Хелен Дорон

  • 25 571
  • 128
  •   1
Отговори
# 75
  • Букурещ
  • Мнения: 7 840
.... Затова оставям без да коментирам, а много ми иска Laughing

 gydi Познаваме се  Mr. Green
Давай, както ти го можеш  Peace

няма да е толерантно, абсолютно ме познавате, ще стане много грубо, няма смисъл, нали ме разбираш bowuu

# 76
  • Мнения: 5 255

Определено  bowuu

# 77
  • Мнения: 3 456
а защо? Защото започват да го чуват още в коремчето на мама, а като излязат на бял свят
 baby_neutral


Пределно ми е ясно, че езици се учат много лесно в ранна възраст, особено ако родителите са с различна националност и просто в къщи се говорят различни езици.......но от друга страна си мисля, че много здраво се залита по темата ранноезиково обучение днес в Б-я.

Знаете ли, че децата в първи клас, изучаващи БГ и DE едновременно (в у-ще Гео Милев във Варна например), не учат успоредно материла, т.е. граматиката по БГ изостава спрямо граматиката на немския.....нормално ли е преди децата да са учили майчиния език, да усвояват чуждия? Говоря за семейства на българи, не на смесени бракове - това според мен са две мноооого различни неща......
Нищо притеснително няма в това. Случаят, който описваш, поставя децата в ситуация на изучаване на роден и чужд език ( това е съвсем различно от паралелното двуезиково обучение), т.е ако вземем да кажем изречението "Детето пише писмо", учениците могат да го кажат и напишат коректно на български  без да знаят, че "писмо" е пряко допълнение, но на немски тази информация ще им е нужна, за да напишат "Das Kind schreibt einen Brief"-т.е за да се изразяват правилно те трябва да имат познания върху думата-същ.име, м.р, отговаря на въпроса "Какво", следователно Акк., следователно "einen". Така, че нищо че граматиките се разминават важното е резултатите да са добри...

# 78
  • Мнения: 3 456
Като представител от смесен брак ,мога смело да изкажа и аз отрицателното си мнение!Майка-рускиня ,баща-българин.Проговорила съм едва на 3 години ,защото не съм можела да разграни4а езиците и съм приемала двойно пове4е информация ("вси4ко си има по две думи", "не ми е съвсем ясно тази думи4ка какво означава,но я използвам").Постоянно съм връзвала абсурдни изре4ения ,защото не съм разграни4авала дори прилагателни от съществителни ,метафори от то4но думи.Въпреки 4е съм отраснала в БГ ,в у4илище ми беше много трудно ,докато не научихме българската граматика.Едва тогава запо4нах с лекота да изу4авам чужди езици.Първо английски ,после френски и от една година изучавам с невероятна лекота испански.Със само4увствие ще кажа ,4е във всяка точка на света съм се разбирала перфектно на чужд език(От Испания ,та до Тайван).
Затова подкрепям мнението на тези майки ,които твърдят ,4е езици се у4ат след овладяването на българския език.От бебешка възраст-това е престъпление!!!Детската психика е много абстрактна и това само ще ги обърка.
Позволи ми да не се съглася !!!Не мисля, че си  проговорила на 3 години, защото си поемала двойно повече информация, просто някои деца проговарят по-късно. Тъкмо в по-горното си мнение писах през каква върволица от разсъждение трябва да мине едно дете (или възрастен), когато учи език като чужд език. Когато се учи в двуезчна среда този процес е абсолютно естествен и неосъзнат- психолози, методисти, педагози са го доказали много, много отдавна

# 79
  • Мнения: 7 837
Крокодил, бъркаш нещата донякъде. Все пак, всичко си зависи от индивидуално развитие на всяко дете. Самуил расте в двуезична среда, като вкъщи се говори само на български, но в градината по тв и навън, той чува само англ. И вече прави изречения на англ. Вярно че е за сметка на българския, но това е друга тема. Приемам го за започнал проговарянето.
И много добре разбира и на двата езика.
Примерен разговор между нас  Laughing
- I want some juice
- Какъв сок искаш?
- apple


Идеята на скепритно настроените майки в тази тема, мисля че беше друга и аз продължавам също да бъда скептична към урок по англ. веднъж седмично от 30 мин. на дете под 1 г. и ефекта  му. Това може да го правивсеки родител в домашна обстановка и то без да плаща  Simple Smile

# 80
  • Мнения: 639
Много ми стана интересно ,как точно се провежда обучението на 3-4м.бебе?На около 1г,1/6.да, показват се ръчички,носле и т.н. ,но на 3м. ,бебето въобще не може да разбере кое му е нослето ,кое крачето  #CrazyТа, много ми е интересно как това бебе слуша и гледа филмчета на английски език?
Говоря руски,английски,италиански и испански.Всички съм започнала да ги уча след 10г.възраст.Мисля ,че не лошо се справям в момента с тях.Големите ми деца , също учат по един или два езика .Станислава ще продължи обучението си тази година в университет в Италия.Но все още не мисля ,че малката която е на 5г.,има нужда от изучаване на друг език.Знае много думички и на англ. и на итал., и на руски,разбира им значението,но не ги употребява вместо българските такива.Не мисля ,че няма да научи други езици ако започне да се занимава от 7г.възраст.

