Кой си купи жилище на изплащане? Въпроси, препоръки, мнения...

  • 55 540
  • 527
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 928
Вижте, темата не е за това дали цените на жилища ще скачат или падат  Peace
В крайна сметка всеки си има глава на раменете и сам решава дали да купува и какво  Hug

Давайте го по-конструктивно  Wink

# 466
  • Мнения: 1 679
Искаш препоръка - чакай, не купувай   Hug
Сега ще питаш защо. Ето затова:

US-издание: В България има ”имотна пирамида”
 
"Цените на недвижимите имоти в България са силно раздути и скоро ще спаднат рязко.
Това, което става в момента в България е "имотна пирамида", която ще доведе до много болезнени последици за хората, вложили пари в няколко имота в София или по Черноморското крайбрежие". Това се казва в анализ на американското списание за пазарни проучвания Howe Street за състоянието на българския пазар за недвижими имоти, предаде БГНЕС.
В анализа на изданието се казва, че "кредитната и ипотечна криза, започнала в САЩ ще достигне и до Източна Европа и по-специално в България".
"Има два сериозни показателя за образуването на "имотен балон". Първият е съотношението между наема и цената на жилището, а вторият е съотношението между цената на жилището и средния годишен доход в страната. Анализът показва, че и в двата случая цените на недвижимата собственост в България са силно раздути. Обикновено, съотношението на годишните приходи от наем към цената на жилището трябва да бъдат около 10%-12%, докато приходи под 6% означават силно надценяване и образуване на балон. В случая с България приходите от наеми са около 3-4%, което показва, че цените на имотите са силно преувеличени.
Вторият показател е за съотношението между цената и годишния доход и той трябва да бъде около 3:1. Това означава, че при среден доход за страната от 10 000 лева (всъщност според експерти средният годишен доход е около 8000 лв. - бел.ред.) средната цена на жилище трябва да бъде 30 000 лева", пише още в анализа. Според американското издание "в България цените на имотите са обикновено 7-9 пъти по-високи, което означава, че става въпрос за спекулативен балон".
"Анализаторите на българския пазар не признават факта за голямото спекулативно надуване на цените, защото нямат интерес от това", се заключава в публикацията.

От това по-конструктивно не мога.

# 467
  • Мнения: 5 178
Тези западни стандарти леко ги задръж..
30 хил лева за жилище във Варна беше преди 6  години, когато заплатите бяха доста по-ниски и нямаше такова кредитиране, с хиляди връзки даваха 20 хил ипотечен на 12-14% лихва.
Отделно дето дохода не е толкова, колкото по статистика ..

Забравяте и психологическата нагласа да имам собствен дом, българина дава мило и драго да има собствените 40 кв. Под наем е трудно, този сектор е ужасссссс

Няма все още цели сгради давани под наем изобщо в тази посока културата ни е НУЛЕВА.
Обикновено под наем се дава апартамента на баба, с мебелите от преди 50 години.. ремонта си го прави наемателя, ама и наема трябва да плаща ooooh! И  с всичко това "обзавеждане "в момента във Варна 400-500 лв е наема за двустайна панелка. НС двустайните започват от 250-300 ЕВРО

Затова всеки, който види някаква възможност купува собствен маломерен апартамент вместо да разчитата на добрината на хазаина.

# 468
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Не мислите ли, че темата взе друга насока?

# 469
  • Мнения: 5 178
Лично аз Не мисля, че направихме завой в темата.. Темата е доста обширна и решението за подобна покупка има 100 000 последици, които също не са маловажни.
 Ако ще скачат лихвите по-добре хората да си правят сметката от сега и да не се лъжат, че ще могат да си позволят заема.
Само пример БулБанк качва лихвите по ипотечните поетапно с 2% , а познай с какви суми скачат вноските 80-100 лв за заеми от порядъка на 60-70хил.  Причината е повишаването на ОЛП, който си зависи от пазара
Ще кажете ми те и заплатите се увеличха, ммм да само дето и инфлацията си я бива

Разрешението на заема е само един от аспектите..

# 470
  • Бургас
  • Мнения: 246
Според вас ,по-изгодно ли е да се купува на"зелено" или направо  готово жилище?При условие,че докато стане първото,трябва да сме под наем.

