Д-р Йовчева отговаря на вашите въпроси, свързани с хормонални нарушения! Включете се!

  • 10 284
  • 197
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 99
Въпросът ми е как да контролирам апетита си? На моменти е съвсем добре и се чувствам прекрасно, но изведнъж пак започвам да имам постоянен глад и се появява подпухване, умора и апатия. Но не мога да изляза от омагьосания кръг. Защо се получава така?

Здравейте!
 
Централната регулация на състоянието глад-ситост се осъществява от команден център, локализиран в хипоталамус. Той представлява сложна структура, контролираща в същото време състоянието сън-бодърстване, терморегулация. Хипоталамичната дисфункция е принципно функционална, т.е. обратима. Клинично се изявява с постоянно усещане за глад, променливо настроение на хиподепресивен фон, нарушения на съня и др. Причина за нея се оказва системно натоварване на вегетативната нервна система поради остър стрес или системни психотравмени натоварвания. Възможно е тяхната давност да бъде твърде назад във времето. Поради тази причина, за справяне с проблема, препоръчвам програма, седираща /успокояваща/ нервната система- дълготраен прием /не по-кратък от 5-6 месеца/ на омега-3 мастни киселини, масло от крил Kril Oil 1000 mg- 2 капсули дневно. То проявява изключително висока биологична активност върху мозъчните структури, създавайки предпоставка за промяна в синтеза и нивата  на мозъчните невротрасмитери. Последните са отговорни за концентрационната способност, памет, състояние на съня, промени в настроението, раздразнителност, афекти, депресивни епизоди, повишен апетит и много други. Уместно е и включване на L-Tryptofan, 120 к- 1 капсула дневно. Тази хранителна добавка представлява незаменима аминокиселина, т.е. не се произвежда от организма и затова е необходим внос отвън. Триптофанът активно участва в образуването на серотонин и подпомага справянето с депресивните прояви.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 61
  • Мнения: 382
д-р Мариела Йовчева с Инсулинова  на 30 години съм с инсулинова резилтентност  и поликизтоза , пия сайкъл баланс и метфогама . Опитваме за детенце и ще започнем инвитро , какво бихте ми препоръчали да си взема , а акне съм и висок тестостерон . Има ли някакви други добавки за да подобря състоянието си . Пия коензим q10 и вечерна иглика , но не виждам промяна  в кожата ви , цикъла ми го има всеки месец , но все на различна дата .

# 62
  • Мнения: 1 590
Здравейте др Йовчева!

Става дума за 21 годишно момиче с нередовна менструация. Първия м. цикъл се появи късна- на 16 г. възраст . Не е редовен и до днес. Има цяла папка с изследвания,обиколил е много гинеколози и ендокринология....но МЦ остава нередовен .
Много пъти са пускани полови хормони+ гин. преглед и според АГ- то всичко е наред.
Много пъти са пускани пълни изследвания на щитовидната жлеза ( с ТАТ и МАТ)+ УЗД на ЩЖ - няма промяна в структурата и хормони в норма.
Изследвани са пуснати за ИР и холестеролов профил - лошия холестерол беше завишен до 6,03 и триглицериди- 1,08.
Няма наднормено тегло,спортува ,уж се храни балансирано,без сладко....
И въпреки това МЦ го няма по 3-4 месеца. Предизвиква го с Дуфастон. Ако не пие Дуфастон няма менструация.
Във времето е пила и различни добавки по схема ,но без резултат.
Моля,за съвет! Какво да предприеме?
Благодаря Ви!

# 63
  • Мнения: 9 488
От 3г съм в предменопауза - типичните симптоми - нередовен цикъл, горещи вълни, будене нощем; пробвах различни билкови продукти, и имах временно подобрение на симптомите с клименум.
Вие, д-р Йовчева, какво бихте ми препоръчали? (червена детелина, масло от вечерна иглика или друг продукт от revita...ако не съм намерила комплексен)?

Последна редакция: сб, 15 юли 2023, 09:54 от MTV

# 64
  • Мнения: X
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
[/quote]


Това са антителата. Жена на 30 години. Изследванията са правени по повод на липса на тонус (физически и психически), непоносимост към охлаждане и ниски температури и оскъден и нередовен менструален цикъл. Също така въпросът ми към Вас е кои хормони не са оптимални, къде да се търси проблем - яйчници, щитовидна или хипофиза?

