Д-р Йовчева отговаря на вашите въпроси, свързани с хормонални нарушения! Включете се!

  • 10 188
  • 197
  •   1
Отговори
  • Мнения: 99
Страдате ли от хормонален дисбаланс, ПМС, перименопауза, менопауза, или друго хормонално нарушение? В рамките на следващите три седмици ви предлагаме ексклузивната възможност да се консултирате с д-р Мариела Йовчева.

В настоящата тема ще получите професионален и задълбочен отговор от опитен ендокринолог. Ще очакваме вашите въпроси от 10 до 30 юли.



Д-р Мариела Йовчева

Д-р Мариела Йовчева притежава богат професионален опит в областта на ендокринологията, диетологията, белодробните болести, кардиологията, холистичната медицина, нутрициологията и хомеопатията.
Дипломира се с отличие като лекар в Медицинска академия, София. Придобива специалност "Ендокринология и болести на обмяната" и квалификация по здравен мениджмънт.

,,Винаги се придържам към индивидуалния подход към всеки болен, отделяйки нужното му време, обръщайки внимание на всеки детайл в разказа на пациента.“


Консултативната тема се осъществява с подкрепата на Revita.bg - лидер във вноса и дистрибуцията на натурални диетични добавки за здраве и красота.

🍃 Трима от вас, включили се със своите въпроси, ще имат възможността да спечелят специално подбран от д-р Йовчева продукт, подходящ за здравословното ви състояние, от портфолиото на Revita - онлайн магазин, предлагащ премиум клас продукти за здраве, красота и пълноценен живот.


Запознайте се с Общите условия ТУК.

Правила на консултативните теми

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 15:35 от Адри

# 1
  • Мнения: 2 840
Здравейте,
Какво лечение бихте препоръчали за инсулинова резистентност? Достатъчно ли е само с диета, или е нужно да се приема препарат от рода на Метформин? Какво е мнението ви за използването на Оземпик/Саксенда/Рибелсус в този случай? Бихте ли препоръчали определени хранителни добавки в допълнение на диетата?

(Извинявам се, ако въпросите ми са много на брой. Ако имам право на 1, моля изберете някой от тях Simple Smile )

# 2
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Йовчева!
Какво ще кажете за тези резултати? Необходимо ли е лечение и колко време би продължило то?




Благодаря предварително!

# 3
  • Мнения: 13 584
Здравейте д-р Йовчева.
Как ще коментирате резултатите на майка ми 75г.? Нужно ли е за момента медикаментозно лечение или диета е достатъчна?  Благодаря.


Гликиран Хемоглобин (HbA1c)      5.91   % (NGSP)   До 6.00
Глюкозотолерантен тест            *
Глюкоза ( Glucose )      5.29   mmol/l   3.60 - 6.10
Глюкоза - 60та мин   ↑   11.10   mmol/l   3.30 - 8.90
Глюкоза - 120 та мин   ↑   9.55   mmol/l   3.30 - 7.80
Хормонален анализ (Hormone analyses)
Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
FT 4 ( свободен Т4 )      19.14   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      3.120   mIU/l   0.300 - 4.200
anti Tg ( TAT )      11.22   IU/ml   До 115.00
anti TPO ( MAT )      8.92   IU/ml   До 34.00

# 4
  • Veliko Tarnovo, Bulgaria
  • Мнения: 869
Как да се справя с нощното изпотяване?

# 5
  • Мнения: 41
Здравейте, жена с Хашимото която приема Еутирокс 50, може ли да използва противозачатъчни Ясмин? ТСХ е овладяно и в референтни граници. Благодаря!

# 6
  • Мнения: 1 125
Здравейте, доктор Йовчева,
След като родих и спрях кърменето, започна да се наблюдава при мен много голям косопад, който не се поддаваше на третиране с ампули, шампоани, балсами. Без да съм се консултирала с лекар, прецених, че може да е просто съвпадение във времето и да се касае не за косопад на хормонална основа, а за такъв в резултат на стрес (заради недоспиването и безбройните ангажименти с малко дете). Това ми се струва все по-вероятно, тъй като направих два опита с витамини за пиене за здрава коса и сякаш видях резултат. Бихте ли препоръчали като ендокринолог най-добрите витамини/добавки, които биха помогнали в решаване на проблема ми?

Благодаря.

# 7
  • Мнения: 184
:здравейте, др. Йовчева. Родих преди 3 месеца, диагностицирана съм с Хашимото, какви стойности на тсх мога да поддържам сега (преди забременяване то се придържаме да са по-малки от 2).Също така, необходимо ли е да се изследва отново и ако да колко време след раждането за обременяването с глюкоза? В 24 г. с имах леки отклонения на 1 час, но с диета и ежедневни измервания с глюкомер, по държах нива на КЗ на гладно под 5.
Поздрави

# 8
  • Мнения: 4 605
Здравейте, д-р Йовчева,
Преди да задам въпрос, малко информация:
Скрит текст:
Жена на 41 г. с хипофункция на ШЖ, инсулинова резистентност, наднормено тегло (165 см/76 кг), без цикъл от октомври 2022 г.
Накратко: заради установени функционални кисти на яйчниците, изразени симптоми в липсващ или прекалено обилен и не спиращ цикъл, приемах противозачатъчни около 10 г. След това минах на прогестеронов препарат, който да поддържа вече липсващия цикъл при почивка от лекарствата. По различни схеми го приемах докато не изчезна съвсем МЦ.
Тъй като не желая да приемам повече хормонални препарати, бихте ли ми препоръчали такъв на билкова основа, който да се справи с горещите вълни и изпотяването, без да се отрази негативно на ИР и хипофункцията на ШЖ?

# 9
  • Мнения: 39 497
Здравейте. Много Ваши колеги смятат хормони в референтни стойности за нормални, а не се стремят за достигане на оптималните им нива. Какво е мнението Ви?

# 10
  • Мнения: 3 395
Здравейте!
Жена на 41 г. от повече от година има косъмчета на брадичката. Отстранява с пинсета, но броят им от 2-3 вече е 7-8. Трябва ли да направи някакви хормонални изследвания?
Благодаря!

# 11
  • Мнения: 936
Здравейте.

Какво бихте препоръчали срещу задържане на вода?

Благодаря за вниманието.

Хубав ден.

# 12
  • Мнения: 317
Здравейте в момента съм в принудителна менопауза (РМЖ...) На 30 години  съм
Как мога да намаля производството на естроген по естествен начин?

# 13
  • Мнения: 1 910
Здравейте, д-р Йовчева. Имам инсулинова резистентнос и остеопороза. Приемам Метфогама 3000 единици и Пролия на всеки 6 месеца. Има някакъв прогрес от лечението, но неудволетворителен. Мола за вашето мнение.

# 14
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:

# 15
  • Мнения: 1
Здравейте, д-р Йончева. Как бихте коментирали тези изследвания? Имам ли според Вас хипофункция и инсулинова резистентност? Проблемите, с които се боря са доста, но най-изявените сред тях- безсъние, хронична умора и невъзможност за сваляне на килограми. Какви препоръки за добавки и лекарства бихте дали?

Сърдечни благодарности,
Радослава

# 16
  • Мнения: 212
Здравейте д-р Йовчева! Какво бихте препоръчали при поликистозни яйчници, с нередовен цикъл и завишен ТАТ при последните изследвания, за които докторката ми каза че са добри, въпреки завишеният ТАТ и леко уголемената жлеза? Налице са още симптоми като най неприятните са проблемите със съня, нервност, тревожност и депресирано състояние. Косопад също, който отшумява след прием на иногинол.
Последно ми е изписан дуфастон за предизвикване на цикъл, но съм под въпрос дали не е по добре да пробвам с добавки, като например витекс или прогестероновият крем муунрайз. Моля за Вашето мнение, благодаря!

# 17
  • Мнения: 667
Здравейте! На 30 години съм. Интересува ме какви изследвания да си пусна, от къде да започна, понеже от години се боря с излишни килограми. Проблемът е, че обожавам сладко.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 800
Здравейте имам Хашимото след втора бременност със предгестационен диабет на 40 години съм, имам прекомерно изпотяване съм, не съм с много килограми, но и не мога да сваля излишните. Въпросът ми е режим от типа кето режим би ли бил подходящ.
Благодаря предварително!

Последна редакция: пн, 10 юли 2023, 23:37 от Monikqe

# 19
  • Мнения: 2 754
Здравейте, преди 6 месеца родих и от тогава започнах да качвам килограми, косата ми много капе и е мазен скалпа. Появи се акне по лицето  и по ръцете и гърба.
Вероятно е хормонална причината.
Кои хормони да изследвам?
След колко време  средно след раждането се нормализират хормоните?

# 20
  • Мнения: 420
За инсулинова резистентност пия метформин 3х500.
Диета спазвах години наред, но последните няколко ми е все по-трудно. Бихте ли препоръчали препарат, който да допълни глюкофажа?

# 21
  • Враца
  • Мнения: 1 425
Здравейте, Д-Йовчева. Краят на февруари месец по повод болки в гърдата ми направиха преглед с ехограф. Откриха ми малки кистички в гърдите, увеличен лимфен възел на далака и 2 малки кистички на щитовидната жлеза. Преди 2 години ми премахнаха единия яйчник заради киста. На последния преглед ми обясниха, че тялото ми е склонно да образува кисти и го е направило на всички жлези. Ендокринолога ми пусна изследвания и каза, че всичко е наред. Имам и желязодефицитна анемия и пия желязо, ако това има значение. Бих искала и вашето мнение, както и да ми кажете, кога трябва да отида на повторен преглед, има ли вероятност тези малки кистички да пораснат и би ли се наложило да се премахнат оперативно. Благодаря ви предварително. Това са изследванията, които ми пусна ендокринолога.

# 22
  • Мнения: 4 606
Здравейте,

Бих се радвала да споделите Вашите съвети за овладяване на инсулинова резистентност без лекарства. Режимът и физическата активност са ясни. Според Вас има ли нещо друго, което би било от полза?

# 23
  • Мнения: 998
Въпросът ми е как да контролирам апетита си? На моменти е съвсем добре и се чувствам прекрасно, но изведнъж пак започвам да имам постоянен глад и се появява подпухване, умора и апатия. Но не мога да изляза от омагьосания кръг. Защо се получава така?

# 24
  • Мнения: 21
Здравейте, д-р Йовчева.

Бих била благодарна, ако изкажете мнение по тези резултати. Относно пролактина - започвам лечение. Със съпругът ми правим опити за бебче, но наскоро ми откриха и поликистоза на яйчниците.

# 25
  • Мнения: 10
Здравейте, д-р Йовчева! Също бих била благодарна, ако коментирате резултата от моите изследвания.

# 26
  • Мнения: 374
Дете на 9 г.с наднормено тегло, с инсулинова резистентност и хипофункция, спортува активно и не яде пакетирани храни. Моля за съвет как да намали теглото.

# 27
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 789
Моля за Вашите препоръки за справяне с инсулинова резистентност и нисък тестостерон при мъж без лекарства? Взможно ли е това само с промяна на хранителния режим, двигателната активност и хранителни добавки?

# 28
  • Мнения: 613
Здравейте,
Бихте ли споделили Вашите препоръки относно овладяване на инсулинова резистентност? Тъй като на този етап не виждам резултат от медикаментозното лечение, бихте ли  препоръчали съпътващо лечение или хранителни добавки?

# 29
  • Мнения: 573
Здравейте,

при вероятна ИР и хроничен пиелонефрит, какъв начин на хранене бихте препоръчали?

Благодаря предварително за отговора Ви! Simple Smile

# 30
  • Мнения: 3
Здравейте, исках да попитам като ми е закъсняло вече трети ден, а цикъла ми е редовен, а с приятеля ми не сме използвали предпазни средства, но не е свършвал в мен. Направихме два теста и са отрицателни. Ще пропусна ли този месец или какво. Притесняваме се!

# 31
  • Мнения: 57
Здравейте.
Вследствие на супер нискокалорична диета вече 3та година и ам проблеми с цикъл а.
На 29 съм. Има ли път обратно

# 32
  • Мнения: 1 231
На какво може да се дължи ускорен пулс след хранене? Обикновено е около 65-70, след храна се покачва до 90 в седнало положение и липса на физическа активност.
Освен повишен холестерол и нисък витамин Д, останалите ми кръвни стойности са в норма.

# 33
  • Мнения: 99
Здравейте,
Какво лечение бихте препоръчали за инсулинова резистентност? Достатъчно ли е само с диета, или е нужно да се приема препарат от рода на Метформин? Какво е мнението ви за използването на Оземпик/Саксенда/Рибелсус в този случай? Бихте ли препоръчали определени хранителни добавки в допълнение на диетата?

(Извинявам се, ако въпросите ми са много на брой. Ако имам право на 1, моля изберете някой от тях Simple Smile )

Здравейте!

Инсулиновата резистентност е пряко свързана с наличието на висцерална мастха тъкан в коремната кухина /разположената около вътрешните органи/. Редуцирането на последната резултира в намаляване на резистентността. От значение за терапията е и наличието на съпътстващ захарен диабет. От първостепенно значение е прилагане на адекватен хранителен режим, ограничаване на калорийния внос и активизиране на двигателния режим.

Метформин е лекарствена молекула под различни търговски наименования, предназначена за лечение на диабетици. Може да се прилага и при липса на това заболяване с цел намаляване на HOMA индекса и редукция на тегло. Основен страничен ефект е дразнене на гастроинтестиналния тракт и разстройство в дефекацията. Може да се комбинира с Оземпик. Последният представлява инжекционен лекарствен продукт, синтезиран главно за приложение при пациенти с наднормено тегло и затлъстяване. Към момента все още не са публикувани крайните резултати за странични ефекти по клинично изпитване върху хора. Като добра алтернатива препоръчвам Blutzucker Balance - 3x2 таблети дневно в продължение на 3-4 месеца. Суплементът съдържа хром и канела и има доказана ефективност при повишен HOMA индекс. Хранителните продукти са изключително бедни на този микроелемент и поради тази причина се налага внос отвън. Основната му роля се свързва с повишаване на рецепторната инсулиновата чувствителност и улесняване усвояването на глюкозата.

Канелата засилва хромната активност. Паралелно с него е уместно използване на L-Carnitine 500 mg- 2x1 капсула дневно по време на хранене. Хранителната добавка има доказана ефективност по отношение редукцията на телесно тегло, особено при съчетание с повишена двигателна активност.

Пожелавам успех!
Д-р Йовчева

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 11:44 от Revita.bg

# 34
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева!
Какво ще кажете за тези резултати? Необходимо ли е лечение и колко време би продължило то?




Благодаря предварително!

Здравейте!

Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!

Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

# 35
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева.
Как ще коментирате резултатите на майка ми 75г.? Нужно ли е за момента медикаментозно лечение или диета е достатъчна?  Благодаря.


Гликиран Хемоглобин (HbA1c)      5.91   % (NGSP)   До 6.00
Глюкозотолерантен тест            *
Глюкоза ( Glucose )      5.29   mmol/l   3.60 - 6.10
Глюкоза - 60та мин   ↑   11.10   mmol/l   3.30 - 8.90
Глюкоза - 120 та мин   ↑   9.55   mmol/l   3.30 - 7.80
Хормонален анализ (Hormone analyses)
Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
FT 4 ( свободен Т4 )      19.14   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      3.120   mIU/l   0.300 - 4.200
anti Tg ( TAT )      11.22   IU/ml   До 115.00
anti TPO ( MAT )      8.92   IU/ml   До 34.00

Здравейте!

Поведението, което е предприето при гликиран хемоглобин 5.9%,  с провеждане на орален глюкозо-толерантен тест  е абсолютно коректно. Провеждането му е с  цел диагностично  уточняване- нарушен въглехидратен толеранс или захарен диабет. Конкретната стойност за глюкоза на 120 минута съответства на нарушен толеранс. В действителност се касае за преддиабетно състояние и поради тази причина поведението е напълно идентично както при захарен диабет. Изисква се въвеждане на строг диетичен режим на фона на който се проследяват периодично кръвни захари на гладно, както и постпрандиални /два часа след нахранване/. Ако месец след придържане към режима и при повишаване на двигателната активност стойностите на глюкозните нива не са задоволителни се обмисля медикаментозно лечение. Лабораторната констелация по отношение тиреоидната жлеза показва нормална щитовидна функция и отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото.

Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
Д-р Йовчева

# 36
  • Мнения: 99
Как да се справя с нощното изпотяване?

Здравейте!

При проблемът, който споделяте, е вероятно да се касае за физиологично нарушение на секрецията на потните жлези /обратимо/, но е възможно потенето да е симптом на заболяване. За да се прецени точно причината за това е необходима подробна анамнеза, която моля да предоставите. Нужна е информация за давност на проблема, възраст, пол, телесно тегло, придружаващи заболявания, системно прилагани медикаменти. Препоръчително е изследване на СУЕ, ПКК, морфология на еритроцити, TSH, ТАТ, МАТ, гликиран хемоглобин. От полза за преценката би било описание на психо-емоционалното състояние- променливо настроение, депресивни състояния, афективни епизоди, тревожност, нарушение на съня, паметови смущения и др.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 37
  • Мнения: 99
Здравейте, жена с Хашимото която приема Еутирокс 50, може ли да използва противозачатъчни Ясмин? ТСХ е овладяно и в референтни граници. Благодаря!

Здравейте!

Комбинацията на двата синтетични препарата е напълно съвместима. Ясмин действително
може да се използва като контрацептивно средство, но задължително в съображение влизат и
всички странични ефекти при продължителна употреба. Сред най-честите от тях са повишаване
на артериалното налягане, склонност към тромбози /венозна тромбоза, белодробна
тромбемболия/, повишаване на холестероловите нива, чернодробните ензими и др. Като
алтернатива в съображение влизат вътрематочни спирали при липса на противопоказания за
поставяне.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 38
  • Мнения: 99
Здравейте, доктор Йовчева,
След като родих и спрях кърменето, започна да се наблюдава при мен много голям косопад, който не се поддаваше на третиране с ампули, шампоани, балсами. Без да съм се консултирала с лекар, прецених, че може да е просто съвпадение във времето и да се касае не за косопад на хормонална основа, а за такъв в резултат на стрес (заради недоспиването и безбройните ангажименти с малко дете). Това ми се струва все по-вероятно, тъй като направих два опита с витамини за пиене за здрава коса и сякаш видях резултат. Бихте ли препоръчали като ендокринолог най-добрите витамини/добавки, които биха помогнали в решаване на проблема ми?

Благодаря.

Здравейте!

 Практически наблюдения сочат като най-вероятна причина за косопад дисбаланс във функцията на вегетативната нервна система /ВНС/. Причина за това са условия за хроничен стрес. Този дял на нервната система е автономен, т.е не може да бъде контролиран съзнателно. На практика това означава, че състоянието изисква своевременно адекватно лечение. Без него  оплакванията хронифицират и често се добавят нови симптоми. Тъй като ВНС управлява функцията на всички вътрешни органи, ендокринни, мастни и потни жлези, кръвоносни съдове, могат да се наблюдават твърде разнообразни симптоми. Косопадът е един от тях. В тази връзка препоръчвам Rodiola Rosea -1 капсула дневно в продължение на 3-4 месеца. Екстрактът от златен корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес. Паралелно е уместна RxOmega-3 за жени- 2x1 капсула дневно по време на хранене. Мастните киселини, в оптимална концентрация, имат способността да преминават кръвно-мозъчната бариера и така способстват успокояването на нервната система. Допълнително предимство на хранителната добавка е съдържанието на масло от вечерна иглика, потенцираща ефекта на омегите. Желателно е шампоаните и всички козметични продукти за коса, които използвате, да не включват в състава на ингредиентите Natrium Laurilsulfaticum с цел възстановяване на т.н липидна бариера на кожата. Уместно е изследване на TSH е оглед оценка на щитовидната функция.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 11:43 от Revita.bg

# 39
  • Мнения: 99
:здравейте, др. Йовчева. Родих преди 3 месеца, диагностицирана съм с Хашимото, какви стойности на тсх мога да поддържам сега (преди забременяване то се придържаме да са по-малки от 2).Също така, необходимо ли е да се изследва отново и ако да колко време след раждането за обременяването с глюкоза? В 24 г. с имах леки отклонения на 1 час, но с диета и ежедневни измервания с глюкомер, по държах нива на КЗ на гладно под 5.
Поздрави

Здравейте!
  
Според общоприетите изисквания TSH не надвишава 4.5 mU/l за горна граница на нормата. Практически наблюдения върху голям брой пациенти сочат, че придържането към долна референтна граница /0.3 mU/l / крие по-нисък сърдечно-съдов риск. От значение за терапевтичното поведение при диагностицирането на автоимунния тиреоидит e изходната стойност на хипофизарния хормон. Ако функцията е съхранена /нормално TSH/ препоръчвам тримесечен протективен курс с L-Selenomethionin. Със същата продължителност е уместен Pycnogenol 100 mg- 1 капсула дневно. Суплементът принадлежи към групата на антиоксидантите и намалява нивото на свободните радикали в организма. Последните са отговорни за редица проблеми, включително автоимунна агресия. Орален глюкозо-толерантен тест е препоръчителен при гликиран хемоглобин над 5.5 %. Провежда се с цел диагностично уточняване- нарушен въглехидратен толеранс или захарен диабет.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 40
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева,
Преди да задам въпрос, малко информация:
Скрит текст:
Жена на 41 г. с хипофункция на ШЖ, инсулинова резистентност, наднормено тегло (165 см/76 кг), без цикъл от октомври 2022 г.
Накратко: заради установени функционални кисти на яйчниците, изразени симптоми в липсващ или прекалено обилен и не спиращ цикъл, приемах противозачатъчни около 10 г. След това минах на прогестеронов препарат, който да поддържа вече липсващия цикъл при почивка от лекарствата. По различни схеми го приемах докато не изчезна съвсем МЦ.
Тъй като не желая да приемам повече хормонални препарати, бихте ли ми препоръчали такъв на билкова основа, който да се справи с горещите вълни и изпотяването, без да се отрази негативно на ИР и хипофункцията на ШЖ?

Здравейте!

Нарушеното хормонално равновесие е в основата на всички неблагоприятни климактерични оплаквания. Последните могат да персистират години при някои жени и поради тази причина подпомагащата терапия с хранителни добавки може да се приема почти непрекъснато без необходимост от паузи. Препоръчвам Wild Yam Root. Екстрактът от див ям в структурно отношение до голяма степен наподобяват хормонът прогестерон, произведен от жълтото тяло. Счита се, че неговият дефицит, след отпадане на яйчниковата функция, е главна причина за горещи вълни, потене, отоци. Възприемането на неприятните симптоми зависи изцяло от състоянието на нервната система. При дисбаланс в нейната функция то се усилва неколкократно. Поради този факт е уместна комбинацията RxOmega-3 Maximum Triple Strenght- 2x1 капсула дневно и PS Phosphatidylserine- 3x1. Съчетанието от омеги в максимална концентрация и суплемент, подпомагащ синтеза на мозъчни трансмитери, гарантира седирането /успокояването/ на нервната система.

Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
Д-р Йовчева

# 41
  • Мнения: 99
Здравейте. Много Ваши колеги смятат хормони в референтни стойности за нормални, а не се стремят за достигане на оптималните им нива. Какво е мнението Ви?

Здравейте!

Референтните стойности за всеки един хормон, както и всички останали лабораторни показатели, са изготвени по специални стандарти и на практика са ориентир за функционалното състояние на даден орган, система, ендокринна жлеза ,както и за оценка ефекта на прилаганата терапия. Контролът на хормоналната секреция се осъществява от нервната система, както и следва своя денонощен ритъм.  Ако под ‘’достигане на оптимални нива’’ разбирате средата на референтната граница, то това не е необходимо и в повечето случаи невъзможно.

Практически наблюдения върху голям брой пациенти дори сочат по-добри резултати при придържане към долна граница на нормата. Например жените забременяват по-лесно при по-ниско TSH. При такива стойности на хипофизарния хормон и сърдечно-съдовия риск е по-нисък.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 42
  • Мнения: 99
Здравейте!
Жена на 41 г. от повече от година има косъмчета на брадичката. Отстранява с пинсета, но броят им от 2-3 вече е 7-8. Трябва ли да направи някакви хормонални изследвания?
Благодаря!

Здравейте!

Повишено окосмяване при жени на нетипични места /хирзутизъм/ задължително изисква изследване на DHEA-S. Този хормон се произвежда от надбъбречните жлези и в минимални количества от яйчниците при жените и тестисите при мъжете. При жени, с цел изключване на синдром на поликистичните яйчници, обикновено се изследва паралелно с LH, FSH. Установяване на повишени стойности на хормона насочва към даден проблем, но не е достатъчно за поставяне на точна диагноза. В тези случаи се препоръча допълнителна образна диагностика на яйчници/надбъбречни жлези. Локализация на окосмяването само в областта на брадичката би могло да се наблюдава и при жени в предменопаузалния период в следствие започнало редуциране нивата на женски полови хормони /естрогени/. При този вариант често се наблюдава фамилност.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 43
  • Мнения: 99
Здравейте.

Какво бихте препоръчали срещу задържане на вода?

Благодаря за вниманието.

Хубав ден.

Здравейте!

Терапевтичното поведение се определя от точно поставена диагноза. Вероятно под ‘’задържане на вода’’ се има предвид сърдечна недостатъчност като причина за това. Задръжката на течност, проявяваща се с отоци, е доказателство за декомпенсация на заболяването. В тази връзка първоначално препоръчвам провеждане на ЕхоКГ / ехокардиография/. Чрез определената от тази диагностична методика фракция на изтласкване /ФИ/ обективно може да се прецени тежестта на проблема и в същото време да се проследява резултата от лечението. ФИ характеризира способността на сърдечния мускул да се съкращава. Хранителните добавки при този проблем имат само спомагателна роля. Препоръчвам Super Ubiquinol CoQ10 with Enhanced Mitochondrial Support 100 mg. Суплементът представлява най-активната форма на коензим Q10 и има доказана ефективност по отношение повишаване на помпените показатели на сърцето. Допълнително предимство е способността за намаляване на холестероловите нива, подобряване на паметовите и концентрационните способности,  редуциране на мастната тъкан в организма, енергизиране.

Оставам на рзположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 44
  • Мнения: 99
Здравейте в момента съм в принудителна менопауза (РМЖ...) На 30 години  съм
Как мога да намаля производството на естроген по естествен начин?

Здравейте!

Моля да внесете яснота относно зададения въпрос. От абревиатурата в скобите не става ясно какво точно сте имали предвид. Коя е причината за принудителната менопауза при Вас? Уточнението се налага и поради факта, че с липсата на менструация естрогенната продукция постепенно намалява и се преустановява в определен момент.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 45
  • Мнения: X
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева!
Какво ще кажете за тези резултати? Необходимо ли е лечение и колко време би продължило то?




Благодаря предварително!

Здравейте!

Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!

Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

Здравейте, д-р Йовчева!
Благодаря Ви за отговора!
Не зная дали имам дисбаланс на вегетативната нервна система, но е възможно според симптомите, за които прочетох - понякога изпитвам слабост, топли вълни непрекъснато (на 48 г. без цикъл съм), често изпотяване, проблеми със съня, много рядко сърцебиене, но нямам паник атаки и фобии и мускулни спазми. Не мисля, че изпитвам яд и страх, по-скоро работата ми е натоварена, изтощаваща и сресова.
FT4 e 14.30 pmol/l при референтни стойности 12.00-22.20.
Преди 2 месеца беше установен дефицит на вит. Д (запълвам липсата по схема), вит. В12 е в референтни стойности.

# 46
  • Мнения: 2 614
Здравейте, родих второто си дете преди около 5 месеца. Изключително много се потя и ми капе косата. предполагам е хормонално, понеже преди това се питах само под мишниците. Имам чувството, че няма да отмине никога. Не съм с наднормено тегло, почти същите кг съм от преди.

# 47
  • Мнения: 376
д-р Мариела Йовчева с Инсулинова  на 30 години съм с инсулинова резилтентност  и поликизтоза , пия сайкъл баланс и метфогама . Опитваме за детенце и ще започнем инвитро , какво бихте ми препоръчали да си взема , а акне съм и висок тестостерон . Има ли някакви други добавки за да подобря състоянието си . Пия коензим q10 и вечерна иглика , но не виждам промяна  в кожата ви , цикъла ми го има всеки месец , но все на различна дата .

# 48
  • София
  • Мнения: 979
Страдате ли от хормонален дисбаланс, ПМС, перименопауза, менопауза, или друго хормонално нарушение?

Здравейте, аз съм на прага на 50-те години и всеки ме пита как се справям с настъпващите промени в перименопауза и/или менопауза? Истината е, че няма много информация и няма кой да попитам. Все още имам редовна менструация, но последните години и половина не е толкова обилна.
Аз също си задавам въпроси, ако получа отговор ще съм благодарна :
1. Как да разбера дали съм влязла в перименопауза и/или менопауза? Каква е разликата?
2. Има ли нещо с което мога да подготвя тялото си за тези промени??
3. Засега нямам никакви симптоми, но може ли вече да съм влязла в някоя от тези фази? Знам, че може да се прескачат. Как да проверя това?
4. Случайно видях тест в аптеката /за менопауза/ - дали би дал верен отговор?
5. Има ли медикаменти които препоръчвате и са подпомагащи преминаването през тези фази?
Благодаря ви, бих се радвала на всякаква информация

# 49
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте отново, въпросът ми по-конкретно е, има ли проблем по отношение на съотношението на хормоните и къде да се търси проблема? На 3ти ден от началото на цикъла са правени.

# 50
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева. Имам инсулинова резистентнос и остеопороза. Приемам Метфогама 3000 единици и Пролия на всеки 6 месеца. Има някакъв прогрес от лечението, но неудволетворителен. Мола за вашето мнение.

Здравейте!

Поради нежелани ефекти на препарата Метфогама 1000, предимно дразнене на гастроинтестиналния тракт и чернодробна стеатоза, доза от порядъка на 3000 мг не се препоръчва в клиничната практика. Обичайният прием не надвишава 2000 мг. Те могат да бъдат разпределени като схема в зависимост от обема на приетата храна. При най-обилно хранене на обяд примерен вариант е 0.5 т+ 1т + 0.5 т. От съществено значение за намаляване индекса на инсулинова резистентност / HOMA индекс/ е редуциране на висцералната мастна тъкан, локализирана около вътрешните коремни органи. В тази връзка препоръчвам Apple Cider Vinegar with Manuka Honey Turmeric & Long Pepper. Той е суплемент с доказан мощен детоксикиращ ефект върху целия организъм. Стимулирайки обменните процеси, допринася главно за редуциране на телесното тегло, особено в случаите когато приема е съчетан с диетичен и активен двигателен режим. Ябълковият оцет повлиява изключително благоприятно състоянието на гастроинтестиналния тракт, стимулира мастния метаболизъм, повлиява възпалителните процеси. Във връзка със съдържанието на куркума, трябва да се имат предвид съпътстващи проблеми, свързани с хронични заболявания на жлъчно-чернодробната система /главно възпаления на жлъчния мехур и жлъчни камъни/ и смущения в кръвосъсирването. Паралелно е уместно приложение на Blutzucker Balance. Хранителната добавка е комбинация от хром и канела. Хромът е микроелемент, който повишава активността на инсулина, единственият хормон в организма, понижаващ кръвно-захарните нива. Тъй като хранителните продукти са с изключителни ниско съдържание се налага внос отвън под формата на хранителна добавка. Използван при хора без диабет, не крие риск от хипогликемия поради активиране на т.н. адаптационни механизми на организма. При понижаване на глюкозните нива под определена граница започва секреция на контраинсуларни хормони /биологично активни субстанции, повишаващи кръвната захар/ и състоянието се компенсира.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 51
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:



Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 52
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йончева. Как бихте коментирали тези изследвания? Имам ли според Вас хипофункция и инсулинова резистентност? Проблемите, с които се боря са доста, но най-изявените сред тях- безсъние, хронична умора и невъзможност за сваляне на килограми. Какви препоръки за добавки и лекарства бихте дали?

Сърдечни благодарности,
Радослава


Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Завишените стойности на антимикрозомалните антитела МАТ потвърждават автоимунен тиреоидит на Хашимото. Теоритично при това заболяване с референтно TSH не се налага медикаментозно лечение. HOMA index е показател за инсулинова резистентност. Нормалната стойност отхвърля този проблем при Вас като причина за наднормено тегло. Съчетанието от симптоми, които споделяте, с голяма вероятност се дължи на тревожно разстройтво. От гледна точка на ендокринологията то се определя като хипоталамична дисфункция. Хипоталамусът е сложно устроена структура в централната нервна система, контролираща състоянията сън-бодърстване, терморегулация, глад-ситост. Типичното хипоталамично затлъстяване се характеризира с повишено натрупване на мазнини в коремната област. Поради тази причина предлагам програма, седираща нервната система. Препоръчвам PS Phosphatidylserinе- 2x1 капсула дневно в продължение на 5-6 месеца. Хранителната добавка има доказана ефективност по отношение нормализиране нивата на мозъчни трансмитери и стабилизиране на психо-емоционалното състояние.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 53
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева! Какво бихте препоръчали при поликистозни яйчници, с нередовен цикъл и завишен ТАТ при последните изследвания, за които докторката ми каза че са добри, въпреки завишеният ТАТ и леко уголемената жлеза? Налице са още симптоми като най неприятните са проблемите със съня, нервност, тревожност и депресирано състояние. Косопад също, който отшумява след прием на иногинол.
Последно ми е изписан дуфастон за предизвикване на цикъл, но съм под въпрос дали не е по добре да пробвам с добавки, като например витекс или прогестероновият крем муунрайз. Моля за Вашето мнение, благодаря!

Здравейте!
Ключов  момент при пациенти  със синдром на поликистичните яйчници е намаляване на инсулиновата резистентност. В тази връзка препоръчвам Cromo,100 ml. Хранителната добавка е с богато съдържание на хром, подпомагащ навлизането на инсулин в клетката и разграждането на глюкоза. Симптомите, които описвате в анамнезата, съответстват на т.н невро-вегетативна дистония или тревожно разстройство и изискват задължително прием на суплементи, подпомагащи дейността на вегетативната нервна система. Последната притежава автономна регулация и поради това не подлежи на волеви контрол. На практика това означава, че състоянието, оставено без лечение, хронифицира и често се прибавят нови симптоми. Тъй като този дял на нервната система е отговорен за функционирането на вътрешните органи, жлезите с вътрешна секреция, кръвоносните съдове, мастните и потните жлези, при нарушена функция могат да се наблюдават многобройни симптоми. В тази връзка препоръчвам Rodiola Rosea -1 капсула дневно в продължение на 3-4 месеца. Екстрактът от златен корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес. Паралелно е уместна RxOmega-3 за жени 2x1 капсула дневно по време на хранене. Мастните киселини, в оптимална концентрация, имат способността да преминават кръвно-мозъчната бариера и така способстват успокояването на нервната система. Допълнително предимство на хранителната добавка е съдържанието на масло от вечерна иглика, потенцираща ефекта на омегите. Актуални научни публикации сочат добри резултати при лечението на ПКОС от приложението на антиоксиданти. Последните намаляват нивото на свободни радикали  и ограничават оксидативния стрес. Предлагам Pycnogenol 100 mg- 1 капсула дневно 3-4 месеца.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 54
  • Мнения: 99
Здравейте! На 30 години съм. Интересува ме какви изследвания да си пусна, от къде да започна, понеже от години се боря с излишни килограми. Проблемът е, че обожавам сладко.

Здравейте!

Независимо от произхода на проблема въвеждането на адекватен диетичен режим с рязко ограничаване на калорийния внос и повишаване на двигателната активност са от първостепенно значение.
Предлагам минимум, който да ориентира към възможна причина за метаболитното нарушение- ПКК, TSH, ТАТ, МАТ, HOMA index, АСАТ, АЛАТ. Лабораторните показатели биха потвърдили или отхвърлили намалена функция на щитовидната жлеза /хипотиреоидизъм/, автоимунен тиреоидит на Хашимото, инсулинова резистентност, чернодробна стеатоза, които са сред най-честите причини за наднормено тегло. Вариантът, при който изброените показатели са в референтни граници, изисква допълнителна оценка на психо-емоционалното състояние. При наличие на симптоматика от страна на нервната система моля да споделите, за да дам конкретни препоръки.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 55
  • Мнения: 99
Здравейте имам Хашимото след втора бременност със предгестационен диабет на 40 години съм, имам прекомерно изпотяване съм, не съм с много килограми, но и не мога да сваля излишните. Въпросът ми е режим от типа кето режим би ли бил подходящ.
Благодаря предварително!

Здравейте!

При автоимунен тиреоидит на Хашимото, определяща за терапевтичното поведение е щитовидната функция- нормална, повишена или понижена. От значение е факта дали провеждате към момента заместителна терапия с Л-Тироксин. Принципно хипотиреоидизма /понижена функция/ често се съчетава с наднормено тегло. Препоръчвам актуално изследване на TSH. С цел уточняване произхода на проблема е необходима информация за HOMA index. Моля да предоставите резултати. При всички случаи въвеждането на адекватен диетичен режим с рязко ограничаване на калорийния внос и повишаване на двигателната активност са от първостепенно значение. Кеторежимите не са подходящи при пациенти с нарушена въглехидратна обмяна. Предлагам по-нестандартен подход на поведение, съчетаващ възстановяване на чревната флора и подобряване на рецепторната чувствителност за инсулин. Препоръчвам Blutzucker Balance- 3x2 таблети дневно в продължение на 3-4 месеца. Суплементът съдържа хром и канела и има доказана ефективност при пациенти с наднормено тегло. Хранителните продукти са изключително бедни на този микроелемент и поради тази причина се налага внос отвън. Канелата повишава хромната активност. Симбиотикът Fortify Optima Advanced Care Probiotic 100 billion- 1 капсула дневно осигурява висока бионаличност на бифидобактерии в чревния лумен.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 56
  • Мнения: 99
Здравейте, преди 6 месеца родих и от тогава започнах да качвам килограми, косата ми много капе и е мазен скалпа. Появи се акне по лицето  и по ръцете и гърба.
Вероятно е хормонална причината.
Кои хормони да изследвам?
След колко време  средно след раждането се нормализират хормоните?

Здравейте!

Периодът след раждането се характеризира с редица адаптационни промени, породени от хормонален дисбаланс и недостатъчно активната имунна система по време на бременността. Ниската имунна защита в периода е предпоставка за активиране на съществуващи или инвазия на нови микробни причинители за организма. Кожата е входна врата за тях. Клиниката, която описвате, съответства на себореен дерматит със суперпонирана /насложена/ бактериална инфекция. Поради тази причина на този етап не считам за необходими хормонални изследвания. Принципно кожните проявления са изява на вътрешен проблем.  Препоръчвам продължителен 3-4 месечен курс с Aloe Vera Juice Lily of the desert. Концентратът от алое вера има мощен детоксикащионен ефект за всички органи и системи, имуностимулиращ ефект, намалява свободните радикали в организма. Възстановяването на чревната флора чрез осигуряване висока бионаличност на бифидобактерии в чревния лумен чрез Fortify Optima Advanced Care Probiotic допълнително подпомага тези процеси.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 57
  • Мнения: 99
За инсулинова резистентност пия метформин 3х500.
Диета спазвах години наред, но последните няколко ми е все по-трудно. Бихте ли препоръчали препарат, който да допълни глюкофажа?

Здравейте!

Основна цел при инсулиновата резистентност е намаляване на телесно тегло. Поради трудно придържане към строг диетичен режим при Вас препоръчвам хранителната добавка PGX® Daily Ultra Matrix. Тя е с богато съдържание на няколко вида фибри, имащи способността да набъбват в течна среда, неколкократно увеличавайки обема си. Основното предназначение на суплемента е подпомагане на редукцията на тегло. Разтворени във вода, попадайки в чревния лумен, формират гелоподобна субстанция, която раздува стената и създава усещане за ситост, респективно потиска апетита. Паралелно с това е уместно приложение на Chrome PurOligo, 500 ml. Йонизираната течна форма на хром осигурява висока плазмена бионаличност. Има доказана ефективност при завишен HOMA index. Микроелементът улеснява навлизането на инсулин в клетката чрез активиране на рецепторната чувствителност и по този начин подпомага разграждането на въглехидратите.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 58
  • Мнения: 99
Здравейте, Д-Йовчева. Краят на февруари месец по повод болки в гърдата ми направиха преглед с ехограф. Откриха ми малки кистички в гърдите, увеличен лимфен възел на далака и 2 малки кистички на щитовидната жлеза. Преди 2 години ми премахнаха единия яйчник заради киста. На последния преглед ми обясниха, че тялото ми е склонно да образува кисти и го е направило на всички жлези. Ендокринолога ми пусна изследвания и каза, че всичко е наред. Имам и желязодефицитна анемия и пия желязо, ако това има значение. Бих искала и вашето мнение, както и да ми кажете, кога трябва да отида на повторен преглед, има ли вероятност тези малки кистички да пораснат и би ли се наложило да се премахнат оперативно. Благодаря ви предварително. Това са изследванията, които ми пусна ендокринолога.

Здравейте!
 
Практически наблюдения показват, че нерядко кистични и нодуларни формации /възли/ в млечните жлези се съпътстват от същите образувания в щитовидна жлеза и/или матка. Кистите са затворени структури, изпълнени с предимно течно съдържимо и в повечето случаи не нарушават функцията. Наблюдават се под ехографски контрол и се проследяват на всеки 3-6 месеца в зависимост от големината. Малките не изискват медикаментозно лечение, при размери над 1.5-2 см се предприема оперативна интервенция. Лабораторната констелация, която сте приложили, показва нормална щитовидна функция. Предвид склонността на организма към кистична дегенерация препоръчвам 3-4 месечен курс с Pycnogenol 100 mg- 1 капсула дневно. Хранителната добавка принадлежи към групата на антиоксидантите и намалява нивото на свободни радикали, които са в основата на множество проблеми, включително дегенеративни

Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
Д-р Йовчева

# 59
  • Мнения: 99
Здравейте,

Бих се радвала да споделите Вашите съвети за овладяване на инсулинова резистентност без лекарства. Режимът и физическата активност са ясни. Според Вас има ли нещо друго, което би било от полза?

Здравейте!
 
Основна цел при инсулиновата резистентност е намаляване на телесно тегло. В тази връзка препоръчвам хранителната добавка PGX® Daily Ultra Matrix. Тя е с богато съдържание на няколко вида фибри, имащи способността да набъбват в течна среда, неколкократно увеличавайки обема си. Основното предназначение на суплемента е подпомагане на редукцията на тегло. Разтворени във вода, попадайки в чревния лумен, формират гелоподобна субстанция, която раздува стената и създава усещане за ситост, респективно потиска апетита.

Паралелно с това е уместно включване на L-Carnitine 500 mg. Хранителната добавка е с доказана ефективност при топенето на мазнини, особено при съчетание с повишена двигателна активност.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 60
  • Мнения: 99
Въпросът ми е как да контролирам апетита си? На моменти е съвсем добре и се чувствам прекрасно, но изведнъж пак започвам да имам постоянен глад и се появява подпухване, умора и апатия. Но не мога да изляза от омагьосания кръг. Защо се получава така?

Здравейте!
 
Централната регулация на състоянието глад-ситост се осъществява от команден център, локализиран в хипоталамус. Той представлява сложна структура, контролираща в същото време състоянието сън-бодърстване, терморегулация. Хипоталамичната дисфункция е принципно функционална, т.е. обратима. Клинично се изявява с постоянно усещане за глад, променливо настроение на хиподепресивен фон, нарушения на съня и др. Причина за нея се оказва системно натоварване на вегетативната нервна система поради остър стрес или системни психотравмени натоварвания. Възможно е тяхната давност да бъде твърде назад във времето. Поради тази причина, за справяне с проблема, препоръчвам програма, седираща /успокояваща/ нервната система- дълготраен прием /не по-кратък от 5-6 месеца/ на омега-3 мастни киселини, масло от крил Kril Oil 1000 mg- 2 капсули дневно. То проявява изключително висока биологична активност върху мозъчните структури, създавайки предпоставка за промяна в синтеза и нивата  на мозъчните невротрасмитери. Последните са отговорни за концентрационната способност, памет, състояние на съня, промени в настроението, раздразнителност, афекти, депресивни епизоди, повишен апетит и много други. Уместно е и включване на L-Tryptofan, 120 к- 1 капсула дневно. Тази хранителна добавка представлява незаменима аминокиселина, т.е. не се произвежда от организма и затова е необходим внос отвън. Триптофанът активно участва в образуването на серотонин и подпомага справянето с депресивните прояви.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 61
  • Мнения: 376
д-р Мариела Йовчева с Инсулинова  на 30 години съм с инсулинова резилтентност  и поликизтоза , пия сайкъл баланс и метфогама . Опитваме за детенце и ще започнем инвитро , какво бихте ми препоръчали да си взема , а акне съм и висок тестостерон . Има ли някакви други добавки за да подобря състоянието си . Пия коензим q10 и вечерна иглика , но не виждам промяна  в кожата ви , цикъла ми го има всеки месец , но все на различна дата .

# 62
  • Мнения: 1 589
Здравейте др Йовчева!

Става дума за 21 годишно момиче с нередовна менструация. Първия м. цикъл се появи късна- на 16 г. възраст . Не е редовен и до днес. Има цяла папка с изследвания,обиколил е много гинеколози и ендокринология....но МЦ остава нередовен .
Много пъти са пускани полови хормони+ гин. преглед и според АГ- то всичко е наред.
Много пъти са пускани пълни изследвания на щитовидната жлеза ( с ТАТ и МАТ)+ УЗД на ЩЖ - няма промяна в структурата и хормони в норма.
Изследвани са пуснати за ИР и холестеролов профил - лошия холестерол беше завишен до 6,03 и триглицериди- 1,08.
Няма наднормено тегло,спортува ,уж се храни балансирано,без сладко....
И въпреки това МЦ го няма по 3-4 месеца. Предизвиква го с Дуфастон. Ако не пие Дуфастон няма менструация.
Във времето е пила и различни добавки по схема ,но без резултат.
Моля,за съвет! Какво да предприеме?
Благодаря Ви!

# 63
  • Мнения: 9 487
От 3г съм в предменопауза - типичните симптоми - нередовен цикъл, горещи вълни, будене нощем; пробвах различни билкови продукти, и имах временно подобрение на симптомите с клименум.
Вие, д-р Йовчева, какво бихте ми препоръчали? (червена детелина, масло от вечерна иглика или друг продукт от revita...ако не съм намерила комплексен)?

Последна редакция: сб, 15 юли 2023, 09:54 от MTV

# 64
  • Мнения: X
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
[/quote]


Това са антителата. Жена на 30 години. Изследванията са правени по повод на липса на тонус (физически и психически), непоносимост към охлаждане и ниски температури и оскъден и нередовен менструален цикъл. Също така въпросът ми към Вас е кои хормони не са оптимални, къде да се търси проблем - яйчници, щитовидна или хипофиза?

# 65
  • Мнения: 6
Д- р Йовчева, наближавам 50 и вероятно съм в предменопауза, още имам цикъл, но така редовен. С Хашимото съм и хипотероидизъм и другите екстри като наднормено тегло, бавен метаболизъм, инсулинова резистентност и с възрастта станах по тревожна и депресивна.
Пия всичко необходимо и Л тирокс и Глюкофаж 1500 на ден. Мисля,че се движа но може и повече. Моля Ви дайте съвети със справяне с навлизането в менопауза, когато зная че се трупат още килограми и жената видимо остарява.
Благодаря Ви и дано отговора е полезен и други като мен.

# 66
  • Мнения: 2 118
Мога ли да приемам хранителни добавки или чайове, подпомагащи отслабването и нервната система, ако все още кърмя?

# 67
  • Мнения: 1 013
Здравейте д-р Йовчева ,
Какво бихте препоръчали за прекратяване на образуването на кисти при мастопатия.
След като родих кърмих една година, още в началото имах доста проблеми с бучки и изцеждане. При спирането беше по същия начин, образуваха се бучки , беше много неприятно. Преди да забременея никога не съм имала никакво усещане в областта на гърдите, нито преди цикъл , нито по време на овулация . Сега ще приемам 6 месеца Еумастос по схема , за предотвратяване на образуването на нови кисти и намаляването на тези , които имам .
Благодаря предварително!

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 800
Здравейте имам Хашимото след втора бременност със предгестационен диабет на 40 години съм, имам прекомерно изпотяване съм, не съм с много килограми, но и не мога да сваля излишните. Въпросът ми е режим от типа кето режим би ли бил подходящ.
Благодаря предварително!

Здравейте!

При автоимунен тиреоидит на Хашимото, определяща за терапевтичното поведение е щитовидната функция- нормална, повишена или понижена. От значение е факта дали провеждате към момента заместителна терапия с Л-Тироксин. Принципно хипотиреоидизма /понижена функция/ често се съчетава с наднормено тегло. Препоръчвам актуално изследване на TSH. С цел уточняване произхода на проблема е необходима информация за HOMA index. Моля да предоставите резултати. При всички случаи въвеждането на адекватен диетичен режим с рязко ограничаване на калорийния внос и повишаване на двигателната активност са от първостепенно значение. Кеторежимите не са подходящи при пациенти с нарушена въглехидратна обмяна. Предлагам по-нестандартен подход на поведение, съчетаващ възстановяване на чревната флора и подобряване на рецепторната чувствителност за инсулин. Препоръчвам Blutzucker Balance- 3x2 таблети дневно в продължение на 3-4 месеца. Суплементът съдържа хром и канела и има доказана ефективност при пациенти с наднормено тегло. Хранителните продукти са изключително бедни на този микроелемент и поради тази причина се налага внос отвън. Канелата повишава хромната активност. Симбиотикът Fortify Optima Advanced Care Probiotic 100 billion- 1 капсула дневно осигурява висока бионаличност на бифидобактерии в чревния лумен.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
.

Много ви благодаря за изказаното мнение и за информацията, въпросът ми за кето диетата беше породен от това че миналата година свалих около 5 килограма с кетото но не се чувствам добре от него.
Редовно изследване на тсх и фт4 имам и вън в допустимите норми около 2.74 на тсх, сега ми предстои взимане на кръвните изследвания и преглед/регулярно се преглеждам на около 6 месеца/ Приемам л-тироксин 50 мл. Всяка сутрин. А и също така не знам дали изпотяването не се дължи на влизане в менопауза като първи симптоми?!

# 69
  • Мнения: 163
Здравейте, след тотална хистеректомия съм преди 1.5 год. На 53 години съм.
Започнах да пълнея само в областта  на корема.
Лабораторните изследвания са ми  в норма.
Страдам от безсъние изпотяване и повишена емоционалност.
Всички лекари, с които се консултирах твърдят , че е от менопаузата.  Бихте ли ми  препоръчали нещо за облекчаване на симптомите.

# 70
  • Мнения: 6
Здравейте .Д-Р Йовчева може ли да дадете мнение на 38 години съм скоро си правих тези хормони .

# 71
  • Мнения: 39 497
Д-р Йовчева, сетих се и още един въпрос, на който ще ми е от полза да получа отговор. Когато се говори за естрогенна доминантност, как е по- добре да се процедира- да се пият добавки, които да увеличават прогестерона, такива, които да намаляват естрогена, или и от двата типа? Моля и за конкретни продукта!

