Хора, аз идиот ли съм???

  • 17 232
  • 452
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 2 759
...Гърция 24000 долара
България 10700 долара
Румъния 9100 долара...
                  Това значи ли, че произвеждам поне 10700 долара на година? Всъщност няколко пъти по толкова де, щото нали изкарвам и за пенсионери, безработни, цигани и прочие? Аз лично не съм забелязала да изкарвам продукт за към 200 - 300 000 годишно? Но може и да не съм рабрала правилно какво се има предвид у цитата....

# 421
  • Мнения: 25 733
Ааа, не знам колко ни е БВП. Икономистите да кажат.  Peace
Пък аз си изрових още нещо - цитатите са от Коментари по Икономически доклад за президента на република България 2006 - Адриана Младенова:

Цитат
Заключенията от доклада, с които сме съгласни, въпреки че не са доразвити в конкретни предложения, са следните:

•  Необходимо е поддържането на “фискална дисциплина”, ако тя се интерпретира като по-малко преразпределение през БВП чрез държавния бюджет.

•  Устойчив растеж се постига не чрез увеличаване на приходите на правителството, а чрез намаляване на разходите му.

•  Не трябва да има увеличаване на заплатите на държавната администрация без предварителното й преструктуриране.

•  Фискалният резерв трябва да служи за изкупуване на държавен дълг и като буфер за провеждане на икономически реформи, но не трябва да се харчи за “стратегически” инвестиционни проекти. Под икономически реформи ние визираме: намаление на данъчната и осигурителната тежест, преструктуриране на образователната и пенсионна система, здравеопазването.

Цитат
•  Като основна предпоставка за постигане на среден темп на икономически растеж в Ирландия от близо 8% през последните 15 години се счита ефективното използване на европейските фондове за създаването на подходящ бизнес климат в страната, което от своя страна довежда до привличането на масирани чуждестранни инвестиции. През 2003 г. размерът на входящите чуждестранни инвестиции в България представлява едва 5% от тези в Ирландия .

Проблемите с този извод са няколко. Европейските фондове не са предпоставка за постигане на подходящ бизнес климат в страната. Той е резултат от структурни реформи в икономиката в следните направления:

•  Фискална политика – намаляване на данъците и на осигурителната тежест. Нивото на данъци и осигурителната тежест в Ирландия са едни от най-ниските в Европа.

•  Намаляване на държавната намеса и преразпределение до 33% от БВП и съкращаване на държавни служители и съответно административните разходи.

•  Гъвкав пазар на труда

•  Опростяване на административните процедури и намаление на бюрократичните пречки за правене на бизнес в страната

•  Либерализация на пазарите и премахване на митата и другите ограничения за свободна търговия


Цитат
БВП в Ирландия през 2003 г. е 137,158 милиона евро, докато в България БВП е 17,593 милиона евро.

Цитат
Около 1/5 от икономическия растеж на Ирландия се дължи на Европейските фондове, следствие на инвестиране в образование, модернизация и човешки капитал.

Мдам. Хората инвестират в образование и достигат до икономически бум, ние тук вадим единственото останало око на кьоравата ни просвета. Ама отде толкова акъл у нашите тикви, да открият топлата вода?   Whistling

# 422
  • Мнения: 3 216
КАко Сийке цитатите ти са доста избирателни.

# 423
  • Мнения: 25 733
КАко Сийке цитатите ти са доста избирателни.

Ама разбира се! Цитирах тези, които ме впечатлиха.  Mr. Green
Но за инакомислещите съм пуснала и линк към статията - който иска, да сподели други цитати.  Hug

# 424
  • Мнения: 25 733
А днес попаднах на нещо друго: Не знам авторът - проф. Георги ПЕТРОВ професор по какво е, но се надявам, да не е идиот като мен.  Mr. Green


Цитат
Поради високо (40-42%) преразпределение на БВП чрез бюджета

и силните регламентации и регулации корупцията е проникнала във всички органи и институции на държавата. И е една от основните пречки за нормални пазарни отношения, ефективна стопанска дейност и качествени услуги на публичния сектор.

Те са против по-значителното увеличение на заплатите на учителите, преподавателите и другите нископлатени държавни служители. Главните им аргументи са липсата на средства, застрашително растящият дефицит на текущата сметка и ускоряващата се инфлация.

Тези аргументи са несъстоятелни. От публикациите на НСИ ("България - социално-икономическо развитие" и "Статистически справочник") се вижда, че през последните седем години (2000-2006) средната реална заплата е нараствала към една крайно ниска база само 1.8% годишно, средната реална пенсия - 5.9%, а БВП на глава от населението - 6.6%. Очевидно е, че ръстът на реалната заплата не изпреварва, а силно изостава от производителността.

И сега реалната заплата и реалната пенсия са съответно едва 35% и 38% към нивото им в 1990 г., докато БВП на човек е 121%. Средната брутна заплата за 2006 г. е 355 лева, или 178 евро. Тя е 11 пъти по-малка, отколкото в Австрия (и в ЕС-25), а с отчитане по-ниското ниво на цените у нас (38% от нивото в ЕС) тя е 468 евро, или 4.2 пъти по-малка. Но БВП на човек от населението в България е само 2.9 пъти под нивото в Австрия (и в ЕС като цяло). Очевидно доход в България се създава, той се увеличава, но твърде малка част от увеличението стига до хората, получаващи заплати и пенсии.
Високите темпове на нарастване на вноса не са предизвикани от ръста на заплатите в образованието, здравеопазването и други бюджетни сфери или на пенсиите, а от истинския бум в строителството, машиностроенето и повечето от останалите отрасли. Както и от засиленото търсене на скъпи и луксозни вносни стоки. Което очевидно не идва от учителите и пенсионерите.

