ОБЪРКАНА- Медицина?

  • 3 576
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 003
Относно профила- няма нужда от него, за да кандидатства, но може да е от помощ. Просто има хора, които са казвали, че ако не си с биология и химия в гимназията не можеш да кандидатствам в МУ, което са пълни глупости.

Относно издръжката не мога да коментирам, моите родители ме подкрепят и ми казват да не се тревожа за пари, а просто да си уча (което няма как да стане при положение, че виждам колко е скъпо всичко...)

За матурата- единствено влиза тази но БЕЛ в балообразуването и тя не е кой знае какво, не се заблуждавайте по големия брой на двойките, които има всяка година 😅 учиш ли си редовно и слушаш ли в час не мисля, че ще имаш проблеми.
Относно другата матура- тя не се гледа при кандидатстване. Биологията тази година беше по-трудна от химията, плюс че се взима и профил, което допълнително усложнява работата. Ако може да вземе по език нека го направи, хипер елементарна е.

# 16
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 531
Аз не видях девойката да има притеснения относно родителска подкрепа, просто има колебания дали наистина иска да учи това. А за другите коментари пак казвам, че в България  издръжката в специалност Медицина ще и струва колкото и в друга специалност. С тази разлика, че ще трябва да разчита на издръжка през цялото време на следването. Дори в други университети държавни такси има по-високи от тези за Медицина - на първо четене се сещам за някои специалности във ВВМУ Варна, където някои годишни такси гонят към 3000 лв. За да задава този въпрос тук, вероятно няма проблем с родителското одобрение, а със своето окончателно решение в смисъл "искам, но стиска ли ми". Ако и беше проблема издръжката и подготовката, питането щеше да е дали може да влезе в МУ без частни уроци, както напомни Русалката за десетките подобни питания, които сме срещали в този подфорум.
.За другите коментари- ако ще учи в България нито ДЗИ по химия и биология има смисъл да си причинява, нито годишните оценки по тези предмети имат отношение към балообразуването за МУ, освен ако не кандидатства Медицина в СУ.. От тези профили в училище само биологията е от максимална полза, химията от профила дава само основното, трябват допълнителни уроци по формата на съответния избран МУ.

Наистина е ужасно ако детето има потенциал и желание да учи, а родителите отказват подкрепа, даже не искам да си го представям. Затова в предното си мнение дадох пример със специалност Фармация, където родителите трябва да издържат с издръжката 2 години, после студентът по фармация може да работи като помощник фармацевт с  приличен доход и на гъвкаво работно време, отговарящо на нуждите му като студент.
Иначе за тези чиито родители не могат да си позволят издръжка в друг град, специалност Медицина  има ваприант за държавна издръжка, при това се приема и с нисък бал, говоря за специалност Военен лекар. И това е шанс, ако няма друг начин. Студентите учат паралелно в 2 университета, но са на пълна издръжка на държавата- общежитие, столово хранене, родителите трябва да поемат джобните пари и няколко учебника  на година. Е, после няма възможност за специализация или поне за 99% от студентите от тази специалност - двама студенти от такъв випуск от мъжки и женски пол съответно с най-висок успех на випуска ще получат право да специализират във ВМА София, останалите като се уволнят от армията след 10 г. ако искат могат да специализират.
Варианти има, зависи  какви компромиси е готов да направи младия човек с първоначалното си желание.

# 17
  • Мнения: 781
Зверски трудно е, но учебниците по медицина не се различават от никоя друга наука. В другите науки също е зверски трудно, ако човек иска истински знания.  Обаче тук има и още нещо, което трябва да прецените: искате ли да сте непрекъснато при болни хора и болката им, ще издържите ли постоянните нелицеприятни гледки, кървищата, тежките дежурства, включително и нощни, както и липсата на свободно време. Да не стане така да се съсипете от подготовка, да влезете и… в моргата да се откажете. Има и по-лошо - да успеете професионално, но да платите един ден със семейството си целия този стрес и да решите, че не си е заслужавало. Не им е леко на лекарите; публична тайна е, че доста от тях издържат всичко със забранени вещества. Ако го искате много, го направете, но освен за благородството на професията, помислете и за немалката цена, която се плаща. Много стабилна психика се иска, не само знания.

# 18
  • Мнения: 1 003
Това със забранените вещества за пръв път го чувам. Не я плашете така, защото леко се преувеличава. Трудно е, но то няма лесно в тоя живот.

Не е задължително да кара нощни смени, да работи по празници и други подобни. Ще си отвори кабинет, ще си има определено работно време, почивни дни и т.н Много зависи от специалността, която избере. Не и във всяка специалност има кървища, черва и умиращи, така че ще се справи дори да е гнуслива.

# 19
  • Мнения: 327
Повечето работят на две места .
Нещо, върху което отдавна се чудя, но нямам информация. Какви трудови договори сключват? Т.е. колко часа седмично се изискват на едното и на другото място?

# 20
  • София
  • Мнения: 18 160
Повечето работят на две места .
Нещо, върху което отдавна се чудя, но нямам информация. Какви трудови договори сключват? Т.е. колко часа седмично се изискват на едното и на другото място?

Грант, нямам идея как е  законово уредено това, но като влезеш примерно в приложение за час за специалист, независимо какъв, се оказва, че можеш да си запазиш такъв примерно в  МВР болница или в някой частен медицински център. Вероятно едното е  основното място,  на договор, а другото - на хонорар.  Нямам идея, изразявам само предположение.

Не се съмнявам, че има  лекари, ползващи забранени вещества от пренатоварване, натрупан стрес и сие. Ама едва ли са много и едва ли са в "по-спокойните" специалности.

# 21
  • Мнения: 1 003
Не се съмнявам, че има  лекари, ползващи забранени вещества от пренатоварване, натрупан стрес и сие. Ама едва ли са много и едва ли са в "по-спокойните" специалности.
Във всяка професия може да се стигне до това, ако имаш лабилна психика и работиш непрестанно при голям стрес, но да- за щастие не е масово

# 22
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 531
Много филми гледате- любителите на забранени вещества сред лекарите, не са повече от любителите на такива вещества практикуващи други професии. Ако на някого не му харесва да бъде лекар, може да не бъде лекар и с тази дибплома да работи друго, образованието в никакъв случай няма да е било на вятъра. От това което знам, повечето студенти искат точно в най-кървавите специалности - хирургичните и анестезиология и реанимация, ако не стане там, като компромис приемат работа в спешните центрове. Има специалности в които и капка кръв не виждат и могат да преглеждат дори само по документи. Както и при други специалности и в Медицината има варианти. Колкото и цинично да звучи, рано или късно свикват да виждат всичко, нещо може да ги разтърси повече от друго, но професията ги вълнува и затова е силната мотивация и за учене и липсата на сън и почивки не ги плаши. Затова в МУ са тежките изпити, това си е своеобразен тест не само за умението да се помни и учи, а и тест за мотивация и издържливост.

Последна редакция: нд, 13 авг 2023, 15:22 от Беллора

# 23
  • София
  • Мнения: 18 160
Зверски трудно, страшни гледки, тежки нощни смени, липса на свободно време, заплатена висока цена с нестабилно или разпаднало се семейство,  забранени вещества.. Твърде негативен сценарий.

Във форума само, за реала дори не говорим, пишат немалко дами с тази професия, които явно имат свободно време да се включат в разни теми. Пишат по темите  за училища, споделят плановете на децата си, разказват за семейните си почивки, тоест и семейният елемент си е ОК.  Разбира се, има и други случаи, но те са характерни за всякакви професии..

# 24
  • Мнения: 781
Повечето работят на две места .
Нещо, върху което отдавна се чудя, но нямам информация. Какви трудови договори сключват? Т.е. колко часа седмично се изискват на едното и на другото място?
2 по 12. Смятайте как точно е възможно човек да остане буден 25 часа, че и да преглежда. На мен ми се е случвало дрогиран лекар да не може да прегледа детето и да ми върне направлението, накрая на часовете в частната клиника, в която се е прехвърлил директно от държавната. Сам го каза. И ни прие с два часа закъснение на всичкото отгоре. Беше отдавна. Я пробвайте вие да не спите 25 часа. Стресът е огромен, все пак за човешкия живот става въпрос, няма нужда от илюзии. Теорията всеки ще я запамети, лесно или трудно, наука като всяка друга, но практиката е голямото изпитание. Наистина не е за всеки.

Последна редакция: нд, 13 авг 2023, 15:33 от Rumi11111

# 25
  • Мнения: 2 947
Повечето работят в болница на смени , работят през свободното време и в кабинет .
Знам и за такива , дето само ги водят на работа в някоя болница , защото им трябва специалист , а нямат .
Те много хора работят на няколко места , ако им се налага .

# 26
  • Мнения: 327
Повечето работят в болница на смени , работят през свободното време и в кабинет .

Да де, аз това питам. Колко е свободното време? За стриктна 40-часова седмица ли говорим, към която се надгражда, или например за 5х12 смени през седмицата на едното място и допълнително през уикенда/нощта на другото..

# 27
  • Мнения: 2 947
Около 13/14 смени се падат месечно .

# 28
  • Мнения: 3 916
Зверски трудно е, но учебниците по медицина не се различават от никоя друга наука. В другите науки също е зверски трудно, ако човек иска истински знания.  Обаче тук има и още нещо, което трябва да прецените: искате ли да сте непрекъснато при болни хора и болката им, ще издържите ли постоянните нелицеприятни гледки, кървищата, тежките дежурства, включително и нощни, както и липсата на свободно време. Да не стане така да се съсипете от подготовка, да влезете и… в моргата да се откажете. Има и по-лошо - да успеете професионално, но да платите един ден със семейството си целия този стрес и да решите, че не си е заслужавало. Не им е леко на лекарите; публична тайна е, че доста от тях издържат всичко със забранени вещества. Ако го искате много, го направете, но освен за благородството на професията, помислете и за немалката цена, която се плаща. Много стабилна психика се иска, не само знания.

Глупости.
"зверски", колко да е зверски. Това ми звучи като журналистическия подход да ни кажат в новините каква "адска" катастрофа е станала.
Не всяка специалност води до сблъсък с болни и болката им. Нито гледките са нелицеприятни. Ох, кървища, дежурства. Пак нито е задължително, нито пък ако психиката е толкова чак крехка никой не си и помисля да се занимава с медицина принципно.
Всеки мой познат и близки имам лекари, имат семейства. Че и деца. И не рядко децата вървят по пътя на медицината.
Не малка цена плащаме всички на този свят понякога, и това няма общо с професията на лекар.
И джипи-то е лекар...и УНГ специалист е лекар. Какви жертви, какви чудеса сте изписали, аз съм в ступор.
Психиката колко точно трябва да е стабилна, по десетобалната..омг Rolling Eyes
От приближените ми деца, които следват в момента медицина - влезнаха си децата от раз още на предварителните изпити, и нищо кой знае колко различно не им се случи по време на подготовката от на останалите ученици. Учеха просто. В момента на следване-същата работа. Колко па да е адски това трудно, след като всички си взеха изпитите, не малко взимат и стипендия за успех- а в МУ се взима само за пълно 6. На тези, които им е чак толкова адски-те ще си отпаднат поетапно в крайна сметка.
Единственото вярно в случая е нуждата от по-дълга издръжка и родителска подкрепа, защото у нас времето на обучение е много дълго. Докато успеят да започнат да изкарват достатъчно за собствена издръжка минава малко повече време. Трудно е и заради самата система (здравна), но това е една съвсем различна тема.

Последна редакция: пн, 14 авг 2023, 09:18 от фаастък

# 29
  • Мнения: 1 003
Всеки говори какво е чул и разбрал и всички май грешим. Нито е лесно, нито е непосилно. Медицината не е сложна, просто е обемна.

Дано сме помогнали на момичето да се ориентира по-добре 😊

Общи условия

Активация на акаунт