Снимки – спомени от близко и далечно минало - 2

  • 296 468
  • 7 493
  •   2
Отговори
# 1 335
  • Мнения: 10 410
Карта за телефон не съм ползвала в България, но ги помня добре тези с двете стотинки. Стоиш, говориш, отвънка някой ти тропа по стъклото да свършваш, че и той чака. При положение, че не е счупено стъклото. Общо взето разговорът ставаше достояние на всички наоколо. Да не говорим колко нехигиенично от днешна гледна точка - пипаш слушалката, хвърчи слюнка, но не сме се притеснявали.

# 1 336
  • Мнения: 29 636
Други времена бяха..... Сега наистина ще ме е гнус да пипна този телефон.

# 1 337
  • Мнения: 41 244
Други времена бяха..... Сега наистина ще ме е гнус да пипна този телефон.

Да, тогава никой не го е било гнус от телефона или да пием от едно шише много хора. За сметка на това масово хората ги беше гнус от разни други неща, които днес пък са общоприети Wink Може би пък защото през 50-те и 60-те, може би даже и 70-те къпането веднъж седмично се е смятало за съвсем достатъчно, та онези работи са били наистина гнусни и миризливи?

# 1 338
  • Мнения: 220
Като прочетох за къпането и гнусното ми изплува детски спомен от градската баня в моето родно градче. Тогава живеехме в родната ми къща при баба и дядо и нямаше баня. Не съжалявам, че съм го преживяла, нито пък имам лоши спомени. Лошите спомени са били може би за мама, защото ни водеше двете със сестра ми, с една голяма кожена чанта. Не си спомням да сме се заразили с нещо, да сме се изринали дори или мама да е изпадала в паника и да ни дава хомеопатични истории или други изгъзици. И пак ни отгледаха и пораснахме. Хората бяха по-здрави, нямаше толкова масово болни. Децата също бяха здрави въпреки общото и гнусното. Сега като е (както казваше моята баба... през г*з пересто), като всичко е до задниците ни и хората се вманячиха в "здравословни"  храни и са вторачени в децата си сакън нещо да не им стане, положението е по-зле, хората са масово болни,за съжаление и дечицата. Човек колкото по се изнежва, толкова по се разболява. Искам си"гнусното" детство! Бяхме здрави деца, въпреки че ядяхме с неизмити ръце, въпреки че пиехме един през друг от чешмичките, въпреки... А между другото, когато се върнехме у дома след банята тате винаги ни посрещаше с една огромна салата от намачкани картофи с домати, която ние със сестра ми обожавахме. Представям ви две тъжни чешмички от моя град, които се намират в парка. Някога се боричкахме край тях, пиехме вода един през друг и ехтеше смях.

# 1 339
  • Мнения: 29 636
Не е вярно, че се е боледувало по-малко, просто каналите за информация и комуникация бяха много по-малко и нямаше как да разбереш кой, къде и от какво е болен.
Да не мислиш, че не е имало болни от страшни болести?!? Сега всеки втори пост или новина са за нещо такова.... Преди не е имало откъде да го научиш.

По мое време като си болен просто не отиваш на училище, даже не не знаят кога ще се върнеш. Носиш после бележка за 3 дни или за 3 седмици, без значение. Сега още преди да заведеш детето при ЛЛ, пишеш в групата на родители, класен ръководител, уведомяваш в работата си, пишеш на майка/сестра/свекърва и т.н.

Никой не може да ме убеди, че къпането веднъж седмично в градска баня е по-добро от всекидневното вкъщи.

Ти имаш хубави спомени просто, защото си била дете, без проблемите на възрастните. Независимо кой какво детство е имал - на село, в град, богато или не толкова, винаги това време води до хубави асоциации - на дълги безгрижни дни, игри и приятели...

# 1 340
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Sichi, може ли рецептата за тази салата?

Мдаа, определено са по-изнежени (и обездвижени) децата ни. Едно време по цял ден навън в прахоляка... а сега съм станала изключително гнуслива.

# 1 341
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 106
соул, живеех доста време в малко селце, всеки познаваше всеки и се знаеше всичко. децата не бяха държани под похлупак - знаехме и ние.

много рядко се случваше да почине млад човек, а когато се случеше се знаеше от какво - инцидент, катастрофа...
болни от рак или други нелечими болести може и да е имало, но не са били толкова много. сърдечен удар да, но рак... не съм чувала.

# 1 342
  • София
  • Мнения: 5 812
Не е вярно, че се е боледувало по-малко, просто каналите за информация и комуникация бяха много по-малко и нямаше как да разбереш кой, къде и от какво е болен.
Да не мислиш, че не е имало болни от страшни болести?!? Сега всеки втори пост или новина са за нещо такова.... Преди не е имало откъде да го научиш.

Нямаше такъв бум на онкологични заболявания. И на затлъстяване и диабет.

# 1 343
  • Мнения: 18 600
Не знам дали помните, но по едно време диагноза рак не се казваше на пациента.
Другото е, че някои болести с евентуален наследствен елемент бяха крити от семействата, защото можеше да навредят за евентуален бъдещ брак на децата.
Имаше едни такива особености, които днес в големия град може и да са отмрели, но навремето не бяха рядкост.

# 1 344
  • София
  • Мнения: 5 812
Не знам какво се е казвало и какво крило. Имам спомени за познати на баби, дядовци и родители. Виждам и сега какво става около мен. Специално онкологичните много са се увеличили. Затлъстяването и диабетът са друга история - много фактори като движение, качество на храната и т.н. Не изпадам във възторг от качеството на някогашната храна, защото и тогава не знаехме какво има вътре. Но хората се хранеха предимно вкъщи. Децата играеха навън, коли нямаше много, та се налагаше да се ходи повече и т.н. Simple Smile

# 1 345
  • Мнения: 41 244
Според специалисти ежедневното къпане не е нужно от здравна гледна точка, а от социална (да няма ухания). Аз добавям, че също така е и удоволствие. Но иначе не е жизнено необходимо и изискванията от средата на миналия век за ходене на баня поне веднъж седмично са си ОК от здравословна гледна точка.

Дебелите деца май наистина бяха по-малко, но то тогава бяхме по цял ден навън и най-малкото бяхме в много по-добра кондиция от днешните.

Относно рака. Според мен днес с е живее по-дълго и това дава шанс повече стари хора да развият рак. Едно време хората си отиваха по-млади и си спестяваха рака.

# 1 346
  • Мнения: 29 636
Не искам да влизам в спорове, но навремето (може би не в нашето детство, но в това на родителите или бабите ни) храната не е била чак толкова достъпна, както сега. В момента може да си купиш всичко, а тогава знам, че дори са гладували, ако реколтата не е добра или още не са ожънали житото.

Хората дебелеят не толкова от преяждане, а от евтини продукти - като нямаш пари купуваш маргарин и наденица, не масло и пържоли. Почти всеки възрастен има кола, навремето максимум една семейна и тя не се караше постоянно.

Относно рака. Според мен днес с е живее по-дълго и това дава шанс повече стари хора да развият рак. Едно време хората си отиваха по-млади и си спестяваха рака.

Освен това забравяте Чернобил. Още много години ще има последици от тогава.... Колкото и да отричат и, че уж "облакът бил минал северно от България".

Последна редакция: чт, 12 яну 2023, 16:41 от Soul Free

# 1 347
  • Мнения: 18 600
Ето таблица с продължителността на живота през годините - https://ncpha.government.bg/uploads/statistics/annual/health_A_4.pdf
 -------

За рака - освен двете обичайни причини за смърт - от сърце и от глава, - дори в песните и преданията се споменава "отиде си за 40 дни, от лоши очи".

# 1 348
  • Мнения: 6 907
Сетих се за телефоните с фонокарти от края на миналия век и началото на този:
Помня първият такъв телефон в началото на 80-те. Появи се във фоайето на Централна поща. Един приятел си беше взел карта и ходихме да се обаждаме оттам. Нямаше конкретна нужда да се обаждаме на някого, но звъняхме заради модерността да се обадим по телефон с дисплей и карта. После картата се изчерпа, но ние продължихме да ходим и да се правим, че се обаждаме на някой. Просто вкарвахме картата и натискахме бутоните.
Там имаше и едни интересни автомати, които разваляха стотинки. И това правихме разваляхме белите монети докато не остане нищо, което да може да се развали. А до тях имаше автомати, които пускаха пликове за писма, картички и пощенски марки. Абе модерна работа.
А преди два-три месеца попаднах на такъв телефон срещу хотел Плиска и заради темата специално проверих дали работи и се оказа, че има сигнал в слушалката.

# 1 349
  • Мнения: 29 636
А преди два-три месеца попаднах на такъв телефон срещу хотел Плиска и заради темата специално проверих дали работи и се оказа, че има сигнал в слушалката.

Бре! Това ме изненада....

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт