Важна ли е религията в отношенията на двама души

  • 5 620
  • 166
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 41 006
религията е важна до степен ако и двамата не са способи на компромис или не са готови да приемат друг човек, такъв какъвто е. познавам семейства , никога не са се карали за това , уважават се, празнуват всички празници. Децата им опознават и двете религии и са оставени сами да изберат.

Това може да работи само ако и двамата не са наистина религиозни, а просто се причисляват към своите религии. Така както повечето българи са християни.И пак има пречки, защото не се знае родители и роднини какви са.
Но ако са вярващи просто няма как да стане. Ако човек наистина вярва в рая и ада например как ще разреши децата му да не бъдат кръстени и как ще живее с мисълта, че ги обрича на вечни мъки? Някъде паралелно тече друга тема в която има консенсус, че не бива да се правят радикални компромиси. Ми по-радикален от този май няма. Дори аз, която съм агностик и не съм религиозна в общо приетия смисъл не съм съгласна в дома ми да влизат мюсюлмански обичаи, защото това крие подводни камъни. Не е само до празнуването на празници, там проблем няма. Но има и по-сериозни пречки като пости, хранителна и алкохолна диета, религиозното възпитание на децата, политически спорове когато възникне световен конфликт... А и с възрастта хората се променят и не е изключение свободомислещ такъв да се радикализира - прочетете "Не без дъщеря ми".
И най-накрая, за мен поне има разлика дали се женят българин с туркиня или турчин с българка. Второто според мен е свързано с много по-големи рискове за момичето. Аз поне на моята щерка съм казала - какъвто ще да е, само да не е мюсюлманин. Пък нека съм тесногръда.

# 16
  • София
  • Мнения: 13 214
В случая религията е била просто оправдание, но с такъв мамин син, който чака мама да му дава тон в живота, щеше да имаш цял живот притеснения.

# 17
  • Мнения: 25 647
Зависи доколко са вярващи. Ако не са особено религиозни, нищо им пречи на отношенията.

Познавам няколко смесени семейства – две-три, в които туркиня е женена за българин, и едно, в което българка е женена за турчин. Много добре си живеят. Празнуват си (на маса) и християнските, и мюсюлманските празници с роднините и са дзен.

По казуса – и на мен ми се струва малко поизмислен. Ако наистина е имало родители, които са против брака на сина си, едва ли религията на снахата е била причината – просто не са я харесвали и това е бил поводът.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 534
О, ама той първия пост се промени.
Един мъж няма ли смелост и достойнство, не е мъж. Религията няма значение. И аз казвам, че си се отървала.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 214
Какво е пишело преди това? Аз само настоящата версия видях.

# 20
  • Мнения: 21 478
Истинските вярващи (независимо от религията) никога не съдят и не дискриминират инакомислещите.
Не мисля, че е така.

А от моя опит, това с различните религии е непреодолимо, дори човекът да е супер модерен, да не вярва "чак толкова" и т.н.


Къде това? У нас няма как човек от горепосоченото поколение, а камо ли по-възрастен да е възпитан силно религиозно. Училището ни е светско,  деца , получаващи фанатично религиозно възпитание в която и да е от двете религии биха се отличавали силно от останалите и изобщо няма да стигнат до връзка един с друг.

Предполагам, че родителите на момчето просто не харесват момичето, или като хора от по-консервативна среда си представят нещо по-друго за него. Сега той защо им се поддава не знам.

# 21
  • София
  • Мнения: 35 131
Религията не е важна за нерелигиозни хора и семейства.
В случая не е била тя основна причина, а че мъжа е мухльо.

Иначе, ако има влияние в семейството е основна пречка за изграждане на сериозна връзка.

Честит Байрам!

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 443
И аз не видях изменение в първия пост.

# 23
  • София
  • Мнения: 12 159
Ако мъжът беше мюсюлманин щеше наистина да е проблем, но в случая на авторката проблемът е бил друг.
Иначе религията е важна, когато е капитално различна. В случая с мюсюлманите ако мъжът е такъв това е проблем за жена с друга религия, защото културните и социални различия са огромни. Иначе протестант и православен, будист и протестант, и прочее не мисля, че са проблем, освен ако човекът не е мнооого религиозен. Но то това би било проблем при всички случаи, все едно каква е религията.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 14 443
Вътре в рамките на християнството не е проблем дори при умерено религиозни партньори - трябва съвсем да им хлопа дъската на тема религия, за да откажат живот с друг "вид" християнин. Тя даже разликата извън догмите не се забелязва. Ислямът е коренно различен. Там само пълна светскост и нерелигиозност е добра основа, струва ми се, макар че сигурно има изключения. Няма място за сравнение между брак на православен и протестант и брак на християнин и мюсюлманин. Сравнението може да е - но не знам - с брак между мюсюлманин сунит и мюсюлманин шиит.

Но да, проблемът на авторката не е точно този - или не е само този. Не е задължително човек, който иска да е добре с родителите си, да е мамино синче, но постъпката му наистина не звучи добре. Като не става с този, може да е за добро.

# 25
  • Мнения: 3
И аз не видях изменение в първия пост.

Нищо не съм променяла в поста, всичко е същото, както го написах в самото начало.

# 26
  • Мнения: 1 404
В случая проблема е с родителите на момчето и с ффакта, че на тази възраст той все още ги слуша и се съгласява. Религията е само един довод, сигурно ще се намерят и други. Такъв мъж не ти трябва, да си седи при техните, като няма кураж да отстоява себе си.

# 27
  • Мнения: 2 191
Подкрепям мненията, че важно е доколко си религиозен.
Аз на теория съм православна християнка, но не одобрявам много от нещата, които се изповядват не спазвам никакви ритуали и не ме вълнува особено дали ще съм с човек от друга религия.

Честно казано обаче, ако е набожен, не мисля че е добре да се събирате. Дори е доста опасна комбинация.

# 28
  • София
  • Мнения: 13 214
Мъж на 27 г., който предлага брак и се отказва 2 седмици преди него, понеже мама и татко му казали така, не става за партньор.
Авторке, почерпи, че си се отървала и не мисли повече по въпроса.
Когато срещнеш точния човек, той (стига да е пълнолетен и да не е под възбрана) няма да чака някой друг да управлява живота му.

# 29
  • Мнения: 1 257
понеже съм туркиня, а той християнин.
Смесваш етнически произход и религия, което ме навява на мисълта, че темата наистина е измислена.
Това, че си туркиня не означава автоматично, че си мюсюлманка. А християнин може да бъде човек от всеки етнос.
Изясни си понятията първо, и ако темата е реална, следващия път търси мъж от своята среда. Най-успешните връзки и бракове са при хора с минимални различия - произход, образование, социален статус, религия. Различията са предпоставка за проблеми, рано или късно.

Общи условия

Активация на акаунт