Важна ли е религията в отношенията на двама души

  • 6 092
  • 166
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Бих искала да разбера какво е мнението ви по въпроса с това двама души, които се обичат и са от различни религии.
В близките година и половина бях във връзка, която родителите на приятеля ми не одобряваха понеже съм туркиня, а той християнин. Въпреки това той ми предложи брак и планирахме сватба. Две седмици преди сключване на брак той ми каза , че не издържа вече на тормоза от страна на родители си и че иска да се разделим. Информира ме, че си е купил билет преди няколко дни и че след два дни пътува за България, тъй като живеехме в чужбина. Искам също да вмъкна, че и двамата сме по на 27 години.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Зависи колко са религиозни двамата души, освен колко са податливи на натиск от родителите и колко са запънати самите родители.
Струва ми се, че от първото най-много зависи, като общо правило. По-нерелигиозни - по-голям шанс, с все изключения в  двете посоки.

# 2
  • here and now
  • Мнения: 4 319
Няма значение ние какво мислим. Факт е, че за човека до теб е по-важно мнението на родителите или религията.
Горе главата, ще срещнеш твоя човек.

# 3
  • Мнения: 18 664
Важна е . Религиите са основен  проблем за доста хора. Особено когато има възрастни родители, близки. Само по себе си, двама могат да живеят щастливо,  ако не са привързани към семействата си или нямат такива.
Битката на религиите не е свършвала никога. Дори не са фанатици, дори са добри хора ,съседи , колеги, всичко което се сетиш, като стане дума за семейството им - става война.
 Да издържиш на това иска  да си наясно какво да очакваш и да си готов.
 Има смесени семейства ,но явно точно те не са религиозни. Които са ,които вярват искрено и спазват - отделна каста са.

 Имам приятели , познати, уважаваме се ,но няма да се женим си казвам. Някога , сега съм само за женене, на края на живота.
 Млада си, явно този момък не ти е писан.
 Особено в селата, в районите с преобладаваш етнос  и вяра си е непроменимо.
 Свободни са в големия град и с  изтънели връзки с родното място и роднини. Редки птици са да устоят.

# 4
  • Мнения: 1 933
Този човек не те заслужава и е добре, че си се отървала от него. Най-добрата ми приятелка е туркиня омъжена за българин. Тя в момента е християнка, но в началото на връзката им не е било така. Никой не я е притискал, нито й е намеквал нещо за религия. След няколко години брак тя сама достига до прозрение и решава да се кръсти в християнска църква. На този етап е по-посветена християнка от мъжа си.
Според мен проблем между хора от различни вероизповедания има само ако някой от тях е фанатик. Истинските вярващи (независимо от религията) никога не съдят и не дискриминират инакомислещите.

# 5
  • SF
  • Мнения: 21 336
Важността на религията я определят самите те.
Много хора, изповядващи една религия се събират и не й отдават никакво значение - нямат църковен брак, не си кръщават децата, , не постят, не влизат в църква, освен като туристи в чужбина. И обратното - спазват повечето (или всички) църковни празници и всяка неделя са на църква. Проблеми би имало, ако не са еднакви в отношението си към религията, макар и тя да е обща между двамата.
Това с родителите, които не приемат партньорите на децата им, също си е проблем. Дали заради етноса, дали заради това, че не отговаря на възпитанието, образованието, възрастта, състоянието, произхода на детето им, но с тези отношения се сблъскват много хора. Много семейства не приемат избора на синовете/дъщерите  си да бъдат с разведени, да отглеждат деца от предишни връзки...
Не само от родители, а и от приятели, съотборници и колеги може да си неприет и непризнат.

# 6
  • Мнения: 353
За съжаление религиите разделят хората.. Не би трябвало, но е факт.
Разделят дори хората от една религия, а какво остава от две. Когато се женят напр. - единият иска да е в църква, другият в общината (говоря за западните държави). После, ако имат деца единият може да иска в религиозно училище, има много такива - още от детската градина та до университета, а другият не.

Ако сте от две различни религии, проблем може да се окаже дори в коя религия ще кръстите децата си един ден.
Аз намирам за чудовищно, ако един от двамата трябва да си смени религията заради другия. Просто е зачертаване на нещо много лично, с което човек вече се е идентифицирал със времето.

Мило момиче, съжалявам, че ви се случва това.. Не знам какво да ви посъветвам.

# 7
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Важна е, явно от случилото се се вижда.

Израснали сте с различни порядки, обичаи и имате различия. Нормално е да оказва влияние. Аз също не бих се взела с човек, с когото имаме драстични различия. Не съм религиозна, но все пак съм отгледана в християнско семейство. Имаме си наши традиции, ритуали, обичаи и за мен е най-добре да създам семейство със сходен човек.

За друг може това да не е важно и да няма проблем.
Във вашия случай добре, че сте се разделили преди сериозната крачка. Спестили сте си много мъка. На дали щеше да си щастлива в такова семейство.

# 8
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 439
религията е важна до степен ако и двамата не са способи на компромис или не са готови да приемат друг човек, такъв какъвто е. познавам семейства , никога не са се карали за това , уважават се, празнуват всички празници. Децата им опознават и двете религии и са оставени сами да изберат.
Проблемеът не е религията при теб и не знам дали го осъзнаваш? Проблемът е в мъжа, който е контролиран от родителите си. Не ти трябва мамино синче. За религията са се захванали защото е най-лесно. Можеше да изтъкнат какво ли не друго и пак да настояват да те зареже. Слаб е. Мъж , който наистина те обича ще е с теб и на родителите мнението няма да го интересува.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 674
Честит Байрям!
Не понасям някой да ми говори за религия. Какво да се яде, какво да не се яде, жената какво трябва да прави, децата какво, кога да се ходи на църква и тъй нататък.
Така че - за мен без религия, моля.

# 10
  • Мнения: 3 227
Този казус много обърнато звучи Simple Smile В България мнозинството не е вярващо и хич не му пука за религии, всичко се свежда само до традиции кога какво се яде. Съжалявам, много измислен казус.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 465
За мен религията е нещо интимно. Подобно на избора на хранителен режим, на сексуални предпочитания и т.н.
Имам приятели от всякакви религии и деноминации и никога не ни е пречило.
Аз съм вярваща, но никога не съм опитвала да си налагам религията на семейството или близките ми, камо ли на децата ми. Вкл. едната ми дъщеря е със сменена деноминация, а друга го обмисляше, но на този етап не е. Което няма значение в случая, понеже религията е една.
За различни религии лично аз не бих се впечатлила, стига човекът да не пробва да я налага на околните, дори би ми било интересно да се запозная.

# 12
  • Мнения: 434
Поредната пързалка. Има подобни теми няколко. Да прочете авторката и да си направи проучването там. най-бързо се палят теми на политическа и религиозна основа. После авторът взема пуканките и ни гледа сеира.

# 13
  • Мнения: 144
Истинските вярващи (независимо от религията) никога не съдят и не дискриминират инакомислещите.
Не мисля, че е така.

А от моя опит, това с различните религии е непреодолимо, дори човекът да е супер модерен, да не вярва "чак толкова" и т.н.

# 14
  • Мнения: 2 266
Отървала си се от мамин муньо. Ако не беше религията, щеше да е друго. Не мисля, че в случая е от съществено значение. Ако не беше тя, щеше да е друго. Явно е поредният с мама, за която никоя девойка не е достойна за синчето. Сега ти е тежко, но повярвай, спестили са ти страшно много нерви и простотии.

# 15
  • Мнения: 41 343
религията е важна до степен ако и двамата не са способи на компромис или не са готови да приемат друг човек, такъв какъвто е. познавам семейства , никога не са се карали за това , уважават се, празнуват всички празници. Децата им опознават и двете религии и са оставени сами да изберат.

Това може да работи само ако и двамата не са наистина религиозни, а просто се причисляват към своите религии. Така както повечето българи са християни.И пак има пречки, защото не се знае родители и роднини какви са.
Но ако са вярващи просто няма как да стане. Ако човек наистина вярва в рая и ада например как ще разреши децата му да не бъдат кръстени и как ще живее с мисълта, че ги обрича на вечни мъки? Някъде паралелно тече друга тема в която има консенсус, че не бива да се правят радикални компромиси. Ми по-радикален от този май няма. Дори аз, която съм агностик и не съм религиозна в общо приетия смисъл не съм съгласна в дома ми да влизат мюсюлмански обичаи, защото това крие подводни камъни. Не е само до празнуването на празници, там проблем няма. Но има и по-сериозни пречки като пости, хранителна и алкохолна диета, религиозното възпитание на децата, политически спорове когато възникне световен конфликт... А и с възрастта хората се променят и не е изключение свободомислещ такъв да се радикализира - прочетете "Не без дъщеря ми".
И най-накрая, за мен поне има разлика дали се женят българин с туркиня или турчин с българка. Второто според мен е свързано с много по-големи рискове за момичето. Аз поне на моята щерка съм казала - какъвто ще да е, само да не е мюсюлманин. Пък нека съм тесногръда.

# 16
  • София
  • Мнения: 13 465
В случая религията е била просто оправдание, но с такъв мамин син, който чака мама да му дава тон в живота, щеше да имаш цял живот притеснения.

# 17
  • Мнения: 25 713
Зависи доколко са вярващи. Ако не са особено религиозни, нищо им пречи на отношенията.

Познавам няколко смесени семейства – две-три, в които туркиня е женена за българин, и едно, в което българка е женена за турчин. Много добре си живеят. Празнуват си (на маса) и християнските, и мюсюлманските празници с роднините и са дзен.

По казуса – и на мен ми се струва малко поизмислен. Ако наистина е имало родители, които са против брака на сина си, едва ли религията на снахата е била причината – просто не са я харесвали и това е бил поводът.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 674
О, ама той първия пост се промени.
Един мъж няма ли смелост и достойнство, не е мъж. Религията няма значение. И аз казвам, че си се отървала.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 465
Какво е пишело преди това? Аз само настоящата версия видях.

# 20
  • Мнения: 21 583
Истинските вярващи (независимо от религията) никога не съдят и не дискриминират инакомислещите.
Не мисля, че е така.

А от моя опит, това с различните религии е непреодолимо, дори човекът да е супер модерен, да не вярва "чак толкова" и т.н.


Къде това? У нас няма как човек от горепосоченото поколение, а камо ли по-възрастен да е възпитан силно религиозно. Училището ни е светско,  деца , получаващи фанатично религиозно възпитание в която и да е от двете религии биха се отличавали силно от останалите и изобщо няма да стигнат до връзка един с друг.

Предполагам, че родителите на момчето просто не харесват момичето, или като хора от по-консервативна среда си представят нещо по-друго за него. Сега той защо им се поддава не знам.

# 21
  • София
  • Мнения: 35 209
Религията не е важна за нерелигиозни хора и семейства.
В случая не е била тя основна причина, а че мъжа е мухльо.

Иначе, ако има влияние в семейството е основна пречка за изграждане на сериозна връзка.

Честит Байрам!

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
И аз не видях изменение в първия пост.

# 23
  • София
  • Мнения: 12 375
Ако мъжът беше мюсюлманин щеше наистина да е проблем, но в случая на авторката проблемът е бил друг.
Иначе религията е важна, когато е капитално различна. В случая с мюсюлманите ако мъжът е такъв това е проблем за жена с друга религия, защото културните и социални различия са огромни. Иначе протестант и православен, будист и протестант, и прочее не мисля, че са проблем, освен ако човекът не е мнооого религиозен. Но то това би било проблем при всички случаи, все едно каква е религията.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Вътре в рамките на християнството не е проблем дори при умерено религиозни партньори - трябва съвсем да им хлопа дъската на тема религия, за да откажат живот с друг "вид" християнин. Тя даже разликата извън догмите не се забелязва. Ислямът е коренно различен. Там само пълна светскост и нерелигиозност е добра основа, струва ми се, макар че сигурно има изключения. Няма място за сравнение между брак на православен и протестант и брак на християнин и мюсюлманин. Сравнението може да е - но не знам - с брак между мюсюлманин сунит и мюсюлманин шиит.