# 471
  • Мнения: 928
Smiley*, а не мислиш ли че наемите в Бг не са адекватни. Преди 7 г. (2000-ната г.) наема на една гарсониера беше 100 USD. Сега наема на гарсониера е 200 Е. Тогава сметката ни в Била за седмично пазаруване беше 20 лв. Сметни колко пъти са се вдигнали цените на всичко, вкл. и заплатите  Peace
Според проучването, ако имам месечен доход 5000 лв. мога да си позволя жилище 180 000 лв. - мислиш ли, че малко хора вземат тези пари.
И още нещо, огледай се какви са наемите в съседните ни държави, а и цените на имотите също. Не казвам, че в момента цените на жилищата са ниски, но не мога да се съглася, че реалната цена на едно жилище е 30 000 лв. Та, ние ще се избием, ако такова се появи, та и по две-три ще си купум  Hug
Така че, според мен, цените на жилищата ще останат такива каквито са в момента, но наемите ще скачат  Peace

# 472
  • Мнения: 1 679
Когато нещо не ми е ясно, се допивам до мнението на компетентни по въпроса, за да взема колкото може по-правилно решение. Слушам новини, чета публикации. Аз също си задавам въпроса: да инвестирам ли в имот, ще запази ли той стойността си. Авторката на темата иска мнения, препоръки. Това е моето мнение, може да греша. Никой не е длъжен да се съобразява с него:

Та ето какво казват тези, които са компетентни по въпроса:
"съотношението 3:1 или 25% съотношение вноска към месечен доход е стандартно за развитите страни. за развиващи се страни съотношението е максимум 20% от вноска, спрямо месечен доход, защото по-голям процент от доходите на хората отиват за ежедневни нужди, за разлика от тези в развитите страни.

така че, реалната цена в нормален за бг маркет би трябвало да е около 20 000 лв. за средностатистическо жилище в софия.

знам,че тази цена се струва смешна за повечето хора,но нека се учим от история.
каква беше средната цена от 1990 до 2002?
беше около 12000-14000$,което е дори под 20 000 лв.
от както сме в демокрация, свободния пазар много правилно диктуваше цените.
един въпрос-защо, когато в продължение на повече от десетилетие на тези ниски цени,никой не инвестираше в имоти?съотношението заплата-вноска беше нормално,или иначе казано с парите, които бг-тата правеха можеха да си позволят имот доста по-евтино, в сравнение със сега. защо и никъде не се строеше? защото строителството беше нерентабилно.


дисбаланса започна, когато велчев 2003 год даде право на чужденците да купуват имоти в бг.от тогава цените започнаха да се надуват. но чужденците купуваха с цел препродажба ,а не с цел емиграция в бг. от там влиза и психологическият ефект на покачване на цените и всички започват да купуват с цел инвестиция. нормално. но един ден пазара удря топ ниво. бг удари топ ниво според мен още в началото на 2007.
винаги след топ ниво, цените продължават да растат за определен период, заради психологическия ефект, но броят на сключени сделки започва да намаля лавинообразно.
при първи наченки на падане на цените, всички,които имат повече от един апартамент, който е за живеене, ще започнат бясно да продават, за да загубят колкото се може по малко пари. това е нормален ефект на надценен пазар-влезнал във фаза три на развитие. разбира се никой няма да купува. това е логично.
за това и англичаните започнаха да продават още в началото на 2007 година. понеже са по запознати и живеят в капитален маркет от стотици години, те знаят кога да се махат-преди надценения маркет да е навлезнал във трета фаза на развитие. но тях ги изненада ипотечната криза септември и не можаха да се изчистят от голяма част от имотите си в европа и испания.
фаза четири на надценен маркет е обесмисляне на пазарните закони-всеки продава, никой не купува.
преминаването от фаза 3,на фаза 4 става лавинообразно. от първо съвсем леко и в продължение на времето расте в геометрична прогресия, до обезсмисляне на пазарните норми.
фаза 4 води до фаза1-занижен маркет-цена на по ниски от нормалните-или под 20000лева.
и така се върти света от столетия. само че за много е непонятно, защото това е ново за бг. "

# 473
  • Мнения: 2 891
Smiley, не съм икономист, но искам да попитам следното. Ако смяташ, че цената на едно жилище трябва да е  20 000 лв., би ли уточнила, с материали на каква стойност ще се направи, с коя част от тези пари ще се заплати на строителите, за да излязат правилно сметките? Не споря, че в някои зони на София (само този град познавам  Laughing ), цените са ужасно завишени, заради "доброто" име на квартала, но все пак, има санитарен минимум, който е далеч над посочената от теб сума.

# 474
  • Мнения: 1 679
Написах, че това е мнението на хора, които са компетентни по въпроса. Аз също не съм икономист. Просто съм съгласна с него. 
Аз също искам цената на имота ми да се запази на 50000 евро, например, даже да се покачи. Че кой не иска.
Всеки има глава на раменете си и си взема сам отговорните решения. Поне от това, което чета през последните няколко месеца, стигам до извода, че сега не е момента да се купува жилище. Разбира се, ако е наложително, това е друг въпрос. Но за тези, които искат просто да инвестират парите си в имот - да помислят.  Hug

# 475
  • Мнения: 2 891
Не случайно е казано, че къща пари не връща. Тук иде реч не за жилище, в което да си набиеш излишните пари, а да си купиш дом, в който да живееш. Нали разбираш, че не ми пука колко процента е възвръщаемостта от апартамента, при положение, че няма къде да се подслоним  Grinning

# 476
  • Мнения: 5 178
Aха сега и по 20 хил станаха, значи да си договарям потребителски кредит и да зачаквам спада  Mr. Green Twisted Evil
Знаеш ли каква е себестойността на жилищата в момента, за информация една тухла е мин 50 ст (четворка), керемидите гонят 1,20, а труда, а цимента
В Бг има много скрити доходи, а и тези англичани дето продават също ми се губят.
Ако отвориш един вестник или сайт, единствените жилища, които се продават са със скосове, огромни тераси и кофти изложения

# 477
  • Мнения: 463
Та ето какво казват тези, които са компетентни по въпроса:
"съотношението 3:1 или 25% съотношение вноска към месечен доход е стандартно за развитите страни. за развиващи се страни съотношението е максимум 20% от вноска, спрямо месечен доход, защото по-голям процент от доходите на хората отиват за ежедневни нужди, за разлика от тези в развитите страни.
Не знам до колко съм компетентна, но твърдя, че вноската и по-точно размерът й спрямо дохода, зависи преди всичко от "качеството" на самия кредитоискател /демек дали е добър платец/, а не от това какъв процент може да си задели за вноска....Да не говорим, че всеки иска да живее в по-добро жилище и е готов да плаща повече за него.....В САЩ и Европа вноската може да достигне до 50% /а дори и повече при доказан добър платец/ и то от БРУТНИЯ доход, а тук нещата се гледат спрямо нетен доход и действителния размер на вноската не може да надхвърля 50% от НЕТНИЯ доход. Именно затова твърдях, че при нас политиката по отпускането е по-ристриктивна /има дори възрастови ограничения - в САЩ дядо на 98 години може да поиска кредит за 30 години/. Там се гледа обезпечение, тук се гледа дали може да връщаш преди всичко.... Съотношението цени жилища/цени наеми у нас е много по-различно и ако ще ги настигаме "развитите страни" това ще трябва да се променя в полза увеличаването на наемите. Само дето ние сме развиваща се икономика и при нас "равни други условия" не вървят като политика!!!

# 478
  • Мнения: 4 300
Финикс, ДСК например искат да остават по 60 лв на член от семейството след вноската. Т.е. не искат 50 %.
Инфото ми е малко старичко, отпреди година някъде, но едва ли са се променили драстично нещата.

# 479
  • Мнения: 928
но чужденците купуваха с цел препродажба ,а не с цел емиграция в бг. от там влиза и психологическият ефект на покачване на цените и всички започват да купуват с цел инвестиция.
...................
за това и англичаните започнаха да продават още в началото на 2007 година.

Днес даваха "такъв е животът" и показват хиляди щастливи англичани, японци, холандци, които искат и ще живеят в Бг. Купили са си къщички, ремонтирали са ги едни чудни дворчета се виждат.... както и да е. Някакви холандци споделиха, че искат да направят земите между Попово и Разград холандски  Laughing , да отварят офиси в Бг и куп подобни неща. Ти сигурна ли си в това, което казваш, че купуват имоти, за да ги препродават? Малко странно ми се вижда да хвърлят за къща на село 45 000 Е, после да търсят на кой глупак да я продадат  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт