Седмокласници 2023/2024 - тема 8 - здрави нерви и дълбоко дишане

  • 32 411
  • 770
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 013
Здравейте, дами. Искам да попитам има ли срок, в който се дават на децата оригиналите на дипломите за основно образование?

# 31
  • Мнения: 2 594
Аз също не бих си преместила детето, три месеца преди края на учебната година. Но бих разговаряла с класната, ако трябва с директор, инспекторат, докато не се вземат адекватни мерки.
Косата също не бих я подстригала. Могат да се измислят някакви прически с връзване или сплитане на косата.
Оплаквам се от нашето училище. Прекаляват с пробните изпити. Другата седмица ще са третите подред и ми се струва, че се получава обратният ефект. На децата започва да им писва, все по-лоши резултати и безразличие демонстрират към НВО. А има още два пробни до официалните.
За капак наборът се записал на ''Европейско кенгуру''.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 536
Здравейте, дами. Искам да попитам има ли срок, в който се дават на децата оригиналите на дипломите за основно образование?
Обичайно училищата правят някаква церемония или просто ги раздават в дните 1-3.07. Миналата година някои ЧУ ги дадоха към 6.07., но при всички положения до 1во класиране ще са ги дали.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 775
При нас преместиха ученик първия срок по негово желание. Значи може. Но ако нямаш представа в каква среда ще попадне, не си струва риска, според мен. Справочниците на нас от курса към Веди казаха, че ще ни ги раздават на 03.05.

# 34
  • Мнения: 5 956
Че какво им е лошото на пробните в училище? Дали ще е кръстено контролна или пробен -все тая ми се струва. И в Кенгуру-то също аз лично не виждам нищо лошо, да ходят децата, щом имат желание. Много ги жалите сякаш.

# 35
  • Мнения: 17
Mama Ru, пробвай да разговаряш с родителя на детето, лепнало дъвката, защото това вече е прекалено. Освен това за вдигане на самочувствието не е лошо и да и говориш само суперлативи и хвалебствия, това толкова вдига в един момент самочувствието и гали ухото, че децата стават "непропукваеми", а иначе прекрасно знаят къде се позиционират. Учи и другитенаоколо  да бъдат уважителни.

# 36
  • Мнения: 12 033
Оф, дълго стана. Гадно е, да. Трудно ще го прикриваме, тя иска спусната коса, за да я връзвам на опашка трябва да я вдигам рано преди да тръгна за работа, а тя има едно два дни за наспиване, че е втора смяна. Самата тя има проблем с фината моторика и сама не може да си направи конска опашка, ще я върже ниско долу и снопчето ще увисне.
Не, не ми каза. Аз видях късно вечерта като се обърна. Не искаш една говори, страхува се за не реагирам. Все твърди, че класната им забранява да разказват какво се случва в училище. Факт е, че и в градината, и в училище много рядко се е случвало да се оплаче. Не търси принципно и учителите. Изобщо не се е сетила да се прибере, не могла да я изтърпи в косата си и намерила решението - ножицата. Иначе аз щях да й я махна. Относно суперлативите - толкова е смачкана, въпреки че работи с психолог вече 4-5 години, че не вярва на никого, който я хвали. За съжаление, не желае и да я оставям у дома от време на време, дори и болна държи да ходи на училище. Ако се съгласи да я преместя успехът й няма да спадне, а ще се върне на нивото от миналата година, тази се срина както никога до сега. Приятели истински няма, колкото и да твърди, че някои момичета от съседни класове са й "приятелки" защото си говорят с нея междучасието.

# 37
  • Мнения: 440
Милото детенце! Много мъчно ми става от това безхаберие на учители и родители. А и много ме ядосват такива неща, много е жестоко!
Не оставяйте случката без последствия за тези, които са го направили. Дори да няма наказания, все пак детето ще види подкрепа и желание за борба, което е важно.
Стискам палци!

# 38
  • Мнения: 2 594
Че какво им е лошото на пробните в училище? Дали ще е кръстено контролна или пробен -все тая ми се струва. И в Кенгуру-то също аз лично не виждам нищо лошо, да ходят децата, щом имат желание. Много ги жалите сякаш.
Обясних вече, но кой да чете.
Разбира се, че няма нищо лошо в пробните в училище. Но. В ''нашето'' училище се прекалява вече с тях и се получава обратният ефект. И това е мнението на повечето родители. Повдигна се въпросът на родителската среща, но класната само свива рамене.
В ''Кенгуруто'' също няма нищо лошо. Но! Другата седмица ще има едно пробно, две контролни и ''Кенгуруто'', което в случая е напълно излишно.
И да, жаля си детето, защото здравето му ми е по-важно от седми клас!