Последна редакция: сб, 15 юли 2023, 21:21 от mariat

# 72
  • Мнения: 538
Здравейте, д-р Йовчева !
Щитовидната ми жлеза е с повишени функции. Диагностицирана съм от около 10 години и от тогава приемам Л-Тироксин 100 мкг, а в два дни от седмицата увеличавам дозата на 125 мкг. Въпреки това за тези 10 години само 3 пъти показателите на щитовидната жлеза са били в норма. При останалите изследвания, които ги правя 2 пъти в годината, винаги са над нормата. Аз скоро надхвърлих 50 години и от както имам проблем с щитовидната жлеза винаги съм с наднормено тегло, което не мога да го сваля по никакъв начин. Искам да попитам дали има други лекарства освен  Л-Тироксин, тъй като през цялото време лечението ми е само и единствено с този медикамент, а резултати почти няма ?

Също така тъй като от около 8 години съм в менопауза, поради много, много силни топли вълни и други оплаквания свързани с този период, приемам хранителна добавка ФемиБаланс (FemiBalance), която мисля, че ми влияе добре на тези оплаквания, но не съм сигурна дали по някакъв начин хранителната добавка влияе на показателите на щитовидната жлеза. Какво е вашето мнение ?

# 73
  • Мнения: 212
Здравейте д-р Йовчева! Какво бихте препоръчали при поликистозни яйчници, с нередовен цикъл и завишен ТАТ при последните изследвания, за които докторката ми каза че са добри, въпреки завишеният ТАТ и леко уголемената жлеза? Налице са още симптоми като най неприятните са проблемите със съня, нервност, тревожност и депресирано състояние. Косопад също, който отшумява след прием на иногинол.
Последно ми е изписан дуфастон за предизвикване на цикъл, но съм под въпрос дали не е по добре да пробвам с добавки, като например витекс или прогестероновият крем муунрайз. Моля за Вашето мнение, благодаря!

Здравейте!
Ключов  момент при пациенти  със синдром на поликистичните яйчници е намаляване на инсулиновата резистентност. В тази връзка препоръчвам Cromo,100 ml. Хранителната добавка е с богато съдържание на хром, подпомагащ навлизането на инсулин в клетката и разграждането на глюкоза. Симптомите, които описвате в анамнезата, съответстват на т.н невро-вегетативна дистония или тревожно разстройство и изискват задължително прием на суплементи, подпомагащи дейността на вегетативната нервна система. Последната притежава автономна регулация и поради това не подлежи на волеви контрол. На практика това означава, че състоянието, оставено без лечение, хронифицира и често се прибавят нови симптоми. Тъй като този дял на нервната система е отговорен за функционирането на вътрешните органи, жлезите с вътрешна секреция, кръвоносните съдове, мастните и потните жлези, при нарушена функция могат да се наблюдават многобройни симптоми. В тази връзка препоръчвам Rodiola Rosea -1 капсула дневно в продължение на 3-4 месеца. Екстрактът от златен корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес. Паралелно е уместна RxOmega-3 за жени 2x1 капсула дневно по време на хранене. Мастните киселини, в оптимална концентрация, имат способността да преминават кръвно-мозъчната бариера и така способстват успокояването на нервната система. Допълнително предимство на хранителната добавка е съдържанието на масло от вечерна иглика, потенцираща ефекта на омегите. Актуални научни публикации сочат добри резултати при лечението на ПКОС от приложението на антиоксиданти. Последните намаляват нивото на свободни радикали  и ограничават оксидативния стрес. Предлагам Pycnogenol 100 mg- 1 капсула дневно 3-4 месеца.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева
Благодаря много за отговора д-р Йовчева! А какво бихте препоръчали за предизвикване на цикъл при поликистозни яйчници? Изписан ми е дуфастон, но предпочитам друг начин ако е възможно без прием на хормони. И относно златния корен, пише че е по 3 таблетки на ден, а вие ми препоръчахте по 1, и съм под въпрос дали по 1 или по 3 да приемам? Благодаря 🙂

# 74
  • Мнения: 1 169
Здравейте д-р Йовчева, и аз да се включа с въпрос. Преди 2 години, заради желязодефицитна анемия, като последен опит за лечение на хиперменорея ми дадоха хормони - два месеца пих Линденет, от който се напълних с вода, смениха го с Логест, като него го пих 10 месеца и качих 15 килограма. Килограмите се натрупаха в областта на корема и бедрата. С тях свикнах, но от тази една година топлото много ме тормози - потя се през целия ден от глава до пети. В първите 5-10 минути след ставане от сън пак съм цялата в пот, това нещо ме побърква. Изследвах си само един от хормоните на щитовидната жлеза TSH - 1.646 Ако можете да ме насочите къде и какво да направя ще съм Ви много благодарна.

# 75
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева.

Бих била благодарна, ако изкажете мнение по тези резултати. Относно пролактина - започвам лечение. Със съпругът ми правим опити за бебче, но наскоро ми откриха и поликистоза на яйчниците.

Здравейте!

Повишените нива на пролактин при пациенти с ПКОС се наблюдава в 30% от случаите. Хиперпролактинемията е от особено значение да бъде лекувана поради факта, че стресовия хормон потиска половите хормони и така намалява оплодителната способност. Много типично нарушение, в лабораторната констелация, е промененото съотношение FSH / LH > 2:1. В 50 % от случаите обаче то е нормално и поради тази причина не може да се използва като самостоятелен диагностичен критерий. С оглед още по подробна преценка на хормоналните нарушения препоръчвам изследване на IRI /имунореактивен инсулин/, DHEA-S /дехидроепиандростендион/, SHBG /глобулин свързващ половите хормони/. При синдрома на поликистичните яйчници се наблюдава хиперинсулинизъм и завишени нива на андрогени /мъжки полови хормони/. Въпреки това изолирано изследване на тестостерон  не се препоръчва, а такова на DHEA-S. Последният е предшественик на редица андрогени. Разширен хормонален статус се налага с оглед по-нататъшна преценка на ефективността на прилаганата терапия. 

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 76
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева! Също бих била благодарна, ако коментирате резултата от моите изследвания.


Здравейте!

TSH e хипофизарен хормон, контролиращ дейността на щитовидната жлеза. При първоначално неясно функционално състояние на последната е напълно достатъчен за преценка на дисфункция.  По нататъшно уточняване, с изследване на FT4 и FT3, се налага само в случаите на отклонение от референтната граница. ТАТ и МАТ са антитела, насочени към щитовидната жлеза, потвърждаващ или отхвърлящи автоимунен тиреоидит на Хашимото. Приложената лабораторна констелация показва еутиреоидна /нормална/ функция и отхвърля автоимунно заболяване. За цялостна преценка в допълнение препоръчвам ехографско изследване. То дава представа за размери, наличие на формации- кистични, нодозни, калцификати. Методиката се препоръчва поради възможното съчетание на нормална функция с нарушена структура.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 77
  • Мнения: 99
Дете на 9 г.с наднормено тегло, с инсулинова резистентност и хипофункция, спортува активно и не яде пакетирани храни. Моля за съвет как да намали теглото.

Здравейте!

Точната преценка на терапевтичното поведение изисква детайлна анамнеза /информация за проблема/. В тази връзка моля да ме информирате за следните подробности: начин на родоразрешение /нормално, секцио/, доносеност, тегло при раждане, възраст на захранване, продължителност на кърмене, фамилна обремененост за наднормено тегло, провеждан тест за хранителна непоносимост, възраст на установяване на хипотиреоидизма /вроден или придобит/, прилагана терапия при този проблем, дозировка на медикамента, актуална стойност на TSH и HOMA index, настоящи ръст и тегло, минали заболявания, честота на прилагани антибиотични курсове, дефекация.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 78
  • Мнения: 99
Моля за Вашите препоръки за справяне с инсулинова резистентност и нисък тестостерон при мъж без лекарства? Взможно ли е това само с промяна на хранителния режим, двигателната активност и хранителни добавки?

Здравейте!

Основна цел при пациенти с инсулинова резистентност е понижаване на телесното тегло. В тази връзка е необходимо рязко ограничаване на калорийния внос и повишаване на двигателната активност. По отношение адекватност на  хранителния режим е желателен тест за хранителна поносимост. Суплементите имат спомагателна функция. Във връзка с оценка на половата функция се налага изследване на свободен тестостерон /биологично активна фракция/, а не общ. Препоръчвам Blutzucker Balance - 3x2 таблети дневно в продължение на 3-4 месеца. Хранителната добавка е съчетание на хром и канела и действа при повишен HOMA индекс. Консумираните продукти са изключително бедни на този микроелемент и поради тази причина се налага внос отвън. Основната му роля се свързва с повишаване на рецепторната инсулиновата чувствителност и улесняване усвояването на глюкозата. Канелата засилва хромната активност. Паралелно е уместно използване на L-Carnitine 500 mg- 2x1 капсула дневно по време на хранене. Карнитинът подпомага редукцията на тегло, особено при съчетание с повишена мускулна активност. Комбинацията от мака и корейски женшен е с доказана ефективност при мъже с намалено либидо и еректилна дисфункция- MacaRich Organic Maca Concentrate 500 mg. Допълнителни предимства са енергизиране на организма и седиране /успокояване/ на нервната система.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 79
  • Мнения: 99
Здравейте,
Бихте ли споделили Вашите препоръки относно овладяване на инсулинова резистентност? Тъй като на този етап не виждам резултат от медикаментозното лечение, бихте ли  препоръчали съпътващо лечение или хранителни добавки?

Здравейте!
 
Основна цел при пациенти с повишен HOMA index e намаляване на телесното тегло чрез адекватен хранителен режим и двигателна активност. Суплементите имат спомагателна роля. Конкретната ми препоръка е Myo-Inositol Complex. Основно предназначение на инозитол е подпомагане транспорта и разграждането на мазнини. Засиленият мастен метаболизъм е с подчертан интензитет на ниво черен дроб, мозъчни съдове, висцерална мастна тъкан /разположената около вътрешните органи в коремната кухина/. Допълнителни предимства на хранителната добавка са повишаване чувствителността на инсулиновите рецептори, понижаване  на инсулиновата резистентност, намаляване на свободните радикали, дължащо се на антиоксидантна активност. Ефектът от приложението зависи от продължителността на прием. Препоръчителен е курс не по-кратък от 3-4 месеца.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 80
  • Мнения: 99
Здравейте,

при вероятна ИР и хроничен пиелонефрит, какъв начин на хранене бихте препоръчали?

Благодаря предварително за отговора Ви! Simple Smile

Здравейте!

Диетичният режим при пациенти с инсулинова резистентност е ориентиран към щадене на панкреасната секреция и намаляване на телесното тегло. Уместен е трикратен основен режим на хранене с две междинни подкрепящи закуски. Храни от типа на бързи въглехидрати е най-добре да не се консумират /шоколад, мед, бонбони, грозде, банани/. Рафинираните захари също се изключат от менюто. Препоръчително е намаляване на животинските мазнини с 50%. Придържане към пилешко месо без кожа и риба. От полза биха били голями количества фибри, витамини и микроелементи. Прием на картофи и ориз се позволява само в обем на гарнитура. Допустими са овесени храни, ечемичени, елда, млечни продукти и извара. Трябва да се избягват колбаси ,масло, маргарин, майонеза. Употребата на яйца не бива да надхвърля 2-3 седмично поради високо съдържание на холестерол. Почти пълна забрана за алкохолен концентрат, бирата изключително повишава кръвно-захарните нивата. Предвид пиелонефритните промени се ограничава месната консумация, както и тази на готварска сол.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 81
  • Мнения: 99
Здравейте, исках да попитам като ми е закъсняло вече трети ден, а цикъла ми е редовен, а с приятеля ми не сме използвали предпазни средства, но не е свършвал в мен. Направихме два теста и са отрицателни. Ще пропусна ли този месец или какво. Притесняваме се!

Здравейте!

При съмнение за бременност като най-достоверен се препоръчва кръвния тест за откриване на специфичен хормон HCG /човешки хорионгонадотропин/- Beta HCG Pregnancy Test. Той се провежда не по-рано от 7-10 дни след датата на предполагаемото зачеване. Главно предимство на методиката е достоверност в почти 100% от случаите. Ако уринният тест, направен в домашни условия, е проведен твърде рано принципно може да покаже фалшиво отрицателен резултат. Закъснението на цикъла може изобщо да не е свързано с бременност. При емоционални проблеми физиологично също е налице аменорея. При липса на менструация от порядъка на 10 дни от датата е препоръчителен ултразвуков гинекологичен преглед.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 82
  • Мнения: 99
Здравейте.
Вследствие на супер нискокалорична диета вече 3та година и ам проблеми с цикъл а.
На 29 съм. Има ли път обратно

Здравейте!

Практически наблюдения сочат, че продължителното придържане към този тип диетичен режим променя функционалната активност на хипоталамус. Той представлява много сложно устроена структура в централната нервна система, където са разположени центрове, регулиращи състоянието сън-бодърстване, глад-ситост, телесна температура. В същото време хипоталамус е отговорен за производството на т.н релизинг хормони. Последните предизвикват секрецията на съответни хормони от хипофизата, а те от своя страна реализират биологичните си ефекти върху периферните жлези с вътрешна секреция. В конкретния случай това означава, че се касае за нарушена секреция на релизинг хормона, контролиращ освобождаването на FSH и LH, отговорни за менструалния цикъл. Тъй като тези смущения са функционални могат да бъдат обратими под действие на адекватно лечение. Преди да се пристъпи към него е необходимо да ме информирате за конкретните промени на цикъла, както и да предоставите резултати от изследване на FSH, LH, пролактин.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 83
  • Мнения: 99
На какво може да се дължи ускорен пулс след хранене? Обикновено е около 65-70, след храна се покачва до 90 в седнало положение и липса на физическа активност.
Освен повишен холестерол и нисък витамин Д, останалите ми кръвни стойности са в норма.

Здравейте!

След нахранване  се наблюдава частично преразпределяне на кръвообращението към съдовия сплит на гастроинтестиналния тракт. От физиологична гледна точка това е необходимо с цел активиране на храносмилането. При баланс между симпатикус и парасимпатикус /двата дяла на вегетативната нервна система/ това нормално не се усеща като субективно възприятие. При различни форми на вегетативна дистония и тревожност, тахикардията създава неприятни палпитации върху гръдната стена. Обикновено сърцебиенето се придружава от други невротични прояви /например раздразнителност, потиснатост, избухливост, променливо настроение, проблемна концентрация, нарушения на съня и др./.  Ако това мое предположение е Ваш вариант, информирайте ме за състоянието си, за да дам конкретни препоръки за поведение. За цялостна преценка на проблема е нужна и информация за възраст, придружаващи заболявания, констатирани от медицински специалист. Моля, приложете резултатите от лабораторните изследвания на липидния профил. От значение за правилния подбор на суплементите са холестероловите фракции.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 84
  • Мнения: 3 395
Здравейте, д-р Йовчева,
Има ли нещо притеснително в тези резултати?

# 85
  • Samokov
  • Мнения: 349
Здравейте д-р Йовчева.  Диагностицирана съм с хашимото. По съвет на лекаря пия селен и витамин Д. Като майка на дете с тежко хематологично заболяване живея в непрекъснат стрес.  Голям проблем ми е умората и наднорменото тегло. Какво би повлияло при мен.

# 86
  • Мнения: 1 231
На какво може да се дължи ускорен пулс след хранене? Обикновено е около 65-70, след храна се покачва до 90 в седнало положение и липса на физическа активност.
Освен повишен холестерол и нисък витамин Д, останалите ми кръвни стойности са в норма.

Здравейте!

След нахранване  се наблюдава частично преразпределяне на кръвообращението към съдовия сплит на гастроинтестиналния тракт. От физиологична гледна точка това е необходимо с цел активиране на храносмилането. При баланс между симпатикус и парасимпатикус /двата дяла на вегетативната нервна система/ това нормално не се усеща като субективно възприятие. При различни форми на вегетативна дистония и тревожност, тахикардията създава неприятни палпитации върху гръдната стена. Обикновено сърцебиенето се придружава от други невротични прояви /например раздразнителност, потиснатост, избухливост, променливо настроение, проблемна концентрация, нарушения на съня и др./.  Ако това мое предположение е Ваш вариант, информирайте ме за състоянието си, за да дам конкретни препоръки за поведение. За цялостна преценка на проблема е нужна и информация за възраст, придружаващи заболявания, констатирани от медицински специалист. Моля, приложете резултатите от лабораторните изследвания на липидния профил. От значение за правилния подбор на суплементите са холестероловите фракции.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
Благодаря за отговора! Нямам заболявания или някой от изброените симптоми

# 87
  • София
  • Мнения: 166
Здравейте! Дъщеря ми е на 13 години, като менструацията й дойде за пръв път преди 3 години. Винаги е била нередовна - според статистиката в календарчето й, на всеки 28-41 дни, средно на 34 дни. Кърви обилно, без болка. Ръст 162 см, тегло 56 кг. Родена е със секцио заради седалищно предлежание, с тегло 2150 г в 36 г.с. Миналата седмица й правихме ПКК - всичко е в норма. От около 2 години е с омазняване на косата и акне. Нормално ли е все още да не се е регулирал цикълът или трябва да посетим ендокринолог и/или гинеколог?

# 88
  • Мнения: 4 602
Здравейте имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.

# 89
  • Мнения: 91
Здравейте д-р Йовчева, бихте ли коментирала следните изследвания (става въпрос за мъж):
TSH - 2.43 uU/mL - реф. ст/ст - 0,27-4,2
LH - 2.1 U/L - реф. 1,7-8,6
FSH - 0.7 U/L - реф. 1,5-12,4
Пролактин - 649 mU/L - реф. 84-324
Тестостерон - 24,74 nmol/L - реф. 8,64-29
Бета ЧХГ/HGG+b - реф. 31.3 mU/mL - 0-2
Inhibin B  9,8 pg/mL-реф. 25-325
AMH 1.46 ng/mL - реф. 0,6-17,7
AFP - 1.9 U/mL - реф. 0-6,9
Много благодаря!!! Ако може да ме насочите към специалист.

# 90
  • Мнения: 2
Здравейте доктор Йовчева. Вчера си правих изследвания на щитовидната жлеза, може ли да коментирате изследванията? Благодаря!

# 91
  • Мнения: 99
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева!
Какво ще кажете за тези резултати? Необходимо ли е лечение и колко време би продължило то?




Благодаря предварително!

Здравейте!

Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!

Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

Здравейте, д-р Йовчева!
Благодаря Ви за отговора!
Не зная дали имам дисбаланс на вегетативната нервна система, но е възможно според симптомите, за които прочетох - понякога изпитвам слабост, топли вълни непрекъснато (на 48 г. без цикъл съм), често изпотяване, проблеми със съня, много рядко сърцебиене, но нямам паник атаки и фобии и мускулни спазми. Не мисля, че изпитвам яд и страх, по-скоро работата ми е натоварена, изтощаваща и сресова.
FT4 e 14.30 pmol/l при референтни стойности 12.00-22.20.
Преди 2 месеца беше установен дефицит на вит. Д (запълвам липсата по схема), вит. В12 е в референтни стойности.

Здравейте!
 
Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!
 
Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

# 92
  • Мнения: 99
Здравейте, родих второто си дете преди около 5 месеца. Изключително много се потя и ми капе косата. предполагам е хормонално, понеже преди това се питах само под мишниците. Имам чувството, че няма да отмине никога. Не съм с наднормено тегло, почти същите кг съм от преди.

Здравейте!

Периодът след раждане се характеризира с множество промени в организма, целящи пренастройване и адаптация към различните условия от периода на бременността. Инервацията на мастните и потните жлези се осъществява от вегетативната нервна система, затова при дисбаланс в нейната функция се наблюдава нарушена мастна и потна секреция. Поради тази причина не считам, че се касае за хормонален, а за невро-вегетативен проблем. В тази връзка препоръчвам  RxOmega-3 Maximum Triple Strenght. Хранителната добавка е с максимално съдържание на есенциални мастни киселини. Последните не се синтезират в организма, но са жизнено важни за протичането на различни процеси, затова  е необходим внос отвън. Поради способността си да преминават кръвно-мозъчната бариера имат възможността да участват в синтеза на мозъчни трансмитери и да седират /успокояват/ мозъчната кора. Допълнително предимство на суплемента е запазване еластичността на кожата, повишаване здравината на космените фоликули, респективно намаляване на косопада. Уместен е паралелен прием на Rodiozen Schizandra+SAM-e Plantis- 1 капсула дневно. Екстрактът от златен корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Пожелавам успех!

Д-р Йовчева

# 93
  • Мнения: 99
д-р Мариела Йовчева с Инсулинова  на 30 години съм с инсулинова резилтентност  и поликизтоза , пия сайкъл баланс и метфогама . Опитваме за детенце и ще започнем инвитро , какво бихте ми препоръчали да си взема , а акне съм и висок тестостерон . Има ли някакви други добавки за да подобря състоянието си . Пия коензим q10 и вечерна иглика , но не виждам промяна  в кожата ви , цикъла ми го има всеки месец , но все на различна дата .

Здравейте!

Комбинацията от инсулинова резистентност, завишен тестостерон, акне, проблемно забременване, до голяма степен покрива критериите за поликистичен овариален синдром. По отношение приложената  лабораторна констелация не следвате класическия вариант- FSH /LH >2:1. Той обаче се наблюдава в 50% от случаите и затова не може да бъде използван като самостоятелен критерий. С оглед разширен лабораторен обем и преценка на ефекта от прилаганата терапия препоръчвам изследване на HOMA index /индекс на инсулинова резистентност/, SHBG /глобулин свързващ половите хормони/, DHEA-S /дехидроепиандостерон/. Последният е надбъбречен хормон, предшественик на редица андрогени /мъжки полови хормони/. Тяхното ниво в организма до голяма степен има прогностично значение във връзка с възможността за забременяване. Ключов момент в терапията е намаляване на инсулиновата резистентност. Конкретната ми препоръка е Myo-Inositol Complex. Основно предназначение на инозитол е подпомагане транспорта и разграждането на мазнини. Засиленият мастен метаболизъм е с подчертан интензитет на ниво черен дроб, мозъчни съдове, висцерална мастна тъкан /разположената около вътрешните органи в коремната кухина/. Допълнителни предимства на хранителната добавка са повишаване чувствителността на инсулиновите рецептори, понижаване  на инсулиновата резистентност, намаляване на свободните радикали, дължащо се на антиоксидантна активност. Ефектът от приложението зависи от продължителността на прием. Препоръчителен е курс не по-кратък от 3-4 месеца.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 94
  • Мнения: 99
Страдате ли от хормонален дисбаланс, ПМС, перименопауза, менопауза, или друго хормонално нарушение?

Здравейте, аз съм на прага на 50-те години и всеки ме пита как се справям с настъпващите промени в перименопауза и/или менопауза? Истината е, че няма много информация и няма кой да попитам. Все още имам редовна менструация, но последните години и половина не е толкова обилна.
Аз също си задавам въпроси, ако получа отговор ще съм благодарна :
1. Как да разбера дали съм влязла в перименопауза и/или менопауза? Каква е разликата?
2. Има ли нещо с което мога да подготвя тялото си за тези промени??
3. Засега нямам никакви симптоми, но може ли вече да съм влязла в някоя от тези фази? Знам, че може да се прескачат. Как да проверя това?
4. Случайно видях тест в аптеката /за менопауза/ - дали би дал верен отговор?
5. Има ли медикаменти които препоръчвате и са подпомагащи преминаването през тези фази?
Благодаря ви, бих се радвала на всякаква информация

Здравейте!

Предменопаузалният период е индивидуален за всяка жена и има продължителност от 4 до 10 години. Като същинска менопауза се определя липсата на менструален цикъл за дванадесет последователни месеца. Най-често като потвърждение на това се използва изследване на FSH > 40 IU. От практическа гледна точка е важен факта, че около две години преди настъпване на климактеричният период намалява нивото на други два хормона- инхибин Б и АМХ /антимюлеров хормон/. Последният е показател за фоликуларния резерв на яйчника. Преустановяването на яйчниковата функция се характеризира с поява на редица неприятни симптоми, като горещи вълни, тревожност, променливо настроение, отоци, нарушение на съня и др. Те са вследствие на нарушен хормонален баланс между естрогени /женски полови хормони/ и прогестерон. Интензитета на възприемане на тези симптоми зависи до голяма степен от натовареността на нервната система. В тази връзка  моето предложение е Wild Yam Cream 100 ml. Хранителната добавка подпомага образуването на предшествениците на прогестерон /единствен, противодействащ на естрогените/. Има благоприятен ефект главно по отношение на прояви като горещи вълни, напрежение и болки в гърдите, безпокойство, раздразнителност, колебания в настроението, нарушение на съня. Кремообразната форма има по-висока проникваща способност в организма и така осигурява по-голяма бионаличност в плазмата. Нанася се върху млечните жлези, врата, вътрешната част на мишниците, долната част на корема 2 пъти дневно в продължение на 5-6 месеца.
Препоръчителна е комбинацията с RxOmega-3, 600 мг- 2x1 капсула дневно. Суплементът е с много високо съдържание на мастни киселини и засилва ефекта на дивия ям. Допълнително предимство е съдържанието на вечерна иглика, което освен повлияване на хормоналния дисбаланс оказва успокоителен ефект върху нервната система.
В този период намалените нива на естрогени се съпътстват от намаляване на костната плътност. 99 % от съдържанието на костта е колаген. Поради тази причина препоръчвам протекция с Collagen with Hyaloronic Acid

Пожелавам успех!
Д-р Йовчева

# 95
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте отново, въпросът ми по-конкретно е, има ли проблем по отношение на съотношението на хормоните и къде да се търси проблема? На 3ти ден от началото на цикъла са правени.

