Д-р Йовчева отговаря на вашите въпроси, свързани с хормонални нарушения! Включете се!

  • 10 306
  • 197
  •   3
Отговори
# 75
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева.

Бих била благодарна, ако изкажете мнение по тези резултати. Относно пролактина - започвам лечение. Със съпругът ми правим опити за бебче, но наскоро ми откриха и поликистоза на яйчниците.

Здравейте!

Повишените нива на пролактин при пациенти с ПКОС се наблюдава в 30% от случаите. Хиперпролактинемията е от особено значение да бъде лекувана поради факта, че стресовия хормон потиска половите хормони и така намалява оплодителната способност. Много типично нарушение, в лабораторната констелация, е промененото съотношение FSH / LH > 2:1. В 50 % от случаите обаче то е нормално и поради тази причина не може да се използва като самостоятелен диагностичен критерий. С оглед още по подробна преценка на хормоналните нарушения препоръчвам изследване на IRI /имунореактивен инсулин/, DHEA-S /дехидроепиандростендион/, SHBG /глобулин свързващ половите хормони/. При синдрома на поликистичните яйчници се наблюдава хиперинсулинизъм и завишени нива на андрогени /мъжки полови хормони/. Въпреки това изолирано изследване на тестостерон  не се препоръчва, а такова на DHEA-S. Последният е предшественик на редица андрогени. Разширен хормонален статус се налага с оглед по-нататъшна преценка на ефективността на прилаганата терапия. 

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 76
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева! Също бих била благодарна, ако коментирате резултата от моите изследвания.


Здравейте!

TSH e хипофизарен хормон, контролиращ дейността на щитовидната жлеза. При първоначално неясно функционално състояние на последната е напълно достатъчен за преценка на дисфункция.  По нататъшно уточняване, с изследване на FT4 и FT3, се налага само в случаите на отклонение от референтната граница. ТАТ и МАТ са антитела, насочени към щитовидната жлеза, потвърждаващ или отхвърлящи автоимунен тиреоидит на Хашимото. Приложената лабораторна констелация показва еутиреоидна /нормална/ функция и отхвърля автоимунно заболяване. За цялостна преценка в допълнение препоръчвам ехографско изследване. То дава представа за размери, наличие на формации- кистични, нодозни, калцификати. Методиката се препоръчва поради възможното съчетание на нормална функция с нарушена структура.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 77
  • Мнения: 99
Дете на 9 г.с наднормено тегло, с инсулинова резистентност и хипофункция, спортува активно и не яде пакетирани храни. Моля за съвет как да намали теглото.

Здравейте!

Точната преценка на терапевтичното поведение изисква детайлна анамнеза /информация за проблема/. В тази връзка моля да ме информирате за следните подробности: начин на родоразрешение /нормално, секцио/, доносеност, тегло при раждане, възраст на захранване, продължителност на кърмене, фамилна обремененост за наднормено тегло, провеждан тест за хранителна непоносимост, възраст на установяване на хипотиреоидизма /вроден или придобит/, прилагана терапия при този проблем, дозировка на медикамента, актуална стойност на TSH и HOMA index, настоящи ръст и тегло, минали заболявания, честота на прилагани антибиотични курсове, дефекация.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 78
  • Мнения: 99
Моля за Вашите препоръки за справяне с инсулинова резистентност и нисък тестостерон при мъж без лекарства? Взможно ли е това само с промяна на хранителния режим, двигателната активност и хранителни добавки?

Здравейте!

Основна цел при пациенти с инсулинова резистентност е понижаване на телесното тегло. В тази връзка е необходимо рязко ограничаване на калорийния внос и повишаване на двигателната активност. По отношение адекватност на  хранителния режим е желателен тест за хранителна поносимост. Суплементите имат спомагателна функция. Във връзка с оценка на половата функция се налага изследване на свободен тестостерон /биологично активна фракция/, а не общ. Препоръчвам Blutzucker Balance - 3x2 таблети дневно в продължение на 3-4 месеца. Хранителната добавка е съчетание на хром и канела и действа при повишен HOMA индекс. Консумираните продукти са изключително бедни на този микроелемент и поради тази причина се налага внос отвън. Основната му роля се свързва с повишаване на рецепторната инсулиновата чувствителност и улесняване усвояването на глюкозата. Канелата засилва хромната активност. Паралелно е уместно използване на L-Carnitine 500 mg- 2x1 капсула дневно по време на хранене. Карнитинът подпомага редукцията на тегло, особено при съчетание с повишена мускулна активност. Комбинацията от мака и корейски женшен е с доказана ефективност при мъже с намалено либидо и еректилна дисфункция- MacaRich Organic Maca Concentrate 500 mg. Допълнителни предимства са енергизиране на организма и седиране /успокояване/ на нервната система.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 79
  • Мнения: 99
Здравейте,
Бихте ли споделили Вашите препоръки относно овладяване на инсулинова резистентност? Тъй като на този етап не виждам резултат от медикаментозното лечение, бихте ли  препоръчали съпътващо лечение или хранителни добавки?

Здравейте!
 
Основна цел при пациенти с повишен HOMA index e намаляване на телесното тегло чрез адекватен хранителен режим и двигателна активност. Суплементите имат спомагателна роля. Конкретната ми препоръка е Myo-Inositol Complex. Основно предназначение на инозитол е подпомагане транспорта и разграждането на мазнини. Засиленият мастен метаболизъм е с подчертан интензитет на ниво черен дроб, мозъчни съдове, висцерална мастна тъкан /разположената около вътрешните органи в коремната кухина/. Допълнителни предимства на хранителната добавка са повишаване чувствителността на инсулиновите рецептори, понижаване  на инсулиновата резистентност, намаляване на свободните радикали, дължащо се на антиоксидантна активност. Ефектът от приложението зависи от продължителността на прием. Препоръчителен е курс не по-кратък от 3-4 месеца.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 80
  • Мнения: 99
Здравейте,

при вероятна ИР и хроничен пиелонефрит, какъв начин на хранене бихте препоръчали?

Благодаря предварително за отговора Ви! Simple Smile

Здравейте!

Диетичният режим при пациенти с инсулинова резистентност е ориентиран към щадене на панкреасната секреция и намаляване на телесното тегло. Уместен е трикратен основен режим на хранене с две междинни подкрепящи закуски. Храни от типа на бързи въглехидрати е най-добре да не се консумират /шоколад, мед, бонбони, грозде, банани/. Рафинираните захари също се изключат от менюто. Препоръчително е намаляване на животинските мазнини с 50%. Придържане към пилешко месо без кожа и риба. От полза биха били голями количества фибри, витамини и микроелементи. Прием на картофи и ориз се позволява само в обем на гарнитура. Допустими са овесени храни, ечемичени, елда, млечни продукти и извара. Трябва да се избягват колбаси ,масло, маргарин, майонеза. Употребата на яйца не бива да надхвърля 2-3 седмично поради високо съдържание на холестерол. Почти пълна забрана за алкохолен концентрат, бирата изключително повишава кръвно-захарните нивата. Предвид пиелонефритните промени се ограничава месната консумация, както и тази на готварска сол.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 81
  • Мнения: 99
Здравейте, исках да попитам като ми е закъсняло вече трети ден, а цикъла ми е редовен, а с приятеля ми не сме използвали предпазни средства, но не е свършвал в мен. Направихме два теста и са отрицателни. Ще пропусна ли този месец или какво. Притесняваме се!

Здравейте!

При съмнение за бременност като най-достоверен се препоръчва кръвния тест за откриване на специфичен хормон HCG /човешки хорионгонадотропин/- Beta HCG Pregnancy Test. Той се провежда не по-рано от 7-10 дни след датата на предполагаемото зачеване. Главно предимство на методиката е достоверност в почти 100% от случаите. Ако уринният тест, направен в домашни условия, е проведен твърде рано принципно може да покаже фалшиво отрицателен резултат. Закъснението на цикъла може изобщо да не е свързано с бременност. При емоционални проблеми физиологично също е налице аменорея. При липса на менструация от порядъка на 10 дни от датата е препоръчителен ултразвуков гинекологичен преглед.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 82
  • Мнения: 99
Здравейте.
Вследствие на супер нискокалорична диета вече 3та година и ам проблеми с цикъл а.
На 29 съм. Има ли път обратно

Здравейте!

Практически наблюдения сочат, че продължителното придържане към този тип диетичен режим променя функционалната активност на хипоталамус. Той представлява много сложно устроена структура в централната нервна система, където са разположени центрове, регулиращи състоянието сън-бодърстване, глад-ситост, телесна температура. В същото време хипоталамус е отговорен за производството на т.н релизинг хормони. Последните предизвикват секрецията на съответни хормони от хипофизата, а те от своя страна реализират биологичните си ефекти върху периферните жлези с вътрешна секреция. В конкретния случай това означава, че се касае за нарушена секреция на релизинг хормона, контролиращ освобождаването на FSH и LH, отговорни за менструалния цикъл. Тъй като тези смущения са функционални могат да бъдат обратими под действие на адекватно лечение. Преди да се пристъпи към него е необходимо да ме информирате за конкретните промени на цикъла, както и да предоставите резултати от изследване на FSH, LH, пролактин.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 83
  • Мнения: 99
На какво може да се дължи ускорен пулс след хранене? Обикновено е около 65-70, след храна се покачва до 90 в седнало положение и липса на физическа активност.
Освен повишен холестерол и нисък витамин Д, останалите ми кръвни стойности са в норма.

Здравейте!

След нахранване  се наблюдава частично преразпределяне на кръвообращението към съдовия сплит на гастроинтестиналния тракт. От физиологична гледна точка това е необходимо с цел активиране на храносмилането. При баланс между симпатикус и парасимпатикус /двата дяла на вегетативната нервна система/ това нормално не се усеща като субективно възприятие. При различни форми на вегетативна дистония и тревожност, тахикардията създава неприятни палпитации върху гръдната стена. Обикновено сърцебиенето се придружава от други невротични прояви /например раздразнителност, потиснатост, избухливост, променливо настроение, проблемна концентрация, нарушения на съня и др./.  Ако това мое предположение е Ваш вариант, информирайте ме за състоянието си, за да дам конкретни препоръки за поведение. За цялостна преценка на проблема е нужна и информация за възраст, придружаващи заболявания, констатирани от медицински специалист. Моля, приложете резултатите от лабораторните изследвания на липидния профил. От значение за правилния подбор на суплементите са холестероловите фракции.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 84
  • Мнения: 3 401
Здравейте, д-р Йовчева,
Има ли нещо притеснително в тези резултати?

# 85
  • Samokov
  • Мнения: 349
Здравейте д-р Йовчева.  Диагностицирана съм с хашимото. По съвет на лекаря пия селен и витамин Д. Като майка на дете с тежко хематологично заболяване живея в непрекъснат стрес.  Голям проблем ми е умората и наднорменото тегло. Какво би повлияло при мен.

# 86
  • Мнения: 1 235
На какво може да се дължи ускорен пулс след хранене? Обикновено е около 65-70, след храна се покачва до 90 в седнало положение и липса на физическа активност.
Освен повишен холестерол и нисък витамин Д, останалите ми кръвни стойности са в норма.

Здравейте!

След нахранване  се наблюдава частично преразпределяне на кръвообращението към съдовия сплит на гастроинтестиналния тракт. От физиологична гледна точка това е необходимо с цел активиране на храносмилането. При баланс между симпатикус и парасимпатикус /двата дяла на вегетативната нервна система/ това нормално не се усеща като субективно възприятие. При различни форми на вегетативна дистония и тревожност, тахикардията създава неприятни палпитации върху гръдната стена. Обикновено сърцебиенето се придружава от други невротични прояви /например раздразнителност, потиснатост, избухливост, променливо настроение, проблемна концентрация, нарушения на съня и др./.  Ако това мое предположение е Ваш вариант, информирайте ме за състоянието си, за да дам конкретни препоръки за поведение. За цялостна преценка на проблема е нужна и информация за възраст, придружаващи заболявания, констатирани от медицински специалист. Моля, приложете резултатите от лабораторните изследвания на липидния профил. От значение за правилния подбор на суплементите са холестероловите фракции.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
Благодаря за отговора! Нямам заболявания или някой от изброените симптоми

# 87
  • София
  • Мнения: 167
Здравейте! Дъщеря ми е на 13 години, като менструацията й дойде за пръв път преди 3 години. Винаги е била нередовна - според статистиката в календарчето й, на всеки 28-41 дни, средно на 34 дни. Кърви обилно, без болка. Ръст 162 см, тегло 56 кг. Родена е със секцио заради седалищно предлежание, с тегло 2150 г в 36 г.с. Миналата седмица й правихме ПКК - всичко е в норма. От около 2 години е с омазняване на косата и акне. Нормално ли е все още да не се е регулирал цикълът или трябва да посетим ендокринолог и/или гинеколог?

# 88
  • Мнения: 4 618
Здравейте имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.

# 89
  • Мнения: 91
Здравейте д-р Йовчева, бихте ли коментирала следните изследвания (става въпрос за мъж):
TSH - 2.43 uU/mL - реф. ст/ст - 0,27-4,2
LH - 2.1 U/L - реф. 1,7-8,6
FSH - 0.7 U/L - реф. 1,5-12,4
Пролактин - 649 mU/L - реф. 84-324
Тестостерон - 24,74 nmol/L - реф. 8,64-29
Бета ЧХГ/HGG+b - реф. 31.3 mU/mL - 0-2
Inhibin B  9,8 pg/mL-реф. 25-325
AMH 1.46 ng/mL - реф. 0,6-17,7
AFP - 1.9 U/mL - реф. 0-6,9
Много благодаря!!! Ако може да ме насочите към специалист.

Общи условия

Активация на акаунт