Но да, проблемът на авторката не е точно този - или не е само този. Не е задължително човек, който иска да е добре с родителите си, да е мамино синче, но постъпката му наистина не звучи добре. Като не става с този, може да е за добро.

# 25
  • Мнения: 3
И аз не видях изменение в първия пост.

Нищо не съм променяла в поста, всичко е същото, както го написах в самото начало.

# 26
  • Мнения: 1 468
В случая проблема е с родителите на момчето и с ффакта, че на тази възраст той все още ги слуша и се съгласява. Религията е само един довод, сигурно ще се намерят и други. Такъв мъж не ти трябва, да си седи при техните, като няма кураж да отстоява себе си.

# 27
  • Мнения: 2 204
Подкрепям мненията, че важно е доколко си религиозен.
Аз на теория съм православна християнка, но не одобрявам много от нещата, които се изповядват не спазвам никакви ритуали и не ме вълнува особено дали ще съм с човек от друга религия.

Честно казано обаче, ако е набожен, не мисля че е добре да се събирате. Дори е доста опасна комбинация.

# 28
  • София
  • Мнения: 13 465
Мъж на 27 г., който предлага брак и се отказва 2 седмици преди него, понеже мама и татко му казали така, не става за партньор.
Авторке, почерпи, че си се отървала и не мисли повече по въпроса.
Когато срещнеш точния човек, той (стига да е пълнолетен и да не е под възбрана) няма да чака някой друг да управлява живота му.

# 29
  • Мнения: 1 257
понеже съм туркиня, а той християнин.
Смесваш етнически произход и религия, което ме навява на мисълта, че темата наистина е измислена.
Това, че си туркиня не означава автоматично, че си мюсюлманка. А християнин може да бъде човек от всеки етнос.
Изясни си понятията първо, и ако темата е реална, следващия път търси мъж от своята среда. Най-успешните връзки и бракове са при хора с минимални различия - произход, образование, социален статус, религия. Различията са предпоставка за проблеми, рано или късно.

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Аз турци християни или от друга религия не съм срещала, освен ако не говорим за единици, приели християнството/другата религия.
Наистина едното е етнос, а другото - религия, но се разбира, не е като да кажеш "аз съм французойка/нигерийка/виетнамка, а той - християнин". Wink
Освен това ако се каже "мюсюлманин", сигурно ще трябва да се уточнява за целите на питането още дали помак, т.е. българоезичен, или турчин. Нищо, че у нас турците, поне онези, които контактуват с българи, знаят свободно и български. "Турчин" показва едновременно и религията.
Т.е. не мисля, че това е съмнително за пързалка. Много по-невероятен ми се вижда такъв отказ две седмици преди сватба, ама шантави секакви. Може теоретично и да е предлог, а иначе историята да е истинска.

АКО е истинска и ако ергенът не размисли и не се върне, авторката просто да си знае, че раздяла (зарязване) от любим на младини боли, но с времето минава. Нищо, че като сме млади и ни се случи, всички го знаем само на теория, а на практика ни се вижда безкрайно и мъчително чакане да мине.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 12:38 от Магдена

# 31
  • Мнения: 6 497
АнаИва, масово се бъркат такива основни понятия като етнос, религия, раса, народност.
Много пъти съм чела тук и другаде неща от сорта "ние сме християни, а те са католици". Както и да е, исках да кажа, че темата може и да не е пързалка заради тази неточност.

По темата. Родена съм в смесен район и имам познати, дори роднински семейства съставени от православен+мюсюлманка и православна+мюсюлманин. В някои семейства религията на двамата се практикува стриктно, тихо и кротко с взаимно уважение у партньорите. Другаде не са религиозни и религията не играе роля в отношенията им. В две познати семейства парньорите неправославни се кръстиха и децата им са кръстени, но не са особено религиозно активни. Там, където в смесените семейства нещата не вървят, проблемите се дължат основно на различния манталитет, възпитание и груби роднински намеси. Ако религията се посочи като проблем, то по-скоро е нещо допълващо основните конфликти между характери и виждания. Това са ми наблюденията.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 14:33 от Mößbauer-Effekt

# 32
  • Мнения: 21 583
Е как "турчин" ще показва едновременно и религията, пълно е с нерелигиозни турци, израсли сме с такива,  в класа ми, при това  в София винаги е имало по няколко турчета,  в по-ново време  на дъщеря ми също.  Нито ние сме (били) религиозни, нито те. На много от нас, пишман християните, се наложи да се кръстят на стари години за да могат да кумуват на църковни сватби, защото стана модерно да се сключва църковен брак.

Ако някой е силно религиозен до степен да му пречи, той въобще няма да стигне до гаджелък и предлагане на брак с мома от друга религия, в случая пък кристиянин-туркиня... съвсем пързалка ми изглежда

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Е, нерелигиозният е човек без семейна религиозна принадлежност ли?!
С турци будисти или християни дали е пълно?

Не мисля, че има нужда, дори по отношение на себе си, от дежурното иронично "пишман християни", "българинът е битов християнин" и подобни. Сред скандинавците има много невярващи според статистиката - и шведите ли са пишман, или са спрели да бъдат предимно християнски народ?
Аз също не съм кръстена и не съм вярваща, но се броя за принадлежаща към християнската част от света, и ако някой отнесе към мен подобни приказки, няма да го отмина с мълчание. Wink

Няма връзка с темата, само с терминологията.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 12:55 от Магдена

# 34
  • Мнения: 3
понеже съм туркиня, а той християнин.
Смесваш етнически произход и религия, което ме навява на мисълта, че темата наистина е измислена.
Това, че си туркиня не означава автоматично, че си мюсюлманка. А християнин може да бъде човек от всеки етнос.
Изясни си понятията първо, и ако темата е реална, следващия път търси мъж от своята среда. Най-успешните връзки и бракове са при хора с минимални различия - произход, образование, социален статус, религия. Различията са предпоставка за проблеми, рано или късно.

Темата не е измислена, де да беше така , но всичко, което съм написала е вярно.

Благодаря за съвета.

# 35
  • Мнения: 654
Предвид това колко са религиозни българите като цяло, и аз смятам, че това с религията е някакво изсмукано оправдание. Възможно е родителите на мъжа да са от онези превъзнасящи се псевдопатриоти.

При всички положения авторката се е отървала, не й трябва мъж, който ходи по гайдата на други хора и не може да отстои избора си.

# 36
  • Мнения: 21 583
понеже съм туркиня, а той християнин.
Смесваш етнически произход и религия, което ме навява на мисълта, че темата наистина е измислена.
Това, че си туркиня не означава автоматично, че си мюсюлманка. А християнин може да бъде човек от всеки етнос.
Изясни си понятията първо, и ако темата е реална, следващия път търси мъж от своята среда. Най-успешните връзки и бракове са при хора с минимални различия - произход, образование, социален статус, религия. Различията са предпоставка за проблеми, рано или късно.

Темата не е измислена, де да беше така , но всичко, което съм написала е вярно.

Благодаря за съвета.

В такъв случай и аз те съветвам занапред да избягваш връзка с човек, който не е религиозен (щом религията не му  е попречила да има връзка с теб и дори да ти предложи брак), но очевидно е достатъчно тесногръд и глупав, че да се повлияе от родителите си, за които произходът ти е достатъчно основание, макар че нямаме представа дали изобщо са кръстени и религиозни, или само се водят че принадлежат към определен регион, където преобладават християни.

Изглежда много глупаво да се откажеш от любим човек по такава причина, затова приемаме, че си попаднала на някакъв некачествен индивид и продължаваш нататък, докато срещнеш някой който ще те обича и не живее в средновековието.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Религията може да се отрази на всичко, от обичаи до възгледи, при всяка народност, не само при българите, и изобщо не е задължително да си много вярващ за целта, камо ли да си псевдопатриот.
Щеше да е много лесно иначе - щом не е луд на тема вяра и не е с татуиран Ботев или квито бяха там стереотипите, или съответно Сюлейман паша сигурно или не знам кой, начи сичко лесно. Не става така на практика. Религията се отразява невидимо на много неща в бита, та и в обществото.
Не че в светска държава не може да има много смесени религиозно двойки без никакви трудности, напротив, само обръщам внимание, че нещата не са така прости: "нерелигиозен - значи няма религия - значи няма как да има разлика и проблеми".
Впрочем и за различен етнос може да важи.

# 38
  • Мнения: 114
Разбира се че е важна религията, как да не е.

Аз не искам децата ми да се казват Гюмидже и Исмаил и да носят чалми, нито пък имам желание да се смешавам с други етноси. Който го влекат тия работи, жив и здрав да е.

# 39
  • Мнения: 7 409
Ако има любов, всичко друго е на втори план. Този мъж не е стойностен. И не те обича, иначе нямаше да слуша родителите си.

# 40
  • Мнения: 41 343
Ако има любов, всичко друго е на втори план. Този мъж не е стойностен. И не те обича, иначе нямаше да слуша родителите си.

Много грешно. То затова е пълно с теми на мрънкащи и загазили дами. Щото освен любовта друго не са гледали, ама тя не е вечна.  Любовта може да се изживее и без брак, ако има неприемливи различия.

# 41
  • Мнения: 2 266
Е, да, за този неприемливото различие, е че мама не я иска тази девойка.

# 42
  • Мнения: 7 409
Аз съм на 55+ и съм един реалист. Ако няма любов всичко друго е неморално. Ако има любов всичко се преодолява. Разбира се, говоря за интелигентни хора.

# 43
  • Мнения: 450
Бих искала да разбера какво е мнението ви по въпроса с това двама души, които се обичат и са от различни религии.
В близките година и половина бях във връзка, която родителите на приятеля ми не одобряваха понеже съм туркиня, а той християнин. Въпреки това той ми предложи брак и планирахме сватба. Две седмици преди сключване на брак той ми каза , че не издържа вече на тормоза от страна на родители си и че иска да се разделим. Информира ме, че си е купил билет преди няколко дни и че след два дни пътува за България, тъй като живеехме в чужбина. Искам също да вмъкна, че и двамата сме по на 27 години.


Ако той наистина те обича, няма да слуша мама и тате. Щеше да се ожени за теб, независимо от религия.
Ако не издържа на натиска и решава, че ще бяга, това си е неговото решение, явно любовта му не е толкова силна.
Обича ли те един човек, ще е с теб въпреки всичко. Колко примери има в живота - евреи, християни, протестанти, , бели, черни, роми, азиатци...хората като се обичат, намират начин. Други си търсят оправдания.
На 27 години си много млада и животът е пред теб.
Ще ти е трудно сега, но след време ще разбереш, че съдбата те е предпазила. Не може да се разчина на мъж, който при първата трудност бяга.

# 44
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 317
Не е важна, той просто те е лъгал през цялото време.

# 45
  • Мнения: 21 583
Аз съм на 55+ и съм един реалист. Ако няма любов всичко друго е неморално. Ако има любов всичко се преодолява. Разбира се, говоря за интелигентни хора.

На тези години и аз така мисля. Като млада бях по-цинична, но с оглед на изминалите години вече съм сигурна, че най-важното, за да изтърпиш някого е да има любов.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 16:53 от Iris04

# 46
  • Мнения: 1 447
Имам позната туркиня, женена за българин. Ами имат си проблеми със семействата и от двете страни, има си го напрежението. Като българската свекърва е особено наострена, а от другата страна пък тъста турчин се опъва. Младите избягват контакт и с двете фамилии, освен ако не е за нещо наложително. Не е никак ок цялата работа, но пък младите се разбират отлично и са хубаво семейство. И деца си имат. В повечето случаи обаче това е рядкост.
Авторке, трудна работа е, когато религията е различна. Оглеждай се за мъж от вашите. А с раздялата със сегашния си приятел си спестила сериозен негатив, така че по-добре, че е станало така.

# 47
  • Мнения: 2 266
Имам позната туркиня, женена за българин. Ами имат си проблеми със семействата и от двете страни, има си го напрежението. Като българската свекърва е особено наострена, а от другата страна пък тъста турчин се опъва. Младите избягват контакт и с двете фамилии, освен ако не е за нещо наложително. Не е никак ок цялата работа, но пък младите се разбират отлично и са хубаво семейство. И деца си имат.

Глупави хора са такива родители. Детето ти да е щастливо, да имаш внуци и да се опитваш да им вгорчаваш живота. Що за нещо трябва да си?

# 48
  • Мнения: 1 447
Имам позната туркиня, женена за българин. Ами имат си проблеми със семействата и от двете страни, има си го напрежението. Като българската свекърва е особено наострена, а от другата страна пък тъста турчин се опъва. Младите избягват контакт и с двете фамилии, освен ако не е за нещо наложително. Не е никак ок цялата работа, но пък младите се разбират отлично и са хубаво семейство. И деца си имат.

Глупави хора са такива родители. Детето ти да е щастливо, да имаш внуци и да се опитваш да им вгорчаваш живота. Що за нещо трябва да си?

Религиозен и предубеден.

# 49
  • Мнения: 318
Имам позната туркиня, женена за българин. Ами имат си проблеми със семействата и от двете страни, има си го напрежението. Като българската свекърва е особено наострена, а от другата страна пък тъста турчин се опъва. Младите избягват контакт и с двете фамилии, освен ако не е за нещо наложително. Не е никак ок цялата работа, но пък младите се разбират отлично и са хубаво семейство. И деца си имат.

Глупави хора са такива родители. Детето ти да е щастливо, да имаш внуци и да се опитваш да им вгорчаваш живота. Що за нещо трябва да си?

Много са така. Не само за религия.

Като не харесват снахата или зетя, правят живота черен на децата си. По добре тогава да се избягва контакта. Нито е добре за двойката нито за внуците

# 50
  • Мнения: 353
Истинските вярващи (независимо от религията) никога не съдят и не дискриминират инакомислещите.
Не мисля, че е така.

А от моя опит, това с различните религии е непреодолимо, дори човекът да е супер модерен, да не вярва "чак толкова" и т.н.

Форумка с ник омоним на моя.. 🙂
Twin strangers?

Препрочетох първия пост на авторката, да, променен е. Както и на други им направи впечатление.
Комбинацията "аз съм туркиня, а той християнин" - сякаш казва и недоизказва нещата. Не й се иска да изглежда като противопоставяне "мюсюлманка-християнин".

Според мен, както и други споменаха, да гледа напред и да преосмисли с какъв човек иска да свърже живота си - няма нищо лошо в това да си мюсюлманка и да искаш например да кръстиш децата си с такива имена. Но с християнин може да се окаже проблематично. Колкото и да се обичате. Как ще направите, за да бъдат уважени и двете страни? Две деца и едното с турско име, другото с християнско? Ясно е, че това не е решаване на проблема, а задълбочаване.
И не са само имената.
Споделям мнението на Черна станция и АнаИва, Магдена и hechicera_, а именно че религията се отразява в начина на живот на хората, в отношението им към много неща, в осмислянето им на съществени въпроси - неизбежен е сблъсъка рано или късно и по-скоро рано..

И за да види авторката, че нещата с религиите не само че не са прости, но и понякога стават абсурдни, й предлагам този виц (а дали е само виц?)

След католическия Великден се срещат един католик и един православен. Католикът пита православния:
- Мина ли вашия Великден? Възкресе ли вашият Христос?
Православният отговаря:
- Не, не още. След 1 месец.
И католикът му отвръща:
- Добре, тогава ще те поздравя с празника, като възкръсне.

За сведение на авторката православната  и католическата църква са се разделили през 1054 г. И все още.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 03:16 от Valerie R

# 51
  • София
  • Мнения: 13 465
Нещата ги усложняват хората, а не религиите.
Въпрос на желание е да не се делиш.

В случая на авторката може би има и още един нюанс. Те не са просто с различна религия, я тя държи да са подчертано различни. Тя не казва, че е българка от турски/ромски/арменски/гагаузки или какъвто и да е друг произход, а подчертава, че е туркиня. Не мюсюлманка.
Но пък имам познати от Турция, в брак с хора с други религии и нямат проблеми.
Добре е и тя да се замисли дали сама не поставя някакви граници, което не оправдава мъж, който няма проблем да мотае с години една жена, но е проблем да си удържи на думата, понеже техните му дават тон.

Относно това с православните и католиците, нека не забравяме, че дори и Рождество Христово не е през декември, а през пролетта, та отбелязването на определено събитие в исторически план не го омаловажава, а единствено зависи от това как се изчислява определена дата отпреди 2000+ години.
Христос е възкръснал преди 1991 г., та спокойно може всеки ден вярващите да се поздравяват, не да чакат конкретна дата.
Половината ни рода е католическа, половината православна и това никога не е било проблем.
Най-голямата ни дъщеря е българка, съпругът ѝ е италианец. Тя официално смени деноминацията си, защото искаше да се омъжи по католическия обичай. Празнуват конкретно Великден по 2 пъти, а внучка ни ще бъде кръстена в католическа църква на православния Великден. Съвсем умишлено.
Ако човек иска да се дели, той се дели. Ако не иска, може да живее спокойно и щастливо, без да таи вечно ксенофобия в душата си.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 09:56 от Fever Ray

# 52
  • Мнения: 1 245
При нас пък, дори без да са били особено религиозни ( най-вече православната рода да го кажем ) винаги си остана едни предубеждения и повод за конфликти и неприязън към ,,онези ". Обобщаваше се на кило, всички под един знаменател. И така докрай, докато не си отидоха.

# 53
  • София
  • Мнения: 38 674
Първият пост се промени не знам колко пъти.
Ооо, как мразя такъв газлайтинг!!!
Първият път беше само за религия, общо.
Втория път оставяше впечатление, че момчето е от Турция.
Третия....
Ще кажа, че авторката ни премята и манипулира!

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 09:46 от Rockstar

# 54
  • Мнения: 11 403
Toва е някаква пързалка, нали? Поредната тъпотия, която сега цели да е разгорят етнически страсти.
Никой зарязан преди брака и то за такава причина няма да напише толкова неемоционален пост! Егати убраните емоции Wink Фактологически дневник ...

От друга страна, всеки който живее в чужбина близките му са петимни и претръпнали ... даже на тъмнокож биха реагирали с ОХ и пребелване на очи и толкова. Всички родители вече знаят, че детето им си търси половинката в едно друго поле и това, че синът е намерил бяла, млада и без деца българка щеше да напълно достатъчно.
Камо ли пък родителите могат да повлияят на 27 годишен мъж зад граница да се раздели с момиче, за което е сгоден и живее заедно, че и да се прибере .. попресолена манджа.

За това съм убедена, че целта на темата е доста пошла!

# 55
  • София
  • Мнения: 13 465
Аз продължавам да не откривам промени в първия пост. Или при мен не се обновява.

# 56
  • Мнения: 1 257
Аз продължавам да не откривам промени в първия пост. Или при мен не се обновява.

И аз не виждам никакви промени Rolling Eyes. Постът си изглежда така, както беше пуснат и вчера. Няма и индикации за направена редакция. Иначе обикновено отдолу със светло сиви букви кой и кога е редактирал поста.

# 57
  • Мнения: 18 664
Същият си е постът ,какъвто го прочетох като го пусна.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Също и аз, освен да е било в самото начало, преди моя отговор.

# 59
  • Мнения: 100
Аз лично не съм религиозна и не бих била с никой религиозен, от която и да е религия - дори православен, който ходи на църква - няма да се получат нещата.

Сега си мисля - няма ли пък да е по-сполучлива комбинацията мюсюлманин + християнин, ако има взаимно уважение към другата религия, в сравнение с християнин + атеист или мюсюлманин + атеист?

Според мен, за атеистите всякакви религиозни вярвания и обичаи са неразбираеми и дразнещи, може би ако двама имат различна религия би имало по-голямо разбиране и е възможно да се уважават различните обичаи.

# 60
  • Мнения: 41 343
Сега си мисля - няма ли пък да е по-сполучлива комбинацията мюсюлманин + християнин, ако има взаимно уважение към другата религия, в сравнение с християнин + атеист или мюсюлманин + атеист?

Докато са само двамата може би. Но когато се появят децата се появява и необходимостта от решаване какви да бъдат те. И става сложно.

# 61
  • Мнения: 100
Сега си мисля - няма ли пък да е по-сполучлива комбинацията мюсюлманин + християнин, ако има взаимно уважение към другата религия, в сравнение с християнин + атеист или мюсюлманин + атеист?

Докато са само двамата може би. Но когато се появят децата се появява и необходимостта от решаване какви да бъдат те. И става сложно.

Да, щях да спомена, че за децата трябва да се помисли.

За мен в един идеален свят родителите биха предали своите идеали и разбирания без натиск, приемайки, че детето им може да стане атеист,  от друга религия, с други политически наклонности, други интереси, различна сексуалност и т.н.
Но на практика надали е често явление.

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Или в идеалния свят децата имат същите идеали като родителите. Wink

Иначе не мисля, че атеист и вярващ ще имат повече несъвместимости от двама вярващи с различни религии, еле съвсем различни, като ислям и християнство, а не отделни деноминации вътре в една голяма религия.

Цитат
Според мен, за атеистите всякакви религиозни вярвания и обичаи са неразбираеми и дразнещи...
Също толкова важи, че за вярващите атеизмът е неразбираем и дразнещ. За доста вярващи сигурно би била недопустима и чужда религия в семейството.
И пак - зависи.

# 63
  • Мнения: 6 700
Важна е, даже е от фундаментално значение двамата да имат еднакви възгледи по този въпрос - дали ще са рвлигиозни, ако да в коя религия, дали ще са атеисти, дали ще са.от различни религии, но ще си уважават и двете и тн. Всичко може, стига да им пасват възгледите. Иначе става страшно.

# 64
  • Мнения: 21 583
Ако възгледите им толкова тотално не пасват - имам предвид истинските им, личностни възгледи, а не формалната принадлежност, едва ли биха стигнали изобщо до близки отношения и връзка, особено толкова ангажираща, че да се обсъждат брак и деца.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
И това за стигането до връзка е така, да. Ама има и любов от пръв поглед, има и недооценка на собствения непукизъм, знам ли какво има още.

# 66
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
За мен лично религията е важна.
Защото искам да празнувам с партньора си християнските празници-Коледа,Великден и т.н..
Исках да имам и църковен брак.
Исках децата ми да носят християнски имена и да  бъдат кръстени в църква...
Въпреки че не съм религиозна ,рядко ходя в църквата-няколко пъти в годината.


Ако двамата партньори са с различна религия,може в началото на връзката това да няма значение,но когато връзката стане сериозна всичко това може да се окаже проблем и така започват конфликти.

Но имам съседи,младо семейство -той е българин,християнин,момичето е мюсюлманка и то от азиатска република.Имат дъщеричка,която носи християнско име.
Живеят тук,но аз не съм видяла нито нейните родители да дойдат,нито неговите.
Казват,че са доволни и двамата.
Явно при някои се получава.


# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Аз също искам децата ми да са с български имена, но то си е до човек. Тук в някои теми има и етнически българи, които питат как ни се вижда за детето им някое име от турските сериали, така че... Wink

Също познавам двойка българин (съученик на моя мъж) - туркиня, децата са с български имена, за недоволство от родителите не знам, май съм чувала по-скоро за нейните, но с никого не са скъсали връзка, доколкото ми е известно. Случаи всякакви.

Сред мюсюлманите от съветските републики се срещат имена, които са подходящи и за християни (Лаура и т.н. съм чувала). Не мисля, че са имена, свързани с исляма, но се срещат.

# 68
  • Мнения: 1 468
И преди съм го писала, моя приятелка беше женена за турчин. Първо, че я натискаха да проговори на турски, второ -  като кръстиха първото дете на нейния баща, родителите на мъжа й не искаха да виждат детето първите две години. Второто го кръсти с турско име да има мира. Разделиха се няколко години след това и тя в момента съжалява, че не го е кръстила и него с българско. Единсвеният плюс е, че сега турските баба и дядо взимат да гледат и двете деца.

# 69
  • Мнения: 18 664
Близка е омъжена за турчин от Турция ,не  български гражданин Няма проблеми и ми е много симпатичен, децата, той  има дете   и сега общо дете - кукли , красота от всякъде. Не сме чували за проблеми. За всеки е отделно.
 Обаче  като идваха у нас никой не ме предупреди за месото ,без свинско, добре че имаше и  пиле, че щеше да е   голям гаф без храна, то има все нещо, но ...И аз не се сетих за такъв проблем.

# 70
  • Мнения: 318
Да добавя: има различни двойки.
Живея в Австрия и познавам няколко двойки:

Един пример: мъжът е мюсюлманин а жената австрийка. Даже не турчин а иранец (по строго вярващи)
Е свинско не се яде у тях но иначе се празнуват всички празници. Мъжът не е много вярващ: пие алкохол и пуши цигари. Имат интернационални имена децата. Родителите на мъжа живеят в Иран и виждат децата два пъти в годината.
Родителите на жената са приели връзката и поемат децата тук таме.
Но да, ако едната страна е много религиозна, със сигурност ще има проблеми

# 71
  • Мнения: 305
Дори и за непрактикуващите, религията  обуславя култрата и семейните традиции, които от  своя страна   са немалка част от *фабричните настройки* на всеки .  Изисква се доста голяма  готовност за компромис и отвореност към света, за да се напаснат двете култури.
 В случая обаче ми се струва, че младежа го е хванало шубето, но няма кураж да    каже на момичето и се извинява с майка си и с религията....  Авторке, почерпи, че се случило сега,  а не когато сте женени с 2 малки деца.   Не  ти трябват  безгръбначни- ако не можеш да разчиташ на човека до теб -кел файда за пеперудите....

# 72
  • Мнения: 41 343
Да, мъжете не обичат да късат и все гледат ако може тях да зареждат, а ако не става, тогава все пак някак да замажат нещата. Като нищо може да е размислил и сега да си "бърше задника" с родата.
И в крайна сметка нищо лошо не е станало, даже е било за добро според мен.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 20:45 от Черна станция

# 73
  • Мнения: 318
Дори и за непрактикуващите, религията  обуславя култрата и семейните традиции, които от  своя страна   са немалка част от *фабричните настройки* на всеки .  Изисква се доста голяма  готовност за компромис и отвореност към света, за да се напаснат двете култури.
 В случая обаче ми се струва, че младежа го е хванало шубето, но няма кураж да    каже на момичето и се извинява с майка си и с религията....  Авторке, почерпи, че се случило сега,  а не когато сте женени с 2 малки деца.   Не  ти трябват  безгръбначни- ако не можеш да разчиташ на човека до теб -кел файда за пеперудите....

И аз предполагам че това е просто извинение за да скъса с момичето. Причината според мене е съвсем друга.
Но да, в такъв случай авторката се е отървала от един несериозен

# 74
  • Мнения: 1 080
Не разбирам ти си туркиня, но каква религия си? Националността ти е  нещо различно от вероизповеданието. Познавам доста хора с турска националност, които са християни.
Иначе религията е най - важното нещо по което можеш  да се ориентираш за бъдещето на дадена връзка. Представи си да се омъжи за Хиндус , и да трябва да пиеш вода от Ганг, в която плуват трупове..

# 75
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
След като момичето пита дали религията има значение в отношенията и уточнява,че е туркиня,значи е мюсюлманка според мен.

За връзката и -мисля,че мъжа не е я обича толкова,че да е готов да се изправи срещу всички заради нея.Уплашил се е от последиците-тоест проблемите с неговото семейство,а вероятно и с нейното.
А може и въобще да не е имал сериозни намерения.
И в двата случая се е отървала.Няма за какво да съжалява.Защото точно в такава ситуация си проличават истинските чувства.



# 76
  • Мнения: 1 588
Имам познати момиче и момче в подобна семейна конфигурация, вече си имат дете и са щастливи Simple Smile

# 77
  • Мнения: 5 754
Намирам се в подобна ситуация. След почти 20 години сме заедно и щастливи. Имаме дъщеря и планираме кръщенето и!

Имам познати момиче и момче в подобна семейна конфигурация, вече си имат дете и са щастливи Simple Smile

# 78
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Авторката изчезна?

# 79
  • SF
  • Мнения: 21 336
Ако мъжът беше мюсюлманин щеше наистина да е проблем, но в случая на авторката проблемът е бил друг.


Не, не...
Моя позната заживя с турчин и точно неговите родители я приеха, въпреки че тя е и по-голяма от него,  а нейните едва свикнаха с мисълта, че дърщеря им е направила такъв избор. Даже не знам дали са свикнали. Брат й също й беше сърдит много дълго време и все още е дистанциран.
В много отношения не сме отворени и показваме отношение към различните на цвят и религия, въпреки че всеки твърди колко много приятели има от етносите, от различни религии и не му пука. Не му пука, докато детето му не му доведе един по-различен/различна.
Чудя се как да пиша за тези неща, хем да не обидя някого, хем да използвам политкоректните думи, хем да се разбира за какво всъщност става въпрос.

# 80
  • Мнения: 41 343
Не е съвсем така. Специално за нас, българите, мюсюлманин и турчин не са просто различни. Много по-лесно биха приели японец, китаец или даже негър. Родова памет, какво да правиш.

# 81
  • SF
  • Мнения: 21 336
Кое не е така? Че бг християнското семейство не прие гаджето на приятелката ми?
Иначе, вероятно има степенуване, да. Турчин - черен - индианец - мулат....
Но да ти кажа, редът е индивидуален във всяка глава, та няма какво да го спорим или обобщаваме. Почитателите на Дуейн Джонсън Скалата вероятно ще изтикат "неговите" хора по-назад в класацията.

# 82
  • Мнения: 6 785
Всичко е до баланс в разбиранията. Явно във въпросното семейство са крайни и няма да приемат избора на дъщеря си. Това значи авторката да избере страна или мама и тате или мъжа до нея. Обаче поема и всички рискове, при раздяла, остава сама, такива родители не прощават. Явно мъжа е бил в ситуация между чука и наковалнята и като си е представил цял живот презрение, после месенето като се появят децата, е решил да го спести за двамата.
Виждала съм примери и за двете, щастлив семеен живот на партньори с различна религия. Както и грозен развод след като родители, които ненавиждаха снахата от друг произход, не й стъжниха живота, включително не приемат и внуците си. Всякакви типажи ги има…

# 83
  • Мнения: 7 409
Сетих се, понеже днес го видях, един наш приятел, българин, женен за турскиня. Втори брак за двамата, та едва ли са питали родителите си. Много добре си живеят, в хармония и любов. Има вече 15 години.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Има, аз пък по работа попаднах на данни за такава двойка - женени са от млади, мъжът е българин, а жената - туркиня, тя е към 80 или близо, той е починал. По името не се разбира дали е туркиня, или българомохамеданка всъщност, но живеят в град с малък брой турци и повече българи християни, а българомохамедани не знам да има там. Децата им са с български имена също. Дъщеря им е даже деятелка на една от браншовите организации и съм я чувала по медиите тук-там.

За имане - има, просто не е толкова просто заради определени причини, които спокойно могат да са налице и при не особено религиозни. И има-няма, на авторката, приемаме, че е истинска, за съжаление не и върши работа.

Последна редакция: сб, 13 апр 2024, 21:19 от Магдена

# 85
  • Мнения: 21 583
Щом е около тая възраст, може и да са преименувани по възродителния процес, някои, особено децата, така и не си върнаха имената.  Имах съученици, двама братя футболисти, от които един си остана с българското име, знам и за други хора, примерно професионално вече са станали познати с новото име, или по други съображения.

# 86
  • Мнения: 3 435
Да, проблем е. Бях в дълга връзка с мъж, който не беше християнин. Родителите му не ни позволиха да се оженим и ни провалиха връзката. А беше една наистина по детски чиста любов. Надявам се той сега да е добре и да е намерил подходящата за семейството си партньорка.

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Ирис, да, и това е възможно. Не им знам семейната история. Но фамилното име е сравнително рядко и характерно и го носят хора с български произход, макар че не е невъзможно и при т.нар. възродителен процес някой да си го избере за фамилно, разбира се.

# 88
  • Мнения: 318
Да, проблем е. Бях в дълга връзка с мъж, който не беше християнин. Родителите му не ни позволиха да се оженим и ни провалиха връзката. А беше една наистина по детски чиста любов. Надявам се той сега да е добре и да е намерил подходящата за семейството си партньорка.

Много съжалявам 😔 че така се е получило. Но много ми е интересно: как родители могат да провалят една връзка ? Смисъл знам, и моята майка не е толерирала никой мъж до мене (доста токсичен и ревнив човек), знам  какви скандали правеше, но общо взето не се връзвах на драмите й. Да си мрънка и да прави интриги, аз не се вълнувам от чуждо мнение, дори и от нейното не !

 Жалко че вашия приятел го е допуснал така да стане

# 89
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Е, как, някои хора са много податливи на влияние. Въобще не е нужно да е заради религия, просто може семейството да не го одобрява и съответно да опитва да им стъжни живота.

За много млади хора е важно да си запазят добри отношенията с родителите и да не се противопоставят или просто не могат да си представят да се опълчат. За съжаление е така и съм го виждала.

Аз лично съм другата крайност и не ми пука много какво им е мнението, аз живея с този човек, не те, че да ми казват какво да правя във връзката си. Но това е до характер и възпитание, колко момченца има вързани за полата на мама?! И нямам предвид деца, а възрастни индивиди, които никога не са станали мъже.

# 90
  • Мнения: 1 827
И аз съм виждала, има приятелка ожени се за мюсюлманин, даже и тя стана и си живеят щастливо над 10г. Нейното семейство не го приема все още, но на нея не и пука особено. Само не разбирам зора и все още да ги събира и да се мъчи да ги променя, ама...
Иначе, аз като атеист, не мога да си представя да съм с мюсюлманин, камо ли ако не съм, то много вярващ от никоя религия не бих търпяла де. За мен играе най голяма роля културните различия, където малко или много се виждат. Не искам да обидя никого, за мен и моя начин на живот, просто не става. Държа примерно децата ми да са с международни, но добре приети в България имена, да не искам разрешение да ходя някъде и да не се съобразявам с негови приятели и роднини с крайни разбирания. Примери пред мен бил за такива и аз така не мога!

Иначе и свекър ми е мюсюлманин (българомохамедянин), а свекърва ми християнка. Децата им не са бутани в определена религия, не са кръстени нито в едната, нито в другата (не знам как точно се казва при мюсюлманите), оставени са сами да решат. Мм вярва, представя се за християнин, брат му не. Та, заедно са вече 35г, от нейна страна само баща и се е дърпа в началото, от негова страна само майка му ги е приела. След толкова години все още голяма част от родната не ги приема, след като и децата им не "взеха" мюсюлманки вече хептен ги отписаха.

# 91
  • SF
  • Мнения: 21 336

Много съжалявам 😔 че така се е получило. Но много ми е интересно: как родители могат да провалят една връзка ? Смисъл знам, и моята майка не е толерирала никой мъж до мене (доста токсичен и ревнив човек), знам  какви скандали правеше, но общо взето не се връзвах на драмите й. Да си мрънка и да прави интриги, аз не се вълнувам от чуждо мнение, дори и от нейното не !
На тебе не ти пука, но на много хора им пука и то само от това им пука. В различни ситуации сте. Не много успешни хора, разчитат на наследства. Или знаят, че ако развалят отношения с родителите си, ще бъде въвлечено цялото семейство - братя, сестри, други любими хора. Не всеки е достатъчно смел да остане сам. Особено, ако пък някой ден любимият срещне друга или по някаква причина се разделят. Някои родители са страхотни манипулатори. Ако само си мрънкат, вероятно няма да им се обръща особено внимание, но те започват да вдигат кръвно, да се разболяват, да обвиняват.
Има и хора, които си тръгват сами, когато усетят, че семейството не ги приема, не ги желае и не ги оценява. Не искат да се чувстват неприети и да бъдат причина за чуждото нещастие и дискомфорт. Нито за чуждото мрънкане.
Някои се притесняват да представят избраниците си пред семейството и ги държат настрана. На празник единия у вашите, другият у техните - не на всеки му допадат тези схеми. "Майка ми иска да ме види, ти си излез някъде с приятелки!"
И хората излизат от връзките. Причината са родителите на другия.

# 92
  • Мнения: 318
Да права сте, и на мене ми трябваше доста време, да го разбера това, да не ми пука.  И да не се вълнувам от чуждото мнение. Поради майка ми, самочувствието ми беше равно на нула, за жалост.

Аз братя и сестри нямам, така че това отпада при мене. Иначе и мене ме е заплашвала че вдига кръвно, че има рак и други глупости, но вече от много години не се връзвам на този филм и току виж, спря с болестите, оздравя 😝😝😝 осъзнах че винаги е било цирк и манипулация от нейна страна, не само към мен а и примерно към баща ми (Бог да го прости). Обвиненията и обидите няма да споменавам, защото иначе до утре мога Да пиша по тази тема 🤓

Осъзнах и че по добре да съм сама отколкото с такъв родител. Това и казах: или се променя тотално отношението към мен, или я блокирам навсякъде. Точка. Не разчитам на наследство (което и тя не е спечелила де, защото от както аз съм се родила, тя почти нищо не е работила😎) имам си мой пари.

Но да, трудно е, права сте. Трябва много работа по себе си, за да се разберат тези неща.

Имам и един колега, човека вече е на 39-40.
Е колко мацки смени и майка му все недоволна и обвинява. Как за толкова време всичките момичета ги разкара. Жал ми е за него, защото той няма силата да се освободи от тази схема на майка му, и така той ще си остане сам сигурно.

 в същото време: “кога ще имам внучета” 😝😝😝😝 еми трудна работа без партньор или партньорка

# 93
  • here and now
  • Мнения: 4 319
Накрая ще стигнем до истината, че не е важна религията, възрастта, ръста, и каквотоощетамсесетите, а майката.
Попаднеш ли на мъж с манипулативна майка, спукана ти е работата!

# 94
  • София
  • Мнения: 38 674
Е много ясно! Ако свеки е змия, то даже и да се съберете, ще ти вгорчи живота. Хиляди теми има във Форума.

# 95
  • Мнения: 318
Е много ясно! Ако свеки е змия, то даже и да се съберете, ще ти вгорчи живота. Хиляди теми има във Форума.

Подкрепям
Мога цяла книга да напиша по темата

# 96
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Е,свекървата може да е зла и да вгорчи живота на снаха си без значение от какъв етнос е..

# 97
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Злите свекърви са над всяка религия, учение и вярване. Ако мъжа не си е на мястото да резне тези наченки у майка си, няма християнство, няма религия, животът ще е ад.

# 98
  • Мнения: 318
Злите свекърви са над всяка религия, учение и вярване. Ако мъжа не си е на мястото да резне тези наченки у майка си, няма християнство, няма религия, животът ще е ад.

Дам … както при моя колега. На 39-40 е и майка му за толкова години толкова момичета и жени разкара … според мене, той ще си остане сам. Не вярвам да има под слънцето подходяша жена дето ще хареса на майка му.
А иначе майката мрънка за внучета 😹😹😹но ще е трудно без жена

# 99
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Така е, има такива майки, които не допускат синчето да има друга жена в живота си. Ако случайно синчето реши да се ожени, край, животът на тази нещастна млада жена ще се превърне в ужас, защото нито една не е достойна за този принц. Другият вариант е да остане стар ерген и да е завинаги само с мама.

Случаи много, аз гледам такъв от първо лице,  майка ми е такава. Просто няма жена за брат ми, той си живее с нея и тя не вижда нищо нередно, вече той е на 40. Ходи понякога при някаква приятелка, ама си живее с мама.

Иначе ако я питаш дали иска той да се ожени, да. Ама като беше млад тя гонеше снахите, сега вече кандидатките не се избиват за него.  И сега пак намира кусури, ама нали детето си е при мама, какво повече да иска. То е чудо!

# 100
  • Мнения: 318
Така е, има такива майки, които не допускат синчето да има друга жена в живота си. Ако случайно синчето реши да се ожени, край, животът на тази нещастна млада жена ще се превърне в ужас, защото нито една не е достойна за този принц. Другият вариант е да остане стар ерген и да е завинаги само с мама.

Случаи много, аз гледам такъв от първо лице,  майка ми е такава. Просто няма жена за брат ми, той си живее с нея и тя не вижда нищо нередно, вече той е на 40. Ходи понякога при някаква приятелка, ама си живее с мама.

Иначе ако я питаш дали иска той да се ожени, да. Ама като беше млад тя гонеше снахите, сега вече кандидатките не се избиват за него.  И сега пак намира кусури, ама нали детето си е при мама, какво повече да иска. То е чудо!

Много съжалявам 🙁🙁🙁🙁
Жал ми е, жал ми е хем за моя колеха, хем и за брат ви. Те сигурно ще си останат за винаги сами с мама. Но мама един ден ще си отиде и тогава ? Тя ще им е провалила шанса да станат бащи и да имат партньорки. Защото след 20-30 години така ще стане …. 😔😔
Ами с вас как се държи майка ви ? Също ли така нахлува в личното пространство ?

Има и майка на дъщери дето не допускат мъж до дъщеря си: единия нямал висше, другия не бил имотен, третия майка и баща му били от село и тн.
Никой принц не е подходящ за дъщерята.
Иначе и тя мрънка за внуци Ама всички мъже ги разкара и изгони….еми ще стане трудни с детенце без мъж 😤😤😤

# 101
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Ами на мен не ми е жал. Все пак човек след пълнолетие вече би трябвало да може да решава сам.
На майка ми не й пука много за мен и не се меси, защото й е все тая. Пуска някой тъп коментар понякога, колкото да се направи на важна и това е. Иначе й е все тая, не се е месила, защото тя сина си обича, дъщеря си -не и винаги съм си правила каквото смятам, че е добре за мен. Тя такива токсични отношения си има само с него, защото го обожава, аз съм като някакво там дете, намерено дето не я интересува особено.

# 102
  • Мнения: 318
Да би трябвало да решава сам, но ще ти кажа, при мен беше нещо ужасно: майка ми нахлуваше винаги в личното ми пространство… дали за учене, за работа, приятелки, приятели и прочие. Всичко критикуваше, а и нито един мъж не беше подходящ. Само синовете на нейни приятели са ок 😤😹. Когато бях някъде на 20 тя се опитваше да ми посяга и аз трябваше да звъня на 112. Е тя пред полицаите продължи обидите .. и я вкараха в ареста (за което ме вини до ден днешен) имаше дори за 14 дни забрана да ми се доближава. Трябвало е да го удължа ….

На 33 години бях с бившия ми приятел 5 години заедно и защото и него искаше да разкара ми викаше “ако забременееш от тоя, си шматка, намери си най после свестен мъж” 😹😹 искаше да се запознае с всичките ми приятелки за да може после и срещу тях да интригува.

За мене беше и е още много трудно да се справя с тази манипулация и това отношение. Била съм не на един психолог и по принцип ми викат да я режа.
Трудна работа

Да допълня: сега съм на 35 и имам много репродуктивни проблеми … накрая ще остана без деца заради това че майка ми уж искала най доброто за мен 😹😹😹 за това само
Мога да се смея

# 103
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Това са ужасни отношения, моите с майка ми също не са добри. Просто аз съм я отрязала, понеже тя е от тези хора, които дават само на едното, но искат само от другото. И аз давах, години давах, но сега казах “край” и готово.

В крайна сметка тя няма да се промени, аз мога да спра да си тровя живота с глупостите й. Детство не съм имала, защото бях емоционална патерица за нея. И накрая аз съм някакво нежелано там същество, дето само й пречи, защото отказва да замете проблемите под килима. Баща ми я изостави, после почина и тогава се сети, че има щерка, защото аз давам. Ама спирам да пиша, че темата не е за религията, наречена “мама”.

# 104
  • Мнения: 144

Много съжалявам 😔 че така се е получило. Но много ми е интересно: как родители могат да провалят една връзка ? Смисъл знам, и моята майка не е толерирала никой мъж до мене (доста токсичен и ревнив човек), знам  какви скандали правеше, но общо взето не се връзвах на драмите й. Да си мрънка и да прави интриги, аз не се вълнувам от чуждо мнение, дори и от нейното не !
На тебе не ти пука, но на много хора им пука и то само от това им пука. В различни ситуации сте. Не много успешни хора, разчитат на наследства. Или знаят, че ако развалят отношения с родителите си, ще бъде въвлечено цялото семейство - братя, сестри, други любими хора. Не всеки е достатъчно смел да остане сам. Особено, ако пък някой ден любимият срещне друга или по някаква причина се разделят. Някои родители са страхотни манипулатори. Ако само си мрънкат, вероятно няма да им се обръща особено внимание, но те започват да вдигат кръвно, да се разболяват, да обвиняват.
Има и хора, които си тръгват сами, когато усетят, че семейството не ги приема, не ги желае и не ги оценява. Не искат да се чувстват неприети и да бъдат причина за чуждото нещастие и дискомфорт. Нито за чуждото мрънкане.
Някои се притесняват да представят избраниците си пред семейството и ги държат настрана. На празник единия у вашите, другият у техните - не на всеки му допадат тези схеми. "Майка ми иска да ме види, ти си излез някъде с приятелки!"
И хората излизат от връзките. Причината са родителите на другия.
Благодаря за това мнение.
На мен ми е много трудно във връзки, в които семейството на мъжа не ме харесва,или аз не ги харесвам, и честно казано, случвало ми се е да обмислям изход по тези причини, включително в настоящата ми връзка.

# 105
  • Мнения: 353

Много съжалявам 😔 че така се е получило. Но много ми е интересно: как родители могат да провалят една връзка ? Смисъл знам, и моята майка не е толерирала никой мъж до мене (доста токсичен и ревнив човек), знам  какви скандали правеше, но общо взето не се връзвах на драмите й. Да си мрънка и да прави интриги, аз не се вълнувам от чуждо мнение, дори и от нейното не !
На тебе не ти пука, но на много хора им пука и то само от това им пука. В различни ситуации сте. Не много успешни хора, разчитат на наследства. Или знаят, че ако развалят отношения с родителите си, ще бъде въвлечено цялото семейство - братя, сестри, други любими хора. Не всеки е достатъчно смел да остане сам. Особено, ако пък някой ден любимият срещне друга или по някаква причина се разделят. Някои родители са страхотни манипулатори. Ако само си мрънкат, вероятно няма да им се обръща особено внимание, но те започват да вдигат кръвно, да се разболяват, да обвиняват.
Има и хора, които си тръгват сами, когато усетят, че семейството не ги приема, не ги желае и не ги оценява. Не искат да се чувстват неприети и да бъдат причина за чуждото нещастие и дискомфорт. Нито за чуждото мрънкане.
Някои се притесняват да представят избраниците си пред семейството и ги държат настрана. На празник единия у вашите, другият у техните - не на всеки му допадат тези схеми. "Майка ми иска да ме види, ти си излез някъде с приятелки!"
И хората излизат от връзките. Причината са родителите на другия.
Благодаря за това мнение.
На мен ми е много трудно във връзки, в които семейството на мъжа не ме харесва,или аз не ги харесвам, и честно казано, случвало ми се е да обмислям изход по тези причини, включително в настоящата ми връзка.

Харесването е едно, а уважението и толерантността друго.
Ако искате да ви хареса цялата рода на един мъж, може и да не стане.
Това, ако религията по никакъв начин не е усложняващ нещата фактор.

# 106
  • Мнения: 318

Много съжалявам 😔 че така се е получило. Но много ми е интересно: как родители могат да провалят една връзка ? Смисъл знам, и моята майка не е толерирала никой мъж до мене (доста токсичен и ревнив човек), знам  какви скандали правеше, но общо взето не се връзвах на драмите й. Да си мрънка и да прави интриги, аз не се вълнувам от чуждо мнение, дори и от нейното не !
На тебе не ти пука, но на много хора им пука и то само от това им пука. В различни ситуации сте. Не много успешни хора, разчитат на наследства. Или знаят, че ако развалят отношения с родителите си, ще бъде въвлечено цялото семейство - братя, сестри, други любими хора. Не всеки е достатъчно смел да остане сам. Особено, ако пък някой ден любимият срещне друга или по някаква причина се разделят. Някои родители са страхотни манипулатори. Ако само си мрънкат, вероятно няма да им се обръща особено внимание, но те започват да вдигат кръвно, да се разболяват, да обвиняват.
Има и хора, които си тръгват сами, когато усетят, че семейството не ги приема, не ги желае и не ги оценява. Не искат да се чувстват неприети и да бъдат причина за чуждото нещастие и дискомфорт. Нито за чуждото мрънкане.
Някои се притесняват да представят избраниците си пред семейството и ги държат настрана. На празник единия у вашите, другият у техните - не на всеки му допадат тези схеми. "Майка ми иска да ме види, ти си излез някъде с приятелки!"
И хората излизат от връзките. Причината са родителите на другия.
Благодаря за това мнение.
На мен ми е много трудно във връзки, в които семейството на мъжа не ме харесва,или аз не ги харесвам, и честно казано, случвало ми се е да обмислям изход по тези причини, включително в настоящата ми връзка.

Те ли не ви харесват или какво

# 107
  • Мнения: 100
Благодаря за това мнение.
На мен ми е много трудно във връзки, в които семейството на мъжа не ме харесва,или аз не ги харесвам, и честно казано, случвало ми се е да обмислям изход по тези причини, включително в настоящата ми връзка.

Важно е какво е отношението и позицията на мъжа.
Имам приятелка с токсична свекърва, мъжът й винаги я подкрепя, живеят в друг град, ограничили са контактите. Не я отрязва, защото баща му е много добър и поддържат връзка. Трудно е, но той напълно вижда и признава колко е ужасна и токсична.

# 108
  • Мнения: 1 404
Към авторката: Мило момиче, много съжалявам за раздялата с твоя доскорошен приятел. Събери сили и продължи напред, колкото и да ти е трудно в момента!

Понякога във връзките възникват проблеми не само на база различната религиозна принадлежност, но дори в рамките на една и съща религия, когато, да речем, хората са от различни етноси; когато единият от партньорите е здрав, а другият - с някакви увреждания; когато партньорите имат голяма разлика във възрастта или в образователния статус; когато единият иска деца, а другият не може (или не иска) да има и т. н.

Така че - съществуват всякакви случаи.

Имам позната - над 40-годишна - на която баща й е българин, а майка й - българска туркиня. Свекърът бил военен и в началото също много трудно приел избора на сина си, но когато се родила внучката - свикнал. Това е било в края на 70-те години. Не съм виждала тази моя позната от няколко години, но родителите й вече бяха над 40 години заедно.

Случаи на такива бракове има и сред публичните личности. Например певицата Силвия Кацарова; депутатката от близкото минало Емел Етем-Тошкова; водещата Зейнеб Маджурова, която също е омъжена за българин и вече имат три момиченца...

Не за всички хора религията е важна, но тя в немалка степен определя културологичните и битовите особености на хората, социалните и политическите им възгледи, възпитанието им и т. н. Дори да не са много религиозни, мюсюлманите си обрязват синовете. Ако имаш синове - ти може би също ще искаш те да бъдат обрязани. А ако съпругът ти не иска? Ако той настоява те да бъдат християни, а ти - да са мюсюлмани?

Такива връзки и бракове са възможни, но е хубаво партньорите да уточняват предварително детайлите относно бита, храната, възпитанието и религиозната принадлежност на децата, къде ще живеят, ще работи ли жената или само мъжът, отношенията с роднините, празнуването на празниците и др.

Желая ти здраве и щастие!

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 21:40 от Radilena

# 109
  • Мнения: 9 682
Не ми се чете цялата тема, но ми е интересно - към авторката: вие/екс гаджето какви религиозни неща правите?
Боядисвате яйца на Великден и правите сладкиши на някой мюсюлмански празник? Друго кое ви е религиозното?
Залагам си главата, че не сте въобще религиозни, а правите някакви неща, приети за норма. А дъртите викат "Аууу, ужас" без да имат обяснение защо.

п.с. Не съм религиозна.

# 110
  • Мнения: 41
Аз съм християнка, мъжът ми е мюсюлманин и то доста силно вярващ и държащ на религията и традициите, но до сега не е била никога пречка религията за нашите отношения. Празнуваме всички празници. Родителите ни не са били против, може би и това е оказало роля да се развият нещата помежду ни (знам ли). А и като цяло още в началото сме я изговорили тази тема и някак си проблеми с това не сме имали никога. Деца още нямаме, но смятам един ден когато имаме, да расте в хармония и с двете религии и когато е достатъчно голямо и осъзнато да избере тази, която чувства по-близка.

# 111
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Ice queen, не е зор да правиш нещо религиозно всеки ден. В повечето случаи вярата дава отражение при различното възпитание, начин на живот и възпитание на децата.
Примерно ако вкъщи не се яде свинско, някак ще го приема, все ми е тая. Обаче децата ми да се казват Мюмюн и Айше няма да съм съгласна.

Предстои ни сватба и ще правим църковен брак. А ако бях с мюсюлманин и това щеше да е проблем. И ако направим граждански брак само, ок, ще празнуваме всички празници, но винаги ще има различия и ако човек не е склонен да приема подобни различия, просто ще е невъзможно.

# 112
  • Мнения: 1 827
Приятелката, за която споменах назад, че прие исляма... Те бяха 2-3-4г заедно, когато тя забременя. Почна да повдига тема за брак и той и казал че не може да се ожени за нея, че няма да му е "халал", също и че детето му трябва да е мюсюлманче. И тя веднага си смени религията за да се оженят и да е с него. За мен е мнооого малоумно и не бих го направила, но те си живеят вече 10г в хармония.
С това исках да кажа, че като се появят децата рязко се променят хората.
И според моите наблюдения мюсюлманите държат тяхната религия да се спазва, имам 2-3 примера, в които не се държи на никоя, но повечето е горното

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Тоя е баси идиота. 2-3-4 години с нея, ама не можел да се ожени за християнка, не е достойна, само да я ползва може.
Да останеш с такъв, го обяснява само безумна влюбеност до ушите.

# 114
  • Мнения: 353
Приятелката, за която споменах назад, че прие исляма... Те бяха 2-3-4г заедно, когато тя забременя. Почна да повдига тема за брак и той и казал че не може да се ожени за нея, че няма да му е "халал", също и че детето му трябва да е мюсюлманче. И тя веднага си смени религията за да се оженят и да е с него. За мен е мнооого малоумно и не бих го направила, но те си живеят вече 10г в хармония.
С това исках да кажа, че като се появят децата рязко се променят хората.
И според моите наблюдения мюсюлманите държат тяхната религия да се спазва, имам 2-3 примера, в които не се държи на никоя, но повечето е горното

Вероятно една влюбена жена е способна на всичко. После трудно може да раздели, предполагам, живота си "преди детето" и след раждането му. Може и никога да не спомене пред приятелите си какво й е на душата..

Колкото и да се разбират помежду си  родители с различни религии, няма как детето да чака до 18 годишна възраст, за да избере коя религия да изповядва. Още от мъничко така или иначе една от двете религии - тази, в която е кръстено, става определяща за съзнанието му, неговата религия. Не може да бъде кръстено едновременно в 2 религии, не само като религиозен акт, а като себеусещане  и идентифициране.

# 115
  • here and now
  • Мнения: 4 319
За мен е глупава и отчаяна, но аз съм атеист, не ги разбирам силно религиозните, да не кажа фанатичните.

# 116
  • Мнения: 9 682
....няма как детето да чака до 18 годишна възраст, за да избере коя религия да изповядва....
....Още от мъничко така или иначе една от двете религии - тази, в която е кръстено, става определяща за съзнанието му, неговата религия. Не може да бъде кръстено едновременно в 2 религии, не само като религиозен акт, а като себеусещане  и идентифициране.

Интересно ми е кръстенето в Исляма как се случва? Grinning

И защо някой трябва да е кръстен? Аз не съм. Добре, че не съм. А и да бях - моето съзнание отхвърля религиите, така че все тая... И детето ми няма да бъде кръстено или там еквивалента на другите религии. Да се оправя като порасне...
Това по повод, че няма как да чака за да избере религия. Може пък въобще да не избере.

# 117
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Няма значение дали има кръщене, въпросът е как се израства. Много хора не са кръстени, но са израснали с християнски ценности и празници, носят християнски имена и са възпитани в семейства, в които има някаква вяра.
Моя близка сега ще се кръсти, на 30+ преди да кръсти детето си. Техните не са я кръстили като малка. Празнуват си празниците и са си християни.

# 118
  • Бургас
  • Мнения: 268
Аз не съм кръстена, мъжът ми е кръстен като дете. И двамата сме атеисти. Но сме любезни - знам какво да отговоря на великден и не отказвам голяма чиния баклава от комшийката на байрама. Само свидетели на Йехова не мога да понасям, но нещо се изгубиха - от години никой не е звънял на вратата в неделя сутринта да ми говори за господ.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 23:10 от rajnaa

# 119
  • Мнения: 353
....няма как детето да чака до 18 годишна възраст, за да избере коя религия да изповядва....
....Още от мъничко така или иначе една от двете религии - тази, в която е кръстено, става определяща за съзнанието му, неговата религия. Не може да бъде кръстено едновременно в 2 религии, не само като религиозен акт, а като себеусещане  и идентифициране.

Интересно ми е кръстенето в Исляма как се случва? Grinning

И защо някой трябва да е кръстен? Аз не съм. Добре, че не съм. А и да бях - моето съзнание отхвърля религиите, така че все тая... И детето ми няма да бъде кръстено или там еквивалента на другите религии. Да се оправя като порасне...
Това по повод, че няма как да чака за да избере религия. Може пък въобще да не избере.

Да ме прощават тези, които изповядват исляма - не исках да засегна някого. Под "кръстено в една от двете религии" уточнявам,  става въпрос за католическа и православна религия - защото са 2 отделни религии - "кръстен" идва от "кръст" , ясно е мисля.

Ако единият е християнин, а другият с мюсюлманска религия, "кръстен" за детето ще е, ако двойката реши да е християнския ритуал. Ако е обратното? Как се посвещава едно дете в исляма??
От любопитство потърсих какъв е ритуала. Чета, че на теория  няма специален ритуал, няма етапи защото "човек е мюсюлманин още в момента на раждането си" - това прочетох.
Оттук нататък не искам да мисля как една двойка християнин-мюсюлманка ще решават този въпрос. И не е моя работа.
Но прочетох, че акушерката още при раждането му говори на ухото фрази за исляма.

Чета също, че при мюсюлманите точно  7 дни след раждането на дете (или 14, или 21 поради някакви важни причини) според мюсюлманската традиция се прави жертвоприношение (коза или овен), режат и косата на детето, дават му име, празнуват. Означава, че и те имат обреди за посвещение в исляма.
Това беше мисълта ми - какво ще прави смесената двойка - не може едновременно и кръщене по християнски, и жертвоприношение по мюсюлмански.

Ice Queen,  вашият избор е израз на свободната воля на човек. И намира пълното ми разбиране и уважение.

# 120
  • София
  • Мнения: 13 465
Православието и католицизма СА една и съща религия - християнство (същото важи и за протестантството), но различни нейни деноминации. Разлика между двете има в начина на черкуване и в различните дати на празнуване на Великден. И при двете деноминации човек има възможност на зряла възраст да приеме другата църква за своя и да се кръсти повторно, но вече осъзнато.

Споменатото за исляма зависи от хората, които го практикуват. Същото важи за всяка една религия.

# 121
  • Мнения: 353
Православието и католицизма СА една и съща религия - християнство (същото важи и за протестантството), но различни нейни деноминации. Разлика между двете има в начина на черкуване и в различните дати на празнуване на Великден. И при двете деноминации човек има възможност на зряла възраст да приеме другата църква за своя и да се кръсти повторно, но вече осъзнато.


Не е много ясно това. Уж СА една и съща църква, това е така, докато не са се разделили, исторически факт е.
Но с деноминациите и това че може да се приеме цитирам "другата църква", означава, че са станали две и са си останали две църкви.

# 122
  • София
  • Мнения: 13 465
Църква и деноминация не е равнозначно на религия.
Ето малко повече информация:
"Източникът на тази информация е двутомната World Chris­t­ian Ency­clo­pe­dia (Bar­rett, Kurian, and John­son; Oxford Uni­ver­sity Press). Пасажът, в който се появява числото 33 000 е следния:
„Световноито хрситиянство се състои от 6 големи църковно-културни блока, разделени на 300 големи църковни традиции състоящи се от над 33 000 различни деноминации в 238 страни (т. 1, стр. 16).
Според WCE цифрата 33 000 представя „световното християнство.”
По-наттаък WCE продължава да разбива „световното християнство” на следните широки категории:

Независими – 22 000 деноминации
Протестанти – 9000 деноминации
Маргинални – 1600 деноминации
Православни – 781 деноминации
Католици – 242 деноминации
Англикани – 168 деноминации
Така непосредствения проблем е, че WCE класифицира едва 9000 деноминации (27% от целия брой) като протестантски. За да достигнем до 33 000 трябва да добавим независимите, маргиналните, англиканите и 232 от православните „деноминации.”
Заедно с 23600 независими и маргинални (70% от цялото) има голям брой групи, които трудно могат да бъдат определени като протестантски. Те включват мормоните (122 деноминации), Свидетелите на Йехова (229 деноминации), масони (28 деноминации), кристоделфийци (21 деноминации), унитариани (29 деноминации), християнска наука (59 деноминации), теософи (още 3 деноминации), британски израилтяни (8 деноминации), групи на благовестието на просперитета (27 деноминации), петдесятници „Само Исус” (680 деноминации), „тайни будисти вярващи в Христос” (9 деноминации), скитащи се епископи (12 деноминации), независими несторини (5 деноминации), окултисти (3 деноминации), спиритисти (20 деноминации), ционисти (159 деноминации), дори „арабска радио-телевизионна мрежа” (19 деноминации), гей/хмосексуални традиции” (2 деноминации и католици-схизматици (435 деноминации). Това е странен еклектичен списък."

# 123
  • София
  • Мнения: 38 674
На мен по принцип протестантството ми харесва като идея, защото би трябвало да е най-изчистеното от догми християнство. Ама не е баш.
Лошото е, че знам доста на тема религии и мога да споря до сутринта с когото и да е. Или просто да си говорим.

# 124
  • Бургас
  • Мнения: 268
Само сциентологите ми липсват в горният списък и картинката ще е пълна! Някой да се обади на Том Круз 😁

# 125
  • Мнения: 1 404
При мъжете приемането в исляма става чрез обрязване, при жените - не зная.

# 126
  • Мнения: 6 700
Жената, когато се омъжи за мюсюлманин, автоматично става мюсюлманка. По техните си разбирания. За децата - приема се пак, че си стават с раждането щом бащата е такъв. Жената не се зачита особено в тяхната религия.

# 127
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Не знам за обрязването, но в коментар в Ютюб под англоезичен клип и аз съм срещала твърдението, че човек се раждал мюсюлманин - така че може и никаква "инициираща" процедура да няма, не знам. Твърдението беше очевидно на мюсюлманин и беше в смисъл, че дори и християните и останалите са се родили първо мюсюлмани. Wink

По християнските версии, които обаче не знам дали не са само "народни" а не "официални", се ражда поганец или евреин и до кръщенето е такъв. Мохамед, ако това е негова идея, а не пак народна версия, явно е решил да надцака това разбиране. Wink

# 128
  • Мнения: 1 404
Пчеличката Мая, не е задължително жената да приеме исляма, за да се омъжи за мюсюлманин, тя може да остане и в своята религия. Ето един такъв случай: https://foma.ru/ot-very-ne-otrekalas-no-skazala-to-chto-velel-im … o-proizoshlo.html.

Също така познавам много мюсюлмани, които се отнасят с огромно уважение към жените си.

# 129
  • Мнения: 6 700
Не съм написала, че трябва да приема исляма. Написала съм, че по техните разбирания, щом мъжа й е мюсюлманин, то и тя (за тях,роднините на мъжа, примерно) става също мюсюлманка. Иначе тя може да си вярва, че я уважават като християнка, може даже да й честитят Коледа и бла бла, но в тяхното съзнание е друго... Тип "тя още не е видяла правата вяра"...Децата им също автоматично са мюсюлмани, в тяхната религия се смята, че всичко хора се раждат такива, а после стават "неверници".

# 130
  • Мнения: 1 245
То и в исляма има разни варианти, течения и групи, които спорят помежду си по верските въпроси, даже стигат до открита вражда ( нещо като православни, католици, протестанти и еретици, по времето на Кръстоносните походи ). Има и различни тълкувания на Корана и учението на Мохамед, така че зависи с какви мюсюлмани общуваш, може да ти кажат доста различни версии.

# 131
  • Мнения: 6 700
Не общувам с мюсюлмани по религиозни въпроси. Учила съм религиознание като дисциплина по едната ми специалност.

# 132
  • Мнения: 353
То и в исляма има разни варианти, течения и групи, които спорят помежду си по верските въпроси, даже стигат до открита вражда ( нещо като православни, католици, протестанти и еретици, по времето на Кръстоносните походи ). Има и различни тълкувания на Корана и учението на Мохамед, така че зависи с какви мюсюлмани общуваш, може да ти кажат доста различни версии.

Така е. Представям си християнка колко трябва да чете да си изясни нещата, ако има връзка с мюсюлманин. И пак кел файда..

В Германия араби ни обясняваха това-онова според тяхната религия. Сириец ни обясняваше, че според корана един мъж може да има до 4 жени. Питах го шеговито какво става когато такъв човек дойде в Германия: 4 жени с по 3 деца (той имаше 3 деца напр.), това може да сътресе и най-добрите икономически системи. Отговори ми, че само първата жена е ЗАКОННА за германското законодателство.
Не го питах какво прави жена номер 2, 3 и 4, които няма да последват мъжа си и остават без неговата подкрепа.
Ето и това са различия за жена християнка, ако се озове в такава четворка.

# 133
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Също така познавам много мюсюлмани, които се отнасят с огромно уважение към жените си.
Няма начин да няма. Това е до човек и до култура в конкретната държава. Някъде уважават по-малко жените, отколкото другаде.
"До култура" е включително и в смисъл, че и уважението може да се разбира по различен начин - нещо, което за мен в Европа е неуважение, за бай Хасан от Бруней барабар с Хасановица може изобщо да не се схваща така. Wink

# 134
  • Мнения: 1 404
Тези, които аз познавам, са предимно български турци, някои от тях живеещи в България, други - в Турция; както и едно арабско семейство от Йордания.

# 135
  • София
  • Мнения: 38 674
Аз умирам да бъзикам нашия доктор - арабин, като почне да ми обяснява за повече от две жени. Още повече, че той няма нито една и няма да има, а аз лошата, вече минах през два брака.

# 136
  • Мнения: 353
Аз умирам да бъзикам нашия доктор - арабин, като почне да ми обяснява за повече от две жени. Още повече, че той няма нито една и няма да има, а аз лошата, вече минах през два брака.

🙂
Два отделни брака, един след друг. Не си извършила престъпление.
А откъде знаеш, че докторът сега като няма жена, няма да има. Негова си работа. И най-вече колко.

# 137
  • София
  • Мнения: 38 674
На 40+ и вече е добил всички старо ергенски навици. Освен това иска млада мюсюлманка. Жив и здрав де, дано поне една женичка да му върже!

# 138
  • Down south
  • Мнения: 7 722
Да, според мен религията е важна.
Синът на приятелка от полски произход се залюби и ожени за девойка от индийски произход.
Голям сблъсък, голяма драма
След две години се разведоха, добре че нямаше деца в картинката.

# 139
  • SF
  • Мнения: 21 336
Много неща са важни за отношенията между двама души. И родителите им, и произход - култура и религия, и възпитание, и възраст, предишни връзки с деца, минало, здравословно състояние, пари, наследства, интереси, зависимости, професии, готовност, търпимост, секс и какво ли още не и то не в този ред, а понякога всичко накуп.

# 140
  • Мнения: 111
ММ идва от семейсто на католици и то вярващи, но самият той не е. Аз съм възпитана като православна християнка, но и аз не съм вярваща. Лек шамар беше за неговото семейство. Трудно ме преглътнаха. За детето няма да коментирам - свекито още е в един филм как малкият растял без посока, без корени, без разни други неща, които католицизма възпитавал. ОК съм, не се дразня. На празниците (техните) леко ме гледат като паднала от някоя друга планета. Вкъщи с ММ празнуваме и по 2та календара - да няма обидени.
За мен религията не би трябвало да дели. Напротив, да сплотява въпреки различията. Авторке, дано нещата се оправят при вас. Иначе ще е жалко.

# 141
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Българи ли са семейството на мъжа ти?

# 142
  • Мнения: 1 404
Към Кокозавър: Да, но ако Вие и мъжът Ви сте християни, макар и от различни деноминации, и казвате, че трудно са Ви преглътнали и Ви гледат като „паднала", то как семейството на този мъж да преглътне лесно момиче от друга религия, израснало с други традиции и култура?

Просто според мен приятелят на авторката е трябвало да отстоява избора си и ако я обича - да се оженят, въпреки несъгласието на родителите му. Все пак животът му и изборите му са си негови. Той ще живее с нея.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 23:58 от Radilena

# 143
  • Мнения: 111
Към Кокозавър: Да, но ако Вие и мъжът Ви сте християни, макар и от различни деноминации, и казвате, че трудно са Ви преглътнали и Ви гледат като „паднала", то как семейството на този мъж да преглътне лесно момиче от друга религия, израснало с други традиции и култура?

