от чисто любопитство

  • 5 270
  • 113
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 23 114
това никога не съм го знаела за соковете, мерси, Никол  Hug
и все пак става дума за бебешките стомахчета
на по-големи деца също ли не е добре да се дава сок?!?  newsm78
Просто трябва да има мярка. Битува едно такова мнение, че щом е сок, значи е полезна храна и може да се консумира в неограничени количества. Не е така - 300-400мл сок на ден (а има деца, които консумират значително повече!) са за сметка на останалите храни, от които детето има нужда! Сокът е сладък и убива апетита (макар че малко количество сок би го стимулирал), като доставя основно празни калории, а да се пийва по малко сок постоянно през деня е много кофти навик и за храненето, и за зъбките. Според изследванията порцията сок за едногодишно дете трябва да е около 120мл, останалото да се набавя директно от плодове, за да може детето да получава и другите ценни съставки на плода.
Съвсем друг е и въпроса, че за храненето на децата битуват купища заблуди - особено манията по ограничаване на мазнините и използването на нискомаслени продукти, която битува сред съвременните хора, е съвършено неподходяща за малки деца...
В подкрепа на поста на Хедра:преди години бях пуснала статия в дир-а относно соковете.Накратко в нея се казваше,че прекаляването със сок може да доведе до наднормено тегло или обратното-ниско такова при малките деца.До 150 мл.сок на ден беше границата,според авторите и то при деца над годинка.Сори за офф-а.

# 91
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
И на мен, danielka1979, и на мен! Ще ми обясните ли защо не бива да се дава вода на бебето и как може да се предотврати това в родилния дом, защото доколкото знам те искат с шишета за мляко и вода. А докато не е закърмило още какво му давате - бебешко сухо мляко ли или само вода?

# 92
  • Мнения: 24 467
 Laughing Laughing Laughing- Тук можеш да получиш обяснения за какво ли не и какви ли не. Успех, дано някой задоволи любознателността ти по този въпрос.

# 93
  • Мнения: 5 362
Захраних рано,защото послушах педиатърката ни.Нямах друга информация,за късното захранване научих от форума,всичките ми познати също бяха захранили рано,и т.н.Та това за мен си беше съвсем естествено и не подлежеше на съмнения.
Слава Богу,детето ми си е добре,няма никакви последствия от това толкова "опасно и погрешно" ранно захранване.Единственото,което си отчитам като грешка е даването на сок на 45 дни.Получи ужасни колики и до 6 мес. й възраст не й дадох да близне сок.

# 94
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 550
Ще ми обясните ли защо не бива да се дава вода на бебето и как може да се предотврати това в родилния дом, защото доколкото знам те искат с шишета за мляко и вода. А докато не е закърмило още какво му давате - бебешко сухо мляко ли или само вода?

В родилния дом в който родих дъщеря ми нито са и давали вода,нито АМ-кърма,кърма и пак кърма PeaceНе обобщавайте,моля!

# 95
  • Мнения: 505
По препоръка на педиатърката ни. По нейна препоръка, не кърмех през ноща, а и дохранвах с АМ, защото "нямах" мляко.

# 96
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И на мен, danielka1979, и на мен! Ще ми обясните ли защо не бива да се дава вода на бебето и как може да се предотврати това в родилния дом, защото доколкото знам те искат с шишета за мляко и вода. А докато не е закърмило още какво му давате - бебешко сухо мляко ли или само вода?
Бебето няма нужда от вода по много простичка причина - то получава единствено течна храна, която при това съдържа перфектното съотношение на соли, така че не нарушава осмотичното равновесие и не товари бъбреците. Сравнението с възрастните е неудачно - възрастните поемат основно твърди храни с много по-ниско съдържание на вода и обикновено високо съдържание на соли, така че имат нужда от допълнителни течности, за да може организмът им да функционира нормално. Ако бебето се храни на поискване, всичките му нужди се задоволяват на гърдата.
Колкото за родилния дом - не знам в някой родилен дом да искат шишета, вода и АМ Thinking Още повече, че са напълно излишни - бебето може и в идеалния случай трябва да се постави на гърда още в първия час след раждането, така че няма нужда от допълнителна храна или течности. В гърдите на майката коластра има още от бременността, така че то получава това, което отговаря на нуждите и на вместимостта на стомахчето му. Честото кърмене позволява то да получава достатъчно и да предизвика по-бързата промяна на първото мляко (коластрата) в кърма. Тези неща не са проблем и при майките, които раждат със секцио - проблем обаче са условията в болниците, които не позволяват бебето да остане с майката и придружител (таткото или близък човек) след операцията, което прави наложително да му се предложи нещо, докато е разделено от майката. Но в нормалния случай, когато майката и бебето са заедно и кърменето тръгва по нормален начин, всичко това е излишно.

# 97
  • Мнения: X
захраних рано,защото нямах интернет,не бях информирана и слушах лекарите.особено с първото дете съм била такава чайка,че...  ooooh! чак се ядосвам,като се сетя...
И при мен беше така.  ooooh!
Ако живот и здраве имам още деца, нещата ще стоят доста по-различно.

# 98
  • Мнения: 4 111
Някой от вас беше казал за храненето в легнало положение и че детето трябва да сяда. При нас изгледи за сядане няма, а скоро ще дойде времето за захранване. Легнал се храни от месец и повече. Отказва да се храни в мен - върти се, плаче - само легнал. Опитвах в количката (под 45 градуса) - сякаш не му е много удобно, за проходилка и столче  за хранене е рано.
Вие как хранихте децата си когато зи захранвахте рано?
За самото захранване няма да говоря. Извинете.

# 99
  • Мнения: 46 562
Лилянчо, аз я хранех в кошницата за кола Simple Smile столче за хранене така и не е ползвала, от кошницата, направо мина на голям стол.

# 100
  • Мнения: 2 910
Захранила съм рано, слушах педиатърката си и просто й се доверих. Тогава за съжаление още не знаех за форума, за да изчерпа по-пълна информация. Не мога да кажа, че съжалявам, но със сигурност за следващото си дете, ще бъда по- добре информирана.

# 101
  • Мнения: 4 111
Добър отговор, Никол, както винаги!   Wink Hug   
Не се бях сетила за това. Столчето стои в колата, явно ще трябва да го носим с нас  Sad

# 102
  • Мнения: 2 646
Голямата дъщеря е рано захранена.По гореща лекарска препоръка,разбира се...Тогава нямах нет,и сляпо се доверявах на педиатърката.Сокове-сокове,пюрета-пюрета...каквото кажеше стриктно изпълнявах #Cussing outИ през ум не ми е минавало,че съществува друга схема на захранване #Cussing out

# 103
  • Мнения: 1 081
И моята педиатърка ое третия месец ме запита давам ли сокчета и да почвам пюретата, ама кой ти слуша - кимам и си карам по метод БГ-мама...

# 104
  • Мнения: 8 769
Бих искала да попитам майките, които са захранили рано децата си и които дават сокчета и пюрета от втория месец - защо така решихте?
Не винаги е въпрос на решение, а по-скоро на доверие.
Имаш доверие в педиатъра си, който ти дава такава схема на захранване и разбира се, ти я спазваш.
Има педиатри, които информират майките за различните схеми в различните държави, включително ои в нашата. В нашата държава все още схемата не е промена. Защо-това е друг въпрос.
Та при информираност вече, можем да говорим и за вземане на решение.
При мен първият път беше доверие-четях книжки и бебешки списания, в които се говореше за бг схема на захранване, майка ми работеше като детска мед сестра-как да не вярваш на някой толкова близък и толкова опитен, и освен всичко дъщеря ми имаше ГЕР. И по съвет на гастроентеролог захраних рано.
За второто бебе имах много информация, нов педиатър и споделен различен опит. Тогава взех решение в полза на късното захранване. Wink
Вие как хранихте децата си когато зи захранвахте рано?
Слагах на дивана, в полулегнало състояние, подпряна на възглавници. Не съм срещала отпор. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт