Болничен при сумарно работно време

  • 1 468
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 557
Здравейте!
Интересува ме как стои въпросът с болничните при сумарно работно време? Работя от няколко години във фирма, която претендира за коректност и добри условия на труд, но от няколко месеца забелязваме злоупотреби с болничните.
Когато служител излезе в болничен се планира с по-малко от стандартните седмични работни часове. Например служител на 40 часа/седмично се планира 20 часа. Последният фрапантен случай е при служител, който е бил 14 дни болничен, а се оказва, че е планиран едва 25 часа за периода. В графика е нанесен цяла седмица почивка, а следващата е планиран по-малко часове от нормалното. Съответно е силно ощетен и е взел нищожно обещетение. Има случай и на служител с дългосрочен болничен, който също е планиран в графика една седмица почивка и съответно също е ощетен. Посочвам само най-фрапантните случаи, иначе се оказва, че всеки излязъл в болничен през последните няколко месеца е ощетен с поне един допълнителен почивен ден.
Въпросът ми е доколко е законно това и можем ли да се борим с този вид злоупотреба от страна на работодателя?От местното ръководство ни убеждават, че не са нарушили законовите разпоредби и няма нищо нередно в това.

# 1
  • Мнения: 3 922
Напълно прав е работодателят.Извънредният труд в България е забранен - чл.143 ал.2 от Кодекса на труда (освен някои изключения от рода на бедствия, аварии, национална сигурност и т.н). Ако в месеца има 20 работни дни, то законоустановеното работно време е 160 часа (20 д. х 8 ч.). Но ако 5 дни си в болничен, то законоустановеното работно време ще е 120 часа (15 д. х 8 ч.). Не знам на колко месечен период сте в изравняването на извънредния труд (по принцип е прието от 1 до 6 месеца), но ако болничния се пада в последния месец от този цикъл, а в предходните сте имали превишение, напълно правилно ви дава да работите по-малко часове, защото трябва да се съберете в законоустановеното работно време за периода на СИРВ. Иначе се получава извънреден труд, (който няма как да не се декларира пред НАП поради ежемесечното подаване на данни с декларация 1) и фирмата е застрашена от проверки и глоби.

Последна редакция: нд, 31 юли 2022, 06:46 от Greene

# 2
  • Мнения: 3 251
Графикът се прави предварително и не се знае, че някой ще се разболее.
Ако човекът беше здрав просто щеше да си почива вкъщи.
Виждам, че имате вътрешна потребност да се борите, но тук няма за какво.

# 3
  • Мнения: 1 557
Не, графикът не се прави предварително, а седмица за седмица. Наясно съм, че ако почивката ми е планирана в четвъртък, а аз съм в болничен от сряда, то четвъртъка няма да ми се заплати. Макар че събота и неделя съм била планирана на работа, но те автоматично стават почивни и също не се заплащат, което отново е в ущърб на служителя. Когато обаче си в болничен от 2 месеца, не си планиран в графика предварително.
За цяла работна седмица да нямаш нито един планиран час, дали ако не си в болничен щеше да е така?!
За мен не е нормално да ти се наложи да излезеш в болничен веднъж за период от 3 години и да вземеш четвърт от сумата, която щеше да получиш, ако си на работа за периода. И не става въпрос за изравнителен месец.
Преди тази година такива неща не се практикуваха, при болничен се планираха 40 часа седмично.
Щом законът позволява такава гавра със служителите, ми супер. Друг е въпросът дали е етично и коректно... Както винаги в тая държава, хората които си плащаме данъците и се осигуряваме на реалния доход сме пратени да пием една студена вода.
Благодаря, момичета!

# 4
  • Мнения: 5 182
Ок, това означава ли, че все пак се докарват до изискания брой часове в последствие? Т.е. ако те няма два месеца и за тях си планиран 2 седмици (примерно), останалите месец и половина по някоя време някъде трябва да се появят? Може би? Или имате само ограничение за максимален брой часове, не задължителен от 40часа на седмица.

# 5
  • Мнения: 3 922
Когато си в болничен, ти плаща обезщетение НОИ. Няма никаква разлика с другите, които не работят по график и СИРВ. И те не взимат пълна заплата и не полагат извънреден труд в месеца, през който е болничния. Така, че изобщо нито сте ощетени, нито орязани.

# 6
  • Мнения: 14 990
Често ли се взимат болнични в сравнение с предишни години?
Даши е възможно да се опитват да карат по-неблагонадеждните да напуснат?
Иначе не е незаконно, но е мръсен номер.

# 7
  • Мнения: 1 557
Когато си в болничен, ти плаща обезщетение НОИ. Няма никаква разлика с другите, които не работят по график и СИРВ. И те не взимат пълна заплата и не полагат извънреден труд в месеца, през който е болничния. Така, че изобщо нито сте ощетени, нито орязани.
Има разлика с другите, на другите им се плаща обезщетение за работни дни, а на нас за планирани часове. Да вземем един 14 дневен болничен. Те имат свободата да те препланират както им е угодно, така се оказва, че за периода на болничния си планиран едва 25 работни часа(вместо нормалните 80 за периода) за които ти се изплаща обезщетение, което се равнява на малко над 3 работни дни. А другите служители на нормирано работно време ще вземат обезщетение за 10 работни дни. Изобщо няма ощетени.

Няма минимални часове, има максимални 56 работни часа седмично.

Няма увеличение на болничните, те варират спрямо грипните епидемии. Имаме нов управител, който не приема за нормално да ползваш болничен. За него е съвсем в реда на нещата да идваш с температура на работа(при пандемия), с възпален нерв или да си оставиш болното дете на трети човек, а вземането на болничен е глезене и почивка.

Не искам да задълбавам в темата, ясно е, че нещата са оставени на съвестта на работодателя(в случая управителя) и дали ще остави служителите да вземат реалното обезщение или ще "пипне" графика, и ще вземеш символична сума зависи само от него, и не подлежи на контрол от институциите. Интересуваше ме дали има смисъл да се ходи до инспекцията по труда, отговора е ясен.
Благодаря, че ми отделихте време!

# 8
  • Мнения: 14 990
Ако разписвате предварително одобрен график и болничните после не съвпадат заради промяна - може и да имате някакъв шанс.
Защо не се консултираш с ИТ?

# 9
  • Мнения: 3 251
Чакай сега.
Да приемем работния месец за 20 работни дни.
Няма те две седмици, тук пак приемаме, че са 10 работни дни, 3 за работодателя и 7 за НОИ.
Стандартно положение.
До тук сме ок.
При вас, вместо 10 дни ви смятат да кажем 7.
Съвсем примерно.
Как се разпределят тогава тези 20 дни, които са стандартни за месеца?
3 дни болничен за работодател, 4 за НОИ и после какво?
Въпросният месец е част от период на сумирано отчитане или всеки месец си е сам за себе си?
Питам толкова много, защото съм сигурна, че цялата история си има обяснение и то е съвсем логично.

# 10
  • Мнения: 1 557
На периоди е, часовете се зануляват на всеки 4 месеца. Като през четвъртия месец, ако си на минус часове, работиш на максимума допустими часове(56 часа седмично), докато се занулят. Ако часовете са плюс те компенсират с почивка, ако имат такава възможност, а не изчистените часове се изплащат по съответния начин. Годишният лимит на извънреден труд е 150 часа.

При твоят пример, имаш 3 дни работодател, 4 от НОИ и останалите са почивка. Тук обаче може да имаш 7 планирани работни дни, но може и да си планиран по-малко часове(например 48, вместо 56). Неприятното е, че ще трябва и да се отработи това разминаване в часовете, защото в края на периода часовете ще са на -.
Проблемът е, че се допуска да пишат 7 поредни дни почивка в период, в който си в болничен. И тук не говорим за предварително планиран график в който фигурират тези 7 дни почивка, а планиран след представяне на болничен. То ако си планиран 7 дни почивка предварително, защо ще вземаш болничен?! Освен в случай на по-сериозно заболяване.

Не подписваме нищо, освен месечен отчет работно време.

Оправданието е, че не е видяла как е нанесен служителя в графика, не било умишлено, просто вместо болничен е нанесла почивни дни. Но това не е еденичен случай, има и друг с 6 поредни почивни дни и т.н.

# 11
  • Мнения: 3 251
Как се разпределят дните от месеца по фиш?
За колко дни се плаща?

# 12
  • Мнения: 564
Аз бих препоръчала консултация с Инспекцията по труда. Също бих проучила и възможността да сигнализирам на институциите, като Агенцията по заетостта и Синдикатите, ако има такъв пропуск в закона и това позволява на работодателите да се възползват и да ощетяват служителите, с цел да се инциириат законодателни промени (ясно, че подобно нещо би отнело години най-вероятно). И бих си търсила друга работа.

# 13
  • Мнения: 3 251
Хайде първо да се опитаме да отговорим на моите въпроси.

Общи условия

Активация на акаунт