Да учат ли децата религия в училище?

  • 11 350
  • 208
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 242
Дъщеря ми посещава веднъж седмично такъв час /предметът е по желание/. В днешните времена на компютри, Уинксове, маркови дрешки и т.н. религията трудно би се превърнала във важна част от живота й, особено "поднасяна" на такива оскъдни "порции". Предполагам, че рано или късно някой ще направи опит да я  "зариби" за някоя секта. Именно поради тази причина искам религията да не е нещо тайнствено и непознато за нея и да познава основните христиански ценности /и то на Източноправославната църква/. Вярвам, че все пак в училищатата има контрол по какъв начин става това, както и че не се пракалява /докато за едно неделно училище към някоя черква надали може да се твърди същото/. Но и аз съм против въвеждането на задължителни часове по религия - нека това бъде по желание. А историята на религиите предполагам е добре застъпена в часовете по история или поне се надявам да е така.

# 16
  • Мнения: 1 220
 Не. Църквата няма работа в училищата. Дори като СИП да е вероучението, пак съм против, защото би било дискриминиращо спрямо децата изповядващи други религии и децата -атеистчета, е, освен ако не въведат съответните сипове и за тях. 

# 17
  • Мнения: 1 800
История на религията, но не само християнство,а мюсюлманство, будизъм и т.н.  Много е интересно. Мисля, че ще е в полза на децата Peace

Последна редакция: чт, 20 сеп 2007, 09:09 от benson10

# 18
  • Мнения: 2 161
Няма да запиша детето си в училище,в което религията се изучава като предмет.Всеки родител и без да е религиозен показва на своето дете правилният път.Леко са ми противни хората,които постоянно говорят за религия.Изкуствено и лицемерно звучат.Според мен.И като каже някой-прочетох Библията.Е,то да не е да прочетеш Любовникът на лейди Чатърли!Всичко е въпрос на тълкуване и бавно преосмисляне.Не,не,не,твърдо не!

# 19
  • софия
  • Мнения: 4 985
Ммммммммммм даааааааааааааа- виждам че всички са отговорили не.Аз малко ще пофилософствам.
Ако приемем че изучават религията като предмет обогатяващ за философиите и различните пътища към силата и любовта, към вярата и добротата , а не като като сляпо навлизане в правотата на една единствена религия  - да бих я записала, но е от 1 клас, а 4 да речем.
Религиите и теният смисъл е нещо наистина обогатяващо, но истинската вяра е изключително собствен избор.Изборът който павим или не е, е намирането , усещането на твоят си път и не мисля че трабва да бъде наложен отвън(извън твоята душа)
Мисля че е добре все пак изучаването, по скоро запознаването с религиите, това ще научи хората на повечко толерантсност към различния.Аз съм на мнение че пътища много  - силата, създателя, както искате го наричайте е едно и също при всички религии.И това за мен е основното- да си добър обичащ, възпитаващ и живеещ с мисълта за ближния, за другия.нека сме добри и уважаващи другия.
Моята племеница сега живее в китай, преди това живя в турция Толкова много впечетления  за различните култури и религии натрупа, че сега смело мога да кажа че е възпитана в духа на уважаваща другия.Веднъ попитала сестра ми (майка си демек) " Мома ти коя религия искаш да следвам....Сестра ми естествено и отговорила че тива е нещо лично, човек може и да следва нечия религия или пък не , но всичко е въпрос на личен  избор, и ако ще следва неичя религиозня пътек, да не забравя че единственото важно нещо е силата в теб....
И аз мисля като сестра си! И съм истински щастлива като си гледам племеницата.В момента не следва ничия вяра, вярва на себе си , но знае че може да се уповава на доброто в света.И най- вайното за мен е- тя е един наистина толерантен към другите човек.
Ако гледаме на религията като модел на философия - ДА, нямам нищо против децата ми да учат в училище.Но ако ще им налагат на кой ден в годината от календара трябва да се правят причастия и да се палят свещи - Не благодаря.Това наистина е работа на семейството - децата да усетят силата на Бога, и да са близо до него, до тях , защото аз съм на мнение че бог е във всеки един от нас.
За мен вярата и нейната истиност се уповава на куп смесици от всички религии.Всичко е едно,ТИ СИ! това е истината за мен.

# 20
  • Мнения: 7 821
Не, против съм.
Виж за История на религиите съм съгласна или за някакъв друг предмет сравняващ религиите, разглеждащ ги във философския им аспект, но тези предмети мога да се изучават само от по-големи ученици.
За малките съм категорично против да учат каквото и да било. Ако искам да им се преподава религия ще ги запиша на Неделно училище към църква която аз избера.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
Не, не бих искала детето ми да учи религия така както е формулирано твоето питане. В някои предмети чисто исторически са застъпени различните религии. Така съм съгласна, от историческа гледна точка. Но предмет религия съм твърдо против да посещава. Има си неделни училища към църквите. Който иска да си праща децата там.