.......

Неверни и спекулативни са твърденията на управляващите, че парите за нормализиране на учителските заплати могат да дойдат само от орязване на други заплати в публичния сектор или от развихряне на инфлацията. Приведените по-горе данни показват, че в България сега се произвежда много по-голям доход, отколкото е нарастването на заплатите и пенсиите. Парите за увеличението на бюджетните заплати и пенсии се присвояват от хората в сивата икономика и криминалния бизнес, които не плащат (или източват) всяка година над 5-6 милиарда акцизи, мита, ДДС, данъци върху доходите и социални осигуровки. С част от откраднатите публични средства те си

купуват политици и ненаказуемост от контролните и съдебните органи

Останалата част влагат в дворци, замъци, луксозни хотели, най-скъпи автомобили и всякакъв бизнес.

Доказано е, че сивият и криминалният сектор на икономиката могат да бъдат ограничени и събираемостта на бюджетните приходи рязко да се повиши, ако данъчните и осигурителните ставки се намалят значително. И се свие участието на държавата в преразпределението на доходите. Но това не е възможно без дълбоки, взаимно обвързани реформи в бюджета и социалната сфера. Управляващите нямат интерес да извършат такива реформи. Те се опитват чрез частични, противоречиви и непоследователни промени да заблудят хората и да смекчат тяхното недоволство.


* Авторът е професор по икономика и бивш член на УС на БНБ


Цялата статия - ТУК

# 425
  • Мнения: 3 216
КАко Сийке ще те разочaровам,но  тази статия ПОТВЬРЖДАВА това,че учителските заплати НЕ могат да се увеличат сьс 100 процента. Wink

Последна редакция: чт, 11 окт 2007, 10:02 от kremena

# 426
  • Мнения: 25 733
КАко Сийке ще те разочеровам,но  тази статия ПОТВЬРЖДАВА това,че учителските заплати НЕ могат да се увеличат сьс 100 процента. Wink

О, да! Могат даже с 200%, с колкото трябва да се увеличат и заплатите на всички останали.  Mr. Green
Обяснява също и кому е неизгодно и защо няма да стане. Който може да чете - написано е.  Rolling Eyes

# 427
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
...но  тази статия ПОТВЬРЖДАВА това,че учителските заплати НЕ могат да се увеличат сьс 100 процента.

Къде точно статита потвърждава такова нещо?

# 428
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
Цитат на: Djane в вторник, 09 октомври 2007, 22:57
Цитат
Не си мА К'ако Сийке...не си идиот! Naughty
Ти пък!   Crossing Arms
Тъкмо хората ме убедиха с примери и доводи, че съм пълен идиот, а ти пак ме хвърляш в размисли и страсти!  Crazy Недей, че ще вземе да ми се самоизруси косата от много мислене!

 - Не си!   Цените в супермаркетите на Запад, с изкл. на Англия, са съпоставими с нашите, а някъде са и по-ниски.
Обаче: да попитам, какви са заплатите на работещите в същите тези супермаркети момичета? - 1500 - 2000 Евро, а не като на работещите им колежки в Била и Метро в БГ - 200 Евро, нали?
 Ще кажете оборота е друг - не е верно, и оборотите им са съизмерими, дори Била-Бояна направи рекорден оборот за Европа миналата година.

# 429
# 430
  • Мнения: 25 733

Рожбе, когато преди няколко години в София се замеряхте с хляб по 35 ст., в Стара Загора го купувахме на 65 (защото сме зърнопроизводителен район!  Mr. Green). Същият хляб, от същия производител се продаваше в Казанлък и Нова Загора по 50-55 ст. Отдавна сме в ръцете на хлебарската мафия и отърване няма. Няма и конкуренция на практика - хлябът навсякъде е на една и съща цена, а и само определени фирми имат право да пласират в нашия град.
Дотук да видя нещо, което да има връзка с метеорологични условия и природне бедствия?  Wink
Има липса на държава, това има само. И самозабравили се местни мутри, упс!, бизнесмени, да ме прощавате за мръсната дума.  Blush

ПП Ако на някого му е станало любопитно, да провери чия собственост е Хлебозаводът в Ст. З.

# 431
  • Мнения: 3 216

 видя нещо, което да има връзка с метеорологични условия и природне бедствия?  Wink



И се радвай,че няма да видиш,защото иначе ще купувап хляб не за 1 лв ,а поне за 3 .

# 432
  • Мнения: 14 502


ПП Ако на някого му е станало любопитно, да провери чия собственост е Хлебозаводът в Ст. З.

то да е само там ....

# 433
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107

 Щото алчноста като удари цените на Световните пазари и...... дотам! По-скъпо вече няма накъде, стига обаче Държавата да следи за честна конкуренция. Но тя е заета с далеч по-важни за нея си задачи...  Sick

 Например в пограничните с Гърция райони, хората си пазаруват от Гърция, мн. по-евтино олио например.

# 434
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Хляба поскъпва, защото реколтата умря ...половината изсъхна, защото каналите за поливане от Дунава не се използват, а дъждове нямаше, другите се удавиха... пред това време министъра на земеделието се е почесвал вероятно ...и сега внасяме пшеница... до колкото знам от Украйна ... вероятно най- евтината в Света, заради радиацията

Това горното е мое мнение по спомени от изминалата година 

Общи условия

Активация на акаунт