Просто според мен приятелят на авторката е трябвало да отстоява избора си, и ако я обича - да се оженят, въпреки несъгласието на родителите му. Все пак животът му и изборите му са си негови. Той ще живее с нея.

Да, християни, но католиците не са ни фенове. В центъра на Братислава един католически свещеник ми каза, че ще горя в Ада, защото не съм била от правата вяра. Това става 2013, събота следобед, докато седим с майка ми на кафе. Явно ни е чул да си говорим на български.

Познавам двойка - еврейн + православна християнка. Там нещата също не са лесни. Добре че мъжът не е религиозен.

# 144
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Радилена, ами трябвало, ама не го направил, измъкнал се по терлици.

Цитат
В центъра на Братислава един католически свещеник ми каза, че ще горя в Ада, защото не съм била от правата вяра. Това става 2013, събота следобед, докато седим с майка ми на кафе. Явно ни е чул да си говорим на български.
Така описано, от нищото, това изглежда направо налудничава постъпка.
Но как словак разбира кой език е точно български и как разбира, че не сте българи католици (има такива, ако случайно някой не знае)?

# 145
  • Мнения: 1 404
Така е, Магдена. Явно приятелят на авторката се е уплашил. Има и по-страхливи хора.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 23:57 от Radilena

# 146
  • Мнения: 9 682
Последните постове са доказателство колко безсмислени са религиите в съвременния свят...

# 147
  • Мнения: 111
Радилена, ами трябвало, ама не го направил, измъкнал се по терлици.

Цитат
В центъра на Братислава един католически свещеник ми каза, че ще горя в Ада, защото не съм била от правата вяра. Това става 2013, събота следобед, докато седим с майка ми на кафе. Явно ни е чул да си говорим на български.
Така описано, от нищото, това изглежда направо налудничава постъпка.
Но как словак разбира кой език е точно български и как разбира, че не сте българи католици (има такива, ако случайно някой не знае)?

български не знам дали е чувал. руски със сигурност. останала съм с впечатление, че чехите ни бъркат с руснаци - макар българският да звучи доста твърдо.
и за мен беше шок, но съм виждала и по-странни неща. в щатите съм се возила в метрото с псевдо вампири - показваха ми зъбите си. единият ми обяснява как един ден светът щял да потъне в мрак и само техният вид щял да оцелее LaughingLaughingLaughingLaughing

# 148
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
На много места ни мислят за руснаци. Понякога като искам да се отърва от досадници, които ми продават гривни или други неща в западна европа казвам “Спасиба” и се махат веднага.

Много религиозните хора не са склонни да приемат друговерец или християнин с друга деноминация.


Наши приятели се зажениха преди 2-3 години. Тя католичка, той православен. Мислеха с църковен брак и в православната църква искаха да ги задължат да кръстят децата после по православната деноминация. Но отказаха, защото искат децата сами да изберат някой ден и направиха само гражданско. Иначе си уважават и двата видя порядки, тя е чужденка, той е българин.

# 149
  • Мнения: 1 404
Може и български да е чувал възпросният свещеник. Има немалко българи в Чехия и в Словакия. Самата аз като дете съм ходила два пъти на лечение в Чехия.

# 150
  • Мнения: 406
Бих искала да разбера какво е мнението ви по въпроса с това двама души, които се обичат и са от различни религии.
В близките година и половина бях във връзка, която родителите на приятеля ми не одобряваха понеже съм туркиня, а той християнин. Въпреки това той ми предложи брак и планирахме сватба. Две седмици преди сключване на брак той ми каза , че не издържа вече на тормоза от страна на родители си и че иска да се разделим. Информира ме, че си е купил билет преди няколко дни и че след два дни пътува за България, тъй като живеехме в чужбина. Искам също да вмъкна, че и двамата сме по на 27 години.
Във вашият случай най-вероятно е / ще е проблем, особено имайки предвид Вашите родители, които не са си направили труда да Ви обяснят, че "туркиня" и "християнин" не са понятия, които по значение са от едно и също естество. Или просто не го знаят, което пък е още по-жалко. Подозирам също и че не сте туркиня, а българка. Това също показва колко малко разбирате и разграничавате понятията народност, етнос и религия. Както родителите на приятеля Ви. От тази гледна точка смятам, че той е прав и най-доброто за него би било да си намери друга жена (от същия етнос, народност и религия), която да не е причина цял живот да чака да умрат някакви възрастни хора, за да получи минутка спокойствие и да се наслади на съвместния си живот с половинката. За Вас също е по-добре. Питането за подобно нещо тук означава, че сте готова да направите компромис с живота си. Ако това Ви устройва, действайте в посока щастието на родителското тяло без оглед на своя собствен душевен мир.

ПС: Редактирах, тъй като погрешно съм разбрала, че родителите на авторката са били против (което също е доста вероятно). Явно и от двете страни има проблем, затова най-добре всеки да си хваща пътя.

Последна редакция: сб, 20 апр 2024, 11:04 от Erebus

# 151
  • Мнения: 21 583
На много места ни мислят за руснаци. Понякога като искам да се отърва от досадници, които ми продават гривни или други неща в западна европа казвам “Спасиба” и се махат веднага.

Много религиозните хора не са склонни да приемат друговерец или християнин с друга деноминация.


Наши приятели се зажениха преди 2-3 години. Тя католичка, той православен. Мислеха с църковен брак и в православната църква искаха да ги задължат да кръстят децата после по православната деноминация. Но отказаха, защото искат децата сами да изберат някой ден и направиха само гражданско. Иначе си уважават и двата видя порядки, тя е чужденка, той е българин.

Как точно искаха да ги задължат?

# 152
  • Мнения: 406
На много места ни мислят за руснаци. Понякога като искам да се отърва от досадници, които ми продават гривни или други неща в западна европа казвам “Спасиба” и се махат веднага.

Много религиозните хора не са склонни да приемат друговерец или християнин с друга деноминация.


Наши приятели се зажениха преди 2-3 години. Тя католичка, той православен. Мислеха с църковен брак и в православната църква искаха да ги задължат да кръстят децата после по православната деноминация. Но отказаха, защото искат децата сами да изберат някой ден и направиха само гражданско. Иначе си уважават и двата видя порядки, тя е чужденка, той е българин.

Как точно искаха да ги задължат?
Православните масово искат гаранция директно под формата на конвертиране на не-православния (или този с друга религия, демек какъвто и да е не-християнин) към православие, иначе отказват църковна церемония, но не съм сигурна КАК точно ще те задължат, ако църковния брак се сключи, а после ти се отметнеш за децата след години. Но май вече изобщо не скланят да правят, ако няма смяна на религията откъм друговереца. Имам познати, на които се случи. Жената беше толкова бясна, че обеща на благия отец децата й никога да не бъдат кръстени от подобни нему лицемери. Ми права беше. Смях се със сълзи на изражението на свещеника, изглеждаше така, сякаш ще си изяде расото от яд...

# 153
  • София
  • Мнения: 13 465
За православната църква не е проблем само единият да е православен, а другият да е християнин от друга деноминация. Кръщенето на бъдещите деца също не е задължително. Единствено задължително е кръстникът на детето да е кръстен.

# 154
  • Мнения: 1 404
Задължават ги чрез подписването на декларация. Това се прави. Знам един такъв случай.

Малко информация: https://bg-patriarshia.bg/news/predsaboren-dokument-taynstvoto-b … yatstviyata-za-ne.

Ето и още нещо за тайнството Брак: https://darabel.com/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/%D0%B8% … 1%80%D0%B0%D0%BA/.

Последна редакция: сб, 20 апр 2024, 15:17 от Radilena

# 155
  • София
  • Мнения: 13 465
Никъде не пише изрично, че се подписва декларация, нито има правни последици от отказа на родителите да кръстят детето/децата си.
А е добре да се въведат изрични правила, защото много хора приемат църковния брак единствено като интересен ритуал.

# 156
  • Мнения: 406
Никъде не пише изрично, че се подписва декларация, нито има правни последици от отказа на родителите да кръстят детето/децата си.
А е добре да се въведат изрични правила, защото много хора приемат църковния брак единствено като интересен ритуал.
Те вече и гражданския така го приемат, като гледам как масово се женят и развеждат с кажи-речи непознати...

# 157
  • Мнения: 1 404
Имаше такава декларация. Сега не мога да я намеря. Тя няма правна стойност, важи само пред Църквата. Ето още малко информация по темата: https://bg-patriarshia.bg/questions.

Последна редакция: сб, 20 апр 2024, 15:03 от Radilena

# 158
  • София
  • Мнения: 13 465
Били сме 7 пъти кумове и никога не са предлагали на младоженците подобна декларация, нито са държали да им занесем кръщелни свидетелства (само на кума са изисквали). С което не споря, че в канона има подобно нещо.
Същото го има и при католиците. Там обаче искат задължително документ за изпит по катехизис от този, който приема деноминацията.

# 159
  • Мнения: 1 404
Ето един конкретен случай, в който е изискана декларация: https://dveri.bg/component/com_content/Itemid,100658/catid,120/i … 872/view,article/.

Последна редакция: сб, 20 апр 2024, 15:18 от Radilena

# 160
  • Мнения: 353
Ето един конкретен случай, в който е изискана декларация: https://dveri.bg/component/com_content/Itemid,100658/catid,120/i … 872/view,article/.

Мда... Горките младоженци..
Трябвало да подадат молба до владиката. И им го казали накрая, след дъжд качулка. И огорчена булка, и сватбари.

Защо казвам, че на практика католици и православни са разделени като институции. Както и да наричаме деноминации и т. н.
Добре че на практика хората се обичат, женят се и остават над онези там анахронизми.

# 161
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Как са ги задължили? Ами жената е католичка и не е ставало дума тя да сменя деноминация. Православният свещеник е казал, че за нея няма проблем, но децата задължително да са православни и мисля, че както Радилена каза, са искали някаква декларация да подпишат. Но въпросът не е тя дали има правна стойност, а че нашите младоженци искат някой ден децата сами да изберат, а не да бъдат задължавани.
Бяха ходили и в католически храм за да видят как седи въпроса с църковния брак, там нямаше такова изискване за децата. Но в крайна сметка се отказаха от църковния брак като цяло.

# 162
  • Мнения: 7 409
Fever Ray, виждам, че използваш термина деноминация. Каква е разликата между деноминация и религия?

# 163
  • София
  • Мнения: 13 465
Деноминации се наричат разклоненията на християнството, което е една от световните религии.

# 164
  • Мнения: 3 722
Не, ако няма намесен мюсюлман, който не яде свинско и спазва канонът (ако се нарича така). Всеки може да вярва в каквото желае, стига това да не пречи на партньора.

# 165
  • Мнения: 5 658
Зависи, истински вярващ човек не може да съжителства с невярващ или друговерник.
Ако обаче става дума за масовото християтнство свързано с плюскане на пържоли по Рождество и агнешко за Великден, не виждам драма.

# 166
  • София
  • Мнения: 12 851
С човек от друга религия, или прекалено религиозен, не се събирам. Освен разминаванията с него и с родата, един ден изобщо не е ясно как ще се процедира с децата. Някои религии са особено опасни и ограничаващи за момиченцата, например. И каквото и да си мисли човек, че ще възпитава у детето, дори партньорът да е уж съгласен, това дете винаги ще е обвързано с другата религия и не се знае в кой момент, как и от кого, ще бъде повлияно. Затова лично аз винаги съм поставяла твърда граница. Разбира се, има хора, по-толератни и склонни да приемат определени порядки, и при тях може би е възможно. При мен обаче - не.

Общи условия

Активация на акаунт