# 39
  • Мнения: 5 956
Аз чета и пак не разбирам къде е проблемът, но не ми се влиза в полемика. 1 пробен, 2 контролни и 1 извънкласно състезание, което е с доброволен характер откога стана нещо, което отнема от здравето на децата ни? Същото това дете може би ходи на допълнителни уроци, които не го натоварват в повече?
Пробните /или поне моето разбиране за тях/ са  моментно измерване на наученото. За което не следва да се полага някаква допълнителна подготовка, различна от обичайната избрана.
Не ги приемайте толкова присърце нещата, нима ние сме били по-малко натоварени ако и да не е имало НВО-та? Продължавам да смятам, че не им правим голяма услуга като се опитваме да им спестим усилия, изпитвания и въобще ситуации, в които трябва да полагат усилия. В резултат повечето деца са станали много енергоспестяващи и при най-малката трудност се отказват. Бързо се отегчават, мързи ги и въобще подобни хубавини... Които сами си правим, уви.

# 40
  • Мнения: 29 388
Ако се учи системно, няма значение колко контролни или теста ще има седмично. Може и в един ден да ги препитат по два-три предмета. Не виждам проблем.

# 41
  • у дома
  • Мнения: 7 143
Може да се премества ученик до 30 дни преди края на уч година по спомени...

# 42
  • Мнения: 495
Рали, има деца, които са по-емоционални и всички тези пробни и контролни на куп им идват свръх. И да, говорим вкъщи какъв е смисълът и т.н. защо не трябва да се впечатлява, но емоционалният отговор на човека не е рационален и при тях трудно може да се контролира.
Иначе не смея да сравнявам с "по наше време". Аз си учех уроците още в училище, лятото ходих 2 седмици на едни интензивни курсове преди 2та изпита и това беше. Сега с тези частни уроци е някакво безумие - дават се пари, инвестира се време в път и за урока, инвестира се внимание, после се решават и едни допълнителни дълги домашни. Изобщо мъчно ми е понякога за нашите деца. Толкова зор в 7 клас за нещо, което не бива да бъде на живот и смърт, защото още след 5 години няма да има никакво значение.

# 43
  • Мнения: 892
Ако се учи системно, няма значение колко контролни или теста ще има седмично. Може и в един ден да ги препитат по два-три предмета. Не виждам проблем.
Кой учи системно? Всеки ден по всичко?

# 44
  • Мнения: 5 956
Ако се учи системно, няма значение колко контролни или теста ще има седмично. Може и в един ден да ги препитат по два-три предмета. Не виждам проблем.
Абсолютно!

Сега с тези частни уроци е някакво безумие - дават се пари, инвестира се време в път и за урока, инвестира се внимание, после се решават и едни допълнителни дълги домашни. Изобщо мъчно ми е понякога за нашите деца. Толкова зор в 7 клас за нещо, което не бива да бъде на живот и смърт, защото още след 5 години няма да има никакво значение.
Да де, това ми беше част от мисълта - допълнителните уроци не ги смятаме свръх натоварване, ама това, което си е стандартно в училище ни идва в повече? Ми не, не съм съгласна.
Моето момиче ще се явява на НВО без 1 допълнително взет урок. И не защото е някакво свръх умно дете, а защото успях да ѝ внуша, че с усилията които полага в училище + самоподготовка вкъщи /която до момента е малко над 0-та всъщност/ ще успее. Разбира се, отчитам факта, че ако се намирахме в София и се бореше за някое ТОП - училище този филм щеше да е по съвсем друг сценарий. Но извън столицата наистина недоумявам кому са нужни толкова напъвания и подсигурявания с уроци, при положение, че в общия случай едни 80-85 точки по силния предмет и 60-70 по слабия успяват да вкарат с=децата в добро училище. Сега, вярно е,ч е има много деца, за които тези точки са мираж. Но и с уроци си мисля, че ще е същото. Т.е. детето или учи, или не учи.

Кой учи системно? Всеки ден по всичко?

Е как? Ами какво да правят, нали това им е "работата" всъщност? Всеки ден не по всичко, а по това, по което трябва да се подготвят за следващия ден.

Общи условия

Активация на акаунт