Идеални части

  • 2 377
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 997
А какви са рисковете, ако живея там и имат онези двамата части. Ще си ползвам само оградения двор..
Сега са тези двамата, но утре могат да са други двама, те може да си продадат частите. Ограда не е достатъчна, делба трябва. Ако сте идеални части, може да имат претенция и за "твоята" земя/къща.

Не разбрах ограденият двор какво точно огражда и колко кв м, коя къща къде е.

Ако купиш още 50% земя/новата къща, за двамата съсобственици остава 25% земя/нова къща. Зависи къде е разположена къщата. Събира ли се в някаква ивица, съдържаща 1/4 от парцела? Само, че излиза, че те тогава ще имат 200 кв м (25% от 800м2). Това е малко, за да направят реална парцела.  Продай им 100 кв м. Раздели на 2 реални парцела и чак тогава започвай да се нанасяш, да ограждаш  и къщи да ремонтираш.

Има и друг вариант, купуваш от първия 50% (за по сигурно) и след това правиш съдебна делба, проточва се с години, може над 10 години, плаща се много, но във втората фаза ако не се разберете, цялото място отива на търг. Вещо лице казва цената, и вие можете също да наддавате, както и външни хора, и накрая някой ще купи цялото място - може да е външен, а може и да си ти. Ако никой не иска да го купи, пак се обявява търг, но цената пада с около 20%, колкото съдът определи и се повратя  нещата. Може да се окаже, че ще го купиш цялото (т.е липсващите ти 25%) на ниска цена, а ако мястото е мн апетитно, може и на висока цена, ако някой ти е наддавал. Никой не знае, а може и тия двамата да искат да купят още 75%  (твоите) и също да наддават яко. Но едно е ясно, че след съдебната делба ще се определи един собстеник на цялото, а останалите ще получат пари, според дяловете. А ти е  по-интересно, можеш да не купиш тези 50% и да отидеш на делба с твоите 25% и да очакваш там да купиш другите 75% на безценица или на врде висока цена.



Но, ако не си оправиш земята и къщата да са изцяло твои, по-добре нищо не прави. Можеш да поживееш няколко години мирно и кротко и после един от съсобствениците да почне да измисля неща, които не ти харесват, напр. да си построи къща, която да те засенчва, гараж или всякакви други щури неща. Всичко обаче трябва да става със съгласието на другите съсобственици, а те дали ще са на едно мнение?

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 14 738
Не могат да имат претенции за неговата къща - готовата къща, която е харесал, той ще я купи изцяло. Да, номера могат да му правят, но в голяма степен същите номера могат да му ги правят и при отделни имоти. Кое ще ги спре да го засенчат със сграда при реално поделен парцел? Ако се разпредели ползването, слага се ограда и при нормални хора всеки си знае коя половина от двора ползва. Вярно, при общ двор могат да тръгнат спорове за ползването, но отново - аз съм виждала подобен спор и при реално поделен парцел на два нови (едната страна твърди, че няма действие поделянето, и започват претенции да ползва цялото). Неразбрани хора нищо не може да ги спре, ако решат да правят проблеми, и разликата поделен реално срещу общ с разпределено ползване двор е малка. Не никаква, но малка. При отделен собствен двор ще може например да строи без тяхно съгласие - и за друго не се сещам, може и да има, но ще е пак нещо такова. Не е нищо, но не е и кой знае какво. Той да си прецени, но драма няма според мен. В краен случай ще се охарчи за делба на другата сграда и двора, за да ги купи накрая на публична продан.

# 47
  • Мнения: 207
А какви са рисковете, ако живея там и имат онези двамата части. Ще си ползвам само оградения двор..
Сега са тези двамата, но утре могат да са други двама, те може да си продадат частите. Ограда не е достатъчна, делба трябва. Ако сте идеални части, може да имат претенция и за "твоята" земя/къща.

Не разбрах ограденият двор какво точно огражда и колко кв м, коя къща къде е.

Значи, парцела е ъглов като има две лица към улици. В момента готовата къща, която искам да купя е с мрежа  разделен парцела, който двор се поддържа, а в другия двор има също къща на груб строеж, в който двор е пущинак и никой не живее. Визуално са разделени по равно. Като запустялата къща е в частта на парцела, който е ъглов на две улици, а готовата има лице само към едната. И за двете в момента входовете им са само от едната улица, всеки вход към разделения парцел, съответно къща.
Готовата къща е само на продавача, друг няма части от нея.

# 48
  • Мнения: 8 997
Продавачът ще се отърве, блазе му, идеални части кой купува?
Някои купуват, ама на безценица,

# 49
  • Мнения: 12 887
Може ли някой да даде коментар за следния казус.
Имаме земеделска земя с двама съсобственици, 5 декара. Единият съсобственик иска да изкупи дела на другия, другият пък иска да го продаде. Напълно делими са, както се вижда. Но не са разделени, тоест са общи на двамата.
До тук добре.
Приемаме, че продавачът предлага цена, която другият не приема като прекалено висока.
Какви са възможните действия на продавача?
Чета в Закон за собствеността, чл. 33, че първо се предлага на съсобственика, ако той откаже за тази сума, тогава се продава на трето лице, а съсобственикът може да оспорва в двумесечен срок, ако не му е било предложено.

