Ех, Канада - бъдещи и настоящи родители - 12

  • 16 633
  • 283
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 625
Благодаря,SweetyP,надявам се ,че наистина децата се адаптират бързо.Но все пак ще те помоля за малко подробности.

# 31
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Мамо Вени, явно монреалки не са видяли постинга ти (нали е преместен, а само по заглавието на темата се разбираше, че става въпрос за Монреал) и за това няма отговори на него.
Ей, монреалки, копирам ви постинка на мама Вени, става въпрос за Монреал:
"как стои въпроса с детските градини.Много се притеснявам как ще стане адаптацията на детето ми в канадско,защото той (живот и здраве) ще бъде на 2год. и 6 мес.,когато пристигнем.А по-специално ме интересуват нещата вътре в детската градина:няма ли да е много стресиращо за детето да отиде на място,където никой не говори неговият език:как ще обясни на лелите там,че иска нещо;как стои въпроса с пишкането-защото той още не е съвсем самостоятелен,макар,че е без памперс,но аз постоянно го наблюдавам и го подканвам;помагат ли им за хранене и преобличане;учат ли ги да си мият ръцете преди и след ядене и такива неща...Знам,че стана много дълго,но всъщност най-голямото ми притеснение е свързано с това,че детето няма да разбира езика.И наистина ли има няколко вида детски градини и има ли сайтове със информация за свободни места например?Благодаря предварително!"
Моята информация е доста стара (живяхме в Монреал преди 4-и години), но все пак да си кажа Grinning
Търсенето и постъпването на градина ни отне около 2 месеца. Бяхме обиколили всички налични градини в радиус от около 3 км. от жилището ни и си бяхме подали документите в някаква централа на градините. Навсякъде ни вписваха в списъци на чакащите, като средно имаше поне по 40 деца преди нашето. Казаха ни, че имаме големи шансове, защото детето ни е на 4-и години, а за такива се откриват места (на 5 тръгват на предучилищна). Обадиха ни се за интревю в градина (силно казано) на 5 спирки с метро и още 3 с автобус от нас. Градината представляваше етаж от къща - децата се хранеха на масата на собствениците (които бяха и "учителите"); играеха на двора, където имаше 2-а надуваеми басейнчета, малка пързалка и една  пластмасова къщичка; бейсмънта (мазето) беше превърнат в детски рай - всякакви играчки в големи количества и в ярки цветове. Гледаха куче и хамстер. Та собствениците на градината (приятно семейство на около 40-т) искаха да си изберат сами детето, което ще гледат и привикваха всички желаещи (и родителите и детето) на интервю. Вече не помня колко бяха желаещите (над 10), но нашето беше единственото, което не знаеше грам език (всички други бяха кебекари). Бях абсолютно сигурна, че няма да избере нашето. Обаче 3 дни след интервюто, жената ни позвъни и ни каза, че нашето дете й е харесало най-много и ще го приеме, нямало проблем, че не знае езика.
Много се притеснявах как дъщеря ни ще свикне с градината. В БГ я дадох на ясла на година и 11 месеца и всеки ден ревеше неистово, риташе и удряше където свари лелята, която имаше неблагоразумието да я вземе от ръцете ми. Детето обаче хареса тукашната градина от пръв поглед, хич не я интересуваха нито децата, нито собствениците, играчките я превзеха от раз. Не е плакала нито веднъж и всеки ден ходеше с удоволствие на градина.
Сега да ти напиша и моето мнение:
Както сигурно си разбрала, става въпрос за домашна детска градина, субсидирана от държавата (тогава плащахме по 5$ на ден, по-късно увеличиха на 7$ на ден). Собствениците гледаха 7 деца (от които едното беше тяхно), всичките 4-и годишни. Как минаваше един ден: Още с пристигането децата обличат банските (задължително цели за момиченцата) и влизат в басейните. На обяд ги изкават от там и с мокрите бански сядат да обадват - най-често пица или макарони. След като се наобядват им постилат "постелки" на пода (дебели са около 5 см.), децата лягат с все още мокрите бански и се завиват с мокрите хавлиени кърпи (с които са попили от себе си водата, като са излезли от басейните). Всеки спи колкото му се иска, който не иска му се пуска да гледа филмчета. Щом спящите се събудят, всички в купом пак влизат в басейните и стоят там докато не ги вземат родителите им. Всеки ден взимах дъщеря си посиняла и трепереща от студ (в задния двор, където бяха басейните, слънце нямаше). За моя изненада изкара цели 3 седмици докато се разболя. Собственичката на градината държеше да й я водим и болна, защото иначе не си получава субсидиите от държавата. За това плащахме и когато детето не е на градина. Личните ми наблюдения са, че децата в градината не се учеха на нищо, те само биваха наблюдавани отстрани. Освен това имаше изискване за точно взимане на детето - не по-късно от 4-и часа, след това за всеки 5 мин. закъснение се плащаше 5$ глоба. С езика дъщеря ми нямаше проблем. Бях я научила само как да си поиска вода и как да каже, че й се ходи до тоалетна. На втората седмица вече знаеше няколко думички на френски, а другите деца по няколко на български Grinning
Толкова от мен. Предполагам, че ще се включи и Роси, която съвсем наскоро даде момченцето си на градина и ще разкаже подробности.

# 32
  • Canada
  • Мнения: 272
Sneji веднага се включвам Hug
Мамо Вени - аз инфо за записването трудно мога да ти дам, защото моето дете е записано още от както беше в корема Simple Smile. Имаме приятели обаче, които за три месеца си намериха държавна субсидирана градина (което по мое мнение е най-добрият и евтиният вариант). Значи както Sneji ти е писала - обикаляте всички детски градини, в разстояние, на което може да си позволите да водите детето и го записвате ( разбира се - ще ви сложат в листа на чакащите). Хубавото е че наесен обикновено се освобождават места - това като най-късен вариант. Иначе има частни детски градини - някои по-добри, други не толкова. Някои по-скъпи (могат да стигнат до 35$ на ден - но пък там си доста по свободен да си поставяш условия - аз например говорих с една такава да оставям детето два пъти седмично и да си плащам само времето в което го оставям) - в по евтините, този номер не става - водиш го или не - плащащ. Зависи от градината и ръководството и преди всичко.
Сега за адаптацията - моето дете тръгна преди две седмици, ама всъщност ходи само една, защото веднага ни се залепи някакво грипно вирусче, та сега се лекуваме в къщи. Първата седмица не е имал проблеми - не разбира езика, ама не се и впечатлява много - по интересно му се вижда да играе. За езика - не виждам какво има да обяснява - показваш му тоалетната, може да помолиш учителката от време на време да го подсеща. Водата им е в края на стаичката, много ниска чешмичка - кой когато е жаден - ходи и пие. За храненето им помагат, ако им кажеш че не може сам да се храни, но там всички добре се оправят според мен. За обличането помагат. За езика не се притеснявай - ще го научи много по-бързо от вас. Пускам ти един линк където може да потърсиш градина, но трябва да знеш къде ще се установите.
http://www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/
На нас ни дадоха лист от кварталната поликлиника с градините в квартала.
Ако нещо още те интересува - питай Hug
Калида  - храната си я нося от къщи. Не съм единствения случай и предполагам че ги гледат, поне аз два-три пъти наминах, всеки си ядеше неговото.

# 33
  • Мнения: 1 199
Здравейте, мами! И мен темата за детските градини започна да ме интересува Grinning Това което знам е че вече е доста по-лесно отколкото преди няколко години да си запишеш детето на детска градина, поне в Монреал. Става въпрос за най-евтините детски градини, за другите и преди не е имало проблеми. Та в тази връзка се чудя дали сега да ходя още като бременна да си запазвам ред newsm78 Аз също мисля че най-добрият вариант за нас е държавна субсидирана градина. Там със сигурност има образователни програми. Не само там разбира се, ама от евтините там със сигурност има. Иначе се чудя за тези детски градини в семейна среда, за които ми се струва че Снежи говори.Знаете ли дали са длъжни да имат образователна програма? Снежи мисля че разказва за лятото (от банския и басейните съдя), а през лятото дори в детските градини в България няма образователна програма. Тук съм работила 2-3 дни в една частна, също през лятото, и си спомням че директорката казваше че през есента ще започва образователна програма. Иначе тогава беше само ядене, спане и игра, играта не на басейн, но на пръскалките и на пързаалки и люлки в близкия парк. Иначе ако разбера че и в градините в семейна среда са длъжни да обучават децата, мога да го дам и в такава, има съвсем наблизо до нас, дори и в нашия блок. 

# 34
  • Мнения: 327
Здравейте момичета,
включвам се набързо само, за да кажа, че австрийските авиолинии са пуснали някаква промоция на самолетните билети.
Лек ден от мен!  bouquet

# 35
  • Мнения: 449
Здравейте момичета,
включвам се набързо само, за да кажа, че австрийските авиолинии са пуснали някаква промоция на самолетните билети.

Да, верно е. Ние се възползвахме и си купихме миналата седмица самолетни билети и ще пътуваме с тези авиолинии. Тъй като не съм пътувала догега с тях ще се радвам някой да сподели впечатленията си, че на отиване ще съм сама с Мони.

Момичета, радвам се, че темичката ви хареса.

Лек ден и от нас.  Hug

Последна редакция: пт, 16 фев 2007, 20:49 от Каролина

# 36
  • Мнения: 1 216
За Austrian

Ние пътувахме миналата година с тях.

Аз съм доволна. Бяхме най- отпред,какато се полага, дадоха легълце, завивки, възглавка, играчки за малката. Но имаше и деца, които са назад. Явно са купили в последната минута.
Имаше персонални тв монитори, с игри, филми, музика, новини, телефон, ако искаш да звъниш някъде. За нет не сме питали.

На връщане бях сама и макар да нямах място за бебка, до мен не настаниха никой.
Полетът ми мина много леко, половината от времето малката беше при стюардесите, които сами я викаха да идва зад пердето при тях. Добре дошло за мен  Whistling. Чист късмет си беше, а много го мислих полета.

# 37
  • Мнения: 270
Здравейте и от мен Hug! Ще се опитам да се включа с малко информация за детските градини, докато Алекс спи. Живот и здраве нашият малчо трябва да тръгне на градина през май. Тъй като имаме приятелка, която е детска учителка, си позволих да я попитам доста неща, които ме вълнуват. Става въпрос за държавна детска градина в Монреал.  Ето какво ми каза тя:
1. цена - 7 долара на ден.
2. спане - децата спят върху матрачета на пода, които се постилат преди лягане и се сгъват след ставане. Децата спят в помещението, където и играят. Чаршафчетата са собственост на детската градина и се перат всяка седмица, а матрачетата се дезинфекцират на определен период. Завивката се носи от родителите, като всеки петък се взима да се пере и понеделник се носи чиста. Съхранява се в личното кошче на детето.
3. храна - сутрин им се полага точно един плод или купична сереал,което е нещо като междинна закуска, т.е. основната закуска на детето трябва да е в къщи. Плод не се дава допълнително, но сереал може да си поиска, колкото желае. На обед им дават спагети, супички (с пилешко само, заради мюсюлманчетата), ориз със зеленчуци и т.н. плюс някакъв десерт. Не си спомням точно, но мисля, че ми каза, че ако яденето е по-солидно, не се полага десерт. Следобедната закуска включва бисквити, кремчета, кексчета и т.н.
4. лична хигиена - процедират така както родителите се грижат за детето в къщи. Ако детето е научено на гърне, те задължително го слагат или водят на тоалетната. Ако е с памперс-го преобуват. Но изрично ми подчерта, че не те правят първата стъпка за създаване на навик за ползване на гърне. Те просто подпомагат родителите. Ако детето е с памперс задължително изискват памперси, мокри кърпички и кремче против подсичане.
5.разходки- децата се разхождат всеки ден дори и през зимата до - 25 С с фактор вятър, т.е. максимална реална температура -15С.
6.боледуване - ако учителката види, че детето не се чувства добре, веднага му се измерва температурата и ако е над 38 С му се дава Темпра. Обаждат се на родителя и той преценява дали да си вземе детето. Според нея дори и детето да е с над 39С, но е жизнено и видимо добре, може да бъде оставено в детската градина. При постъпване от родителите се изисква да закупят и предоставят Темпрата. Друг медикамент не се допуска. Аз попитах дали не може, например Тиленол, но тя каза, че не може, защото съдържа и други вещества. В случай на спешност се вика 911 и детето се транспортира в болница, придружавано от двама служители на градината, а родители се уведомяват. Допуска се посещение на градината от болно дете като антибиотика се дава от учителката, според лекарското предписание.
7.имунизации- беше категорична, че не са задължителни при постъпване в детската градина.
8. изисквани неща при постъпване в детската градина:
-памперси-ако детето ползва
-мокри кърпички
-хартиени кърпички-ако детето има хрема
-крем против подсичане
-Темпра
-слънчезащитен крем- единствено се допускат изключения за деца с алергии към такъв вид крем
-дрехи-които се съхраняват в личната раничка на детето. Изискват два пълни комплекта с дрешки-от гащичките до пуловерчето.
Ами това се сещам в момента, ако си припомня нещо и Алекс ме остави да пиша, ще се включа пак.
P.S. Снежи, може ли да ти се обадя на личния телефон Embarassed.