# 65
  • Мнения: 6
Д- р Йовчева, наближавам 50 и вероятно съм в предменопауза, още имам цикъл, но така редовен. С Хашимото съм и хипотероидизъм и другите екстри като наднормено тегло, бавен метаболизъм, инсулинова резистентност и с възрастта станах по тревожна и депресивна.
Пия всичко необходимо и Л тирокс и Глюкофаж 1500 на ден. Мисля,че се движа но може и повече. Моля Ви дайте съвети със справяне с навлизането в менопауза, когато зная че се трупат още килограми и жената видимо остарява.
Благодаря Ви и дано отговора е полезен и други като мен.

# 66
  • Мнения: 2 123
Мога ли да приемам хранителни добавки или чайове, подпомагащи отслабването и нервната система, ако все още кърмя?

# 67
  • Мнения: 1 014
Здравейте д-р Йовчева ,
Какво бихте препоръчали за прекратяване на образуването на кисти при мастопатия.
След като родих кърмих една година, още в началото имах доста проблеми с бучки и изцеждане. При спирането беше по същия начин, образуваха се бучки , беше много неприятно. Преди да забременея никога не съм имала никакво усещане в областта на гърдите, нито преди цикъл , нито по време на овулация . Сега ще приемам 6 месеца Еумастос по схема , за предотвратяване на образуването на нови кисти и намаляването на тези , които имам .
Благодаря предварително!

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 805
Здравейте имам Хашимото след втора бременност със предгестационен диабет на 40 години съм, имам прекомерно изпотяване съм, не съм с много килограми, но и не мога да сваля излишните. Въпросът ми е режим от типа кето режим би ли бил подходящ.
Благодаря предварително!

Здравейте!

При автоимунен тиреоидит на Хашимото, определяща за терапевтичното поведение е щитовидната функция- нормална, повишена или понижена. От значение е факта дали провеждате към момента заместителна терапия с Л-Тироксин. Принципно хипотиреоидизма /понижена функция/ често се съчетава с наднормено тегло. Препоръчвам актуално изследване на TSH. С цел уточняване произхода на проблема е необходима информация за HOMA index. Моля да предоставите резултати. При всички случаи въвеждането на адекватен диетичен режим с рязко ограничаване на калорийния внос и повишаване на двигателната активност са от първостепенно значение. Кеторежимите не са подходящи при пациенти с нарушена въглехидратна обмяна. Предлагам по-нестандартен подход на поведение, съчетаващ възстановяване на чревната флора и подобряване на рецепторната чувствителност за инсулин. Препоръчвам Blutzucker Balance- 3x2 таблети дневно в продължение на 3-4 месеца. Суплементът съдържа хром и канела и има доказана ефективност при пациенти с наднормено тегло. Хранителните продукти са изключително бедни на този микроелемент и поради тази причина се налага внос отвън. Канелата повишава хромната активност. Симбиотикът Fortify Optima Advanced Care Probiotic 100 billion- 1 капсула дневно осигурява висока бионаличност на бифидобактерии в чревния лумен.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
.

Много ви благодаря за изказаното мнение и за информацията, въпросът ми за кето диетата беше породен от това че миналата година свалих около 5 килограма с кетото но не се чувствам добре от него.
Редовно изследване на тсх и фт4 имам и вън в допустимите норми около 2.74 на тсх, сега ми предстои взимане на кръвните изследвания и преглед/регулярно се преглеждам на около 6 месеца/ Приемам л-тироксин 50 мл. Всяка сутрин. А и също така не знам дали изпотяването не се дължи на влизане в менопауза като първи симптоми?!

# 69
  • Мнения: 164
Здравейте, след тотална хистеректомия съм преди 1.5 год. На 53 години съм.
Започнах да пълнея само в областта  на корема.
Лабораторните изследвания са ми  в норма.
Страдам от безсъние изпотяване и повишена емоционалност.
Всички лекари, с които се консултирах твърдят , че е от менопаузата.  Бихте ли ми  препоръчали нещо за облекчаване на симптомите.

# 70
  • Мнения: 6
Здравейте .Д-Р Йовчева може ли да дадете мнение на 38 години съм скоро си правих тези хормони .

# 71
  • Мнения: 39 560
Д-р Йовчева, сетих се и още един въпрос, на който ще ми е от полза да получа отговор. Когато се говори за естрогенна доминантност, как е по- добре да се процедира- да се пият добавки, които да увеличават прогестерона, такива, които да намаляват естрогена, или и от двата типа? Моля и за конкретни продукта!

