Ако "трябва", бихте ли ходили забрадени?

  • 10 875
  • 157
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 590
А ти чувал ли си за Авицена..., а защо ли пък арабските цифри, се наричат "арабски"  newsm78, за култура, изкуство въобще няма да обеля дума. Жалко за ограниченото ти мислене.

Ама, как лесно се лъзнахте не е истина... Само Лени схвана за какво иде реч!!! Вие най-лаишки се хванахте за астономията, цифрите и т.н. Все неща, дето са били ПРЕДИ (повтарям ПРЕДИ) 7в. Любопитно ми е да видя какво са сътворили след "слизането от планината".

А и ако е възможно не ми навирайте изкуството, защото там работите са толкова субективни, че няма накъде повече. Обикновено на тяхното изкуство ние му викаме "кич", ама за вкусове и цветове трудно се спори.
НАУЧНИТЕ ИЗОБРЕТЕНИЯ НА МЮСЮЛМАНСКИТЕ УЧЕНИ
        15-07-2005
Мюсюлманските учени допринасят за развитието на съвременната наука не само със своята теоретична мисъл но и с безбройните си научни изобретения въпреки ограничените средства с които разполагат през Средновековието. Те успешно заместват стария теоретичен метод на древните гърци с експериментален, който изгражда основата на многобройни научни изследвания.
Астрономия, география и навигация
Жиралда или Севилската кула е първата обсерватория в Европа. Построена е през 1190 в испанския град Севиля под ръковордството на видния математик Джабир Ибн Афиях с цел наблюдение на небесни тела. По късно бива превърната в камбанария от християнски завоеватели които не са знаели как да я използват след прогонването на маврите. Мюсюлмански учени изобретяват и уреди като квадранта и астролаба, които водят до напредъка не само на астрономията, нои на морската навигация и допринасят за европейската исзледователска ера.

Многобройните отпратки към астрономията в Свещения Коран и хадисите, и призивите към знание, вдъхновяват ранните мюсюлмански учени да изучават небесните тела. Те разработват и допълват ранни индиийски, персийски и гръцки трудове . Мюсюлманите изучават земната повърхност, разработват методи за чертаене на карти. Биват открити и много звезди, както се вижда и от арабските им имена запазени до днес - Алгол, Денеб, Бетелгойз, Ригел, Алдебаран. Съставят се и астрономически таблици, мажду които и тези от Толедо, ползвани от Коперник, Тихо Брахе и Кеплер. Тези разработки са служили за определянето посоката на Мекка от различни места, за подобряване на навигацията и земемеренето и спазването на точно време и съставяне на календари. Служейки си с географска ширина и дължина, изчислявайки обиколката на земята (с точност няколко стотин километра), мюсюлманите географи до такава степен подобряват Птолемеевия Аалмагест, че вече не може да се каже със сигурност колко от съдържанието принадлежи на известния грък и колко е добавено по-късно. Арабски термини, които се ползват и до днешни дни са алманах, зенит, надир, Аледо, азимут.

Заслуга на мюсюлманските учени е и изобретяването на планисфера, сложен астрономически уред за изработване на небесни карти. Обсерваториите се строят обикновено в пустинни местности където наблюденията биват най-качествени. За точни измервания на времето са използвани умения подобни на тези необходими за навигация. Ал Бируни пише математически трактат за сенките, който помага за правилната настройка на слънчевите часовници.

Астролабът - уред решаващ проблемите за измерването на времето и положението на небесните тела вероятно е най-известното ислямско изобретение. Примитивни астролаби са разработени още от древните гърци, но усъвършенстването им от мюсюлманските математици и майстори ги правят по-акуратни и разнообразни. Когато уредът навлиза в Европа от Испания и Италия, той принадлежи към най-високите технологични постижения за времето си. Инструкции за използването му пише Джефри Чосър в класическата си творба “Кентърбърийски разкази”. За изобретател на телескопа се смята Абдул Хасан, който го описва като тръба в чиито краища са монтирани диоптри.

Медицина
Мюсюлманите допринасят трайно за развитието на медицината. Рази, Ибн Сина (Авицена) и Абу Али ал Хасан са най-бележитите медици на средновековието. Ал-Рази, известният лекар и учен, автор на Ал Джудари уал Хасбак пише книга за едрата и дребна шарка. Признат за един от най-бележитите лечители на средновековието. Рази набляга на емпиричните наблюдения и клиничната медицина и е ненадминат диагностик. Той пише и трактат за хигиената в болниците.

Авицена е автор на Ал Канун Джил Тиб, най-изучаваната медицинска книга през средновековието. Тя е издадена повече от 20 пъти през последните 30 години на 15 ти век на многобройни езици. Книгата се ползва като стандартен учебник и в Европа в продължение на 700 години.

Алхазен е световен авторитет по оптика.

Заразния ефект на чумата и лечението и са откритие на Ибн Катина – мавърски лекар.

Кахаф Абдул Касим е известен хирург от 11 век, познат в Европа с книгата си Китаб ал Тасриф.

Китаб ал Шифа (Книга за лечението) допринася за развитието на фармакологията и общественото здравеопазване. Всеки главен град в ислямския свят има множество отлични болници, някои от тях за специално обучение в медицински науки.Голям брой от болниците са специализирани в лекуването на определена болест, включително психически и емоционални. Османците са били известни със строителство на болници и високата хигиена подържана в тях.

Математика
Смелите експерименти и уникални нововъведения от мюсюлманите издигат тази наука до изключителни висоти. Първият значим мюсюлмански математик ал Хауаризми въвежда предмета алгебра (ал джабр), която по-нататък бива усъвършенствана от други, най-вече Умар Хаям. Трудовете на ал Хауаризми в превод на латински въвеждат арабските числа и науката математика в Европа, през Испания. Терминът алгоритъм произлиза от неговото име.

Мюсюлманите изнамират символа за нула (шифър-сифр) и организитрат числата в децимална система (с основа 10). Те първи въвеждат и знаци изразяващи неизвестно количество, например променливи като х. Те изнамират и сферичната тригонометрия, тангентата и първи въвеждат синус в тригонометричните изчисления. Нулата е безценна придобивка за математическата наука.

Часовникът
Първият часовник е изработен от Кутби, виден часовникар на своето време. По време на династията на Абасидите използването на часовник е нещо обикновено, а известния Харун-ар-Рашид изпраща часовник за подарък на френския император Шарлман. По това време в Европа часовниците са новост и предизвикват удивление. Известният багдадски университет Мустансария притежава уникален часовник с небесно син циферблат и слънце, което местейки се показва времето. Водните часовници също са били нещо обикновено за мюсюлманските страни. Както казва един европейски писател: “Арабите са много изкусни в направата на автоматизирани водни часовници”

Часовниковото махало
Часовниковото махало е изобретено от Ибн Юнус, научен гений живял по времето на египетските владетели Фатимиди. Неговата изключителна творба Сиждул Акбар Ал-Хакими, е призната за шедьовър в своята област и измества трудовете на Птолемей. През 1079 е преведена на персийски от Омар Хаям .

Моряшкият компас
Изобретяването на моряшкия компас ревоционализира морската търговия и презокеанското корабоплаване и позволява на арабите да пресичат бурни морета в търсене на нови земи и пазари. Откритието представлява голям принос на мюсюлманите към световната наука. Познанията за качествата на стрелката без съмнение могат да се проследят до древните китайски източници, но нейното приложение под формата на компас се дължи на мюсюлманските учени. Първоначалната цел на компаса вероятно е била намирането на Кибла за молитвите.

Уред за изтегляне на потънали кораби
Уникален уред ползван при корабокрушения изработва Абу Солет Умайах през 1134. Това изобретение оказва огромна помощ на спасителните експедиции през средновековието.

Барут
Мир Фатхуллах Хан остава в историята като изобретател на барута и огнестрелното оръжие.

Производство на сапун, хартия и платове.
Заслугата за въвеждането на сапуна принадлежи на арабските химици. За първи път хартия в ислямските страни се произвежда през 794 г. в Багдад от Юсуф бин Омар. Хартията произвеждана там е по-висококачествен от тази в Европа. Производство на хартия се установява в Багдат и скоро измества пергамента (от животинска кожа)и папируса(от растения). Разпростанението и спомага за лесен достъп на повече хора към знания и учение . Тъканните материи на ислямския свят превземат повечето от големите пазари и са признати за най-фини и трайни.