# 38
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Деси, благодаря ти че се включи  Hug
Чакам да ми звъннеш, пращам ти телефона ми на ЛС Grinning

# 39
  • Мнения: 369
 Вие всички ли си заминавате това лято  Sad   Хайде като си купите билети, кажете кой кога пътува   Laughing

# 40
  • Мнения: 1 199
Мамо Десислава, много ти благодаря за ценната информация!
Ако случайно ти е казвала за това - дали за държавните детски градини се чака много? Трябва ли да се записвам още като бременна?

# 41
  • Мнения: 625
Много ви благодаря на всички за информацията за детските градини!!!Ще продължавам да следя темата-доста ми е интересна.Има нещо ,което съвсем не разбрах-само в определени държавни градини ли има педагози и учат децата на разни полезни игри,азбука и т.н или не е точно така?И как е точно наименованието на тези градини?

# 42
  • Canada
  • Мнения: 277
 Hug Искам и тук да благодаря  за пожеланията на  Дидката, Снежи, Калида, Щастливка и на Джони провокатора на темичката за моята ЙоанкаHug

За детските градини Мама Деси е казала съществото, аз само ще добавя, че има два вида дет. градини - домашни с 6,7 деца на разли4на възраст и големи дет.градини с вси4ки възрастови групи. Горещо препоръчвам вторият вид, където детето е в група с деца на неговата възраст и учебната програма е съобразена с възраста. И в двата вида ДГ има у4ебна програма, но имам ли4но наблюдение, че в малките дет. градини се занимават пове4е с по-големите деца, а малките се оставят просто да си играят. Най-удобният период за записване е есента, когато по-големите деца отиват на преду4илищна и се освобождават места. Броя и видовете на детските градини зависи от това в кой квартал живееш. Можеш да се запишеш в списък на 4акащите в държавни дет. градини(СРЕ) на този адрес:
http://www.enfancefamille.org/fr/
Аз ли4но се записах когато бях бременна в 7-ми месец и ми се обадиха когато Йоана беше на 1 год. и 4 месеца. Възползвахме се и ходихме 1 месец в това СРЕ-  не бях доволна(може би сме поднали на такова СРЕ). Сега Йони е в частна градина за 7$ на ден, много чиста и пълна с нови игра4ки а за добрият подход на у4ителките-от който ве4е виждам резултати - мога само хубави думи да кажа. Записах я то4но края на есента, без да сме били в списък на чакащите, но доста обикалях из квартала и ли4но говорих с директорите  и се нагледах на такива страшни градини, 4е се 4удех как хората са си оставили децата там...
  Това се сещам, ако някой има по-конкретни въпроси, да не се притеснява и да ми пише на ли4ни Hug
Оставям ви сега, 4е трябва да се подготвям предстоящото парти за РД на Йони с нашите приятели и нейните приятел4ета.

# 43
  • Мнения: 1 283
Честит Рожден Ден на сладката Йони и от нас! Hug Нека расте здраво,весело,безгрижно и винаги усмихнато детенце! Heart Eyes Силни прегръдки от нас,весело парти и мнооого мечтани подаръци!  bouquet  bouquet  bouquet

# 44
  • Мнения: 398
Momicheta,

Sajaliavam za latinicata, no niamam tarpenie da se razpisha. Kirilicata shte ya chakam utre ot nashia tati, koito se bori s Teribalcho - taka sme krastili kompa- ciala sedmica.

Karolinka i az da pozdravia s hubavoto oformlenie - napravo e strashno. Taka temata shte e oshte po-polezna.

Za sindroma na Dawn - da vi kaja mene ne me pratiha na takova izsledvane kato biah bremenna sas Sofi i sega razbrah che v Gatineau go predlagali po jelanie samo i struvalo 200 doalara. Tova mi se struva malko strannno. I v brochurata za izsledvaneto pishelo che pak niamalo garancia bebeto da e zdravo. Ta prosto se chudia kakav e smisala togava newsm78

Ne znam dali shte si hodia tazi godina. Pisanka, vie gotvite li voyage do Bg. Na mene mi se shte nashite da dojdat, no da vidim dali shte stane.

Pozdravi

Общи условия

Активация на акаунт