Също несериозно ми звучи изказването ти за децата дето били религиозни и били сериозни. Религията не е тази, която учи на това и онова. Родителите учат! Религията е механизъм за манипулация на хората!

Такава тема имаше. Можеш да я потърсиш, защото отсега виждам развитието на тази... Twisted Evil

Последна редакция: чт, 20 сеп 2007, 09:11 от Vache

# 22
  • София
  • Мнения: 4 867
Вярваща съм и не по-малко от невярващите ме е страх децата ми да не станат жертва на религиозен фанатизъм. Вярата е нещо лично и по-скоро се възпитава, отколкото се преподава. Как ще се оценяват децата в часовете по вероучение - кой е по-по-най вярващ?
Църквата, която желае да напътства децата, го прави и то добре. Останалото е работа на родителите. Светското училище е нещо съвсем отделно и смятам, че така трябва да бъде.
А за религиите може да се учи и по история, и по литература и в часовете по изкуство.

# 23
  • Мнения: 4 841
История на религиите на по-късен етап в средния курс - ДА, както са казали вече преди мен - от философска, културна, дори археологическа и архитектурна гледна точка.

Занимания от религиозно естество преди 13-15 годишна възраст - категорично НЕ

# 24
  • Мнения: 4 406
религия точно не съм съгласна. по- вероятно е това да бъде История на религиите, като се включва материал за всички законно признати изповедания и се съпоставят техните принципи.
не съм дълбоко религиозна и смятам да възпитавам децата си по същия начин.

# 25
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650


... каква религия ?

# 26
  • Мнения: 2 700
Като цяло отговорът ми е НЕ.
Тази година пуснах дъщеря ми на летен лагер в "Покров Богородичен". Факт е, че децата, които посещаваха лагера бяха някак по-уравновесени от връстниците й в училище. НО имаше едно промиване на мозъци (или поне на мен това ми се струва прекалено). Преди да започне някакъв час (учиха рисуване, театър, пеене и т.н.) - молитва за преди учене. В края на часа - молитва за след учене. Преди обяд - молитва преди обяд. И т.н., и т.н.
За две-три седмици се преживява, но целогодишно - не, благодаря.
Що се отнася до история на религиите, казвала съм го и в други подобни теми, с удоволствие бих се съгласила - въпрос на обща култура и развиване на чувството за толерантност.

# 27
  • Мнения: 1 426
Ами и ти си като всички пристрастни към едно или друго нещо, ще ти кажа. Как така го реши, че моето дете е по-малко уверено в силите си от твоето, или пък е по-неулегнало и по-несериозно? Ами аз мога да ти изляза с тезата, например, че, напротив - моето, понеже не чака Господ да му помогне, е по-уверено в себе си от твоето.
А и защо твоето дете ще е по-обичащо от моето? Може и така да е, но това ще е следствие от личните им качества и възпитанието в семейството.
Не мисля, че добрата ценностна система включва задължително принадлежност към някоя религия.
А колко войни са се водили и севодят в името на Вярата?
То ест отговорът ми е твърдо не.
Има различни пътища за постигане на определени цели. Ти си избрала един, аз - друг. Нека не се отричаме взаимно.

# 28
  • Мнения: 2 439
Тази година попитах сина си дали предишни години са им предлагали СИП с религиозна насоченост. Той отговори, че е имало такъв СИП, но той си е преценил, че не желае да го посещава и не ни е информирал.

# 29
  • Мнения: 3 146
Трябва да се уточни каква религия да учат, защото, съгласете се, има различни религии. Аз ъсщо съм вярваща, детето е кръстено, но съм категирично против по няколко причини, ако говорим за православно вероучение (ще ги подредя по важност):

1. Няма добре подготвени богослови, които да се занимават с това (просто съм запозната от близо с образованието по богословие. Не зная дали сте наясно, но те не изучават никаква педагогика, а само катехизиране, например.).
2. Обучението в Бълария е на светски принцип, както и в Европа въобще, което е положително като цяло за спокойствието в демократичното общество, което лежи върху правата на всеки човек като такъв.
3. Има различни религиозни общности в България и не може да се принуждават и мюсюлманите, и католицине, например, да учат православно вероучение, да не говорим за децата, които се възпитават от атеистични родители.
4. Това е работа на енорийския свещеник - само той трябва да отговаря за веровото възпитание на детето, освен родителите. Ми, най-малкото, на кого ще се изповядва това дете, при кого ще се причастява?! При учителя по богословие ли?


Освен това, преди време бях пусната голяма тема с анкета по въпроса:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=200362.0

Ето отговорите в анкетата, по-подробно виж страницата

Трябва ли да има задължително православно вероучение в училище, преподвано от православни богослови?
Да, трябва да е задължително.     - 16 (15.8%)
Не, трябва да е по избор.    - 39 (38.6%)
Не, изобщо не трябва да има вероучение    - 23 (22.8%)
Не ме интересува проблемът.    - 0 (0%)
Не в училище, това е работа на енорийския свещеник.    - 23 (22.8%)

Общи условия

Активация на акаунт