училището на елита ???

  • 36 219
  • 251
  •   1
Отговори
  • Мнения: 85
скъпи мами, преди няколко дни попаднах на потресаваща статия за училището за надарени деца в  Горна баня, където учат децата на този и онзи, изживяващи се като [ елита ::.
Може ли някой да ми каже, какви са правилата за  прием в това училище?
Може би трябва да се направи оглед на родителите и ако са достатъчно елитни детето го приемат newsm78 Joy

# 1
  • Мнения: 2 891
Полагат се изпити, под формата на тест и се кандидатсва за свободните места на общо основание.

Така става! Надявам се, че не се е променило значително от тогава.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 12:28 от jj okocha

# 2
  • София
  • Мнения: 4 294
Това им е сайта http://www.nukk.org/

Отдавна съм си изразила мнението за това училище, не бих си пуснала децата в такава среда  Naughty

# 3
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Да ,елита-ама мерен по дебелината на портфейла. Joy Joy Joy

# 4
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 504
Преди изпита родителите се снабдяват с примерни тестове. Децата ходят и на уроци при определени учители, след които уроци със сигурност влизат. Споделям опит на няколко познати майки. Аз не бих изпратила детето си там.

# 5
  • Мнения: 1 172
В това училище учат и съвсем обикновени деца, чиито родители нямат претенции, че са част от ЕЛИТА и въобще не са известни и богати.

Преди изпита родителите се снабдяват с примерни тестове. Децата ходят и на уроци при определени учители, след които уроци със сигурност влизат.

Това е един начин да се влезе в почти всяко училище или университет, нека не се заблуждаваме. Но не всички деца са там благодарение на умението на родителите им да се сдобият с тестовете предварително. И нека не ги слагаме под общ знаменател, защото така обиждаме нтай-вече децата, които са влезнали благодарение на личните си способнсти.

Иначе и аз бих се замислила дали да изпратя детето си там. Казвам бих, защото дотогава има 4 години, в които нямам представа как ще се променят останалите училища, както и това конкретно, и измежду какво ще подбираме в крайна сметка. А и едно е да слушам нечие мнение, друго е да имам на първо място личното си мнение. Както се убедих и при търсенето на градина - всеки родител има собствени критерии и препоръчана градина далеч не се харесва на други.

# 6
  • Мнения: 1 470
Това им е сайта http://www.nukk.org/

Отдавна съм си изразила мнението за това училище, не бих си пуснала децата в такава среда  Naughty


Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво училище за елита? По-скоро е училище за нереални родителски амбиции.
Преди години се истересувах за какво става въпрос Предполагах, че наистина се приемат талантливи деца, които са над средното ниво като интелект. Разбрах каква е подготовката, взех книжката с тестовете и я прочетох внимателно.
Какво разочарование. Изобщо няма значение колко е умно детето. Важното е да е наизустило няколко типа задачи, за които не зная как се водят, но наподобяват нещо като тестовете за интелигентност. Пробвахме ги вкъщи и се оказа, че не са трудни, но всъщност мерят колко тренирано е детето, а не колко "умно" е то.
Допълнително разпитах познати как живеят децата в това училище. Косата ми се изправи. То си е почти като змиярник. Толкова болни амбиции, та няма накъде повече. Има и много деца, които се местят, защото не могат да издържат на психическото натоварване на средата.
Решихме, че не си заслужава. Сигурна съм на 80%, че детето щеше да се справи. Ако наистина се гледаше колко умни са децата, и това става без каквато и да е предварителна подготовка, може би щях да помисля. Ако наистина обръщат повече внимание на ученето, а не на състезаниято между родители и прехвърлени върху децата амбиции, още повече щях да се замисля. Видя ми се много изродена работа. Ако децата ми са умни, талантливи или както и да го наречем, ще си намерят начин да се развиват.
Халал да им е на елита училището.

# 8
  • Мнения: 1 069
Завишената концентрация на деца и внуци на известни и богати личности в това училище е показателна за това, че основния изпит е за родителите- имат ли възможност да споснсорират стабилно училището или не. Снобарска работа!

# 9
  • Мнения: 6 206
А пък те си мислят, че гроздето ви е кисело...
Колкото и да се плюе, това е среда. Все пак някаква среда. Много неща започват от познанствата от училище. Страшно много неща.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Хайде да я видим тази среда. И познанствата от училище.
 Хипотеза: Детето Х е достатъчно добре подготвено и го приемат държавна поръчка. Но е от обикновено семейство, или от средно заможно. Децата, които не се класират за държавната поръчка, приемат ги срещу заплащане. Който има пари, изобщо не се мори по въпроса и направо плаща.
Там децата не са със собствените си имена, напр. Иван, а са с фамилиите си, напр. Костов. И зад фамилията се крие всичко. И какво? родителите ли се състезават или децата? И не се заблуждавай, че различното социално положение се прощава. Никога не се прощава, особено на такава възраст. И накрая този, който не е например, дете на министър или мафиот просто е изхвърлен от центробежните сили, пък ако ще и да е малък Айнщайн. И накрая ще му остане гадния вкус в устата, че не е случил на подходящите родители.

Ти как мислиш? Би ли пуснала детето си в това училище? Освен ако не си министър или мутре под прикритие.

# 11
  • Мнения: 2 891
Нашите не са министри и мутри, пък оцелях  Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
ОК. Значи може да дадеш повече информация. Любопитно ми е.

# 13
  • Мнения: 7 723
Нашите не са министри и мутри, пък оцелях  Laughing
Сега е по- друго яче Wink

# 14
  • Мнения: 2 891
Нашите не са министри и мутри, пък оцелях  Laughing
Сега е по- друго яче Wink

Мислиш ли? Прегледах списъка с преподавателите. Има разни промени, но 5-6 са там още от създаването. Надявам се, че все нещо от духа на НСУК е запазено.

# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Като смятам по възрастта ти, трябва да си завършиле преди 10 години. Значи си била в училището още в зората на демокрацията, ако си започнала от първи клас.
Може тогава наистина нещата да са били добре. Бях чувала отдавна за това училище от моя приятелка от детинство. Но пък тя ми казваше, че там били децата на голяма част от отговорните партийци.
Кой знае вече.... newsm78

# 16
  • Мнения: 2 891
От детската съм била там  Mr. Green Партийни чеда имаше, но и нормални, като мен, също. За това се съмнявам да има разлика сега. Сигурно пак е 50/50.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 999
От детската съм била там  Mr. Green Партийни чеда имаше, но и нормални, като мен, също. За това се съмнявам да има разлика сега. Сигурно пак е 50/50.

Абсолютно си е така. Детето на мой приятел учи там. Когато кандидатстваше той самият смяташе, че няма да е приемат, защото нито връзки ще търси, нито пари ще дава... Ами взеха, че го приеха детето.  Crossing Arms

Иначе бих предпочела това училище пред кварталното ни такова /ако това ми е изборът/.

Каспър, абсолютно е така за средата. От собствен опит го казвам.  Peace

# 18
  • Мнения: 67
Отвън погледнато училището изглежда прекрасно. Преди 1 година, когато синът кандидатства след 7 клас се бях засилила и натамл Тогава шефът ми и един негов приятел/и на двамата децата им бяха завършили предната година/ ми охладиха ентусиазма. Основната причи 90% от децата да ходят на училище е да си покажат новите телефони и новите дрехи - последен писък на модата. А относно езика - щом като като ходят в Италия малкия определено предпочита да говори на английски, а не на италиански ... Познавам добре детето - причината не е в умствените му способности

# 19
  • Мнения: 85
Много се радвам ,че темата ми породи такива дискусии.
Аз също нямам деца за това училище-сънът ми, от тази година учи в  езикова гимназия с отличен резултат на изпита, но никога не е смятал да кандидатства там.Това което ме озадачи, е че най вероятно самото училище се старае да поддържа тази слава и приема определен тип деца, а иначе за обучението и аз чух не толкова приятни неща.Всъщност, колко струва  извън държавна поръчка да те приемат там, примерно в първи клас?

# 20
  • Мнения: 7 716
Дъщеря ми учи до 7-ми клас в НУКК. Нито сме от елита, нито сме богати. Яви се изпита за първи клас, изкара го, без предварителна подготовка.
Обстановката и отношенията са напълно нормални. Навсякъде има всякакви деца.
Нито от учителите, нито от родителите от елита съм забелязала на родителските срещи някакво пренебрежение. Държаха се нормало  и еднакво с всички. Дъщеря ми се чувстваше много добре - много допълнителни занимания, простор, чист въздух, училищен автобус, много помещения за занимания, сапун и тоалетна хартия в тоалетните, изключителна чистота, всичко е бяло и красиво. Децата от нейния  клас са добри и стойности, запознах се по рожденните дни.
Нормално училище, нормални взаимоотношения, нормални хора.
Другото е като в приказката  за лисицата и киселото грозде.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 076
Интересно, дали на учителите там плащат по-високи заплати...
Защото, ако са същите, се чудя кой ли чудесен специалист ще може да си позволи само транспорта до там.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз като четох положителния пост си помислих за това.
Може да имат някаква система на дарителство и така по допирателната със заплатите. За тази цел трябва да се види в отчетите какво пишев графата "други разходи". И не винаги облагите са само финансови.

# 23
  • Мнения: 7 716
Заплатите са  почти същите /съдя по косвени неща, но не смятам, че е редно да го обсъждам тук/. Транспортът е служебен. Обядът също.
Нашата класна до четвърти клас преподаваше и в частното училище, освен при нас.
Защо си мислите, че го  е правила?
Да си уплътнява свободното време?
Едва ли.
Иначе е просто невероятен човек, така добре повлия на децата, спокойна, уравновесена, грижовна, като майка.

# 24
  • Мнения: 1 210
Предварително се извинявам, ако обидя някого. Необяснимо за мен е такава проява на злоба/прозира в много от постовете/ ,може би завист и оплюване на училище, в което никое от децата на хората с негативност не са учили. Какво...страдате, че не може да си го позволите? Или,че детето ви не е толкова добро като останалите, влезли държавна поръчка...т.е. провалило се? Или ненавиждате себе си, че не посмяхте дори да опитате, оковани от собствените си скрупули или подведени от злостни коментари на други като вас? Хайде спрете се, все пак говорим за второто по рейтинг /според желанията на кандидатстващите/ училище в България! Не разбирам и защо всичко, свързано с някакво по- високо заплащане бива подлагано на жестоки хули и принизени страсти?
Съгласна съм, че навсякъде/за жалост/има мърша...навсякъде! И в държавните елитни гимназии също. Но нима поставяте всички деца под един знаменател? Едно детенце да е прието честно, според възможностите си, вече не сте прави! А то не е едно, в това съм сигурна.
Моите деца не учат в НУКК. Учат в държавно училище. Много добро държавно училище. По лични съображения, незасягащи възможностите- и финансовите , и умствените. ЛИЧНО аз не бих подложила нито едно от децата си на конкурсен изпит в първи клас, където е много вероятно да не успее и вследствие да се обезвери. Играя на сигурно, що се отнася до децата ми. Признавам си го и това не прави училището по- лошо, нито мен- страхливка. Просто всеки има право да избира съобразно възгледите си.
Нека се държим като големи хора.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 076
Предварително се извинявам, ако обидя някого. Необяснимо за мен е такава проява на злоба/прозира в много от постовете/ ,може би завист и оплюване на училище, в което никое от децата на хората с негативност не са учили. Какво...страдате, че не може да си го позволите? Или,че детето ви не е толкова добро като останалите, влезли държавна поръчка...т.е. провалило се? Или ненавиждате себе си, че не посмяхте дори да опитате, оковани от собствените си скрупули или подведени от злостни коментари на други като вас? Хайде спрете се, все пак говорим за второто по рейтинг /според желанията на кандидатстващите/ училище в България! Не разбирам и защо всичко, свързано с някакво по- високо заплащане бива подлагано на жестоки хули и принизени страсти?
Съгласна съм, че навсякъде/за жалост/има мърша...навсякъде! И в държавните елитни гимназии също. Но нима поставяте всички деца под един знаменател? Едно детенце да е прието честно, според възможностите си, вече не сте прави! А то не е едно, в това съм сигурна.
Моите деца не учат в НУКК. Учат в държавно училище. Много добро държавно училище. По лични съображения, незасягащи възможностите- и финансовите , и умствените. ЛИЧНО аз не бих подложила нито едно от децата си на конкурсен изпит в първи клас, където е много вероятно да не успее и вследствие да се обезвери. Играя на сигурно, що се отнася до децата ми. Признавам си го и това не прави училището по- лошо, нито мен- страхливка. Просто всеки има право да избира съобразно възгледите си.
Нека се държим като големи хора.

Миличка, ти нещо си слънчасала.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
И за да шокирам до последно, изобщо не си падам по "елитните" училища, независимо дали са детски градини или гимназии.
Човек сам си извървява пътя. И успява да го направи когато сам поиска да бъде на определено място в определено време, а не когато е получил директиви от родителите си. И то точно, защото не искам чрез децата да задоволявам мои някакви амбиции, предпочитам да започнат от обикновено място с всички останали обикновени деца. Ако имат нещо в главите, сами ще поискат да се движат напред. Ако нямат, и Рокфелер да съм, пак няма да има смисъл.
Най-сладко е когато човек си го направи. На децата им е все едно къде ще учат, стига да се чувстват добре. Но има много родители, за които е въпрос на самооценка къде учат децата им. А още повече родители са готови да дадат мило и драго да се отъркат малко в по-богатите или известните.

За талантливите има олимпиади, състезания, сцени по всичко, за което може да се сети човек. Там си личи най-лесно кой колко може. Примери има много.

За едно всички са прави - въпрос на избор.

# 27
  • Мнения: 7 716
ЛИЧНО аз не бих подложила нито едно от децата си на конкурсен изпит в първи клас, където е много вероятно да не успее и вследствие да се обезвери.

Детето ми изобщо не знаеше, че това е конкурсен изпит, да не говорим, че не знаеше какво е изпит изобщо.
Просто му казах, че ще отидем да изиграем една игра - ако играе бързо и не се разсейва, ще получи сладкиш. Laughing
Бяха ми казали, че се изисква и бързина. Grinning
Никакви амбиции не съм имала, знаех, че е нормално училище. Една от причините да избера това училище е, че е с допълнителни безплатни занимания, нямаше кой да го води насам-натам, баби под ръка нямам, а другата - че е по цял ден на чист въздух. Laughing
Училището наистина е нормално и само който е учил там може да ме разбере.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
И как става това с безплатните занимания? Какъв бюджет има това училище? А транспортът?
Нещо много питанки се събраха за едно обикновено държавно училище.

# 29
  • Мнения: 6 206
Радостина, напълно си права, но много малко родители го разбират по този начин.
Навремето майка ми отговаряше в Общината нещо в отдел Образование /нещо в отпускането на пари за ремонт/. Ясно е, че директорките премитаха да уча в тяхното училище. Сменила съм общо 8 училища. Навсякъде с изпит, навсякъде съм го взимала. Признавам си, че е имало училища, в които не съм била на нивото на съучениците ми /по знания/. Най-фрапантно беше в Математическата гимназия, където седях до едно момиче вундеркинд направо и ми решаваше всички задачи тя, а аз бъкел не знаех. Но малкото което научих по математика там ми помогна да влезна точно където искам и да си падна на мястото....
Така че случайни неща няма.
Аз също бягам от набедените елитни неща, имах възможност да запиша детето си в елитни градини, не го направих. Сега ще разберем права ли съм била.

# 30
  • Мнения: 7 716
Транспортът са училищни автобуси, големи, всеки с учител, по маршрути из цяла София. Laughing
Ние си плащахме такса, но разумна. Сама разбираш, че разпределен на много деца, разходът намалява значително.
Допълнителните занимания ги водеха учители, на щат, кой им е плащал - не знам.
Мисля, че директорката се правя отлично.
Събирали сме пари за гуми на автобусите в началото, както и за параклиса, но това беше анонимно и по желание.
Децата в никакъв случай не са вундеркинди в НУКК. Обикновени, умни деца, с малко повече таланти, но мисля, че и в нормалните училища има доста такива деца. Мисля, че в НУКК повече се обръща внимание на развиваването на таланта и затова остава такова впечатление.
Единствената разлика е, че ги няма кварталните грубиянчета и това определя средата - добри и възпитани деца.
И не ме нападайте, моля. Ако ви дразня няма да си описвам повече впечатленията.
Не съм на процент да рекламирам училището. Wink
Наистина съм един съвсем обикновен човек. Като повечето тук. Laughing

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 14:41 от Lali

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Споко. Не те нападаме.
Но и гроздето не е кисело.

И никой не е казал, че талантите се развиват само в елитни училища. Според мен е добре децата да развиват талантите си на места, които са извън училищната среда - кръжоци, спортни клубове, школи. И то защото покрай развиването на конкретни таланти, развиват и умениято си да общуват и да създават нови контакти и приятелства. Това обогатява средата и живота им. Животът е шарен, хората все по-малко се застояват на едно и също място и в една и съща среда.

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 15:11 от RadostinaHZ

# 32
  • Мнения: 7 716

 И то защото покрай развиването на конкретни таланти, развиват и умениято си да общуват и да създават нови контакти и приятелства. Това обогатява средата и живота им.

Точно това е развито и организирано в НУКК. Grinning
Допълнителните занимания са много и не е целият клас  вкупом на едно и също място. Правят се нови групи, от цялото училище и по този начин на всяко занимание децата са в различна среда.
Обикновено са по няколко деца от клас заедно.  Laughing
Самата аз по-горе казах, че таланти има навсякъде, но в НУКК се развиват съзнателно  от училището. Докато в обикновеното училище сам трябва да организираш воденете, взимането, както и да търсиш място и подходяща среда.
Поради невъзможност на родителите или недоглеждане може да се изпусне таланта в обикновеното училище.
Просто в НУКК  получаваш наготово развиването на талант, ако има някакъв конкретен. Ако няма - тогава детето се развива многостранно, което е трудно осъществимо на друго място.
Били записала детето си например едновременно на бални и народни танци, музикален инструмент, керамика, батик, няколко езика, дърворезба, плуване   и т.н.? Едва ли.
Иначе учебната част е същата, както и в другите училища.

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 16:08 от Lali

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Не бих ги записала точно поради причината, че са хора. И всеки човек си е различен и има различни потребности. Не поставям избора ти под съмнение. Според мен няма всестранно развити личности, по простата причина, че всяко нещо иска време, а постигането на някакво ниво на майстворство изисква още повече време. За едно дете е достатъчно да се занимава с 1-2 неща, точно извън училище, с деца, които не е познавало преди. Точно това имах предвид - да не е централно организирано, с деца от една и съща институция. Не им ли омръзва да се гледат по цяла седмица и по цял ден? Та те всичко знаят един за друг като са на едно и също място постоянно.
 И нещо много важно - да имат достатъчно количество неорганизирано свободно време, за да могат да си мислят за техни неща, дори и да могат да прекарат някаква част от деня си сами в една стая (ако искат) и да останат сами със себе си. И ако отидем по-далеч, хората, които са останали в историята с някакви значими открития или постижения са имали точно възможността да остават сами и да творят без постоянен надзор и организация. Те сами са си създавали организацията.

И ако се занимава с много неща едновременно, как постига ниво, което е достатъчно за да се яви на състезание по танци, например, или на конкурс по цигулка, и едновременно с това да има време за състезания по плуване? Ако свири на инструмент два пъти седмично, пак се пада всеки ден да свири поне по половин час, а ако има концерт или някакъв друг свързан ангажимент, репетициите са още по-сериозни. Има опасност да стои на посредствено ниво при всички занимания и в нито едно да не е на по-високо ниво.

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 16:21 от RadostinaHZ

# 34
  • София
  • Мнения: 6 999
И как става това с безплатните занимания? Какъв бюджет има това училище? А транспортът?
Нещо много питанки се събраха за едно обикновено държавно училище.

Училището не е към Министерстовото на образованието и науката, а към културното. За това и учителите им не стачкуват и имат отделен бюджет....

Ако имат нещо в главите, сами ще поискат да се движат напред. Ако нямат, и Рокфелер да съм, пак няма да има смисъл.

За едно си права - ако нищо не става от детето - никой не може да му помогне. За друго обаче не си - средата е адски важна. Същото е и за училището. Определени училища/университети определят пътя ти в живота. В БГ все още не е така, но нещата виждам се променят. Вече има частни училища, където учат предимно деца, които следва само да бъдата 'гледани', други на хора 'средна ръка' други, които...

Колкото и в нас да е загнездено комунистическото "Всички сме развни" - не сме равни всички това е истината. Аз съм на 32 /от както съм станала все ми се налага да го пиша/ и нямам нито един приятел, който да не е от бившите 'елитни' училища - Езикови и Математически... Това не е ли показателно?

# 35
  • Мнения: 7 716
Част от заниманията са по избор, детето само избира с какво иска да се занимава. Ако му допаднат, продължава и следващата година, ако не  - сменя. Но изборът е само върху естеството на заниманията.
Тези занимания се развиват в продължение на няколко години. Детето по този начин придобива невероятна обща култура, без да мине през тези занимания такава култура няма как да се осъществи. Защото талантите са рядкост, целта на НУКК е създаването на добри и ерудирани хора.
Относно стоенето само в една стая - аз лично нямах такъв избор за моето дете, баби под ръка да стоят в другата стая  и да гледат сериалчета, които да обсъждат после с детето, нямам. Пък и бих предпочела детето ми да плува, вместо да обсъжда 1526 серия или пък да виси на компютъра, защото дете, стоящо само в стая без да прави нищо - няма. Wink
Състезания и конкурси - няма! Точно по тази причина. Не се толерира съзтезателния елемент в заниманията, всичко е доброволно и правено с удоволствие. Основната цел е удоволствието.
Относно великите личности, понеже в момента чета биографията на Бетовен, мога да ти кажа , че е бил под голям натиск, включително и физически издевателства в детството си.
Геният е 1% талант и 99% труд  и като цяло гениите от миналото са плод на много труд, а не на празно зяпане в стената.
Но в НУКК са далеч от този начин на мислене - там основното е: удоволствие от каквото и да е занимание и никой не иска никакъв извънреден труд от децата.
Но всичко това може да се разбере само от човек, който е вътре лично в нещата. Laughing

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се бях сетила, че училището е към културата. Мерси за информацията. Това обяснява много неща.

За ддругото.
Не съм казвала никъде, че сме равни. Дори много се радвам, че сме различни. И нямам нищо общо с комунистическата уравниловка, дори я ненавиждах.
За приятелите - имам приятели и познати от всички категории, защото обичам разнообразието. Завърших най-доброто  училище в града, защото исках да уча там, а не защото някой ми е определя коловоза. Без връзки и частни уроци (на 36 съм). И коловозът човек си го определя сам. Мога да дам достатъчно примери и в едната и дргугата посока. Едно от нещата, които ми харесват в момента в БГ и са причината да не искам да ходя в чужбина е, че тук смяната на коловоза е много лесна и зависи преди всичко от желанието и способностите на човека. Ако съм в чужбина, най-вероятно щях да бъда едно квадратче от организационната схема на някоя компания и държава, с много трудна смяна на коловоза заради всички установени вече бариери. Знаеш какво имам предвид.
Затова се чувствам до голяма степен свободен човек и мога да си позволя в много голяма степен да определям къде съм и какво правя. Същата възможност искам да дам и на децата си - свободата да избират, да изградят сами своя път. И защо мислиш, че е привилегия да бъдеш "гледан" от другите. Който гледа е кибик в живота. Независимо от социалното и финансово или дори интелектуално състояни на човека (децата) винаги има хора на сцената и хора в публиката.

