Развенчаните Митове за раждането!!!

  • 4 115
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 660
В унисон с темата ми се иска да пробвам да развенчая един мит за раждането, с който прекалено много се спекулира напоследък, а именно ето този:

Раждането е естествен процес. Затова той няма нужда от обезболяване

Истината е, че най-естественият процес в природата се нарича естествен отбор и в това отношение тя е безпощадна - там няма "вуйчо ми е еди-кой си и затова точно аз трябва да оцелея", там бива елиминиран всеки, който по някакъв начин се отклонява от нормата толкова, че не може да оцелее сам. Затова мечките в гората и други разни такива раждат лесно - защото тези, които са раждали трудно, не оцеляват и не предават съответния ген в поколението. По този начин природата се самоочиства от всеки неприсобен. В този смисъл може да се каже, че да, действително медицината се бори срещу природата, във все по-сполучливите си методи, които измисля, за да спаси онези, които иначе не биха се спасили според законите на същата тази природа.
Затова колкото и да ви се струва, че доста методи в медицината изглеждат садистични, те със сигурност не са измислени нарочно с цел да измъчват или да вредят на родилките, напротив, наложил ги е опитът на десетилетия (да не казвам столетия) акушери, които е трябвало да се справят със сложни ситуации.
За тези от вас, които са родили лесно - браво, блазе ви, а другите какво - да мрат ли, само защото форумът ще ги анатемоса, че не са се оставили в ръцете "Майката" Природа?

Последна редакция: чт, 19 юли 2007, 21:54 от biboshka

# 46
  • Мнения: 433
biboshka -  Hug  точно така е!

# 47
  • Мнения: 7 418
Да подготвя тялото си за раждане имайки болки 16-18 часа - това е извратено, предпочитам упойка и 7 часа  Peace Все пак да се възползваме от постиженията на науката, ако някой е болен от, да речем туберколоза, какво да не се лекува с новите хапчета, продукт на постиженията на науката, а какво,  да се върне 100 години назад и да се моли Бог да го спаси?? Не го разбирам този геройзъм и затова не е за мен.
    Раждането не е болест!Не бива да се правят подобни сравнения,според мен.

# 48
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Успокойте се.
Това е много важно за едно хубаво раждане.
Начини много.
Важното е лекарският екип да знае какво върши и жената да ги слуша.

Митовете за епидурала идват най-често от случки с лекари, нямащи нужният опит.

В библиотеката на този форум и сайт (има и сайт къ форума, знаете, нали?) има достъчно материали, които са превеждани от наистина достоверни източници.

Последна редакция: пт, 20 юли 2007, 01:59 от Reza

# 49
  • Мнения: 7 418
че да, действително медицината се бори срещу природата, във все по-сполучливите си методи, които измисля, за да спаси онези, които иначе не биха се спасили според законите на същата тази природа.

  Когато става въпрос за спасяването,нека медицината се включва,разбира се!
  Но лошото е ,че медицината често слага всички под един знаменател и започва да "спасява" без нужда,за да подчини естествения процес на своите си правила(или своето работно време  Sad)
  Ярък пример за това е дирижираното раждане.

# 50
  • Мнения: 1 121
Аз като раждала държа да се изкажа, че написаното са пълни глупости. За обезболяващите определено има много митове... е, аз раждах с епидурал и след това нямах нито главоболие, нито болки в кръста, нито каквито и да е неразположения, но дори и да имах пак бих ги избрала пред контракциите. Мисля, че всяка нормална немазохистична жена би. Mr. Green  Mr. Green Mr. Green
Е,айде стига с тия изказвания,де.Значи аз съм ненормална мазохстична жена Crossing ArmsНе поисках упойка и пак не бих поискала,не си ли даваш сметка,че има много фактори,освен изтъкнатите неразположения(които понякога са по-брутални от самото раждане,но не са довод против упокйите),които не позволяват упойка?Не може да твъриш,че понеже ти не си имала проблеми всички няма да имат NaughtyТова ми звучи като разговор от градинката:"Дали моето дете няма да прояви алергия,ако го захраня с ягоди?","А,давай спокойно,аз на моето му дадох и нищо му няма!"... Rolling Eyes

В случая говоря само и конкретно за себе си. Че при другите може да е различно е толкова очевидно, че не сметнах за нужно да го спомена. Hug

Ако споделиш за какви фактори става въпрос, ще коментирам. Аз имах предвид дребните неразположения след това-като болките в гърба, например. Въпреки, че като се замисля мога да се съглася, че наистина няма гаранция колко ще са дребни. Но в повечето случаи си заслужава да рискуваш.

Julie, за тези, които не са страдали от зъб и от бъбреци контракциите могат да си останат най-болезненото нещо, което някога са изпитвали Wink

# 51
  • Мнения: 6 029
Julie, за тези, които не са страдали от зъб и от бъбреци контракциите могат да си останат най-болезненото нещо, което някога са изпитвали Wink

ми хубаво де. но се преживяват:)

# 52
  • София
  • Мнения: 7 191
Да си призная честно, малко безмислено ми се вижда да се генерализират нещата.
През ден-два четем дискусии "секцио или нормално раждане", сега пък упойка или не, водно раждане или не, и така нататък, и така нататък.
Поне моят простичък опит ме е довел до извода, че НЯМА категорични правила в горепосочените теми, всичко е много индивидуално, и всеки най-добре сам си взима решение.
Та просто се чудя що седим и хабим нерви да спорим нервно, в крайна сметка по-добре е да има нормална дискусия, в която всеки споделя личния си опит с ясното съзнание, че не е задължително това да е валидно за всички останали  Mr. Green

# 53
  • Мнения: 24 467
За упойките нов мит ли е не знам, но в мойта книга пише, че повечето първескини (не помня процент и явно става въпрос за Франция) предпочитат без, за да разберат какви били болките и го приемали един вид като предизвикателство. При второ раждане и нататък вече не било така.

имаше още но сега не мога да се сетя-по-скоро се сещам за след това...

....

И аз съм го чела това и за мен се оказа вярно. След първото раждане вторият път бях сигурна за епидуралната, даже за по- голяма сигурност месец преди термина се свързах не с гинеколог, не с акушерка, а с анестезиологът, който в последствие ми поставя упойката.

# 54
  • София
  • Мнения: 4 035
Ако споделиш за какви фактори става въпрос, ще коментирам. Аз имах предвид дребните неразположения след това-като болките в гърба, например. Въпреки, че като се замисля мога да се съглася, че наистина няма гаранция колко ще са дребни. Но в повечето случаи си заслужава да рискуваш.
Ами алергични реакции,не усещане на контракциите,невъзможност за напъване и оттам форцепс,вакуум,секцио по спешност и още куп такива Peace
Наистина се разрови из библиотеката,ако те интересува или говори с акушер-гинеколог за възможните рискове!

# 55
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами... Я да видим колко е вярно. Аз родих, значи, със секцио. На 4-тия ден от живота си синът ми вече се въртеше из леглото като пумпал, заставаше му напряко и изобщо... никога не го намирам, както съм го оставила. Нито пък завит, но това е друга тема. Simple Smile В книжката пише, че чак след 1-вия МЕСЕЦ му се полага да се опитва тепърва да прави такива неща. Та тази история с по-слабите в първите дни деца... !? Моят дечко е живото доказателство за несъстоятелността на това твърдение.


А, да не забравя. Спиналната упойка се слага в гръбнака... Глава не ме е боляла, раздвижих се - разбирайте, разхождах се - 4 - 5 часа след излизане от реанимация, където преседях 1, ама не защото ми е било нужно - и не съм имала и намек за световъртеж при първото ставане, въртях се в леглото - за ужас на акушерката - още в реанимацията, в мига, в който можех да контролирам достатъчно от мускулите си. 15-на минути след, като ме закараха там...

Бебето ми наистина е спокойно и не плаче много, но това не е, понеже е било упоявано, а понеже аз откликвам при първото мрънкане. Ако не се появя, много добре си се справя с протестите и ритането и вс. !

# 56
  • София
  • Мнения: 4 035
...Ами алергични реакции,не усещане на контракциите,невъзможност за напъване ... Наистина се разрови из библиотеката,ако те интересува или говори с акушер-гинеколог за възможните рискове![/color]


Това става при предозиране на упойката, ако се постави както трябва- след предварително изследване, включително на кръвта, от добър специалист, контракциите се усещат идеално, напъните са по- ефективни, тъй като няма усещане за болка, липсва страх и от там- затруднения при владеенето на тялото.

Абсолютно си права,аз само изтъквах рискове доста по-сериозни от главоболие,за което между другото моя позната,каза,че е било по-страшно от контракциите преди упойката.Но при всеки е различно,аз затова писах да не обобщаваме и генерализираме PeaceАз лично смея да твърдя,че контракциите не са болка за умиране! Mr. Green

Последна редакция: пт, 20 юли 2007, 15:40 от bubcheto15

# 57
  • Мнения: 1 121
Подкрепям Judy. Аз усещах контракциите идеално. Тези рискове си зависят изцяло от лекарският екип и професионализма им. И точно защото не боли следваш точно и спокойно инструкциите им.

Брей какво е това главоболие...  Shocked

# 58
  • Мнения: 7 418
следваш точно и спокойно инструкциите им.

  Стига инструкциите да са точни. Naughty
  На мен никой така и не ми каза как точно да напъвам, ooooh!а изобщо не беше излишно да го знам!

# 59
  • Мнения: 2 849
Всяко раждане е различно,всяка жена има различен праг на болката .(зъби по-малко са ме болели )
Раждала съм два пъти нормално,веднъж без упойка,веднъж с упойка.
Препоръчвам упойката с две ръце .Леко раждане на всички ,на които им предстои . Peace

Общи условия

Активация на акаунт