Покрай новите кофи за боклук

  • 2 475
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 222
Ако ми позволите, ще поясня: Статията във в. "24 часа" е манипулирана и тенденциозна, защото първо: ако сте забелязали кофите на Екобулпак (например) са различни като форма (зелените и жълтите), което прави автоматично невъзможно вдигането и изсипването им на едно място; второ, аз лично съм засичала камионите им, които извозват боклука и те са различни. Относно кутиите от натурален сок-те са композитен материал и се изхвърлят при общия боклук, защото не могат да се рециклират.
Ако всеки прави това, което семейството на Де Ваня без да сме мнителни чисто по български, много от добрите начинания в България ще се случват.
Защо е мръсно около кофите за разделно събиране: отговорът е прост и ясен, защото не си правим труда да се информираме за начина, по който да си хвърляме отпадъците. А именно-кашоните, пластмасовите бутилки и всички други обемисти отпадъци следва да се намачкат, нагънат или друго каквото се правят и тогава да се изхвърлят. Съгласете се, че не е възможно камионите да обикалят по три пъти на деня (примерно), защото около търговските обекти още в 10.00 часа кофите вече са пълни с отпадъци и въздух от тях (губи се място). Другият проблем са клошарите, които ровят и разхвърлят боклука, а те го правят защото все още има пунктове за изкупуване на вторични суровини. Никъде в Европа това го няма!
Нямаме необходимата култура! Това е! И да, в къщи е редно да имаме толкова кофи, колкото и различни видове отпадък изхвърляме. Освен това отпадъците от опаковки, за да се изхвърлят в кофите за разделно събиране, трябва да са почистени. Например бутилката от олио ще изхвърлим при общия боклук, освен ако не сме я почистили с вода и миещ препарат, в което се съмнявам, че някоя българска домакиня ще направи. И нещо друго, кофи има на достатъчно места, поне в нашия квартал (Екобулпак са се погрижили) е така, та дори и някой ми се струват излишно близко една до друга.
А иначе оправдание винаги ще си намериме, ако не искаме да си излезем от коловозите (образно казано). Никого не искам да обидя, просто разсъждавам "на глас".

# 31
  • Мнения: 2 759
          bobche, понеже съм от търсещите информация, би ли погледнала в боклука ми по-горе дали бъркам някъде? Тиа, дет са вика..

# 32
  • Мнения: 222
MechoPuh, да правилно си се ориентирала, едно уточнение: Замърсени, омазнени хартии не се изхвърлят в боклука за разделно събиране, както и тубичките от шампоани, балсами и др. такива трябва да са изплакнати. Тубите от почистващи препарати при битовия отпадък, тъй като са опасни отпадъци. Опаковките от замразени зеленчуци се изплакват предварително. Кутиите от фритюрна мазнина зацапани ли са? Ако да се изхвърлят в общия боклук.
Накратко правилото е такова-всичко до което ни е гнус да се докоснем с гола ръка се изхвърля в битовия отпадък, а всичко което пипаме без притеснение- при разделния боклук.

# 33
  • MUC
  • Мнения: 297
Как така точно опаковките от сокове и т.н. не могат да се рециклират? Тук в Германия те се изхвърлят в контейнери за Wertstoffe, а именно материали, които могат да се рециклират. Всякакви опаковки Tetrapak тук си се рециклират, включително тези от сок, мляко и каквото подобно се сетите още.

Не се заяждам, просто питам, стана ми странно.

# 34
  • Мнения: 814
Все още съм малко не наясно . Съпругът ми редовно разделя боклука, мие стъкления амбалаж, приготвя отделни пликове за отпадъците...Ама като си представя колко препарат  и топла вода изразходва, за да измие стъкления амбалаж, за физически труд не споменавам, а нямаме още заводи или фирми за преработването му,/ за пластмаса и хартия не коментирам! и като гледам как сутрин се измъкват измитите бутилки от някои...за предаване като вторични.......е,НЕ!  Трудно ми е да приема на 100 % добрите пожелания за рециклиране на битовите отпадъци!

# 35
  • Мнения: 222
asseto, в Германия Tetrapack си плаща за рециклирането, а в България -не. Там е разликата!

# 36
  • Мнения: 222
Точно, проблема е в клошарите и решението трябва да дойде от държавата, в случая в лицето на общините. Трябва да се закрият пунктовете за вторични суровини! Категорично! И аз като съвестен разделно събиращ гражданин искам да ми се намали такса смет от общината! И да започне да се търси отговорност от тези, които не си разделят боклука! И още, и още.........................Освен това повечето от пунктовете за разделно събиране не отговарят на изискванията за отстояние е др. Кой има интерес от тяхното съществуване? И още и много въпроси...........

# 37
  • София
  • Мнения: 1 244
Стъкленият амбалаж не се мие. Изпразва се от съдържанието и е пожелателно (но не задължително) да се изплаква.

За което имате съмнение, дали може да се събира разделно (т.е. не е със сигурност хартия, пластмаса, метал или стъкло) вкл. шишенца от лак и изрязани нокти или стара манджа -отива в общия контейнер. Това важи за омазнени и замърсени хартии.