Как става това на практика? Единият предлага - другият не приема, намира се трето лице, което е готово да плати и тогава се оформя тази доказателствена част, че реалната цена на сделката се отказва от другия съсобственик? Така ли функционира този член?

Но какво става, ако съсобственикът разбере за сделката след половин година, започват дела с новия купувач ли?
Или ако му е била предложена цена за отказване, например 100 евро на кв. метър, а сделката е станала примерно на 15 евро /кв. метър? Съдебно дело?

Мисълта ми е, как този, който иска да купи, може да бъде "преметнат" от своя съсобственик?

Последна редакция: нд, 24 сеп 2023, 08:40 от Uncommon

# 50
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 118
Другият иска да го продаде, но на трето лице, а не на съсобственика ли? Единственият вариант е (в случай, че другият собственик реално не е отказал, не е подписвал декларация за отказ) третото лице първо с друга сделка да ви стане съсобственик на някаква минимална част, а след това като съсобственик да купи цялата му част.
Срокът за предявяване на иска по чл. 33, ал. 2 от ЗС започва да тече от момента, в който съсобственикът е узнал за продажбата. Ако разбере след половин година, от тогава започва да тече двумесечният срок.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 14 738
По принцип така - писмено предлага и писмен отказ или срок, за да е документирано.
Обаче се прави една абсолютно измамна врътка - заменя се много малка идеална част за сто кила брашно или пералня, и така след като имаме нов съсобственик, вече спокойно му се продава. Откак ВКС се произнесе, че врътката не е непременно заобикаляне на закона (а неясно какво), стана хептен свободно, а чл. 33, ал. 2 от ЗС според мен май на практика умря.
Скрит текст:
Поначало се отнасям с присмех към немалкото юристи, които ахкат как ВКС не разбирал истински от право (а само те, много ясно) и как обърнал правото с хастара нагоре. Обикновено виждам, признавам смисъла на повечето решения на ВКС, дори да не споделям приетото в тях, и до момента - на всички тълкувателни. Е, на това ТР не му разбирам смисъла.

# 52
  • Мнения: 12 887
Много благодаря за коментарите на Аида и Магдена!
Hands Plus1

# 53
  • Мнения: 7 772
каква е земеделската земя?
ако е нива, минималната площ на дял е 3 дка

# 54
  • Мнения: 12 887
каква е земеделската земя?
ако е нива, минималната площ на дял е 3 дка
Да, сега намирам в Закона за наследството:
Чл. 72. При съставяне на дяловете не се допуска разделянето на нивите на части, по-малки от 3 декара, на ливадите на части, по-малки от 2 декара, и на лозята и овощните градини на части, по-малки от 1 декар.

Благодаря, Herzen, важно уточнение! Значи е неделимо, преди да се направи регулация.

# 55
  • Мнения: 7 772
има и врътка да промениш начина на трайно ползване, ако доказано не го използвате за нива
питай в ОСЗ-то за варианти
правят проверки, да си предупредена Simple Smile

# 56
  • Мнения: 12 887
Този имот граничи с регулирани, с ток и вода и къщички построоени.
Ще внимаваме всичко да е редовно. Благодаря!

# 57
  • Мнения: 8 997
Мисълта ми е, как този, който иска да купи, може да бъде "преметнат" от своя съсобственик?
Единият иска да купи, но другият не е длъжен да иска да го продаде, може да иска да си получава арендата. Може да чака да се вдигнат цените, негова си работа. Продавачът предлага цена, купувачът друга и се срещате по средата. Евентуално, предложи му да извикате едно вещо лице, и двамата да сте съгласни, и то да определи цената, сключете нещо като предварителен договор, т.е. всички други условия да са уговорени, да ви остане само цената, даже и купувачът някаква сума да плати капаро. И после купувачът да му плати, няма да се отмята, хубава, лоша цена, да купува и да се приключва.

Като се прави продажба на трето лице,  нотариусът трябва да попита бил ли е информиран другия съсобственик, има ли някакви доказателства. Примерно може да е уведомен с нотариална покана и да е отказал. Третото лице също от своя страна иска да бъде сигурен, че няма след време някой да му оспорва сделката и той ще настоява за уведомяване и писмен отказ на другите съсобственици.

 Ако съсобственикът разбере за сделката след половин година, започват дела срещу продавача-съсобственик.

Как може да бъде "преметнат"? - може да се събуди един ден продавачът и да се окаже, че в нивата има още някой друг съсобственик и то не е братовчед ти, ами външен... (схемата горе е обяснена как става).
Чувала съм, че има схема за изкупуване на зем. земи от фирмите, обработващи земите. Особено там където има мн съсобственици, арендаторът изкупува някоя малка ид част, след това следваща и следваща, и накрая нищо не подозиращите разбират, че арендаторът вече има дял може би по-голям от техния. Още повече, че сигурно и съседните парцели пак да на същия арендатор. И накрая му продаваш и ти.

# 58
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 118
Не, не изкупува, няма как след като не е съсобственик. Първо става съсобственик на някаква минимална част например чрез дарение или замяна, след което започва да купува.
А относно първия абзац, нещата не стоят така в техния случай. Най-вероятно продавачът е обработен от третото лице да продаде само и единствено на него.

# 59
  • Мнения: 8 997
един от съсобствениците му дарява примерно 1% и той става съсобственик.

Общи условия

Активация на акаунт