Нездравословната храна в детските ясли, градини...!

  • 22 527
  • 256
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 11 607
Скъпи мами, не прочетох всичко в темата. Всичко това е хубаво, но......

1. Българския народ все още е свикнал,че най-доброто гостоприемство е с баница, месо и тежки десерти. Не говоря въобще тук за пийката..... справка - как пазарува народа около празници...... На мнение съм,че въпреки всичко средно статистическата българка не е убедена в т.нар. здравословно хранене. Да не говорим,че за някой дали семейството е заможно, говори това по колко пъти яде месо в седмицата. Та първия сблъсък за мен - това са българските традиции. Не знам кога те ще бъдат променени. Навици се променят много трудно, защото са трупани години наред.В нашата ДГ майките бяха надали вой,че децата за закуска нямали...салам!
2. Общо взето не са много хората,които могат да си позволят здравословно хранене. Защото за това трябват пари...... По-лесно е да се купят кремвирши, да се сложи парче кашкавал и ...вечерята е готова. Хем евтино, хем бързо,хем корема е пълен. А и българина няма навика да пазарува умно. Все още не може да разбере,че това,което спести днес - ще го даде утре като лекарства.
3. Българските ДГ не отговарят на някакви санитарни норми. В една ДГ тук, най-редовно наблюдавам как храната се мъкне в кофи, тави, тенджери от една сграда, пресича се пътя и се носи в другата сграда..... #Crazy
4. Няма персонал,които да готви здравословни храни. Не е убеден в здравословното хранене.
5. Няма пари за здравословно хранене
6. В големите градове - май само София виждам обаче - вероятността за промяна в навиците на семейството може и да има. Но в малките и средните градове - това е подложено на неуспех според мен! Нерядко месо=заможност!
7. Сега от закуските в училище - безплатните - децата ми не ги ядат или рядко ги ядат. Най-много да стигнат до половината. Но редовно ги дават на едно дете,чиито семейство няма какво да сложат на масата. На нея даваха и месото на дъщеря ми в ДГ,защото тя месо виждаше само в ДГ. За някой деца - менюто в ДГ е пир. Тъжен факт, но факт.
8. Нямаме развита хранителна промишленост..... Има прекрасни безместни храни, пастети, кремвирши вегетариански, но - те са скъпи и не са толкова масово навлезли в България все още. Напр. 400гр. вегетариански кремвирши са около 5-6 лв. бурканчето...... За пастети и пр. положението е същото. Просто - хранителната ни промишленост е с години назад и не виждам в скоро време да се развие! Защото е много скъпо да се произвеждат чисти храни!

Както се вижда от профила ми - имам три деца, за тези които не знаят. Месо децата ми в ДГ не ядат. Първата крачка за това бе,че говорих с директорката. Обясних и,че в къщи рядко употребяваме месо. И тя се съгласи. Казах на госпожите, но най-вече на лелките да не дават месо на децата ми.  Те също бяха запознати с това положение. Когато бяха малки - това им бе трудно, все пак гледат какво има в чуждата чиния. Но като пораснаха - няма проблем. В нашата ДГ това изискване го знаят всички и нямам никакъв проблем с това. Защото в къщи консумираме само пилешко, без кожа, рядко телешко и каймата си я меля от телешко месо, около Великден - агнешко. Салами, колбаси - не, свинско - не, кайми -не от 6 години, никакъв пастет.

Имах проблеми с това,че някои учителки не пиремаха този наш режим и това рефлектираше върху децата ми като отношение. Но... се справих и с това след разговор с въпросната госпожа. Друга госпожа обаче така стана,че мъжът и бе на диета. И ме питаше мен за посни манджи,защото на нея и бе трудно да готви без месо. Мъжът и бе заклет месар! Така че има всякакви хора. Децата също гледат с някакво различно око различните от тях. Важното е детето да не се предава.

Много пъти моите деца са яли хляб с маргарин.... Или само ябълка.... Но са живи и здрави. Дори са едни от много рядко боледуващите деца в ДГ. Това също е резултат от по-малкото меса в менюто им, защото за да смели организма месото - трябват много усилия от него и трябва да е здрав. Децата се научиха да ядат мюсли, плодове, рядко купуваме чипс и кроки, повече въздух и игри на откирто, по-малко ТВ и коммпютър - за мен това също е здравословен режим. Не само храната.....

Не е лесно, особено като има и баби, а те..........Специално моята много бавно я променям.

Здравословен режим може би имало в частните ДГ. Някъде родителите носят там храната на детето и така всеки си яде това,което е донесъл.  Но в масовите -..... незнам, скептик съм. А и държавата, ако е поискала до сега да се намеси срещу всички тези вредности - да се е намесила до сега 100 пъти. Просто всичко става и с протекцията на Мин. на здравето - както там се нарича, МОН, държавата като цяло и пр. Защото кръга е омагьосан, все пак това са данъкоплатци и т.н. Вижте напр. за една отрова като ракията - как скочи народа. А я му отнемете това,което е свикнал да яде...

В къщи ядем по-малко месо, стремя се по-малко вредности, но избягвам и крайностите, защото това,което е забранено - е много сладко. Утре детето ми като стане самостоятелно и като не мога да бъда до него - ако е ограничавано - ще залитне в другата крайност. Парите си ще ги дава само за вредности.  Не обичат много, много моя режим на хранене, но това е положението.Стремя се да има от всичко - от вредностите - в ограничено количество, от полезностите - в големи количества. Напр. като готвя - им беля по морков и те рупат докато гледат ТВ напр. Чат пат сами  се сещат да вземат ябълка в училище и да я изядат в голямото междучасие. Но пък и като отида в голям магазин купувам чипс..... и за мен,1 път в месеца. Това е положението при нас! Избягвам да давам храна между храненията... Поне на това да ги отвикна - да мелят постоянно. С променлив успех съм, но май има напредък.


Подкрепям всички ви, с двете ръце съм за това, унесох се в писане - извинявайте, дано успеем поне малко да променим положениетов ДГ. Бавно ще стане, но не е невъзможно да стане, трябва да се променят много неща - първо от семейството и после в ДГ. Каквото и да се предприеме, все ще е от полза, и най-дългия път- започва от малката крачка. Успех, мами! С вас съм!