Здравейте!

Хормоналният тиреоиден статус показва нормална щитовидна функция и поради това щитовидната жлеза отпада като причина за дадено нарушение. Никога в клиничната практика диагноза не се поставя само по лабораторни изследвания. Те потвърждават или отхвърлят дадено становище за диагноза въз основа на подробна анамнеза и обективен статус. Изследването на прогестерон, за да бъде интерпретирано правилно, е необходимо да се направи в лутеална фаза, т.е седем дни преди датата на предполагаемата менструация. Лабораторната констелация, която сте приложили, принципно се назначава при пациенти със съмнение за поликистични яйчници. Често се установява променено съотношение FSH/LH > 2:1 /както е в случая/. Това обаче се наблюдава в 50% от изследваните и поради тази причина не може да бъде прието като самостоятелен критерий. Принципно при съмнение за хиперандрогенемия се препоръчва изследване на DHEA-S, а не общ тестостерон. Препоръчвам в допълнение HOMA index. Моля да споделите с мен проблема като симптоматика, за да бъда конкретна в препоръките.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 96
  • Мнения: 376
Благодаря ви ! А да продължа ли приема на сайкъл баланс след като закупя Myo-Inositol Complex , понеже ще правим инвитро и също и да продължа ли метфогамата 1000 ??

# 97
  • Мнения: X
Скрит текст:
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева!
Какво ще кажете за тези резултати? Необходимо ли е лечение и колко време би продължило то?




Благодаря предварително!

Здравейте!

Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!

Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

Здравейте, д-р Йовчева!
Благодаря Ви за отговора!
Не зная дали имам дисбаланс на вегетативната нервна система, но е възможно според симптомите, за които прочетох - понякога изпитвам слабост, топли вълни непрекъснато (на 48 г. без цикъл съм), често изпотяване, проблеми със съня, много рядко сърцебиене, но нямам паник атаки и фобии и мускулни спазми. Не мисля, че изпитвам яд и страх, по-скоро работата ми е натоварена, изтощаваща и сресова.
FT4 e 14.30 pmol/l при референтни стойности 12.00-22.20.
Преди 2 месеца беше установен дефицит на вит. Д (запълвам липсата по схема), вит. В12 е в референтни стойности.

Здравейте!
 
Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!
 
Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

Здравейте!
Два пъти ми давате един и същ отговор, предполагам, че е грешка. Simple Smile
Поздрави!

# 98
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте отново, въпросът ми по-конкретно е, има ли проблем по отношение на съотношението на хормоните и къде да се търси проблема? На 3ти ден от началото на цикъла са правени.

Здравейте!

Хормоналният тиреоиден статус показва нормална щитовидна функция и поради това щитовидната жлеза отпада като причина за дадено нарушение. Никога в клиничната практика диагноза не се поставя само по лабораторни изследвания. Те потвърждават или отхвърлят дадено становище за диагноза въз основа на подробна анамнеза и обективен статус. Изследването на прогестерон, за да бъде интерпретирано правилно, е необходимо да се направи в лутеална фаза, т.е седем дни преди датата на предполагаемата менструация. Лабораторната констелация, която сте приложили, принципно се назначава при пациенти със съмнение за поликистични яйчници. Често се установява променено съотношение FSH/LH > 2:1 /както е в случая/. Това обаче се наблюдава в 50% от изследваните и поради тази причина не може да бъде прието като самостоятелен критерий. Принципно при съмнение за хиперандрогенемия се препоръчва изследване на DHEA-S, а не общ тестостерон. Препоръчвам в допълнение HOMA index. Моля да споделите с мен проблема като симптоматика, за да бъда конкретна в препоръките.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева


Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева


Това са антителата. Жена на 30 години. Изследванията са правени по повод на липса на тонус (физически и психически), непоносимост към охлаждане и ниски температури и оскъден и нередовен менструален цикъл. Също така въпросът ми към Вас е кои хормони не са оптимални, къде да се търси проблем - яйчници, щитовидна или хипофиза?
[/quote]

# 99
  • Мнения: 998
Въпросът ми е как да контролирам апетита си? На моменти е съвсем добре и се чувствам прекрасно, но изведнъж пак започвам да имам постоянен глад и се появява подпухване, умора и апатия. Но не мога да изляза от омагьосания кръг. Защо се получава така?

Здравейте!
 
Централната регулация на състоянието глад-ситост се осъществява от команден център, локализиран в хипоталамус. Той представлява сложна структура, контролираща в същото време състоянието сън-бодърстване, терморегулация. Хипоталамичната дисфункция е принципно функционална, т.е. обратима. Клинично се изявява с постоянно усещане за глад, променливо настроение на хиподепресивен фон, нарушения на съня и др. Причина за нея се оказва системно натоварване на вегетативната нервна система поради остър стрес или системни психотравмени натоварвания. Възможно е тяхната давност да бъде твърде назад във времето. Поради тази причина, за справяне с проблема, препоръчвам програма, седираща /успокояваща/ нервната система- дълготраен прием /не по-кратък от 5-6 месеца/ на омега-3 мастни киселини, масло от крил Kril Oil 1000 mg- 2 капсули дневно. То проявява изключително висока биологична активност върху мозъчните структури, създавайки предпоставка за промяна в синтеза и нивата  на мозъчните невротрасмитери. Последните са отговорни за концентрационната способност, памет, състояние на съня, промени в настроението, раздразнителност, афекти, депресивни епизоди, повишен апетит и много други. Уместно е и включване на L-Tryptofan, 120 к- 1 капсула дневно. Тази хранителна добавка представлява незаменима аминокиселина, т.е. не се произвежда от организма и затова е необходим внос отвън. Триптофанът активно участва в образуването на серотонин и подпомага справянето с депресивните прояви.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

Много благодаря за отговора! Ще ви послушам. 🌹

# 100
  • Мнения: 99
Здравейте др Йовчева!

Става дума за 21 годишно момиче с нередовна менструация. Първия м. цикъл се появи късна- на 16 г. възраст . Не е редовен и до днес. Има цяла папка с изследвания,обиколил е много гинеколози и ендокринология....но МЦ остава нередовен .
Много пъти са пускани полови хормони+ гин. преглед и според АГ- то всичко е наред.
Много пъти са пускани пълни изследвания на щитовидната жлеза ( с ТАТ и МАТ)+ УЗД на ЩЖ - няма промяна в структурата и хормони в норма.
Изследвани са пуснати за ИР и холестеролов профил - лошия холестерол беше завишен до 6,03 и триглицериди- 1,08.
Няма наднормено тегло,спортува ,уж се храни балансирано,без сладко....
И въпреки това МЦ го няма по 3-4 месеца. Предизвиква го с Дуфастон. Ако не пие Дуфастон няма менструация.
Във времето е пила и различни добавки по схема ,но без резултат.
Моля,за съвет! Какво да предприеме?
Благодаря Ви!


Здравейте!
При казуса, който имате, препоръчвам допълнителна хормонална диагностика- АМХ /антимюлеров хормон/, пролактин, антиовариални антитела. Моля да ме информирате за някои подробности около раждането Ви - нормално или чрез секцио, тегло при раждане, възраст на захранване, минали заболявания, проявени алергии, фамилна обремененост /заболявания при родителите/, сегашен ръст, формирани вторични полови белези. От значение е информацията провеждана ли е при Вас лапароскопска диагностика? Опишете как протича един менструален цикъл - продължителност, болезненост, наличие на съсиреци, съпътстващи неприятни симптоми. Като характеристика откривате ли еднотипност на менструалното кървене? Провеждана ли е друга терапия до момента освен с Дуфастон?

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 101
  • Мнения: 99
От 3г съм в предменопауза - типичните симптоми - нередовен цикъл, горещи вълни, будене нощем; пробвах различни билкови продукти, и имах временно подобрение на симптомите с клименум.
Вие, д-р Йовчева, какво бихте ми препоръчали? (червена детелина, масло от вечерна иглика или друг продукт от revita...ако не съм намерила комплексен)?

Здравейте!

Предменопаузалният период е нормален за всяка жена, има индивидуална продължителност и се характеризира както с физически, така и с психо-емоционални промени в организма. В тази връзка препоръчвам прием на MenoSense WomenSense  в продължение на не по-малко от 5-6 месеца. Хранителна добавка е с доказана ефективност при хормонален дисбаланс. Високото съдържание на екстракт от див ям като ингредиент до голяма степен балансира естрогените. В структурно отношение растението наподобява синтезирания от организма прогестерон. Допълнителни предимства са съхранение на костната плътност, намаляване на холестероловите нива. Силата на възприятие на неприятните симптоми зависи от реактивността на вегетативната нервна система. Тя е тази, която контролира дейността на всички вътрешни органи, жлези с вътрешна секреция, кръвоносни съдове, потни жлези. При дисбаланс в нейната функция почти всички оплаквания, характерни за перименопаузалния период, се засилват. С цел седиране е уместно добавяне на PS Phosphatidiylserine. Суплементът участва в синтеза на мозъчите трансмитери и така повлиява благоприятно прояви като тревожност, променливо настроение, нарушение на съня, потиснато настроение и др.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 102
  • Мнения: 99
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева



Това са антителата. Жена на 30 години. Изследванията са правени по повод на липса на тонус (физически и психически), непоносимост към охлаждане и ниски температури и оскъден и нередовен менструален цикъл. Също така въпросът ми към Вас е кои хормони не са оптимални, къде да се търси проблем - яйчници, щитовидна или хипофиза?

Здравейте!

Приложените резултати категорично отхвърлят автоимунен тиреоидит на Хашимото. Описаната симптоматика не насочва към хипофизарен проблем. Предлагам възможни варианти и препоръчвам изследване на антиовариални антитела, АМХ /антимюлеров хормон/, пролактин, гинекологичен преглед. АМХ е показател за фоликуларния резерв на яйчника. Хиперпролактинемията потиска половите хормони / естрогени/ и това резултира в нарушаване на менструалния цикъл. Оплакванията, които описвате припокриват дисфункция на вегетативната нервна система. Ако считате това за свой вариант моля, информирайте ме за подробности на състоянието- тревожност, адинамия, променливо настроение,нарушена концентрационна способност, нарушения на съня и др.

Очаквам резултати!
Д-р Йовчева

# 103
  • Мнения: 99
Д- р Йовчева, наближавам 50 и вероятно съм в предменопауза, още имам цикъл, но така редовен. С Хашимото съм и хипотероидизъм и другите екстри като наднормено тегло, бавен метаболизъм, инсулинова резистентност и с възрастта станах по тревожна и депресивна.
Пия всичко необходимо и Л тирокс и Глюкофаж 1500 на ден. Мисля,че се движа но може и повече. Моля Ви дайте съвети със справяне с навлизането в менопауза, когато зная че се трупат още килограми и жената видимо остарява.
Благодаря Ви и дано отговора е полезен и други като мен.

Здравейте!
Предменопаузалният период е нормален за всяка жена, има индивидуална продължителност и се характеризира както с физически, така и с психо-емоционални проблеми. Неприятната симптоматика се дължи на затруднена адаптация на организма в условия на хормонален дисбаланс. За справяне с новата ситуация е препоръчителна подкрепяща терапия. Предлагам комбинация на вечерна иглика- Ultra Prim 50 mg GLA-Ultra Prim 500 mg и червена детелина.

Червената детелина- Red clover 400mg има изключително благоприятен ефект по отношение на оплаквания като нервност, раздразнителност, променливи настроения, горещи вълни, нощни изпотявания, проблеми със съня. Тъй като двете хранителни добавки имат дублиращи се ефекти е уместна редуваща се схема на приложение през ден с цел взаимно усилване на действията. Други техни предимства са успокояване на  нервната система, подобряване състоянието на кожа, кости и нокти. Червената детелина притежава противовъзпалително и диуретично действие, както и способност да редуцира холестероловите нива и протектира костната плътност. Обичайната доза е две капсули дневно.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Пожелавам успех!
Д-р Йовчева

# 104
  • Мнения: 99
Мога ли да приемам хранителни добавки или чайове, подпомагащи отслабването и нервната система, ако все още кърмя?

Здравейте!

Принципно по-голяма част от хранителните добавки се препоръчват при кърмещи жени, поради липса на нежелани странични ефекти и невъзможност за излъчване през кърмата. Ако Вие имате предвид конкретни суплементи моля, информирайте ме за наименованията им, за да изразя конкретно мнение. Периодът до 5-6 месеца след раждане не е особено предразполагащ към редуциране на телесното тегло поради затруднена, а при някои жени забавена адаптация на организма в следродилния период. Първоначално препоръчвам корекция и възстановяване на чревната флора- пробиотик в съчетание с храносмилателни ензими - Fortify Probiotic & Enzymes- 1 капсула дневно в продължение на 3-4 месеца.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 105
  • Мнения: 1 971
Здравейте, д-р Йовчева. След раждането на всяко от децата ми напълнявам докато кърмя. При приключване на кърменето бавно започвам да си връщам предишната фигура. След третото раждане и кърмене обаче, стоя вече половин година на същите килограми, свалям по много малко с трудност и после отново си ги връщам. Предполагам, че и с напредването на възрастта отслабването става доста по-трудно. Въпросът ми е трябва ли да се притеснявам за инсулинова резистентност (или диабет), предвид, че имах гестационен диабет с последната бременност (също съм фамилно обременена) и също за какви симптоми да следя и евентуално какви изследвания да направя? Как бих могла да си помогна в процеса по отслабването? ИТМ ми е 27.5. Благодаря ви.

# 106
  • Мнения: 4 602
Здравейте д-р Йовчева, имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.
Допълвам си въпроса, че още няма отговор. Пия хранителни добавки :омега 3, див ям (корен от див картоф) Пеанил (Peanil), Definax 200(за болки в крака) + Колаген. Храня се предимно с млечни храни, плодове, риба и салати, не ям месо.

Последна редакция: чт, 20 юли 2023, 00:04 от Елена 6

# 107
  • Мнения: X
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева



Това са антителата. Жена на 30 години. Изследванията са правени по повод на липса на тонус (физически и психически), непоносимост към охлаждане и ниски температури и оскъден и нередовен менструален цикъл. Също така въпросът ми към Вас е кои хормони не са оптимални, къде да се търси проблем - яйчници, щитовидна или хипофиза?

Здравейте!

Приложените резултати категорично отхвърлят автоимунен тиреоидит на Хашимото. Описаната симптоматика не насочва към хипофизарен проблем. Предлагам възможни варианти и препоръчвам изследване на антиовариални антитела, АМХ /антимюлеров хормон/, пролактин, гинекологичен преглед. АМХ е показател за фоликуларния резерв на яйчника. Хиперпролактинемията потиска половите хормони / естрогени/ и това резултира в нарушаване на менструалния цикъл. Оплакванията, които описвате припокриват дисфункция на вегетативната нервна система. Ако считате това за свой вариант моля, информирайте ме за подробности на състоянието- тревожност, адинамия, променливо настроение,нарушена концентрационна способност, нарушения на съня и др.

Очаквам резултати!
Д-р Йовчева
Симптомите са само физически. Също така са постоянни, не са зависими от емоционални състояния.
Пролактинът е нисък ( 86 при норма над 102 ) , при други изследвания е около долна граница. Същото се отнася и за LH и FSH.

# 108
  • Мнения: 16
Здравейте, д-р Йовчева! Март месец ми откриха Хашимото, като TSH беше 8.4, а ТАТ над 350. Започнах Л-тироксин 25 мкг, след месец ми увеличиха на 50 и в момента съм на 75 мкг. Пролактинът също ми беше завишен до 800 и ме изпратиха на ЯМР, където не се откри нищо. Според вас каква е причината за високия пролактин? Тъй като с мъжа ми искаме да имаме дете тези стойности ме притесняват. Прикачвам снимка на последните изследвания, които са правени на 3ти ден от цикъла.Има ли нещо притеснително според вас? Благодаря!

# 109
  • Мнения: 6
Д-р Йовчева на мен ще отговорите ли ..Моля за мнение на тези хормонални направени на 3 ден от цикъла и сьм на 38 години

# 110
  • Мнения: 964
Здравейте аз също ще Ви помоля за мнение.
Аденом на надбъбречна жлеза.
По изследванията лекарите казват, че са добре, но аз виждайки подчертаните от мен стойности Не мисля, че са в норма.

За ЩЗ, също казват, че всичко е наред, но ... незная. В смисъл при тези данни с възли бих искала и Вашето мнение.



Последните изследваня са от общинска не болнична лаболатория


Благодаря Ви за отделеното време.

# 111
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева ,
Какво бихте препоръчали за прекратяване на образуването на кисти при мастопатия.
След като родих кърмих една година, още в началото имах доста проблеми с бучки и изцеждане. При спирането беше по същия начин, образуваха се бучки , беше много неприятно. Преди да забременея никога не съм имала никакво усещане в областта на гърдите, нито преди цикъл , нито по време на овулация . Сега ще приемам 6 месеца Еумастос по схема , за предотвратяване на образуването на нови кисти и намаляването на тези , които имам .
Благодаря предварително!

Здравейте!

Конвенционалната медицина не предоставя конкретно становище за справяне с проблем от такова естество. Сравнително актуални научни публикации коментират повишения оксидативен стрес в организма като причина  за много здравословни проблеми, включително кистозно-фиброзни дегенерации. В тази връзка препоръчвам продължителен 3-4 месечен курс с Pycnogenol 100 mg- 1 капсула дневно. Хранителната добавка принадлежи към групата на антиоксидантите и намалява нивото на свободни радикали. Уместно е съчетание с RxOmega-3 Maximum Triple Strenght. Омегите, в максимална концентрация, потенцират действието на Пикногенол, участват в регенерацията на клетъчните мембрани, повлияват хормоналния дисбаланс.

Пожелавам успех!
Д-р Йовчева

# 112
  • Мнения: 99
Здравейте имам Хашимото след втора бременност със предгестационен диабет на 40 години съм, имам прекомерно изпотяване съм, не съм с много килограми, но и не мога да сваля излишните. Въпросът ми е режим от типа кето режим би ли бил подходящ.
Благодаря предварително!

Здравейте!

При автоимунен тиреоидит на Хашимото, определяща за терапевтичното поведение е щитовидната функция- нормална, повишена или понижена. От значение е факта дали провеждате към момента заместителна терапия с Л-Тироксин. Принципно хипотиреоидизма /понижена функция/ често се съчетава с наднормено тегло. Препоръчвам актуално изследване на TSH. С цел уточняване произхода на проблема е необходима информация за HOMA index. Моля да предоставите резултати. При всички случаи въвеждането на адекватен диетичен режим с рязко ограничаване на калорийния внос и повишаване на двигателната активност са от първостепенно значение. Кеторежимите не са подходящи при пациенти с нарушена въглехидратна обмяна. Предлагам по-нестандартен подход на поведение, съчетаващ възстановяване на чревната флора и подобряване на рецепторната чувствителност за инсулин. Препоръчвам Blutzucker Balance- 3x2 таблети дневно в продължение на 3-4 месеца. Суплементът съдържа хром и канела и има доказана ефективност при пациенти с наднормено тегло. Хранителните продукти са изключително бедни на този микроелемент и поради тази причина се налага внос отвън. Канелата повишава хромната активност. Симбиотикът Fortify Optima Advanced Care Probiotic 100 billion- 1 капсула дневно осигурява висока бионаличност на бифидобактерии в чревния лумен.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
.

Много ви благодаря за изказаното мнение и за информацията, въпросът ми за кето диетата беше породен от това че миналата година свалих около 5 килограма с кетото но не се чувствам добре от него.
Редовно изследване на тсх и фт4 имам и вън в допустимите норми около 2.74 на тсх, сега ми предстои взимане на кръвните изследвания и преглед/регулярно се преглеждам на около 6 месеца/ Приемам л-тироксин 50 мл. Всяка сутрин. А и също така не знам дали изпотяването не се дължи на влизане в менопауза като първи симптоми?!

Здравейте!

При автоимунен тиреоидит на Хашимото, определяща за терапевтичното поведение е щитовидната функция- нормална, повишена или понижена. От значение е факта дали провеждате към момента заместителна терапия с Л-Тироксин. Принципно хипотиреоидизма /понижена функция/ често се съчетава с наднормено тегло. Препоръчвам актуално изследване на TSH. С цел уточняване произхода на проблема е необходима информация за HOMA index. Моля да предоставите резултати. При всички случаи въвеждането на адекватен диетичен режим с рязко ограничаване на калорийния внос и повишаване на двигателната активност са от първостепенно значение. Кеторежимите не са подходящи при пациенти с нарушена въглехидратна обмяна. Предлагам по-нестандартен подход на поведение, съчетаващ възстановяване на чревната флора и подобряване на рецепторната чувствителност за инсулин. Препоръчвам Blutzucker Balance- 3x2 таблети дневно в продължение на 3-4 месеца. Суплементът съдържа хром и канела и има доказана ефективност при пациенти с наднормено тегло. Хранителните продукти са изключително бедни на този микроелемент и поради тази причина се налага внос отвън. Канелата повишава хромната активност. Симбиотикът Fortify Optima Advanced Care Probiotic 100 billion- 1 капсула дневно осигурява висока бионаличност на бифидобактерии в чревния лумен.

 Оставам на разположение.
 Д-р Йовчева

# 113
  • Мнения: 290
Здравейте, д-р Йовчева! От години имам кафяво зацапване преди цикъл, което продължава около 4-5 дни. При последния преглед при гинеколог, направихме курс с утрогестан преди цикъл и зацапването липсваше, от което докторът заключи, че е нисък прогестерон. Въпросът ми е, има ли някаква хранителна добавка, която да приемам, за да се регулира този хормон? Освен това напоследък съм и доста нервна, раздразнителна и уморена. Ще съм благодарна за насоки, благодаря!

    # 114
    • Мнения: 998
    Здравейте! Имам назначени полови хормони, които се правят на третия ден от цикъла. Само че моят цикъл започва със зацапване, което продължава няколко дни. Бихте ли ми казали този трети ден от първото зацапване ли се брои или от същинското кръвотечение? Благодаря предварително!

    # 115
    • Мнения: 3
    Здравейте! Бремена съм в 15 седмица. Това са ми изследванията на TSH. Казаха ми, че ми е нисък. Пия Л тироксин 100 мл, трябва ли да увелича дозата?


    Скрит текст:
    Zdr bremena sam v 15 sedmica Tova Sami isledvaniqta ot "th" kazahami Che mie nisak piq L tiroksin 100ml trqbvali da ovilicha dozata

    Моля, пишете на кирилица!
    модератор

    Последна редакция: нд, 23 юли 2023, 21:17 от bubanka

    # 116
    • Мнения: 99
    Здравейте, след тотална хистеректомия съм преди 1.5 год. На 53 години съм.
    Започнах да пълнея само в областта  на корема.
    Лабораторните изследвания са ми  в норма.
    Страдам от безсъние изпотяване и повишена емоционалност.
    Всички лекари, с които се консултирах твърдят , че е от менопаузата.  Бихте ли ми  препоръчали нещо за облекчаване на симптомите.

    Здравейте!

    При пълното отпадане на яйчниковата функция след тотална хистеректомия естрогенната продукция не се преустановява напълно. Макар и в много по-ниски количества тя се поддържа от надбъбречните жлези. Прогестероновият синтез обаче е напълно липсващ. Това обуславя хормонален дисбаланс, резултиращ в неприятни усещания. Препоръчвам Wild Yam 425 mg. Екстрактът от див ям /известен още като мексикански сладък картоф/ в структурно отношение наподобява прогестерон, синтезиран от жълтото тяло на яйчника. Хормонът единствен балансира действието на естрогените /женските полови хормони/. Счита се, че в частност дефицита му е отговорен за голяма част от неприятните пред и  менопаузални симптоми. Друго предимство на растението е съдържанието на сапунини и фитостероли. Първите подпомагат усвояването на мазнини в организма, вторите редуцират нивата на LDL-холестерол /лош холестерол/. Уместно е съчетанието с MenoVantage PE- 2x1 капсула дневно 3-4 месеца. Хранителната добавка представлява фитоестроген с комбиниран растителен състав.

    Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
    Д-р Йовчева

    # 117
    • Мнения: 99
    Здравейте .Д-Р Йовчева може ли да дадете мнение на 38 години съм скоро си правих тези хормони .

    Здравейте!

    Лабораторните показатели никога самостоятелно не могат да бъдат достатъчен критерий за преценка. Те само потвърждават или отхвърлят предположение за конкретна диагноза. Практически това означава, че е необходима подробна анамнеза за проблема /оплаквания, давност, прилагано лечение и т.н/, т.е уточняване на повода за изследване. Това се налага поради факта, че не винаги при даден клиничен проблем реагира даден показател и в същото време не е сигурно дали са назначени точните маркери. От значение и фазата, в която е взета кръвната проба - фоликуларна /3-5 дни от началото на менструалното кървене/ или лутеална /седем дни преди датата на очакваната менструация/. Моля да ме запознаете с тези подробности, за да изразя конкретно мнение.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева

    # 118
    • Мнения: 99
    Д-р Йовчева, сетих се и още един въпрос, на който ще ми е от полза да получа отговор. Когато се говори за естрогенна доминантност, как е по- добре да се процедира- да се пият добавки, които да увеличават прогестерона, такива, които да намаляват естрогена, или и от двата типа? Моля и за конкретни продукта!

    Здравейте!

    Естрогенната доминантност е хормонално нарушение, заслужаващо задължително лечение, главно поради рисковете за организма, които крие. Единствения хормон, балансиращ естрогените, е произведеният от жълтото тяло прогестерон.  От първостепенно значение обаче е установяване на причината. Ако това е възможно се предприема съответното поведение, насочено към първоизточника. Ако нарушението е функционално /обратимо/ е уместно използване на суплементи. В този ред на мисли разбирате, че водеща е естрогенната свръхсекреция. Конкретната ми препоръка е Brennnessel Bio Extrakte. Екстрактът от корени и листа на коприва е с доказана ефективност като естрогенен блокер. Препоръчителна продължителност на курса- 5-6 месеца.

    Оставам на разположение при възникнали въпроси.
    Д-р Йовчева

    # 119
    • Мнения: 99
    Здравейте, д-р Йовчева !
    Щитовидната ми жлеза е с повишени функции. Диагностицирана съм от около 10 години и от тогава приемам Л-Тироксин 100 мкг, а в два дни от седмицата увеличавам дозата на 125 мкг. Въпреки това за тези 10 години само 3 пъти показателите на щитовидната жлеза са били в норма. При останалите изследвания, които ги правя 2 пъти в годината, винаги са над нормата. Аз скоро надхвърлих 50 години и от както имам проблем с щитовидната жлеза винаги съм с наднормено тегло, което не мога да го сваля по никакъв начин. Искам да попитам дали има други лекарства освен  Л-Тироксин, тъй като през цялото време лечението ми е само и единствено с този медикамент, а резултати почти няма ?

    Също така тъй като от около 8 години съм в менопауза, поради много, много силни топли вълни и други оплаквания свързани с този период, приемам хранителна добавка ФемиБаланс (FemiBalance), която мисля, че ми влияе добре на тези оплаквания, но не съм сигурна дали по някакъв начин хранителната добавка влияе на показателите на щитовидната жлеза. Какво е вашето мнение ?

    Здравейте!
     
    Първоначално бих желала да направя уточнение. Л-Тироксин е лекарствен продукт, представляващ синтетичен щитовиден хормон. Използва се не при повишена функция на щитовидната жлеза, а при хипофункция /понижена/. Предполагам в изложението си сте имали предвид повишен  TSH хормон. Ако разполагате с актуални  данни за TSH и FT4, моля да ги приложите, за да направя интерпретация и дам разяснения.  Алтернатива на използвания от Вас медикамент е ThyroVantage HT™ Thyroid Support. Тиреоидната формула е уместна главно поради съдържанието на йод и селен. Двата микроелемента участват в синтеза на щитовидни хормони. Първият от тях е субстрат, а селена допринася за периферната конверсия / превръщане/ на Т4 в Т3. Във връзка с наднорменото тегло конкретното ми предложение е хранителната добавка PGX® Daily Ultra Matrix. Тя съдържа няколко вида фибри, имащи способността да набъбват в течна среда неколкократно, увеличавайки обема си. Разтворени във вода, попадайки в чревния лумен, формират гелоподобна субстанция, която раздува стената и създава усещане за ситост, респективно потиска апетита. Принципно няма конкретни противопоказания за приложение. При всички случаи FemiBalance може да се комбинира с всичко останало и не оказва влияние върху хормоналните показатели.

    Оставам на разположение при възникнали въпроси.
    Д-р Йовчева

    # 120
    • Мнения: 99
    Здравейте д-р Йовчева! Какво бихте препоръчали при поликистозни яйчници, с нередовен цикъл и завишен ТАТ при последните изследвания, за които докторката ми каза че са добри, въпреки завишеният ТАТ и леко уголемената жлеза? Налице са още симптоми като най неприятните са проблемите със съня, нервност, тревожност и депресирано състояние. Косопад също, който отшумява след прием на иногинол.
    Последно ми е изписан дуфастон за предизвикване на цикъл, но съм под въпрос дали не е по добре да пробвам с добавки, като например витекс или прогестероновият крем муунрайз. Моля за Вашето мнение, благодаря!

    Здравейте!
    Ключов  момент при пациенти  със синдром на поликистичните яйчници е намаляване на инсулиновата резистентност. В тази връзка препоръчвам Cromo,100 ml. Хранителната добавка е с богато съдържание на хром, подпомагащ навлизането на инсулин в клетката и разграждането на глюкоза. Симптомите, които описвате в анамнезата, съответстват на т.н невро-вегетативна дистония или тревожно разстройство и изискват задължително прием на суплементи, подпомагащи дейността на вегетативната нервна система. Последната притежава автономна регулация и поради това не подлежи на волеви контрол. На практика това означава, че състоянието, оставено без лечение, хронифицира и често се прибавят нови симптоми. Тъй като този дял на нервната система е отговорен за функционирането на вътрешните органи, жлезите с вътрешна секреция, кръвоносните съдове, мастните и потните жлези, при нарушена функция могат да се наблюдават многобройни симптоми. В тази връзка препоръчвам Rodiola Rosea -1 капсула дневно в продължение на 3-4 месеца. Екстрактът от златен корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес. Паралелно е уместна RxOmega-3 за жени 2x1 капсула дневно по време на хранене. Мастните киселини, в оптимална концентрация, имат способността да преминават кръвно-мозъчната бариера и така способстват успокояването на нервната система. Допълнително предимство на хранителната добавка е съдържанието на масло от вечерна иглика, потенцираща ефекта на омегите. Актуални научни публикации сочат добри резултати при лечението на ПКОС от приложението на антиоксиданти. Последните намаляват нивото на свободни радикали  и ограничават оксидативния стрес. Предлагам Pycnogenol 100 mg- 1 капсула дневно 3-4 месеца.

    Оставам на разположение при възникнали въпроси.
    Д-р Йовчева
    Благодаря много за отговора д-р Йовчева! А какво бихте препоръчали за предизвикване на цикъл при поликистозни яйчници? Изписан ми е дуфастон, но предпочитам друг начин ако е възможно без прием на хормони. И относно златния корен, пише че е по 3 таблетки на ден, а вие ми препоръчахте по 1, и съм под въпрос дали по 1 или по 3 да приемам? Благодаря 🙂

    Здравейте!

    В тази връзка конкретната ми препоръка е PCOSense WomenSense. Хранителната добавка съдържа двата основни вида инозитол- мио-инозитол и D-хиро-инозитол. Комбинацията от тях е с доказан ефективност по отношение подобряване на яйчниковата функция, нормализиране на менструалния цикъл и повишаване на оплодителната способност.

    Пожелавам успех!
    Д-р Йовчева

    # 121
    • Мнения: 99
    Здравейте д-р Йовчева, и аз да се включа с въпрос. Преди 2 години, заради желязодефицитна анемия, като последен опит за лечение на хиперменорея ми дадоха хормони - два месеца пих Линденет, от който се напълних с вода, смениха го с Логест, като него го пих 10 месеца и качих 15 килограма. Килограмите се натрупаха в областта на корема и бедрата. С тях свикнах, но от тази една година топлото много ме тормози - потя се през целия ден от глава до пети. В първите 5-10 минути след ставане от сън пак съм цялата в пот, това нещо ме побърква. Изследвах си само един от хормоните на щитовидната жлеза TSH - 1.646 Ако можете да ме насочите къде и какво да направя ще съм Ви много благодарна.

    Здравейте!

    Линдинет и Логест са лекарствени продукти, принадлежащи към групата на контрацептивите /противозачатъчни/. Прилагат се и при пациенти с хиперменорея. Обилното кървене обаче не е клинична диагноза, а симптом, срещащ се при различни проблеми. Поради тази причина моля да ме информирате за точното заболяване или нарушение, констатирано от лекар. При налична документация от ехографски гинекологичен преглед и хормонални изследвания е препоръчително тяхното прилагане. При липса на такива изисквам C 19-9, FSH, LH, прогестерон, Антимюлеров хормон. Необходима е информация за възраст, първа менструация, обичайна продължителност на менструалните цикли, брой раждания, фамилна обремененост за подобен проблем /майка, сестра/.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева

    # 122
    • Мнения: 99
    Здравейте, д-р Йовчева,
    Има ли нещо притеснително в тези резултати?


    Здравейте!

    Лабораторните резултати сами по себе си никога не са достатъчен критерий за поставяне на диагноза. Те само потвърждават или отхвърлят дадено предположение. Сами виждате, че всичко в референтни граници. Не е сигурно дали приложената констелация е достатъчна или най-точната, ако се търси конкретен проблем. В тази връзка моля да ме запознаете с повода за изследване, оплаквания. Принципно при съмнение за хиперандрогенемия се препоръчва DHEA-S. Този хормон се явява прекурсор на останалите андрогени, кортизол и др. Ако се търсят отклонения в тестостероновите нива се изисква проба за свободен тестостерон /биологично активната фракция/, а не общ. При обременяване с глюкоза за точна интерпретация са необходими и кръвно-захарни нива на 60 и 120 минута.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева

    # 123
    • Мнения: 99
    Здравейте д-р Йовчева.  Диагностицирана съм с хашимото. По съвет на лекаря пия селен и витамин Д. Като майка на дете с тежко хематологично заболяване живея в непрекъснат стрес.  Голям проблем ми е умората и наднорменото тегло. Какво би повлияло при мен.

    Здравейте!

    Според изложението Ви предполагам, че се касае за автоимунен тиреоидит с нормална щитовидна функция, тъй като не споменавате съпътстващ хипотиреоидизъм. При този вариант комбинацията  от селен и витамин Д е удачна. Като допълнение към това и предвид съпътстващите оплаквания препоръчвам RxOmega-3 Maximum Triple Strenght. Хранителната добавка е с максимално съдържание на омеги. Способността им да преминават кръвно-мозъчната бариера дава възможност за участие в синтез на мозъчни трансмитери. Последните са отговорни за състоянията на тревожност, потиснато настроение, апатия, адинамия, отпадналост, нарушена концентрационна способност, проблеми със съня и др. Поддържането на наднормено тегло, в ситуация на хроничен стрес, е част от т.н  хипоталамична дисфункция или генерализирано тревожно разстройство. За потенциране ефекта на мастните киселини е уместно добавяне на L-Tryptophan. Tой принадлежи към групата на есенциалните аминокиселини. Те са жизнено важни за множество синтезни процеси в организма, включително продуциране на мозъчни трансмитери. Препоръчвам 1 капсула дневно непосредствено преди сън в продължение на 3-4 месеца.

    Оставам на разположение.
    Пожелавам успех!
    Д-р Йовчева

    # 124
    • Мнения: 99
    На какво може да се дължи ускорен пулс след хранене? Обикновено е около 65-70, след храна се покачва до 90 в седнало положение и липса на физическа активност.
    Освен повишен холестерол и нисък витамин Д, останалите ми кръвни стойности са в норма.

    Здравейте!

    След нахранване  се наблюдава частично преразпределяне на кръвообращението към съдовия сплит на гастроинтестиналния тракт. От физиологична гледна точка това е необходимо с цел активиране на храносмилането. При баланс между симпатикус и парасимпатикус /двата дяла на вегетативната нервна система/ това нормално не се усеща като субективно възприятие. При различни форми на вегетативна дистония и тревожност, тахикардията създава неприятни палпитации върху гръдната стена. Обикновено сърцебиенето се придружава от други невротични прояви /например раздразнителност, потиснатост, избухливост, променливо настроение, проблемна концентрация, нарушения на съня и др./.  Ако това мое предположение е Ваш вариант, информирайте ме за състоянието си, за да дам конкретни препоръки за поведение. За цялостна преценка на проблема е нужна и информация за възраст, придружаващи заболявания, констатирани от медицински специалист. Моля, приложете резултатите от лабораторните изследвания на липидния профил. От значение за правилния подбор на суплементите са холестероловите фракции.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева
    Благодаря за отговора! Нямам заболявания или някой от изброените симптоми



    Здравейте!

    Лабораторната констелация на мастния профил категорично говори за съпътстваща дислипидемия. Проблемът заслужава внимание и изисква адекватна терапия поради сърдечно-съдов риск. При дълга давност на нарушенията настъпват атеросклеротични промени в кръвоносните съдове. Последните често стават причина за нарушения в сърдечния ритъм, включително обуславят тахикардии. Препоръчвам продължителен курс със Sytrinol 300 mg. Хранителната добавка представлява комбинация от цитрусови екстракти и палмово масло и има доказана ефективност главно по отношение редуциране нивата на т.н “лош холестерол”/LDL-холестерол/. Практически наблюдения го определят като главен рисков фактор за съдови инциденти. Паралелно с него е уместен  суплемент, стимулиращ чернодробната детоксикация и секреция като Aloe Vera Juice Lily of the desert- 3x30 мл 30 минути преди хранене.

    Оставам на разположение при възникнали въпроси.
    Д-р Йовчева

    # 125
    • Мнения: 99
    Здравейте! Дъщеря ми е на 13 години, като менструацията й дойде за пръв път преди 3 години. Винаги е била нередовна - според статистиката в календарчето й, на всеки 28-41 дни, средно на 34 дни. Кърви обилно, без болка. Ръст 162 см, тегло 56 кг. Родена е със секцио заради седалищно предлежание, с тегло 2150 г в 36 г.с. Миналата седмица й правихме ПКК - всичко е в норма. От около 2 години е с омазняване на косата и акне. Нормално ли е все още да не се е регулирал цикълът или трябва да посетим ендокринолог и/или гинеколог?

    Здравейте!

    Нормално менархе /първа поява на менструален цикъл/ е късна пубертетна проява. Възможно е това да се дължи на наследствена предопределеност и да не е свързано с конкретен проблем, но задължително изисква съответни изследвания и консултации за уточнение. Първоначално предлагам изходна лабораторна диагностика, която да ориентира към по-нататъшно поведение. При подобен род проблеми ПКК обикновено не дава отклонения и не може да бъде критерий за оценка. Препоръчвам изследване на FSH, LH, DHEA-S, SHBG, HOMA index, пролактин, TSH.

    Очаквам резултати!
    Д-р Йовчева

    # 126
    • Мнения: 99
    Здравейте имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.

    Здравейте!

    Правилното лечение изисква точна диагноза. В тази връзка моля да направите някои уточнения относно проявленията при Вас на “забавен метаболизъм”- нередовна дефекация, наднормено тегло или затлъстяване, понижена функция на щитовидната жлеза /хипотиреоидизъм/. Необходимо е да приложите и направените изследвания, за да се прецени имат ли пряко отношение към проблема и дали са достатъчен критерий за преценка. Изисквам резултати за TSH с цел оценка на щитовидната функция, както и FSH, LH, естрадиол, HOMA index, DHEA-S, SHBG. Последните се налага с оглед рецидивиращи овариални кисти и изключване на ПКОС като причина за проблемите. Очаквам резултати, като до тогава препоръчвам старт с цялостна детоксикация на организма с Aloe Vera Gel Lily of the desert- 3x30 мл дневно и възстановяване на чревната флора със симбиотик Fortify Optima Advanced Care Probiotic- 1капсула дневно в продължение на 3-4 месеца.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева

    # 127
    • Мнения: 99
    Здравейте д-р Йовчева, бихте ли коментирала следните изследвания (става въпрос за мъж):
    TSH - 2.43 uU/mL - реф. ст/ст - 0,27-4,2
    LH - 2.1 U/L - реф. 1,7-8,6
    FSH - 0.7 U/L - реф. 1,5-12,4
    Пролактин - 649 mU/L - реф. 84-324
    Тестостерон - 24,74 nmol/L - реф. 8,64-29
    Бета ЧХГ/HGG+b - реф. 31.3 mU/mL - 0-2
    Inhibin B  9,8 pg/mL-реф. 25-325
    AMH 1.46 ng/mL - реф. 0,6-17,7
    AFP - 1.9 U/mL - реф. 0-6,9
    Много благодаря!!! Ако може да ме насочите към специалист.

    Здравейте!

    Лабораторната констелация, която сте приложили следвайки логиката на разсъждение, вероятно е целяла оценка на репродуктивните способности на мъжа. Референтните стойности на хипофизарния хормон TSH съответстват на нормална щитовидна функция. Ако кръвната проба за пролактин е взета съобразно изискванията /след 30 минутен покой/ се изисква задължително уточнение на причината за хиперпролактинемията- функционална или органична /наличие на пролактином/. Това е от значение за по-нататъшно терапевтично поведение. Повишените пролактинови нива потискат половите хормони и това може да се окаже причина за хипогонадизъм. Нормалните тестостеронови нива не могат да бъдат интерпретирани като абсолютен показател за нормална андрогенна активност, тъй като биологично активната субстанция е свободен тестостерон. Антимюлеровият хормон при мъже няма диагностична стойност поради факта, че нивата му достига максимални стойности през първата година след раждането след което намаляват. Нормалните стойности на AFP /алфа-фетопротеин/, повишени  главно при чернодробни и тестикуларни тумори, практически отхвърлят тези възможности. Ключова е комбинацията FSH и Inhibin B. Последният е много актуален показател за оплодителната способност, която според резултата е нарушена или липсваща.

    Оставам на разположение при възникнали въпроси.
    Д-р Йовчева

    # 128
    • Мнения: 99
    Здравейте доктор Йовчева. Вчера си правих изследвания на щитовидната жлеза, може ли да коментирате изследванията? Благодаря!

    Здравейте!

    Приложената от Вас лабораторна констелация сочи нормална функция на щитовидната жлеза и отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото. Статистически проучвания показват, че придържане на хипофизарния хормон TSH към долна референтна граница е свързано с намален сърдечно-съдов риск. Граничните титри на антителата /МАТ/ при здрави лица са без клинично значение. За цялостна оценка на жлезата в допълнение препоръчвам ехографска диагностика за определяне размери и визуализация на кистични, възловидни /нодозни/ структури, калцификати.

    Оставам на разположение при възникнали въпроси.
    Д-р Йовчева

    # 129
    • Мнения: 99
    Благодаря ви ! А да продължа ли приема на сайкъл баланс след като закупя Myo-Inositol Complex , понеже ще правим инвитро и също и да продължа ли метфогамата 1000 ??

    Здравейте!

    Препоръчаният подход с Myo-Inositol Complex  не изисква паралелен прием на CycleBalance. Последният включва в състава си само мио-инозитол и фолиева киселина, но не и Д-хиро-инозитол за разлика от комплексната форма. Поради някои нежелани ефекти на Метфогама също предлагам да заложите на съчетанието на суплементи.

    Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
    Д-р Йовчева

    # 130
    • Мнения: 99
    Здравейте, д-р Йовчева. След раждането на всяко от децата ми напълнявам докато кърмя. При приключване на кърменето бавно започвам да си връщам предишната фигура. След третото раждане и кърмене обаче, стоя вече половин година на същите килограми, свалям по много малко с трудност и после отново си ги връщам. Предполагам, че и с напредването на възрастта отслабването става доста по-трудно. Въпросът ми е трябва ли да се притеснявам за инсулинова резистентност (или диабет), предвид, че имах гестационен диабет с последната бременност (също съм фамилно обременена) и също за какви симптоми да следя и евентуално какви изследвания да направя? Как бих могла да си помогна в процеса по отслабването? ИТМ ми е 27.5. Благодаря ви.

    Здравейте!

    Фамилната обремененост за захарен диабет и анамнезата за нарушена въглехидратна обмяна в периода на бременността задължават подробна лабораторна диагностика за оценка на риска. За да бъде потвърдено или отхвърлено това метаболитно заболяване първоначално препоръчвам изследване на гликиран хемоглобин. Той е сумарен показател за кръвно-захарните нива през последните 2-3 месеца. Стойности над 5.5% изискват орален глюкозо-толерантен тест. Последният представлява обременяване с глюкоза в хода на което се проследяват захарите в кръвта на 60 и 120 минута. Изследването се налага и поради факта, че при втори тип диабет обикновено липсва субективна симптоматика, характерна за инсулинозависимите форми. Наличието на инсулинова резистентност се определя от HOMA index. Като нормални се приемат показатели до 2.5.

    Очаквам резултати, за направя интерпретация и дам препоръки при необходимост.
    Д-р Йовчева

    # 131
    • Мнения: 2
    Здравейте! Бихте ли могли да коментирате изследванията ми?
    Това са от месец юни:

    А това от 10 юли:

    Означават ли, че имам хипотириодизъм и Хашимото? Необходимо ли е да приемам елтирокс? Препоръчително ли е да направя повторни изследвания? Какви добавки и витамини бихте препоръчали за прием и режим на хранене?

    През последните в месеца наблюдавам изменение в цикъла - леко по-обилено от обикновенно. Не чувствам умора, повече от обичайното след работен ден. Като цяло нямам проблеми със съня.

    Много благодаря!

    # 132
    • Мнения: 15
    Здравейте,
    Мисля, че имам 2 отделни проблема. Единия е, че като консумирам нещо със захар после ми се яде много сладко. Примерно когато си пия кафето със захар после цял ден търся нещо сладко, но когато го пия със захарин нямам такъв проблем. И втория е с окосмяването и кожата. Откакто родих януари миналата година имам по-видимо нежелано окосмяване и в същия момент като се епилирам косъмчетата се късат вместо да излизат от корен, все едно кожата ми е по-твърда и затова не успяват да излязат, а като се скъсат почват да растат по-бързо. Освен това косата ми капе, но сякаш не уредява, затова не знам дали е проблем.
    Според вас какви изследвания е добре да ми бъдат направени, без оглед на това дали се поемат от ЗК?
    Благодаря предварително!

    # 133
    • Мнения: 4 602
    Здравейте имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.

    Здравейте!

    Правилното лечение изисква точна диагноза. В тази връзка моля да направите някои уточнения относно проявленията при Вас на “забавен метаболизъм”- нередовна дефекация, наднормено тегло или затлъстяване, понижена функция на щитовидната жлеза /хипотиреоидизъм/. Необходимо е да приложите и направените изследвания, за да се прецени имат ли пряко отношение към проблема и дали са достатъчен критерий за преценка. Изисквам резултати за TSH с цел оценка на щитовидната функция, както и FSH, LH, естрадиол, HOMA index, DHEA-S, SHBG. Последните се налага с оглед рецидивиращи овариални кисти и изключване на ПКОС като причина за проблемите. Очаквам резултати, като до тогава препоръчвам старт с цялостна детоксикация на организма с Aloe Vera Gel Lily of the desert- 3x30 мл дневно и възстановяване на чревната флора със симбиотик Fortify Optima Advanced Care Probiotic- 1капсула дневно в продължение на 3-4 месеца.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева
    Здравейте д-р Йовчева, благодаря за отговора. Под забавен метаболизъм имам в предвид, че не свалям кг, а само качвам. Вече съм с много излишли и търся причина. Може би в честата поява на киста, от която почти през месец съм и с проблеми в цикъла. Нямам проблеми с констипация, от два месеца лекувам неизяснена  болка, която се мести в подбедрицата на крака. Преди година изследвах щитовидната жлеза и всичко беше в норма. Изследванията ми от 03.07.23 по някой от исканите от Вас показатели са както следва:
    НОМА индекс 2.7
    Естрадиол 1244.0
    Тестостерон 2.36
    LH 2.53
    FSH 4.54
    От скоро и не знам колко време да се пият, приемам корен див ям, тинктура( от котешка стъпка, тутра, невен, бял равнец), колаген. Мисля да включа и омега 3, но станаха много понеже за крака приемам Peanil и Целебрекс.
    Благодаря.

    # 134
    • Мнения: 1
    Здравейте д-р. Йовчева! Имам закъснение на месечният цикъл с 10 дни. Имам болки по целият стомах, също така и в гърдите. Приемам лекарства за разреждане на кръвта. Преди повече от 10 дни бях болна, приемах лекарства и прахчета за грип. Имали вероятност от бременност или това закъснение на месечният цикъл се дължи на това, че съм била болна?

    # 135
    • Canada
    • Мнения: 3 466
    Здравейте, д-р Йовчева!

    Първо искам да Ви благодаря за предоставената възможност за консултация!

    Моля за коментар на следните резултати :
    Скрит текст:
    4 дни преди цикъл


    На трети ден от цикъл




    3-4 месеца по-късно



    И малко предистория: прогресивно натрупване на тегло от 2018 г. насам, основно в корсетната област. Умора, липса на енергия, депресивност, тревожност. Отчетлива естрогенна доминантност, маточни фиброми, фиброзна тъкан на гърдите, кортизол от години на горната граница, обилни и съкратени цикли напоследък.

    До 2018 година бях мн активна физически - силови тренировки до претрениране + бърнаут.  

    Оттогава се опитвам да си възстановя баланса, но времето не работи в моя полза 😊 Дълги години се хранех без глутен, захар и млечни. Напоследък си позволявам, но са по скоро изключение в менюто ми, не постоянно присъствие. В дни със силен стрес и умора изпитвам осезаем глад за бързи въглехидрати.

    От около два месеца приемам Естросенс на Natural factors, имам значително подобрение в ПМС симптомите и обилното кървене. Ползвам и биоидентичен прогестерон.
    За щитовидната периодично приемам селен, цинк, л-тирозин, вит Д3, вит А, Е, С. Физическа активност : час ходене всеки ден, 3-4 силови тренировки седмично.

    Въпреки усилията ми е трудно да се отърва от излишните килограми. Какво бихте препоръчали, къде греша?

    Благодаря предварително!

    Последна редакция: нд, 23 юли 2023, 12:27 от Foncé

    # 136
    • Мнения: 79
    Здравейте!
    На 47 г. съм. Нямам цикъл от година и половина. През тази седмица на рутинен профилактичен преглед се видя удебелена лигавица на матката - 8 мм. Гърди и яйчници са ОК. За неудобствата на менопаузата си самоназначих Витекс, Фемибаланс и масло от вечерна иглика. Пия ги от пет месеца. Гинекологът ми изписа Дуфастон. Каза ми след като приключи, предизвиканата от Дуфастонса менструация, да отида на преглед, за да видим как е лигавицата.
    Трябва ли да спра да пия Витекса, вечерната иглика и Фемибаланс? Възможно ли е някоя от тези добавки да е предизвикала удебеляването на лигавицата? Притесних се и изобщо не коментирах този момент с лекаря си.