Lali,
Нямаме баби под ръка и се оправяме сами. А сериалите предизвикват у мен позиви за повръщане.
Децата не са машини и всяко нещо, което научават има нужда от осмисляне. Ти нямаш ли нужда от спокойствие, за да останеш сама с мислите си? Без някой да ти определя по режим деня и нощта? Да не подценяваме всички игри, които си измислят - играта е важна част от трупането на опит и осмислянето на собствения живот и околната среда. Първото нещо, което дава някаква представа за състоянието на едно дете е вида и продължителността на играта. Ако децата не играят, горко им.
Относно 99-те % труд много си права - не може да се постигне някакъв вид усъвършенстване без труд. И е вродено у човека да иска да показва плодовете на труда си. Не може някой да е ерудиран, енциклопедист по принцип. Животът не е състезание, но човек има и нужда да изрази себе си. Компютърните игри са полезни и се използват успешно като средство за обучение.

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 17:27 от RadostinaHZ

# 37
  • София
  • Мнения: 6 999
RadostinaHZ, за нас може и да е било лесно...до някъде.
Обаче за децата ни няма да е толкова лесно да сменят коловоза.

А отделно има хора /деца/ които не са толкова ориентирани.
Аз бях добра ученичка, но безкрайно мързелива... едва ли не с бой ме накараха родителите ми да кандидатствам в Математическа гимназия...а колко се сърдих и плаках...  ooooh! От сегашната ми гледна точка това е най-хубавото нещо, което са направили за мен, макар още да ме е срам да им благодаря и да призная, че са били прави.  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Без това училище нямаше да съм това, което съм сега във всяко отношение...

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
Чудесно е, че смяташ постъпката на родителите си за правилна.
За себе си не мога да възприема такава ситуация. Сигурно е въпрос и на характер. Случвало се е да ме спират от правенето на нещо, но съм избягвала всячески да ме карат насила. Може би затова и не мога да си представя децата ми да се занимават с нещо, което не им е на сърце. Все си мисля, че ако си харесват заниманията и това, което учат, ще се чувстват щастливи и това ще им даде сили да се преборят за мястото си под слънцето. Мога да им кажа какво мисля, но не мога да настоявам. Защото си е техния живот.

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 20:03 от RadostinaHZ

# 39
  • Мнения: 934
Lali, възбуди се любопитството ми за това училище... Все пак би ли споделила за какви цени на уч. година става въпрос?

# 40
  • Мнения: 2 891
sunshine3, това е държавно училище. Такси няма.

# 41
  • Мнения: 63
sunshine3, това е държавно училище. Такси няма.

как да няма - нали има платен прием.... или става дума за не ясна система на спонсорство !?

Аз също се интересувам каква е цената е обучението в детската градина и в първи клас  Sunglasses

# 42
  • Мнения: 2 891
Има частно училище "Мария Монтесори", което се помещава в комплекса. Ако имаш предвид "спонсорство" в държавното, надали ще намериш някой, който да ти каже как става това. Най-малкото в нета. А детската градина и училището са държавни - сиреч такса за обучение няма. Има за използване на автобусите, както и купони за стола.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
Никой няма да каже ако е учил там или детето му е в момента в това училище. Публична тайна е. Какво пък всички се правят на ударени?! Като с ВУЗ-овете и държавната поръчка. Охарчваш се малко предварително, за да не се харчиш после в продължение на години. Важното е да си над чертата и това решава по кой улей ще поемеш.

# 44
  • София
  • Мнения: 6 999
Какво пък всички се правят на ударени?! Битката е детето да е над чертата. И за целта се ходи на уроци при определени учители. Като с ВУЗ-овете и държавната поръчка. Охарчваш се малко предварително, за да не се харчиш после в продължение на години.

Къде е проблемът тук?  newsm78

# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Никакъв. Системата е ясна, да влезе убитият. Какво правят държавно и частно училище в една и съща затворена база? И то по много сходна философия на дейността и програми?

# 46
  • Мнения: 2 891
Никой няма да каже ако е учил там...

Май не си чела темата от самото начало  Laughing

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Имах предвид, че никой бивш или настоящ няма интерес да каже какви вратички има, защото това може да постави под съмнение авторитета му.
Четох темата много внимателно.

# 48
  • Мнения: 2 891
Аз мога да кажа, че през вратичка не съм минала. Положила съм изпит за детската градина, 1-ви клас и след това за лицея. Проявявам наглост и се самоцитирам  Mr. Green

От детската съм била там  Mr. Green Партийни чеда имаше, но и нормални, като мен, също. За това се съмнявам да има разлика сега. Сигурно пак е 50/50.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз мога да кажа, че през вратичка не съм минала. Положила съм изпит за детската градина, 1-ви клас и след това за лицея.

Нямам предвид теб, защото не те познавам. Не се чувствай длъжна да защитаваш авторитета на стотици деца и родители. Като навсякъде, има хора и хора.

Принципно положение.  А и децата обикновено не знаят какво правят родителите. Дори и да има нещо, никой не е луд да го каже.

# 50
  • София
  • Мнения: 6 999
Никакъв. Системата е ясна, да влезе убитият. Какво правят държавно и частно училище в една и съща затворена база? И то по много сходна философия на дейността и програми?

Извинявай - не се заяждам - просто наистина не разбирам какво имаш предвид - нито с болдвания текст, нито като цяло.

Аз съм ходила/в смисъл виждала/ в частна градина помещаваща се в част от държавна, до колкото знам има и други такива училища и...? Какъв и къде е проблемът?

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 22:49 от Isa

# 51
  • Мнения: 2 891
Какъв и къде е проблемът?

Isa, лично аз се сблъсквам с този проблем от как се помня. Стане ли ясно къде съм учила и веднага репликата е "аааааааа, там, при НАДАРЕНИТЕ", последвано от ехидна усмивка. Е, нищо, поне му се носи славата. Аз лично се предавам. Оставям трибуната на други смелчаци.

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
За съжаление медалът има две страни.

# 53
  • Мнения: 667
Lali, това училище по твоето описание е училище мечта. Точно такова училище ми се искаше за дъщеря ми, когато я записвах в първи клас. Харесва ми идеята изцяло да обучават детето ти, а не да хвърчите след училище и да губиш собствено и на детето време, за да го водиш на извънкласни занимания. Организираният транспорт и чистият въздух също не са за пренебрегване. Средата също. Не мога да разбера първите постове, които оплюваха това училище.
В моите представи училището по принцип трябва да представлява точно това - да формира младия човек, да му помогне да развие талантите си.
Аз бих завела детето си на изпитите за приема за първи клас и бих се радвала, ако има възможността да учи на подобно място.
Разбирам ги имотните и известни българи защо "набутват" децата си там.

# 54
  • София
  • Мнения: 6 999
Разбирам ги имотните и известни българи защо "набутват" децата си там.

Нищо не разбираш ти - искат да им е гадно на децата - за това й там ги пращат... Ако имаха акъл - никога там - в КВАРТАЛНОТО - да стане човек  Mr. Green
Ехххххххххх  ooooh!

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
Искат децата да са под контрол по цял ден и да ги оставят на спокойствие да си въртят бизнеса.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 999
Искат децата да са под контрол по цял ден и да ги оставят на спокойствие да си въртят бизнеса.

Извинявай, но това вече е прекалено... Naughty

Какво - само бедните и неизвестните ги е грижа за децата им ли?  ooooh! Всеки иска най-доброто за детето си и се стреми към това.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
ОК. Няма проблем.

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Има частно училище "Мария Монтесори", което се помещава в комплекса. Ако имаш предвид "спонсорство" в държавното, надали ще намериш някой, който да ти каже как става това. Най-малкото в нета. А детската градина и училището са държавни - сиреч такса за обучение няма. Има за използване на автобусите, както и купони за стола.

днес ми казаха, че детската градина има два приема - държавен и частен. Децата в държавния приема са 2 групи около 50 деца а частния прием може би 4 групи, като цената била около 3000 евро. Предполагам, че по подобен начин стоят нещата и с училището. Утре мисля да се обадя директно в Горна Баня да разпитам за условията по приема. Предполагам, че като поставят такава такса за платения прием, от самосебе си отпада нуждата от "спонсорство" Wink

# 59
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 504
Преди изпита родителите се снабдяват с примерни тестове. Децата ходят и на уроци при определени учители, след които уроци със сигурност влизат. Споделям опит на няколко познати майки. Аз не бих изпратила детето си там.
Всъщност тук говорех за детската градина. На тези "тестове" и "изпити" се подлагат деца на 2-3 г. възраст.

# 60
  • Мнения: 7 716
Lali, възбуди се любопитството ми за това училище... Все пак би ли споделила за какви цени на уч. година става въпрос?

Училището НУКК е държавно и безплатно. За частното  "Мария Монтесори" не знам , не съм се интересувала. Мисля, че от порядъка на 2-3 хиляди евро, но не съм сигурна.

# 61
  • Мнения: 1 674
Никога не съм възприемала това училище като такова на елита. Мислех, че това е било преди Демокрацията...
Но уви имам личен опит. Реших да дам там първокласника си, поради причини, които майките преди мен добре са формулирали - прекрасни битови условия, спорт, транспорт и тн. Подходих по обичайния начин - частни уроци при Когото трябва. 40 лв на час. След редовно посещение на уроците и похарчени към 2500лв, без да калкулирам бензин и загубено вр. от мен и таткото. Точният човек малко преди теста ми каза, че детето е перфектно, ама няма да влезе, ако не използвам определени връзки, както в миналото. В деня на изпита разбрах за какво става дума. В двора на училището - само познати муцуни - няма да изреждам, не искам за засягам никого.
Когато обаче преброих познатите лица ми стана ясно , че за около 15ина деца може да има шанс...Дворът се пръскаше по шевовете. Не влязохме. А в списъка с влезлите бяха децата на Елита, до едно умнички... ShockedВсе пак от тези уроци имаше смисъл - препоръчвам книжките "Азбука на мисленето" на бъдещите първолаци. Наистина подготвиха детето ми да мине леко първи клас.
Споделям това с вас, защото някой може да иска да мине през ситото и да знае как е...Сигурно има много по-умни деца от моето, които са влезнали без допълнителен тласък. Но определено моето не беше равнопоставено с останалите.

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се подценявай с това "може да има по-умни деца от моето". Ти сама го каза - връзките са му майката.
Ама и теб яко са те изпързаляли с тези уроци. По наглост надминаха всички мои очаквания. За 40 лв/час?!

# 63
Никога не съм възприемала това училище като такова на елита. Мислех, че това е било преди Демокрацията...
Но уви имам личен опит. Реших да дам там първокласника си, поради причини, които майките преди мен добре са формулирали - прекрасни битови условия, спорт, транспорт и тн. Подходих по обичайния начин - частни уроци при Когото трябва. 40 лв на час. След редовно посещение на уроците и похарчени към 2500лв, без да калкулирам бензин и загубено вр. от мен и таткото. Точният човек малко преди теста ми каза, че детето е перфектно, ама няма да влезе, ако не използвам определени връзки, както в миналото. В деня на изпита разбрах за какво става дума. В двора на училището - само познати муцуни - няма да изреждам, не искам за засягам никого.
Когато обаче преброих познатите лица ми стана ясно , че за около 15ина деца може да има шанс...Дворът се пръскаше по шевовете. Не влязохме. А в списъка с влезлите бяха децата на Елита, до едно умнички... ShockedВсе пак от тези уроци имаше смисъл - препоръчвам книжките "Азбука на мисленето" на бъдещите първолаци. Наистина подготвиха детето ми да мине леко първи клас.
Споделям това с вас, защото някой може да иска да мине през ситото и да знае как е...Сигурно има много по-умни деца от моето, които са влезнали без допълнителен тласък. Но определено моето не беше равнопоставено с останалите.
Опита ми, напълно се припокрива с твоя, като изключим уроците. Ние решихме с таткото сами да ги борим тестовете. Напълно съм съгласна, че книжките и решаването на тестовете беше много полезно за бъдещия първокласник.

# 64
  • Мнения: 3 740
paleto, case въобще не съжалявайте. Моят син беше приет в детската градина (подчертавам, без връзки и подготвителен курс) - на втората година го отписах въпреки прекрасните резултати, които даваше на периодичните тестове - просто там се чувстваше ужасно зле. И досега, като споменем Горна баня, го втриса и пита: "Защо трябваше да ми причинявате това?" Дано нещата да са се променили - в интерес на децата е.

# 65
  • София
  • Мнения: 4 294
Нищо не се е променило.
И не повтаряйте това е държано училище и нищо не се плаща.
Като се почне от занималнята, заниманията по езици и т.н., транспорт всичко се плаща.
Говоря точно за държавното училище.
И не сравнявайте сега с времето от комунизма.
Тогава не е имало частно училище към лицея, да приема два пъти повече деца от държавния прием.

# 66
  • Мнения: 67
И за да шокирам до последно, изобщо не си падам по "елитните" училища, независимо дали са детски градини или гимназии.
Човек сам си извървява пътя. И успява да го направи когато сам поиска да бъде на определено място в определено време, а не когато е получил директиви от родителите си. И то точно, защото не искам чрез децата да задоволявам мои някакви амбиции, предпочитам да започнат от обикновено място с всички останали обикновени деца. Ако имат нещо в главите, сами ще поискат да се движат напред. Ако нямат, и Рокфелер да съм, пак няма да има смисъл.
Най-сладко е когато човек си го направи. На децата им е все едно къде ще учат, стига да се чувстват добре. Но има много родители, за които е въпрос на самооценка къде учат децата им. А още повече родители са готови да дадат мило и драго да се отъркат малко в по-богатите или известните.

За талантливите има олимпиади, състезания, сцени по всичко, за което може да се сети човек. Там си личи най-лесно кой колко може. Примери има много.

За едно всички са прави - въпрос на избор.
Абсолютно съм съгласно. Подкрепям мнението с две ръце.

# 67
Аз съм едно момиче,което учи в това училище повече от 10г.Родителите ми не са от "елита",но много се радвам,че са решили да ме пратят там.Мога да ви кажа искрено,че качеството на образование е наистина много високо,което според мен е най-важният критерий при избор на училище!Няма да коментирам базата,хигиената и автобусите-там всичко е перфектно!Виждала съм много други училища....и се извинявам....,но в това отношение са мизерни/част от тях/.Просто ми писна да слушам обиди за училището ми.....знаете ли-много е неприятно....и то защо?Понеже някой завижда,детето му не е било прието....или само защото слущат какво се говори и без да знаят започват да коментират и оплюват!Моля ви,интелигентни хора сте все пак-проучете първо и тогава говорете!А за "елитните деца" едно мога да ви кажа-в училището няма такова разделение-всеки знае кой кой е,но нито претендира с това,нито  се изолира от другите!Искам да дам съвет на родителите,които се чудят дали да запишат детето си там-помислете пъво добре,защото там не е за всеки....трябва да си много силен психически,за да можеш да издържиш на напрежението и на 8-часовото натоварване!Ако искате детето ви/1клас/ да има хубаво детство,да играе и да се забавлява повечко...то значи не е за там....,но ако искате едно качествено образование е прекрасно бъдеще-то тогава мястото му е там!А за таксите-да има,за мен цените са нормални......а и нали всичко хубаво и качествено се заплаща в този живот???!!!

# 68
  • София
  • Мнения: 62 595
Само едно уточнение.
Щастливото детство не е в противоречие (и не изключва) прекрасното бъдеще и доброто образование.
Съвсем спокойно едно дете може да има и двете. Без да жертва някакви важни за него неща от живота си.

# 69
  • София
  • Мнения: 4 294
Аз съм едно момиче,което учи в това училище повече от 10г.Родителите ми не са от "елита",но много се радвам,че са решили да ме пратят там.Мога да ви кажа искрено,че качеството на образование е наистина много високо,което според мен е най-важният критерий при избор на училище!Няма да коментирам базата,хигиената и автобусите-там всичко е перфектно!Виждала съм много други училища....и се извинявам....,но в това отношение са мизерни/част от тях/.Просто ми писна да слушам обиди за училището ми.....знаете ли-много е неприятно....и то защо?Понеже някой завижда,детето му не е било прието....или само защото слущат какво се говори и без да знаят започват да коментират и оплюват!Моля ви,интелигентни хора сте все пак-проучете първо и тогава говорете!А за "елитните деца" едно мога да ви кажа-в училището няма такова разделение-всеки знае кой кой е,но нито претендира с това,нито  се изолира от другите!Искам да дам съвет на родителите,които се чудят дали да запишат детето си там-помислете пъво добре,защото там не е за всеки....трябва да си много силен психически,за да можеш да издържиш на напрежението и на 8-часовото натоварване!Ако искате детето ви/1клас/ да има хубаво детство,да играе и да се забавлява повечко...то значи не е за там....,но ако искате едно качествено образование е прекрасно бъдеще-то тогава мястото му е там!А за таксите-да има,за мен цените са нормални......а и нали всичко хубаво и качествено се заплаща в този живот???!!!

Мило момиче, понеже вече 10 г. учиш в това елитно училище, защо не вземеш да си оправиш граматиката.
Да предположим, че учиш от първи клас значи си вече 10-ти, а препинателни знаци, точки, запетаи, интервали и т.н. се учат как се използат и поставят още в първи и втори клас. Да не говорим за членуването на думите.
Винаги си личи кога в един пост има допусната грешка в бързината и кога от незнание  Wink

# 70
  • Мнения: 6 206
Извинявай, но грешки много не видях в поста на момичето... Освен интервали разни, които с мед да ги намажеш.
Ела да видиш за какво чудо става навъпрос другаде - за главата се хващам.  Simple Smile

# 71
  • Мнения: 2 891
Дудинке, дали има смисъл от твоята забележка, при положение, че завършилите други училища също са много "грамотни"  Joy

# 72
  • Мнения: 1 002

Дудинке , къде виждаш сгрешен член ?


# 73
  • Мнения: 1 356
- препоръчвам книжките "Азбука на мисленето" на бъдещите първолаци. Наистина подготвиха детето ми да мине леко първи клас.
Не открих тези книжки в онлайн книжарниците. Как бих могла да си ги купя?

# 74
  • Мнения: 1 674
Книжките "Азбука на мисленето" аз лично ги купих преди 2 год. от самото училище в Горна Баня. Не знам другаде да се продават. Книжките са три, съдължат тестове за логическо мислене /за съжаление без отговори/ и тогава стуваха 65лв.

# 75
Внимателно прочетох форума за НУКК. Бях останала с впечатление, че се споделят мнения на родители чиито деца учат там или са кандидатствали. Да, ама не! Забелязвам злобни забележки на хора, които или не им стиска да опитат, или децата им не са успели. Моля ви, пишете за реалната ситуация!!! Моята дъщеря ще кандидатства тази година, аз не съм от "елита", нямам финансовите възможности на мутра. Харесва  ми идеята да осигуря на детето си училище, което предлага всички плюсове на частните училища - добра база, транспорт, извънкласни занимания и т.н., без да се налага да плащам по няколко хиляди годишно.
Интересува ме опита на други родители, чисто технически, по колко време са отделяли за подготовката, как са мотивирали детето и такива неща.
За книгите за кандидатстване, от тази година има нов комплект. Отново са 3 книги, купуват се от лицея и струват 40лв.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
Много ще извиняваш, обаче не съм от тези, на които не им стиска. И точно защото ми стиска предпочитам да събирам повечко информация преди да направя нещо, което засяга предимно живота на децата ми.

 Ако беше само за мен, то си е моя работа каквото ще да правя. Но при децата е друго. Макар и може би точно защото аз съм отговорна за тях, не мога да си правя експерименти с живота им. За мен има значение как ще се развиват нещата, колко ще бъде натоварването, какво ги очаква - това се нарича планиране. А при планирането се прави разчет на баланса между вложеното на входа и ефекта на изхода. Та, според мен не си заслужаваше да се прави. Не съм се съмнявала в способностите на децата си, сигурна съм, че щяха да се справят и двамата и това си личи по сегашните им постижения.

 Не е нужно да се прави нещо само защото му се носи славата на много хубаво, перспективно и т.н., а да се прави това, което най-много приляга на желанието и характера на човека. И тъй като родителят съм аз поради тази причина съм поопознала децата си, съм решила, че няма да получат това, което би им прилягало. Няма да се впускам в подробности от личния им и обществен живот, защото нямам това право.

# 77
  • Мнения: 1 674
Харесва  ми идеята да осигуря на детето си училище, което предлага всички плюсове на частните училища - добра база, транспорт, извънкласни занимания и т.н., без да се налага да плащам по няколко хиляди годишно.

Хубаво е да се поинтересуваш как стоят нещата, защото безплатното по мое време беше около 200лв месечно. Транспорт и др. подобни.


Интересува ме опита на други родители, чисто технически, по колко време са отделяли за подготовката, как са мотивирали детето и такива неща.


Мотивирай си детето по начин, който най-много му подхожда. Ти сама би тр да познаваш най-добре какво ще му повлияе.
Моят син знаеше, че учим за да отиде на изпит за хубаво училище. Дори го заведохме да го види и той го хареса. Но моят по принцип е целеустемен и обича да се състезава.
Колкото до техническата част - тр да минете и трити книжки. С или без чужда помощ - ние ползвахме учител два пъти в седмицата . След това материала взет при учителя тр да се мине още веднъж в къщи и така до следващия урок. Детето не се натоварваше особено. Много е важно , ако го занимаваш сама с тестовете, накрая на третата тетрадка да прави тестовете за време. На изпита им дават определени минути за всеки въпрос и след това им взимат листа, независимо дали детето се е справило или не със задачата.
За финал тр да знаеш, че трите книжки са съставени от тестове, подобни на тези, които се падат на изпита. Но винаги поне две от задачите изобщо не фигурират в тези книжки и именно те отсяват кандидатите.

# 78
Книжките от стария комплект ги минахме вече, с някои типове задачи се справя добре, с други има затруднение, което е нормално. Дразня се, че при учителката, която я подготвя се съсредоточава, а с мен е доста разсеяна. Много ми е странно, как ще реагира на изпита. Тя е видяла училището и твърди, че иска да се представи добре, но нейния 6 годишен мозък не знам дали го възприема, като нещо важно за бъдещето й.
Хубаво е да се поинтересуваш как стоят нещата, защото безплатното по мое време беше около 200лв месечно. Транспорт и др. подобни.  - да така е, но е доста прилично, в една детска градина, държавана, ти взимат поне 150лв. на месец, като ти осигуряваш транспорта, което са си разходи и на време, и на средства.

# 79
Здравейте,
Може ли да ми препоръчате учител за подготовка?
Благодаря предварително.

# 80
  • Мнения: 72
И аз се интересувам от учител за подготовка.
Ако искате пишете ми на лични.
Благодаря.

Последна редакция: нд, 18 ное 2007, 12:35 от ma_di

# 81
  • Мнения: 55
Наистина едно училище като организация, съдържание   и структура  направено както трябва.Прекрасно училище.
Тук в този  сайт обучението  не е на почит, особено в детската градина.
Може би това е така, защото гроздето е на високо, за много от нас.
Там в това училище, точно това е изпита има ли данни детето за  ранно развитие чрез учебна   дейност. Да влизат и такива, които  полагат   предварително много усилия, но те отпадат или се затрудняват страшно много.
Тук в този сайт умишлено се тласкат хората, към ниска култура и образованост,отклонява се тяхното внимание с дребни и клюкарски неща, разбира се съвсем прозрачни са целите и когато се види съответното име освен злоба  друго не се очаква.
Факта, че има такъв наплив за това училище име защо.

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Да не би да искаш да кажеш, че е училище за гении?

И думите ти са меко казано неподходящи точно за този сайт, защото не познаваш никого лично и не можеш да съдиш кой какво мисли за образованието изобщо и в частност, какви училища харесва и колко му е сладко или кисело, нито колко и как е образован.

И ще ти кажа нещо за интелигентността - никой не знае какво е точно това "животно". Никой не може да каже дали се наследява или се придобива, никой не знае и колко вида интелигентност има. Но звучи атрактивно и е широко използвано, за да се категоризират хората.

Като не ти харесва сайтът, може да не пишеш повече в него и да не четеш. Още малко и за световна конспирация ще заговориш.

# 83
  • Мнения: 1 674
Наистина едно училище като организация, съдържание   и структура  направено както трябва.Прекрасно училище.
Тук в този  сайт обучението  не е на почит, особено в детската градина.
Може би това е така, защото гроздето е на високо, за много от нас.
Там в това училище, точно това е изпита има ли данни детето за  ранно развитие чрез учебна   дейност. Да влизат и такива, които  полагат   предварително много усилия, но те отпадат или се затрудняват страшно много.
Тук в този сайт умишлено се тласкат хората, към ниска култура и образованост,отклонява се тяхното внимание с дребни и клюкарски неща, разбира се съвсем прозрачни са целите и когато се види съответното име освен злоба  друго не се очаква.
Факта, че има такъв наплив за това училище име защо.
Да, наистина я харесвам тая пословица - Гроздето е кисело.
И за моето дете наистина е така - въпреки солидната подготовка не успя да влезе.
Поради какви причини, това е тема на по-горе воден разговор.
Но наистина ние с мъжа ми не съжаляваме. Училището има отлична материална база и ...стара слава в обучението. Познамам много дечица, които се обучават там от първи клас и родителите им не са доволни нито от нивото на преподаване, нито от така прехвалените доп. занимания. Плуват и играят тенис примерно, не в училището, а заедно с моите момчета.
С това наистина предполагам, че ще ми кажете, че поговорката в пълна сила важи за моя случай, но наистина в СФ има мн добри училища, където децата да получат знания и аз попаднах на такова, за това не съжалявам.

# 84
  • Мнения: 589
Ще кажа нещичко, колкото да се запиша в темата и да я следя редовно. Sunglasses Определено ми стана много забавно  Mr. Green Когато дъщеря ми трябваше да тръгне на училище, искахме да я запишем в 32-ро, защото в НУКК разбрахме, че няма да стане  Rolling Eyes Просто не е за нас. Нямахме връзките, не сме от елита, финансово смея да твърдя, че сме от средната класа. Като разбрах, че е трябвало да нощуваме поне една нощ в двора на 32-ро и да се "запишем в списъка", се изсмях, направих кръгом и записах детето в едно от кварталните училища. Не най - близкото, а по-доброто. Ами какво да ви кажа, щерката изкара там две години. Отличничка, перфектна дисциплина, страхотни отношения със съучениците. Преместихме се и трябваше да сменим школото. Още първия срок всички учители бяха във въсторг от нея. Продължава да се справя отлично и да очарова даскалите. Не, че си е мое дете, ама като си му иде отвътре - става. Пу-пу, да не му е уроки на детето. Аз и съпруга ми сме учили в различни училища в ПРОВИНЦИЯТА и станахме хора. Успели хора! Mr. Green

# 85
  • Мнения: 3 740
Тук в този сайт умишлено се тласкат хората, към ниска култура и образованост,отклонява се тяхното внимание с дребни и клюкарски неща, разбира се съвсем прозрачни са целите и когато се види съответното име освен злоба  друго не се очаква.

Всичко е част от световния заговор. Този сайт - най-вече.
Сигурно затова точно тук открих умни, сърцати, креативни и добронамерени жени, на които искрено се възхищавам.

# 86
  • Мнения: 90
Тук в този сайт умишлено се тласкат хората, към ниска култура и образованост,отклонява се тяхното внимание с дребни и клюкарски неща, разбира се съвсем прозрачни са целите и когато се види съответното име освен злоба  друго не се очаква.

Всичко е част от световния заговор. Този сайт - най-вече.
Сигурно затова точно тук открих умни, сърцати, креативни и добронамерени жени, на които искрено се възхищавам.
Hug

# 87
  • Мнения: 698
Всичко се повтаря...Завършила съм НСУК. И тогава така се говореше. Кандидатствах след 7 клас, не познавах никого, нямах връзки. Приеха ме ...първа в списъка. Толкова хора ме разколебаваха да кандидатствам там! Добре, че не ги послушах. Сигурно е имало дeца, влезли с връзки. Не го усещахме. По онова време училището беше прекрасно. Преподавателите бяха интелигентни и модерни като мислене. Отношението към учениците беше като към големи хора. Благодарение на това училище, мога да казвам, че обичам училището. Въпреки, че ни скъсваха от учене. От сутрин до 16 ч. следобяд. И нещо много важно - накрая, след 12 клас, всички мои съученици влязоха да учат висше образование / с изключение на двама, които предпочетоха първо да отидат в казарма, а сега са бизнесмени/. Каквото и да се говори, според мен, това е доказателство, че сме учили. Петима души завършиха медицина, двама  - журналистика, трима - право и т.н. Каквото и да се говори, това са факти. Признавам, че отново чувам лоши неща за училището и отново се замислям дали дъщеря ми, която следващата година ще е първи клас, да кандидатства там. Но предполагам, че ще опитаме. Не би трябвало да ви окуражавам да правите същото, нали децата ви ще са конкуренти на дъщеря ми. Laughing Но не мога да се сдържа да кажа искреното си мнение. Не смятате ли, че когато не приемат нечие дете, най-лесно е да се плюе срещу училището?? Мисля, че много хора злоупотребяват с това. Желая ви късмет!  И нека спрем да сме излишно злобни.  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 315
детето ми е в първи клас в НУКК.не сме от елита.дори нямах намерение да кандидатстваме там-стана съвсем случайно.какво имам впредвид-когато беше в предучилищната група/на обикновено ОДЗ/споделих с госпожата му притесненията си относно избор на училище/в нашия квартал нямаше нищо относително добро или с добро име /.тя ме попита защо не го запиша за кандидатстване в НУКК.когато и казах,че няма кой да се занимава с подготовката му с учудване разбрах,че в предучилищната група цяла година са решавали тестовете за прием в Горна баня .една амбициозна майка на друго детенце ги беше донесла/благодаря и много Grinning/.
от шест деца ,кандидатствали от нашата група четири приеха,а едното записаха в мария монтесори.децата,които не бяха приети бяха с много висок резултат и малко не им стигна.
благодаря на госпожите от предучилищната ни група-невероятни хора.
засега не мога да споделя впечатления от училището - много е рано ,но като база,отношение и учители-засега сме доволни.таксата е поносима,а екстрите като автобус,храна и занималня са много полезни за мен.детето ми ходи с желание - не е притеснено,не знам дали има деца на елита,още не се познаваме с другите родители,но явно има и много нормални деца от нормални семейства.

# 89
Учила съм в това училище 14 години - 2 години детска градина + школото.  Това, което е написала anqel? ми се струва най-обективно и пълно. Това, което мога да добавя:
- децата са заети повече време в училище от останалите - имат по-малко време за контакти с родителите и по-малко "свободни" занимания
- създава се нещо като затворена среда, а откъсването от нея по-късно лично за мен и моите съученици беше шок. Либералната, културна и приятелска среда в училището не създава състезателен тип хора. В това училище се образоваш, но не се учиш да оцеляваш, така, както те учи едно квартално училище например. Всички влязохме да учим висше, но сред нас няма бизнесмени и предприемачи. Самият процес на образоване не се базира на заучаване и повтаряне, а на размисъл, анализ, дискусия. Това създава плуралистично настроени хора, което често по-късно се тълкува като мекушавост.
- децата спортуват повече и се хранят контролирано - има стол с готвено, няма чипсове и кола
- материалната база е по-добра
Това, все пак, са впечатления от преди доста години, сега може и да са се променили нещата. Единственото, което лично мен ме притеснява е, че най-добрите учители вече не преподават там.
По отношение на приема - по мое време в соца беше 50 с изпит - 50 по заслуги на родителите. Сега не знам как е. 
Самата аз се колебая, дали да подготвям детето си за там. Като сравнявам нас, които сме завършили училището, с деца, завършили добри квартални училища, установявам, че те излизат по-подготвени за живота, по-практични,  по-малко наивни, но и по-малко оптимисти за себе си. 

# 90
  • София
  • Мнения: 6 999
Самият процес на образоване не се базира на заучаване и повтаряне, а на размисъл, анализ, дискусия.

Това не го знаех до сега. Точно такова училище искам за дъщеря си - различно от 'папагалски' насочената БГ образователна система. Ако това е вярно - бих направила много детето ми да учи там.

Така или иначе и частното образование "откъсва" децата от джунглата. А до колко това е зле или добре... всеки сам преценява.

# 91
  • Мнения: 589
Учила съм в това училище 14 години - 2 години детска градина + школото.  Това, което е написала anqel? ми се струва най-обективно и пълно. Това, което мога да добавя:
- децата са заети повече време в училище от останалите - имат по-малко време за контакти с родителите и по-малко "свободни" занимания
- създава се нещо като затворена среда, а откъсването от нея по-късно лично за мен и моите съученици беше шок. Либералната, културна и приятелска среда в училището не създава състезателен тип хора. В това училище се образоваш, но не се учиш да оцеляваш, така, както те учи едно квартално училище например. Всички влязохме да учим висше, но сред нас няма бизнесмени и предприемачи. Самият процес на образоване не се базира на заучаване и повтаряне, а на размисъл, анализ, дискусия. Това създава плуралистично настроени хора, което често по-късно се тълкува като мекушавост.
- децата спортуват повече и се хранят контролирано - има стол с готвено, няма чипсове и кола
- материалната база е по-добра
Това, все пак, са впечатления от преди доста години, сега може и да са се променили нещата. Единственото, което лично мен ме притеснява е, че най-добрите учители вече не преподават там.
По отношение на приема - по мое време в соца беше 50 с изпит - 50 по заслуги на родителите. Сега не знам как е. 
Самата аз се колебая, дали да подготвям детето си за там. Като сравнявам нас, които сме завършили училището, с деца, завършили добри квартални училища, установявам, че те излизат по-подготвени за живота, по-практични,  по-малко наивни, но и по-малко оптимисти за себе си. 


Най-искренното и обективно мнение до момента. Браво!!!

# 92
  • Мнения: 2 891
Джанни, трябва да призная, че си права. Съдя по себе си. С малко допълнение - плуралисти, но и повече оптимисти, за себе си и всичко  наоколо.

# 93
  • Мнения: 99
И аз искам да подкрепя Джанни - учила съм там пет години и съм завършила преди седем.
Влязла съм с приемен изпит и родителите ми съвсем не са спонсорирали никого. Не помня и снобарска среда да е имало - имаше естествено деца на богаташи и силни на деня, но те бяха като нас - младежи, с едни и същи мисли и чувтсва и на един и същи акъл. Освен това наистина се учи, не е разхайтено като в кварталните училища. А и мисля, че всеки родител би предпочел в класната стая на детето му да е топло, в сградата и тоалетните да е чисто, винаги да има тоалетна хартия и сапун, базата да е поддържана, в стола да готвят добре и транспорта да се осъществява с училищни автобуси, където за всеки има място - далеч по комфортно отколкото в градския транспорт. В двора ни понякога влизаха да пасат кози и овце, което на мен лично много ми харесваше.
За последно си спомням, че плащахме такса от порядъка на 32 или 42 лева на месец - което беше за автобусите и медицински консумативи май.
И наистина, след това като ме запратиха от СУ да уча на четвърти километър, наистина преживях шок - мизерно, студено, мръсно, неуютно, изпочупени чинове и обелени мазилки... Sick
Мисля, че ученето там помага на децата да имат едно по-спокойно и щастливо детство. 

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
и откъде идват парите за поддръжката, да му се не види! Аз ли нещо не разбирам в сметките или нещо не се доизказва? newsm78
Толкова ли голям бюджет има това училище?

# 95
  • Мнения: 2 891
Бюджетът идва от този на М. на културата, а не на образованието.

# 96
  • Мнения: 397
Здравейте на всички!

Включвам се късно в темата, но сега я виждам. Дълго време се колебаех дали да пиша изобщо, но реших, че заради няколко майки тук и техните  деца съм длъжна да го направя.
Моята дъщеря е във втори клас в НУКК. Ние сме наистина едно обикновено семейство, с нормални професии и средни доходи. Можем да си позволим неща, типични за "средната класа", но в никакъв случай не сме богаташи, известни, мутри или т.н. Дъщеря ми влезна с нормален конкурсен изпит, класира се на 64 място от 74 възможни т.е. не е вундеркинче, просто положи много усилия преди изпита и си заслужи резултата. Това е. Който се труди - успява. Има разбира се и малък процент връзкари, но това си е техен проблем. Вярно е че 1 година преди кандидатстване започнахме да се подготвяме заедно в къщи и през това време тя рядко играеше на площадката с другите деца от квартала. Но аз и тя мислихме, че целта си заслужаваше това лишение. Това формира у нея изключителна дисциплинираност и организираност. Тя знаеше, че трябва да работи върху примерните тестове и го правеше с невероятен хъс, защото искаше да докаже, че може да се справи. Наистина с 99% труд, всичко се постига. Аз като майка, винаги съм се гордяла с нея (не защото е моя дъщеря), а защото е ученолюбиво и добро дете. 
Дъщеря ми се гордее, че сега е в НУКК. Има страхотна учителка, която ги подготвя отлично. Много са натоварени, на са и много креативни и амбициозни деца. Аз лично познавам децата и родителите от целия й клас и съм впечатлена колко възпитани хора са. Има разбира се и няколоко деца с родители, които са публично известни фигури и какво от това? Те помежду си се държат като нормални деца, сплотени са като клас и цари дух на приятелска и толерантна атмосфера.
Искам да ви кажа, че средата е много, много важна. Както аз, така и съпруга ми навремето също не сме учили в обикновени училища. Аз съм завършила Математическата гимназия, а той Английската. И средата ни от приятели и до днес е от такива хора, от тези "елитни училища". Това ни е формирало и мирогледа и изобщо живота ни. В този смисъл, дъщеря ни също не учи в обикновено училище и аз нямам скрупули за това. НУКК е наистина прекрасно училище!

Lali, отново поздравления за всичките ти постове. Ти си невероятна! Напълно те подкрепям. Мненията ни за образованието на децата ни напълно съвпадат. В друга тема (не знам дали ме помниш) ти казах, че си изключително интелигентен събеседник. И сега, след всичко прочетено по темата разбирам защо толкова съм те харесала.
Поздрави и на всички момичета, които са изразили доброто си или безпристрасното си отношение към НУКК.

На всички други, пожелавам попътен вятър и не забравяйте поговорката за гроздето, което  винаги е кисело. 
И само още нещо: това училище винаги е предизвиквало завист, злоба и неоснователни подмятания... Не мога да си обясна защо е така. Може би, българинът така е устроен - да оплюва всичко хубаво, само защото на него не му е хубаво. По-спокойно бе момичета. Не съдете никого и не правете такива генерални заключения, когато информацията ви не е от личен опит. Хората сме различини и нищо не е само черно или само бяло, има и цветни нюанси.

# 97
  • Мнения: 1 674
Здравейте на всички!

 Аз съм завършила Математическата гимназия, а той Английската. И средата ни от приятели и до днес е от такива хора, от тези "елитни училища". Това ни е формирало и мирогледа и изобщо живота ни. В този смисъл, дъщеря ни също не учи в обикновено училище и аз нямам скрупули за това. НУКК е наистина прекрасно училище!

Lali, отново поздравления за всичките ти постове. Ти си невероятна! Напълно те подкрепям. Мненията ни за образованието на децата ни напълно съвпадат. В друга тема (не знам дали ме помниш) ти казах, че си изключително интелигентен събеседник. И сега, след всичко прочетено по темата разбирам защо толкова съм те харесала.
Поздрави и на всички момичета, които са изразили доброто си или безпристрасното си отношение към НУКК.



Радвам се, че детето ти е успяло и най-вече, че му харесва училището. Разбирам те, че смяташ негативните оценки за училището като израз на злоба. Твоето дете е кандидатствало заедно с моя син. Предполагам, че си разпознала  лицата  от т.нар. Елит, които фигурираха в списъка с приетите. Аз не оспорвам, че има деца, които успяват да се класират на базата на личните си постижения. Но със сигурност знам, че болшенството намират други начини. Не ми е работата, нито тук е мястото да го доказвам.

И разликата между времето преди Демокрацията и сега е голяма. Тогава също за Елитните училища имаше привилегии за деца на партийни деятели. Но местата бяха лимитирани, докато в НУКК не е така. Аз съм завършила 9та Френска гимназия в София и в моя клас имаше парашутисти. Две деца на фона на клас от 25. И аз влязох с много усилия, положени цяла година, за мен нямаше нито събота нито неделя. Приеха ме и в СМГ. Лишенията от моя страна, а и от финансова на родителите ми си заслужаваха.

Сега синът ми  също положи много усилия и се представяше идеално на  предварителните тестове. На изпита реши почти всичко и мааалко не му достигна да влезе. Именно защото някои деца се ползваха с привилегията да са от известни семейства. Единственото, което съм искала, е равнопоставеност при кандидатскване. В това училище никой не може да ме убеди, че това съществува. Моето дете не е гениално, но е достатъчно умно и просто имаше нужда да му се даде шанс.

# 98
  • София
  • Мнения: 62 595
Здравейте на всички!


На всички други, пожелавам попътен вятър и не забравяйте поговорката за гроздето, което  винаги е кисело. 
И само още нещо: това училище винаги е предизвиквало завист, злоба и неоснователни подмятания... Не мога да си обясна защо е така. Може би, българинът така е устроен - да оплюва всичко хубаво, само защото на него не му е хубаво. По-спокойно бе момичета. Не съдете никого и не правете такива генерални заключения, когато информацията ви не е от личен опит. Хората сме различини и нищо не е само черно или само бяло, има и цветни нюанси.

А, не! Това за гроздето изобщо не мога да го приема, защото не ми е кисело. Ще извиняваш, обаче не виждам смисъл да тормозя децата си цяла година да решавата някакви тестове, за които на всичко отгоре им се слага етикет "за интелигентност". Ако едно дете е толкова надарено, след няколкоседмични упражнения ще ги решава с поглед. Трудът е хубаво нещо, но и натовареността не е за подценяване. Всеки си решава какво иска, защо го иска и как да го направи. Няма една рецепта, видите ли, има едно елитно училище и който не е в него е искал, но не е успял.
Ще имаш много здраве от мен за гроздето! Мога да приема аргументите в постати, но този параграф откровено ме ядосва.

И още нещо - явно си падаш по "необикновените" училища. За мен всички езикови и математически са си пак обикновени, защото там не учат извънземни, а нормални деца. И го казвам, не защото ми е кисело гроздето, а защото съм завършила математическа гимназия. Може би от това идва разликата между възгледите ни - за теб има елитни училища, а за мен всяко училище е обикновено.

# 99
  • Мнения: 397
Благодаря ви, че реагирахте. Първо да отговоря на paleto: разбирам те напълно като майка. Съжалявам за сина ти, наистина. Защото вярвам, че е умно дете и училището само е загубило от това. В годината, когато кандидатствахме имаше наистина известни имена в списъците, но според мен не чак толкова много. Не мога да кажа дали изпита е честен или не. Аз говоря само от личен опит и не съм отговорна за всички приети там. Пак повтарям, има и деца на известни родители, не споря, сигурно има и връзкари и нечестно приети, но това е за тяхна сметка. След това точно тези деца си личат и им е много трудно да се справят с материала в училище. И учителките, които им преподават знаят, кои са тези деца, защото не може да си влезнал с тест в 1 клас и на 15.09. да не можеш да смяташ до 10, да не можеш да четеш, да пишеш печатни букви и да не знаеш кое е гласна и кое съгласна. Тези неща се учат при продготовката за кандидатстване. Така, че дори и на децата помежду им е ясно за какво става въпрос. Тези деца ще избутат криво-ляво, благодарение на родителите си до 7 клас, но няма да имат толкова знания, колкото нормално умните деца. Това са фактите.  Но аз честно мога да кажа, че не съм усетила никаква дискриминация спряма моето дете, защото е от обикновено семейство. Напротив, когато знае и може я оценяват отлично, когато сбърка я оценяват лошо. Нормално. Още повече, че там всяка седмица ги изпитват с тест по български, математика, английски.
И още веднъж да кажа не твърдя, че моето дете е супер интелигентно, напротив тя всъщност е едно нормално умно дете, с което аз много се занимавам що се отнася до образованието й.

За Радостина, извинявай, че съм те обидила за гроздето. Не беше лично към теб, просто направих генерално заключение. Така на мен ми се струва. Много се радвам, че и ти като мен си завършила Математическа гимназия. Поздравявам те , защото според мен хората, занимаващи се от малки с математика имат добри причино-следственни връзки в главата си и това определя после начина им на живот. Поне при мен е така. Наричай ги както искаш тези училища, но не е все едно дали си завършил Математическа, езикова, НПМГ, Американския колеж, НУКК или Техникума по обществено хранене, например. Не искам да обидя никого, всички професии са достойни. Всички хора не са с еднакви умствени възможности, с еднакви умения, не са с еднакво количество трудолюбие, целеустремености т.н. Освен това има значение средата сред, която си учил и си се формирал. Според мен  в целия свят е така. Винаги е имало елитни колежи, лицеи, университети и други нормални такива. Не напразно има така наречената "бръшлянова лига" на университетите. Илюстрирам го само като пример. И понеже аз мисля по математически глобално, на по-късен етап, когато детето тръгне да кандидатства за работа, винаги има значение (при равни други условия), къде си завършил.
За натовареността на детето не искам да говоря, защото ако споделя ще ме обвините за луда. Но, ако някой се интересува ще му отговоря.
Накрая, искам да знаеш, че уважавам твоето мнение и се радвам на тази ползотворна дискусия. В спора се ражда истината. В крайна сметка всеки родител сам решава за детето си, времето ще покаже дали изборът е бил правилен.
Весели коледни празници!

# 100
  • София
  • Мнения: 1 274
Имам въпрос - как разбират учениците, а и техните родители за нивото на подготовката, т.е. с кого и кога се конкурирате? Та дори изпита за след 7-ми клас е различен, вътрешен и т.н....ще се радвам, ако някой разкаже за детето си, което учи в това у-ще, но въпреки това е ходило на изпит след 4,5, или 6 клас да речем в СМГ, а и после след 7 клас. Прочетох някъде из постовете в темата, че децата не ходели на конкурси, защото не се възпитавал състезателния дух  newsm78
За протокола - не съм от "кисело гроздовите", мойто чеденце е в друго "елитно"(1-то в класацията), но не обичам да плащам 1-во и 2-ро - много хора са се вживяли на тема "елитарност" - моля ви, спрете се, забравихте ли, че се намирате в България  Laughing

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
И защо им е да ходят в друго училище като изпитът след 7-ми клас се покрива първо от децата, които са били до 7-ми клас в това училище? Поне така са ми казвали - обикновено вътрешният изпит се покрива от вътрешните деца, защото покрива материал, взет до този момент. Да му мислят тези, които кандидатстват на общо основание - за тях, каквото остане като свободни места.

Във връзка с тази тема се сещам, че при кандидатстването за магистърски програми в СУ и УНСС входящите изпити са направени така, че ако си карал там бакалавърска програма по същата специалност или поне са преподавали част същите предмети или преподаватели, няма проблем с държавната поръчка. Проблем имат студентите, които са завършили други вузове - те трябва почти отново да се готвят за кандидат-студентски изпит, но този път по материала на бакалаврите от същия вуз. Можете дасе досетите колко лесно се разпознава на изпита кой е учил там и кой не е. И "външните" трябва да са платено, защото не могат да се вредят за държавна поръчка. Сравнявала съм конспектите за кандидатстване в много вузове и ми е направило впечатление.

# 102
  • Мнения: 1 029
момичета, много интересна тема сте подхванали Winkаз също мога да споделя малко по нея,освен това имам пресен "опит" от там.
Студентка съм в СУ и втората ми специалност е педагогика.Така попаднах на стаж в лицея.Доста време бях сред тези деца,преподавах на ученици  от 6-ти до 11-ти клас.И мнението ми е (без да претендирам за особена компетентност) е че тези деца по нищо,ама абсолютно по нищо не се различават от учениците, на които съм преподавала в други училища.Не забелязах някакви признаци на гениалност в никой от тях,даже напротив,ученици от 11-ти клас бяха убедени че България е освободена от османско владичество през 1876г ooooh!така че, явно малко е прехвалено училището,незнам......

# 103
  • София
  • Мнения: 1 274
Поставих въпросите по-долу точно с идеята, че за да квалифицираш нещо/някого като "елитарен" трябва поне да имаш база на сравнение, т.е. да си се тествал в реална конкурентна среда, а там излиза, 4е е важно само да постъпиш там и после 11, или 12 години да си кюткаш(извинявам се за израза)  Laughing Така ли е, или някой ще обясни?
Или може би не е случайно, че не се състезават с останалите деца на никакъв етап  newsm78 ....гроздето би било кисело ли, що ли  Wink

# 104
  • София
  • Мнения: 62 595
А, точно го каза, не го бях мислила от тази страна на нещата. Наистина излиза, че важното е да се стъпи там, ако може от детската градина. Предполагам, че е по-различно за децата, които до 7-ми клас са били в друго училище и са държали изпит.
Като се замисля, това си е на далавера за родителите - не се занимават с кандидатстване след седми клас, училището е от затворен тип и децата нямакъде да избягат цял ден, родителите могат на спокойствие да си движат техния живот...

# 105
  • София
  • Мнения: 1 274
А, точно го каза, не го бях мислила от тази страна на нещата. Наистина излиза, че важното е да се стъпи там, ако може от детската градина. Предполагам, че е по-различно за децата, които до 7-ми клас са били в друго училище и са държали изпит.
Като се замисля, това си е на далавера за родителите - не се занимават с кандидатстване след седми клас, училището е от затворен тип и децата нямакъде да избягат цял ден, родителите могат на спокойствие да си движат техния живот...
Каква далавера за родителите - нали си е пак за тях, ако си затварят очите....Аз като родител винаги го тествам и при други учители - ей така за да съм в резон с истинската ситуация, хич не се главозамайвам от постоянните хвалби - знам че трябва да се развива непрекъснато и да се вдига летвата...но всеки сам си носи отговорността Sunglasses

# 106
  • София
  • Мнения: 62 595
Представи си родител, който иска да си гледа бизнеса, кариерата, да си осъществява пътуванията, когато реши... и едновременно с това да има усещането, че е направил най-доброто за детето. Точно затова са тези училища. Само дето не спят там.
 Т.нар. бординг скулс едно време са били измислени точно за аристокрацията, че да не им се пречкат децата наоколо. Приема се, че така детето влиза в коловоза на неговата социална група и се откъсва от постолюдието. После е колежът в чужбина и така.

# 107
  • София
  • Мнения: 6 999
'да квалифицираш нещо/някого като "елитарен" трябва поне да имаш база на сравнение

Думите елитен и елитарен не са синоними...

RadostinaHZ, права си - така е. Хората просто искат да си хвърлят децата там и спокойно да си правят бизнеса. Айде успокой се вече.
Не разбирам защо си мислиш, че като повториш едно нещо 100 пъти то ще стане по-истина? "И хиляда пъти да кажеш 'захар' от това няма да ти стане по-сладко." - китайска мъдрост.

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
'да квалифицираш нещо/някого като "елитарен" трябва поне да имаш база на сравнение

Думите елитен и елитарен не са синоними...

RadostinaHZ, права си - така е. Хората просто искат да си хвърлят децата там и спокойно да си правят бизнеса. Айде успокой се вече.
Не разбирам защо си мислиш, че като повториш едно нещо 100 пъти то ще стане по-истина? "И хиляда пъти да кажеш 'захар' от това няма да ти стане по-сладко." - китайска мъдрост.



Виж, последното за захарта не е много сигурно. И на това се основава самовнушението като предизвикване на определени сетивни усещания (вкусови, слухови, зрителни, обонятелни или тактилни) чрез предизвикване на определена нагласа на индивида. Няма нужда да давам примери. Китайците може да са мъдри хора, поне ако се съди по това, че съществуват на картата с непроменено име и като политическа и културна единица няколко хиляди години, но и те се са събрали знанието на света. Така че е напълно възможно повтаряйки думата захар човек да усети този вкус, макар и въображаем.

# 109
  • София
  • Мнения: 6 999
RadostinaHZ, надявам се да се е случило с теб по повод тази тема. И да си се успокоила колко лоши родители са тези, които 'си гледат бизнеса' и пращат децата си в това училище.  Респективно колко са добри всички останали.Peace

# 110
  • София
  • Мнения: 62 595
RadostinaHZ, надявам се да се е случило с теб по повод тази тема. И да си се успокоила колко лоши родители са тези, които 'си гледат бизнеса' и пращат децата си в това училище.  Респективно колко са добри всички останали.Peace

О, не! Това са твои изводи, не съм казала подобно нещо. Никого не съм нарекла лош или добър родител, защото това е субективна преценка. Ти си разтълкувала думите ми по такъв начин. Не съм правила квалификации за добо и лошо.

# 111
  • София
  • Мнения: 6 999
Представи си родител, който иска да си гледа бизнеса, кариерата, да си осъществява пътуванията, когато реши... и едновременно с това да има усещането, че е направил най-доброто за детето. Точно затова са тези училища. Само дето не спят там.
 ...да не им се пречкат децата наоколо...

Мисля, че за всеки, прочел дори само това твое мнение е ясно какво пишеш. Освен ако по някаква невероятна причина за теб родителите, които не искат децата им да се пречкат са добри такива.
Смешно е да шмекеруваш на дребно.  Stop

Отделно е невероятно как толкова добре разбираш хорските желания и подбуди и колко умело вкарваш група хора в цялостна квалификация: "Родители гледащи бизнеса си" = "Родители не желаещи децата им да се пречкат" Брилянтно.

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма да се впускам в спор с теб за равенства, които не съм написала аз, а ти. Не съм правила подобни квалификации. Ако исках, щях да сложа знак за равенство между нещата, защото не си падам по шмекерлъците. Не ми е това целта. Изказах мнение. Всеки вижда това, което иска да види.

И ако си забелязала, използвала съм "представи си родител...", което е хипотеза, а не закон.

# 113
  • София
  • Мнения: 1 274
Думите елитен и елитарен не са синоними...
Разбира се, че са синоними...

# 114
  • София
  • Мнения: 6 999
Думите елитен и елитарен не са синоними...
Разбира се, че са синоними...

Мда...долу горе колкото егоистичен и егоцентричен  Tired

# 115
  • София
  • Мнения: 1 274
Думите елитен и елитарен не са синоними...
Разбира се, че са синоними...
Мда...долу горе колкото егоистичен и егоцентричен  Tired
Извинявам се на останалите, че ще оспамя малко  Hug
Иса, испешъли фор ю :
Синонимен речник - съдържа над 15703 синоними за 6926 български думи 
 
 
Намерени са следните синоними на егоистичен

1. себичен
2. егоцентричен
3. груб
4. неприятен
5. лаком
6. невнимателен
7. неделикатен
8. нехаен
няма да ти болд-вам това, което трябва да забележиш  Joy

# 116
  • София
  • Мнения: 6 999
yav4e_mrav4e, грешката е моя - Елитен и елитарен не са едно и също не са взаимозамяняеми по начина, по който си ги използвала ти. Така както и егоистичен и егоцентричен/груб/неприятен....

# 117
  • София
  • Мнения: 250
Прочетох темата (за което вече горчиво съжалявам  Heart Eyes ), имам един глупав въпрос: Италиански лицей и Мария Монтесори едно и също училище ли е, щото ако е така ми е странно, че на 6 страници постинги никъде не става въпрос за това, че обучение по Монтесори е доста различно от "стандартното" и не е маловажен фактор за взимане на решение за или против да си прати човек детето там. Питам, защото сайта е в процес на обновяване и не се отваря в момента...

# 118
  • Мнения: 7 821
Моля, не измествайте темата и личните спорове ... знаете на ЛС  Wink.
Весел ден на всички ви!

# 119
  • Мнения: 85
Леле, като гледам как се е разраснала темата , която пуснах.... Peace
Радвам се, че вълнува толкова от вас.
Само моля ви, стига с това грозде, има и други сполучливи изрази"Гладна кокошка ..." или " На крива ракета и космоса и е крив " Joy
И още едно въпросче от мен: Защо след седми клас, напливът за италианския лицей въобще не е чак толкова голям и повечето от децата се местят в други училища?
Това го казвам от личен опит.

# 120
  • Мнения: 397
Да..., наистина дълга дискусия, но неползотворна...Странна работа! И повечето хора говорят от името на трети, пети или осми братовчед, познати, сестри, лели и други. На тези 6 страници 5 или 6 човека говорим от собствен опит. Говорим си ние, но уви никой не ни обръща внимание и така в края на дискусията сме пак на кота нула. Някои отявлени "авторитети" тук, надвикват останалите и се опитват да дават обобщени квалификации за децата и техните родители, които са най-меко казано смешни и са на границата на добрия тон!? Не може така! Ако това ще ги направи по-щастливи, така да e!!! Няма лошо. Нашите деца са обикновени, глупави, посредствени или каквито там искате да бъдат, а пък ние сме най-лошите родители на света, които си гледаме живота и си свиркаме. Само се успокойте! 

За Kose да кажа, че Италианския лицей е държавната форма на обучение, а частната форма (където не се държи приемен изпит) и струва 4 000 евро на година се казва "Мария Монтесори".т.е. двете страни на една и съща монета. Децата и от двете училища учат в една сграда, ползват общ двор и учат по еднаква учебна програма.   Ако питаш дали и в двете се прилага системата на обучение на Монтесори, отговорът е Да! Но, както виждаш от дискусията това няма огромно значение за повечето майки тук. Какво да се прави?

А за кандидатстването след 7 клас нищо не мога да кажа, защото не мога да говоря от собствен опит. Само предположение е, че повечето деца кандидатстват в други училища, защото италиянският език не е толкова атрактивен. Макар, че те получават италиански дипломи, които са валидни и признати за кандидатстване във ВУЗ в Италия.

И нещо наистина последно, може ли тази майка, която говори за 1-то училище (най-елитното) в класацията да назове името му, освен ако не е някаква супер тайна.

P.S. Това за захарчето беше попадение точно в 10. Браво! Мъдри хора са това китайците.....

# 121
  • Мнения: 397
И нещо важно, което забравих да кажа относно участията в състезания. Напротив! Аз се интересувам специално за математическите състезания и мога да ви кажа, че в НУКК се провежда състезанието "Кенгуру" и много деца участват, дори печелят някои от първите 10 места. Моята дъщеря също ще се яви на изпита през следващата 2008 г., мисля че е през м. февруари. Наскоро четох и за ученик от 9 клас, който е спечелил международна награда от състезание по физика. Много от децата пишат стихове и издават дори детски стихосбирки, като рисуват сами илюстрациите си. Ние сме си купили такава на дете от 6 клас. Да не говорим за прекрасните изложби от картини и пластики....Давам ги тези примери, защото в един пост се твърдеше, че там децата не се конкурирали с никой, не ходили по състезания и такива подобни....Това е откровена лъжа.

# 122
  • София
  • Мнения: 62 595
Виж сега, претенции към това училище нямам, че да говоря нарочно лоши неща за него. Когато му е било времето да избирам училище за децата си съм питала и разпитвала хора, които са свързани с учебното заведение, гледала съм изпитните материали, интересувала съм се какво се учи и т.н. Изградила съм си мнение, на базата на което съм взела решение.
Не може да се твърди, че всичко не особено добро за училището е плод на нечия завист или желание да навреди. А може би "заслугата" за не особено ласкавите отзиви е на някои особености в реда на приемане и на други фактори, които зависят от ръководството. За имиджа на една компания отговорност носят собствениците и ръковдството, а не потенциалните клиенти.

# 123
  • София
  • Мнения: 1 274
Започвам от последното, което пита galka...аз съм "тази майка, която говори за 1-то училище...."
Класацията е на общоборазователните училища в България, публикувана във вестник "24 часа" мисля лятото....в темата за кандидатстване след 7-ми клас някой я беше пост-нал. 1-то място от няколко години е отредено на 91 НЕГ. Държа да кажа, че в моето семейство аргументите за избор на училище не са в никакъв случай класации, етикети и т.н. - не е тук мястото да обяснявам какво взимам предвид...
Предположението ти, според мен не е вярно - италианския език си е атрактивен поне, колкото френския, или руския, а факта, че изпита за т.нар. "вътрешни деца" е различен би могъл и да означава, че те не са в състояние да се конкурират с всички останали по общи правила - това пък е моето предположение  Laughing
За математиката - моето дете беше в отбора на смг, преди да влезе в немската. Да си говорим честничко за състезанията - мислиш ли, че могат да се сравняват с децата от математическите гимназии?
Последно....критикуваш обобщаващи квалификации, а сама ти заклеймяваш:
Да..., наистина дълга дискусия, но неползотворна...Странна работа! И повечето хора говорят от името на трети, пети или осми братовчед, познати, сестри, лели и други. На тези 6 страници 5 или 6 човека говорим от собствен опит. Говорим си ние, но уви никой не ни обръща внимание и така в края на дискусията сме пак на кота нула. Някои отявлени "авторитети" тук, надвикват останалите и се опитват да дават обобщени квалификации за децата и техните родители, които са най-меко казано смешни и са на границата на добрия тон!? ....

# 124
  • Мнения: 397
Здравей yav4e_mrav4e!
Така си и мислих, че е 91 НЕГ. Но аз попитах, защото останах с впечатление, че дискутираме само училищата до 7 клас (т.е. основните училища). Явно съм се объркала.  Гимназиите са съвсем друго нещо. За класацията в 24 часа си абсолютно права. Но аз не споря с теб за това. Дори познавам много деца от 91 НЕГ и съм с отлични впечатления. Имаме и три семейства близки приятели, които са завършили тази гимназия. Прекрасни хора! Аз им се възхищавам!

За математиката е ясно. Самата аз съм завършила Математическата гимназия със златен медал преди много години и знам за какво иде реч. Естествено, че на състезания по математика, не могат да се сравняват децата от математическите гимназии с тези от другите училища. Това е  толкова логично...

Ако имаш интерес можеш да ми прочетеш предните два поста по темата и ще видиш, че съм добронамерена. Само исках малко справедливост.
Весели коледни празници!

# 125
  • София
  • Мнения: 1 274
Хей, Галка! Изчела съм внимателно всички постове, обичам точния изказ и затова те цитирах - в името на справедливостта, а именно: - не ме слагай в списъка на говорещите от чуждо име, не обръщащите внимание на другите дискутиращи, надвикващи останалите и прекрачваща границите на добрия тон !  Peace
За класации на училища до 7 клас не съм чувала, а и тази тема дори е с три въпросителни знака  Laughing
Вярвам, че всички пишещи са добронамерени - та нали дискутираме за доброто на децата си!
Весели празници и на теб!

# 126
  • Мнения: 3 740
повечето хора говорят от името на трети, пети или осми братовчед, познати, сестри, лели и други. На тези 6 страници 5 или 6 човека говорим от собствен опит.

Изглежда, че броиш само тези, които имат собствен положителен опит.

Още в началото на темата писах за моя опит с НУКК - за съжаление, не беше добър.
Най-големият ми син беше приет в ДГ на НУКК, изкара там година и половина и си го прибрах, защото се чувстваше зле. Причината не е в ниската му интелигентност, както се опитвате да убедите опонентите си, напротив, на периодичните тестове имаше най-високи резултати в групата, с изключение на едно момченце, с година по-голямо, но в тяхната група. Така че не интелектуални затруднения бяха причината да се махнем оттам. Просто синът ме беше нещастен в тази среда. Плачеше всеки път, когато тръгвахме натам, стана мрачен, затворен, избухлив, ама аз нали бях убедена, че това е най-доброто място за него, продължавах да упорствам и да го водя. Накрая и моята твърда глава увря, че хорските оценки нямат никакво значение, щом детето ми не е щастливо и си го прибрах оттам. И до ден-днешен, като чуе за Горна баня, се потриса и пита: "Защо трябваше да ми причинявате това?". Така и не разбрах конкретните причини да се чувства по този начин, защото всичко на пръв поглед изглеждаше добре - прекрасна база, прекрасно място, малка група, разнообразни занятия... Но той не беше щастлив. Е, може това да е едно прекрасно училище... за някои. За него не беше.

Най-малкият ми син в момента е в 6 клас в СМГ. Има съученик, който дойде след 4 кл. в НУКК. Много способно дете - и много амбициозно. И с много амбициозни родители. Та, според същите тези родители въпросното дете за 4 години в НУКК не е успяло да си намери приятели, едва след 5 клас е разбрало какво значи да си приятел със съучениците си. Няма спор, че всяко дете си има особености, странности, ако щете, но да живее 4 години и да се чувства самотно - за мен това е грешка в организирането на живота на класа. А за малките ученици това е дори по-важно от успехите в учението. Така че и по тази точка НУКК губи престиж в моите очи.

Колкото до качеството на образованието - миналата година петокласниците от НУКК се съревноваваха в епично състезание по история с петокласниците от СМГ. Резултатът беше равен. Mr. Green Няма да напомням вече споделеното мнение кой е по-добър в състезанията по математика.  Wink

Всичкото това го разказвам, защото се подразних от мненията за киселото грозде. Сигурно НУКК е добро място за някои деца. Още по-сигурно е, че не е добро място за всички. И разделителната линия не е по показател интелигентни/неинтелигентни, както се опитват да ни внушат някои от защитниците на лицея.

# 127
  • Мнения: 1 674
Весели празници на всички! Simple Smile
Пожелявям ви да са щастливи децата вИ!  Grinning нЕ В НАЙ-ЕЛИТНОТО У-ЩЕ, А В НАЙ ДОБРАТО ЗА ТЯХ САМИТЕ!!!

# 128
  • Мнения: 28
Бих желала да помоля някой родител, който успя да снима задачите от теста в НУКК днес 10 май 2008, да ги сподели с нас.
Много ще съм Ви благодарна.
Благодаря предварително!

# 129
  • Мнения: 698
Снимах тестовете, помолих мой познат да ги пусне в интернет, ще проверя какво става, в момента не мога да се свържа с него. Ще ги имате.

# 130
  • Мнения: 698
Вече ги има в "Тестовете за първи клас на лицея в Горна Баня". Дано да сме полезни.

# 131
  • Мнения: 28
Много благодаря 'angel'. Така и не бях разбрала задачката с кръговете, пък и детето не можа да се сети за задачата. Така че "качването на задачите" ми е от голяма полза.

# 132
u4ih tam do 7 klas , na 15 godini sum i sega sum 9 klas .Prieha me i sled 7 da u4a tam , no izbrah 91neg .Uchili6teto e hubavo , no moje bi do 5 klas ne use6tah tova 4e ne sum du6teri4kata ''na tate'', no kolkoto pove4e rastqh se use6taha razli4iqta i malkite momie4ta na po 14 - 15 s me4ta da stanat  mutresi :S ... i disciplinata ne beshe podobavashta za ''elitno uchili6te''Tam  vse pak ima mn svestni hora i imam mn priqteli ! suvetvam roditelite ,  koito mn durjat deteto im da u4i tam da uchi v liceq do 7 klas i posle da izbere dr elitno u4ili6te v sf Wink  davam prosto suvet , zashtoto sum izrastnala v tazi sreda i znam nai - dobre kak stoi polojenieto tam Stuck Out Tongue

# 133
Аз уча в НУКК.Искам да ви кажа,че моите родители са напълно обикновени,трудят се почтенно и аз без никакви усилия влезнах.Е,направих доста тестове,но искам да ви кажа,че не са трудни.В моя клас нито госпожата ни,нито моите съученици се интересуваме от положението в обществото на бащите на няколко деца.Аз нито съм от елита,нито съм от обществото,пък ми казват,че съм най-умната от класа.Ще посъветам майките,да си запишат децата в това училище,защото всичко е хубаво.Е,да,плаща се скъпо,но първо-има автобуси и не е задължително майките и бащите да карат децата си на училище.Колко училища могат да си позволят това?Второ-има закуска и обяд.Трето-яката учим-тоест не ни щадят. Simple Smile

# 134
  • София
  • Мнения: 3 328
Вече ги има в "Тестовете за първи клас на лицея в Горна Баня". Дано да сме полезни.
А те къде са?
Видях ги.

Последна редакция: вт, 27 май 2008, 12:34 от Karimma

# 135
НУКК е просто едно добро държавно училище, което предлага екстри, които можеш да намериш само в частните школа. Много родители нямат възможност да плащат високите такси за частно училище, които доста често нямат и покритие.  Всъщност децата, които идват в нашето училище (след 7 клас) в никакъв случай не са подготвени по-добре от останалите. В крайна сметка както навсякъде, успеваемостта на един ученик е пропорционална на неговите лични качества и амбиция. А иначе недоволни ще има винаги.

