Месото при късното захранване

  • 3 955
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 006
След като про4етох темата тук,слу4айно попаднах на този цитат във диети-може и да ви заинтересува Sunglasses
МЕСОТО
...
Привържениците на безмесната вегетарианска диета, която те препоръчват като по-подходяща за човека, се позовават на структурата на зъбите и храносмилателната система, пригодени за растителна храна, и то главно плодове. Вторият довод в полза на вегетарианците е, че при направените изследвания на дълголетниците (столетниците в добро здраве) се оказва, че повечето от тях ползват безмесна храна. Дори народи, които допускат ползването на месо, като хунзийци и кавказци, го правят много рядко и обикновено е свързано с определени празници, като в ежедневието си разчитат на растителната храна. Третият довод, признат от медицината, е, че при тежки заболявания дори само чрез замяна на месоядната диета с безмесна човек бързо подобрява състоянието си, като често постига пълно оздравяване без помощта на лекарства. Изводът от казаното е ясен - щом болният се подобрява и оздравява, то за здравите би било още по-добре, за да предпазят здравето си.
По повод изказванията за незаменимите аминокиселини, съдържащи се в месото, от изследванията, направени през последните години, се установи, че всички те се набавят чрез зеленчуците, в които се съдържат.
На нашата планета съществуват много групи от общества и народи, които по религиозни и най-различни други съображения не ползват месото, без да са в по-лоша здравословна форма, което говори, че пътищата за набавяне на тези аминокиселини не са само чрез месото. Вече се изясни, че при употребата на растително-млечна храна на човешкия организъм може да бъде осигурено всичко за нормалното му съществуване: соли, витамини, ензими, микроелементи, въглехидрати, мазнини, както и висококачествени белтъчини.
Категорично доказателство, че безмесната диета е не само безвредна за човека, а напълно здравословна, са децата на вегетарианците: те не само не отстъпват по нищо на отгледаните от месоядците, а дори са по-устойчиви на заболявания, по-здрави и добре развиващи се.
Много^от авторите, които изключват месото от диетата си, се позовават на неговата токсичност. Ето и едно изказване на руската лекарка д-р Галина Шата-лова: „Отделно искам да кажа за рибата и месото. Те се усвояват от организма само 50-52%, а останалото става на шлака, която наслоявайки се, предизвиква различни заболявания..." А отговорът й на въпроса дали самата тя яде месо е категоричен: „Аз не искам да си докарам склероза!"
Дори авторите, допускащи консумирането на месо, все повече започват да го ограничават в, своите диети, допускайки го 1-2 пъти седмично. Тенденцията през последните години, поради увеличаването на болести-те, е към още по-голямо ограничаване.
Много често децата се отказват от месото, чийто вкус им е неприятен и ги отвращава, като предпочитат плодовете и зеленчуците. Ясно е, че чрез детето говори предпазващият го инстинкт, заложен му от природата, който възрастните обикновено изгубват. И ако ние не се ръководим от предразсъдъците си, а се научим да се
замисляме и вземаме поука от детските желания и прояви, то децата действително би трябвало да бъдат наши учители в храненето, а и в още много други отношения, особено с тяхната висока етичност и доброта.
В момента в страните на цивилизования свят броят на хората, поели пътя на вегетарианския режим, се увеличава. Поема се не само като по-здрав начин на хранене, а и по чисто етични съображения. Знае се, че за да сложиш мръвката на масата, трябва да забиеш ножа и да убиеш невинното животно, живеещо край човека с пълно доверие.
...
За съжаление въпреки лошите уроци на миналото, въпреки вече доказаната висока стойност на суровата растителна храна, от небрежност, нехайство или просто от невежество плодовете и зеленчуците не са заели все още полагащото им се място.
Не може да се мисли за поддържане на добро и стабилно здраве, ако те не заемат най-малко половината или 2/3 от дневния рацион на човека. Не бива да се дава преднина на месото и яйцата, рибата и млякото, а на салатите, на зеленото листо, на плодовете и всички дарове на земята във вида, в който ни ги сервира природата.
....
С преминаването към вегетариански или суровояден режим на хранене се налага да бъде изяснен един въпрос, който поради наслоените предразсъдъци, отживелици и погрешни концепции е довел много хора до объркване и фанатизъм и не може да бъде отминат. Това е въпросът за
БЕЛТЪЧНИЯ МИНИМУМ,
т. е. какво количество белтъчини, необходими за запазване на здравето на човека, трябва да бъде включено в дневния му рацион.
Знае се, че белтъчините са главният строителен материал на тялото, поради което те винаги трябва да бъдат набавяни своевременно. Но както във всичко и тук съществува определеният оптимум, с който организмът може да се справи, тъй като при повишаването му следват сериозни разстройства на здравето.
Вторият въпрос, който възниква около белтъчния
минимум, е кои белтъчини са за предпочитане - растителните или тези от животински произход, както и дали да бъдат в сурово състояние, или в топлинно обработено състояние.
По отношение на необходимото дневно количество различните учени сочат и различни цифри, които варират от 20-25-30 до 80-120-140 грама на ден. Обаче с най-новите изследвания тенденцията е към тяхното намаляване.
Следвайки новите тенденции, като се вземат предвид общото състояние на организма и физическото му натоварване, се фиксира дневно количество от 20 до 50 грама. Японският изследовател д-р Курацуне е категоричен, че 25-30 грама белтъчини дневно са достатъчни, за да се поддържа добро здраве. Ако се наругай тази реално оптимална нужда на организма, в него се наслояват ненужни отпадъчни продукти, които съдействат за развиване на токсичност и болестни състояния.
Но ето какво могат да причинят излишните белтъчини, приети с храната според д-р Пааво Айрола:
• Токсични остатъци в тъканите;
• Нарушаване на биохимичното равновесие и като резултат - свръхкиселинност;
• Натрупване на пикочна киселина, урея и токсични пурини в тъканите;
• Намаляване на силата и устойчивостта. Докторите Читънден и Фишер стигат до извода, че пикочната киселина, уреята и пурините от месото отравят й смущават функцията на мускулите и нервите;
• Гниене в червата и в резултат на това запек и автотоксемия (самоотравяне);
• Недостиг на витамин В6
• Атеросклероза, сърдечни болести и бъбречна недостатъчност;
• Артрит.
По отношение на белтъчините „трябва да се следи за приетото количество - то да бъде достатъчно, но не и превишено..."

# 31
  • Мнения: 2 006
http://www.izvorite.com/svalki/svalki4.htm А ето от тук можете да си изтеглите цялата книга.

# 32
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Bili
А за месото и аз съм раздвоена.Братовчедка ми учи за акушерка във варненския колеж и на лекции са им чели,че до навършване на две години храносмилателната система на детето не може да усвоява месо #Shocked

Само с това ли се приключва лекцията и инфото? Ако имаш повече, би ли ми подала още малко. В частност ме интересува, след като храносмилателната система на детето не може да усвоява месо, какви са последствията от това? Симптоми? И прочие....

# 33
  • Мнения: 3 146
Абе как 115 е нисък хемоглобин - направо ме застрелвате.

# 34
  • Мнения: 5 500
Цитат на: mama kenga
Абе как 115 е нисък хемоглобин - направо ме застрелвате.

Не е, кой каза, че е? На Цецо е 118 и не съм особено притеснена.

# 35
  • Мнения: 1 404
Цитат на: Туфи
Цитат на: Bili
А за месото и аз съм раздвоена.Братовчедка ми учи за акушерка във варненския колеж и на лекции са им чели,че до навършване на две години храносмилателната система на детето не може да усвоява месо #Shocked

Само с това ли се приключва лекцията и инфото? Ако имаш повече, би ли ми подала още малко. В частност ме интересува, след като храносмилателната система на детето не може да усвоява месо, какви са последствията от това? Симптоми? И прочие....

Ами само това е за съжаление,но и поръчах да се консултира допълнително и да поиска повече информация.Надявам се да и обърнат внимание.Като говоря с нея ще ти пиша на лични Simple Smile

# 36
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Bili
Ами само това е за съжаление,но и поръчах да се консултира допълнително и да поиска повече информация.Надявам се да и обърнат внимание.Като говоря с нея ще ти пиша на лични Simple Smile

Благодаря за което! Grinning

# 37
  • Varna
  • Мнения: 333
Цитат на: Bili
Братовчедка ми учи за акушерка във варненския колеж и на лекции са им чели,че до навършване на две години храносмилателната система на детето не може да усвоява месо #Shocked Не знам доколко такава информация е достоверна обаче. Rolling Eyes


Не мислех да се включвам по темата, обаче :
1. Педиатъра на сина ми е преподавател по педиатрия в Медицински университет - Варна. Освен това е педиатър в една от болниците в града / по мои сведения доста добър /. Препоръчва месото да се въведе на 6 месеца. За сина ми специално от 5.5 месеца. Другата седмица ще го захраня и с пуйка .
2. Моя приятелка, учи за акушерка във въпросния колеж, отличничка, никога не е чувала такова нещо.
3. Защо след като храносмилателната система на детето не може да усвоява до навършване на две години месо се правят толкова пюрета с месо / от всички фирми , не само български / за над 4,5,6 месеца.  

Не мисля, че нещо давано в умерени количества е вредно. Особено ако детето е захранено постепенно. И предпочитам детето ми да си набавя необходимите витамини и минерали от храната, вместо да го тъпча с лекарства. Така, че  моето дете ще си хапва всичко/ дори нещата които аз не ям/, стига да му харесват .

# 38
  • Мнения: 5 500
Цитат на: _milena_
3. Защо след като храносмилателната система на детето не може да усвоява до навършване на две години месо се правят толкова пюрета с месо / от всички фирми , не само български / за над 4,5,6 месеца.  

Ти задаваш много интересен въпрос! Аз пък ще те питам: защо да са вредни цигарите, алкохола, вафли, бонбони и пр. след като се продават масово по магазините и то не само в БГ?

# 39
  • Мнения: 6 243
Цитат на: _milena_
Не мисля, че нещо давано в умерени количества е вредно. Особено ако детето е захранено постепенно. И предпочитам детето ми да си набавя необходимите витамини и минерали от храната, вместо да го тъпча с лекарства. Така, че  моето дете ще си хапва всичко/ дори нещата които аз не ям/, стига да му харесват .


Миленче, това не са аргументи.
Кой е казал, че трябва "да се тъпчем с лекарства", за да си набавяме необходимите витамини и минерали? За 13 години вегетарианска диета и две бременности анемия не съм имала. Гаранция, че се "тъпча" по-малко от 90% от бременните. Децата също не пият мултивитамини, освен при болест. (Говоря за големия, който все пак е ученик, а в училище контакти с болни има много...) Тъй че тези приказки за месото като панацеята, дето ще избави детето ми от анемията и другите зарази по добитъка...

Абе нищо няма да казвам. Който каквото иска - да дава. Казвала съм го поне милион пъти - познавам хора, дето на 4 месечно дават сланина с праз. И други, дето захраниха с "кифтета", щото "били много хубави". Аз месо ще предложа на бебето, щото това с вегетарианството е въпрос на личен избор и не е моя работа да решавам вместо нея. Синът ми си избра до първи клас да кара на посно. Сега е в период на усилен растеж и яде мръвки, ама като гледам, ще е ден до пладне. Пращи от здраве. Всеки сам си решава. За мене месото не е човешка храна.

Извинявам се за лиричното отклонение. Опитвах се да не се обаждам, ама не устисках.

# 40
  • Varna
  • Мнения: 333
За съжаление се наложи да си тъпча детето  с лекарства още на 3 месеца. И повярвай ми точно тъпчене беше с лекарствата, защото той не ги искаше. И аз си мислех да захранвам след 6 месец, но нещата се промениха и вече сме доста напред със захранването. Детето ми вече е добре. В бъдеще ще може сам да избира какво да яде.
Това е
Поздрави за вас и вашите дечица

# 41
  • Мнения: 6 243
Цитат на: _milena_
За съжаление се наложи да си тъпча детето  с лекарства още на 3 месеца. И повярвай ми точно тъпчене беше с лекарствата, защото той не ги искаше.
Предполагам, че обръщението е към мен.
Много съжалявам, че детенцето е било болно. За съжаление знам какво е и най-искрено ти съчуствам.
Това, което написах, няма пряка връзка с твоя личен опит. Сигурна съм, че си го разбрала, но искам да го повторя, за да не оставаш с неприятно усещане.

# 42
  • Varna
  • Мнения: 333
Няма нищо,  Сладка хапке.
Разбрах, че не си писала с лоши чувства, както и повечето мами тук. Всяка от нас иска най-доброто за детето си .

# 43
  • Мнения: 18 542
А бе хора, няма един и същ подход и една и съща диета добра за всеки и за всяко дете. Крайностите никога не водят до нещо добро и никой не може да ме убеди в противното.

Според мен никоя майка не трябва да послага детето си на каквато и да било диета без преди да се е консултирала с лекар, на когото има доверие!!!

Според мен никоя майка не трябва да подлага детето си на каквато и да е диета само по съвети от някакъв форум или статии в интернет със съмнителна достоверност, пък и на базата на достоверните!!!

# 44
  • София
  • Мнения: 18 679
Уау,дали да се чувствам виновна, защото попитах Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт