Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 43

  • 29 331
  • 767
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 308
Знаете ли, бях харесала едни пловдивски архитекти, страхотни проекти имат. И в общината при пускане на виза за проектиране ме попитаха с кой съм избрала да работя. Споделих и те в прав текст ми казаха, че процедурата ще е много по-тромава, ако не избера местен архитект, защото местните знаели всички документи и се познавали. В последствие разпитах скоро строили в града хора и се оказа, че общината насърчава работата с местни фирми и архитекти. Или както ми беше казано “пазят си хляба”.  Та, ние бързаме със строежа, за да стане до година-година и половина. И за това реших да рискувам, надявам се крайният резултат да е добър, просто очаквах срещата да протече по-различно и това породи много въпроси.
Благодаря все пак на включилите се, ще го изисквам при следваща среща.
Хубава вечер!
[/quote]
Съветът да изберете местен архитект е много правилен и найстина ще Ви спести нерви и време. Казвам го от опит. Изобщо не става въпрос за подкупи или други порочни практики. Нас точно така ни посъветваха и точно така действахме. Това обаче изобщо не значи, че трябва архитекта от общината да Ви проектира проекта, а и на практика това не може да стане, защото е абсолютен конфликт на интереси. Чисто документално това не може да се получи, един и същи архитект да е изготвил проекта и сам на себе си да го е одобрил и издал РС.  Още повече, че често архитектите в общините са едни администратори и нямат никакъв или съвсем малък опит в проектирането на сгради, т.е. рискувате проектът да не е качествен. Идеята е да потърсите архитекти от района, които са проектирали проекти, одобрени от въпросната община, т. е. знаят, за какво най-често може да Ви върнат проектите, на какво държат и т.н. Обичайно около сградата на общината са ситуирани разни архитектурни и проектантски бюра, офиси на сторителен надзор, офиси на геодезисти и други специалисти, тясно свързани със строителният процес. Огледайте се около Вашата община дали няма такива офиси и ако има, просто се насочете към някой от тях. Ако пък някой местен жител Ви препоръча конкретна фирма от района, с която е проектирал, проектите са му одобрени възможно най-бързо и е доволен, ще бъде най-добре.

# 46
  • София
  • Мнения: 8 579
Аз мога да се съглася само за това, че е добре архитектът да е работил с конкретната община. Нито съм виждала архитектурни и геодезистки бюра край общините в София, нито съм патила от това, че не съм търсила архитект чрез общината. За мен "работи с този и този, за да си нямаш проблеми" е напълно порочна практика и граничи с рекет. Архитектите не взимат едни и същи пари за услугата си, не са всички еднакво добри и в тази връзка изобщо не разбирам защо някой ще ми ограничава избора, който ще заплащам със свои пари. Вероятно в малки населени места няма мърдане от рекета, но в София и другите големи градове предполагам, че поне в това отнощение сме надживели 90-те години. Хриска, вие къде ще строите? В краен случай работете с този "препоръчан" архитект, но си наемете и друг, с който да работите паралелно, за да се подсигурите срещу пропуски.
Казвала съм и преди, първоначално се насочихме към приятел архитект, който се оказа, че работи с майка си и тя изобщо не беше в час (буквално не беше наред). След един час мъки да ни насочи към масивна къща, просто попитах "Проектирали ли сте досега дървена конструкция" и тя ми отговори, че не са. Разговорът приключи бъроз след това; намерихме си архитект който е наясно с такива конструкции, че даже се оказа и че е работил с община Панчарево - до РС стигнахме с едно връщане; единствената ми забележка е, че част от екипа му уловихме да ползват copy-paste и за малко да ни проектират къща с басейн на южното Черноморие (не че сме против, но нямаше да можем да я построим). Даже ни придвижи и документацията с Басейнова дирекция покрай сондажа, а сега ни намери и читав Надзор, да оправя бакиите на предишния.

# 47
  • Мнения: 2 304
ToniShu, абсолютно съгласна съм с мнението ти. Човек рядко строи повече от една къща за себе си, че да се съобразява с нечии общинарски пристрастия... Единствено бих препоръчала използването на надзор при проектирането, точно за да не оставя основания у разни местни дерибеи да се възползват от служебното си положение. При наличие на комплексен доклад за съответствие, съставен от регистриран консултант (надзор) експертният съвет на местно ниво не играе  никаква роля за издаване на разрешение за строеж.

# 48
  • София
  • Мнения: 8 579
Абе, аз съм сигурна, че ще намерят как да спрат човек, стига да решат. Ако имаш време и не бързаш със строежа, разбирам да си настояваш на правотата. Но като знам как се живее в малък град, хич не бих давала съвети да се пренебрегва shortcut-a. Просто има разлика и тя е много голяма с по-големите градове. "Бог високо, цар далеко" е положението и в реалността хич не е приятно (нито пък резултатно) да го бориш сам. Но в големите градове би трябвало да не е точно така, поне по мои впечатления, вкл. от тази тема.

# 49
  • Мнения: 6 308
ToniShu, абсолютно съгласна съм с мнението ти. Човек рядко строи повече от една къща за себе си, че да се съобразява с нечии общинарски пристрастия... Единствено бих препоръчала използването на надзор при проектирането, точно за да не оставя основания у разни местни дерибеи да се възползват от служебното си положение. При наличие на комплексен доклад за съответствие, съставен от регистриран консултант (надзор) експертният съвет на местно ниво не играе  никаква роля за издаване на разрешение за строеж.
Ами при нас надзора ни беше препоръчан от архитекта и всичко мина по мед и масло. Издаден беше доклад за оценка на съответствие, съответно не минавахме изобщо през Експертен съвет и РС ни се издаде в изключително кратки срокове. Само че за късмет това беше през август 2019 г. - разбирайте предизборна ситуация, в която повече от половината община не беше на работа, кой отпуск, кой кандидат в общинските листи и документа ни излезе готов едва след като приключиха изборите и всички от звеното към архитекта благополучно се появиха на работните си места, за да изготвят самите РС като документи. После докато изчакаме и 14-дневният срок за обжалване и стана октомври. Така едва в края на ноември, след като СН даде линия се започнаха изкопните работи. Паралелно с това се направи подвързването на имото с нова водомерна шахта, в която се вхараха тръбите за вода и се прокараха тръби за канал, както и изгражаднето на нов стълб пред имота с ново табло за електромери - нашият и на съседа. Също така тогава се изпълни и вкарването на промишлен/строителен ток в имота, докарването на фургон за работниците, инсталирането на химическа тоалетна, поставянето на голям контейнер за строителни отпадъци и т.н.

Последна редакция: пт, 25 ное 2022, 18:12 от fatalina

# 50
  • София
  • Мнения: 8 579
Според сегашния ми опит, съвсем добър вариант е да се наеме СН, препоръчан от архитекта. Но все пак си е добре да си избереш сам архитекта, мисля аз, без да задължавам никого с мнението си. Когато това не ти прецаква плановете, разбира се - обективно погледнато, съм сигурна, че на доста места не е като да има избор човек.

# 51
  • Мнения: 443
Нашият си беше от общината, но действаше от името на жена си, която беше на частна практика. 😂 И наистина, нямахме никакви проблеми с документите. Всичко си вървеше по мед и масло. Не е правилно и не трябва да е така, но в крайна сметка с толкова неща и документи се занимаваме, че всяко нещо, което може да ми спести излишни нерви, го приемам.

Ние си направихме стълбището. Стана не това, което очаквам и ми е много криво 😀 Надявам се като живеем там да не им обръщам много внимание.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 2 921
А ,аз си бях избрала Архитект от София  ,още преди да си купим парцел  до Пловдив .И това бе най-доброто решение ,което съм взимала някога .
Много често хората си избират Проектанско студио само по уеб сайта  и визията на проектите там .Обаче ,детайлите са много важни и те не се изчерпват само с хубава визуализация . Ето  , Тони си го е избрала заради вида на конструкцията ,а нашият е специалист по енергоефективни сгради .

Последна редакция: пт, 25 ное 2022, 19:37 от nelina_london

# 53
  • София
  • Мнения: 1 407
Ако аз трябваше да започна в момента пътят на строителството, щях да избера ПЪРВО надзора, с който сме сега. Архитектката много си я харесваме, много бързо се сработихме и стигнахме до финализиране на разпределението само с 1-2 промени. Но имахме проблеми, вероятно заради "неползването" на препоръчаните.
Но най-вече при изборът на строител горещо препоръчвам първо да се намери надзорна фирма, работеща в района. Тези хора познават строителите, имат поглед върху начина и качеството на работата и това би оказало огромна помощ.
Убедена съм, че ако първо се бяхме запознали с надзора, процесът щеше да тече по друг начин...

# 54
  • Мнения: 1 624
Когато решихме, че ще строим си мислих, че архитекта не е, чак толкова важен фактор. Мислих си, че всеки, който има диплома, ще се справи добре. Обаче сега ако трябваше да започнем отново щях да си избера архитект, който има много добри познания по енергийна ефективност. Защото това особенно в днешно време е особенно важно, а някои неща даже не завишават бюджета!
Бих си избрала обаче същия конструктор! Слушаше какво искаме и намираше решение на нашите приумици! Винаги беше стиктен на обекта, когато идваше да дава разрешение за изливане на бетона. Когато имаше забележки спираше всичко, докато не се отстранят. Та в тази връзка според мен конструктора също е много важен!

# 55
  • София
  • Мнения: 1 407
Много е права nellytan1 за конструктора.
Нашата къща е малка и така да се каже съвсем обикновена, и когато започна проектирането, бяхме пълни лайци, но архитектката ни каза да не се притесняваме за конструкцията, защото работи с много добър колега (самата тя е млада и с много свежо мислене, и  е специализирала в Австрия пасивни къщи). В резултат, за 100 м2 имаме 16 колони, нито една видима, а трегерите са по края, така че не биха пречили на таванна инсталация. Ние няма да правим такава.
Въпреки спекулативно високите цени, решихме да заложим тръби за комбиниран пелетен котел,  с подово в баните, а за дневната - климатик за евентуално охлаждане и преходните сезони.

Последна редакция: сб, 26 ное 2022, 22:33 от sofyia

# 56
  • Мнения: 303
Много е права nellytan1 за конструктора.
Нашата къща е малка и така да се каже съвсем обикновена, и когато започна проектирането, бяхме пълни лайци, но архитектката ни каза да не се притесняваме за конструкцията, защото работи с много добър колега (самата тя е млада и с много свежо мислене, и  е специализирала в Австрия пасивни къщи). В резултат, за 100 м2 имаме 16 колони, нито една видима, а трегерите са по края, така че не биха пречили на тавана инсталация. Ние няма да правим такава.
Въпреки спекулативно високите цени, решихме да заложим тръби за комбиниран прелетен котел с подово в баните, а за дневната - климатик за евентуално охлаждане и преходните сезони.

Цял котел за 5 квадрата бани??? Това е пълна безсмислица, никога няма да се изплати и не може да работи в оптимален режим за толкова малка площ. Дори да си сложите по едно електрическо конвекторно радиаторче ще ви е много по-евтино, няма да харчи толкова много, климатиците ще поддържат околната температура.
Естествено предполага се че сте си си сложили прилична изолация особено на фона на сегашните енергийни цени. Аз бих сложил поне 20 см на стени и 30-40 см на таван. И поне 20 см под пода, ако е над земя.

# 57
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Най-вероятно ще имат радиатори в стаите към този котел 😉
Sofyia, е написала, че климатика в дневната е за охлаждане и преходните сезони.

Последна редакция: сб, 26 ное 2022, 11:19 от Valery

# 58
  • Мнения: 5 398
Аз се включвам рядко в темата, защото още сме на етап документи. То си е цяла сага и вече близо година ги мъчим нещата.
Взехме ПУП за имота и сега сме на етап "Земеделска комисия" и после вписване в кадастъра. Тепърва ни предстоят и становища за присъединяване от ЕВН и ВиК и направо ....
Проектантите ни искат тези становища, за да завършат финално проекта и да направят КС, в което не виждам голям смисъл, но те държат на това и съответно и там имаме забавяне.

Бях обещала, че ще дам обратна информация за изграждане на нов сондаж и изискване на разрешително от басейнова дирекция за него. С две думи, с който и да говорим, всички ни казват да не се захващаме с това, а да разгледаме много добре имота си и най-вече труднодостъпните места и да видим дали там няма скрит някъде вече съществуващ кладенец. Grinning
Срокът за регистрация е удължен до 2025г. и все още е уведомителен режим, затова явно ще последваме съветите. Не знам какъв е проблемът, но доколкото разбирам в момента е много трудно да се вземе разрешение от басейнова дирекция Пловдив за ново взимане на подземни води за битови нужди. От 2 места чухме, че проблемът е до голяма степен свързан с политически интереси.

Та така при нас.
С мъжът ми се надявахме до края на годината да вземем поне КС, за да може да пуснем зачитване за оферти и да видим какви изненади ще получим като цени, но явно няма да стане.

# 59
  • Мнения: 303
Най-вероятно ще имат радиатори в стаите към този котел 😉
Sofyia, е написала, че климатика в дневната е за охлаждане и преходните сезони.

Ще им струва 4-5 пъти по-скъпо от отопление с климатици, ама тяхна си работа.

Общи условия

Активация на акаунт