Саудитска Арабия

  • 7 097
  • 233
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 591
Принципно - да, това им е била идеята, съдейки по името транзитна виза. Копирали са от големите транзитни летища. С по-дълъг срок 96 часа. Но никъде в апликацията не пише, че трябва до 96 часа да излетиш за другаде, а не за там, откъдето си долетял. 😆 Та реших да се пробвам, най много да изгоря с таксата за апликация и датрябва да си платя нормална тур.виза.
Валидността на транзитната е 3 месеца от датата, в която ти я издадат. Застраховката за тези 4 дни е задължителна към техен застраховател/избираш си в апликацията от списък/, както и задължителни 10 долара за обработка на апликацията, невъзвръщаеми.

# 46
  • Мнения: 3 591
с две думи превод-преразказ по картинка: риядското метро може да го пуснат преди моята  виза 😁

# 47
  • Мнения: 11 191
Ценно инфо, благодаря. След завръщането ти, ще има обясняния и уточнения Wink

# 48
  • Мнения: 3 591
https://bgtourism.bg/saudi-arabia-poleti-sofia-riyadh-2023/

Туристите от първия полет очаровани от страната, посрещат ги със шоколад и сувенир.

# 49
  • Мнения: 11 191
Интересно, благодаря за линка. Въпреки, че това е доста непрофесионален, направо любителски блог и е пълен с неточности и откровени глупости. Същото важи и за Travel News. Но нека се упражняват, щом ги влече Grinning

Иначе дано премахнат визите един ден, както ОАЕ ги премахнаха за нас преди 9 години.

Весело пътуване пожелавам на @Doro и после.. разказ+снимки Heart

# 50
  • Мнения: 3 591
непрофесионални, ама виж, поканили са ги на посещение за 10 дни и ще ги развеждат, а нас с теб не са ни поканили, и да плащаме сами таксита и визи. Ааа....😆

Благодаря!❤

# 51
  • Мнения: 11 191
И ще изграждат 175 километров футуристичен град? Тия хора нямат проблем с парите...

А това, че е доста висок стандарт, не ме радва Grinning Искам като в Египет и Тунис.

# 52
  • Мнения: 3 591
като каза пари - ей за такива пари се работи с желание 😄

https://lifeinsaudiarabia.net/top-10-highest-paid-ceos-of-saudi-arabia/

Обменям в чейджа и имали само 500-риалови банкноти /250 лв/
Питам: няма ли по-дребни?
Отговор: Не се притеснявайте, там е висок стандартът, това не са едри пари 😁😁😁

# 53
  • Мнения: 11 191
Хаха, това ме разсмя. Ами да си намериш принц от Саудитска Арабия, тогава Wink

Иначе аз за Узбекистан като обменях пари и за 200 лв ми дадоха милион и половин сум, една пачка голяма, хахаха. Направо се почувствах милионер за кратко. То едно качване на автобус или метро е 1400 сум, тоест 1/10 от еврото, 10 цента. Такъв стандарт искам.

# 54
  • Мнения: 3 591
дърта съм за принцове вече, крале ми трябват 😆
Да, има държави, които те правят милионер, приятно 🙂
Има и такива като Оман и Бахрейн, където 1 риал или динар е почти 5 лева. Всъщност обменните курсове са толко криви, че си е направо над 5 лева. Нарочно, да не се усещаш като харчиш - по един-два тук-там и 100 лева хвръкнали докато си затвориш портмонето.

# 55
  • Мнения: 3 591
Моето първо, но не и последно, пътуване приключи с успешно завръщане и с основно положителни емоции и впечатления.
Този път само Рияд и наоколо, следващият път - други места. Аз харесвам градски туризъм, и харесвам и пясък, и вода, и острови, камънаци не толкова и не се хвърлих да гоня саудитската Петра още на първия трип. Даже и рекламираните скалища наречени Edge of the World, които се посещават от Рияд, ми се сториха загуба на време и нямаха УАУ ефект върху мен. Офф-роуд пътуването до там е по-голяма атракция от самите скали и прехласнатите залези Simple Smile

Полетите са празни, така че не отлагайте много, едва ли ще ги бъде повече от година. Разстоянието между седалките е по-голямо, специално за тази дестинация летят различни самолети.

- Летището е много далече; нерядко има задръстване, така че трябва да се предвиди поне час за придвижване. Терминал 3, където лети Wizz, е малък и се минава много бързо. Пише, че на този терминал трябват принтирани бордни карти, но за полетите от/за София така или иначе минаването през гише е задължително. Така че опцията auto-check in е излишно да се доплаща, неизползваема е.
- на пристигане не пропускайте машините с билетчета за безплатен wifi
- водата на летището там е левче, излишно е харчене за златна вода в евра на нашето летище или на полета.
- взимането на отпечатъци при пристигане е ключово не само за влизане и за излизане. Моите ги оплеска една отегчена девойка, принудена от новият ред да работи. А без отпечатъци не съществуваш, независимо че имаш паспорт, виза, печати. Така ми отказаха карта с местен номер от Сауди телеком, докато се сетя да изредим всички пръсти и един хвана.

Рияд - това е 9 милионен град с дължина над 100 км. Четох българи, че нямало  какво да се прави или види в него. Аз не мисля така. Има исторически забележителности, музеи (безплатни), увеселителни паркове, турове около града, различен клас заведения с разнообразна кухня, кафетета и разбира се, молове с магазини от евтини китайски боклуци до най-скъпите световни марки. Имат си и мръсни шумни филипински базари и пазари /аналог на китайските другаде/. Хотели има из целият град, като около района на ул.Олея (Olaya district) е най-подходяща за първи път.

Температурите са високи - нощем 23-25, денем 35-38. Духа сух вятър и прави жегата по-поносима.  До 16 ч всички са изпокрити или по колите; активизират се след 16 ч до 1-2 ч.през нощта, и работните времена на търговски обекти, заведения, актакциони и транспорт са съобразени.

Джамиите не се чуват - аз си представях как х 5 пъти на ден мегафони ще ми надуват главата от всички страни - нищо подобно, ненатрапчиви и незабележими /вкл. и визуално, повечето/.

Най-голямото предизвикателство са огромните разстояния между отделните points of interest, непреходими пеша, натоварен трафик, големи задръствания  в работните дни. Докато пуснат метрото. Careem е най-добрият начин на придвижване, приложението работи с местен номер от Залива. С държавните зелени таксита е около три пъти по-скъпо.
Градският транспорт, където вече е пуснат, е нов, климатизиран, евтин и редовен; жените се настаняват с предимство. Плаща се безконтактно с кредитна карта на качване като в София - много лесно и удобно, излишно е да се ползва приложението с електронни билети. Много спирки са климатизирани кабинки като в OAE, но има и открити.

Вайбър работи само с местен номер. На Wifi не може, но работят Messenger and Whatsapp.

Местните са любезни, но често напълно безполезни: защото не говорят английски. Предварително практикувайте Преводач-разговор, инсталирайте си преводач и за разчитане на надписите с камера. Подгответе си основни думи като Да, Не, пари/плащам, спри.... Yalla от своя страна върши работа универсално в доста случаи 😄

Изненада ме, че тази нация с 95% дигитализиран живот /по интернет можеш всичко- да си регистрираш колата, да си смениш личната карта или адресна регистрация/, НЕ поддържа информацията в интернет актуална. Например някои магазини са затворени или музеи са сменили работното си време и не е отразено в собствени и свързани интернет страници. Някои услуги и места още не са пуснати, а сайтовете им вече подвеждащо работят, и подобни. Така че не разчитайте на 100% на инфо от нета.

Драма с "неедрите" пари има, и то голяма, противно на многознайковците от Тавекс. Хората се разплащат с карти и нямат кеш за ресто. Така че не от 500, ами и от 100 нямат да връщат. Затова си настоявайте за дребни банкноти или плащайте навсякъде с карта. Банките не обменят на чужденци без местна сметка, а чейдж бюра не видях/има, но кой знае колко малко и къде/.

Драма с облеклото няма, дори и да не е покрито тялото, за главата пък съвсем няма нужда от кърпа. Също така няма значение дали си с парцал от 10 или от 1000 лева, там НЕ по дрехите посрещат. Както и да изглеждаш, навсякъде, дори и на най-луксозните места, ще получиш изключително уважително и добронамерено отношение (освен от правителствената охрана, но това е отделна тема за моите нарушения и тестване на граници 😃😃😃)

Направих хиляди снимки, допълнително ще подбера и публикувам по-информативни и интересни.  
Много дребни детайли могат да обърнат колата първия път, защото човек не знае. Няма да ги изреждам всичко тук, защото различните хора различни неща ги интересуват, ако някой реши да се запъти натам, може да ми пише с конкретни въпроси, като вече съм ги минала, ще помогна с каквото мога.

Последна редакция: ср, 10 май 2023, 23:03 от Doro

# 56
  • Мнения: 11 191
Огромно благодаря за дългия и подробен разказ. 100% ще е от полза на много хора.
Тези големи разстояния и неуредения транспорт ме спират, честно казано. В Истанбул разстоянията също са огромни, но с уреден транспорт и като познаваш града.. няма проблем.
А с визата как е положението? Откъде се взима, колко се чака, колко струва?
аз си представях как х 5 пъти на ден мегафони ще ми надуват главата от всички страни - н
Това изречение показва леко неуважение  към религията на хората. Самото иронично изказване "да ми надуват главата" звучи грубо. Ако някой каже, че "камбаните на църквата ми надуват главата" ще ти бъде ли приятно?
За повечето араби и турци, звукът от езана е удоволствие и не го приемат като "надуване на главата". Обсъждал съм тази тема с няколко души. Независимо дали ходят на сутрешния намаз или не... отговорът е бил "да, буди ме и не ми е неприятно, Аллах ни вика при него". Хората го възприемат така. А тук съм чел изрази от рода на "виене" и какво ли не. Призивът за молитва не е "виене". В теми за Турция съм виждал такива безумни изказвания и определения, че направо...  на мен ми става криндж от чуждите изказвания.
инсталирайте си преводач и за разчитане на надписите с камера. Подгответе си основни думи като Да, Не, пари/плащам, спри.... Yalla
Хехе, ти обаче как предварително си решила, че по дифолт никой от нас не може да разчита арабски надписи и трябва да си разчита надписите със специално приложение. Иначе думи като ... изброените, мисля, че почти всеки знае. ДА - "наам", но на книжовен (на диалект: "ейуа"), НЕ - "ла" (с меко Л), ЯЛЛА - хайде. Иначе "спри" си е "каф" Wink Нали го пише на всички стопове Wink

# 57
  • Мнения: 10 902
Мерси много за хубавия и подробен разказ. Ще чакам снимки с нетърпение! Моля те разкажи нещо за тези дребни детайли. Нямам намерение да пътувам, но ми е интересно.

За протокола, трудно издържам т.нар. виене от джамиите, защото мен лично Алах не ме вика при него и не лята от щастие. Който го кефи, няма лошо. И пак за протокола, не си припадам от кеф и от дрънчането на църковните камбани и въобще ще ми е все едно кой какво ще каже по този повод Simple Smile

# 58
  • Мнения: 3 591
Визата е електронна и автоматична, като платиш - веднага получаваш. Някой каза, че можело и директно на летището - възможно е, не знам, не мога да потвърдя.

Оплаквали са се пътуващи другаде, че джамията ги буди, можеш да го прочетеш и като минус в букинг. И на мен като Ели-Мели не ми е приятно, камбани, виене, и каквото и да било. И  В Испания избирам хотели далеч от църква или джамия.
В Рияд се чува на отворен прозорец, което е ок и е достатъчно да те повика, ако ти е важно. Говорили сме, аз съм За толерантността, а тя означава съобразяване, но и в двете посоки. Постигнали са го.

За езика - уважавам хората, които владеят езици и браво на тях. Бих се радвала да мога да се оправям извън Европа, така добре, както в нея, но уви, на арабски ми е съвсем невъзможно да се ориентирам интуитивно в надписи или говор.
Освен да попитам за кафе, това го разбират. 😀
Препоръката е да се тества преводача, ако някой не е, в моя случай не бях свалила езици и не можеше  да се ползва офлайн, докато се усетя защо...

@Ели-Мели
Детайли, които не описвам, са около конкретните места, които ще се посещават. Например как да си намериш превоз нощем от Булевард сити, къде всъщност е паркинга за Al-Turaif heritage village, кога не се плаща вход, и такива.

Направих неволна проба на сигурността на вещите - забравих си очилата в тоалетната на мол. Като се върнах след около час си ги получих без проблем,  бяха прибрани от чистачката.

# 59
  • Мнения: 11 191
Е да, в арабските държави не се краде. После ще липсва ръчичка Grinning така са възпитани от деца и никой не си помисля, законите са безмилостни. Аз съм забравял какво ли не в Тунис и Египет, намират ме и ми го връщат.
А за сутрешния езан… и мен ме буди, заспивам отново и това е. Не виждам проблем. В тези страни основната религия е ислям и е абсолютно нормално да има езан по 5 пъти на ден и местните хора го приемат като част от ежедневието и не се дразнят.
Капризните европейци по принцип всичко ги дразни, като чета коментарите в букинг ком. Попадам на уникум отзиви. Нямало англоезичен канал на тв в хотелската стая и това се пише като коментар. Та езан по изгрев слънце ли няма да отбележат? А петел ако кукурига? Сигурно ще е с изтръгната глава на следващия ден, за да замлъкне завинаги.
В която и страна да ида, я приемам каквато е. И до края на престоя ми се сливам с техния начин на живот, и нямам проблем.

Бил съм в 9 арабски държави. Но Саудитска Арабия засега ще изчака. (Сега има промоция на Турските авиолинии и се оглеждам за Алжир, но и там визи и сложнотии с туристите)

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 17:12 от diziler

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт