Д-р Йовчева отговаря на вашите въпроси, свързани с хормонални нарушения! Включете се!

  • 10 284
  • 197
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2
Здравейте доктор Йовчева. Вчера си правих изследвания на щитовидната жлеза, може ли да коментирате изследванията? Благодаря!

# 91
  • Мнения: 99
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева!
Какво ще кажете за тези резултати? Необходимо ли е лечение и колко време би продължило то?




Благодаря предварително!

Здравейте!

Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!

Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

Здравейте, д-р Йовчева!
Благодаря Ви за отговора!
Не зная дали имам дисбаланс на вегетативната нервна система, но е възможно според симптомите, за които прочетох - понякога изпитвам слабост, топли вълни непрекъснато (на 48 г. без цикъл съм), често изпотяване, проблеми със съня, много рядко сърцебиене, но нямам паник атаки и фобии и мускулни спазми. Не мисля, че изпитвам яд и страх, по-скоро работата ми е натоварена, изтощаваща и сресова.
FT4 e 14.30 pmol/l при референтни стойности 12.00-22.20.
Преди 2 месеца беше установен дефицит на вит. Д (запълвам липсата по схема), вит. В12 е в референтни стойности.

Здравейте!
 
Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!
 
Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

# 92
  • Мнения: 99
Здравейте, родих второто си дете преди около 5 месеца. Изключително много се потя и ми капе косата. предполагам е хормонално, понеже преди това се питах само под мишниците. Имам чувството, че няма да отмине никога. Не съм с наднормено тегло, почти същите кг съм от преди.

Здравейте!

Периодът след раждане се характеризира с множество промени в организма, целящи пренастройване и адаптация към различните условия от периода на бременността. Инервацията на мастните и потните жлези се осъществява от вегетативната нервна система, затова при дисбаланс в нейната функция се наблюдава нарушена мастна и потна секреция. Поради тази причина не считам, че се касае за хормонален, а за невро-вегетативен проблем. В тази връзка препоръчвам  RxOmega-3 Maximum Triple Strenght. Хранителната добавка е с максимално съдържание на есенциални мастни киселини. Последните не се синтезират в организма, но са жизнено важни за протичането на различни процеси, затова  е необходим внос отвън. Поради способността си да преминават кръвно-мозъчната бариера имат възможността да участват в синтеза на мозъчни трансмитери и да седират /успокояват/ мозъчната кора. Допълнително предимство на суплемента е запазване еластичността на кожата, повишаване здравината на космените фоликули, респективно намаляване на косопада. Уместен е паралелен прием на Rodiozen Schizandra+SAM-e Plantis- 1 капсула дневно. Екстрактът от златен корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Пожелавам успех!

Д-р Йовчева

# 93
  • Мнения: 99
д-р Мариела Йовчева с Инсулинова  на 30 години съм с инсулинова резилтентност  и поликизтоза , пия сайкъл баланс и метфогама . Опитваме за детенце и ще започнем инвитро , какво бихте ми препоръчали да си взема , а акне съм и висок тестостерон . Има ли някакви други добавки за да подобря състоянието си . Пия коензим q10 и вечерна иглика , но не виждам промяна  в кожата ви , цикъла ми го има всеки месец , но все на различна дата .

Здравейте!

Комбинацията от инсулинова резистентност, завишен тестостерон, акне, проблемно забременване, до голяма степен покрива критериите за поликистичен овариален синдром. По отношение приложената  лабораторна констелация не следвате класическия вариант- FSH /LH >2:1. Той обаче се наблюдава в 50% от случаите и затова не може да бъде използван като самостоятелен критерий. С оглед разширен лабораторен обем и преценка на ефекта от прилаганата терапия препоръчвам изследване на HOMA index /индекс на инсулинова резистентност/, SHBG /глобулин свързващ половите хормони/, DHEA-S /дехидроепиандостерон/. Последният е надбъбречен хормон, предшественик на редица андрогени /мъжки полови хормони/. Тяхното ниво в организма до голяма степен има прогностично значение във връзка с възможността за забременяване. Ключов момент в терапията е намаляване на инсулиновата резистентност. Конкретната ми препоръка е Myo-Inositol Complex. Основно предназначение на инозитол е подпомагане транспорта и разграждането на мазнини. Засиленият мастен метаболизъм е с подчертан интензитет на ниво черен дроб, мозъчни съдове, висцерална мастна тъкан /разположената около вътрешните органи в коремната кухина/. Допълнителни предимства на хранителната добавка са повишаване чувствителността на инсулиновите рецептори, понижаване  на инсулиновата резистентност, намаляване на свободните радикали, дължащо се на антиоксидантна активност. Ефектът от приложението зависи от продължителността на прием. Препоръчителен е курс не по-кратък от 3-4 месеца.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 94
  • Мнения: 99
Страдате ли от хормонален дисбаланс, ПМС, перименопауза, менопауза, или друго хормонално нарушение?

Здравейте, аз съм на прага на 50-те години и всеки ме пита как се справям с настъпващите промени в перименопауза и/или менопауза? Истината е, че няма много информация и няма кой да попитам. Все още имам редовна менструация, но последните години и половина не е толкова обилна.
Аз също си задавам въпроси, ако получа отговор ще съм благодарна :
1. Как да разбера дали съм влязла в перименопауза и/или менопауза? Каква е разликата?
2. Има ли нещо с което мога да подготвя тялото си за тези промени??
3. Засега нямам никакви симптоми, но може ли вече да съм влязла в някоя от тези фази? Знам, че може да се прескачат. Как да проверя това?
4. Случайно видях тест в аптеката /за менопауза/ - дали би дал верен отговор?
5. Има ли медикаменти които препоръчвате и са подпомагащи преминаването през тези фази?
Благодаря ви, бих се радвала на всякаква информация

Здравейте!

Предменопаузалният период е индивидуален за всяка жена и има продължителност от 4 до 10 години. Като същинска менопауза се определя липсата на менструален цикъл за дванадесет последователни месеца. Най-често като потвърждение на това се използва изследване на FSH > 40 IU. От практическа гледна точка е важен факта, че около две години преди настъпване на климактеричният период намалява нивото на други два хормона- инхибин Б и АМХ /антимюлеров хормон/. Последният е показател за фоликуларния резерв на яйчника. Преустановяването на яйчниковата функция се характеризира с поява на редица неприятни симптоми, като горещи вълни, тревожност, променливо настроение, отоци, нарушение на съня и др. Те са вследствие на нарушен хормонален баланс между естрогени /женски полови хормони/ и прогестерон. Интензитета на възприемане на тези симптоми зависи до голяма степен от натовареността на нервната система. В тази връзка  моето предложение е Wild Yam Cream 100 ml. Хранителната добавка подпомага образуването на предшествениците на прогестерон /единствен, противодействащ на естрогените/. Има благоприятен ефект главно по отношение на прояви като горещи вълни, напрежение и болки в гърдите, безпокойство, раздразнителност, колебания в настроението, нарушение на съня. Кремообразната форма има по-висока проникваща способност в организма и така осигурява по-голяма бионаличност в плазмата. Нанася се върху млечните жлези, врата, вътрешната част на мишниците, долната част на корема 2 пъти дневно в продължение на 5-6 месеца.
Препоръчителна е комбинацията с RxOmega-3, 600 мг- 2x1 капсула дневно. Суплементът е с много високо съдържание на мастни киселини и засилва ефекта на дивия ям. Допълнително предимство е съдържанието на вечерна иглика, което освен повлияване на хормоналния дисбаланс оказва успокоителен ефект върху нервната система.
В този период намалените нива на естрогени се съпътстват от намаляване на костната плътност. 99 % от съдържанието на костта е колаген. Поради тази причина препоръчвам протекция с Collagen with Hyaloronic Acid

Пожелавам успех!
Д-р Йовчева

# 95
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте отново, въпросът ми по-конкретно е, има ли проблем по отношение на съотношението на хормоните и къде да се търси проблема? На 3ти ден от началото на цикъла са правени.

Здравейте!

Хормоналният тиреоиден статус показва нормална щитовидна функция и поради това щитовидната жлеза отпада като причина за дадено нарушение. Никога в клиничната практика диагноза не се поставя само по лабораторни изследвания. Те потвърждават или отхвърлят дадено становище за диагноза въз основа на подробна анамнеза и обективен статус. Изследването на прогестерон, за да бъде интерпретирано правилно, е необходимо да се направи в лутеална фаза, т.е седем дни преди датата на предполагаемата менструация. Лабораторната констелация, която сте приложили, принципно се назначава при пациенти със съмнение за поликистични яйчници. Често се установява променено съотношение FSH/LH > 2:1 /както е в случая/. Това обаче се наблюдава в 50% от изследваните и поради тази причина не може да бъде прието като самостоятелен критерий. Принципно при съмнение за хиперандрогенемия се препоръчва изследване на DHEA-S, а не общ тестостерон. Препоръчвам в допълнение HOMA index. Моля да споделите с мен проблема като симптоматика, за да бъда конкретна в препоръките.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 96
  • Мнения: 382
Благодаря ви ! А да продължа ли приема на сайкъл баланс след като закупя Myo-Inositol Complex , понеже ще правим инвитро и също и да продължа ли метфогамата 1000 ??

# 97
  • Мнения: X
Скрит текст:
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева!
Какво ще кажете за тези резултати? Необходимо ли е лечение и колко време би продължило то?




Благодаря предварително!

Здравейте!

Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!

Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

Здравейте, д-р Йовчева!
Благодаря Ви за отговора!
Не зная дали имам дисбаланс на вегетативната нервна система, но е възможно според симптомите, за които прочетох - понякога изпитвам слабост, топли вълни непрекъснато (на 48 г. без цикъл съм), често изпотяване, проблеми със съня, много рядко сърцебиене, но нямам паник атаки и фобии и мускулни спазми. Не мисля, че изпитвам яд и страх, по-скоро работата ми е натоварена, изтощаваща и сресова.
FT4 e 14.30 pmol/l при референтни стойности 12.00-22.20.
Преди 2 месеца беше установен дефицит на вит. Д (запълвам липсата по схема), вит. В12 е в референтни стойности.

Здравейте!
 
Лечението на всеки проблем изисква първоначално поставяне на точна клинична диагноза. Лабораторната констелация, която сте приложили, отхвърля със сигурност наличието на тиреоидит на Хашимото поради отсъствие на антитела.  Хипофизарният хормон TSH, макар и леко потиснат, е в референтна граница и показва нормална щитовидна функция. Това е често наблюдавана ситуация при пациенти с дисбаланс на вегетативната нервна система. Ако при Вас има потвърждение на това предположение моля, да ме информирате за симптоматиката, за да бъда конкретна в препоръките. Ниските нива на F3 най-вероятно се дължат на нарушена периферна конверсия на F4 в F3. За да се прецени това са необходими данни за нивата на F4. Изисквам резултат!
 
Оставам на разположение!
Д-р Йовчева

Здравейте!
Два пъти ми давате един и същ отговор, предполагам, че е грешка. Simple Smile
Поздрави!

# 98
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте отново, въпросът ми по-конкретно е, има ли проблем по отношение на съотношението на хормоните и къде да се търси проблема? На 3ти ден от началото на цикъла са правени.

Здравейте!

Хормоналният тиреоиден статус показва нормална щитовидна функция и поради това щитовидната жлеза отпада като причина за дадено нарушение. Никога в клиничната практика диагноза не се поставя само по лабораторни изследвания. Те потвърждават или отхвърлят дадено становище за диагноза въз основа на подробна анамнеза и обективен статус. Изследването на прогестерон, за да бъде интерпретирано правилно, е необходимо да се направи в лутеална фаза, т.е седем дни преди датата на предполагаемата менструация. Лабораторната констелация, която сте приложили, принципно се назначава при пациенти със съмнение за поликистични яйчници. Често се установява променено съотношение FSH/LH > 2:1 /както е в случая/. Това обаче се наблюдава в 50% от изследваните и поради тази причина не може да бъде прието като самостоятелен критерий. Принципно при съмнение за хиперандрогенемия се препоръчва изследване на DHEA-S, а не общ тестостерон. Препоръчвам в допълнение HOMA index. Моля да споделите с мен проблема като симптоматика, за да бъда конкретна в препоръките.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева


Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева


Това са антителата. Жена на 30 години. Изследванията са правени по повод на липса на тонус (физически и психически), непоносимост към охлаждане и ниски температури и оскъден и нередовен менструален цикъл. Също така въпросът ми към Вас е кои хормони не са оптимални, къде да се търси проблем - яйчници, щитовидна или хипофиза?
[/quote]

# 99
  • Мнения: 999
Въпросът ми е как да контролирам апетита си? На моменти е съвсем добре и се чувствам прекрасно, но изведнъж пак започвам да имам постоянен глад и се появява подпухване, умора и апатия. Но не мога да изляза от омагьосания кръг. Защо се получава така?

Здравейте!
 
Централната регулация на състоянието глад-ситост се осъществява от команден център, локализиран в хипоталамус. Той представлява сложна структура, контролираща в същото време състоянието сън-бодърстване, терморегулация. Хипоталамичната дисфункция е принципно функционална, т.е. обратима. Клинично се изявява с постоянно усещане за глад, променливо настроение на хиподепресивен фон, нарушения на съня и др. Причина за нея се оказва системно натоварване на вегетативната нервна система поради остър стрес или системни психотравмени натоварвания. Възможно е тяхната давност да бъде твърде назад във времето. Поради тази причина, за справяне с проблема, препоръчвам програма, седираща /успокояваща/ нервната система- дълготраен прием /не по-кратък от 5-6 месеца/ на омега-3 мастни киселини, масло от крил Kril Oil 1000 mg- 2 капсули дневно. То проявява изключително висока биологична активност върху мозъчните структури, създавайки предпоставка за промяна в синтеза и нивата  на мозъчните невротрасмитери. Последните са отговорни за концентрационната способност, памет, състояние на съня, промени в настроението, раздразнителност, афекти, депресивни епизоди, повишен апетит и много други. Уместно е и включване на L-Tryptofan, 120 к- 1 капсула дневно. Тази хранителна добавка представлява незаменима аминокиселина, т.е. не се произвежда от организма и затова е необходим внос отвън. Триптофанът активно участва в образуването на серотонин и подпомага справянето с депресивните прояви.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

Много благодаря за отговора! Ще ви послушам. 🌹

# 100
  • Мнения: 99
Здравейте др Йовчева!

Става дума за 21 годишно момиче с нередовна менструация. Първия м. цикъл се появи късна- на 16 г. възраст . Не е редовен и до днес. Има цяла папка с изследвания,обиколил е много гинеколози и ендокринология....но МЦ остава нередовен .
Много пъти са пускани полови хормони+ гин. преглед и според АГ- то всичко е наред.
Много пъти са пускани пълни изследвания на щитовидната жлеза ( с ТАТ и МАТ)+ УЗД на ЩЖ - няма промяна в структурата и хормони в норма.
Изследвани са пуснати за ИР и холестеролов профил - лошия холестерол беше завишен до 6,03 и триглицериди- 1,08.
Няма наднормено тегло,спортува ,уж се храни балансирано,без сладко....
И въпреки това МЦ го няма по 3-4 месеца. Предизвиква го с Дуфастон. Ако не пие Дуфастон няма менструация.
Във времето е пила и различни добавки по схема ,но без резултат.
Моля,за съвет! Какво да предприеме?
Благодаря Ви!


Здравейте!
При казуса, който имате, препоръчвам допълнителна хормонална диагностика- АМХ /антимюлеров хормон/, пролактин, антиовариални антитела. Моля да ме информирате за някои подробности около раждането Ви - нормално или чрез секцио, тегло при раждане, възраст на захранване, минали заболявания, проявени алергии, фамилна обремененост /заболявания при родителите/, сегашен ръст, формирани вторични полови белези. От значение е информацията провеждана ли е при Вас лапароскопска диагностика? Опишете как протича един менструален цикъл - продължителност, болезненост, наличие на съсиреци, съпътстващи неприятни симптоми. Като характеристика откривате ли еднотипност на менструалното кървене? Провеждана ли е друга терапия до момента освен с Дуфастон?

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 101
  • Мнения: 99
От 3г съм в предменопауза - типичните симптоми - нередовен цикъл, горещи вълни, будене нощем; пробвах различни билкови продукти, и имах временно подобрение на симптомите с клименум.
Вие, д-р Йовчева, какво бихте ми препоръчали? (червена детелина, масло от вечерна иглика или друг продукт от revita...ако не съм намерила комплексен)?

Здравейте!

Предменопаузалният период е нормален за всяка жена, има индивидуална продължителност и се характеризира както с физически, така и с психо-емоционални промени в организма. В тази връзка препоръчвам прием на MenoSense WomenSense  в продължение на не по-малко от 5-6 месеца. Хранителна добавка е с доказана ефективност при хормонален дисбаланс. Високото съдържание на екстракт от див ям като ингредиент до голяма степен балансира естрогените. В структурно отношение растението наподобява синтезирания от организма прогестерон. Допълнителни предимства са съхранение на костната плътност, намаляване на холестероловите нива. Силата на възприятие на неприятните симптоми зависи от реактивността на вегетативната нервна система. Тя е тази, която контролира дейността на всички вътрешни органи, жлези с вътрешна секреция, кръвоносни съдове, потни жлези. При дисбаланс в нейната функция почти всички оплаквания, характерни за перименопаузалния период, се засилват. С цел седиране е уместно добавяне на PS Phosphatidiylserine. Суплементът участва в синтеза на мозъчите трансмитери и така повлиява благоприятно прояви като тревожност, променливо настроение, нарушение на съня, потиснато настроение и др.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 102
  • Мнения: 99
Скрит текст:
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:


Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща дейността на щитовидната жлеза, сочи нормална функция. Хипофизарният хормон TSH, показател за това, е към долна референтна граница на нормата. Статистически данни върху голям брой пациенти свидетелстват за намален сърдечно-съдов риск при този вариант. Автоимунен тиреоидит на Хашимото не може да бъде потвърден или отхвърлен поради факта, че не са изследвани антителата ТАТ и МАТ. Теоритично е възможно съществуването на това заболяване и при нормално TSH.   
За да се направи подробна интерпретация на останалите хормони е необходима информация за възраст и повод за изследване.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева



Това са антителата. Жена на 30 години. Изследванията са правени по повод на липса на тонус (физически и психически), непоносимост към охлаждане и ниски температури и оскъден и нередовен менструален цикъл. Също така въпросът ми към Вас е кои хормони не са оптимални, къде да се търси проблем - яйчници, щитовидна или хипофиза?

Здравейте!

Приложените резултати категорично отхвърлят автоимунен тиреоидит на Хашимото. Описаната симптоматика не насочва към хипофизарен проблем. Предлагам възможни варианти и препоръчвам изследване на антиовариални антитела, АМХ /антимюлеров хормон/, пролактин, гинекологичен преглед. АМХ е показател за фоликуларния резерв на яйчника. Хиперпролактинемията потиска половите хормони / естрогени/ и това резултира в нарушаване на менструалния цикъл. Оплакванията, които описвате припокриват дисфункция на вегетативната нервна система. Ако считате това за свой вариант моля, информирайте ме за подробности на състоянието- тревожност, адинамия, променливо настроение,нарушена концентрационна способност, нарушения на съня и др.

Очаквам резултати!
Д-р Йовчева

# 103
  • Мнения: 99
Д- р Йовчева, наближавам 50 и вероятно съм в предменопауза, още имам цикъл, но така редовен. С Хашимото съм и хипотероидизъм и другите екстри като наднормено тегло, бавен метаболизъм, инсулинова резистентност и с възрастта станах по тревожна и депресивна.
Пия всичко необходимо и Л тирокс и Глюкофаж 1500 на ден. Мисля,че се движа но може и повече. Моля Ви дайте съвети със справяне с навлизането в менопауза, когато зная че се трупат още килограми и жената видимо остарява.
Благодаря Ви и дано отговора е полезен и други като мен.

Здравейте!
Предменопаузалният период е нормален за всяка жена, има индивидуална продължителност и се характеризира както с физически, така и с психо-емоционални проблеми. Неприятната симптоматика се дължи на затруднена адаптация на организма в условия на хормонален дисбаланс. За справяне с новата ситуация е препоръчителна подкрепяща терапия. Предлагам комбинация на вечерна иглика- Ultra Prim 50 mg GLA-Ultra Prim 500 mg и червена детелина.

Червената детелина- Red clover 400mg има изключително благоприятен ефект по отношение на оплаквания като нервност, раздразнителност, променливи настроения, горещи вълни, нощни изпотявания, проблеми със съня. Тъй като двете хранителни добавки имат дублиращи се ефекти е уместна редуваща се схема на приложение през ден с цел взаимно усилване на действията. Други техни предимства са успокояване на  нервната система, подобряване състоянието на кожа, кости и нокти. Червената детелина притежава противовъзпалително и диуретично действие, както и способност да редуцира холестероловите нива и протектира костната плътност. Обичайната доза е две капсули дневно.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Пожелавам успех!
Д-р Йовчева

# 104
  • Мнения: 99
Мога ли да приемам хранителни добавки или чайове, подпомагащи отслабването и нервната система, ако все още кърмя?

Здравейте!

Принципно по-голяма част от хранителните добавки се препоръчват при кърмещи жени, поради липса на нежелани странични ефекти и невъзможност за излъчване през кърмата. Ако Вие имате предвид конкретни суплементи моля, информирайте ме за наименованията им, за да изразя конкретно мнение. Периодът до 5-6 месеца след раждане не е особено предразполагащ към редуциране на телесното тегло поради затруднена, а при някои жени забавена адаптация на организма в следродилния период. Първоначално препоръчвам корекция и възстановяване на чревната флора- пробиотик в съчетание с храносмилателни ензими - Fortify Probiotic & Enzymes- 1 капсула дневно в продължение на 3-4 месеца.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

Общи условия

Активация на акаунт