# 81
  • Мнения: 287
Благодаря ти Liorena ,4е си се въздържала от коментар!!!
Много съжалявам ,4е изказах мнение по въпроса...

# 82
  • Мнения: 9 907
моля, обяснете ми как се процедира и  какво би се случило при дете, което не говори нищо, не казва нито една дума и на български; разбира, но се опъва по някаква си негова причина.

# 83
  • Мнения: 146
Здравей Тити,

Това, че детето не говори абсолютно не ни пречи. Ние го учим да разбира, а когато му се прииска и му дойде времето то ще си каже всичко, което е научило, та дори и повече.  Wink И тогава и родители и преподаватели сме във възторг.

# 84
  • Мнения: 9 907
благодаря.

# 85
  • София
  • Мнения: 676
Ох, много ме запалихте! Понеже двете ми по-големи деца ходят на алианс и имам наблюдения върху тях... Особено за голямата, много ме е яд, защото сега е времето, в което може и трябва да учи други неща. А на нея не и е особено лесно, явно няма да и е лесно с езиците и и отнема доста време да зубри думи... Ако беше учила от по-малка, сега щеше да има време за повече задачи например...  А наистина без езици не може, с каквото и да се занимаваш.
Та съм се замислила сериозно за бебката, но засега мъжът ми е твърдо против, та ще трябва да го убедя, което е трудна задача по принцип...

# 86
  • Мнения: 120
като бяхме по-малки, ходихме на курс в Хелен Дорон Германия. Цените в нашия град бяха 28 Евро на месец, т.е. падаше се по 7 евро на половин час. Допълнителните материали - книжка с компактдиск струваха 35 евро. Не знам в такъв случай какво му е по-евтиното на българския курс. Иначе от курса бях сравнително доволна, казвам сравнително, защото за да има ефект която и да била учебна система, трйабва езикът да се практикува ежедневно. Тя и Х.Дорон гаантира успех, само ако се слуша ежедневно диска и се пеят песничките. Т.е. по-голямата част от работата я вършат така или иначе родителите. Е питам се, за какво аджеба ще давам грешни пари, ако и аз с моя прост филологически мозък мога да си измисля ситуации, в които да практикува детето ми езика. А и с прекрасните игри в интернет има много други начини да се учи от само себе си чужд език. Прочee, последният вик на модата е да се учи китаjски. В Америка добрите семеjсва си взимат детегледачка китаjка, която да говори на децата им на мандарин. В много училища в Западна Европа се предлагат часове по мандарин наред с англиjски, френски и др. В Германiя например още от 3 клас в избрани училища се предлагат часове по мандарин.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 300
Прочee, последният вик на модата е да се учи китаjски. В Америка добрите семеjсва си взимат детегледачка китаjка, която да говори на децата им на мандарин. В много училища в Западна Европа се предлагат часове по мандарин наред с англиjски, френски и др. В Германiя например още от 3 клас в избрани училища се предлагат часове по мандарин.

тичам да го записвам на китайски...така де...няма да сме демоде...а и китайците все още са най-многобройни...а като го поизучи ще го запиша и на японски...велика техническа нация са японците, със самобитна култура...а, да не забравим и иврит, как ще покори света като не знае езика на най-големите лихвари...та така...български, английски, немски, испански /все пак в почти цяла лат.Америка го говорят/, мандарин, японски, иврит...е, това вече е нещо... Mr. Green

# 88
  • София
  • Мнения: 6 999
крастава жаба на теб може би ти е смешно, но аз самата се колебая точно м/у иврит и китайски в момента /за себе си/. Така че бих записала и дъщеря си на един от двата езика в училище и то без да се замислям.  Peace

# 89
  • Мнения: 3 161
Е питам се, за какво аджеба ще давам грешни пари, ако и аз с моя прост филологически мозък мога да си измисля ситуации, в които да практикува детето ми езика. А и с прекрасните игри в интернет има много други начини да се учи от само себе си чужд език.

Ти явно можеш да си спестиш парите, ама не всички са надарени с филологически мозък, нали?

Общи условия

Активация на акаунт