# 136
не изчетох цялата тема, попрегледах я, затова се извинявам, но ми се иска да кажа какво мисля.

Уча в НУКК, в лицея, завърших 10ти клас. От 1ви клас съм в това училище. Влезнах с изпит и бях на 7мо място, но предварително бях решавала тестове. За да не кажете, че моите са бутнали пари за да вляза - брат ми също кандидатстваше там, но не успя да влезе. Както и да е. Не съм щерка на някой министър или политик, или каквото и да е. Училището е прелестно - има си специални часове, както мисля, че знаете, като например спортни танци, народни танци, хор, децата свирят на разни инструменти, имат часове по керамика, дърворезба, текстил (не знам дали се наричат още така, постоянно им сменят имената) и е наистина интересно. Но повече мога да говоря за лицея, сиреч прехвалената гимназия. Образованието е на доста високо ниво, учат ни на разни работи като история на изкуството, имаме си преподаватели италианци в училище и т.н. Базата е супер - не се намираме на някой прашен столичен булевард , двора е огромен, училището също.
Но стигаме до въпроса с учениците. Не съм от онези момичета, които носят къси полички и още по-къси блузки, а бе сещате се. Трудно успях да си намеря приятели от новия клас в гимназията, дойдоха деца от други училища, някои от старите ми съученици изпростяха, другите станаха надути... Не мога да кажа каквото и да е положително мнение за хората в училището. Гледат с какви дрехи си и как се държиш, недай боже да слушаш по-тежка музика - заклет враг им ставаш. Супер противните дечица с още по-противни родители, кой от кой по-известен, заможен, знаещ и т.н. - цирка е голям, ама това предполагам, че го има във всяка гимназия.
Но учителите ни са супер - за разлика от хлапетата там. Интелигентни (разбира се всяко правило си има изключения, ама все пак), разбират си от работата, обичайното.

Училището като база и начин на преподаване е страхотно. Куцат му обитателите от 1 до 12 клас. Но не всички, разбира се.   

# 137
В училището се влиза с изпит по български и математика след седми клас. Изпита е същият , който се провежда от министерството на образованието. Нито по- труден нито по- лесен. За подробности е по- добре да се обадите на училището и те ще ви дадат датите на записване за изпита и за провеждането му.
Аз съм завършила училището преди около 10 години. Влязох с изпит след 7ми клас. Бях първа по успех и родителите ми са обикновени работници. Когато учех там имаше всякакви деца - деца на бедни или богати родители, но като цяло те са доста умни и са над средното ниво. Дали едно дете ще си създаде приятели зависи само от него. Все пак в живота детето ви ще се среща с какви ли не идиоти така , че трябва да се научи да отстоява позициите си. Имайте предвид , че много от тези деца един ден ще имат високи постове в България (Въпреки, че 50% от моите съученици напуснаха България) и познанствата, които едно дете си създава в училище са за цял живот и са безценни.
Предимствата на училището са че има малки класове. Моят беше само от 19 души. Това ми даде възможност да имам много близки отношения с тези 19 съученици и още поддържаме връзка. Все пак сме като едно голямо семейство. Израстнали сме заедно. И да се е ‘ надувал ‘ някои и да се е правел на интересен това е било нормално за пубертета. Сега всички са нормални и улегнали хора.
Та тъй като имаше малки класове учителите обръщаха внимание на всеки ученик. В класовете по италиански и английски ни раделяха на две групи, за да може да бъде по- успешно обучението. Групите  по английски бяха разделени защото някои деца имаха по- напреднали знания по английски, други не владееха езика добре и така се даваше възможност на всеки да го учи според възможностите му. В лицея се учеше задължително руски и латиснки , но за съжаление ги премахнаха.
Преподаването според мен е на доста високо ниво. Има учители със страхотен подход и знания. Основите , които получих по математика ми помогнаха да завърша магистърска степен в САЩ в един от най-реномираните университети. Преподават се и интересни предмети като история на изкуството и история на музиката. В осми клас се учеше по 8 часа италиански. И в девети започват да се изучава физика, химия , биология, италианска история и литература на италиаски. Паралелно с това се учат и предметите и на български. Нещата на италиански и български не се припокриват, защото италианското и българското министерство на образованието имат различни изисквания.
В 12ти клас има задължителна италианска матура по един научен предмет, математика и италиански. След като се завърши училището се получава българска и италианска диплома. С италианската диплома може да се кандидатства във всяко висше учебно заведение в Италия и то като италиански ученик а не като чужденец.
Другото предимство на НУКК е прекрасната база. Когато кандидатствах в гимназиите след седми клас бях приета в най-добрите училища в София , но никое нямаше базата на лицея. Лицея има две сгради ( нова и стара). В новата се провеждаха учебните занятия. Там има много добре обзаведени кабинети по физика, биология, химия и чуждоезиково обучение с полузатворени чинове и индивидуални слушалки и записи за всеки ученик. На първият етаж има и кино зала където ни прожектираха италиански или англииски филми.  Разбира се има и учебна видеотека. Предполагам, че сега имат нова техника и нови компютри. На първият етаж повечето кабинети имаха и телевизор.  Също така по средата има форум ( тоест място където ни събираха когато искаха да ни говорят за нещо) , има голямо и слънчево ателие и зала за народни и всякакъв друг вид танци.
В старата сграда се помещаваше доста богата библиотека, физкултурният салон, стола ( в който готвеха прекрасно), администрацията на училището и имаше няколо класни стаи.
Другото предимство е разположението на училището. Далече е от мръсотията на София и учениците се наслаждават на полянки, чист въздух и разходки сред природата. Съща така имаше и няколко тенис корта и разбираше много много полянки които са част от двора на училището. Двора е ограден , има охрана на входа и също така към училището има автобуси. Тоест детето ви е добре охранявано и ви го връщат безопасно в къщи.  
Като цяло, сега като погледна назад имало е и хубави и лоши моменти , но като цяло и ако сравня лицея с другите училища мисля , че училището си заслужава и дава по –добро образование и има по –добра база от много училища в България.

# 138
  • София
  • Мнения: 62 595
аха, само с малката подробност, че ако не те вземат в държавното най-услужливо ти предлагат дубликат, но с плащане.

# 139
  • Мнения: 2 803
Да ,елита-ама мерен по дебелината на портфейла. Joy Joy Joy

И аз така си мисля.

# 140
  • София
  • Мнения: 1 274
В училището се влиза с изпит по български и математика след седми клас. Изпита е същият , който се провежда от министерството на образованието. Нито по- труден нито по- лесен. .....
Имаш ли обяснение защо се провежда самостоятелен изпит, след като е същия?  Laughing

# 141
Като казвам същият имам предвид учебен материал и трудност. Въпросите са различни.
Защо се провежда отделен изпит -- нямам  представа. НПМГ също провежда отделен изпит, Американският колеж и той, в гимназията за чужди езици и култури също има отделен изпит. Ти имаш ли отговор защо има отделен изпит там. Повечето университети си имат отделен изпит също... някакъв отговор за това?

за лицея бих могла да кажа три довода
1во който се реши да взима още един изпит специално за лицея значи има специален интерес към това училище.
2ро се избягва риска, че често темите по бг и математика все изтичаха от някъде и има кандидати които ги знаят предварително.
3то В малките градове има по голяма вероятност да се преписва така че училището само си прочежда изпита, за да може да е сигурно че няма преписвачи.

когато аз взимах изпита не видях никой да преписва. освен това оценките могат да се обжалват въпреки, че по математика е доста трудно. според мен оценяването е много обективно, защото някои от учениците , които са били там от първи клас имаха двойки на изпитите или пък не успяха да ги приемат. така че за изпита нямам съмнение, че се оценява както трябва. А който не успее да влезе си има частно училище и се плаща , в което няма нищо лошо.



# 142
  • София
  • Мнения: 62 595
А, не, няма лошо! Само дублиране на дейността. Каква е гаранцията, че при проверяването и класирането не се прави една отсявка по "заслуги"?

За Американския и НГДЕК, НПМГ изпитите са с по-различен материал, а не като този за обикновените гимназии, защото иначе се обезсмисля да са на с по-различен статут. По математика може привидно да е същият материал, но широтата и видовете на задачите е много, много различна и затова си има и подготвителни курсове. Но ако не успее някой да влезе в НГДЕК и НПМГ не му предлагат да отиде в частната секция, нали?

С две думи, на мен точно това училище малко ми е мътно като структура, прием и т.н. Има много "ако"-та.

# 143
  • Мнения: 315

С две думи, на мен точно това училище малко ми е мътно като структура, прием и т.н. Има много "ако"-та.
относно приема - http://www.nukk.org/bg/admission/ - виж тук.има наредба № 3/99 год. на м-во на културата.
ако нещо те притеснява в самото училище - просто не си пускаш детето там.
навсякъде в българия има проблеми - и в нукк също, но въпреки това аз съм доволна. Peace

# 144
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм ги и пуснала, нямам и такова намерение. Интересите им и начинът им на живот не пасват на системата точно в това училище. До избирането на  гимназия  има още няколко години, но се съмнявам да кандидатстват точно там.

# 145
  • София
  • Мнения: 1 274
..... Ти имаш ли отговор защо има отделен изпит там. Повечето университети си имат отделен изпит също... някакъв отговор за това?
за лицея бих могла да кажа три довода
1во който се реши да взима още един изпит специално за лицея значи има специален интерес към това училище.
2ро се избягва риска, че често темите по бг и математика все изтичаха от някъде и има кандидати които ги знаят предварително.
3то В малките градове има по голяма вероятност да се преписва така че училището само си прочежда изпита, за да може да е сигурно че няма преписвачи.
Имам отговор, разбира се! Прави се отделен изпит за да се гарантира в по-голяма степен, че ще останат децата, които учат там от 1-ви, или 4-ти клас! Същите учители, които ги обучават съставят изпита и го проверяват. Няма как да се подложат на конкуренцията на общодържавния изпит, защото няма да я издържат! ooooh!
по 1-во - нямам идея за какъв допълнителен изпит говориш - не каза ли, че са същите изпитите?
по 2-ро - не само, че няма риск, а има удобството на предварителната подготовка от същите преподаватели, които ще правят изпита. Да не говорим за мотиви  Laughing
по 3-то - направо ми звучи несериозно като аргумент - нямам друг коментар Shocked

# 146
Имай предвид че в моят клас от 19 души само 4ма бяха от това училище. И тези четирима където и да отидат щяха да ги приемат. Те сега са лекари в германия, съдии в БГ и работят за рекламни агенции в Ню Йорк.

Изпита както вече споменах на няколко места е същият имайки предвид ниво на трудност и учебен материал. Освен това училището е към министерството на културата както и НПМГ и Училището за древни езици и култури и за това се провежда отделен изпит. Аз кандидатствах в НПМГ с два изпита по математика без никаква допълнителна подготовка освен тази за другите гимназии и имах 6-ца на единият изпит и 5.70 на другият. Така че и там твърдя че изпита по математика не е по различен от обикновеният изпит за гимназиите.

И в крайна сметка, това частно училище е за това, за да не се обвинява училището в подкупи. Който иска да учи , но не успява на изпитите си плаща съвсем законно. Например като с нов български университет, там приемат всеки  защото се плаща.

Като навсякъде сигурно има и подкупи, но те не са по-големи от тези които са навсякъде из българия  в училища като Софийския , университета за национално и световно стопанство , по болници, съдилища, полиция, правителство и т.н

# 147
  • София
  • Мнения: 62 595
С последното направо ме развесели - частното било направено, че да не се давали подкупи в държавното! Ти вярваш ли си като ги пишеш тези неща? Защото за мен твоето твърдение няма никакъв смисъл. Чудно, защо ли тогава се говори, че споделят една и съща база и има изцяло дублиране? Какво, учителите първо работят в държавното, пък после и в частното ли?

Лекари, ракламисти и съдии има не само завършили това училище, а от всякакви гимназии. Ако чакахме само от това училище да излизат кадри, досега да си стоеше държавата, че и чужбина без лекари и съдии.

НБУ е частен университет, който не ползва базата и не дублира дейността на държавен такъв. Той е изцяло частно учебно заведение и изобщо не може да се сравняват двата случая. И това за изпита по математика без допълнителна подготовка за изброените от теб гимназии може да го разправяш на шапката ми.

# 148
  • София
  • Мнения: 1 274
Имай предвид че в моят клас от 19 души само 4ма бяха от това училище. И тези четирима където и да отидат щяха да ги приемат. Те сега са лекари в германия, съдии в БГ и работят за рекламни агенции в Ню Йорк.....
Не зная за коя година говориш, но когато аз проверявах (2005 г.) свободните бройки за "външни" ученици бяха две. ОчевАдна е причината за различния изпит и аргументи от рода "еди си колко човека станах лекари, съдии и т.н." са несъстоятелни.

# 149
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Отговора е един-за да могат тези,които трябва да влязат предварително да знаят за какво ще пишат.  Mr. Green Laughing

# 150
  • Мнения: 2 013
Имай предвид че в моят клас от 19 души само 4ма бяха от това училище. И тези четирима където и да отидат щяха да ги приемат. Те сега са лекари в германия, съдии в БГ и работят за рекламни агенции в Ню Йорк.

Изпита както вече споменах на няколко места е същият имайки предвид ниво на трудност и учебен материал. Освен това училището е към министерството на културата както и НПМГ и Училището за древни езици и култури и за това се провежда отделен изпит. Аз кандидатствах в НПМГ с два изпита по математика без никаква допълнителна подготовка освен тази за другите гимназии и имах 6-ца на единият изпит и 5.70 на другият. Така че и там твърдя че изпита по математика не е по различен от обикновеният изпит за гимназиите.

И в крайна сметка, това частно училище е за това, за да не се обвинява училището в подкупи. Който иска да учи , но не успява на изпитите си плаща съвсем законно. Например като с нов български университет, там приемат всеки  защото се плаща.

Като навсякъде сигурно има и подкупи, но те не са по-големи от тези които са навсякъде из българия  в училища като Софийския , университета за национално и световно стопанство , по болници, съдилища, полиция, правителство и т.н


Да те бяха научили и на граматика!

Току що майка на дете в началния курс на елитното училище ми разказваше доста неприятни неща. За плащане на автобуси от родителите, които после са продадени, но въпреки това имало още да се доплаща за тях... Сега е наета фирма да вози децата и таксата е двойна, плащаш я, дори и да си водиш сам детето. На всяка родителска среща има рекет за пари - всяка учителка смята, че трябва да й се купуват разни неща. Децата масово не смеят да се оплакват вкъщи от отношение на учителките, защото после даскалиците им се карат за това... А това, което най-много ме възмути, е как учителката пренебрежително е хвърлила на бюрото си подарената й семпла гривничка-мартеница на 1 март, казвайки, че такива мартеници не се подаряват! Детето, което по принцип не споделяло много, този път било доста афектирано...
И още доста неща ми разказа, но няма смисъл да ги пускам в интернет пространството. За Величка Велянова слушам от години - и от бивши ученици, и от родители. Тази жена не е за орден, а за съд. Но докато знае чии деца да приема, това няма да й се случи.

Апропо, какъв е редът да запишеш дете директно в 3-и клас? Може би да се казваш Салич?


# 151
  • Мнения: 222
Да си споделя впечатленията и аз.
Синът ми кандидатства за детската градина в далечната 1996 или 1997? не помня.
Не сме го готвили по никакъв начин, просто защото не се сещам как да готвиш дете на тази възраст, а и защото причината да го заведем беше чисто любопитство. Една майка твърдеше в градинката че там се влиза само с пари или с положение.
Намирах, че детето ми е развито достатъчно за възрастта си /вероятно и защото по цял ден общувах активно с него и го учех на игра на най-различни неща/. И така записахме си детето за изпита, заведохме го на самия изпит, където ни го взе една учителка и после ни го върна. Той ни разказа криво-ляво което си спомняше и това беше.
Изобщо не отидохме да проверим резултатите.

Един ден, минавайки от там, на път за командировка, баща му се отбива до у-щето и  вижда списъкът на приетите деца.

И о изненада!     И нашето там!!!

Тогава нямахме мобилни телефони и той ми звъни от някаква кабина и пелтечи несвързано - Дететооооо  нииииии еееееее прието.. В този рай –'щото рая ние го бяхме разгледли двата пъти които ходихме там/

Не знам как да ви опиша какво преживях , плаках, смях се танцувах с една съседка на площадката ...разтекох се от гордост Laughing
Нямаше човек на който да не разказах как синът ми е приет в училището за надарени деца /както го знаехме тогава!/

И така в последния възможен ден го записахме и тръгна - ние и той на седмото небе!
 Гордост за цялата рода!
***

Моля застъпниците за училището да спрат да четата до тук,  да не си разваляме отношенията оше с прохождането ми в този форум..

Ако спра сега  ще е точно в стила на детските приказки.
И се ожениха и заживяха щастливо....

А защо никой не ни казва Снежанка, като се оженила за Принца на коя година му изневерила за първи път.
И дали принцът всъщност не се е оригвал на чесън в първата брачна нощ?
 

PS Сори за правописа но клавиатурта ми е нова и твърда и ме побръркваааааааааа #2gunfire

Продължението след обяда -по-добре късно, отколкото .....

Последна редакция: сб, 27 сеп 2008, 15:44 от schriss

# 152
А защо тези разочаровани майки не преместят децата си, за да не ги рекетират - да не плащат продадените вече автобуси, да не са принудени да купуват скъпи подаръци на учителите?!
А как може да се вярва на твърдението, че учителките правят, каквото си искат, ако в това училище учат децата на елита? Нима елитът се страхува да постави на мястото им едни бедни даскалици ???

# 153
  • София
  • Мнения: 62 595
В един момент започват да ги местят. Зная за деца, които са преместени, защото са имали сериозни проблеми. Предполагам, че за много родители биха възприели евентуалното местене на децата си като личен провал заради репутацията на училището. Може би това ги спира да направят такава крачка.

# 154
  • Мнения: 2 013
А защо тези разочаровани майки не преместят децата си, за да не ги рекетират - да не плащат продадените вече автобуси, да не са принудени да купуват скъпи подаръци на учителите?!
А как може да се вярва на твърдението, че учителките правят, каквото си искат, ако в това училище учат децата на елита? Нима елитът се страхува да постави на мястото им едни бедни даскалици ???

Защото си е стрес да преместиш дете от началното училище. Децата вече си имат приятели, свинкнали са с училището, учителката (в повечето случаи), дневния режим. Освен това, може би училището е добро като ниво, за това не мога да кажа нищо, поне не сме задълбавали да сравняваме къде колко учат и какво знаят.

П.С. Учителката не иска директно неща за себе си, а например принтери, скенери и прочие неща за класната стая. Но практиката е, че получават доста скъпи подаръци от родителите. И аз не знам защо - може би за да обръщат повече внимание на децата им?

# 155
  • Мнения: 222
Та след хепиенда -
На края на първата година вече не исках детето ми да бъде в НУКК защото бяхме обикновени хора с ниски за тези трудни години доходи и детето ни не си беше на мястото.  В йерархичния смисъл надумата .... Учителките вече ни бяха опознали /не в библейския смисъл Grinning, а във финансовио-властовия/.

г-жа Велянова по онова време беше директор на дет-градина а учителките му бяха две дами , обучавали деца по времето на Людмирла Живкова /впрочем създателката на комплекса/.

Мога да изпиша два форума с униженията, обидите и изнемогването ни в тези години...
Ще разкажа само две неща -

Синът ми не спеше след обяд/или спеше но много трудно заспиваше/ пиеше много вода и често ходеше по малка нужда.
Една вечер докато го къпех забелязах че пишлето му е зачервено и разнанено отпред . След мъчителна игра на в-си, отговори и криеница /явно дори на тази възраст е бил дълбоко подтиснат от това което трябваше да каже...– се окзаза, че г-жата не мудавла да стане да пишка докато децата спят за да не ги събуди и му казала да стиска, той я помолил и тя му казала да не е гъкнал. И детето за да не се напишка си стискало отпред пишката през цялото веме докато стане време за ставане... #2gunfire
Сега като го пиша и пак се разтрепервам...

Вторият случай е на басейна - Децата отиват да плуват. Аз, преценила че синът мине е достатъчно здрав казвам този ден детето да не плува и съответно не му слагам принадлежности за басейн/чехли и бански/.
Учителката , обаче ,решава че няма кой да варди Нашето дете отделно от групата - дава му някакви бански?!! и го завежда на басейна БЕЗ ЧЕХЛИ!  При първото излизане от басейна детето се подхлъзва,пада и си удря главичката отзад на тила.
Дали е губил съзнание никой не знае-той е твърде малък зада разкаже...Отиват си в стаите, на главата му има ОГРОМНА цицинано никой не счита за вужно да напави каквото и да било.
След обяда, детето което обичайно не спи заспива дълбоко #2gunfire което не кара никой да се притесни че нещо лошо се случва...
Вечерта детето е свалено от автобуса и предадено на баба си без и дума да се спомене за инцидента.
Като го гушкам и то изпищява от болка се разбират нещата от деня.

Благодаря на Господ Бог, че поне засега освен 10 дни с проблеми нямаме някакмви отклонени #2gunfireя вследствие от удара в тази опасна област.

И сега би трябвабло да пиша още 1 час за да обяснявам защо не сме си отписали детето моментално от това гадно място с чудесни иначе условия.
Ако ми се случи сега ще я застрелям лично и пред свидетели.
Тогава обаче, след 3 години подобни гнусотии стинахме  само до Жалба до т.нар. Директорка, г-жа Велянова и твърдото решение детето ни по никакъв начин, никога повече да не попада в местата за деца на Елита.


И последно- останахме  ако не близки, то поне в контакт  с редица родители, с които висяхме по спириките 4 години да си чакаме децата от автобусите.
Повечето от тях учиха после в у-щето , някои в платения прием. В края на 4 и после на 5-ти клас тези деца бяха полуграмотни/но с успех 5-6 в НУКК/ и едно по едно бяха отписани и преместени в други училища .

Извинете ме за дългия пост, но исках ако мога да предпазя някое дете /а и родители/ ако мога. Нашите болни амбиции са заплаха за децата ни.



 

Последна редакция: сб, 27 сеп 2008, 15:48 от schriss

# 156
  • Мнения: 222
А защо тези разочаровани майки не преместят децата си, за да не ги рекетират - да не плащат продадените вече автобуси, да не са принудени да купуват скъпи подаръци на учителите?!
А как може да се вярва на твърдението, че учителките правят, каквото си искат, ако в това училище учат децата на елита? Нима елитът се страхува да постави на мястото им едни бедни даскалици ???

Ако аз с мойта заплата и г-жа Х- с Нейнатата заплата ,10 пъти по висока от моята,
 трябва да платим нашата си част от автобуса -За мен това е катастрофа, а за нея - едно кафе с приятелки по-малко.

Всичко това е вярно- родителите са източник на пари, пари , пари и Пари.

И какво подаряваш на г-жите и на децата също е ПРИОРИТЕТ НОМЕР 1 в класацията.
Марковите джаджи също.

Последна редакция: сб, 27 сеп 2008, 15:50 от schriss

# 157
  • Мнения: 3 034
интересно как мнението за това училище се разделя на два абсолютно противоречащи си полюса.
още съм доста объркана по отношение на мнението си за него. Rolling Eyes

# 158
  • София
  • Мнения: 62 595
Сигурно заради тайнствеността, в която беше обгърнато още по време на соца и слуховете, че е специално за децата на другарите. Сега икономическата и политическа нагласа се промени и едните другари се заместиха от господа. Но както се случва във всеки преход и най-добрата идея може да се съсипе с лошо изпълнение.

# 159
  • Мнения: 3 034
то все още е забулено в някаква тайнственост, но докато децата на "съвсем обикновените трудови хора" са много доволни и са влезли без връзки, то децата на наистина обикновените хора се оказват много подтиснати.
странно.

