Отговори
# 45
  • Мнения: 844
сега от ЗК ще направят какво ли не ! Laughing Laughing Laughing

# 46
  • София
  • Мнения: 2 381
Здравейте. Срещата в Сметната палата мина. За следващата година не можело да отделят повече пари за прогр. за ендометриоза. шефката на НЗОК д-р Румяна Тодорова предложи вариант да се подават документи месеци преди операцията с планирана дата и тогава от НЗОК да отпускат лекарството. Така те щели да се вместят във финансовата си рамка. Лекарите казаха, че това не е вариант, защото през тези 3 месеца ендометриозата се развива. Другият вариант е да отпускат на време лекарството, докато имат пари. Така 200 и повече жени поне ще бъдат лекувани на време и адекватно. Другата седмица ще има втора среща, на която ще се прецизират точните промени в програмата.
Искаме да отпускат лекарството в срок от 20 работни дни, да махнат изискването за доказан стерилитет, да повишат възрастовата граница от 35 г., да лекуват и повече жени.
Кажете, добър вариант ли е според вас да отпускат на време лекарството, т.е. да одобряват в законовия срок протоколите, поне за жените, за които могат да си позволят лечението?
М.г. така са одобрявали жените в срок и парите са свършили в края на март. Лекувани са само 130 жени. Сега са си разпределили месец за месец бюджета и затова има забавяне. Гледат да се вместят в бюджета - това им е единствената цел.
Според шефката на НЗОК програмите за скъпо струващо лечение - те са общо 10 - трябва да са към МЗ, а не към НЗОК. Освен това ни посъветва да сме търсели пари от европейски фондове. От Сдружение "Зачатие" са проучвали въпроса. Оказва се, че трябва да имат партньорска организация от друга държава от ЕС, която също трябва да защитава интересите на хората с репродуктивни проблеми. Такава организация в другите страни от ЕС обаче няма, защото там проблемът с ендометриозата и ин витрото е решен.
Валери Апостолов, който е член на Сметната палата, ще ни съдейства за голяма среща с министрите или зам.-министри от здравното, социалното и финансовото министерство. Той ще изпрати и доклад от вчерашната среща в подкомисията по публична отчетност към Комисията по бюджет и финанси на парламента.
От НЗОК го караха на принципа, че проблемът не е при тях и те нищо не можели да направят.
Искам да благодаря на докторите, които за пореден път ни подкрепиха:
Д-р Николай Попов - "Шейново"
Д-р Явор Владимиров - Мед. център по репродуктивна медицина и оплождане ин витро "София"
Д-р Георги Николов - "Репробиомед"

Поканата до д-р Георги Стаменов не е била стигнала.
Sad Иначе и той е щял да направи всичко възможно, за да дойде.

# 47
  • София
  • Мнения: 2 381
Ето и медийния отчет:
www.zdrave.net
Пациенти искат национална програма срещу безплодието

07.11.2007, zdrave.net, Елица Тодорова

Да се създаде национална програма за решаване на проблемите с репродуктивното здраве на българите, настояват пациентите от Сдружение „Зачатие”. Днес те се срещнаха с директора на здравната каса д-р Румяна Тодорова, представители на водещи клиники и членове на парламентарната здравна комисия. Повод за срещата станаха проблемите на жени с ендометриоза, които твърдят, че НЗОК доставя инжекции с месеци закъснение, което обезсмисля цялото лечение. Освен това парите стигали само за 200 жени годишно. Затова 120 000 семейства може да останат без деца, твърдят от сдружението.

Инициатор на срещата беше Сметната палата, от която пациентската организация е поискала одит на здравната  каса по програмата за лечение на ендометриоза. По тази програма около 200 жени годишно получават безплатно хормонални инжекции след оперативна намеса. Инжекциите трябва да се поставят в точно определени срокове, но в момента се доставят със закъснение и жените са принудени да ги закупуват сами. Една такава инжекция струва 209 лева, но в мрежата се продават по-скъпо. Валери Апостолов обясни от името на Сметна палата, че одит на здравната каса не е изключен, но процедурата ще отнеме година. Затова от там се ангажираха с посредническата роля за подобряване на грижата на пациентките с такава диагноза. Според Апостолов обаче по време на срещата станало ясно, че разрешаването на проблема не е в компетенциите на касата. В случая тя се явява разпределител на средства, а парите по програми са част от общия бюджет на НЗОК за лекарства.

