Флиртът е вид комуникация, която помага на хората да разберат, че се харесват и привличат сексуално. Флиртуваме, когато искаме да опознаем човека, когото харесваме, когато искаме да изградим по-близка, романтична връзка с него. Този модел на поведение се регулира от лимбичната система – древна част от човешкия мозък, която контролира сексуалността и всички емоции, свързани с нея.

Когато флиртуваме, ние се усмихваме на събеседника си, опитваме се да привлечем вниманието му, доближаваме се към него, слушаме активно и го гледаме в очите. Опитваме се по всякакъв начин да покажем своя интерес.

Дейвид Хенингсен, професор от Northern Illinois University, формулира следните

Шест мотива за флирт:

•   Сексуален. Човек се интересува от другия като сексуален партньор.

•   Забавен. В този случай човекът приема флирта повече като спорт, отколкото като нещо сериозно, прави го просто защото му харесва.

•   Изследователски. Когато флиртува с другите, човек се опитва да разбере какво е да си във връзка с друг човек.

•   Релационен. В този случай флиртът е с човек, когото вече познаваме, и се опитваме да изградим по-близки отношения с него.

•   Повишаващ самочувствието. Понякога хората флиртуват просто защото харесват другите да им обръщат внимание.

•   Инструментален. В този случай някой иска да получи нещо от друг човек и използва флирта за постигане на целите си.

Оказва се, че мъжете и жените възприемат флирта по различен начин. След серия от експерименти с участието на 700 човека, учени от McGill University установили, че мъжете са склонни да възприемат партньорките си в по-негативна светлина, след като са се запознали с привлекателна жена, докато жените предпочитат да работят над укрепването на отношенията си със своите партньори, след като са се срещнали с привлекателен мъж. При това мъжете не възприемат флирта си с привлекателна жена като заплаха за семейните отношения, докато при жените е точно обратното.

Това флирт ли е, или само така ми се струва?

Един от ключовите елементи на флирта е намекът. Ето защо толкова често се измъчваме със съмнения дали някой флиртува с нас, или просто е учтив. Флиртът е като игра, в която основната задача на играчите е да разпознаят намеренията на другия. Тази интрига възбужда и удължава приятните емоции.

Хората често избират непрякото флиртуване. Шеги, закачки, усмивки, погледи – всичко това може да бъде признак на флирт, но и обикновена проява на приятелско отношение. Да, може би за всички би било по-лесно, ако хората директно си признаваха един на друг своята симпатия. Но работата е там, че флиртът е същевременно и безопасен начин да бъдем отхвърлени. На много хора не им е приятно да получават директни откази, така че, за да изразят интереса си към друг човек, те опипват почвата с леки намеци.

Изследователите Хол, Син и Брукс изследват степента, до която хората могат да разпознаят флирта. За тази цел те събират група непознати, молят ги да общуват помежду си за около 10 минути и поставяйки им задачата „първо впечатление“ , разпитват всеки от тях за взаимодействията му с останалите. По време на експеримента се установява, че:

•   Физическото привличане играе важна роля. Колкото повече хората са физически привлечени от някой непознат, толкова по-вероятно е да започнат да флиртуват. Ако обаче човек е привлечен от външния вид на някого, това не означава, че той автоматично ще възприеме неутралните реплики като флирт.

•   И мъжете, и жените зле разпознават флирта. При общуването си с непознат повечето участници в проучването не успяват да разпознаят флирта, когато е налице. Само 18% от жените правилно са разпознали флирта като такъв. Мъжете се справят малко по-добре, като 36% от тях схващат точно намеците.

•   Хората усещат по-добре кога няма флирт. В проучването 83% от жените правилно идентифицират липсата на флирт; при мъжете процентите са 84.

Други проучвания показват, че хетеросексуалните мъже често надценяват сексуалния интерес на жената към тях, докато жените го подценяват. Просто казано, мъжете често си мислят, че една жена флиртува с тях, когато тя няма такова намерение. Обратно, жените смятат, че мъжът е приятелски настроен, когато той всъщност флиртува.

Как да различим флирта от приятелското поведение?

За да различим приятелското отношение от флирта, трябва да бъдем внимателни и да забелязваме детайлите в поведението на другия.

•   Първо, търсете невербалните сигнали.

Езикът на тялото говори много. Изследванията показват, че определени действия, взети заедно, могат да покажат романтичен интерес. В някои ситуации усмивката, навеждането напред, леката прегръдка и като цяло докосването могат да бъдат част от флирта.

Психолозите най-често съветват да се обръща внимание на зрителния контакт, защото има разлика между „приятелския“ и „флиртуващия“ поглед. Приятелският винаги е спокоен и може да бъде придружен например с кимване.

„Закачливият поглед“ е продължителен зрителен контакт с отпуснати клепачи, навеждане напред, докосване на косата или оправяне на дрехите. Приятелският поглед е топъл и спокоен, докато флиртуващият се опитва да покаже определен интерес към по-голяма близост.

•   Второ, вслушвайте се в думите.

И мъжете, и жените са еднакво добри в разпознаването на определени вербални комуникации като флирт. Приятелските разговори са по-непринудени и лежерни, докато флиртът показва интерес към опознаване и сближаване.

Приятелски могат да бъдат прости въпроси – например как сте и какво ви е довело на новото място, докато въпросите на флирта могат да бъдат по-лични – например дали се срещате с някого, какво очаквате от една връзка или как си представяте партньора си.

Вербалният флирт най-често се комбинира с невербалния. Ако човек ви направи комплимент, това не означава непременно, че той флиртува. Но ако той ви каже нещо хубаво, седне по-близо до вас или дори ви докосне, тогава това явно е флирт.

•   Трето, отчитайте контекста.

Изследванията показват, че флиртът е по-вероятно да се случи в подходяща обстановка. Това са местата, където хората могат лесно да разговарят помежду си и където имат възможност да се отпуснат. Например, такъв контекст може да бъде някакво парти.

Важно е да се вземат предвид и отношенията с другите. Например, ако човек от компанията ви е приятелски настроен към всички, но полага специални усилия да говори с вас по-често, сяда до вас по време на общи събирания, тогава може да се предположи, че той се интересува и флиртува. В този случай имате контекст за това как даденият човек се отнася към другите, което помага да се оценят потенциалните му намерения конкретно към вас.

Стилове флирт

Австралийски изследователи от James Cook University идентифицират пет различни стила на романтична комуникация. Всеки флиртува по различен начин, но ако познаваме стила на даден човек, тогава можем да използваме някои признаци, за да разберем дали той флиртува, или не.

•   Традиционен стил

Тук мъжете и жените се придържат към традиционните роли на половете. Мъжете инициират контакта и проявяват интерес, а жените отговарят. От мъжа се очаква да направи първата стъпка и да предложи например да купи напитка или шоколад, а след това да продължи да ръководи процеса - той ще направи всичко възможно, за да привлече вниманието на жената. Жените, които флиртуват в традиционен стил, не са склонни да започнат първи, но вниманието на мъжете е важно и приятно за тях.
Учените отбелязват, че този сценарий предполага един вид порочен кръг: жените играят пасивна роля и е по-малко вероятно да привлекат партньор, тъй като те винаги очакват мъжът да направи първата крачка, очакват внимание, вместо да го проявят сами. Мъжете, които флиртуват „традиционно“, обикновено познават от дълго време жената, с която флиртуват. С този стил на взаимодействие отношенията между хората се развиват доста бавно.

•   Физически стил

Тук говорим за сексуален контакт чрез вербални послания, както и чрез докосване. Хората, които флиртуват в този стил, обикновено се шегуват, използват подтекст, задават лични въпроси и по всякакъв начин намекват за своя сексуален интерес.

Хората, които флиртуват по този начин, твърдят, че са добри в улавянето и привличането на интереса на другите. Те са откровени и уверени в своите романтични намерения; бързо биват привлечени от човека и преминават към лични разговори. Връзките, породени от такъв флирт, обикновено се развиват бързо.