Вятърната мелница
Първата вятърна мелница е описана от Ал-Мауди, наречен Плинийй на Арабите,в знаменитата му творба Златни ливади, а по-късно е построена също от мюсюлманин.

Стъкло
На Ибн Фирнас се приписва заслугата за добиване на стъкло от камък. Той конструира дома си по подобие на планетариум където могат да се наблюдават звезди, облаци и светкавици.

# 136
  • Мнения: 1 728
Манел  Peace, мислех и аз да пусна нещичко от уикипедията, но след този материал би било излишно.

# 137
  • Мнения: 2 759
                Peace. Дори съм си мислила, че ако имаше кой да ми подари, бих ходила така инкогнито из София от време на време. Само очичките, пък може и на тях една мрежичка... Все пак зимата няма да е особено комфортно в кишата...
Из София няма да ти е комфортно и през лятото. Най-много да попаднеш на расисти.
                Що да не ми е комфортно? Отдолу ще съм по последна световна мода - по без нищо  Joy... Виж, за расистите незнам...

# 138
Хе, хе. Добър опит. Само дето явно не е от уикипедия, а от тук - http://www.islam-bg.net/modules.php?name=News&file=article&sid=234. Ако не беше жалко щеше да е смешно.

Не е лошо преди да пишете, първо да попрочитате и нещо различно от брошурките, които се раздават по разни религиозни сбирки (дори и христиански да са те, че и там има много смях).

Говорейки за Уикипедия да видим какво казва тя по някои от темите:

На първо четене за барута (http://en.wikipedia.org/wiki/Gunpowder) и хартията (http://en.wikipedia.org/wiki/Paper) явно китайците и древните египтяни имат какво да кажат.

На второ четене стъклото явно се използва от преди има-няма 5000 години - http://en.wikipedia.org/wiki/Glass.

За трето и последващо четене и спорене нямам нерви. Все пак не ми се бори с вятърни мелници, независимо чие изобретение са (пак според Уикипедия са персийско изобретение баш около 7 век - http://en.wikipedia.org/wiki/Windmill, така че бая зор ще видите да ги припишете на мюсюлманските учени).

Обичам изненадите, а вие?

Та, така осмислихте следобеда ми, за което сърдечно благодаря. За домашно, "Що е то Интернет и за какво може да се ползва, освен висене във форуми?".

# 139
Ей, забравих си post scriptum-а (нали така се пише, AniSim?):

Четейки тази т.нар. статия неизбежно се сетих за това кои са били най-високите джуджета на света преди 20 години, кой е изобретил радиото и други такива "неволни" прилики с отминали лица и събития.

# 140
  • Мнения: 11 747
Киселяк,
виждам,че си кисел и много ти пречат арабите!На мен пък не ми пречат!Тук не е антиарабски форум,стига вече!

# 141
  • Мнения: 1 002
Манел , ти изобщо правиш ли разлика между ПЕРСИ и АРАБИ
не си ли си задавала въпросът , защо всички тия мюсюлм. открития са все столетия назад  ,
толкова некомпетентност на едно място рядко съм виждала..
Авицена е персиец ,
и стига с тия арабски цифри - арабските цифри са измислени много преди арабите да стъпят в Персия
и само се наричат така ...
мюсюлм. общества са концентрирани върху религията и за никакво развитие на наука , култура , изкуство не можем да говорим ..
Тази религия се намира в своето средновековие ...
Остави Авицена , запомни , че е персиец , да не се изложиш някъде
а кажи - Каква развитие е имала  Османската империя ( и в частност България )  през вековете си  съществуване ?
Развивали ли са се наука , култура , образование   ...- не ! А  защо ?
Защо Симеон Първи векове преди тях е бил стабилно образован  във Византия ..а какво относно султаните на Империята ?

# 142
  • Мнения: 1 002
Киселяк,
виждам,че си кисел и много ти пречат арабите!На мен пък не ми пречат!Тук не е антиарабски форум,стига вече!
не ме дразнят арабите , ако съм се родила там , ще си ходя със забрадка , и няма да ми прави впечатление ,
 има народи , дето ходят с препаски и пак се чувстват комфортно , ако бях родена там - пак нямаше да ми прави впечатление  ...
въобще темата е от топ тъп в моята класация ...

но твърденията за  ''научните мюсюлмански открития '' са повече от смешни ...

# 143
Въобще не ме дразнят. Вече писах, че са ми забавни дори. Отделен въпрос е колко много не-мюсюлмани има сред тях, което някакси също убягва на някои хора. Просто обичам нещата да се наричат с истинските им имена.  Мноу мразим некой да се пъне да ми носи от девет кладенеца вода, за да ми доказва, че бялото всъщност било черно, но аз съм непросветен и затова не го виждам.

Бялото Р, недей така! Политически не е коректно да пишеш такива неща, много те моля!

# 144
  • Мнения: 590
Манел , ти изобщо правиш ли разлика между ПЕРСИ и АРАБИ
не си ли си задавала въпросът , защо всички тия мюсюлм. открития са все столетия назад  ,
толкова некомпетентност на едно място рядко съм виждала..
Авицена е персиец ,
и стига с тия арабски цифри - арабските цифри са измислени много преди арабите да стъпят в Персия
и само се наричат така ...
мюсюлм. общества са концентрирани върху религията и за никакво развитие на наука , култура , изкуство не можем да говорим ..
Тази религия се намира в своето средновековие ...
Остави Авицена , запомни , че е персиец , да не се изложиш някъде
а кажи - Каква развитие е имала  Османската империя ( и в частност България )  през вековете си  съществуване ?
Развивали ли са се наука , култура , образование   ...- не ! А  защо ?
Защо Симеон Първи векове преди тях е бил стабилно образован  във Византия ..а какво относно султаните на Империята ?

Да, правя разлика, а ти къде видя да съм твърдяла ,че Авицена е арабин.
Прочети преди да пишеш, а и статията не е моя.
Другото няма да го коментирам,твърде много за писане,а нямам нито времето,нито желанието /поне не в момента/
Това е от Корана:
“Кажи: Нима са равни онези, които знаят и онези, които не знаят? Поучават се само разумните хора.”
Мухаммед салляллаху алейхи ве селлем казва:
“Онзи, който помогне на нуждаещия се, Аллах му помага и в земния и в отвъдния живот.. Аллах помага на онзи, който помага на своя брат мюсюлманин. Онзи, който следва пътя на науката, Аллах му улеснява пътя за Дженнета”.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Muslim_scientists
http://www.islamonline.com/cgi-bin/news_service/profile_story.asp?service_id=2250
http://www.islamonline.com/cgi-bin/news_service/profiles.asp

Последна редакция: ср, 28 мар 2007, 15:10 от Манел

# 145
  • Мнения: 1 002
че се сетих - НАСА е пълна с индийци , китайци и мозъци и гении от цял свят ...за японци, корейци  да не говорим какви хай -тех развиват
а какво развиват мюсюлманите ? в коя област на науката се изявяват ?
в правенето на дюнери ?

# 146
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
 newsm78 не, не бих ходила така Thinking

# 147
  • Мнения: 784
Ами все едно да питаме индианците в джунглата на Амазонка, дето още си ходят дибидюс голи, как възприемат дрехите и биха ли ги носили .... Сигурно и ние в техните очи изглеждаме странни, консервативни и подвластни на глупави условности  ......

# 148
  • София
  • Мнения: 38 704
Само да ви кажа че мароканките, дето живеят в Испания си слагат забрадките на ферибота от Тарифа за Мароко.  Така че и на тях като мюсулманки, това им се вижда неудобно или неприемливо. Има и други страни, като Турция и Кувейт, където забраждането е въпрос на избор.

# 149
  • Мнения: 489
 Ако се наложи да живея в Арабския свят, където законите принуждават жената да ходи по- този начин, ще да ме "убият с камъни" още първият ден там. Мисля, че и секунда не бих изтърпяла такива норми... fight Но всеки има право да си вярва в каквото си иска. Така, че ако на някой му харесва, бих го приела.

Общи условия

Активация на акаунт