„Проблемът не е само в лечението на ендометриоза, а в това дали изобщо тези програми имат място в НЗОК”, заяви след срещата директорът на касата д-р Тодорова. Не мога да разделя програмите по приоритети, допълни тя, за мен всички са еднакво важни. Д-р Тодорова все пак се ангажира още идната седмица да проведе среща за преразглеждане на критериите и да направи възможното, за да може поне включените до момента в програмата да получават ампулите навреме.

В България никой не знае точния брой на жените с ендометриоза или на семействата с репродуктивни проблеми, стана ясно по време на срещата. Цифрите, предоставяни към момента, се базират на световните статистически данни и се изчисляват като процент от населението. Затова и от здравната каса, и от Сдружение „Зачатие” настояха за национално проучване, което да установи точния брой на тези хора. Въз основа на тези данни трябва да се изготви национална програма, смята председателят на сдружението Анна Зашева. Здравното министерство пък трябва да се ангажира с категорична позиция дали лечението на безплодие е национален приоритет в условията на демографска криза, смята Валери Апостолов.

Сметната палата се ангажира да съдейства за провеждането на среща с представители на здравното и социалното министерства, които формират държавната политика по тези проблеми. Според Апостолов, конкретни действия и финансови разчети могат да се разпишат в стратегията на Министерството на труда и социалната политика за демографското развитие.

БТА
Сметната палата стана инициатор на среща на тема
"Финансиране на лечението на стерилитета и
ин витро процедурата"


София, 7 ноември /БТА/
    Средствата за лечение на стерилитета, отпускани от Националната здравна каса, са крайно недостатъчни, необходимо е с този проблем да се занимае специална национална програма с
бюджет извън НЗОК. Това каза днес пред медиите Ана Зашева от сдружение "Зачатие" след среща с представители на Комисията по здравеопазване на парламента и на НЗОК, организирана от Сметната палата.
    Сметната палата е институция, призвана да съдейства за доброто управление на бюджетните средства съгласно принципите за законосъобразност, ефективност, ефикасност и икономичност,
посочи Валери Апостолов, член на Сметната палата. Той обясни, че от сдружение "Зачатие" е било е поискано да се извърши одит за изразходването на средствата на НЗОК за лечение на стерилитета, но тъй като той ще се забави около година, Сметната палата е станала домакин на среща по проблема.
    НЗОК разполага с лимитирана финансова рамка по отношение на средствата за медикаментозно лечение на стерилитета при жените - ендометриозата, отбеляза Апостолов. 230 хил. лв. са необходими за лечението на ендометриозата, за да могат малко повече от 200 жени годишно да преминат курс на лечение, каза той. Миналата година обаче средствата за били изчерпани още през март.
Отчетено бе, че липсва стратегически приоритет в решаването на проблема с безплодието на българските семейства, добави той.
    Никой в България не знае колко точно са семействата, засегнати от безплодие, трябва първо това да се анализира и после да се поиска ресурс за решаване на проблема, каза директорът на НЗОК Румяна Тодорова.
    По официални данни около 120 хил. семейства се нуждаят от лечение на стерилитета, според сдружение "Зачатие" обаче, ако към България се приложи европейската статистика, този брой е 270 хил. двойки.
    Според Ана Зашева Министерството на здравеопазването и Министерството на труда и социалната политика трябва да изготвят националната програма за преодоляване на проблема с безплодието и да посочат конкретните стъпки. На срещата нямаше представители на двете министерства. /Мара Барева/

В. ДУМА на стр. 1 - "И Сметната палата в борбата с безплодието". Материалът е на 2 стр.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт