Учи ли се "говоренето"

  • 3 260
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 679
А моя не спира да плямпа Crazy,но с това да казва кога му се пишка или ака....сме на светлинни години назад Cry.Понякога се чудя защо ,аджеба може да говори ,повтаря и пее,а не казва когато трябва ooooh!

# 31
  • Мнения: 1 172
Да, учи се. В една книжка бях чела такава тактика за стимулиране на говоренето: родителят да върви една крачка преди детето. Т.е. ако детето казва "мама", "тате", родителят трябва да му говори с изречения от 2 думи: "мама пее", "тати яде" и т.н. Когато започне да ги повтаря така 2 по 2, може да се добавят и още по-сложни фрази "мама пие вода", "тати яде супа"... да се стимулира да прави изречение по модел - например "мама бяга", "тати бяга", "кучето бяга" ..детето да изрежда думички, които знае, а родителят да отбелязва кои изречения имат смисъл и кои не Wink Пробвам с моя юнак по тази система. Наистина има успех, но след като детето е проговорило и е започнало да опитва да повтаря непознати думи.

# 32
  • Мнения: 1 640
Майчиният говор-пеене на песни,назоваване и обясняване по картини в книжки,четене на ритмични малки стихчета,задаване на подходящи в-си към детето,както и общуването на повече хора в присъствието на детето стимулират проговарянето,катализират го,но все пак има доста примери на деца ,които проговарят чак на 3 и по -късно годинки,въпреки многото стимули.И тук/имам предвид проговарянето/ индивидуалните различия са определящи.
 На моя колежка детето е на 2г.и 1 месец и има речник,състоящ се от 6-7 думи-мама,тата,дюдя,ла/ела/,да,не,...т.е.,съвсем простички по звуков състав думички, а му се говори непрестанно-баба ,дядо,майка ,баща,леля ,батко,всички са в чест контакт с него и въпреки това още не говори свободно,изречения не прави.

# 33
  • Мнения: 3 146
.Говорим му много с баща му, даже баща му му говори на арабски(знае го чудесно), от време на време аз си говоря на малчо на английски, но като цяло си слуша българска реч вкъщи.

Без връзка с проговарянето, искам само да кажа, че напоследък се случи доста да чета за двуезичното проговаряне. Не е добре един и същи човек да говори на различен език на детето докъм 5 годишна възраст, защото така то смесва синтаксиса и лексиката. Добре е, ако двамата родители са с различни матерни езици или ако искат да научат детето на 2 езика, всеки един да говори само на собствения си език, за да може детето да схваща всеки език като самостоен, отпращайки го до адресата му. По-лесно било за децата. Предавам това от научни изследвания немски и австрийски. Grinning

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Аз също и говоря на дъщеря ми,четем приказки...но речника и е 10 тина думички.Днес каза как се казва/Тети/.Иначе на китайски много говори,обяснява ми разни неща...

# 35
  • Мнения: 274
Мисля, че се учи. При това не толкова самото говорене се учи, колкото правилното говорене - това разбира се на един по късен етап.
Мисля от рано да започна да чета на дъщеря си, да й разказвам приказки, да й обяснявам кое как, защо и т.н.
Аз съм проговорила на 8 месеца. Shocked Shocked Shocked Сега като наблюдавам дъщеря си, тази възраст ми се струва още по-абсурдна. Blush Ще видим как ще е при нея. Heart Eyes

# 36
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Дъщеря ми на годинка правеше изречения от 2-3 думи.Рано проговори.Синът ми проговори на 1 г и 10 месеца,като дотогава казваше мама,тати,кака,баба.Мисля,че по-скоро се учат да изговарят думичките правилно.Затова никога не съм говорила на бебешки.Има думички,които като изговаря синът ми разменя местата на някои букви,например косми,той казва комси.Сядаме един срещу друг и докато си играем го уча правилно да произнесе думичката,разбира се не настоявам,само ако той желае,но виждам,че му е интересно всеки път.

# 37
  • Мнения: 1 426
Дъщеря ми на годинка правеше изречения от 2-3 думи.Рано проговори.
Искаш да кажеш: подлог - сказуемо - допълнение?! Нещо от сорта на "Мама чете приказка." На една годинка?!

# 38
  • Мнения: 24 467
Дъщеря ми на годинка правеше изречения от 2-3 думи.Рано проговори.
Искаш да кажеш: подлог - сказуемо - допълнение?! Нещо от сорта на "Мама чете приказка." На една годинка?!

Ние сега като "изречение" най- много да кажем "Кон папа", ама какво папа аз трябва да допълвам. Laughing
Снощи много му харесаха приказките за Боско, ако някой се сеща, те са 4-5 книжки с много хубави илюстрации.
Забелязвам, че като зацикли на нещо може да го повтаря с дни, дори със седмици. Сега сме на тази "кола-кола- бр-р-р- мама" /или "тати", зависи кой кара/ и така до безкрай. От снощи сме на "гра-гра" с часове /това е черният гарван от "Боско"/.
Истински изречения големия ми син започна да прави на две годинки чак, ще видя сега бебокът, имаме 10 месеца до тогава.
Имам чувството, че контактите с малко по- големи дечица също го "отприщват" това бебе да бръщолеви.

# 39
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
учи, се, ако самия индивид иска да научи. И това му е интересно и забавно.
2-те ми деца са различни в тази насока от земята до небето и още толкоз. А аз съм си все същата - т.е не спирам да им говоря.
Единия проговори на 10м., другия до ден днешен (близо на 4г. е) не е перфектен в говора си.
Е, къде е правилото, грешката или извода?  Thinking

# 40
  • Мнения: 1 608
полагате ли някакви специални грижи и усилия за обучение на децата ви да говорят? Мисълта ми е за 1-2 годишните деца, тъй като наблюдавам големи различия между децата в тази възраст по този показател и много различен подход на майки и баби към "говоренето" на децата, за които се грижат.

Специално - не. Много общувам с децата си. Разговарям с тях и никога не давам възможност на шаблони за отговор. Задавам въпросите си по различен начин. Обяснявам като на възрастен, но по-кратко и съвсем по същество. Двамата проговориха много рано и общуването ми с тях е лесно.

# 41
  • Мнения: 2 556
Ами и ние като момъка на vnd Sunglasses Кари е на година и 10 месеца и говори практически всичко. Изречения с предлози, глаголи и т.н., с обяснения и прилагателни. Разказва си приказки и пее, без да я подканяш. Обаче за пишкането си казва само и единствено когато вече го е свършила  Mr. Green

Според мен не е до учене, а до дете. Поне моите двамата са различни по отношение на проговарянето. Малката прави изречения отпреди да навърши 1 година, а баткото си ъ-каше до година и нещо и сочеше с пръстче.

# 42
  • Мнения: 1 671
На година и три месеца големият ми син членуваше правилно имената от мъжки, женски и среден род.
На година и половина правеше изречения с 4-5 думи. Говори изключително правилно, никога не е говорел на "бебешки"

По същия начин отглеждам и малкия.

На две години и три месеца, освен стандартните мама, тати, кака... , друго не говори. Сочи. Мучи. Докарва го само на интонация Simple Smile
Иначе разбира абсолютно всичко и изпълнява действия от два компонента - например, излез на терасата и ми донеси еди-какво си.

Според мен нещата опират до типа психика у детето и до типа темперамент.

Мисля, че "говоренето" се учи, едва след като детето проговори Laughing

# 43
  • Мнения: 2 956
Говорех много, но като на възрастен човек, без бебешки думички и заместване на трудни за произнасяне съгласни. Дария проговори много рано, а на възраст около 1,5 вече говореше много добре. Разлика в начина на говорене забелязвам дори и сега в ДГ между децата-има такива, които говорят много чисто и правилно и други, на които по-трудно им се разбира какво казват (трета група). Всичко е индивидуално и зависи само от детенцето.
Все едно аз съм го писала. Напълно по същия начин и аз процедирах, а Вики (в момента на 2г.) проговори много рано и много добре.

# 44
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Малката прави изречения отпреди да навърши 1 година,
Това ми е малко трудно да го повярвам.

Общи условия

Активация на акаунт