Последна редакция: сб, 15 юли 2023, 21:21 от mariat

# 72
  • Мнения: 540
Здравейте, д-р Йовчева !
Щитовидната ми жлеза е с повишени функции. Диагностицирана съм от около 10 години и от тогава приемам Л-Тироксин 100 мкг, а в два дни от седмицата увеличавам дозата на 125 мкг. Въпреки това за тези 10 години само 3 пъти показателите на щитовидната жлеза са били в норма. При останалите изследвания, които ги правя 2 пъти в годината, винаги са над нормата. Аз скоро надхвърлих 50 години и от както имам проблем с щитовидната жлеза винаги съм с наднормено тегло, което не мога да го сваля по никакъв начин. Искам да попитам дали има други лекарства освен  Л-Тироксин, тъй като през цялото време лечението ми е само и единствено с този медикамент, а резултати почти няма ?

Също така тъй като от около 8 години съм в менопауза, поради много, много силни топли вълни и други оплаквания свързани с този период, приемам хранителна добавка ФемиБаланс (FemiBalance), която мисля, че ми влияе добре на тези оплаквания, но не съм сигурна дали по някакъв начин хранителната добавка влияе на показателите на щитовидната жлеза. Какво е вашето мнение ?

# 73
  • Мнения: 217
Здравейте д-р Йовчева! Какво бихте препоръчали при поликистозни яйчници, с нередовен цикъл и завишен ТАТ при последните изследвания, за които докторката ми каза че са добри, въпреки завишеният ТАТ и леко уголемената жлеза? Налице са още симптоми като най неприятните са проблемите със съня, нервност, тревожност и депресирано състояние. Косопад също, който отшумява след прием на иногинол.
Последно ми е изписан дуфастон за предизвикване на цикъл, но съм под въпрос дали не е по добре да пробвам с добавки, като например витекс или прогестероновият крем муунрайз. Моля за Вашето мнение, благодаря!

Здравейте!
Ключов  момент при пациенти  със синдром на поликистичните яйчници е намаляване на инсулиновата резистентност. В тази връзка препоръчвам Cromo,100 ml. Хранителната добавка е с богато съдържание на хром, подпомагащ навлизането на инсулин в клетката и разграждането на глюкоза. Симптомите, които описвате в анамнезата, съответстват на т.н невро-вегетативна дистония или тревожно разстройство и изискват задължително прием на суплементи, подпомагащи дейността на вегетативната нервна система. Последната притежава автономна регулация и поради това не подлежи на волеви контрол. На практика това означава, че състоянието, оставено без лечение, хронифицира и често се прибавят нови симптоми. Тъй като този дял на нервната система е отговорен за функционирането на вътрешните органи, жлезите с вътрешна секреция, кръвоносните съдове, мастните и потните жлези, при нарушена функция могат да се наблюдават многобройни симптоми. В тази връзка препоръчвам Rodiola Rosea -1 капсула дневно в продължение на 3-4 месеца. Екстрактът от златен корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес. Паралелно е уместна RxOmega-3 за жени 2x1 капсула дневно по време на хранене. Мастните киселини, в оптимална концентрация, имат способността да преминават кръвно-мозъчната бариера и така способстват успокояването на нервната система. Допълнително предимство на хранителната добавка е съдържанието на масло от вечерна иглика, потенцираща ефекта на омегите. Актуални научни публикации сочат добри резултати при лечението на ПКОС от приложението на антиоксиданти. Последните намаляват нивото на свободни радикали  и ограничават оксидативния стрес. Предлагам Pycnogenol 100 mg- 1 капсула дневно 3-4 месеца.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева
Благодаря много за отговора д-р Йовчева! А какво бихте препоръчали за предизвикване на цикъл при поликистозни яйчници? Изписан ми е дуфастон, но предпочитам друг начин ако е възможно без прием на хормони. И относно златния корен, пише че е по 3 таблетки на ден, а вие ми препоръчахте по 1, и съм под въпрос дали по 1 или по 3 да приемам? Благодаря 🙂

# 74
  • Мнения: 1 172
Здравейте д-р Йовчева, и аз да се включа с въпрос. Преди 2 години, заради желязодефицитна анемия, като последен опит за лечение на хиперменорея ми дадоха хормони - два месеца пих Линденет, от който се напълних с вода, смениха го с Логест, като него го пих 10 месеца и качих 15 килограма. Килограмите се натрупаха в областта на корема и бедрата. С тях свикнах, но от тази една година топлото много ме тормози - потя се през целия ден от глава до пети. В първите 5-10 минути след ставане от сън пак съм цялата в пот, това нещо ме побърква. Изследвах си само един от хормоните на щитовидната жлеза TSH - 1.646 Ако можете да ме насочите къде и какво да направя ще съм Ви много благодарна.

Общи условия

Активация на акаунт