Вреден ли е "черния"хляб за децата?

  • 6 387
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 399
Така - след малко ровене в мрежата информацията в полза на белия хляб при децата е:

- не предизвиква констипация (за разлика от черния)


За останалото не знам, но ето това, не е вярно. Напротив, именно белият хляб може да предизвика запек (констипация), докато черният хляб и пълнозърнените продукти по принцип осигуряват добро храносмилане тъй като са богати на баластни вещества.
В литературата която съм чела се препоръчва пълнозърнен хляб за децата. Не съм чувала да е вреден, всичко което съм прочела го сочи като по-полезния. В много страни децата израстват с такъв хляб и рядко опитват бял. Аз давам само пълнозърнен защото у нас много рядко купуваме бял хляб. Но по принцип давам хляб в малки количества, например една коричка да ръфа докато ние вечеряме. В супи слагам сухар (1-2 пъти в седмицата) и с това потреблението на хляб у нас май се изчерпва.

# 16
  • Мнения: 4 915
Подкрепям мнението на Vjara.

При анемия не се препоръчват пълнозърнести продукти (каши, хляб), защото затрудняват усвояването на желязото. Има разлика между пълнозърнест и типов/черен хляб.

Сама по себе си консумацията на пълнозърнест хляб няма как да предизвика анемия при здраво дете, което си набавя желязо от месо, жълтък, бобови ястия, сушени плодове и листни зеленчуци.

# 17
  • Мнения: 4 621
В къщи купувам само пълнозърнест или ръжен хляб и Яна яде основно от него Thinking

# 18
  • Мнения: 24 467
Пак питам- ако някой има информация, моля да ми отговори- къде у нас се произвежда суровината за "ръжения" хляб?

# 19
  • Мнения: 2 197
Пак питам- ако някой има информация, моля да ми отговори- къде у нас се произвежда суровината за "ръжения" хляб?
Доколкото съм запозната за производството на хляб се използват 2 типа брашно - тип 500 (което си е бяло брашно) и тип 700 (което е по-тъмно). Разликата между двете е, че едното се прави от сърцевината, а другото от външната част на зърното. Повечето типови, пъллнозърнести и ръжени хлябове се правят от брашно тип 500, което се оцветява. Затова на хляба има съдържание, което се чете при желание от купувача.
Така - след малко ровене в мрежата информацията в полза на белия хляб при децата е:

- по-калоричен


Белия хляб е с по-малко калории от пълнозърнестия и въобще черния хляб. Много е странно, но е така. Прочетете си етикетите.

# 20
  • Мнения: 24 467
Аз пък до сега си мислех, че ръженият хляб затова е ръжен, тъй като не следва да се произвежда от пшенично брашно, а от друга суровина, която у нас не се отглежда /поне така съм чувала от хлебопроизводител/...
Питах за ръжения, а не за типовия хляб. За мен разлика следва да има. Различен би следвало да е и "пълнозърнестият хляб".
Темата е озаглавена "черният хляб"- какво означава това понятие? Със сигурност доста и различни неща. Добре е да се конкретизира за какво става въпрос.

# 21
  • Мнения: 4 915
Ето за типовете брашна:

Тип на брашното
В България се произвеждат три основни типа брашно: тип 500, 700 и 1150. От тях се приготвят основните видове хляб "Стара Загора", "Добруджа" и "Софийски". Цифрата, указваща типа на брашното, изразява пепелното му съдържание в проценти. Примерно, брашно тип 700 има 0,7 % пепелно съдържание. Произвеждат се и други типове пшенично брашно - 650 и 800, които съдържат голямо количество белтъчни вещества, и тип 1850, наричано пълнозърнесто.


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%BE

П.П. Намерих пълния текст.  Wink

Добавям
:

Цифрата, поставена към типа на брашното, изразява пепелното съдържание в проценти. Например, брашно тип 1150 има 1,15 % пепелно съдържание. Брашната с високо пепелно съдържание имат висок процент обвивка и алейронов слой на зърното, по-тъмен цвят, повече вещества с кисел характер, витамини и ензими.