    # 137
    • Мнения: 376
    Какви витамини бихте ми препоръчали и каква фолиева киселина също , на коя фирма . Предстои ни инвитро има ли специални витамини да се подготвя с ПКЯ съм .

    # 138
    • Мнения: 6
    Здравейте ,извинете ме не уточних .Направени са в фоликулна фаза 3 ден ..Гинекологьт ме насочи към тези изследвания ,при последният преглед преброени 8 антрални незнам дали са добре за вьзраста ми ???Иначе аз исках да разбера дали има вероятност от предменопауза при мен защото последните 9 месеца ми се скьси от 4 дни на 3 дни цикъла ..Но количеството е същото .Пуснах и щитовидна изпращам ви ги ..Иначе оплаквания нямам просто намалено сексуално желание и малко умора .Имам и дефицит на Д3 и сьщо да уточня че този месец ми дойде по рано на 18 ден имах доказана овулация ранна на 5 ден .Дойде ми след тренировка ,тренирам 3 пьти в седмица с тежести как мислите какво се случва .И последно да подчертая че близо година пиех витамин С 1200 без да прекьсвам отгогава започнаха тези аномалии .Да не би да сьм прекалила .Благодаря ви

    # 139
    • Мнения: 4
    Здравейте,
    На 52 години съм, от 10 месеца нямам цикъл. Общо взето нямам типичните оплаквания свързани с менопаузата като горещи вълни, напрежение, наднормено тегло. С изключение на съня. Заспивам бързо, но много често към 2 - 3 часа през нощта се будя и след това не мога да заспя почти до сутринта. Изградила съм режим да лягам по едно и също време, отделям по половин час всяка сутрин за спорт, ходя пеша при всяка възможност. Приемала съм мелатонин, но в момента не намирам ефект. Какво бихте препоръчали за този проблем? Предварително благодаря!

    # 140
    • Мнения: 129
    Здравейте д-р Йовчева!
    От години имам разбутване в хормоните, но естрадиола с всяка изминала година намалява ( сега съм на 25 г.). От референтни стойности 114-332, моят е - 108. Имам ежемесечно забавяне на цикъла, пъпки по лицето и повишено окосмяване, но андрогените за момента не са извън референтни стойности. Моля, препоръчайте как да се покачи малко естрадиола?

    # 141
    • Мнения: 99
    Здравейте д-р Йовчева, имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.
    Допълвам си въпроса, че още няма отговор. Пия хранителни добавки :омега 3, див ям (корен от див картоф) Пеанил (Peanil), Definax 200(за болки в крака) + Колаген. Храня се предимно с млечни храни, плодове, риба и салати, не ям месо.

    Здравейте!

    В предходния си отговор към Вас дадох конкретни наставления за поведение и очаквам прилагането на резултатите от изискваните изследвания. Що се отнася до изброените хранителни добавки, които приемате, нямат пряко отношение към овариалната кистоза и абдоминалното /коремно/ затлъстяване, а спомагателна роля. Принципно екстрактът от див ям в структурно отношение наподобява синтезирания от организма прогестерон и балансира естрогените, но няма доказана ефективност като самостоятелно средство за справяне с кистични дегенерации. Препоръчвам изключване на лактоза /млечни храни/ от диетичния режим.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева

    # 142
    • Мнения: 99
    Скрит текст:
    Скрит текст:
    Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


    Здравейте!

    Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
    За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева



    Това са антителата. Жена на 30 години. Изследванията са правени по повод на липса на тонус (физически и психически), непоносимост към охлаждане и ниски температури и оскъден и нередовен менструален цикъл. Също така въпросът ми към Вас е кои хормони не са оптимални, къде да се търси проблем - яйчници, щитовидна или хипофиза?

    Здравейте!

    Приложените резултати категорично отхвърлят автоимунен тиреоидит на Хашимото. Описаната симптоматика не насочва към хипофизарен проблем. Предлагам възможни варианти и препоръчвам изследване на антиовариални антитела, АМХ /антимюлеров хормон/, пролактин, гинекологичен преглед. АМХ е показател за фоликуларния резерв на яйчника. Хиперпролактинемията потиска половите хормони / естрогени/ и това резултира в нарушаване на менструалния цикъл. Оплакванията, които описвате припокриват дисфункция на вегетативната нервна система. Ако считате това за свой вариант моля, информирайте ме за подробности на състоянието- тревожност, адинамия, променливо настроение,нарушена концентрационна способност, нарушения на съня и др.

    Очаквам резултати!
    Д-р Йовчева
    Симптомите са само физически. Също така са постоянни, не са зависими от емоционални състояния.
    Пролактинът е нисък ( 86 при норма над 102 ) , при други изследвания е около долна граница. Същото се отнася и за LH и FSH.

    Здравейте!

    Моля да опишете физическите си симптоми, давност на оплакванията, прилагана терапия при наличие на такава и повлияване на симптоматаиката. Изпратите при възможност изискваните изследвания от предишния отговор към Вас. Приложете резултатите от LH и FSH.

    Оставам на разположение!
    Д-р Йовчева

    Последна редакция: вт, 25 юли 2023, 18:29 от bubanka

    # 143
    • Мнения: 99
    Здравейте, д-р Йовчева! Март месец ми откриха Хашимото, като TSH беше 8.4, а ТАТ над 350. Започнах Л-тироксин 25 мкг, след месец ми увеличиха на 50 и в момента съм на 75 мкг. Пролактинът също ми беше завишен до 800 и ме изпратиха на ЯМР, където не се откри нищо. Според вас каква е причината за високия пролактин? Тъй като с мъжа ми искаме да имаме дете тези стойности ме притесняват. Прикачвам снимка на последните изследвания, които са правени на 3ти ден от цикъла.Има ли нещо притеснително според вас? Благодаря!


    Здравейте!

    Хиперпролактинемията задължително изисква диагностично уточняване. Повишените стойности могат да бъдат причина за проблемно забременяване, тъй като пролактин притежава способност да потиска половите хормони. Принципно първичният хипотиреоидизъм може да бъде причина за това нарушение. Тъй като хормонът принадлежи към групата на стресовите хормони първоначално препоръчвам повторно измерване със съблюдаване на правилата /30 минутен покой на пациента преди вземане на венозна кръв, въздържане от полов контакт в продължение на три дни/.
    Има редица медикаменти, които при системна употреба повишават нивата. Такива са антидепресанти, невролептици, антиеметици, сърдечно-съдови средства /верапамил, спиронолактон/, омепразол, циметидин.
    Необходим е ехографски гинекологичен преглед за изключване на синдром на поликистичните яйчници. Такъв се налага поради възможна множествена овариална кистоза  при нормална хормонална констилация. Предлагам тези варианти като най-чести причини. Моля при съпътстващи психо-емоционални оплаквания да опишете подробно симптоматиката /възможна физиологична хиперпролактинемия/.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева

    # 144
    • Мнения: 99
    Д-р Йовчева на мен ще отговорите ли ..Моля за мнение на тези хормонални направени на 3 ден от цикъла и сьм на 38 години

    Здравейте!

    Лабораторните показатели никога самостоятелно не са достатъчен критерий за цялостна преценка. Те само потвърждават или отхвърлят предположение за конкретна диагноза. Практически това изисква подробна анамнеза за проблема /оплаквания, давност, прилагано лечение, ефект от него и т.н/, т.е уточняване на повода за изследване. Подходът се налага поради факта, че не винаги при даден клиничен проблем реагира даден показател и в същото време не е сигурно дали са назначени точните маркери. Моля да ме запознаете с тези подробности, за да изразя конкретно мнение. Принципно приложената лабораторна констелация се назначава с цел оценка фертилната способност и изключване на ПКОС.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева

    # 145
    • Мнения: 99
    Скрит текст:
    Здравейте аз също ще Ви помоля за мнение.
    Аденом на надбъбречна жлеза.
    По изследванията лекарите казват, че са добре, но аз виждайки подчертаните от мен стойности Не мисля, че са в норма.

    За ЩЗ, също казват, че всичко е наред, но ... незная. В смисъл при тези данни с възли бих искала и Вашето мнение.



    Последните изследваня са от общинска не болнична лаболатория


    Благодаря Ви за отделеното време.

    Здравейте!

    Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, показва нормална функция и отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото. За цялостна оценка на ендокринната жлеза в допълнение препоръчвам ехографска диагностика. Тя дава представа за големина, наличие на кистични, нодозни формации/ възли/, калцификати.
    Надбъбречните аденоми най-често представляват случайна находка, открита при образно изследване по друг повод. По тази причина се наричат още инциденталоми. При установяване на същите задължително се проверява хормонална им активност. Цели се изключване на синдром на Кон /повишена секреция на алдостерон/, феохромацетом /повишена секреция на катехоламини от надбъбречната сърцевина/ и синдром на Кушинг /повишена секреция на кортизол/. Приложените резултати при Вас отхвърлят хормонална активност, т.е и трите възможни варианта. Същността на подчертания дексаметазоновия тест  е да провери интактността  на обратната връзка кортизол- АКТХ. При наличие на супресия /намаляване на кортизоловите нива от изходните/ тя се счита за съхранена.

    Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
    Д-р Йовчева

    Последна редакция: вт, 25 юли 2023, 18:29 от bubanka

    # 146
    • Мнения: 4 602
    Здравейте д-р Йовчева, имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.
    Допълвам си въпроса, че още няма отговор. Пия хранителни добавки :омега 3, див ям (корен от див картоф) Пеанил (Peanil), Definax 200(за болки в крака) + Колаген. Храня се предимно с млечни храни, плодове, риба и салати, не ям месо.

    Здравейте!

    В предходния си отговор към Вас дадох конкретни наставления за поведение и очаквам прилагането на резултатите от изискваните изследвания. Що се отнася до изброените хранителни добавки, които приемате, нямат пряко отношение към овариалната кистоза и абдоминалното /коремно/ затлъстяване, а спомагателна роля. Принципно екстрактът от див ям в структурно отношение наподобява синтезирания от организма прогестерон и балансира естрогените, но няма доказана ефективност като самостоятелно средство за справяне с кистични дегенерации. Препоръчвам изключване на лактоза /млечни храни/ от диетичния режим.

    Оставам на разположение.
    Д-р Йовчева
    Здравейте д-р Йовчева, благодаря за отговора. Под забавен метаболизъм имам в предвид, че не свалям кг, а само качвам. Вече съм с много излишли и търся причина. Може би в честата поява на киста, от която почти през месец съм и с проблеми в цикъла. Нямам проблеми с констипация, от два месеца лекувам неизяснена  болка, която се мести в подбедрицата на крака. Преди година изследвах щитовидната жлеза и всичко беше в норма. Изследванията ми от 03.07.23 по някой от исканите от Вас показатели са както следва:
    НОМА индекс 2.7
    Естрадиол 1244.0
    Тестостерон 2.36
    LH 2.53
    FSH 4.54
    От скоро и не знам колко време да се пият, приемам корен див ям, тинктура( от котешка стъпка, тутра, невен, бял равнец), колаген. Мисля да включа и омега 3, но станаха много понеже за крака приемам Peanil и Целебрекс.
    Благодаря.

    # 147
    • Мнения: 964
    Скрит текст:
    Здравейте аз също ще Ви помоля за мнение.
    Аденом на надбъбречна жлеза.
    По изследванията лекарите казват, че са добре, но аз виждайки подчертаните от мен стойности Не мисля, че са в норма.

    За ЩЗ, също казват, че всичко е наред, но ... незная. В смисъл при тези данни с възли бих искала и Вашето мнение.



    Последните изследваня са от общинска не болнична лаболатория


    Благодаря Ви за отделеното време.

    Здравейте!

    Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, показва нормална функция и отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото. За цялостна оценка на ендокринната жлеза в допълнение препоръчвам ехографска диагностика. Тя дава представа за големина, наличие на кистични, нодозни формации/ възли/, калцификати.
    Надбъбречните аденоми най-често представляват случайна находка, открита при образно изследване по друг повод. По тази причина се наричат още инциденталоми. При установяване на същите задължително се проверява хормонална им активност. Цели се изключване на синдром на Кон /повишена секреция на алдостерон/, феохромацетом /повишена секреция на катехоламини от надбъбречната сърцевина/ и синдром на Кушинг /повишена секреция на кортизол/. Приложените резултати при Вас отхвърлят хормонална активност, т.е и трите възможни варианта. Същността на подчертания дексаметазоновия тест  е да провери интактността  на обратната връзка кортизол- АКТХ. При наличие на супресия /намаляване на кортизоловите нива от изходните/ тя се счита за съхранена.

    Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
    Д-р Йовчева

    Много Ви Благодаря за отговора.
    Т.е от написаното Ви последно изречения да разбирам ли, че са нормални тези стойности макар и на мен да ми изглеждат под норма. Извинете за невежеството.

    Прикачила съм и опис на ехография на ЩЗ от която нищо не разбирам освен че имам малки възли и трябва да се наблюдавам но незная през какъв период от време.

    Последна редакция: вт, 25 юли 2023, 18:30 от bubanka

    # 148
    • Мнения: 1
    Здравейте д-р Йовчева, имам неразположения преди или след менструация. Чувствам се отпаднала, вие ми се свят, гадими  се, спи ми се постоянно, причернявами ми, главоболие имам,всеки шум ме дразни.  Гинеколозите при който съм ходила ми изписват противозачатъчни,който пък немога да пия, защото от тях пък ми става още по-зле, ставам и нервна. Цикълът ми е продължителен 4 дни ми тече обилно, 6 оскъдно. Какво бихте ме посъветва ли да приемам за да се чувствам добре през тези дни?

    # 149
    • Мнения: 3
    Здр бремена сам направих изследвания на щитовидната железа на 15 седмица пия L- tiroks 100ml какво мислите даитеми савет писах ви но нямам отговор надявам се дами отговорите

    # 150
    • Бургас
    • Мнения: 4 074
    Здравейте, д-р Йовчева, въпросът ми е има ли нещо притеснително в тези резултати на сина ми- 21год., лекарят, който е посетил, му е казал, че не са съвсем ОК, но засега да не се притеснява, а да ги повтори след 6 месеца и пак да го посети
    fT3                 2.390 pg/ml        1.580-3.910
    TSH               1.830 uIU/ml       0.510-4.940
     fT4                0.890 ng/dl          0.700-1.480
    TAT anti-Tg   6.25 IU/ml            <4.11
    Testosterone 5.29  uIU/ml       2.40-8.70
    Total b-HCG  <1.20  mIU/ml     <5
    LH                   3.4  mIU/ml        0.57-12.07 
    FSH                 1.53  mIU/ml      0.95-11.95
    Estradiol          20 pg/ml            11-44
    MAT anti-Tpo 0.2 IU/ml            0-5.61 
    Prolactin          9.92 ng/dl           3.46-19.40
    DHEA-S04     225 ug/dl             238-539

    # 151
    • Мнения: 36
    Здравейте, д-р Йовчева. Ще помоляза коментар на тези резултати.


    Имах до скоро хиперфункция на щитовидната жлеза и ендокриноложката при която ходя се стреми да мина в хипофункция и да пия л тироксин и тирозол. Не знам влияят ли се тези хормони от проблем със щитовидната жлеза.

    # 152
    • Мнения: 115
    Здравейте, Д-р Йовчева! Не зная дали имам хормонален проблем(преди като съм изследвала ТСХ и полови хормони не съм имала проблеми), но 2-3 години след раждането се завърна болезнения цикъл и гаден ПМС. 1 седмица преди цикъл ми става много напрегнато и бих казала 2-3 дни дори тревожност ми се появява. С какво мога да облекча ПМС-а? Вече като ми дойде цикъла ми минава тази напрегнатост.

    Благодаря предварително за отделеното време и отговор.

    # 153
    • Мнения: 99
    Здравейте, д-р Йовчева! От години имам кафяво зацапване преди цикъл, което продължава около 4-5 дни. При последния преглед при гинеколог, направихме курс с утрогестан преди цикъл и зацапването липсваше, от което докторът заключи, че е нисък прогестерон. Въпросът ми е, има ли някаква хранителна добавка, която да приемам, за да се регулира този хормон? Освен това напоследък съм и доста нервна, раздразнителна и уморена. Ще съм благодарна за насоки, благодаря!

      Здравейте!

      Принципно кафявото генитално зацапване се свързва с прогестеронов дефицит. Хормонът на жълтото тяло е единствения, който балансира естрогените /женски полови хормони/. Поради тази причина разбирате, че проблемът може да се дължи и на излишък на естрогени /хиперестрогенизъм/. За точна преценка препоръчвам лабораторно измерване на естрадиол и прогестерон. Проба от първият хормон се назначава във фоликуларна фаза на менструалния цикъл /3-5 ден от началото на менструалното кървене/, а за прогестерон- в лутеална фаза /7 дни преди датата на очакваното кървене/. Екстрактът от див ям Wild Yam 425 mg в структурно отношение наподобява синтезирания от организма хормон.

      Оставам на разположение. Очаквам резултати.
      Д-р Йовчева

      # 154
      • Мнения: 99
      Здравейте! Имам назначени полови хормони, които се правят на третия ден от цикъла. Само че моят цикъл започва със зацапване, което продължава няколко дни. Бихте ли ми казали този трети ден от първото зацапване ли се брои или от същинското кръвотечение? Благодаря предварително!

      Здравейте!

      Трети ден от менструален цикъл съответства на фоликуларна фаза. Като първи ден се приема денят на същинското кървене.

      Хубав ден!
      Д-р Йовчева

      # 155
      • Мнения: 99
      Здравейте! Бремена съм в 15 седмица. Това са ми изследванията на TSH. Казаха ми, че ми е нисък. Пия Л тироксин 100 мл, трябва ли да увелича дозата?


      Скрит текст:
      Zdr bremena sam v 15 sedmica Tova Sami isledvaniqta ot "th" kazahami Che mie nisak piq L tiroksin 100ml trqbvali da ovilicha dozata

      Моля, пишете на кирилица!
      модератор


      Здравейте!

      Дозировката на Л-Тироксин се определя от стойността на хипофизарния хормон TSH. Той контролира дейността на щитовидната жлеза. Регулацията се осъществява на принципа на отрицателна обратна връзка, т.е с повишаване на дозата на синтетичния хормон, TSH намалява и обратно. Към момента референтните стойности показват адекватно ниво на заместване и това практически не налага повишаване на дозата.

      Оставам на разположение при възникнали въпроси.
      Д-р Йовчева

      # 156
      • Мнения: 376
      Здравейте , д-р Йовчева колко хапчета мога да приемам от добавката myo inositol compleks на ден .

      # 157
      • Мнения: 290
      Здравейте, д-р Йовчева! От години имам кафяво зацапване преди цикъл, което продължава около 4-5 дни. При последния преглед при гинеколог, направихме курс с утрогестан преди цикъл и зацапването липсваше, от което докторът заключи, че е нисък прогестерон. Въпросът ми е, има ли някаква хранителна добавка, която да приемам, за да се регулира този хормон? Освен това напоследък съм и доста нервна, раздразнителна и уморена. Ще съм благодарна за насоки, благодаря!

        Здравейте!

        Принципно кафявото генитално зацапване се свързва с прогестеронов дефицит. Хормонът на жълтото тяло е единствения, който балансира естрогените /женски полови хормони/. Поради тази причина разбирате, че проблемът може да се дължи и на излишък на естрогени /хиперестрогенизъм/. За точна преценка препоръчвам лабораторно измерване на естрадиол и прогестерон. Проба от първият хормон се назначава във фоликуларна фаза на менструалния цикъл /3-5 ден от началото на менструалното кървене/, а за прогестерон- в лутеална фаза /7 дни преди датата на очакваното кървене/. Екстрактът от див ям Wild Yam 425 mg в структурно отношение наподобява синтезирания от организма хормон.

        Оставам на разположение. Очаквам резултати.
        Д-р Йовчева
        Много благодаря за отговора, ще изследвам тези хормони и ще върна резултати!

        # 158
        • Мнения: 964
        Здравейте, детето ми е на 15 години има цикъл от 12 годишна, нещото което ме притеснява е че понякога и а между циклите зацапвания по 4-5дни особено като се претовари ( примерно този месец ходеше на фитнес) . Нормално ли е това? Детето не води полов живот.
        Благодаря.

        # 159
        • Мнения: 31
        Здравейте, д-р Йовчева. Бихте ли споделили на какво могат да се дължат толкова драстично завишени нива на естрадиол и прогестерон изследвани на 21 ден, 8 дни след пик на LH и предполагаемо 7 дни след овулация. Жена на 31 години съм. Доста притеснителни ми изглеждат стойностите на Е2, а в близките 2 седмици не успявам да запиша преглед и ще се радвам да споделите мнение.

        # 160
        • Мнения: 256
        Д-р Йовчева, на какво може да се дължи честото уриниране преди цикъл? Аз съм в преждевременна менопауза и на хормонална терапия, на 40 години?
        Благодаря

        # 161
        • при късмета
        • Мнения: 24 051
        Здравейте! Аз съм с тежък ПМС, изразяващ се в болки в кръста и мигренозно главоболие. Преди около година и периода на цикъла много се скъси, всеки път ми подраняваше с по 4 дни и повече. Специалист ме посъветва да взимам масло от вечерна иглика и от тогава го приемам на график 3 месеца го взимам и 2-3 месеца почивам. Приемах по 2 капсули от по 500 мг. дневно. От Revita.bg  бяха така любезни да ми изпратят техния еквивалент https://revita.bg/shop/evening-primrose-iglika-maslo-1300-mg-60- … 2d7b16dd068b25702
        Предимствата според предишния продукт, който използвах са, че този капсулите са по 1300 мг. и мога да взимам една дневно. Докато не започнах го да приемам нямах никакъв опит с хранителни добавки и ми беше трудно да следя приема. Нищо, че не е лекарство, се чувствах като някоя баба с таблетките. Пък пих ли го, пък забравих ли го, голям зор докато свикна. Сега с по 1 дневно е по-лесно. Дозата пак излиза малко по-висока, но добре ми се отрази. Преди и по някоя друга пъпка ми излизаше по време на ПМС, сега значително намаляха. Единствения му недостатък е, че е голяма капсулата и лично за мен, малко по-трудна за приемане. Но това, че е веднъж дневно, оределено компенсира.
        Имам проблеми и с повечето големи стави, в тази насока не мога да дам отзиви, че продукта на Ревита го ползвам от 3 седмици, а тази година е изключително влажна и няма спасение от ревматоидните болки. Смятам да го продължа на есен и се надявам по-силната концетрация, в сравнение с това, което до сега съм ползвала и там да има ефект. Като цяло съм доволна от маслото от вечерна иглика на Revita.bg

        # 162
        • Мнения: 674
        Здравейте!
        Родих преди почти 5 месеца и кърмих до преди 2 дни. Имам следродилна депресия и посещавам психолог, но съм чувала че може да се дължи на хормонални проблеми. Вярно ли е? И кога и кои хормони трябва да се изследват, за да се установи дали има някакъв проблем?
         Предварително благодаря!

        # 163
        • Мнения: 924
        Здравейте д-р Йовчева, преди 4 години по спешност претърпях овариохистеректомия. Тогава бях на 44 години, започнах да пия клименум за 6 месеца и след това продължих на фемовита без прекъсване до настоящият момент. Не приемам други лекарства,  чувствам се добре, въпросът ми е колко дълго мога да пия фемовита и безопасен ли е приемът и .

        # 164
        • Мнения: 4 606
        Здравейте, д-р Йовчева! Ще се радвам на коментар и на моите изследвания, които си направих днес, тъй като в понеделник съм на преглед при кардиолог и ендокринолог, но Вашето мнение също ще ми е полезно.

        За инсулина и пикочната киселина съм наясно, постепенно ми спадат стойностите, така че съм на прав път, а и Вие ми дадохте вече съвети за хранителни добавки, които да приемам.
        Витамин D също ми е на долна граница, но доскоро беше много по-нисък, така че и там имам подобрение, надявам се да става още по-добре. Използвам спрей на Better You 3000 + K2.

        Като гледам и желязо ще трябва да приемам, тъкмо се опитвах да установя от какво са тези гадни симптоми, които изпитвам в последните няколко седмици, явно са от него. 😒 Мисля отново да се насоча към спрей на Better You, но ще видя какво ще ми предпише и ендокринолога. Вие имате ли някакви препоръки?

        Интересувам се за щитовидния профил най-вече, тъй като за първи път си пускам такива обстойни изследвания на жлезата и не съм много наясно.
        Също така, виждам, че и B12 ми е в долна  граница, според вас необходим ли е допълнителен прием или да се опитам с храната да си го набавя?
        Чудя се и за ниския HDL холестерол, освен с храни като авокадо, зехтин, ядки, има ли с какво да го повиша?
        Като цяло оплакванията ми са умора, сънливост, чувство за студ (не в жегите, но сега, както е по-хладно), голяма тревожност, ниско кръвно и бавен пулс, от няколко дни като че ли усещам и някаква тежест в сърдечната област, но не съм сигурна дали не е провокирана от силната тревожност.
        Благодаря предварително!

        Снимки на изследванията:

        Скрит текст:



        # 165
        • до морето
        • Мнения: 152
        Здравейте, д-р Йовчева!
        Синът ми е на 20 години, 170см и 51кг, изключително слаб. Чувства умора и лека депресия. Не консумира алкохол и напитки с кофеин. Храни се разнообразно и с нормален апетит. Ляга си в 23ч. Студент е и се справя отлично с обучението. Поради ниските килограми и умората пуснахме изследвания. Първите две са от миналата година, а последното от преди дни. Правен е и ЯМР с контраст на хипофизата и не се установи никакъв проблем. При кръвните изследвания поради факта, че има фобия от бодене на вени винаги е под стрес и пребледнял. Ендокринологът заключи, че високият кортизол може да е от това.
        Предлагат ни хоспитализация  в София, защото лекарят няма идея за повишените нива на останалите хормони.
        Приема спрей с вит. D поради ниските нива.

        # 166
        • Мнения: 1
        Здравейте, д-р Йовчева!
        Имам въпрос за дъщеря ми.Тя е на 27 г.Все още не е омъжена.Живее при нас.От три години насам пие много вода(15-18литра) и естествено ходи в тоалетната през 20 Мин.Тя е безработна.Нощем няма добър сън(явно заради пиенето на вода).А когато заспи се напикава.И то всяка нощ.Още в началото като започна това пиене на вода пуснахме изследвания на кр.захар.Нормални бяха.След известно време пуснахме стирилна урина да видим бъбреците как са.И там беше всичко нормално.Изследванията ги пускахме самите ние,а не личната лекарка.Но когато и ги показах тя каза,че всичко е на психогенна основа и да отидем на психиатър.Но дъщеря ми не искаше да ходи.През последната година обаче тя свали 10кг.От 50 стана 40кг.и това ме уплаши вече.Скоро писах в една фейсбук група за този проблем и повечето хора казаха,че има безвкусен диабет.Прочетох из интернет какво е безвкусен диабет и разбрах,че за това изследване е нужен престой в болница.Дъщеря ми не е осигурена,аз също съм безработна и нямаме възможност да плащаме.Въпроса ми е няма ли друг начин да се разбере дали е с такова заболяване?
        Благодаря ви предварително за отговора.
        Бъдете изобилно благословена във всяка област в, която имате липси.

        # 167
        • Варна
        • Мнения: 557
        Здравейте, д-р Йовчева! В последните 2-3 години при  профилактични изследвания си пускам и глюкоза и стойността варира между 6 и 7. Изследвания през месец април 2023 г. глюкоза - 6.96, холестерол общ - 5.76, холестерол HDL - 1.42, LDLc - 3.55, VLDL - 0.79, триглецириди - 1.73, чернодробни ГГТ - 65.33, АСАТ - 21.74, АЛАТ 36.04. Изследвания за хепатит В и С - отрицателни. През май месец пуснати изследвания от ендокринолог: ГTT глюкоза - 5,82; 10,17; 7,47. Гликиран хем. 5,56 %. ALAT - 52.91. Поставена диагноза - нарушен глюкозен толеранс. Лечение - диета, движение и хранителни добавки по мой избор. Явно, че раздвижването в стойностите на различните показатели са свързани. На 52 години съм, алкохол употребявам по малко, при повод. Не готвя мазно и пържено. В последните години имам натрупвания в областта на корема. Чувствам постоянна умора. С премахнат жлъчен мехур съм от 17 години.  Какъв е Вашият съвет, как мога да подпомогна правилното функциониране на организма и най-безболезнено да забавя задълбочаването на проблемите? Благодаря Ви!

        # 168
        • Мнения: 16
        Здравейте, д-р Йовчева! Март месец ми откриха Хашимото, като TSH беше 8.4, а ТАТ над 350. Започнах Л-тироксин 25 мкг, след месец ми увеличиха на 50 и в момента съм на 75 мкг. Пролактинът също ми беше завишен до 800 и ме изпратиха на ЯМР, където не се откри нищо. Според вас каква е причината за високия пролактин? Тъй като с мъжа ми искаме да имаме дете тези стойности ме притесняват. Прикачвам снимка на последните изследвания, които са правени на 3ти ден от цикъла.Има ли нещо притеснително според вас? Благодаря!


        Здравейте!

        Хиперпролактинемията задължително изисква диагностично уточняване. Повишените стойности могат да бъдат причина за проблемно забременяване, тъй като пролактин притежава способност да потиска половите хормони. Принципно първичният хипотиреоидизъм може да бъде причина за това нарушение. Тъй като хормонът принадлежи към групата на стресовите хормони първоначално препоръчвам повторно измерване със съблюдаване на правилата /30 минутен покой на пациента преди вземане на венозна кръв, въздържане от полов контакт в продължение на три дни/.
        Има редица медикаменти, които при системна употреба повишават нивата. Такива са антидепресанти, невролептици, антиеметици, сърдечно-съдови средства /верапамил, спиронолактон/, омепразол, циметидин.
        Необходим е ехографски гинекологичен преглед за изключване на синдром на поликистичните яйчници. Такъв се налага поради възможна множествена овариална кистоза  при нормална хормонална констилация. Предлагам тези варианти като най-чести причини. Моля при съпътстващи психо-емоционални оплаквания да опишете подробно симптоматиката /възможна физиологична хиперпролактинемия/.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        Благодаря за отговора, д-р Йовчева. Бях на УЗ преди 3 дни и няма кисти или поликистоза. Не приемам нито един от изброените от Вас медикаменти, а изследването на пролактина е правено многократно със спазване на условието за покой и полово въздържание и резултатът е винаги един и същ. Относно психо-емоционалните оплаквания - аз съм човек, който постоянно се тревожи за нещо дребно, но предполагам, че всеки е малко или много такъв, т.е. нямам особени проблеми и водя относително спокоен начин на живот. Бихте ли ме насочили какво мога да направя от тук нататък?

        # 169
        • Мнения: 99
        Здравейте! Бихте ли могли да коментирате изследванията ми?
        Това са от месец юни:

        А това от 10 юли:

        Означават ли, че имам хипотириодизъм и Хашимото? Необходимо ли е да приемам елтирокс? Препоръчително ли е да направя повторни изследвания? Какви добавки и витамини бихте препоръчали за прием и режим на хранене?

        През последните в месеца наблюдавам изменение в цикъла - леко по-обилено от обикновенно. Не чувствам умора, повече от обичайното след работен ден. Като цяло нямам проблеми със съня.

        Много благодаря!

        Здравейте!

        Приложената лабораторна констелация показва намалена функция на щитовидната жлеза в съчетание с Хашимото. По-точно се касае за т.н субклиничен или латентен хипотиреоидизъм. Последният се приема като такъв при стойности за TSH от 4 до 10 mIU/l. При този вариант е уместно ползването на суплемент. Колебанията в стойностите на хипофизарния хормон при двете различни измервания /нормално и завишено/ са много характерни за наличието на антитела. Препоръчвам ThyroVantage HT™ Thyroid Support. Тиреоидната формула е уместна главно поради съдържанието на йод и селен. Двата микроелемента участват в синтеза на щитовидни хормони. Първият от тях е субстрат, а селена допринася за периферната конверсия / превръщане/ на Т4 в Т3.

        Еднократно измерената кръвна захар в референтни граници самостоятелно не може да отхвърли категорично нарушение във въглехидратната обмяна. За целта са необходими постпрандиална захар /измерена два часа след нахранване/ и гликиран хемоглобин /показва сумарните кръвно-захарни нива през последните 2-3 месеца/.

        Еднократно измерената кръвна захар в референтни граници самостоятелно не може да отхвърли категорично нарушение във въглехидратната обмяна. За целта са необходими постпрандиална захар /измерена два часа след нахранване/ и гликиран хемоглобин /показва сумарните кръвно-захарни нива през последните 2-3 месеца/.
        Нормалните чернодробни ензими отменят активно заболяване и цитолиза на хепатицитите /структурните чернодробни клетки/.
        Принципно 17-ОН прогестерон се изследва при пациенти със съмнение за вродена надбъбречна хиперплазия, клинично проявяваща се с хирзутизъм /повишено окосмяване на нетипични места/, акне, нередовна или липсваща менструация, стерилитет.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 170
        • Мнения: 99
        Здравейте,
        Мисля, че имам 2 отделни проблема. Единия е, че като консумирам нещо със захар после ми се яде много сладко. Примерно когато си пия кафето със захар после цял ден търся нещо сладко, но когато го пия със захарин нямам такъв проблем. И втория е с окосмяването и кожата. Откакто родих януари миналата година имам по-видимо нежелано окосмяване и в същия момент като се епилирам косъмчетата се късат вместо да излизат от корен, все едно кожата ми е по-твърда и затова не успяват да излязат, а като се скъсат почват да растат по-бързо. Освен това косата ми капе, но сякаш не уредява, затова не знам дали е проблем.
        Според вас какви изследвания е добре да ми бъдат направени, без оглед на това дали се поемат от ЗК?
        Благодаря предварително!

        Здравейте!

        Задължително при проблема, който описвате, трябва да се изключи съпътстващ хиперинсулинизъм. За целта е необходимо изследване на HOMA index, кръвна захар, гликиран хемоглобин. Тъй като не уточнявате локализацията на окосмяването /на типични или нетипични места/ препоръчвам измерване на TSH, 17-ОН прогестерон, пролактин /пробата се взема след 30 минутен покой/, LH, FSH, свободен тестостерон, DHEA-S.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 171
        • Мнения: 99
        Здравейте имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.

        Здравейте!

        Правилното лечение изисква точна диагноза. В тази връзка моля да направите някои уточнения относно проявленията при Вас на “забавен метаболизъм”- нередовна дефекация, наднормено тегло или затлъстяване, понижена функция на щитовидната жлеза /хипотиреоидизъм/. Необходимо е да приложите и направените изследвания, за да се прецени имат ли пряко отношение към проблема и дали са достатъчен критерий за преценка. Изисквам резултати за TSH с цел оценка на щитовидната функция, както и FSH, LH, естрадиол, HOMA index, DHEA-S, SHBG. Последните се налага с оглед рецидивиращи овариални кисти и изключване на ПКОС като причина за проблемите. Очаквам резултати, като до тогава препоръчвам старт с цялостна детоксикация на организма с Aloe Vera Gel Lily of the desert- 3x30 мл дневно и възстановяване на чревната флора със симбиотик Fortify Optima Advanced Care Probiotic- 1капсула дневно в продължение на 3-4 месеца.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева
        Здравейте д-р Йовчева, благодаря за отговора. Под забавен метаболизъм имам в предвид, че не свалям кг, а само качвам. Вече съм с много излишли и търся причина. Може би в честата поява на киста, от която почти през месец съм и с проблеми в цикъла. Нямам проблеми с констипация, от два месеца лекувам неизяснена  болка, която се мести в подбедрицата на крака. Преди година изследвах щитовидната жлеза и всичко беше в норма. Изследванията ми от 03.07.23 по някой от исканите от Вас показатели са както следва:
        НОМА индекс 2.7
        Естрадиол 1244.0
        Тестостерон 2.36
        LH 2.53
        FSH 4.54
        От скоро и не знам колко време да се пият, приемам корен див ям, тинктура( от котешка стъпка, тутра, невен, бял равнец), колаген. Мисля да включа и омега 3, но станаха много понеже за крака приемам Peanil и Целебрекс.
        Благодаря.

        Здравейте!

        Добавянето на омега мастни киселини към комбинацията от суплементи не би допринесло пряко за редуциране на телесното тегло. След приложената от Вас лабораторна констелация,  препоръчвам акцентиране на вниманието върху хиперестрогенизма /завишен естрадиол/. Считам за по-уместен вариант използване на DIM, а не екстракт от див ям. В случая се касае не за дефицит на прогестерон, а за излишък на естрогени. DIM /дииндолилметан/ е хранителна добавка с действие на естрогенен блокер.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 172
        • Мнения: 99
        Здравейте д-р. Йовчева! Имам закъснение на месечният цикъл с 10 дни. Имам болки по целият стомах, също така и в гърдите. Приемам лекарства за разреждане на кръвта. Преди повече от 10 дни бях болна, приемах лекарства и прахчета за грип. Имали вероятност от бременност или това закъснение на месечният цикъл се дължи на това, че съм била болна?

        Здравейте!

        Принципно са еднакво вероятни и двата варианта. Най-достоверният начин за разграничаване е кръвен тест за изследване на човешки хорионгонадотропин /HCG/. Този хормон се продуцира от клетки на плацентата и притежава 99% чувствителност. Предимство пред уринния тест, който може да бъде направен в домашни условия, е позитивиране на резултата на 10-11 ден от зачеването /уринен тест 12-14 ден/.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 173
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева!

        Първо искам да Ви благодаря за предоставената възможност за консултация!

        Моля за коментар на следните резултати :
        Скрит текст:
        4 дни преди цикъл


        На трети ден от цикъл




        3-4 месеца по-късно



        И малко предистория: прогресивно натрупване на тегло от 2018 г. насам, основно в корсетната област. Умора, липса на енергия, депресивност, тревожност. Отчетлива естрогенна доминантност, маточни фиброми, фиброзна тъкан на гърдите, кортизол от години на горната граница, обилни и съкратени цикли напоследък.

        До 2018 година бях мн активна физически - силови тренировки до претрениране + бърнаут.  

        Оттогава се опитвам да си възстановя баланса, но времето не работи в моя полза 😊 Дълги години се хранех без глутен, захар и млечни. Напоследък си позволявам, но са по скоро изключение в менюто ми, не постоянно присъствие. В дни със силен стрес и умора изпитвам осезаем глад за бързи въглехидрати.

        От около два месеца приемам Естросенс на Natural factors, имам значително подобрение в ПМС симптомите и обилното кървене. Ползвам и биоидентичен прогестерон.
        За щитовидната периодично приемам селен, цинк, л-тирозин, вит Д3, вит А, Е, С. Физическа активност : час ходене всеки ден, 3-4 силови тренировки седмично.

        Въпреки усилията ми е трудно да се отърва от излишните килограми. Какво бихте препоръчали, къде греша?

        Благодаря предварително!

        Здравейте!

        Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, съответства на нормална функция и категорично отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото /отсъствие на антитела/. По тази причина тиреоидната жлеза отпада като причина за наднормено тегло.
        Принципно повишен сутрешен кортизол съответства на висок начален стрес на деня. По тази причина тестът няма особена практическа стойност. При съмнение за хиперкортизолизъм като причина за обезитас се назначава нощен плазмен кортизол. Не споделям за уместно прилагането на EstroSense. Хранителната добавка се прилага при пациенти с хиперестрогенизъм. При Вас липсва такъв. Останалите суплементи, които прилагате, също нямат пряко отношение към проблема. Изследване на 17-ОН прогестерон се изисква при съмнение за вродена надбъбречна хиперплазия, чиито проявления не припокриват симптоматиката, която описвате.
        Считам, че се касае за генерализирано тревожно разстройство или т.н хипоталамична дисфункция. Хипоталамусът е сложно устроена структура в централната нервна система, контролираща редица процеси, включително състоянието глад-ситост. В подкрепа на това предположение са ниските нива на тестостерон и DHEA-S, както и повишената потребност от консумация на сладки храни. В тази връзка препоръчвам терапия насочена към седиране /успокояване/ на нервната система.

        Оставам на разположение при възникнали въпроси.
        Д-р Йовчева

        Последна редакция: пн, 31 юли 2023, 16:35 от Жaклин

        # 174
        • Мнения: 99
        Здравейте!
        На 47 г. съм. Нямам цикъл от година и половина. През тази седмица на рутинен профилактичен преглед се видя удебелена лигавица на матката - 8 мм. Гърди и яйчници са ОК. За неудобствата на менопаузата си самоназначих Витекс, Фемибаланс и масло от вечерна иглика. Пия ги от пет месеца. Гинекологът ми изписа Дуфастон. Каза ми след като приключи, предизвиканата от Дуфастонса менструация, да отида на преглед, за да видим как е лигавицата.
        Трябва ли да спра да пия Витекса, вечерната иглика и Фемибаланс? Възможно ли е някоя от тези добавки да е предизвикала удебеляването на лигавицата? Притесних се и изобщо не коментирах този момент с лекаря си.

        Здравейте!
         
        Липсата на месечен цикъл от порядъка на година като правило се приема за настъпила менопауза, но е възможно и съществуване на друга причина за отсъствие на менструално кървене с такава продължителност /например психогенна аменорея при стрес, продължително лечение с антидепресанти и/или невролептици и др./. За ориентация в тази насока е важно да се знае изследван ли е FSH в този период. Ако стойностите му са в референтни граници, трябва да се търси друго обяснение за удебеляване на лигавицата. Принципно Витекс и Фемибаланс са хранителни добавки, предназначени за менопаузалния период, съдържат фитоестрогени и поради тази причина в комбинация биха могли да предизвикат измененията. Моля да ме информирате за резултат от FSH, евентуални проблеми в емоционалното състояние, прием на медикаменти.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 175
        • Мнения: 99
        Какви витамини бихте ми препоръчали и каква фолиева киселина също , на коя фирма . Предстои ни инвитро има ли специални витамини да се подготвя с ПКЯ съм .

        Здравейте!
         
        Приемът на витамини и фолиева киселина при подготовка за инвитро оплождане няма доказана ефективност. Препоръчвам Мио & D-хиро инозитол.  Хранителната добавка е напълно уместна за приложение при пациенти с поликистичен овариален синдром. Последният от своя страна е сред най-вероятните причини за безплодие при жени в репродуктивна възраст и представлява съчетание от нарушения на менструалните цикли, инсулинова резистентност, хиперандрогенемия /повишено ниво на мъжки полови хормони/ и поликистични яйчници. От изложението до момента разбирате, че намаляването на инсулиновата резистентност е от съществено значение за повлияване на състоянието. Съдържащият се инозитол в суплемента е с доказана ефективност в това отношение. Допълнително негово предимство е седиране на нервната система чрез повлияване синтеза на мозъчни трансмитери. Обичайната дозировка е 3x1 капсула дневно в продължение на не по-малко от 2-3 месеца.

        Пожелавам успех!
        Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
        Д-р Йовчева

        # 176
        • Мнения: 99
        Здравейте ,извинете ме не уточних .Направени са в фоликулна фаза 3 ден ..Гинекологьт ме насочи към тези изследвания ,при последният преглед преброени 8 антрални незнам дали са добре за вьзраста ми ???Иначе аз исках да разбера дали има вероятност от предменопауза при мен защото последните 9 месеца ми се скьси от 4 дни на 3 дни цикъла ..Но количеството е същото .Пуснах и щитовидна изпращам ви ги ..Иначе оплаквания нямам просто намалено сексуално желание и малко умора .Имам и дефицит на Д3 и сьщо да уточня че този месец ми дойде по рано на 18 ден имах доказана овулация ранна на 5 ден .Дойде ми след тренировка ,тренирам 3 пьти в седмица с тежести как мислите какво се случва .И последно да подчертая че близо година пиех витамин С 1200 без да прекьсвам отгогава започнаха тези аномалии .Да не би да сьм прекалила .Благодаря ви

        Здравейте!

        Предменопаузалният период е нормален за всяка жена и има индивидуална продължителност- от 4 до 10 години. За същинска менопауза се приема липсата на менструален цикъл в продължение на една календарна година и FSH над 40 UI/l при минимум две изследвания през поне 1 месец разстояние. Около 2-3 години преди настъпване на същинска менопауза започва намаление на три основни хормона- прогестерон, Инхибин Б, Антимюлеров хормон /АМХ/. Последният представлява много точен маркер за фоликуларния резерв на яйчника. Препоръчвам неговото изследване. Инхибин Б, на долна референтна граница, при Вас е индикатор за изчерпващ се яйчников потенциал. Намаленото либидо и адинамията са в подкрепа на този факт. Принципно не са препоръчителни при липса на индикации толкова продължители курсове с витамин С. Подкисляването на средата е в състояние да промени редица биохимични процеси в организма. Препоръчвам тримесечен курс с Natural Diosgenin Gel. Той съдържа екстракт от растението див ям, което в структурно отношение до голяма степен наподобява хормона прогестерон, синтезиран от организма. Паралелно с него е уместно включване на PhosphatidylSerine- 2x1 капсула дневно 3-4 месеца. Хранителната добавка участва в синтеза на мозъчните трансмитери и така седира /успокоява/ нервната система.

        Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
        Д-р Йовчева

        # 177
        • Мнения: 99
        Здравейте,
        На 52 години съм, от 10 месеца нямам цикъл. Общо взето нямам типичните оплаквания свързани с менопаузата като горещи вълни, напрежение, наднормено тегло. С изключение на съня. Заспивам бързо, но много често към 2 - 3 часа през нощта се будя и след това не мога да заспя почти до сутринта. Изградила съм режим да лягам по едно и също време, отделям по половин час всяка сутрин за спорт, ходя пеша при всяка възможност. Приемала съм мелатонин, но в момента не намирам ефект. Какво бихте препоръчали за този проблем? Предварително благодаря!

        Здравейте!

        Менопаузалният период се характеризира както с физически, така и с психо-емоционални промени в организма. Проблемите със съня се дължат на хипоталамична дисфункция. Хипоталамусът е много сложно устроена структура в централната нервна система, контролираща редица дейности, включително състоянието сън-бодърстване. В тази връзка препоръчвам L-Tryptofan Mattisson 500mg. Той е хранителна добавка, съдържаща есенциална аминокиселина. Последната не се синтезира от организма, но е жизнено необходима и поради тази причина трябва да се внася отвън под формата на суплемент. Триптофанът е предшественик на серотонин и мелатонин. Хормоните подобряват настроението и синхронизират фазите на съня. Обичайна дозировка 3x1 капсула дневно. С цел засилване на ефекта е уместен паралелен прием на Rx Omega-3 за жени. Препоръчителен е курс не по-кратък от 3-4 месеца.

        Пожелавам успех!
        Д-р Йовчева

        # 178
        • Мнения: 99
        Здравейте д-р Йовчева!
        От години имам разбутване в хормоните, но естрадиола с всяка изминала година намалява ( сега съм на 25 г.). От референтни стойности 114-332, моят е - 108. Имам ежемесечно забавяне на цикъла, пъпки по лицето и повишено окосмяване, но андрогените за момента не са извън референтни стойности. Моля, препоръчайте как да се покачи малко естрадиола?

        Здравейте!
         
        Ниски нива на естрадиол за характерни за периода на предменопауза. Възрастта, в която се намирате, изисква търсене на други причини за проблема. Те могат да бъдат както функционални, така и органични. В тази връзка препоръчвам изследване на антиовариални антитела. Практически наблюдения сочат някои храни, като засилващи производството на естрогени. Такива се ленено семе, орехи, сусам, фасул, сушени плодове, фурми, чесън. От групата на хранителните добавки, стимулиращи естрогенния синтез, предлагам масло от вечерна иглика- Evening Primrose Max Strrenght и червена детелина- Red clover 400mg.

        Уместна е редуваща се схема на приложение на двата суплемента през ден с цел взаимно усилване на действията. Други техни предимства са успокояване на  нервната система, подобряване състоянието на кожа, кости и нокти при вечерната иглика. Червената детелина притежава противовъзпалително и диуретично действие, както и способност да редуцира холестероловите нива и протектира костната плътност.

        Пожелавам успех!
        Д-р Йовчева

        # 179
        • Мнения: 99
        Здравейте д-р Йовчева, имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.
        Допълвам си въпроса, че още няма отговор. Пия хранителни добавки :омега 3, див ям (корен от див картоф) Пеанил (Peanil), Definax 200(за болки в крака) + Колаген. Храня се предимно с млечни храни, плодове, риба и салати, не ям месо.

        Здравейте!

        В предходния си отговор към Вас дадох конкретни наставления за поведение и очаквам прилагането на резултатите от изискваните изследвания. Що се отнася до изброените хранителни добавки, които приемате, нямат пряко отношение към овариалната кистоза и абдоминалното /коремно/ затлъстяване, а спомагателна роля. Принципно екстрактът от див ям в структурно отношение наподобява синтезирания от организма прогестерон и балансира естрогените, но няма доказана ефективност като самостоятелно средство за справяне с кистични дегенерации. Препоръчвам изключване на лактоза /млечни храни/ от диетичния режим.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева
        Здравейте д-р Йовчева, благодаря за отговора. Под забавен метаболизъм имам в предвид, че не свалям кг, а само качвам. Вече съм с много излишли и търся причина. Може би в честата поява на киста, от която почти през месец съм и с проблеми в цикъла. Нямам проблеми с констипация, от два месеца лекувам неизяснена  болка, която се мести в подбедрицата на крака. Преди година изследвах щитовидната жлеза и всичко беше в норма. Изследванията ми от 03.07.23 по някой от исканите от Вас показатели са както следва:
        НОМА индекс 2.7
        Естрадиол 1244.0
        Тестостерон 2.36
        LH 2.53
        FSH 4.54
        От скоро и не знам колко време да се пият, приемам корен див ям, тинктура( от котешка стъпка, тутра, невен, бял равнец), колаген. Мисля да включа и омега 3, но станаха много понеже за крака приемам Peanil и Целебрекс.
        Благодаря.

        Здравейте!

        Добавянето на омега мастни киселини към комбинацията от суплементи не би допринесло пряко за редуциране на телесното тегло. След приложената от Вас лабораторна констелация,  препоръчвам акцентиране на вниманието върху хиперестрогенизма. Считам за по-уместен вариант използване на DIM, а не екстракт от див ям. В случая се касае не за дефицит на прогестерон, а за излишък на естрогени. DIM /дииндолилметан/ е хранителна добавка с действие на естрогенен блокер.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 180
        • Мнения: 99
        Скрит текст:
        Здравейте аз също ще Ви помоля за мнение.
        Аденом на надбъбречна жлеза.
        По изследванията лекарите казват, че са добре, но аз виждайки подчертаните от мен стойности Не мисля, че са в норма.

        За ЩЗ, също казват, че всичко е наред, но ... незная. В смисъл при тези данни с възли бих искала и Вашето мнение.



        Последните изследваня са от общинска не болнична лаболатория


        Благодаря Ви за отделеното време.

        Здравейте!

        Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, показва нормална функция и отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото. За цялостна оценка на ендокринната жлеза в допълнение препоръчвам ехографска диагностика. Тя дава представа за големина, наличие на кистични, нодозни формации/ възли/, калцификати.
        Надбъбречните аденоми най-често представляват случайна находка, открита при образно изследване по друг повод. По тази причина се наричат още инциденталоми. При установяване на същите задължително се проверява хормонална им активност. Цели се изключване на синдром на Кон /повишена секреция на алдостерон/, феохромацетом /повишена секреция на катехоламини от надбъбречната сърцевина/ и синдром на Кушинг /повишена секреция на кортизол/. Приложените резултати при Вас отхвърлят хормонална активност, т.е и трите възможни варианта. Същността на подчертания дексаметазоновия тест  е да провери интактността  на обратната връзка кортизол- АКТХ. При наличие на супресия /намаляване на кортизоловите нива от изходните/ тя се счита за съхранена.

        Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
        Д-р Йовчева

        Много Ви Благодаря за отговора.
        Т.е от написаното Ви последно изречения да разбирам ли, че са нормални тези стойности макар и на мен да ми изглеждат под норма. Извинете за невежеството.

        Прикачила съм и опис на ехография на ЩЗ от която нищо не разбирам освен че имам малки възли и трябва да се наблюдавам но незная през какъв период от време.

        Здравейте!

        От направените подробни изследвания при Вас се отхвърля хормонална активност на надбъбречния аденом. Нодозните трансформации в щитовидната жлеза /възли/ са с малки размери и ехографски контрол се препоръчва през не по-малко от  шест месеца. Към момента, на фона на нормална щитовидна функция, не се налага медикаментозно лечение.

        Д-р Йовчева

        # 181
        • Мнения: 99
        Здравейте д-р Йовчева, имам неразположения преди или след менструация. Чувствам се отпаднала, вие ми се свят, гадими  се, спи ми се постоянно, причернявами ми, главоболие имам,всеки шум ме дразни.  Гинеколозите при който съм ходила ми изписват противозачатъчни,който пък немога да пия, защото от тях пък ми става още по-зле, ставам и нервна. Цикълът ми е продължителен 4 дни ми тече обилно, 6 оскъдно. Какво бихте ме посъветва ли да приемам за да се чувствам добре през тези дни?

        Здравейте!
         
        Симптоматиката, която описвате преди и след цикъл, съответства на нарушена дейност на вегетативната нервна система. Касае се за дисбаланс на двата дяла- симпатикус и парасимпатикус. В този случай контрацептивите /противозачатъчните/ не биха повлияли състоянието, тъй като тяхното действие е насочено към възстановяване на цикъла. В тази връзка препоръчвам програма, целяща седиране /успокояване/ на нервната система. Имайте предвид, че проблемите, свързани с нарушения в нормалното и функциониране са автономни, т.е не подлежат на волеви контрол и поради тази причина задължително се нуждаят от медикаментозно лечение. Оставени без адекватна терапия симптомите се превръщат в хронични. В по-големия процент случаи оплакванията възникват след остър стрес или след системни психотравмвни натоварвания. Практически наблюдения сочат, че повлияването на състоянието изисква продължителност, доста над шест месеца. Това принципно е ориентировъчна схема. Най-правилното поведение е индивидуалното, т.е съобразено с повлияването на симптоматиката. Препоръчвам PS Phosphatidylserine 100 mg. Хранителната добавка е мощен невропротектор, който участва в синтеза на мозъчни трансмитери. Променените нива на последните са главна причина за вегетативния дисбаланс. Що се отнася до смущенията в менструалния цикъл е важно да се знае дали са функционални или органични. Моля да ме информирате провеждани ли са хормонални изследвания и има ли поставена диагноза от специалист.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 182
        • Мнения: 99
        Здр бремена сам направих изследвания на щитовидната железа на 15 седмица пия L- tiroks 100ml какво мислите даитеми савет писах ви но нямам отговор надявам се дами отговорите

        Здравейте!

        Дозировката на Л-Тироксин се определя от стойността на хипофизарния хормон TSH. Той контролира дейността на щитовидната жлеза. Регулацията се осъществява на принципа на отрицателна обратна връзка, т.е с повишаване на дозата на синтетичния хормон, TSH намалява и обратно. Към момента референтните стойности показват адекватно ниво на заместване и това практически не налага повишаване на дозата.

        Оставам на разположение при възникнали въпроси.
        Д-р Йовчева

        # 183
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева, въпросът ми е има ли нещо притеснително в тези резултати на сина ми- 21год., лекарят, който е посетил, му е казал, че не са съвсем ОК, но засега да не се притеснява, а да ги повтори след 6 месеца и пак да го посети
        fT3                 2.390 pg/ml        1.580-3.910
        TSH               1.830 uIU/ml       0.510-4.940
         fT4                0.890 ng/dl          0.700-1.480
        TAT anti-Tg   6.25 IU/ml            <4.11
        Testosterone 5.29  uIU/ml       2.40-8.70
        Total b-HCG  <1.20  mIU/ml     <5
        LH                   3.4  mIU/ml        0.57-12.07 
        FSH                 1.53  mIU/ml      0.95-11.95
        Estradiol          20 pg/ml            11-44
        MAT anti-Tpo 0.2 IU/ml            0-5.61 
        Prolactin          9.92 ng/dl           3.46-19.40
        DHEA-S04     225 ug/dl             238-539

        Здравейте!
         
        Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, показва нормална  функция и практически отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото. Граничните титри на антитиреоглобулиновите антитела ТАТ при здрави лица са без клинично значение. С цел още по-детайлна преценка на жлезата препоръчвам ехографска диагностика. Тя дава представа за размери, наличие на кистични формации, възли, калцификати. Половите хормони са в референтни граници. Принципно, ако се търсят отклонения в тестостероновите нива, се изследва не общ, а свободен тестостерон. Той e биологично активната фракция. Никога лабораторните показатели сами по себе си не са достатъчен критерий за преценка. Те единствено потвърждават или отхвърлят клинична диагноза. В същото време не е сигурно дали назначените показатели са точните при обсервиран проблем. В тази връзка моля, да ме информирате за конкретни оплаквания, ако такива съществуват.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 184
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева. Ще помоляза коментар на тези резултати.


        Имах до скоро хиперфункция на щитовидната жлеза и ендокриноложката при която ходя се стреми да мина в хипофункция и да пия л тироксин и тирозол. Не знам влияят ли се тези хормони от проблем със щитовидната жлеза.

        Здравейте!

        Първоначално бих желала да направя някои разяснения относно ситуацията, тъй като начина по който формулирате въпроса си предполага неяснота от Ваша страна. Целта при лечението на повишената щитовидна функция /хипертиреоидизъм/ е не хипотиреоидизъм, а нормализиране. Терапията при този проблем е с Тирозол /Метизол/. Дозировката на медикамента се определя от нивото на щитовидния хормон F4. Имайте предвид обаче, че дори и постигане на нормални стойности за  TSH, е важно да се постигне имунологична ремисия. Последната предполага нормални титри на анти-TSH рецепторни антитела /TRAK/. В тази връзка, за да направя коментар, моля да приложите изходни и актуални лабораторни изследвания. Изследваните калций и фосфор, показващи референтни стойности, не са показатели за оценка на щитовидната жлеза. Главно се назначават при търсене на патология на паращитовидните жлези. Половите хормони и пролактин са в нормални граници. Принципно съчетаните патологии са независими една от друга. При хипотиреоидизъм се наблюдават повишени нива на пролактин.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        # 185
        • Мнения: 99
        Здравейте, Д-р Йовчева! Не зная дали имам хормонален проблем(преди като съм изследвала ТСХ и полови хормони не съм имала проблеми), но 2-3 години след раждането се завърна болезнения цикъл и гаден ПМС. 1 седмица преди цикъл ми става много напрегнато и бих казала 2-3 дни дори тревожност ми се появява. С какво мога да облекча ПМС-а? Вече като ми дойде цикъла ми минава тази напрегнатост.

        Благодаря предварително за отделеното време и отговор.

        Здравейте!
         
        Адекватното лечение изисква актуален гинекологичен преглед и изследвания с цел изключване на органичен проблем. При отхвърляне на такъв симптоматиката се приема за функционална /обратима/. При този вариант се касае за комбинация от дисфункция на вегетативната нервна система и хормонален дисбаланс. Практически наблюдения сочат, че по-голямата част от симптомите, характерни за ПМС се дължат на дефицит на хормона , произведен от жълтото тяло на яйчника- прогестерон. В тази връзка препоръчвам  екстракт от корените от растението Wild Yam Root. В структурно отношение до голяма степен той наподобяват прогестерона, прдуциран от организма. Уместни са курсове от 3-4 месеца. Не е необходимо лабораторно проследяване на хормонални нива, тъй като предназначението на суплемента е повлияване на субективните оплаквания. Неприятните усещания, свързани с предменструалния синдром, се засилват като усещания при съпътстващи тревожни разстройства. За тази цел може да се добави Rhodiola Rosea. Златният корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес.

        Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
        Д-р Йовчева

        # 186
        • Мнения: 99
        Здравейте , д-р Йовчева колко хапчета мога да приемам от добавката myo inositol compleks на ден .
        Скрит текст:

        Здравейте!

        Комплексната формула на инозитол има предимството да съдържа двата вида на биологичната субстанция- мио-инозитол и Д-хиро-инозитол. Първата от тях участва в транспорта и разграждането на мазнини, а втората е ефективна по отношение намаляване на инсулиновата резистентност. Принципно дозировката на суплемента се определя от показанията за приложение. При пациенти с предстоящо инвитро оплождане- 5 капсули дневно в продължение на месец, при синдром на поликистичните яйчници и метаболитен синдром- 3 капсули дневно в продължение на 3-4 месеца.


        Д-р Йовчева

        # 187
        • Мнения: 99
        Здравейте, детето ми е на 15 години има цикъл от 12 годишна, нещото което ме притеснява е че понякога и а между циклите зацапвания по 4-5дни особено като се претовари ( примерно този месец ходеше на фитнес) . Нормално ли е това? Детето не води полов живот.
        Благодаря.

        Здравейте!
         
        Появата на първи менструален цикъл представлява късна пубертетна изява. В по-голямата част от случаите са необходими около 2-3 години за регулиране на цикъла поради нормалния за тази възраст хормонален дисбаланс. Периодът около овулация, в съчетание с физическо натоварване, небалансирано хранене, фамилна обремененост, често се характеризира с поява на зацапвания извън менструалния цикъл. Въпреки това, с цел изключване на органичен произход на проблема, препоръчвам изследване на естрадиол, пролактин, прогестерон, LH, FSH, TSH.


        Д-р Йовчева

        # 188
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева. Бихте ли споделили на какво могат да се дължат толкова драстично завишени нива на естрадиол и прогестерон изследвани на 21 ден, 8 дни след пик на LH и предполагаемо 7 дни след овулация. Жена на 31 години съм. Доста притеснителни ми изглеждат стойностите на Е2, а в близките 2 седмици не успявам да запиша преглед и ще се радвам да споделите мнение.

        Здравейте!
         
        Периодът, в който е взета кръвната проба за изследване, позволява единствено точна интерпретация на прогестерон. Нивата му се изследват през лутеална фаза /приблизително 7 дни преди датата на предполагаемата менструация/. Изследване на естрадиол е препоръчително във фоликуларна фаза /3-5 ден от менструалното кървене/. Имайки предвид това препоръчвам повторно изследване на женския полов хормон. Прогестерон се произвежда от надбъбречни жлези, жълтото тяло на яйчника и плацента по време на бременност. В тази връзка първоначално е необходим преглед или тест за изключване на последното състояние. Физиологично нивата се повишават по време на овулация. За изключване на органично заболяване, предизвикващо високи хормонални нива, е уместно образно изследване на надбъбречни жлези и яйчници.


        Д-р Йовчева

        # 189
        • Мнения: 99
        Д-р Йовчева, на какво може да се дължи честото уриниране преди цикъл? Аз съм в преждевременна менопауза и на хормонална терапия, на 40 години?
        Благодаря

        Здравейте!
         
        След пълно отпадане на яйчниковата функция, естрогенната продукция не се преустановява напълно. Тя се поддържа, макар и в много по-ниски количества, от надбъбречните жлези. Прогестерон обаче липсва напълно и така женските полови хормони остават небалансирани. Прогестероновият дефицит от своя страна предизвиква водна задръжка, стимулираща диурезата. На практика това означава, че независим от хормоналната терапия дисбаланса в организма съществува.

        Д-р Йовчева

        # 190
        • Мнения: 99
        Здравейте!
        Родих преди почти 5 месеца и кърмих до преди 2 дни. Имам следродилна депресия и посещавам психолог, но съм чувала че може да се дължи на хормонални проблеми. Вярно ли е? И кога и кои хормони трябва да се изследват, за да се установи дали има някакъв проблем?
         Предварително благодаря!

        Здравейте!
         
        Следродилната депресия принципно не се съчетава с отклонения в лабораторните показатели. Касае се за нарушена адаптация на организма в една нова ситуация. Това показват практически наблюдения върху голям брой пациенти с подобен род проблеми. В повечето случаи подлежат проблеми във вегетативната нервна система с минала давност. При наличие обаче на оплаквания от страна на пикочно-половата система би било от полза да се изключи органичен проблем. Препоръчвам измерване на TSH, LH, FSH, естрадиол, прогестерон.

        Д-р Йовчева

        # 191
        • Мнения: 99
        Здравейте д-р Йовчева, преди 4 години по спешност претърпях овариохистеректомия. Тогава бях на 44 години, започнах да пия клименум за 6 месеца и след това продължих на фемовита без прекъсване до настоящият момент. Не приемам други лекарства,  чувствам се добре, въпросът ми е колко дълго мога да пия фемовита и безопасен ли е приемът и .

        Здравейте!
         
        Тоталната хистеректомия се съчетава с множество неприятни за организма усещания, като горещи вълни, нарушения на съня, намалена концентрационна способност, наддаване на телесно тегло, раздразнителност, колебания в настроението, потиснатост и др. Всички те се дължат на хормонален дисбаланс. След пълното отпадане на яйчниковата функция продукцията на естрогени не се преустановява напълно. Тя се поддържа от надбъбречните жлези, макар и в много по-ниски концентрации. Прогестерон обаче липсва напълно и така женските полови хормони остават небалансирани. Климактеричните оплаквания в повечето случаи персистират години. Фемовита е комбиниран органичен суплемент, съдържащ главно фитоестрогени и поради тази причина може да се приема за целия постменопаузален период. Не се описват странични ефекти.

        Д-р Йовчева

        # 192
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева! Ще се радвам на коментар и на моите изследвания, които си направих днес, тъй като в понеделник съм на преглед при кардиолог и ендокринолог, но Вашето мнение също ще ми е полезно.

        За инсулина и пикочната киселина съм наясно, постепенно ми спадат стойностите, така че съм на прав път, а и Вие ми дадохте вече съвети за хранителни добавки, които да приемам.
        Витамин D също ми е на долна граница, но доскоро беше много по-нисък, така че и там имам подобрение, надявам се да става още по-добре. Използвам спрей на Better You 3000 + K2.

        Като гледам и желязо ще трябва да приемам, тъкмо се опитвах да установя от какво са тези гадни симптоми, които изпитвам в последните няколко седмици, явно са от него. 😒 Мисля отново да се насоча към спрей на Better You, но ще видя какво ще ми предпише и ендокринолога. Вие имате ли някакви препоръки?

        Интересувам се за щитовидния профил най-вече, тъй като за първи път си пускам такива обстойни изследвания на жлезата и не съм много наясно.
        Също така, виждам, че и B12 ми е в долна  граница, според вас необходим ли е допълнителен прием или да се опитам с храната да си го набавя?
        Чудя се и за ниския HDL холестерол, освен с храни като авокадо, зехтин, ядки, има ли с какво да го повиша?
        Като цяло оплакванията ми са умора, сънливост, чувство за студ (не в жегите, но сега, както е по-хладно), голяма тревожност, ниско кръвно и бавен пулс, от няколко дни като че ли усещам и някаква тежест в сърдечната област, но не съм сигурна дали не е провокирана от силната тревожност.
        Благодаря предварително!

        Снимки на изследванията:

        Скрит текст:




        Здравейте!

        Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, показва нормална функция и категорично отхвърля тиреоидит на Хашимото /липсват двата възможни вида антитела/. За цялостна преценка препоръчвам ехографско изследване. То дава допълнителна информация за размери, наличие на кистични формации, възли, калцификати.
        Повишените нива на пикочна киселина и HOMA index са елементи от т.н метаболитен синдром. Последният, оставен без адекватно лечение, крие сериозен риск от съдови инциденти. В тази връзка препоръчвам паралелен прием на CherryRich 500 mg и Blutzucker Balance.
        Черешовият екстракт е с доказана ефективност при подагра. Балансната формула е комбинация от хром и канела и допринася за редуциране на висцералната мастна тъкан, респективно намалява инсулиновата резистентност.
        Като общ ефект върху организма и предвид повишените тири на антиковидни  антитела е уместен прием на Pycnogenol 100 mg. Той принадлежи към групата на антиоксидантите и намалява нивото на свободно радикали в организма.

        Д-р Йовчева

        # 193
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева!
        Синът ми е на 20 години, 170см и 51кг, изключително слаб. Чувства умора и лека депресия. Не консумира алкохол и напитки с кофеин. Храни се разнообразно и с нормален апетит. Ляга си в 23ч. Студент е и се справя отлично с обучението. Поради ниските килограми и умората пуснахме изследвания. Първите две са от миналата година, а последното от преди дни. Правен е и ЯМР с контраст на хипофизата и не се установи никакъв проблем. При кръвните изследвания поради факта, че има фобия от бодене на вени винаги е под стрес и пребледнял. Ендокринологът заключи, че високият кортизол може да е от това.
        Предлагат ни хоспитализация  в София, защото лекарят няма идея за повишените нива на останалите хормони.
        Приема спрей с вит. D поради ниските нива.

        Здравейте!

        Кортизоловите нива са незначително завишени над горна референтна граница. Това практически няма клинично значение и не изисква по-нататъшно диагностично уточняване. Фактът може нормално да се дължи на сутрешния стрес на деня и нормалния денонощен ритъм на секреция на този хормон /най-висок в сутрешните часове/. Принципно за точна интерпретация се използва стойността на нощен плазмен кортизол. ACTH контролира секрецията на DHEA-S, а последният се трансформира в полови хормони, включително тестостерон. Това обяснява завишените му стойности. При анамнезата и статуса, които описвате, считам, че се касае за функционални /обратими/ хормонални нарушения и дисбаланс във функцията на нервната система. Ако желаете, споделете повече детайли около емоционалното състояние, за да дам конкретни препоръки за лечение.

        Д-р Йовчева

        # 194
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева!
        Имам въпрос за дъщеря ми.Тя е на 27 г.Все още не е омъжена.Живее при нас.От три години насам пие много вода(15-18литра) и естествено ходи в тоалетната през 20 Мин.Тя е безработна.Нощем няма добър сън(явно заради пиенето на вода).А когато заспи се напикава.И то всяка нощ.Още в началото като започна това пиене на вода пуснахме изследвания на кр.захар.Нормални бяха.След известно време пуснахме стирилна урина да видим бъбреците как са.И там беше всичко нормално.Изследванията ги пускахме самите ние,а не личната лекарка.Но когато и ги показах тя каза,че всичко е на психогенна основа и да отидем на психиатър.Но дъщеря ми не искаше да ходи.През последната година обаче тя свали 10кг.От 50 стана 40кг.и това ме уплаши вече.Скоро писах в една фейсбук група за този проблем и повечето хора казаха,че има безвкусен диабет.Прочетох из интернет какво е безвкусен диабет и разбрах,че за това изследване е нужен престой в болница.Дъщеря ми не е осигурена,аз също съм безработна и нямаме възможност да плащаме.Въпроса ми е няма ли друг начин да се разбере дали е с такова заболяване?
        Благодаря ви предварително за отговора.
        Бъдете изобилно благословена във всяка област в, която имате липси.

        Здравейте!
         
        Първият показател, който може да ориентира към проблема безвкусен диабет, е относително тегло на урината. Изследването е от порядъка на няколко лева и го препоръчвам. Анамнестично обаче не смятам, че се касае за такъв проблем, а за така наречената психогенна полидипсия /повишена жажда/. Касае се за вид психотично разстройство. Ако споделите с мен повече подробности около емоционалното състояние на дъщеря си ще дам конкретни препоръки.

        Д-р Йовчева

        # 195
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева! В последните 2-3 години при  профилактични изследвания си пускам и глюкоза и стойността варира между 6 и 7. Изследвания през месец април 2023 г. глюкоза - 6.96, холестерол общ - 5.76, холестерол HDL - 1.42, LDLc - 3.55, VLDL - 0.79, триглецириди - 1.73, чернодробни ГГТ - 65.33, АСАТ - 21.74, АЛАТ 36.04. Изследвания за хепатит В и С - отрицателни. През май месец пуснати изследвания от ендокринолог: ГTT глюкоза - 5,82; 10,17; 7,47. Гликиран хем. 5,56 %. ALAT - 52.91. Поставена диагноза - нарушен глюкозен толеранс. Лечение - диета, движение и хранителни добавки по мой избор. Явно, че раздвижването в стойностите на различните показатели са свързани. На 52 години съм, алкохол употребявам по малко, при повод. Не готвя мазно и пържено. В последните години имам натрупвания в областта на корема. Чувствам постоянна умора. С премахнат жлъчен мехур съм от 17 години.  Какъв е Вашият съвет, как мога да подпомогна правилното функциониране на организма и най-безболезнено да забавя задълбочаването на проблемите? Благодаря Ви!

        Здравейте!
         
        Лабораторната констелация, която прилагате, формира картина на т.н метаболитен синдром. Той представлява съчетание на редица проблеми, като нарушен въглехидратен толеранс или захарен диабет, дислипидемия, мастна дегенерация на черния дроб /стеатоза/, абдоминално /коремно/ затлъстяване и др. Проблемът заслужава внимание, защото оставен без лечение крие риск от съдови инциденти. Първоначално препоръчвам някои допълнителни кръвни показатели за цялостна преценка на нарушенията- пикочна киселина, VLDL-холестерол, липопротеин А, HOMA index.

        Д-р Йовчева

        # 196
        • Мнения: 99
        Здравейте, д-р Йовчева! Март месец ми откриха Хашимото, като TSH беше 8.4, а ТАТ над 350. Започнах Л-тироксин 25 мкг, след месец ми увеличиха на 50 и в момента съм на 75 мкг. Пролактинът също ми беше завишен до 800 и ме изпратиха на ЯМР, където не се откри нищо. Според вас каква е причината за високия пролактин? Тъй като с мъжа ми искаме да имаме дете тези стойности ме притесняват. Прикачвам снимка на последните изследвания, които са правени на 3ти ден от цикъла.Има ли нещо притеснително според вас? Благодаря!


        Здравейте!

        Хиперпролактинемията задължително изисква диагностично уточняване. Повишените стойности могат да бъдат причина за проблемно забременяване, тъй като пролактин притежава способност да потиска половите хормони. Принципно първичният хипотиреоидизъм може да бъде причина за това нарушение. Тъй като хормонът принадлежи към групата на стресовите хормони първоначално препоръчвам повторно измерване със съблюдаване на правилата /30 минутен покой на пациента преди вземане на венозна кръв, въздържане от полов контакт в продължение на три дни/.
        Има редица медикаменти, които при системна употреба повишават нивата. Такива са антидепресанти, невролептици, антиеметици, сърдечно-съдови средства /верапамил, спиронолактон/, омепразол, циметидин.
        Необходим е ехографски гинекологичен преглед за изключване на синдром на поликистичните яйчници. Такъв се налага поради възможна множествена овариална кистоза  при нормална хормонална констилация. Предлагам тези варианти като най-чести причини. Моля при съпътстващи психо-емоционални оплаквания да опишете подробно симптоматиката /възможна физиологична хиперпролактинемия/.

        Оставам на разположение.
        Д-р Йовчева

        Благодаря за отговора, д-р Йовчева. Бях на УЗ преди 3 дни и няма кисти или поликистоза. Не приемам нито един от изброените от Вас медикаменти, а изследването на пролактина е правено многократно със спазване на условието за покой и полово въздържание и резултатът е винаги един и същ. Относно психо-емоционалните оплаквания - аз съм човек, който постоянно се тревожи за нещо дребно, но предполагам, че всеки е малко или много такъв, т.е. нямам особени проблеми и водя относително спокоен начин на живот. Бихте ли ме насочили какво мога да направя от тук нататък?

        Здравейте!
         
        Повишените нива на пролактин, особено при желание за бременност, задължително изискват лечение, тъй като предизвикват потискане на половите хормони. При варианти на отхвърляне на хипофизарен проблем чрез ЯМР, щитовидна патология и прием на провокиращи медикаменти, би могла да се приеме функционална хиперпролактинемия. Препоръчвам тримесечен прием на Ricinus Communis 30 ch и Myo-Inositol Complex. Хомеопатичният лекарствен продукт във високо разреждане има способността да намалява хормоналната секреция. Хранителната добавка в комплексната си форма от мио-инозитол и Д-хиро-инозитол подпомага оплодителната способност.

        Пожелавам успех!
        Д-р Йовчева

        # 197
        • Мнения: 1 575
        Изтеглени са потребителите, които печелят специално подбран от д-р Йовчева продукт, подходящ за здравословното им състояние. Това са:

        beki8 
        mariat
        Лита


        Честито!

        Очакваме печелившите да се свържат с екипа ни до 06.08.2023 г. на e-mail: igra@bg-mamma.com като упоменат, че са победители в игратa на Revita и напишат потребителското си име, електронната поща, с която са регистрирани във форума, както и координати за получаване на наградата:

        - три имена
        - адрес за доставка
        - телефон за връзка


        Благодарим на всички за участието в консултативната тема!

        Общи условия

        Активация на акаунт