# 160
  • Мнения: 2 013
Според мен проблемът идва точно от разделението на финансовото състояние на родителите. В училището има деца, попаднали с изпити, както и такива, приети, защото тати или мама имат много пари или пък завидна позиция в обществото.
А как стоят нещата извън това училище?
В нормалните, квартални училища има деца и от бедни, и от средни, и от по-заможни семейства, но като цяло разликата не се усеща чак толкова, защото максимум 1-2 деца в клас са от семейства с наистина по-големи финансови възможности. По правило последните пращат децата си в частни училища, където нещата са ясни - плащаш за образование, защото можеш да си го позволиш. Оттам нататък можеш да си позволиш и състезанието по дрехи, джажди, екскурзии, курсове в чужбина и прочие.
А в Горна баня нещата са объркани - хем е безплатно образованието и има деца на скромни инженери и филолози, хем школото е атрактивно за "елита" и има голяма концентрация на деца с известни фамилии и родители с големи банкови сметки и нежелание да говорят за първия милион.
Но трябва ли да е важно за 9-годишната ми дъщеря каква марка са джинсите й? Според мен - не. Ако й стоят добре, може и да са от пазара за 20 лева, а не купени срещу една минимална заплата! 

# 161
И в Американския колеж има подобна практика - неуспелите на "ниската" такса, се приемат на доста по-висока цена. Какво от това? Те предлагат - родителите решаваме. Няма никаква драма. А освен това е разпространена училищна политика.
А ако в "училището на елита" изпитът е нагласен, в Американския колеж не е ли? Защо писмените работи не подлежат на идентифициране от кандидатите ?!

# 162
  • София
  • Мнения: 62 595
Американският колеж е частно учебно заведение, а не държавно като училището в Горна Баня. На всичко отгоре американският колеж няма дублираща го структура срещу заплащане, а въпросното училище има. Говорим за две съвсем различни неща, включително като организация на работа и оценяване.

# 163
  • Мнения: 304
аз сем доволна от нашето училище и не бих го заменила и с наи елитното

# 164
Не препоръчвам децата Ви да кандидатстват в това училище. Изкарват го много добра, а всъщност не е нищо особено, дори напротив, и това, че някои известни личности са записали децата си там, не значи, че училището е елитно

# 165
  • Sofia
  • Мнения: 145
Не препоръчвам децата Ви да кандидатстват в това училище. Изкарват го много добра, а всъщност не е нищо особено, дори напротив, и това, че някои известни личности са записали децата си там, не значи, че училището е елитно

Сериозно?

# 166
  • Мнения: 3 034
Не препоръчвам децата Ви да кандидатстват в това училище. Изкарват го много добра, а всъщност не е нищо особено, дори напротив, и това, че някои известни личности са записали децата си там, не значи, че училището е елитно

а малко по-обосновано може ли?
или и ти си на принципа "гроздето е кисело"?


и само да добавя, че попаднахме на учителка, която подготвя деца за кандидатстване в това училище - таксата е 40 лв. за 1/2 час  #Crazy /май за първи път ползвам този емотикон/

# 167
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 504
Чудя се защо темата е отново активна. Явно има причина.

В сем решихме, че не ни удовлетворява и една от причините е локацията.

# 168
  • Мнения: 2 013
Не препоръчвам децата Ви да кандидатстват в това училище. Изкарват го много добра, а всъщност не е нищо особено, дори напротив, и това, че някои известни личности са записали децата си там, не значи, че училището е елитно

а малко по-обосновано може ли?
или и ти си на принципа "гроздето е кисело"?


и само да добавя, че попаднахме на учителка, която подготвя деца за кандидатстване в това училище - таксата е 40 лв. за 1/2 час  #Crazy /май за първи път ползвам този емотикон/

Интересно, какво ли учат деца в предучилищна възраст за половин час срещу 40 лева?
Може би наизустяват теста, който ще се падне Joy

П.С. Нямам никакво отношение към училището, даже не съм го виждала на живо или на картинка. Не съм и обмисляла децата ми да кандидатстват там. Включих се да разкажа това, което моя приятелка ми разказа за нейното дете в това училище.

# 169
  • Мнения: 222


Интересно, какво ли учат деца в предучилищна възраст за половин час срещу 40 лева?
Може би наизустяват теста, който ще се падне Joy

Откровено казано тестовете са интересни и "неназубряеми".
Знам го , защото в последната група на  детската градина децата минават няколко тетрадки, в които са разработени тестове с различна трудност, които са наистина много интересни и полезни според мен. Подобни се падат на изпитите. Развиват логиката, наблюдателността, умението на децата за разграничаване, обобщаване и .. изобщо наистина са супер интересни - стига детето ти да има интерес и да си пада по такъв род неща. Адаптирани са за възрастта . Ние лично дадохме нашите тетрадки на няколко приятелски семейства които искаха да се занимават с децата си. На други пък им купихме от самото у-ще.

Както вече казах ние решихме детето ни да не кандидатства там, но от познати родители знам че на самия изпит има сто начина по които да побутнеш едно дете което се е готвило или просто да работиш с него тестовете които ще бъдат въ вариантите - така повишаваш шансовете му. А може и като квестор пряко да се намесиш.

Но откровено казано смятам, че там влизат и деца, които са наистина можещи и/или са се готвили и искрено желая на тях и родителите им да нямат разочарованията, които имахме ние.
Както и да си влязъл, каквато и да е банковата сметка на тати или неговото място в държавата ни не бива да бъдеш унижаван, особено когато си малко дете. Като си по-голям е по-лесно.

Затова у-ще, в което има такъв стил на работа не трябва да бъде  държавно - сиреч плащано и от моитое пари като данъкопратец. Частни у-ща Бол... Да го направят и това такова  като изплатят инвестициите за иначе страхотната материална база и да се изяснят нещата .

# 170
  • Мнения: 222
интересно как мнението за това училище се разделя на два абсолютно противоречащи си полюса.
още съм доста объркана по отношение на мнението си за него. Rolling Eyes
Мисля че е важно мнението на хора които са били чрез децата си в това у-ще.
Противоречива е самата му същност. Това не е просто Едно Частно Училище.
Това е т.нар. Училище за Надарени Деца.
Така се знае и с това е и известно. Не толкова с базата си.
Вероятно има хора които не знаят , но това е у-щета на Людмила Живкова, която го строи в годините на Живков и е единственото с различен начин на оценяване, преподаване и условия.

Да учи детето ти там не е само въпрос на пари. Това значи че Той и ли Тя са със способности над тези на обикновените деца.
Като се има предвид че у-ще не е частно има може да добавиш още един  един акцент- Аз не съм си платил за да влезе детео ми защото това е е държавно училище и там има и обикновени деца.....
Идеята да има училище за по-различни деца не е лоша но няма как да не се изкриви и превърне в пародия при това безхаберие и липса на контрол.

# 171
  • София
  • Мнения: 62 595
Да ви кажа, дълбоко се съмнявам в това училище да учат само надарени деца. Още от времето на соца се чуваха такива неща. Някак не мога да си представя как масово децата на разни другари и господа са на 100% надарени, че да влязат там без проблеми. Освен, ако известната фамилия или демелината на портфейла не индуцират надареност у децата. Ако бях сигурна, че наистина там учениците са надарени нямаше да си позволя нищо негативно да кажа. Но аз не вярвам. А и в едно училище не е номерът само да влезеш, а и да излезеш с подходяща подготовка като за надарено дете. Май повече надарени деца има в специализираните училища като цяло, а не в обсъжданото от нас.

# 172
  • Мнения: 5 877
Аз имам два прости въпроса, които не се отнасят до средата.

Първо, как се дефинира "надарено дете". В коя област - математика, музика, рисуване, танц, литература? Не мисля, че има "надарено дете" по принцип и че това се изследва с универсален тест. Доколкото имам впечатления от Макка на Ивиче, тя си е съвсем надарена художничка. Мати на Чандра абсолютно ме шашка с математическите си способности и с бързото си учене. Как тези две толкова различни деца ще се мерят по един метър?

Второ, каква е програмата и какво точно прави, за да стимулира въпросната "надареност"?

Въпросите ми не са реторични, опитвам се да хвана логиката.

# 173
  • Мнения: 222
Аз имам два прости въпроса, които не се отнасят до средата.

Първо, как се дефинира "надарено дете". В коя област - математика, музика, рисуване, танц, литература? Не мисля, че има "надарено дете" по принцип и че това се изследва с универсален тест. Доколкото имам впечатления от Макка на Ивиче, тя си е съвсем надарена художничка. Мати на Чандра абсолютно ме шашка с математическите си способности и с бързото си учене. Как тези две толкова различни деца ще се мерят по един метър?

Второ, каква е програмата и какво точно прави, за да стимулира въпросната "надареност"?

Въпросите ми не са реторични, опитвам се да хвана логиката.
А аз не се опитвам да отговарям, защото май не съм се замисляла за дефиниция никога, но въпросите ви ме провокират да го направя.

Ако приемем , че има средни стандрати, които са залегнали в почти всичко около нас като почнем от това - кога да дадем първото пюре или жълтък или защо децата тръгват на у-ще на 7 г. или защо се разрешава да гласуваш след 16,  а си непълнолетен до 18 и т.н май ще се съгласим че има нещо като "средно" дете.
Всичко над него е надарено.  Grinning
А всичко "под" е с шанс да навакса и да изпревари в следващите години, но засега го водим в графата - ??? Някаква си.
Та това по дефинициите.

А че има деца, които наистина  напредват с лекота в дадена област и други които се затрудняват - това е неоспорим факт.
Трябва ли по-бързите да се "забавят" изчаквайки по-бавните /в областта/...

Малки групи и подбор / тематично / - това за мен е не лош начин да не се спъват едни за сметка на други .
Тук нали не говорим за НУКК - просто теоретизираме.

А детето -математик , ако е свръх изявено е грехота да го карат да учи 1+1 до 8 год възраст, за другите дарби, за които говорите съответно също.

# 174
  • Мнения: 306
Наистина е удивително как се дъвче тази тема от кой ли не Shocked
Да кажа първо, че ще говоря от собствен опит(т.е. дъщеря ми учи там), а не "една жена каза"...
Тук на последните писания - със сигурност не всички деца са надарени, каквато и да е дефиницията за надареност и в която и да било област. Вероятно и повечето от вас нямат и понятие какви точно са тестовете за прием в НУКК. Но минавайки успешно тестовете, може да се каже, че детето е по-умно, съобразително, и с по-логично мислене от останалите. Разбира се, че има деца, които не са приети там, защото са показали удивителни резултати. Безкрайно глупаво е да се отрича този факт! Но от друга страна, какво от това...това не омаловажава резултатите на моето дете, което е прието там, не защото татко е депутат да речем.

Насочеността на училището се подразбира от абревиатурата по-горе, т.е. Национален учебен комплекс по култура. Децата рисуват, имат часове по иконопис, дърворезба, народни танци, бални танци и още много неща.

За базата няма да говорим, явно сте наясно. И за парка, плувните басейни, киносалона  и т.н.

Безспорен плюс е, че училището е изолирано и охраняемо, т.е. зад ъгъла не ги дебне местния наркодилър...Аз съм напълно спокойна за моето дете, когато е на училище. Автобусът го докарва до ъгъла на блока. А какво се случва от там нататък, все пак трябва да е отговорност на родителите.
Вярно е, средата е определено с по-големи възможности, от колкото в кварталното училище. И на мен ми се налага да давам повечко пари за някои неща, но не е болка за умиране. И в това намирам нещо положително...парите обикновено не стигат, не защото харчим много, а защото не изкарваме достатъчно...Та в това с таткото намираме мотив да изкарваме повечко пари Wink

За подготовката се дъвчеше надолу, образованието, което им давали...Безспоренo нивото не е като образованието, което ние сме получили навремето. Онова ниво едва ли някога ще се върне.  Да питам все пак, къде е? Нима искате да ми кажете, че децата в кварталното училище са по-грамотни?  LaughingЧовек винаги може да намери начин да помогне на детето си, ако прецени, че това, което получава в училище, не е достатъчно.
Та така, споделих накратко някои мисли, чувства и настроения. Ако училището не ви харесва, ами не пращайте детето си там. Но пълното отрицание на всичко клони към нещо друго...

# 175
  • София
  • Мнения: 62 595
Преди години видях примерни тестове за въпроссното училище. И точно затова съм сигурна в това, което писах. Дори си тествах детето вкъщи преди и след работата и обясненията по тестовете. Установих, че с тези тестове се работи като с математиката - типове задачи, които след подходящо обяснение и тренировка се разпознават като модели и се "решават". За мен това няма нищо общо с надареността и затова се отказах изобщо да се занимавам.

Между другото, уроци по танци, дърворезба, плуване и т.н. всяко дете може да вземе по всяко време в София, стига да има кой да го запише и да го води. Това какво общо има с надареността? За мен това са напълно нормални извънкласни занимания. И ще извиняваш, ама ако става въпрос за развиване на специфична надареност, то занимаването по един път в седмицата с всичко, което ти си изброила едва ли ще се стигне до някакъв сериозен напредък. ТОва, което ти описваш е просто създаване на хобита и някаква хармоничност в развитието. Но това може да го осигури всеки родител с акъла си и без детето му да е специално.

Въпросът не е дали децата в кварталното училище са по-грамотни, а дали децата в това прехвалено специално училище за специални, надарени деца са много по-грамотни. Ако няма очевидна разлика в пъти на напредъка за какво е цялата работа? За фукня май.

# 176
  • Мнения: 222
sweet_kiss радвам се за дъщеря ти, тя първи клас ли е?

 Но не отричай всичко  - има хубави и лоши неща в това училище , някои ги описах.  Не казваш нищо за тях  и вероятно си съгласна с мен.
А аз пък  не съм съгласна с Не ги записвайте!. И че не засяга родителите от напр. Стара Загора,  въпреки , че техните деца трудно ще учат там нали? Защото и те , както и тези от с.  Ветрен или Бачково са си платили данъците и техните пари се преразпределят в Министрество на културата за да финансира това училище.
Там освен това стават нередни неща.  - Трябват ясни правила и контрол.

А за приятелката ми, която с ужас откри че дето й не може да пише грамотно в 4 клас си мисля тя ли е била лоша майка?

Автобуса ти я докарва до ъгъла, но в 17.30 -18 часа , плащаш си високата такса и разчиташ, че някой там си е свършил работата. А а ко се окаже че не е? Ще си опънеш  ли детето да учиш с него още 3 часа до 9?
И други неща се сещам, което не пречи да споделям гордостта и радостта на родителите чиито деца са влезли по НОРМАЛНИя начин там.

# 177
  • Мнения: 3 034
sweet_kiss, имам няколко въпроса към теб - кои са тези "някои неща", за които се налага да се дават "повечко" пари? и колко повечко?
защото мен сумата 40 лв. за 1/2 час още ме кара да се потрисам. честно.

разкажи малко повече за подготовката на децата в училище. колко време са там, какво точно изучават?

има и един много голям въпрос в моята глава, на който още не мога да намеря отговор.
как точно тестовете показват, че детето е по-развито в някаква област?
фактът, че може да ги решава, според мен не показва, че детето танцува добре, има страхотен слух и пее вярно, рисува добре и т.н.
за по-точните науки може би тестовете дават по-добра представа.

не приемай въпросите ми като заяждане, наясно съм какво представляват тестовете, дъщеря ми ги решава с голям кеф и относителен, да не кажа не много голям успех. наясно съм и че училището има страхотна база.

все още не съм наясно какъв е процентът "връзкари". че има такъв, всички знаем. но, ако той клони към "няколко деца в клас", нещата изглеждат по един начин, докато ако няколкото деца са именно тези, влезли благодарение на собствените си усилия, а всички останали, благодарение на връзките/парите на родителите, картинката придобива по-друг вид.

Анда, един възможен отговор е Макка на Ивиче да започне да смята по-добре и да рисува по-зле,а Мати на Чандра да рисува по-добре и да смята по-зле. Laughing т.е. усредняване на възможностите, ако няма индивидуален подход.

аз лично не смятам да давам такава безумна сума за пдготовка за това училище. за тези пари ще заведа дъщеря си във Виена, където ще разгледаме един куп музеи, дворци и зоопарка това ще я обогати много повече, отколкото умението да решава определен вид тестове.
лично мое мнение е, че никое училище не заслужава тази цена.

# 178
  • Мнения: 306
RadostinaHZ, не си спомням официално някъде училището да се води за "специални" деца #Crazy Явно живееш със спомените от соца (не е в твой плюс, живота се промени коренно  Wink) Едва ли са много училищата, които да предлагат възможност за хармонично развитие  без да обикаляме като луди всеки ден в прекрасните софийски задръствания и да си губим времето в тях, за да осигуря тези неща на детето си. Акъла ми е стигнал до там, че това да му го осигуряват в училище, а аз да имам време и за други неща, които също никак не са маловажни. Безкрайно удобно ми е Peace
Както казах, плюсовете за мен никак не са малко. Ако не искаш да приемеш нито един от мотивите ми, значи наистина "гроздето е кисело".
Изложих моите мотиви "ЗА", но нещо не разбирам твоите "Против".

# 179
  • Мнения: 306
iviche ,дъщеря ми е седми клас вече, навремето за да се подготвим за изпитите решавахме тестовете заедно. А сума от 40 лв. за половин час и мен ме потриса #Crazy Даваме по-малко пари за подготовка за тестовете за Американския колеж. Като казвам "някои неща", имам предвид стайлинга, който средата налага... Дънки, блузки, кецове, и всякакви такива глупости...Ама какво да правим, няма гаранция, че и при други обстоятелства не би робувал;а на марки...
Тестовете естествено, че не дават представа за това дали детето ще пее добре. Но такава им е изпитната форма, и да я коментираме, нама да я променим.
Връзкарите са повече, отколкото другите деца, поне моето наблюдение е такова. И това не мога да променя.
Но се опитвам да изложа плюсовете за мен.
schriss, моята дъщеря не ходеше на занималня, не мога да споделя впечатления...
А за бюджета на държавата няма какво да говорим. Родителите финансираме доста също в това училище... И мен ме дразни, че си плащам данъци на реалните доходи, а пък друг си прибира парите в джоба, без да се интересува от къде идват парите за пенсия на майка му например. Има много сбъркани неща в много сфери. 

# 180
  • София
  • Мнения: 1 274
Наистина е удивително как се дъвче тази тема от кой ли не Shocked...
Нормалното е да се коментира във форума, не мислиш ли? А "дъвче" не е на място употребена...
....Но минавайки успешно тестовете, може да се каже, че детето е по-умно, съобразително, и с по-логично мислене от останалите....
Нима тестовете не проверяват уменията, с които е обвързана насочеността на училището, за която казваш по-долу? Това, че умее да рисува, пее и танцува далеч не значи, че е умно, съобразително и логично.
...това не омаловажава резултатите на моето дете, което е прието там, не защото татко е депутат да речем...
Не омаловажава и резултатите на другите деца.
....Насочеността на училището се подразбира от абревиатурата по-горе, т.е. Национален учебен комплекс по култура. Децата рисуват, имат часове по иконопис, дърворезба, народни танци, бални танци и още много неща....

# 181
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 В нашето квартално училище има различни спортове,народни танци,модерен балет,актьорско майсторство,моден дизайн,рисуване,шах,езици,допълнително математика и няколко инструмента.Достатъчно развиват всичките и умения без да тичам из София и без да се пъна да я правя на неповторима и велика.Тя има желание и ходи с удоволствие,което е по-голяма гаранция,че ще научи нещо.
И да кажа-предложиха ми детето ми да учи в това прослувуто училище срещу " скромната сума" от 10 000 лв. Mr. Green
Благодаря!

# 182
  • Мнения: 3 034
и какво излиза - че независимо колко талантливо е детето, ако няма подходящия "стайлинг" не се вписва в училището?

ако тази ценностна система изграждат в децата, които би трябвало да имат по-особено отношение към изкуството, май ще съм "благодаря".

# 183
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
В нашето квартално училище има различни спортове,народни танци,модерен балет,актьорско майсторство,моден дизайн,рисуване,шах,езици,допълнително математика и няколко инструмента.Достатъчно развиват всичките и умения без да тичам из София и без да се пъна да я правя на неповторима и велика.Тя има желание и ходи с удоволствие,което е по-голяма гаранция,че ще научи нещо.
И да кажа-предложиха ми детето ми да учи в това прослувуто училище срещу " скромната сума" от 10 000 лв. Mr. Green
Благодаря!

Прощавай, че проявявам такъв конкретен интерес, но като се цитират такива конкретни цифри любопитство ми се разпалва  Wink
Дали разбирам правилно, че става дума за 10 000 лева - официално дарение за училището, за да приеме първокласник, който не е приет на първоначалното класиране !?

# 184
  • Мнения: 306
yav4e_mrav4e , да ти кажа, във форума се коментират много теми...иаказвам се обаче само по тези, по които съм компетентна Wink
iviche, не казах това. Това, че задоволявм капризите и, си е мое лично решение. И не, това не се изгражда от учителите, не го наичам ценностна система, защото не звучи много задълбочено като заключение. Това какви дрехи носиш, не определя ценостната ти система.
Спирам да пиша по темата, защото не знам от къде се е насъбрала тази злоба newsm78

# 185
  • София
  • Мнения: 62 595
RadostinaHZ, не си спомням официално някъде училището да се води за "специални" деца #Crazy Явно живееш със спомените от соца (не е в твой плюс, живота се промени коренно  Wink) Едва ли са много училищата, които да предлагат възможност за хармонично развитие  без да обикаляме като луди всеки ден в прекрасните софийски задръствания и да си губим времето в тях, за да осигуря тези неща на детето си. Акъла ми е стигнал до там, че това да му го осигуряват в училище, а аз да имам време и за други неща, които също никак не са маловажни. Безкрайно удобно ми е Peace
Както казах, плюсовете за мен никак не са малко. Ако не искаш да приемеш нито един от мотивите ми, значи наистина "гроздето е кисело".
Изложих моите мотиви "ЗА", но нещо не разбирам твоите "Против".

Мисля, че много добре ги разбираш, но не можеш да ги обориш и затова караш  по тъча с твърденията, че не съм много наясно. Ако това, което пишеш е вярно, значи нещата са много по-зле дори отколкото съм си представяла.

 Ако това е просто едно училище с много хубава база и част от времето децата прекарват в развиване на някакви хобита, то какво го отличава коренно от всички други училище, че да има приемни изпити дори за първи клас (а за детската градина съм чувала също странни работи)? Тогава какво измерват тези тестове? Би трябвало като родител на дете в това училище да си се поинтересувала или да са ти казали.
 Ако това училище не е за по-специални и по-развити интелектуално деца, то тогава какво отличава тези деца от всички останали деца, учещи в кварталното училище, например?
Ако основното предимство на това училище е, че на родителите им е по-лесно и избягват задръствания, разкарване с детето по разни занимания и т.н., то защо тогава изобщо има приемни тестове? По-лесно би било да си кажат, че предимството на училището е удобството на родителите, а не на децата и толкова.

Ако можеш да ми дадеш отговори на тези въпроси ще ти бъда много благодарна, а ти много полезна на родителите, които проявяват интерес към това училище.