Етикети не се махат. Но капачките - да. Стъклени шишета с метални орнаменти (от алкохол например) отиват в стъкло.

Боклуците СЕ РЕЦИКЛИРАТ. Различните фирми (а те са няколко) са избрали различни системи за разделно събиране. Някои са на 1 контейнер и се сортират - дали от хора или от машини си е работа на фирмите. НО! Дори боклуците в отделни контейнери (например само хартия) ЗАДЪЛЖИТЕЛНО минават през сортировъчна машина. Това не е само в БГ, а навсякъде. В различните страни е възприет различен метод. В Германия има 15 вида контейнери ( Mr. Green За хартия, за пластмаса, за биомаса, за зелено, за бяло, за кафяво стъкло...и т.н.), но в други държави са смесени. Това НЕ означава, че сметта не се рециклира. Всъщност, доколкото знам, е по-евтино.

Надявам се фирмите за разделно сметосъбиране да направят най-накрая свестна разяснителна кампания.  Peace

И накрая: Някой ден това би трябвало да доведе и до намаляване на такса смет  Twisted Evil Grinning
Но според мен също така трябва да се измисли начин за глобяване на "несъвестните разделячи"  Laughing

# 38
  • Мнения: 222
С phil сме се повторили. Съгласна! Peace

# 39
  • Мнения: 2 759
          Добре, че сте вие да се светна и аз на някои неща... За тетрапаковете и аз съм изненадана...
          От друга страна и аз като arita се чудя къде му излиза края на всичкото това разделяне, миене, препарати, отделни сметосъбиращи коли и т.н.т.. Съвсем нерентабилно ми се вижда... Ама щом са го сметнали хората  newsm78...

# 40
  • София
  • Мнения: 1 244
Нерентабилно за теб?

# 41
  • Мнения: 2 759
Точно, проблема е в клошарите и решението трябва да дойде от държавата, в случая в лицето на общините. Трябва да се закрият пунктовете за вторични суровини! Категорично! И аз като съвестен разделно събиращ гражданин искам да ми се намали такса смет от общината! И да започне да се търси отговорност от тези, които не си разделят боклука!
         От друга страна клошарите май само от това живеят newsm78? Все пак в Библията Господ беше казал, че когато береш плодовете на труда си да не се връщаш, ако пропуснеш нещо, за да могат после да минат и тия, които си нямат нищо, та да се нахранят и те.. Мен лично ми е жал за клошарите.
         Отделно, такса смет не вярвам да се намали, напротив. Да споменавам ли, че се повишават цените на домакинските уреди заради таксите по изхвърлянето им.
         Относно отговорността на неразделящите боклука... вероятно когато в ромските квартали започнат да си плащат тока, ще минат сто години и ще започнат да плащат данъци, пък след още сто и ще сметосъбират отделно.
         Фил, а за кого трябва да е рентабилно?

# 42
  • София
  • Мнения: 1 244
Сега ще прозвучи прекалено възвишено, но: За природата.... .... и за самите рециклиращи компании разбира се.
Тва че ромите не правят нещо си, те спира ти да го правиш?
Ако ще се разграничаваш, разграничавай се.
Аз събирам разделно, плащам си тока, къпя се...

# 43
  • Мнения: 2 759
Сега ще прозвучи прекалено възвишено, но: За природата.... .... и за самите рециклиращи компании разбира се.
Тва че ромите не правят нещо си, те спира ти да го правиш?
Ако ще се разграничаваш, разграничавай се.
Аз събирам разделно, плащам си тока, къпя се...
          Не ме спира, както съм писала по-горе и не за това беше думата. Колкото до природата - как точно се случва? Искам да ми е ясно, а не ми е.. Защо трябва да хабя още доста вода и препарати, за да спестя хипотетично нещо друго? Моля някой (бобчето примерно) да обясни къде е ключът от палатката и какво се спестява...
          Иначе не виждам за какви глоби става дума - аз като искам хартиите да си ги сложа в битовите, че ме мързи - ми ще им излея мазнината отгоре (вместо и нея да хвърлям отделно). И какво? Пак нищо. Не мисля, че глобите оправят нещата (справки глобите в градския транспорт).

# 44
  • Мнения: 222
Да, чрез рециклирането ние се грижим за природата. Как? Ами като спираме да изсичаме дървета за направата на хартия, а рециклираме отпадната и я правим отново гадна за употреба. Както и пластмасата, стъклото и т.н.
А ако ни мързи да се грижим за природата си (и изливаме мазнина върху чистата хартия), респективно за нашето здраве, ами newsm78..........спираме да се оплакваме и си затъваме в "кочинката". Не съм природозащитник, моля не ме обвинявайте в популизъм, аз просто искам нещата в България да се случват и да спрем да хленчим колко ни е мръсно, пък некомфортно, пък............в нашата страна. Защото в Германия например, не само че си изхвърлят разделно, ами и си вървят с боклука километри, за да го изхвърлят и не мрънкат! Да не би тях да не ги мързи! Ама го правят, защото са осъзнали необходимостта да се понапънат малко и да живеят щастливо. И не търсят под вола теле! Уфффф ooooh! разфилософствах се! Извинете!

Общи условия

Активация на акаунт