•   Искрен стил

С този стил хората се стремят да създадат дълбока емоционална връзка с потенциалния партньор. Стремят се към близост, като разкриват лични подробности за себе си и се интересуват от личността на другия човек. Този стил на флирт не е много ефективен за изразяване на сексуален интерес. Въпреки това хората, които флиртуват „искрено“, вярват, че силната емоционална връзка е ключът към романтичната връзка, така че такъв флирт обикновено е успешен за развитието на близки отношения.

•   Учтив стил

Хората, които практикуват този стил, са много предпазливи. Те предпочитат да не използват езика на тялото и не обичат сами да инициират флирт. Техният интерес е насочен към силна и дълготрайна емоционална връзка.

•   Игрив стил

Такава комуникация не предполага развитие на дългосрочни романтични отношения. Хората, които предпочитат този стил, просто се наслаждават на самото действие. Те обичат да флиртуват в името на флирта, което помага за повишаване на самочувствието им.

Малко вероятно е да срещнете човек, който има само един стил. Да, определен стил може да доминира, но често се комбинира с други видове. Например искрен с физически или традиционен с учтив. Но игривият и искреният не са съвместими и няма да ги срещнете заедно.

Разликата между флирта и сексуалния тормоз


Понякога невербалните сигнали водят до погрешно тълкуване на намеренията. Кога могат да се разчитат като флирт и кога преминават чертата и се превръщат в тормоз?

Флиртът не е просто проява на интерес, а демонстрация, че човек е сексуално привлекателен. Мнозина, когато флиртуват, не осъзнават, че хората опипват взаимно границите си и улавяйки отсрещните сигнали, извеждат флирта на ново ниво със своите действия. Всяка неправилна интерпретация или игнориране на даден сигнал може да доведе до нарушаване на личните граници на другия. Тогава флиртът излиза извън контрол.
Обичайно флиртът преминава през две нива:

•   Първи стадий – на невербалните сигнали

Когато човек започне видимо да кокетничи – да си играе с косата, да обръща внимание към отделни части на тялото си – то най-вероятно флиртува. Жените могат да галят бедрото си, да отмятат глава, за да покажат шията си, или да издърпат раменете си назад, за да подчертаят гърдите си. Мъжете обикновено стягат и издават напред брадичката си или демонстрират гръдните си мускули. Да, в тези ситуации е очевидно, че хората си подават знаци. Но не е очевидно дали някой от тях иска продължение, докато не се стигне до докосването.

•   Втори стадий – докосване

Да предположим, че човекът наистина е флиртувал, но не е имал намерение да пренесе флирта на друг етап. Едно случайно докосване и другият, който има желание да продължи, го приема като сигнал. До този момент хората просто се забавляват, флиртувайки един с друг. Но след докосването един от участниците осъзнава, че е отишъл твърде далеч. Флиртът приключва, когато той открито каже „стоп“ или не подаде сигнал за отговор.
Но понякога се случва някой да продължи да флиртува, въпреки че вижда липсата на сигнали или дори чувайки твърдо „не“. В този случай флиртът се превръща в тормоз.

Сексуалният тормоз възниква, когато човек игнорира сигналите и желанията на другия или когато прескочи първите етапи на флирта и премине направо към последния етап на докосването. Това е по-скоро принуждаване към сексуален контакт, отколкото постепенно получаване на одобрение и съгласие за него. Свързването с някого чрез имейл или в социалните мрежи с откровено сексуални съобщения, когато лицето не ги желае, също е тормоз. Всяко нарушение на границите, което е нежелано от друг човек – било то неуместни коментари и шеги за сексуалността, или докосване – е тормоз.

Счита се, че флиртът е поведенчески модел, присъщ на самотните хора. Психолозите обаче препоръчват и на хората, които имат партньори, да флиртуват с тях. Това е чудесен начин да покажете на партньора си, че го харесвате – а това е много важна част от една връзка. Флиртът дава възможност да създадете свой личен свят, той е средство да запазите и подчертаете близостта между вас.