Както посочих преди няколко поста едно дете може да се развива хармонично и да посещава всякакви курсове. Много ми е любопитно дали за музикалните часове са тествали децата за слух или пеене; дали за спорта са ги тествали за физическа издържливост; дали за танците са ги тествали за чувство за ритъм; дали за рисуването и дърворезбата са ги тествали за фина моторика? Защото на всяко място, дори в едно обикновено читалище да отидеш, никое дете няма да го вземат да свири на цигулка или да пее в група, ако пее фалшиво или не различава тоновете ла от сол.

# 186
  • Мнения: 3 034
sweet_kiss, няма злоба. има само много въпросителни.
опитвам се да си изясня нещата.
дъщеря ми е предучилищна и е нормално да се интересувам за някои училища.
явно средата налага някакъв стереотип в "стайлинга". всички деца ли го спазват?  колко са тези, които не се съобразяват с марката на дънките и как се гледа на тях?

макар че ми е малко странно това да са ми въпросите, при условие, че е много по-важно какво научава детето и по каква методика.....

# 187
  • Мнения: 5 877
Значи, тук виждам няколко поредни измествания на темата.

Първо, училището е толкова спорно не за друго, а защото е дефинирано като училище за "надарени" деца. Естествено, че всяка майка, чието дете е започнало да чете по-рано, което пее хубаво, рисува и въобще изглежда будно за възрастта си, ще го разгледа като опция.

На второ място обаче идва фактът, че децата не са "напред с материала" във всички области, а обикновено имат особен талант в една-две и са си съвсем нормални деца във всички останали. Т.е. в най-добрия случай тестът би могъл да отсее деца с по-високо ай кю, а не толкова специалните дарби. Дотук нищо лошо, освен че майката на някой Моцартчо може да остане разочарована.

Интересното е това, че това напрежение се поражда още преди човек да се е запознал подробно с програмата и да си е отговорил на въпроса дали тя е подходяща за неговото дете. Защото удря майките на гордост - надарено ли е моето дете или не, правя ли най-доброто за него или не. Разглеждайки сайта на училището, аз не можах да си отговоря на въпроса с какво е по-специално, просто нямаше информация, нямаше снимки от конкретни занятия, секция "Галерия" беше празна, в раздела за програмата имаше по две-три думи. Италианският език звучи ОК, но не е уникално. Може да е хубаво училището - аз лично храня искрена симпатия към заниманията с изкуство по времето на Людмила Живкова, защото съм ходила и на асамблея, и на "художествени" лагери.

# 188
  • Мнения: 2 891
Тази история с "надарените" деца битува точно от онова време, Анда. Мен също адски ме дразнеше, когато където и да ида ми казваха "Ооооооооооо, ти си таааам, при надарените деца!". Следва многозначително поклащане на глава. Последният ти пост като че ли най-добре отразява действителността. Нямам представа как се движат сега нещата там, а и не мога да направя паралел, тъй като не съм посещавала друга ДГ или училище (преминала съм през 3 изпита на общо основание), но това, което аз съм усетила е друг подход по време на учебния процес, а материалната база от 1984 до 1998 нямаше аналог. Връзкари имаше - 50/50, но нито съм се сдухвала, че нашите не ходят в командировка в чужбина, нито липсата на тъй важните по наше време шоколадови яйца ми е докарвала мисли за депресия. Не мога да си представя, че в кварталните училища отношенията м/у децата са различни. Навсякъде има по-богати, по-изявени лидери, а и аутсайдери. Аз взех само положителни неща от там.

# 189
  • Мнения: 3 034
точно това се опитвам и аз да си изясня - каква точно е програмата, по която учат децата там, какви занимания имат и колко точно е количеството изкуство.

за мен лично няма напрежение.
аз не приемам, че някакъв тест, който е доста субективен, ще определи нивото на детето ми.
нито има гаранция, че добре пеещо дете ще ги научи тези задачки, нито, че дадено дете ще е спокойно на изпита и няма да сбърка от притеснение.
така че това не ми е критерии за таланта на детето.

така или иначе изпитвам ллюбопитство към това училище, но не бих искала дъщеря ми да става подвластна на марките дрехи и стилът на обличане. което от друга страна може да се случи във всяко друго училище, въпросът е как ние като родители ще подходим.

# 190
  • Мнения: 5 877
Мхм, ако си изясниш, свиркай, и аз се чудя дали е за нас.

# 191
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Liviat ,поискаха ми ги още докато се интересувах за училището,за да съм спокойна,че детето ми ще бъде прието.Т.е разбирай ако не платиш въобще не се натискайте. Rolling Eyes

# 192
  • Мнения: 2 891
точно това се опитвам и аз да си изясня - каква точно е програмата, по която учат децата там, какви занимания имат и колко точно е количеството изкуство.


Ще се опитам да отговоря, но пак повтарям, че инфото ми е старо, а учебните планове се променят Simple Smile

От начален курс нямам кой знае колко спомени  Grinning Започнахме изучаването на Декамерон, Днон Кихот и прочие класическа литература в пети клас. Тогава започна и изучаването на История на изкуствата. Танците за нашия випуск бяха народни, но от следващия редуваха с бални. Учебниците по които се учеше в повечето случаи бяха експериментални или разработени специално за нас. Руски и английски учехме от първи клас. Трудово, в смисъла на мазане на сандвичи и светване на крушки, не сме имали. Имали сме дърворезба, грънчарство и др. подобни. Два пъти в седмицата се ходеше на плуване, като това е част от учебната програма, а не курс по избор.

В лицея програмата е разработена съвместно тази, която се преподава в италианските у-ща, като ако издържиш матурите след 12 клас, получаваш и диплом, че си завършил италианско средно образование. Това, което за което отношението ми варира м/у положително и отрицателно е фактът, че разделят деца на хуманитарен и математически профил. След 10-ти клас, ние, в хуманитарния, спряхме да изучаваме химия, биология, физика и география за сметка на хуманитарни предмети преподавани на италиански език (литература, история, история на изкуствата, та дори и математика). В последствие, когато кандидатствах за НБУ се оказа, че имам пропуски в точните науки. При математическия профил нещата бяха на обратно.

Това е, което мога да разкажа. Пак повтарям, че иде реч за преди 10 г.

# 193
  • Мнения: 14
Искам да попитам майките, чиито деца учат там - след като училището е за т.н. "надарени деца", как си обясняват факта, че децата на "елитните хора" сякаш задължително са надарени. Нямам изобщо предвид приемния изпит, за него има много обяснения, интересува ме после, по време на учебния процес, те как се справят с учебния план за "надарени", който аз не познавам, признавам, но предполагам, че би трябвало да е по-труден от този на другите училища. Въпросът ми не е заяждане, а наистина бих искала да знам това, защото се опитвам да си изясня как и какво по-специално и  се учи там и как така се получава, че децата на "някои хора" се справят без проблем в такова училище и наистина така ли е или има отпаднали такива деца?

# 194
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз питах това, ама никой не иска да каже. Явно е тайна. Laughing

# 195
  • Мнения: 315
принципно НУКК-това е национален учебен комплекс по култура.никъде не става дума за надарени деца.програмата е не по-натоварена от другите добри училища.в първи и втори клас учихме това, което се учи навсякъде+бални танци+народни танци+керамика.избирахме допълнително между пиано,балет,баскетбол и футбол/трябваше да избелем две от тези четири неща/.ние като по-безобидно избрахме пиано и баскетбол/все пак за балет и дума не можеше да става Wink/.очаквах да не иска пианото, но то много му хареса и накрая на годината свиреше с две ръце детски пиески/аз бях в умиление Laughing/, но от втори клас той си избра керамика и забавна математика и пианото ни пропадна.
колкото до отпадане на деца-ние сме още много малки - едва втори клас, но имаше деца с поведенчески проблеми, които бяха помолени да напуснат.не от нашия клас, от по-големите.
иначе децата са си деца-в нашия клас не разпознавам някой особено известен, но и не се познаваме помежду си родителите.английският език се учи от първи клас , а италианският - от втори.впрочем, в 73-то също немският е от първи клас, а английският е от втори.
базата на училището е много добра, в друга тема съм писала как преборихме изпита.в резюме-благодарение на страхотната госпожа от ОДЗ-то от нашата група влязоха четири деца от шест кандидатствали/едно е в частното у-ще/.
И аз питах това, ама никой не иска да каже. Явно е тайна. Laughing
не, че се заяждам, но разбирам, че сте негативно настроени към училището.тогава, какъв е тоя интерес към него? newsm78

# 196
  • Мнения: 14
milsim1, благодаря за отговора, ще се радвам и други майки да споделят. Аз все още не съм взела решение, а синът ми е в предучилищна в детската градина и няма много време

# 197
  • София
  • Мнения: 62 595
Любопитство. Това е училище, което все още е обвито в някаква мистерия и само се спрягат разни думички като "училище на елита", "надарени деца", "известни имена", "пари, много пари", "тестове" и т.н.

За мен то просто е едно прехвалено училищ, което по време на соца е било елитно, но предимно за децата на политическия елит, докато стане време да отидат да учат в чужбина. Може би тогава наистина е било с добра идея и добро изпълнение, а и простосмъртните с редки изключение не са имали достъп до него. Но за мен сега не е останало нищо повече, освен стара слава, но в посредствено изпълнение. За мен нямаше да бъде проблем децата ми да издържат теста, защото знаех как да ги подготвя. Но се разочаровах от всичко останало, което научих за това училище. Ако наистина децата се подбираха по някаква изключителност откъм интелект или талант щях да съм за това училище с две ръце. Но, уви, не е така. И като се замисля, дори стана по-добре, че децата ми не кандидатстваха. За тях се откриха други пътеки, вървейки по които могат да се развиват в подходяща за тях среда. И най-важното - разнообразна среда - една в училище и по една на всяко занимание извън училище.

# 198
  • Мнения: 14
Едно от нещата, поради, които проявявам интерес към училището е това, че е по-различно. Основното, което не харесвам на нашето образование е, че ни учи основно на факти и готови знания и ни задължава да учим неща, които след даден минимум от знания, може би не бих искала да уча по-задълбочено, а бих предпочела да се занимавам повече с нещо, което наистина ми е интересно. Традиционните училища не ни учат на далеч по-важните за мен неща като как да мислим, как да ваимаме решения, как да сме емоционално интелигентни, и още много други. За съжаление, няма друго различно начално училище (изключвам частните, те са друга тема), за което да се замисля и, за съжалениене, не мога да добия реална представа дали НУКК е това, което търся...

# 199
  • София
  • Мнения: 62 595
Не искам да те разочаровам, но няма как в училище някой да те научи да си емоционално интелигентна. За мисленето не си права - всяка наука или дейност по някакъв начин влияе и оформя начина ти на мислене. Същото е и с вземането на решения - ежедневно децата вземат някакви решения, включително дали да си прочетат урока или не и какви последици може да има от това.
За всички тези неща, които ти искаш се грижат семейството и обществото. Училището има съвсем друга функции и цели.
Всъщност, какво си се хванала за тази емоционална интелигентност? Да не би да е защото звучи много интелигентно?

# 200
  • Мнения: 14
Бях сигурна, че ще има такава реакция! Да, съгласна съм, че много от нещата, за които говоря се учат и от самия живот, но проблемът е, че си оставаме само с това, кагато училището може да го допълва и това да не се разминава с неговите функции и цели. За емоционалната интелигентност - за мен е важна (няма да коментирам как звучи и дали съм се "хванала" за нея, макар, че забележката ти прозвуча като обида).

# 201
  • София
  • Мнения: 62 595
Без да се засягаш - имаш много идеалистична представа за училището като цяло. Училището е само част от живота на децата. А ако приемем, че емоционалната интелигентност не е само вродена, а и може да се култивира, то това става при контакта на детето с възрастните още от момента на раждането му  и това са точно хората от семейството. Лично аз не очаквам детето ми да стане на 7 години и някой тепърва да го "обучава" на емоционална интелигентност.

Функциите и целите на училището като институция и на всяко едно по отделно не се задава от родителите, а от държавата. Ако искаш едно училище да има право да дава дипломи за определена образователна степен то трябва да отговаря на изискванията на закона и образователните програми.  И с училището, което обсъждаме е така - то би трябвало да се придържа към образователните изисквания. А останалото, което се прави с танците, музиката и спорта, както вече посочих, може да се научи във всяко читалище, спортен клуб или школа. На всичко не помня някой в темата да е писал детето му от първи клас в това училище да учат по специална програма и специални учебници.

# 202
  • Мнения: 14
Доста от нещата, за които говоря не си разбрала правилно.

# 203
  • Мнения: 2 891
На всичко не помня някой в темата да е писал детето му от първи клас в това училище да учат по специална програма и специални учебници.


За нас имаше специални учебници, но не по всички предмети.

# 204
  • София
  • Мнения: 62 595
За тогава си спомням, че го пеше написала. Но за сегашно време нямам спомен някой да е казал за специални учебници. Peace А тук писаха доста родители с деца точно в това училище.

# 205
  • Мнения: 2 891
Simple Smile Най-вероятно.

Аз си задавам въпроса, дали родителите всъщност знаят какви учебници къде се ползват. То и в нормалните училища се използват навсякъде различни. Нали учителите вече сами ги избират  Rolling Eyes

# 206
  • Мнения: 315
Училището е само част от живота на децата. А ако приемем, че емоционалната интелигентност не е само вродена, а и може да се култивира, то това става при контакта на детето с възрастните още от момента на раждането му  и това са точно хората от семейството. Лично аз не очаквам детето ми да стане на 7 години и някой тепърва да го "обучава" на емоционална интелигентност.

Функциите и целите на училището като институция и на всяко едно по отделно не се задава от родителите, а от държавата. Ако искаш едно училище да има право да дава дипломи за определена образователна степен то трябва да отговаря на изискванията на закона и образователните програми.  И с училището, което обсъждаме е така - то би трябвало да се придържа към образователните изисквания. А останалото, което се прави с танците, музиката и спорта, както вече посочих, може да се научи във всяко читалище, спортен клуб или школа. На всичко не помня някой в темата да е писал детето му от първи клас в това училище да учат по специална програма и специални учебници.

виждам, че си много подготвена теоретично Peace Hug
аз такива термини -"емоционална интелигентност"не разбирам(все пак съм инженер и не ми ли говориш с логаритми не  Joy hahahaразбирам), но мога да кажа следното и с това приключвам участието си в темата.
от личен опит-детето ми ходи с желание на училище и пътува до училището пет минути.там е топло, чисто, светло.от стаята на детето ми се излиза директно на двора, където играят на чист въздух.госпожите са мили с децата, това не означава, че не пишат ниски оценки и забележки.все още не съм забелязала мания по дрехи и марки/анцугът ни е обикновено на "дино",въобще-за снобизъм още само чета по форумите.има охрана по коридорите, в двора.
когато беше първи клас не се е случвало големи да го тормозят.аз съм доволна, а след като и ти си доволна от училището на твоите деца-значи всичко е наред Hug Peace
пожелавам здраве, късмет и любящи родители на всички деца!

# 207
  • София
  • Мнения: 62 595
А от какви учебници учат? Нищо не казваш за тях. Това, което описваш е просто едно добре поддържано училище с транспорт и целодневно обучение и нищо повече. Какво му е толкова специалното тогава, че да се кандидатства с тестове?

Инженерството не е извинение за ограничаване на знанията и интересите отвъд него. Животът не е само математика, а и емоционална и други видове интелигентност. Между другото, повечето инженери, които познавам са ако не всестранно, то многостранно развити личности с най-разнообразни таланти и интереси - като започнеш от изкуството и свършиш със спорта. Така като чета май просто ти е кеф да се похвалиш къде учи детето ти, а не какво толкова специално има в него. Иначе досега ти и всички други родители с деца в това училище да бяхте описали в подробности какви специални таланти, заложби и умения имат децата ви и какъв е напредъкът им за месеци или години.

# 208
  • Мнения: 2 891
RadostinaHZ , стига вече Simple Smile След като е вътре, значи има защо.

# 209
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, де, работата е ясна.

# 210
  • Мнения: 315
А от какви учебници учат? Нищо не казваш за тях. Това, което описваш е просто едно добре поддържано училище с транспорт и целодневно обучение и нищо повече. Какво му е толкова специалното тогава, че да се кандидатства с тестове?

Инженерството не е извинение за ограничаване на знанията и интересите отвъд него. Животът не е само математика, а и емоционална и други видове интелигентност. Между другото, повечето инженери, които познавам са ако не всестранно, то многостранно развити личности с най-разнообразни таланти и интереси - като започнеш от изкуството и свършиш със спорта. Така като чета май просто ти е кеф да се похвалиш къде учи детето ти, а не какво толкова специално има в него. Иначе досега ти и всички други родители с деца в това училище да бяхте описали в подробности какви специални таланти, заложби и умения имат децата ви и какъв е напредъкът им за месеци или години.
поздравления да силно развитото ти чувство за хумор Joy Joy Joy
радвам се, че познаваш и умни инженери Joy Joy Joy
учебниците са специални-твоето дете по кой учебник по италиански учи? newsm78;останалите са учебници за втори клас newsm78как да ти ги обясня като съм виждала само нашите!моето дете е единствено и уникално за мен - предполагам, че това важи за теб и за твойте деца.не ми е нужно да се хваля къде учи моето дете-нямам комплекси за малоценност и не ми пука кой какво мисли във форума за мен.ако исках да се хваля щях да напиша, че учи в льо розе в швейцария!!
просто едното момиче искаше информация за условията и аз я информирам от вътре, но ти приличаш много на "...гроздето е кисело!" Joy smile3521

# 211
  • София
  • Мнения: 62 595
Не ми говори за учебниците по италиански, защото от 18-то може да ти някой да те пита твоето дете по кои учебници по китайски или японски учи.
 Не че гроздето е кисело, а (не)рекламираните качества не съответстват на цената в прекия и преносния смисъл.

Няма ли име на издателство върху учебниците? Това е някакъв ориентир. Със сигурност трябва да са одобрени от МОН.

# 212
  • Мнения: 315
знам, че математическите сборници /два, зелени/са на "слово".
другите май бяха на "просвета" newsm78
ще погледна довечера и ще ти кажа.
колкото до цената-парите, които наши приятели дават в 73-то и в 151-во са горе-долу същите.това за цената в прекия смисъл Wink
в непрекия - не разбирам -нищо не ми коства детето ми да е там- #Crazy?
звучи, все едно съм направила някакъв компромис с нещо само и само детето ми да е там.
истината е много прозаична- има и обикновени деца, има и деца на известни родители.
в нашия клас не разпознавам нито един родител като известен newsm78
само едно дете ме съмнява - с фамилията "райнов" newsm78.чудя се дали не е на богомил райнов или николай райнов-много е умно и оправно, може да е внуче на някой писател, но може и да е просто съвпадение.
хубав петъчен ден желая на всички! Hug

# 213
  • София
  • Мнения: 62 595
Значи учебниците ви са съвсем обикновени. Стотици хиляди деца учат по тях. И двете ми деца учат по учебници на Просвета, сега се смениха някои, а сборниците им дотук 3 години бяха на Слово и ги зная наизуст. Така че по учебна програма сте точно така, както са всички деца в БГ.
Разочарована съм. Явно е било хубаво училище навремето, но сега не е нищо особено. При това положение всякакви приемни тестове се обезсмислят, защото системата е същата. Тогава за какво да си дава човек зор? newsm78

# 214
  • София
  • Мнения: 454
Има изпит за да не спят родителите пред училището. Какъв да е критерият за подбор на децата за първи клас, когато за 90 месата има 300 желаещи?

# 215
  • София
  • Мнения: 62 595
Мани, мани! По-добре родителите да висят пред училищата нощем, защото именно те се натискат децата им да са в точно това училище. А с изпитите се получава така, че децата трябва да задоволят родителските амбиции и да се подготвят и явяват на някакъв тест без дори да са го искали. И моля, не ми казвайте, че едно 5-6-годишно дете си е мечтаело да учи в това училище и как е кандидатствало за тази цел.

# 216
  • Sofia
  • Мнения: 145
Мани, мани! По-добре родителите да висят пред училищата нощем, защото именно те се натискат децата им да са в точно това училище. А с изпитите се получава така, че децата трябва да задоволят родителските амбиции и да се подготвят и явяват на някакъв тест без дори да са го искали. И моля, не ми казвайте, че едно 5-6-годишно дете си е мечтаело да учи в това училище и как е кандидатствало за тази цел.

Мечтае не, но определено държи да учи точно в това училище. Може би се дължи на факта, че вече трета година ходи на градина там и се чувства изключително  щастлива (пиша за дъщеря ми).

# 217
  • София
  • Мнения: 62 595
В първия момент доста се изненадах,. А то какво било - ходи в градината към училището. И какво искаш да ми кажеш, че детето има представа колко е хубаво, елитно и т.н. това училище ли? Мерси, ама не ям доматите с колците. Детето ти единствено иска да е с приятелчетата от градината заедно и в първи клас. Това се случва постоянно.

# 218
  • Sofia
  • Мнения: 145
Не изпитвам необходимост да ти обяснявам причините поради, които дъщеря ми решава тестовете с огромно желание (изцяло по своя инициатива), на всички, които са се интересували безпристрастно от въпросното учебно заведение съм отговаряла на лични.

# 219
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма такава необходимост, защото нещата са ясни.

# 220
  • София
  • Мнения: 454
RadostinaHZ училището в което учат твоите деца няма ли проблеми?
Не знам какво всъщност искаш да докажеш тук? Като всяко училище и това има и добри и лоши страни. Щом децата ни все още учат там, значи преценяваме, че добрите са повече от лошите. Едва ли ти като страничен наблюдател ще ни убедиш в нещо.
В този форум нещата стигнаха до там, че ако детето ти учи в НУКК, ти си свръхамбициозен и лош родител, защото си го пратил там и го обричаш на нещастно и ужасно съществуване.
Училището е едно от т.н. елитни училища в София. За тях наплива е голям, защото се предполага, че децата ще получат по-добра подготовка, имат по-добра база и много извънкласни форим.
Родителите искат и се стремят да направят най-доброто за своите деца. Всеки го разбира по различен начини.

# 221
  • София
  • Мнения: 62 595
Във всяко училище има проблеми. Но не за всяко училище само се сипят разни суперлативи, мистерии и как е най-великото училище в страната. И правилно си го написала - от Т.НАРV "елитни", което всъщност показва, че няма елитни, а само нарочени за такива.
 А то няма нищо особено там, поне не такова, което ще ме накара да водя детето си по разни изпити, да го записвам на частни уроци при "подходящите" учителки или психолози и накрая да се окаже, че "всички животни са равни, но някои са по-равни от другите". Като зная какви драми се разиграват, какви пари се хвърлят и за какво? Щом веднъж нещо се компрометира и започнат да се появяват сериозни съмнения за някакви списъци, подготовки, пари и т.н., значи не струва. Ако училището беше толкова добро нямаше да има негативни мнения.

А отдавна едно от хобитата на много родители е прекалената амбиция, но която трябва да се изпълнява от децата им. Затова психолозите скоро няма да останат гладни.

# 222
  • Мнения: 827
Във всяко училище има проблеми. Но не за всяко училище само се сипят разни суперлативи, мистерии и как е най-великото училище в страната. И правилно си го написала - от Т.НАРV "елитни", което всъщност показва, че няма елитни, а само нарочени за такива.
Аз пък точно за у-щето в ГБ съм чувала мнения на двата полюса и, бтв, едва ли има по-оплювано училище от споменатото.
Цитат
А то няма нищо особено там
- напротив, има. Има няколко такива едни "по-особени" училища в БГ и не са училища за надарени деца - такова отдавна не е и училището в ГБ.
Цитат
поне не такова, което ще ме накара да водя детето си по разни изпити
- това е лична преценка и не води до извода, че у-щето е "по-особено", изпити има и за английската, френската, немската, няма изпити за кварталното...
Цитат
да го записвам на частни уроци при "подходящите" учителки или психолози и накрая да се окаже, че "всички животни са равни, но някои са по-равни от другите".
- аз смятам, че е еднакво важно да си при подходящ учител и "подходящ" учител там има поне 50% повече шанс да даде подходящите знания, отколкото повечето (не казвам всички) учители по квартални училища напр.
Цитат
Като зная какви драми се разиграват, какви пари се хвърлят
- подай сигнал, щом знаеш, останалото е просто въздух под налягане, всеки може да разправя какво "знае".
Цитат
и за какво?
- чист въздух например или е смешно да говорим за такива ползи?
Цитат
Щом веднъж нещо се компрометира и започнат да се появяват сериозни съмнения за някакви списъци, подготовки, пари и т.н., значи не струва.
- тогава не струва нито едно училище в БГ, та дори в световен мащаб. Тук си противоречиш с първото си изречение, в което твърдиш, че за това училище, видиш ли,
Цитат
само се сипят разни суперлативи, мистерии и как е най-великото училище в страната
Цитат
Ако училището беше толкова добро нямаше да има негативни мнения.
- твърдението, че ако нещо струва, то за него трябва да има само положителни мнения и че ако има отрицателни, следователно то не струва, струва ми се, е абсурдно.

Цитат
А отдавна едно от хобитата на много родители е прекалената амбиция, но която трябва да се изпълнява от децата им. Затова психолозите скоро няма да останат гладни.
- ако беше до тези 100-200 деца годишно, психолозите щяха да си умрат от глад, но амбициозни, и не само за учене, родители има навсякъде и далеч не е задължително децата на тази група родители да е именно в неелитните училища.

# 223
  • София
  • Мнения: 62 595
Все пак става въпрос за изпити за първи клас, а не за гимназия. Това е важно.

Няма за какво да подавам сигнал, не съм давала пари за уроци. А ако случайно си пропуснала тук има тема специално за това как се кандидатства и какви са тестовете и приемането. Може да прочетеш. И двете знаем какво се има предвид под "подходящ учител" като става въпрос за кандидатстване.

А за мненията - все повече става негативните мнения. Ако бяха по-малко от позитивните да кажа, че хората само си измислят и завиждат. Навремето сериозно проучих как стоят нещата и не ми хареса да си правя детето лудо, да го мъкна на уроци или да минавам по разни знайни и незнайни пътечки, че да го запиша там. Ако имам амбиции за нещо, то те са свързани с мен и моите постижения, а не с постиженията на децата ми. Те имат право да живеят своя си живот, а не още от невръстна предучилищна възраст да влизат в разни списъци на принципа приет/неприет.

# 224
  • Мнения: 2 891
ОК, твоя воля, но не е нужно така разпалено да спориш с всички Simple Smile

Тестове за 1-ви клас има и в обикновените училища. Поне в кварталното, в което преподава моята майка имаше.

# 225
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е за спор, а за факти. В кварталните училище има тестове, но те са за училищна готовност и нямат нищо общо с тези в Горна Баня. Всяко дете, което е ходило на предучилищна подготовка ги минава. Няма класиране, няма номерация и "под и над чертата".

# 226
  • Мнения: 315
Няма такава необходимост, защото нещата са ясни.
newsm78ти да не си ясновидка ? Joy

# 227
  • София
  • Мнения: 62 595
Да.  bowuu

# 228
  • София
  • Мнения: 3 671
 За да приемат детето ви в ГБ е необходимо

1. Да издържи конкурсния изпит - за което се ходи година или две на уроци при "точния" учител.
2. Да се плати определена сума, по напред се споменаваше цената  Shocked.
3. Да се обади "Някой отгоре".
4. Да има късмет наплива от т. нар. "елит" да е по-малък от бройката на приеманите деца.

Точка 2 и 3 могат да бъдат разместени

# 229
  • Мнения: 827
Все пак става въпрос за изпити за първи клас, а не за гимназия. Това е важно.
- кога темата се е изместила към обсъждане само и единствено на кандидатстването за първи клас? Внимателно прочетох отново всичко и не видях някъде специално и изрично да е упоменато.

Цитат
Няма за какво да подавам сигнал, не съм давала пари за уроци.
- сигнал може да се подаде и без ти лично да си давала пари за уроци, а и не само когато става дума за пари за уроци, било то и при "подходящ" учител.
Цитат
А ако случайно си пропуснала тук има тема специално за това как се кандидатства и какви са тестовете и приемането. Може да прочетеш. И двете знаем какво се има предвид под "подходящ учител" като става въпрос за кандидатстване.
- защо реши, че има вариант да съм пропуснала специалната тема за кандидатстването? Имам и тестовете за подготовка за изпита за първи клас - виждат ми се много интересни и полезни и не смятам, че ако детето ми (което за момента е много малко) може да ги решава, но не влезе на база на резултата си, нещо ще е изгубило, а смятам, че ще изгуби повече, ако не ги е виждало никога, независимо дали кандидатства там, или не.

Цитат
А за мненията - все повече става негативните мнения. Ако бяха по-малко от позитивните да кажа, че хората само си измислят и завиждат. Навремето сериозно проучих как стоят нещата и не ми хареса да си правя детето лудо, да го мъкна на уроци или да минавам по разни знайни и незнайни пътечки, че да го запиша там.
- всеки сам решава дали иска да "мъкне" детето си на уроци или му е по-добно да не го "мъкне", поради различни причини.
Цитат
Ако имам амбиции за нещо, то те са свързани с мен и моите постижения, а не с постиженията на децата ми.
- моя лична амбиция е да съм достатъчно добър родител - използвам това понятие в терминологичния му смисъл. От това произтичат определени ангажименти към мен самата.
Цитат
Те имат право да живеят своя си живот, а не още от невръстна предучилищна възраст да влизат в разни списъци на принципа приет/неприет.
- не виждам противоречие в това да живееш собствения си живот и в него да има изпити и списъци, а съвсем пък не виждам задължителна връзка между това, че ако детето ти се занимава с подготовка за определена цел, то от това да следва, че така ще е по-нещастно и задължително родителите му ще имат болни амбиции.

В интерес на истината, аз съм изумена от цифрите за уроци, които се спрягат, както и цената за това детето ти да е прието. Може ли някой да сподели конкретно име, кой, кога...?

Дотук нито един, чието дете учи/учило е или пък той самият е бил възпитаник на въпросното училище, не е влязъл там с връзки, а съвсем по царския път, и обратно - всички, чиито деца не са влези, не желаят децата им да кандидатстват там, имат информация под сурдинка за машинациите, които се въртят в лицея.

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 16:39 от Ити

# 230
  • София
  • Мнения: 62 595
А, то оставаше и да е влязъл с връзки и да си каже. hahaha

Тестовете са интересни и моите деца са правили част от тях, но за забавление, а не за изпит.
И все пак питам - какво мерят тези тестове?

# 231
  • Мнения: 827
Логика, съобразителност, бързина, концентрация...

Ми като не тук - на ЛС, а после аз ще разправям, че знам от "една майка, че..." Laughing

# 232
  • София
  • Мнения: 62 595
В такъв случай детето изобщо и не бива да бъде обучавано в решаването на такива тестове, за да се види колко логично, бързо и концентрирано мисли и реагира. Тогава за какво се ходи по една година на уроци при учители или психолози? Оказва се, че всъщност се мери не това, което е детето като способности, а успешността на учителя или психолога, който го е готвил. Няма никаква спонтанност, никаква непредубеденост. Същото като с всички кандидат-студентски изпити е - не се разбира колко способен и умен е кандидатът, а дали е научил наизуст определени теми от определени учители на определено ниво.

# 233
  • Мнения: 723
 milsim1, може ли въпрос (по-скоро няколко) - как протича денят на ученика? По колко часа на ден има, как се редуват натоварване с почивка, кога е занималнята, допълнителните предмети, кога обядват децата? Кои неща са задължителни, и кои по избор? В колко часа приключват учениците? А в колко часа започват? Предварително се извинявам, ако съм пропуснала подобна информация по-нагоре в темата.

# 234
  • Мнения: 827
В такъв случай детето изобщо и не бива да бъде обучавано в решаването на такива тестове, за да се види колко логично, бързо и концентрирано мисли и реагира. Тогава за какво се ходи по една година на уроци при учители или психолози? Оказва се, че всъщност се мери не това, което е детето като способности, а успешността на учителя или психолога, който го е готвил. Няма никаква спонтанност, никаква непредубеденост. Същото като с всички кандидат-студентски изпити е - не се разбира колко способен и умен е кандидатът, а дали е научил наизуст определени теми от определени учители на определено ниво.
цитат: Подборната процедура цели измерване равнището на развитие на познавателните способности и на творческото мислене на кандидатите, на техните психомоторни качества и невербалните характеристики на интелекта им.

На всеки тест, за чийто формат кандидатът се е подготвял, резултатът му би бил по-добър, ако същият кандидат не се е подготвял. Или смяташ, че всеки, учил английски език в езикова гимназия, би минал без проблеми CPE например? И защо смяташ, че логика, съобразителност, концентрация и бързина не се тренират, още повече пък на 6-7-годишна възраст? Ходи се на уроци (предполагам) именно за да си запознат с това, което те очаква и така е логично да се справиш по-добре. За каква спонтанност и непредубеденост ми говориш изобщо, предвид тестовия формат на изпитите?!

Намесиха се и кандидат-студентските изпити - кой не разбира колко си способен? - този, дето проверява, ако по принцип той е неспособен и преподавател, и оценител. Това с научаването наизуст на теми е поредният мит - т.е. че, видиш ли, само така се влиза. Сигурна съм, че и така може да се влезе, но може и по друг начин - тук мога да дам личен пример как и защо се пише 6.00 и 3.50 на една и съща тема на изпит по литература за СУ bowuu, ако някой се интересува.

Ти очевидно си против подготовката на децата за такъв тест, което за мен е странно, тъй като моето лично убеждение е, че всяка една подготовка за какъвто и да е тест е прекрасна възможност за упражниш себе си не само като обем знания, но и като способност да ги съчетаеш с неща като логика, бързина, точност и концентрация, които биха ти били безкрайно полезни дори само при шофирането из Сф след някоя друга година. А пък за подготовката при учители - би трябвало тези учители да могат адекватно спрямо възрастта и конкретното дете да обяснят задачата и отговора й примерно. За "подходящите" учители - по-напред в темата някой беше обяснил, че в ДДГ е подготвяно детето - значи може и така. И естествено, че се мери успешността на детето, или твърдиш, че с подходящ брой часове в решаване на тестове и от маймуната ще стане човек?

Всеки един изпит, поне стандартизинатите такива, не очакват да имаш IQ над 150, за да можеш да ги минеш, напротив - иска се определен обем знания, които да можеш да използваш в определен тип ситуация - как иначе би могла да се постави оценка само по една скала?

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 16:41 от Ити

# 235
  • София
  • Мнения: 62 595
Против съм децата от такава ранна възраст да бъдат подлагани на тестове, които изискват допълнителна подготовка (дори и в ДГ) и то за да влязат в училище, където се работи по общообразователната програма, включително по учебници и методики, по които се работи и в кварталното училище в Ботунец.

Като каза за маймуната - може маймуната да не стане човек, но има случаи, в които маймуни са били обучавани (включително и техните майки) да усвоят някои смятани за типично човешки дейности. Капацитетът на маймунският мозък в зависимот от вида е различен, но общо взето има норма. Същото важи и за хората - човешките деца имат някакви граници на възприемане на определен етап от развитието си. Да, като че ли някои деца се движат по-бързо от връстниците си, но те си личат отдалеч, защото на определена възраст са могат да разбират и да правят неща, които са присъщи или за по-големи деца, или за възрастните. Доколкото разбирам в обсъжданото от нас училище нещата не стоят по начин, че да се приемат само или предимно изпреварили развитието си деца. То е и невъзможно, защото има деца с по-изявени способности в музиката или друго изкуство, в спорта или в някоя от науките. За това всъщност си има и специализирани училища, особено като става въпрос за изкуство и спорт. Така че пак издиша този балонът с НУКК
.
Много хора писаха и в двете теми, че има всякакви шашмалогии.

# 236
  • Мнения: 827
Против съм децата от такава ранна възраст да бъдат подлагани на тестове, които изискват допълнителна подготовка (дори и в ДГ) и то за да влязат в училище, където се работи по общообразователната програма, включително по учебници и методики, по които се работи и в кварталното училище в Ботунец.
- аз не съм против, точно обратното - смятам, че точно на тази възраст има възможност едно дете да се научи, че изпитът не е страшно нещо и че независимо дали си го минал, или не, това не те прави добър или лош, стойностен или нестойностен човек.

Цитат
Като каза за маймуната - може маймуната да не стане човек, но има случаи, в които маймуни са били обучавани (включително и техните майки) да усвоят някои смятани за типично човешки дейности. Капацитетът на маймунският мозък в зависимот от вида е различен, но общо взето има норма. Същото важи и за хората - човешките деца имат някакви граници на възприемане на определен етап от развитието си.
- да, така е, и учените твърдят, че хората използват много малка част от капацитета си, аз споделям това виждане и смятам, че тук ролята на психолога е безценна - той би трябвало да може да каже къде е границата за конкретното дете.
Цитат
Да, като че ли някои деца се движат по-бързо от връстниците си, но те си личат отдалеч, защото на определена възраст са могат да разбират и да правят неща, които са присъщи или за по-големи деца, или за възрастните. Доколкото разбирам в обсъжданото от нас училище нещата не стоят по начин, че да се приемат само или предимно изпреварили развитието си деца.
- неколкократно се повтори, че това училище отдавна не е със статут за надарени деца.
Цитат
Така че пак издиша този балонът с НУКК
- за теб всички разбраха, че издиша, аз само се опитвам да покажа, че е въпрос преди всичко на гледна точка, затова и няма как да бъда убедена от очевидно неаргументирани твърдения и нежелание за отговор на конкретни такива, когато е станало ясно, че те са несъстоятелни, в крайната "злина", която би могло да донесе това училище на детето ми, хеле пък сравнено с кварталното, ако и да учат по едни и същи учебници. ooooh!

Цитат
Много хора писаха и в двете теми, че има всякакви шашмалогии.
- да, имаше и във Френската и в университета, докато аз учех там, има ги във всички по-добри училища, университети и т.н., мисля, че не е нужно да обяснявам защо. Това, лично мен, не би ме спряло да опитам, ако преценя, че си заслужава.

ПС - и във работата ми има връзкари - да спра да работя ли?

# 237
  • София
  • Мнения: 62 595
Е точно, защото не е със статут за надарени деца няма смисъл от такъв изпит.  Това е най-важното - има противорецие между формата и съдържанието.
 

# 238
  • Мнения: 827
Е точно, защото не е със статут за надарени деца няма смисъл от такъв изпит.  Това е най-важното - има противорецие между формата и съдържанието.
Ами училището и Министерство на културата са преценили, че това е по-добър начин за класиране, отколкото същото да е на състезателен принцип - видяхме какво стана като всички сме равни пред вратите на детските градини, айде аман от комунизъм, или някой все още смята, че наистина сме били равни Simple Smile

Бтв, хич не ме притеснява, че има противоречие, особено пък и толкова абстрактно  - това е най-дребното противоречие в държавата ни най-вероятно.

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 16:57 от Ити

# 239
  • София
  • Мнения: 6 999
Лелееееееее, Радостина, не се ли умори да спориш за НУКК?  ooooh!
Какво се опитваш да докажеш не ми е ясно.  newsm78 Истината е, че училището е различно от кварталните училища без значение как се влиза там, има ли смисъл от тест и до колко са надарени надарените деца...

Просто е различно. За мен това е достатъчно, за да го направи по-добър избор. Още се втрисам от "На учителя с любов" - документален филм за обикновено квартално училище.

# 240
  • София
  • Мнения: 62 595
Абе, писна ми вече! Но като има мераклии да плащат за уроци и да си тормозят децата - моля, тяхна воля. Каквото имаше да казвам го казах.

По повод на "учителя с любов" няма как точно НУКК да е някакво островче с хрисими дечица. Просто няма начин. Тези деца не растат под похлупак и тях ти тресе и чалгата, и простотията.

# 241
  • София
  • Мнения: 6 999
По повод на "учителя с любов" няма как точно НУКК да е някакво островче с хрисими дечица. Просто няма начин. Тези деца не растат под похлупак и тях ти тресе и чалгата, и простотията.

Не съм 'вътре' в това училище до такава степен, че да ти кажа. Ако съдя по няколкото деца, които учат там и ги познавам - определено е остров.

# 242
  • Мнения: 827
Абе, писна ми вече! Но като има мераклии да плащат за уроци и да си тормозят децата - моля, тяхна воля. Каквото имаше да казвам го казах.
- за теб продължава да е странно, че някои деца не са тормозени, независимо че ходят на уроци и че родителите им не са луди, макар и да ги мъкнат напред - назад. Ами светът просто е шарен, пък и емоционален...

Цитат
По повод на "учителя с любов" няма как точно НУКК да е някакво островче с хрисими дечица. Просто няма начин. Тези деца не растат под похлупак и тях ти тресе и чалгата, и простотията.
- може би просто е по-малко newsm78, както е по-малко и в т. нар. елитни гимназии напр.

Нали във флота се избираше по-малкото зло, е, аз се опитвам, когато ми се налага да правя такъв избор, той да е все пак в полза на по-малкото зло.

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 17:27 от Ити

# 243
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 504
Лелееееееее, Радостина, не се ли умори да спориш за НУКК?  ooooh!
Какво се опитваш да докажеш не ми е ясно.  newsm78 Истината е, че училището е различно от кварталните училища без значение как се влиза там, има ли смисъл от тест и до колко са надарени надарените деца...

Просто е различно. За мен това е достатъчно, за да го направи по-добър избор. Още се втрисам от "На учителя с любов" - документален филм за обикновено квартално училище.

Защо това училище има "особен" статут? Защо е едно от двете училища с такъв и независимо от това ползва държавна субсидия в сериозен размер?
Излъченото по която и да е ТВ няма връзка с темата въпреки че ни ужаси и насочи мисленето ни изключително към частно образование. дъщеря ни, живот и здраве, ще е в първи клас през есента на 2010г.
Абе, писна ми вече! Но като има мераклии да плащат за уроци и да си тормозят децата - моля, тяхна воля. Каквото имаше да казвам го казах.
- за теб продължава да е странно, че някои деца не са тормозени, независимо че ходят на уроци и че родителите им не са луди, макар и да ги мъкнат напред - назад. Ами светът просто е шарен, пък и емоционален...

 
[/size]

Защо "тормозени"? Уроците са необходимост в БГ newsm78. Само не съм съгласна с "да ги мъкнат напред - назад" - предпочитам локация в центъра на СФ.

# 244
  • Мнения: 827

Абе, писна ми вече! Но като има мераклии да плащат за уроци и да си тормозят децата - моля, тяхна воля. Каквото имаше да казвам го казах.
 
- за теб продължава да е странно, че някои деца не са тормозени, независимо че ходят на уроци и че родителите им не са луди, макар и да ги мъкнат напред - назад. Ами светът просто е шарен, пък и емоционален...

 
Цитат
[/size]

Защо "тормозени"? Уроците са необходимост в БГ newsm78. Само не съм съгласна с "да ги мъкнат напред - назад" - предпочитам локация в центъра на СФ.
Тормозени, защото използвах същата дума, за да стане по-ясно мнението ми - иначе не смятам очевидно, че е задължително човек да е тормозен, когато ходи на уроци. Локация в центъра, ако и живеете там, е ок, но е твърде вероятно да се наложи да се води детето някъде, за да е при определен учител, не задължително "подходящ", може би просто подходящ Wink Аз смятам, че си заслужава дори "мъкненето" и дори и да не е точно пък за ГБ.

# 245
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 504
Ще следя развитието на темата.
Убедена съм, че "елит" в този му смисъл, съответно училище Няма.
Убедена съм също, че децата българчета, следва да се образоват до 14г. в БГ.

# 246
  • Мнения: 3 034
Ще следя развитието на темата.
Убедена съм, че "елит" в този му смисъл, съответно училище Няма.
Убедена съм също, че децата българчета, следва да се образоват до 14г. в БГ.

аз като гледам, темата не върви към развитие, а към закритие.

това за образоването в БГ не знам защо го написа.
горнобанското училище, вярно е след околовръсното, но дори и да допуснем, че София е България, пак е в рамките на националните граници. Laughing

Последна редакция: вт, 07 окт 2008, 09:56 от iviche

# 247
  • Мнения: 7 821
аз като гледам, темата не върви към развирие, а към закритие.

Мдааа, така май ще се развият нещата. Моля, спрете да измествате темата! Разбрахме мнението на спорещите и които и да попадне на темата ще ги разбере  Wink, май е време да си починете малко, а?!?

# 248
Моите деца са там и далеч не смятам, че училището е върхът, да речем просто- "става" и то зависи какво търсиш. Едно е сигурно: не осигурява добра подготовка на децата. Иначе, живота на родителите е много спокоен, това е безспорно. Политика на учителите е само да те успокояват и потулват проблемите. Даста е наблегнато на сигурността и спокойствието. Ако детето ти след 7-ми клас се яви на изпитите за езиковите гимназии, както всички други ученици, разбираш за какъв проблем става дума...разбира се, след това можеш да го забравиш за 2часа, измисляйки лицеприятен довод за себе си и да продължиш да живееш щастливо. И друго- голям проблем е, че децата не научават свясно никакъв език там!!

# 249
  • Мнения: X
Съвсем случайно попаднах на темата...Четох,четох и ...толкова глупости на едно място отдавна не бях виждала...
Какъв елит,какво животно...Вие къде живеете?!
Това че един човек е станал министър примерно, или е натрупал пари по някакъв начин,прави ли го елит?!Според мен си е просто богат човек или такъв нарочил се за политик ...ама това за политиците е друга тема...
За мен елит е човек с потекло ... напр. като Симеон Сакскобурготски ,т. е. да има родословие, да произхожда от такова семейство...
Отгледал бай Пешо 20 тона краставици,спечелил малко пари и айде елит!!!Моля ви се!

Това си е училище за родители с комплекси,които винаги плащат данък обществено мнение и прехвърлят неосъществените си амбиции на децата си.

# 250
  • Мнения: 315
Отгледал бай Пешо 20 тона краставици,спечелил малко пари и ....
...и дъщеря му - в париж или в пловдив Laughing Laughing Laughing
не, сериозно - откъде знаеш зе какво иде реч, след като живееш в пловдив и с какво темата те заинтригува?
колкото до комплексите на родителите-познаваш ли поне един родител на дете, учещо там?
нищо лично, просто ми е любопитно Peace

# 251
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 504
Дали само аз се чудя Защо не се Заключва......ъъъъ Темата!

Общи условия

Активация на акаунт