Още: http://culinary.pop.bg/product31.html

Последна редакция: вт, 24 юли 2007, 11:17 от Free Soul

# 22
  • Мнения: 24 467
"Ръженият хляб, в сравнение с пшеничения, има по-тъмен цвят (поради фермента тирозиноза), по-малък обем, специфичен аромат и вкус. Той съдържа по-малко протеини, поради което се приема за диетичен. Ръжената слама е по-груба, поради което намира широко приложение за постеля на продуктивните животни и за приготвяне на покривни рогозки. По химически състав се доближава до дървесината и може да бъде използвана в целулозната промишленост.
Значението на ръжта в българското земеделие е недооценена и възможностите й не са използвани. Тя е култура, която се отглежда по-успешно от пшеницата в ниските планински райони, тъй като е:
понася кисели почви;
по-малко взискателна към предшественика;
има добра самопоносимост и може да се отглежда като монокултура;
силно подтиска плевелите.
В света се засяват около 200 млн. дка от тази култура, от които половината в Русия, Беларус и Украйна, около 50 млн се засяват в Полша и Германия и т.н. Следователно, тази култура е разпространена в по-северни климатични области, с леки и кисели почви.
Тъй като ръжта има по-слаб продуктивен потенциал от пшеницата, в България площта й е системно измествана от основната полска култура и е намаляла от 1939 г. (2,3 млн дка) поне 50-кратно. Намаляването на стопанския интерес рефлектира върху изоставянето на селекционната работа с тази култура, поради което от много години в България няма селекционирани нови сортове ръж и най-често се засява румънския сорт Данае. Средният добив за страната не превишава 150 кг/дка."


Имах предвид и това, за разликата в суровините.

# 23
  • Мнения: 4 915
Може ли линк към източника? Благодаря.  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 24 467
Много популярен:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%8A%D0%B6

В същност отдавна знам, че ръженият хляб почти /ако не и въобще/ не се произвежда у нас. Лично аз имам голямо желание да се храним в къщи точно с такъв, но- не би. Това, което се продава по магазините най- често е някакъв вид типов хляб, т.е. произведен от пшенично брашно, което е с по- малка обработка, т.к., от тип 500.
Поради по- грубата му структура именно този вид хляб е добър при констипация, напр., освен, че се води и за по- диетичен.

# 25
  • Мнения: 4 915

В нашето магазинче продават хлебчета "100% ръж", ето ги тук: http://unipek.com/pylnozyrnesti.html
Като се прочете съдържанието им, се вижда, че съдържат и соево брашно. Всъщност, ръженото брашно трудно втасва и затова хлебчета от ръж стават твърди, не-бухнали. А и са кисели на вкус. Правила съм изцяло ръжени питчици.  Почти винаги се добавя от производителя друго брашно за подобряване.

# 26
  • Мнения: 24 467
Пък аз съм попадала на "ръжени хлебчета", състоящи се изцяло от типово пшенично брашно с различни и задължителни подобрители. Странни етикети им поставят, види се... Laughing
По темата- странно ми е, че на здраво дете нетипичният бял хляб може да "предизвика" анемия. Не само ми е странно, но ми е трудно да го повярвам.

# 27
  • Мнения: 4 915
Не го вярвай, защото не може.   Laughing

# 28
  • София
  • Мнения: 3 680
Благодаря на всички ви за отговорите Hug
От това ,което прочетох си направих следните изводи/поправете ме моля ,ако съм в грешка/
* Ръжен хляб у нас няма/или рядко се среща
* Т.нар."черен"хляб е произведен от пшенично брашно,с по-високо пепелно съдържание,което е по-богато на витамини, ензими и белтъчни вещества
* "При анемия не се препоръчват пълнозърнести продукти (каши, хляб), защото затрудняват усвояването на желязото.
Сама по себе си консумацията на пълнозърнест хляб няма как да предизвика анемия при здраво дете, което си набавя желязо от месо, жълтък, бобови ястия, сушени плодове и листни зеленчуци. "- ето за това се интересувах аз,за това се притеснявах най-вече
Значи да обобщя:
Консумацията на т.нар"черен"хляб- ръжен,типов или пълнозърнест не би навредила на сина ми,в смисъл не би му помогнала да развие анемия,ако я няма?
Така ли?

# 29
  • Мнения: 27 524
О, чистата ръж е нещо ужасяващо гадно, купували сме такива хлебчета, не стават за ядене  Sick

Общи условия

Активация на акаунт