Оспорване на отказ от наследство

  • 1 254
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 495
Здравейте. Разбирам, че отказът от наследство може да бъде оспорван от кредитора в рамките на 1г. Какво точно означава да бъде оспорван - да се счита за недействителен ли? При какви условия евентуално може да бъде оспорван отказа ? Четох , че може да бъде обжалван ако кредитора не успее да си покрие липсите с наследството (ако правилно съм разбрала ). Ако оспорването бъде спечелено, какво следва?

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 22:48 от Eliza.

# 1
  • Мнения: 40 924
От чии кредитори обаче?
Тук е написано добре:
https://www.kgmp-legal.com/%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B2% … 1%82%D0%B2%D0%BE/

# 2
  • Мнения: 1 495
От кредиторите на наследодателя - починалият родител.
Благодаря за линка . Изчетох цялата статия и си отговорих на въпросите .
Кредиторите на наследодателя имат право да обжалват , но трябва да докажат , че отказът от наследство е недействителен - т.е наследникът да е предприел действия по приемането на наследството преди да се откаже от него. Това автоматично прави отказът невалиден .

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 23:07 от Eliza.

# 3
  • Мнения: 40 924
Именно, ако не си се възползвала вече по някакъв начин от наследството никой не може да те задължи да го приемеш. Но нещата са или-или, не може да е частично. Ако по никакъв начин не си се разпореждала могат да духат супата.

# 4
  • Мнения: 1 495
Именно, ако не си се възползвала вече по някакъв начин от наследството никой не може да те задължи да го приемеш. Но нещата са или-или, не може да е частично. Ако по никакъв начин не си се разпореждала могат да духат супата.
А кой наследява дълга след това? Или държавата поема активите по наследството и кредитора си търси полагаемото от държавата?

# 5
  • Мнения: 40 924
И държавата не е будала. Получава го кредиторът или никой. И онзи си пише загуба. Иначе ако няма кредитор и няма наследник държавата (или общината?) приема наследството.
Но говори с адвокат, защото можело и някакво наглед невинно действие да се приеме като разпореждане с имота и приемане на наследството. Примерно да платиш тока или вода или нещо такова. Нямам опит и познания по въпроса, само съм чела някога.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 14 423
Само кредиторите на наследника могат да оспорят отказа. Тези на наследодателя могат да искат отделяне на наследството от останалото имущество на приелия наследник, за да могат да се удовлетворят с предимство от наследството, ако то е с активи, а наследникът е задлъжнял. Тях отказът не ги бърка - наследството заминава топтан Wink към следващия призован към наследяване. Отказът може да увреди кредиторите на отказалия се, ако наследството е с повече активи и се избегне получаването му. Разбира се, в известен смисъл отказът "уврежда" и кредиторите на наследството, като не дава на разположение за удовлетворяването им имуществото на наследника, но никой не е длъжен да се набутва с наследства само от пасиви, докато е длъжен да не се отказва спекулативно от права с цел кредиторът му да не може да си събере вземането.
Скрит текст:
Отказалият се може фактически да укрие и от кредиторите, и от следващите призовани към наследяване скъпи движими вещи на наследодателя (бижута, пари в брой) - но тези неща винаги могат да се укрият и без отказ, вкл. от сънаследник. Wink

Последна редакция: нд, 25 фев 2024, 15:33 от Магдена

# 7
  • Мнения: 1 495
Много ви благодаря!
Въпросите продължават да изникват , за което се извинявам , но никога не съм попадала в подобна ситуация.
След като заявя отказа си от наследство, името ми ще фигурира ли някъде по регистрите на общини и т.н като свързана с наследодателя? Някъде четох , че мога все още да получавам писма на мое име за дължащи кредити, но те ще са един вид невалидни.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 14 423
Едно допълнение, понеже сега прочитам част от останалите мнения преди моето и установявам, че може би не съм разбрала какво точно се пита.
Кредиторите на наследодателя не могат, както писах, да оспорят (унищожат) валиден отказ от наследство - това е "оспорването", за което се отнася едногодишният срок, - но наистина няма пречка да твърдят и доказват, че отказът е от самото начало недействителен, защото наследството вече е прието с фактически действия. Това може да го направи всеки, който има интерес, и няма срок.

Т.е. това...
Цитат
Кредиторите на наследодателя имат право да обжалват , но трябва да докажат , че отказът от наследство е недействителен - т.е наследникът да е предприел действия по приемането на наследството преди да се откаже от него.
...е вярно, само че думата не е обжалване, а просто установяване на нищожност, която така или иначе си съществува и всеки може да се позове на нея. Срок няма.

____

Отказите от наследство, поне моят опит това сочи, не се отразяват в удостоверенията за наследници по никакъв начин. Доказвате го с удостоверението от съда.

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 19:36 от Магдена

# 9
  • Мнения: 1 495
Отказите от наследство, поне моят опит това сочи, не се отразяват в удостоверенията за наследници по никакъв начин. Доказвате го с удостоверението от съда.
А има ли начин да се премахне името ми от удостоверението за наследници след отказа от наследство? Ако след отказа от наследство името ми все още фигурира в общината , че съм наследник , кредитора не може ли да предприеме съдебни действия срещу мен? Или като тръгне да подава в съда от там ще му излезе, че съм се отказала? Да не стане така , че имам удостоверение за отказ от наследство , но продължавам да получавам писма и да трябва всеки път адвоката да се занимава да обжалва .

Общи условия

Активация на акаунт