Защо детето да ходи на ясла - личен опит?

  • 13 480
  • 288
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 392
Мая, не че нещо, но това е интернет, не България. Всеки пише от където е и за каквото иска..  живеещите в чужбина вече са доста голям процент от пишещите.

# 46
  • Мнения: 68 647
Вс щност, темата е за ЛИЧЕН ОПИТ.
А Ели си позволи обобщения, които НЕ са общовалидни, и против тях Мая се изказа. Аз също.

Това са обобщенията от поста на Ели...

Деца само гледани от майките си дълго, не знаят как да общуват с други деца и още по-малко с възрастни.
После сигурно наваксват в училище.

И отделно самите майки... жени които са останали вкъщи да си гледат децата повече от 1-1,5г просто им се отразява зле. Мисля че дори не се
сещам за изключение.

Сори, ама са си нейни интерпретации...не общовалидни!

За лично споделеното от нея нищо не казвам. То е по темата  , и е коректно.

Но да твърди че съм била зле, защото 2г съм била в майчинство..соре, бърка.

# 47
  • Мнения: 111
Темата е за опит, не за обобщения -тук не мисля и че са възможни. От ясла до ясла, има огромна разлика. В яслата на моето дете са 7 деца общо. Едно е 7 друго е 25. Едно е в България,друго е другаде. Но при всички положения, в другите държави няма такова дълго майчинство и си пращат децата на ясла и какво - станали са по-лоши хора ли? Не са изградили връзка с родителите си ли? Или обратното - като са ги гледали до 4 години вкъщи, не са се научили да работят в група после ли и са станали егоисти ли?
Има си плюсове и минуси във всяко нещо и какво ще избере майката зависи от множество фактори, но каквото и да реши,то засяга само живота на семейството й и не би трябвало да има мамшейминг. Макар че го има при нас

# 48
  • Мнения: 15 356
Обобщения като " не съм изперкала"  и "не съм се бъгнала" също са ненужни.

# 49
  • Мнения: 68 647
Много по-грозно е обобщението:
И отделно самите майки... жени които са останали вкъщи да си гледат децата повече от 1-1,5г просто им се отразява зле. Мисля че дори не се сещам за изключение

Моето е ЛИЧЕН опит.
Горното - гледане в чуждата паничка и квалификации за други хора.

Освен че децата са различни, различни са и майките.

# 50
  • Мнения: 3 392
От жените които познавам, които са стояли в къщи с деца, не мога да се сетя някоя на която стоенето на много време вкъщи да и се е отразило добре.
Разговорите и интересите им стават много ограничени, вманиячават се в дреболии свързани с децата, особено ако си търсят работа на ново и това прекъсване толкова време ще се отрази на опциите им, заплатата им и прочее. Един работодател винаги ще продпочете някого, който има актулни познания... и въпреки че примера е малко краен, но верен, аз не бих се поверила на хирург, който 2г не е пипал пациент.
Не казвам че няма изключения, и казах зависи от работата, но от хората които познавам, стояли дълго вкъщи ( до 4-5г даже) виждам само отрицателни последствия.

# 51
  • Мнения: 2 352
Стоях си 2г вкъщи и ми трябваше точно 1 седмица, за да вляза пак в ритъм. Не се забравят чак толкова бързо нещата.

# 52
  • Мнения: 659
Като се обърне така темата на "аз съм майката с най-правилния подход" и вадя пукакните  ....
Ама не е това целта,  peace

# 53
  • Мнения: 11 088
То беше ясно, че темата ще иде в реката, въпросът беше само кога Simple Smile
Но като оставим личните мнения настрани, науката по никакъв начин не подкрепя ролята на институциите в живота на детето до 3-годишна възраст. (Колкото и да се опитва икономиката да я ръчка за обратното.)
Само постът на Miss Wanderlust споменава за този психологически и биологичен императив. Всички останали си въртят каквото им е удобно.

Постове като този
Цитат
Да не говорим, че всяка жена си гледа децата както иска ( и това трябва да е така) но често ги тъпчат с боклуци, спират да им дават здравословна храна, защото не я ядат толкова лесно, прекарват в разходки в количката, защото е по-лесно от колкото да ги карат да вървят и прочее.
дори не знам как да ги коментирам... ми дайте направо да ги даваме тия деца на социалните, егати! Те ще се погрижат всичко да им е здравословно и точно.

Цитат
За майките, след известно време в което тяхното ежедневие е само децата, просто нямат друга тема за разговор, нямат интереси, някои толкова се вманиячават в отглеждането си на деца, че правят от всяка муха слон..  в професионален план изключват тотално. Според професията, след няколко години изпуснати, просто после не могат да наваксат.
Да. Затова най-ценените кадри си вземат sabbathical, а понякога даже ги карат нарочно да си го вземат, за да "презаредят" и да се върнат с нова творческа енергия.
За майките, дето нямали интереси и имали дребни теми за разговор - извинявайте, ама и 20 години да си седя вкъщи, пак ще имам по-широк кръг интереси от мнозинството работещи. Тук вече лично го приех Simple Smile

# 54
  • Мнения: X
Аз не пиша само от личен опит, а от гледната точка на това какво е по- доброто за децата, спрямо науката и практиката.

Яслите са просто пътя към коловоза ( родители на работа, лично време пред семейството и отдалечаване на децата от родителите).
За съжаление тези тенденции са приети от много години и определено не са в полза на децата.

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 15:18 от Анонимен

# 55
  • Мнения: 11 088
За съжаление тези тенденции са приети от много години и определено не са в полза на децата.
Институциите имат своята роля в социализацията на бъдещите граждани, особено когато става дума за деца в неблагоприятна семейна среда, с друг майчин език и т.н. В много страни са я осъзнали именно в този смисъл (и у нас има опити, но са жалки).

И в този контекст вземат децата на 4 или 5 години - според структурата на образованието в различните държави. В по-ранна възраст услугата е просто патерица, целяща да върне родителите в производството. Българките поне са облагодетелствани с дълго майчинство, в някои от развитите страни законодателството по този въпрос е направо престъпно.

# 56
  • Мнения: X
Параход, именно.

Но ако детето е било възпитавано и гледано в семейна среда до 4-5, то основите му са здрави, връзката със семейството е силна, адаптивно е и фазата му на развитие съвпада със старта на предучилищното обучение.

# 57
  • Мнения: 11 088
Сега. Ясно е, че живеем в реалния свят, парите не ги берем по дърветата и малко семейства могат да си позволят да отглеждат децата си до 4-5 години.
Ама поне да сме наясно, че другото е компромис и как да минимизираме щетите от него - а не да носим от девет кладенеца вода колко е хубаво, здравословно и обогатяващо дете на 1 г. (не дай боже на месеци) да прекарва дните си с непознати лели и да се връща с нов вирус и нова фармакопея от личния лекар всяка седмица.

Децата са дуракоустойчиви, да. Ама и травмите от тая възраст не са малко, става ясно на разбора като възрастни Simple Smile

# 58
  • Мнения: X
Параход, абсолютно съгласна съм.
Визирах най- вече майките у дома или тези, които имат възможност да се грижат за децата си у дома, но избират да ги пратят на ясла.

За работещите е ясно, но нека поне не се пишат такива суперлативи колко по- добре е за едно дете да бъде в институция от едногодишно.
Който го интересува за вредите и ползите отбранното откъсване от дома и институционализирането от ранна възраст, може да прочете научни трудове за развитието в ранната детска възраст и етапите на съзряване от 0-8 гифишна  възраст.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Хайде да не обръщаме темата на за и против ясли и градини. В заглавието ясно е написано - личен опит. Всеки споделя своя, няма смисъл да повтаряме, потретваме и вадим вода от сто кладенеца в опит да го наложим на другите.

Общи условия

Активация на акаунт