Slavi   bouquet

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 21:39 от Мама Цоцоланка

# 196
  • Мнения: 5 500
И какво му е на менюто?
Това, че вафлата е шоколадова, трябва да ни притеснява ли?

Хорааа, в групата на детето ми има едно момченце, чиито родители купуват веднъж седмично едно малко пакетче кайма, с което  майката готви месна супичка само за детето. Те самите карат на боб и картофи. Майката е много доволна от храната, която получава детето и в градината. Така, че се радвайте, че сте в графата на родителите, които могат да предявяват претенции, защото има такива, които у дома не могат да осигурят и наполовина толкова качествена храна на децата си. Peace
Абсолютно подкрепям! Мен менюто в градината не ме притеснява-не съм забелязала да им дават майонеза например; за пастет не съм сигурна( дъщеря ми не го и яде)....Млякото обаче е флуорирано.
Мисля си, че няма как да се угоди на всички, пък и в днешно време не е много ясно кое е "здравословно" Peace
Eстествено, че трябва да ме притеснява! Шоколадова вафла за следобедна закуска??? Празни калории, киселинообразуваща храна, нищо полезно за подрастващ организъм!
За 1 път седмично каймата... аз пък изобщо не му готвя месо на моя син! Не защото не можем да си го позволим, месо само на гости  hahaha защото така съм преценила, че е най-здравословно за него! Не приемам месото за някакъв лукс, както ти! И не приемам яденето на месо всеки ден за нормално и няма да нищо да му стане ако не яде това прехвалено месо!Но вече навлизаме в друга тема.
Вярно е това, че повечето майки ги мързи да готвят и ги интересува по-скоро децата им да са с пълни стомахчета, а  НЕ КАКВО ИМА В СТОМАХЧЕТАТА!
Не пестя труд, усилия, време и пари за това да какво да направя за ядене!
Доколкото съм говорила с познати, у всеки дом има шкафче с "лакомства" на децата. КАто си поискат нещо да ядат, отварят и си вземат! У нас няма такова шкафче!
Културата на възпитание се поражда от дома от родителите. Вижда нас, че ядем плодове, яде и той! Вижда ни да ядем шоколад, ами естествено, че ще иска!
Примерно меню, когато е в къщи:
закуска: налични плодове и сок от тях, става рано, значи това е около 7 часа
към 9.30-10 - овесени ядки Микс със сушени плодове, мед, смлени орехи и смлян сусам
обяд: каквото постно съм наготвила, картофи, ориз или бобови в разновидности задължително със салата с лимон и зехтин.
Нямаме следобедни закуски или ако евентуално е гладен, което се случва рядко, след обяда, филия домашен пълнозърнест хляб, с масло, мед, шарена сол, домат и зелена салата, маслинов пастет или зеленчуков такъв, аз го правя.
Вечеря пак постно със салата, ако има от обяда или готвя наново.
В повечето случаи готвя поне по 2 пъти на ден, постните яденета стават много бързо. Не обичам да претолям храна.
Използвам само студено пресован зехтин за всичко и го слагам накрая.
Правя хляб у дома, брашно си купувам от мелница.
Не претендирам, че е абсолютно здравословно, но само предвид отровената атмосфера, киселинни дъждове и пр.
Домати не готвя.
Не използвам МW вече.
Понякога събота и неделя ходим да ядем пица и пие сок. Но пицата е вегетарианска, той и мъжа ми вече такава яде след няколко пъти стомашни болки от местни пици!
Понягока правя сладкиши и му давам да яде! Но това е рядкост. Но в сладкишите ми няма консерванти и оцветители, използвам кафява захар.
Понякога мъжа ми си слага сирене на масата и ако малкия иска яде, но и това е рядкост. В момента се боря с лютеницата и с мъжа ми! Става бавно, но съм сигурна, че ще успея.
Понякога правя и баница, яде.
С баби проблеми нямам, знаят ме и май те предпочитат да си нямат проблеми с мене. Не го пращам да спи при тях и имам контрол, когато ходим или те са у нас, но като цяло не се оплаквам.
НО НЕ ЯДЕМ МАРГАРИН, БОЗА, МАЙОНЕЗА И ФЛУОРНО МЛЯКО И ВСЕКИ ДЕН СЛАДКИ НЕЩА! ЗА ТОВА ИДЕ РЕЧ В ТЕМАТА!!!

# 197
  • Мнения: 656
Точно това ми е идеята - всеки има различни критерии за здравословност - едни са вегетарианци, други наблягат на пилешкото, трети - на телешкото (като мен, защото хемоглобина от пилешко не се вдига много).
Храната се претопля лесно ако е в металти канчета във фурна. Продаваха преди време едни комплекти канчета, дето се захлупват едно върху друго. Лелите вместо да говят (и да прибират част от продуктите)ще се занимават с претоплянето. Е, не всичко ще е сервирано в порцеланови чинии, Mr. Green но сега всъщност в какви съдове сипват на децата храна?

Аз се съмнявам в нашата детска градина да има микровълнова.

ISOLDE, пак споменавам - според мен много по-вредно за стомаха е гладът.

# 198
  • Мнения: 17 409
 Не е необходимо чак подигравателно отношение към ядящите месо. ЗА мен не е лукс, но за някои е. Бозата, маргаринът и др подобни не съм коментирала- не купуваме и съответно дъщеря ми не ги яде. Вафли и шоколади не ме притесняват мен лично.
И все пак, успех ви желая Peace

# 199
  • Мнения: 17 409
..... но сега всъщност в какви съдове сипват на децата храна?


В метални купички- поне в повечето градини.

# 200
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
..... но сега всъщност в какви съдове сипват на децата храна?
В метални купички- поне в повечето градини.

да, така е. Всичко е стерилизирано поне 1ч.


Наистина, ако от малко се приучи едно дете, какво да хапва, после то самО си знае. Но в сегашните Дг и царуващата там система на хранене, малко трудно ще се постигне.
В класа на щерката има дете-вегетарианче. То си носи всеки ден закуска от вкъщи. Не разчита на безплатните, които чат-пат са кранвиршки или затв. пици.
Аз разбирам ползата от здр. хранене, уви - трудно я прилагам на мен, камо ли на децата си.
За мен по-важното е всичко да е добре балансирано. То е ясна, че няма как да си 100% изряден, щом като детето ти е доста часове извън къщи.

# 201
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Точно това ми е идеята - всеки има различни критерии за здравословност - едни са вегетарианци, други наблягат на пилешкото, трети - на телешкото (като мен, защото хемоглобина от пилешко не се вдига много).
Това идва от различната информираност. От където и да го погледнеш месото не е полезно.
Като чета Мама Цоцоланка и ISOLDE се амбицирам да отуча моите деца от месото (но проблемът е повече в баща им, бабите и дядовците им)... Все им се пробутват салами, кюфтета, както и сладкиши и бонбони Close Tired
Колкото до гладът- обикновено той не е на физиологична основа, а на психична... Ако изядеш 2 мекици ще се чувстваш сита, но в организмът ти ще има недостиг на хранителни в-ва. Ако изядеш 2 ябълки няма да си толкова сита, но организмът ще е получил много повече хранителни в-ва. И ако свикнеш да заместваш мекиците с ябълки (примерно), няма да изпитваш необходимост да си пълниш стомаха с тесто (от което с времето се пълнее, докарват се куп болести и организма бавно се изтощава и скапва)... ще се засищаш само със свежа, прясна храна (която дава енергия и носи здраве)... Ох, незнам колко добре го обясних, дано стана поне малко ясно.

# 202
  • Мнения: 5 713
Рени, разбирам те много добре и си права. Както съм и далече от мисълта, че давам супер качествена храна, но поне се старая. Млечните не мога да й ги спра, защото ги обожава / единствено прясно мляко не пие /. Не е много по месото / то и аз не съм /, затова и не присъства ежедневно в менюто. Не е и много по яйцата. Риба обича.
Пък да седна да си произвеждам, няма да стане.  Laughing
Поне не сега. Като одъртея, може и да размисля.  Laughing

# 203
  • Мнения: 5 500
И тъй има ли ентусиазирани майки от Варна?
Ще правим ли клуб на лудите  Mr. Green ?

# 204
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
ISOLDE, и аз съм така - против месото съм за ежедневно консумиране, против сладкишите съм - пак за всеки ден и т.н., но защо си против бозата, немога да разбера?!?
1. Със сигурност не даваш боза вкъщи /аз също никога не съм купувала, нито съм давала на сина си боза, той не е вкусвал подобно нещо, дори не би го опитал, сигурна съм!!!/. Бозата не е толкова вредна, вярвай ми! Най-добрата боза се прави в Радомир - Пернишка област - имам малко поглед над производството на боза. Прави се от брашно, в най-лошия случай, закваска /боза/ и захар /със сигурност не е кафява.../. Ферментира /това немога да коментирам дали е полезно или вредно!/ и готово. Не е по-различно от киселото мляко, примерно!
Пък и ако в градината един път в месеца дават боза, какъв е проблемът?
Аз, например, много повече се притеснявам за начина на приготвяне на храната. В нашата детска градина е пълно с хлебарки. Добре че, храната не я правят там, а я докарват отнякъде. Но това не е гаранция, че ТАМ е много хигиенично...
2. Дали флуорното мляко наистина е такова?
3. И все ми се струва, че в градините дават МАСЛО, а НЕ маргарин! Почти съм сигурна!!!
4. Щом не ти допада менюто в градината, защо не преместиш детето си в друга по-добра! newsm78

П.П. Само от Варна ли набирате членове? Peace

# 205
  • Мнения: 5 500
1. В бозата захар няма. Има аспартам. Днес в Пикадили я разгледах специално, фрашкана е с Е-та, 951, 952 и пр. Даже има шоколадова и сладоледена боза. Ферментира - не е като киселото мляко  Naughty Не съм съгласна, че е пълноценна храна за деца!
2. Дали млякото е флуорно??? Е, чакай сега  Thinking обявяват ни го за такова! Произвежда го фирма Дея, известна с това, че нейното мляко е флуорирано! Аз лично видях като го разтоварваха в нашата! А пък ако не е такова, на всичко отгоре ни въвеждат и в заблужднение!
3. Маргарин е! Потвърдиха ми го!
4. Защото във всички градини има флуорно мляко, маргарин, боза, майонеза и сладкиши!  Ако поне малко предполагах, че това е само мой проблем, нямаше да пусна темата! Защото искам по-кардинална промяна, но се оказа, че повечето майки са съгласни децата им да се хранят с тази храна, всъщност с каквато и да е, важното е да са нахранени!
И в крайна сметка се надявам, че можем да се съберем, обсъдим, отидем при съответните височайши и кажем какво и как го искаме!
За това  Peace

# 206
  • Мнения: 2 631
И тъй има ли ентусиазирани майки от Варна?
Ще правим ли клуб на лудите  Mr. Green ?


 Peace

# 207
  • Мнения: 8 769
И тъй има ли ентусиазирани майки от Варна?
Ще правим ли клуб на лудите  Mr. Green ?

Да, записвам се.
Първо онбаче трябва да си уточним концепцията:
-какви са нашите собствени виждания
-какво искаме от ДГ като резултат
-какви ще са ни първите искания (с малки стъпки по-нависоко)
Особено се амбицирах след петъчен "разговор" с едната госпожа в ДГ на дъщеря ми. Най-невинно попитах за флуор в мялкото и маслото, което изписват какво е-маргарин или не?
Та тя като се впрегна и реши, че съм крайно недоволна, и катоп започна да ми плещи едни, какво съм искала аз, за 1 лв. на ден да ми гледат детето, да го хранят, да е на топло, че и да го обучават....зави ми се свят. На няколко пъти й казах, че искам само информация от нея, а има с кой да коментирам това от какво съм доволна или не, но жената просто си знаеше своето... ooooh! Нека имаме предвид че и с това ще се сблъскаме....
MiRa_55, маслото е маргарин, млякото е с флуор.  Tired

# 208
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Защо сте толкова наивни да си мислите, че дават масло, а не маргарин? Маргарина е по-евтин - само това е достатъчно (предполагам, че затова слагат маргарин и в маслото, което купуваме за чисто масло, както и във всички вафли, бисквити, солети, шоколади...). Освен това се маже по-лесно и продава се в по-големи разфасовки.
В нашата ДГ също пишат "масло" в менюто, но съм го виждала и определено е чист маргарин.

Само във Варна ли ще има клуб на лудите? За да има ефект мисля, че трябва да се обединят колкото може повече луди от цялата страна. На местно ниво не вярвам нещо да се промени.

# 209
  • Мнения: 8 769
Защо сте толкова наивни да си мислите, че дават масло, а не маргарин?
----------
Само във Варна ли ще има клуб на лудите? За да има ефект мисля, че трябва да се обединят колкото може повече луди от цялата страна. На местно ниво не вярвам нещо да се промени.
РЕНИ, това с маслото го изяснихме вече.
Както писа някой по-напред, много неща (и слава Богу) се решават вече и на местно ниво. Не виждам нищо лошо да опитаме. Ако в повече градове, повече майки се вземат в ръце-още по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт