргалото от комплекта! Грил тиганът без шпатулите би се чистил много по-трудно.
Избягвайте да накисвате тигана си, както и да го миете упорито с гъба и веро.
В тези тигани стават страхотни печива във фурната, както и домашна пица или купена такава. Винаги помнете да не причинявате топлинен шок! Домашната пица става като на пещ, ако я сложите на студена фурна. Така тиганът има време да се загрее, иначе тестото ще е недопечено. На пицата не й пречи, че сте я сложили на студена фурна. Ако има как да сложите домашната си пица върху горещ тиган без да разсипете съставките, опитайте. Купената пица също става страхотно! Нагорещявате намазнения тиган и поставяте пицата. Първоначално тя се захваща по бордовете, но в процесът на печене се " свлича " и се опича много добре. Коричката на блата е като от пещ.
На котлон стават страхотни питки и пърленки.
Избягвайте да готвите доматени сосове, тъй като повреждат покритието на нови тигани и трябва да си го поддържате допълнително.
Харесайте си рецепти и не спирайте да го ползвате на котлон и фурна, а защо не и сред природата!
Гответе със свинска мас, краве масло и кокосово масло, когато можете.
За сезониране е достатъчно да ползвате слънчогледово олио. Нанася се тънък слой с хартия на горещ тиган. Излишното се забърсва с хартия. Ако слоят е дебел, този участък ще лепне и няма да е това, което търсите като ефект. Пече се 1 час и се оставя да изстива при изключена фурна със затворена врата. Има достатъчно обяснения в сайтове.
Готвенето на риба ще задържи временно тази миризма и при следващо загряване на тиганът ще мирише на риба, затова отбягвайте или почиствайте старателно.
Не е нужно да ползвате ленено масло за сезониране!

Последна редакция: нд, 31 мар 2024, 16:29 от Чихинци

# 503
  • Sofia
  • Мнения: 280
Чихинци благодаря за изчерпателния отговор! Hug

# 504
  • Хасково
  • Мнения: 440
Чихинци, благодаря за подробните насоки.
А какво правим с нов тиган, който явно не успях да омасля правилно? Ето този реших да пробвам https://www.ikea.bg/products/cookware/frying-pans-woks/frying-pa … ne-20-sm/40438018
Намазах добре с олио и пекох във фурната на 150градуса. Оставих да изстине, избърсах и така още 2пъти. Резултатът е, че сега на места мазнината е натрупана. Опитах със сол и изплакване с топла вода, но не виждам ефект.

И още един въпрос за емайлираните тигани и тенджерки на Riess. Как са като качество, защото отзивите в Амазон са смесени.
https://www.amazon.de/Riess-Holzknechtpfanne-SCHWARZEMAILLE-Durc … ant-items&sr=1-23

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B00172B3H4/ref=ox_sc_act_image_3?s … Y0NWJ5ECB3F&psc=1

Последна редакция: вт, 02 апр 2024, 04:02 от Ivayla_

# 505
  • Мнения: 250
Аз си купих емайлирана тенджера на Riess през януари. Постоянно готвя в нея и засега мога да кажа, че е чудесна като качество и много ми харесва.

# 506
  • Мнения: 1 023
Здравейте! Днес видях тези тигани и имам смътен спомен, че бях чела разни мнения назад из темите, но така и не можах да ги намеря. Можете ли да ми споделите по-пресни впечатления от тях и дали си заслужават покупка.


# 507
  • Варна
  • Мнения: 55

Здравейте! Като изключим временното " неразположение "  на тиганчето ви, имате качествен продукт! Поздравявам ви, че отделяте време и желание да си го въведете в експлоатация и не сте вдигнали ръце от него, както биха направили други Simple Smile Точно това е, че мазнината се е натрупала и нагоряла без да се постигне търсеният ефект. Прочетох от линка, че тиганът е от въглеродна стомана. Още в описанието открих някои неточности. Сама по себе си поддръжката чисто като идея е като при чугунените, но с повече облекчения и по-малко слугуване. За удобство може напълно спокойно да ползвате котлона си (освен ако прецените, че външното дъно има нужда да се освежи) при следващи поддръжки на тигана, а и по-малко ток ще отива вместо да се ползва фурната.
 За начало няма да се мине без да се почисти това нагорялото. Трябва основата да е добра, както е при строителството и домашните ремонти, иначе нещата не са както искаме. В описанието погрешно са написали последователността да се омасли, опече и след това да се забърше излишното. Правилно е предварително чистият и подсушен тиган (Предполагам ще остане разлика в цвета и ще е напълно нормално, но поне опитайте да го лъснете до степен да няма нещо останало, което е склонно да се излющи и падне) да се нагрее във фурна (или във вашия случай напълно достатъчно на котлон) до температурата на разпад на видът мазнина, при който тя се полимеризира като вид пластмасов слой и от там идва сезонирането.  За слънчогледово олио 230 градуса вместо описаните 150. За първи път, ползвайте фурната за улеснение с градусите. Иначе като е на котлон би следвало температурата да е нагласена над тази за пържене, за да се получи разпад на мазнината. Ако ползвате фурна, слагате тигана в нея докато достигне 230 градуса. При нагряване, порите на метала се отварят и се постига по-добър ефект. Вече преценявате как ще ви е най-удобно да го извадите (много внимавайте да не се изгорите!) и омаслите, примерно с кухненска хартия и олио по вътрешната и външна част и със суха хартия да забършете същите участъци, докато остане бляскав слой без видими наченки на капки дебел слой. Някои хора предпочитат подходящ памучен или ленен парцал, които не оставят власинки както става често с хартията и ще ползват парцала само за тази дейност. За предпочитане е тиганът като се върне на решетката, той да е с дъното нагоре. Така се прави най-вече при чугунените тигани, чието дъно е силно порьозно и дори добре забърсано, в процесът на печене избива някакво малко количество мазнина, което би останало по-лепкаво. Отново печете около час и изключвате фурната, като оставяте да изстива при затворена врата за по-добър ефект. Ако ползвате нощна тарифа или има кой да си легне късно вместо вас в края на седмицата за тази процедура, може да ви отмени. Вариант е едновременно на ниско ниво на решетката да поставите вече омасленият и обърнат тиган, а на по-горните нива да ползвате оригиналните тави на фурната за приготвяне на храна. Така с едно ползване на фурната ще имате готова храна и опечен тиган. Вид екологично решение е.  Габровци може би го практикуват, че и с нощната тарифа, не че и аз не бих, понеже си лягам по-късно.... Simple Smile
 
Може да въведете " seasoning carbon steel pan " в търсачката на YouTube и да разгледате резултатите.
Ето примерен линк с видео и обяснения по поддръжката:
https://www.youtube.com/watch?v=gAxFmZXGcKY
Този от видеото предлага да се презастраховате, като повишите температурата на фурната над препоръчителната, за да постигнете по-добри резултати с разпад на мазнината. Отново акцентира добре да забършете излишната мазнина преди да го върнете във фурната.

Ако много ви хареса ползването му, може да си вземете и по-голям като диаметър и с по-високи бордове за удобство при готвене. Няма да сгрешите. Вид инвестиция ще е. От години има тенденция към връщане на класическите съдове за готвене и ограничаването на тефлона, който трае няколко години и попада на сметището, в природата и в човешкият организъм. Друга добра тенденция е да се отбягва готвенето и най-вече пърженето с рафинираните растителни мазнини и да се готви с мас, краве масло, кокосово масло...

Ето още едно интересно видео, сравнение между чугунен и карбонов или на български тиган от въглеродна стомана. Без съмнение карбоновият е по-практичен в ежедневието и жените няма да се оплакват, че им тежи или трябва да му слугуват и да ги е страх, че могат да го изтърват върху плочките. Готвенето в подобни съдове има своя чар. Почистването им не е такава болка, когато не се допускат грешки в поддръжката и готвенето.
https://www.youtube.com/watch?v=I3QrgLARhp4

И за финал последно видео с такива тигани. Няма нищо сложно да се ползват. Стават и за оръжие! Simple Smile На практика тиганът е станал незалепващ с правилно използване. Отново важат правилата като при чугунен тиган за предварително достигане на подхояща температура, омазняване и поставяне на нестудени яйца.
https://www.youtube.com/watch?v=UV0dHPOssc8

Последна редакция: ср, 03 апр 2024, 00:20 от Чихинци

# 508
  • Пловдив
  • Мнения: 40 836
За тиганите по-горе с маслина ли кво беше, твърдо НЕ!
Върнах 2, оставих касеролата, ама и тя след едно правене на карамел е за коша.

# 509
  • Мнения: 803
За тиганите по-горе с маслина ли кво беше, твърдо НЕ!
Върнах 2, оставих касеролата, ама и тя след едно правене на карамел е за коша.

И аз купих от Метро за около 50 лв май беше тиган, след месец ползване го хвърлих!

Общи условия

Активация на акаунт