Базедова болест

  • 261 373
  • 851
  •   1
Отговори
# 60
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Виж сега Men25, аз не бих казала, че има връзка сексуалния ми живот с откриване на заболяването, просто защото ми го откриха в тийнеиджърска  възраст, и още не бях правила секс, колкото и странно да звучи това за съвременната младеж! Laughing Със секса се запознах 4 години след случката и оттогава досега не съм забелязала никаква връзка м/у необузданото ми сексуално поведение и щитовидната ми жлеза! Laughing

Но ти се следи и ако откриеш зависимост м/у двете ще се радвам да ни осветлиш! Peace

# 61
  • София
  • Мнения: 4 578
аз от ....... съм с базед и тиреоид на хашимото
Здравейте и от мен. Аз от днес съм със същата диагноза. Звучи ми страшно, а още повече ме палши, че е автоимунен процес. Съвсем случайно реших да споделя с личната, че съм със сърцебиене и ускорен пулс. Оттам на ендокринолог, хормони, антитела...Всички сте минали по този път. TSH ми е 0.016, а МАТ (ТРО) - 853,9, при норма 1-16. В резултат ми пише "Двата дяла на щит.жлеза са с увеличени размери, неравен контур и нехомогенна структура, с хипоехографски зони - тип пчелна пита,..." . В началото на април ще ми правят другите хормони. Изписаха ми Тиоридазин, 5 мг 2х1 т. Моля ви, ако някой е пил това, да сподели... Praynig

# 62
  • Някъде там...
  • Мнения: 795
men25 никаква връзка няма сексуалния ти живот с щитовидната жлеза.
Нарушенията й възникват най-често от стрес, уплаха, преживяване на нещо и т.н Помисли си какво ще да е:)

svetlan4eto не съм пила тиорадизин. А FT4 колко ти е?

# 63
  • Мнения: 106
Здравейте на всички,
искам да ви помоля да споделите при кои лекари се лекувате и какво ви е впечатлението от тях,също и кои лаборатории са добри. Ако може и някои телефон   bouquet Интересувам се конкретно за София. Приятелят ми се е притеснил,че пак има признаци на базедова болест , а е от скоро в София, незнаем към кого да се обърнем. Благодаря Ви предварително   bouquet

# 64
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Здравейте на всички........


Здравей! Аз се лекувам при д-р З.Каменов. По принцип работи в Александровска болница, но приема с направления, а и платено в МЦ Лора на ул. Позитано 10 тел. 980 80 65

Много съм доволна. Ходя вече 12 години само при него.

Добри лаборатории са Медико - Диагностична Лаборатория Кандиларов и Лаборатория Бодимед-тя се намира на ул. Позитано 22 или 24, близо до МЦ Лора където е и доктора. Аз от двете предпочитам Кандиларов!

Поздрави!

# 65
zdraveite pelikan4eta!na 21.03.2007-srqda se operirah vuv voenna bolnica-sofiq.sega ve4e sum s lebedova 6iq  Laughing.nadqvam se,4e e za dobro,no az nqmah i mnogo izbor.be6e mi do6lo do gu6a ot bezpri4inni izterii  #Crazy.sega se 4uvstvam dosta po-dobre,no vse pak e rano da se kaje.imam priqtelka,koqto se operira predi godina i za sega e dobre.molq se i pri men da e taka.pojelavam uspeh na vsi4ki.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 578

svetlan4eto не съм пила тиорадизин. А FT4 колко ти е?
Аз съм с Тиоридазин. Сега съм си записала час  при проф.Лозанов, утре съм на преглед. Още не са ми правили FT3, FT4, на 2 април съм за направление. Засега имам само TSH и МАТ.

# 67
  • Мнения: 106
Здравейте и от мен ,благодаря Ви за съдействието  от сърце   Hug
Желая на всички по-бързо да оздравявате и в този форум да пишем само за успешното лечение  Praynig

# 68
  • София
  • Мнения: 4 578
Здравейте и от мен ,благодаря Ви за съдействието  от сърце   Hug
Желая на всички по-бързо да оздравявате и в този форум да пишем само за успешното лечение  Praynig


А къде ще ходи на преглед? При кого?
Момичета, аз от днес съм на лечение Метизол 3х2, Вит Е.... Ама казаха на 10 дни да си следя белите телца, че от метизола падали много newsm78.

# 69
  • Мнения: 160

[/quote]
 
Момичета, аз от днес съм на лечение Метизол 3х2, Вит Е.... Ама казаха на 10 дни да си следя белите телца, че от метизола падали много newsm78.
[/quote]

Не мога да кажа за Метизола, аз съм на Пропицил и лекарите не са ме предупредили за белите кръвни телца...
Успех на всички в борбата с това заболяване!Дано наистина скоро да пишем за излекуване.

# 70
а бе хора стига тези операции някой няма ли да каже взимах билки  ходих на хомеопат никой ли не пробва другите начини  Thinking

# 71
  • Мнения: 6 461
Момичета, аз от днес съм на лечение Метизол 3х2, Вит Е.... Ама казаха на 10 дни да си следя белите телца, че от метизола падали много newsm78.
Ох.. аз от този Метизол направих алергия...обринах се и ми го смениха с Пропицил.

# 72
 newsm78 hora otkyde go namirate toq propicil, nali sa spreli vnosa

# 73
Здравейте!Аз съм с тиреотоксикоза.Бях на метизол,получих алергия пих ZIRTEK,оправих се.След това получих тиреотоксична криза,скова ми се цялото тяло.Близки ми помагаха да се облека.Пиех вода със сламка,защото нямах сила да държа чашата.Ръцете ми се подуха.Спрях лекарствата на своя глава.Отидох при  лекаря и той ми каза че си измислям и да продължа лекарствата.Отидох при друг той каза че за пръв път вижда такова нещо.Сега съм на пропицил.Много се надявах  на д-р Атанасов но вие ме разочеровахте.

# 74
  • Мнения: 6 461
Какво представлява йодният дефицит?

Йодът е микроелемент, който участва в синтеза на хормоните на щитовидната жлеза и чрез тях - във всички обменни процеси в организма. Йодът се набавя чрез храната и питейната вода. Когато организмът приема недостатъчно количество йод с храната, щитовидната жлеза полага огромни усилия да компенсира ниското съдържание на йод в диетата, за да осигури достатъчен синтез на хормони. Тези усилия да захване малкото йод, водят до нейното увеличение, което се забелязва като дифузна подутина в предната долна част на шията известно като "гуша".

Установено е, че съществуват огромни територии на земното кълбо, наречени "ендемични", които са бедни на йод и обитаващите тези райони развиват масово "гуша", което десетилетия наред се е считало единствено като козметичен дефект. Най-често това са планинските и полупланински райони, в които почвите вследствие на продължителна ерозия са обеднели на този микроелемент. Особено бедни на йод са високите планини, които са били покрити с ледници и при продължителното им топене, йодът е бил отмит или се е изпарил, без да може да се просмуче в по-дълбоките слоеве на почвата. В "ендемичните" райони не само хората страдат от недостиг на този елемент, но също и селскостопанските животни, при които ниското съдържание на йод в храната се отразява на местно произвежданите хранителни продукти от животински произход, като мляко и месо, но също и на растителната продукция, използвана за храна на хора и селскостопански животни - зърнени храни, плодове и зеленчуци, фуражи.

Поява на гуша могат да предизвикат някои замърсители на околната и работна среда, които могат да блокират синтеза на тиреоидните хормони и по този начин да предизвикат вторичен йоден дефицит. Такива са някои органични разтворители, сяросъдържащи съединения, ароматни въглеводороди. Техният неблагоприятен ефект се подсилва при нисък прием на йод. Цигареният дим съдържа някои вещества, които допринасят за увеличаване на щитовидната жлеза, както и някои съставки в храни.

Какъв е рискът от недостатъчен прием на йод?

Гушата далеч не е единственото неблагоприятно за здравето последствие при продължителен, недостатъчен прием на йод. Затрудненият синтез на хормоните на щитовидната жлеза има неблагоприятно отражение върху развитието на мозъка. Това е особено критично в ранните етапи на бременността, когато мозъчните клетки на плода са чувствителни на липса на йод. Тогава могат да възникнат различни нарушения в развитието, от много тежки и фатални до по-леки, които обаче остават за цял живот. Деца, родени от майки в райони с тежък йоден дефицит могат да се родят кретени, или в по-добрия случай - с различна степен на забавено физическо и интелектуално развитие. Те имат забавен растеж, не могат да проходят и проговорят навреме. Такива деца са с недобре развита имунна система и боледуват по-често от инфекции, които могат да завършат фатално.

В йоддефицитни региони са наблюдават по-често случаи на аборти или мъртви раждания. Когато йодният дефицит окаже влияние в ранното детство, децата имат забавен растеж, по-трудно усвояват учебния материал, концентрират се по-трудно и като правило имат ниска успеваемост в училище. При възрастни, йодният дефицит води до намалена работоспособност, ниска ефективност, лесна уморяемост и трудно възстановяване след физически натоварвания.

Йодна профилактика

Какво може да се направи за да се повиши приема на йод от населението в ендемичните райони? Съществуват различни стратегии за повишаване приема на йод. Най-популярната е, обогатяване на даден хранителен продукт, чрез който може да се повиши приемът на дефицитния микроелемент. Производството на йодирана сол е най-мощното средство за профилактика на йодния дефицит. Защо именно солта е избраният продукт към който се добавя сол? Солта е популярен, ежедневно употребяван хранителен продукт, без разлика в сезона, социалното и икономическо състояние на потребителя. Солта се йодира с йодни соли в определено количество, така че средната дневна консумация да може да задоволи потребностите от йод на възрастен индивид. В нашата страна йодирана сол за хранителни цели се предлага от средата на петдесетте години, а от 1994 на територията на цялата страна се продава само йодирана с калиев йодат сол за хранителни цели. Калиевият йодат е стабилно съединение на йод и не се разгражда от светлина и топлина. Необходимо е йодираната сол да се съхранява в затворени съдове и солта да се добавя в края на топлинната преработка на ястията. Разнообразяване на храненето с продукти, богати на йод - риба и морски храни може да повлияе на йодния прием, но това не е подход, който може да повлияе на йодния статус на цялото население.

При прилагане на масово йодиране на солта за хранителни цели, йодният дефицит отпада като социално-значим проблем. Гушавостта сред децата трябва да бъде намалена до минимум. При гуша у възрастен индивид задължително трябва консултация със специалист поради това, че тя не винаги се дължи на недостиг на йод и използването на йодирана сол не винаги е достатъчно.

Общи условия

Активация на акаунт