Български крепости, кратка история и местоположение

  • 12 969
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 299
На 3 километра западно от град Шумен се издига Шуменската крепост, просъществувала повече от 3200 години. Местността е била заселена още през ранно-желязната епоха /XII век преди Христа/. По-късно, крепости тук са издигнали траки, римляни, византийци.
През ранното и късно средновековие Шуменската крепост е била българска твърдина изиграла важна роля в историята. Просъществувала е и в началния период на османското владичество.
През 1444 година, по време на кръстоносния поход на Владислав III Ягело, тя била разрушена и опожарена.
Крепостта е един от най-добре проучените археологически обекти в страната. Крепостна и култова архитектура, жилищни и стопански сгради и хиляди движими паметници свидетелстват за разнообразните й функции през различните епохи, най-вече през времето на Второто българско царство.






# 31
# 32
  • Мнения: 150
Срамота, уважаеми! Реших да потърся снимки на най-старото селище в Европа (руините му), но освен две мънички снимки, с големина на аватар, не открих нищо...

Става дума за крепостта Евмолпия. Това е цитаделата на едноименния тракийски град, който се намира на трихълмието (Небет тепе) в Пловдив. Трябва ли да ни говори нещо това? Тук питам не само пловдивчани, а всички. Тези останки са от световно значение. Ето защо (цитатът е от сайта на Археологически музей Пловдив):

През периода на каменномедната (енеолитна) и бронзовата епохи (V - I хил.пр.Хр.) на територията на днешния град Пловдив са съществували няколко селища, разположени в близост до седемте скални хълма и р. Марица, които осигурявали необходимите условия за живот. През втората пол.на I хил.пр.Хр. на Трихълмието — днешните Небеттепе, Джамбазтепе и Таксимтепе възниква и се развива значително по обхват тракийско селище, което през IV в.пр.Хр. прераства в град със солидни крепостни стени, улична настилка и канализация. Прерастването на тракийското селище в град следва закономерностите на селищното развитие в Тракия и е съпроводено с появата и оформянето на укрепен царски център (тюрзис), разположен на Небеттепе.

Многовековното съществуване и развитие на града в древността е съпроводено с промяна на неговото име през отделните исторически епохи. От средата на IV в.пр.Хр. датира името Понерополис, споменато от древногръцкия историк Теопомп, във връзка с походите на Филип II Македонски (359-336). Същото име на града се използува и в писмените сведения на Плиний и Плутарх.

Филипопол е името на града, използувано най-масово в писмената традиция. Най-ранното споменаване на това име е от II в.пр.Хр. във връзка с похода на Филип V /220-179/ в Тракия, описан от Пoлибий. Името Филипопол по-късно се налага и масово се споменава в историческите хроники на римските и ранновизантийските историци: Тацит, Лукиан, Птоломей, Плутарх, Дексип и Йорданес. В писмената традиция като име на града се споменава също Пулпудева и Евмолпия.

През III в.пр.Хр. върху скалния връх Небеттепе е изграден тюрзис, в който бил разположен главния олтар на града, оформен от глина (Обр.). Върху повърхността на олтара са апликирани монети с изображенията на главното божество на града — Херакъл и свещеното животно - бик, а също така е засвидетелствувано името (епонима) на града — Одриса (ΩΔPIΣΩN ), (Обр.)

По време на римската власт — I-IV в.сл.Хр., Филипопол се превръща в най-големия античен град (метрополия) на провинция Тракия. Днес са открити и проучени по-голямата част от обществените сгради — театъра, стадиона събиращ около 30000 човека, форума, няколко раннохристиянски базилики, синагога, обществени бани.


Сега пак съм аз Simple Smile През време на римското владичество градът вече се нарича Тримонциум (пак по името на прословутото трихълмие... ъъъ, това е един от хълмовете на града, но е с три върха). Славяните го наричат Пълдин (от където после идва названието Пловдив). Турците го знаят като Филипополис (заради гръцките източници, от които черпят информация... и тук не говорим за хроники, а за широко отворения им път от Палеолозите, последната византийска династия, за атаки в Тракия, Македония, а по-късно и зад Стара планина, в Мизия), от където идва и тяхното Филибе...

Пригответе си лупа:




Последна редакция: нд, 08 юли 2007, 15:29 от 100jan

# 33
  • Мнения: 1 299
Аз за Евмолпиа и това не успях да открия  Embarassed

Зарадва ме ето тази новина - Discovery Channel ще снима пренасянето на тракийското злато до НИМ
Цитат
Целият процес по транспортирането на изложбата от летището до сградата на музея в Бояна, а също и разопаковането на експонатите, ще бъде заснет от екип на Discovery Channel и британската телевизионна компания Channel Five UK, които подготвят 120-минутен документален филм за тракийската култура.

Ще ми бъде интересен този филм

# 34
  • Мнения: 11 318
100яне, сигурен ли си, че Евмолпия е най-старото селище?
Мога да поспоря, защото в Стара Загора се намират руини на неолитни жилища  Whistling

# 35
  • Мнения: 1 299
Неолитните жилища в Стара Загора са национален обект.

Музей „Неолитни жилища“ е археологически обект от новокаменната епоха на територията на Стара Загора. Част е от Стоте национални туристически обекта.

Включва две жилища и постоянна експозиция „Праисторическото изкуство в Старозагорско“, които са защитени от специално построена сграда. Според описанието на самия музей[1], жилищата са от VI хилядолетие пр.н.е. и са най-добре запазените и с най-богат инвентар в Европа.

# 36
  • Мнения: 150
100яне, сигурен ли си, че Евмолпия е най-старото селище?
Мога да поспоря, защото в Стара Загора се намират руини на неолитни жилища  Whistling
Не съм 100% сигурен. Разказва се за поселения в рамките на днешния Пловдив още от V-то хил. пр. н. е. Не е посочено изрично, че те съвпадат с Евмолпия. Възможно е Старозагорското селище да е по-старо. Но няма как да сме съвсем точни, едва от от І-во хилядолетие започва по-точна датировка (във векове).

И ето пак опряхме до болната ми тема - тук е люлката на европейската цивилизация, тук са положени основите на елинската цивилизация, а почти нищо като информация. Гърците са надписали всеки камък и керемидка, като повечето са толкова спорни, че няма накъде. Любим ми е камъкът, на който се бил облегнал веднъж... кой беше? Забравих Simple Smile

# 37
  • Мнения: 25 658
Любим ми е камъкът, на който се бил облегнал веднъж... кой беше? Забравих Simple Smile

Александър Македонски?  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 794
Била съм само на няколко от изброените, но бих посетила всички...

На Самуиловата крепост в Охрид се вее македонско знаме  Sick  ooooh!.. Има няколко църкви наоколо, същия стил са като тези в Несебър... ако си спомняте вградените червени тухли за декорация.

# 39
  • Мнения: 702
Плиска

Основана от хан Аспарух през 681 година, вероятно върху старо славянско селище, Плиска е столица на България до 893 година. Стогодишни археологически проучвания разкриват останките от "външен" и "вътрешен" град, Тронна палата, Малък дворец, езически храм, дворцова черква, водохранилище, бани, стопански и жилищни постройки, а на 1,5 километра от Източната порта – основите на внушителен катедрален храм – Голямата базилика. Разкритите останки са консервирани и по същество представляват музей на открито. Находки от резервата, показани в музейната експозиция, представят бит, материална и духовна култура на жителите на старата столица.





# 40
  • Мнения: 794
Плиска си я представях някак си по-грандиозна.

# 41
  • Мнения: 3 491
Много хубава тема. При последното ни гостуване в България (преди 2 години), си мислех, че като дойдем пак, ще се опитам при пътуванията из страната да посетим една-две крепости. На лято евентуално ще сме в България за две седмици, и вече се настройвам да планирам.  Simple Smile
Разгледах и сайта за българските крепости, който вече беше посочен по-нагоре:
http://bulgariancastles.com/bulgariancastles/bg
Исторически ми харесва всичко дотук, а и снимките са хубави.
От туристическа гледна точка обаче ми липсва информация как се стига до крепостите - с какъв транспорт, по какво разписание, на какви цени, има ли нещо за хапване наблизо, ей такива чисто битови подробности, които позволяват да се планира отдалече. А аз това го считам за важно, когато се пътува с деца.

# 42
  • Мнения: 3 622
Чудесна тема  Peace
С удоволствие я изчетох цялата  Hug
Ходила съм на доста от крепостите, но има и такива които все още не съм посетила

Общи условия

Активация на акаунт