Гражданска инициатива на осиновени и осиновители

  • 47 243
  • 434
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 1 843
От темата в подписа на Мит*бул:

Право на отпуск по майчинство в Италия: (кратка версия, ако имам време, скоро ще преведа директно от закона)

Право на отпуск по майчинство при осиновяване и приемна грижа:

Правото на отпуск по майчинство (извън трите задължителни месеца), може да бъде потърсено от трудово ангажирана, която е осиновила или е станала приемен родител на дете не по-голямо от 6 години, в момента на осиновяване или приемане на грижата за него. Това право, обаче може да се използва по време на трите месеца, следващи влизането на детето в семейството на работещата.

Доста по-голямо предимство се ползва в случаите на международно осиновяване и приемна предосиновителна грижа. В тези случаи правото на отпуск по майчинство се полага, дори и непълнолетния осиновен или постъпил за приемна грижа да надвишава възрастта от 6 години, до навършването му на пълнолетие.

Трябва да се добави, че работещата има право по време на международно осиновяване и приемна предосиновителна грижа, да се възползва от право на отпуск по майчинство и за необходимия  период, през който престоява в чуждата държава.


У нас по-прости ли са списващите закони?
Явно може.

# 376
  • Мнения: 847
е, да не издребнявам, ама то и сега не се казва "майчинство", айде да не ни противопоставят така! казва се "отпуск за гледане на дете" до едикаква си възраст и може да се ползва освен от майката алтернативно от баща, че и от баба примерно ... така, че това с термините не може да е аргумент Wink и този отпуск си се ползва безпроблемно и от осиновителите ... до 2 г платен, до 3тата година на детето неплатен.
Много се дразня, като използват аргументи от типа, ама то бъркате майчинството, ама то има отпуск и можете да го ползвате, равни сте ... Или да ни учат, че "в Кодекса на труда има такъв и такъв отпуск ... " Ми ние знаем какви има и че няма такъв, при който спокойно да можеш да посрещнеш осиновеното си по-голямо дете. И хич не бъркаме нещата. Аргумент може да бъде само "такъв отпуск не е целесъобразен, защото ... (примерно) нямате обективна нужда от него, ще се отрази много неблагоприятно на пазара на труда" ... и други такива дивотии. Аз досега не съм видяла някой да е изложил грамотен, макар и циничен, мотив против такъв отпуск, само се правят на умрели лисици ...
А че е необходим, необходим е ... Не знам, в хода на процедурата се напъваме да се покажем колко сме велики и можещи, та даваме по инерция ... Е, ама в БГ нещата не са толкова розови, може би единици наистина нямат нужда от подобен отпуск, ама далеч не е така за всички. Верно е, че се спасяваме поединично с разни варианти, ама точно това именно доказва, че нужда има.

# 377
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
ох, извинявайте! Rolling Eyes
всъщност исках да кажа, че напълно подкрепям исканията, пък то какво излезе...
и то, повлякох се по това писмо и ги наплясках едни в същия дух!
затова и кореспонденцията трябва да я  водят юристите  Peace
е, поне раздвижих темата... Joy

# 378
  • Мнения: 1 843
Банкови координати на ГИОО:

Първа Инвестиционна Банка
София

BIC FINVBGSF

IBan - BG59FINV91501000203118

# 379
  • Мнения: 921
Дар, благодаря за сметката. Още утре ще се опитам да стигна до банката и да пратя малко парички по сметката.

Всъщност като се замисля, май marymarron има известно право. Докато ни проучват като кандидат-осиновители се опитваме да доказваме колко сме силни, независими и платежоспособни да отгледаме едно (че и повече) деца и затова хората не ни приемат толкова насеризно исканията, сигурно. Какво ли си мислят - "Ми щом сте толкова велики, на ви сега! За какво майчинство плачете, като имате такива големи възможности. Гледайте си сега децата - нали това искахте? Нали уж нямате проблеми да се справите финансово и можете да си позволите да не работите и да имате достатъчно свободно време за детето" Или нещо в този дух.   newsm78 Все едно някой иска от родилките данъчна декларация за доходите, за да им плаща майчинство или не.
Обаче, иначе сме равнопоставени - майчинство до навършване на две години. Привилегии няма.  Confused

# 380
  • Мнения: 1 610
Хм, даааа! Thinking и в Германия получаваш право на отпуск по майчинство до 3 години, ако детето е до 8 години като се счита за ден на раждане деня на прием на детето в семейството.Полага се рента на майка , която отглежда данъкоплатец в рамките на 3 години, независимо дали данъкоплатеца от момента на влизане в семейството е на 3 , 4 или 7 години.  Съгласна съм. Трябва да има промяна на закона.
АААа, право на отпуск.Правото на отпуск обаче не е право на обезщетение.За обещетение трябва да се кандидатства допълнително. За дете родено след 2007 , родителят, който се грижи за детето, може да получава до 12 месеца 67% от заплатата си като не работи повече от 30 часа на седмица. Тоест може и да бачка никой няма да му вземе правото на обещетение.

Но това не пречи докато се наумуват умните да им се иска и привилегия при осиновяване на по-големи деца. Пък те като променят закона сами ще спрат еднократната помощ в размер на 2000 лв при осиновяване, щото много ще им се види...
Аз само си разсъждавам на глас, не ми обръщайте внимание. но не съм емоционално обвързана и ми е по-лесно да си бръщолевя...

# 381
  • Мнения: 1 843
Стига с тези 2000 лева, риен... 200 лева, май дават. На мъниците, на никой друг.

Но аз лично, не бих се натискала за тази сума, ако ще и да е 2000.

# 382
  • София
  • Мнения: 9 517
И двете са важни - и майчинството и детската градина, защото представи си, че го вземеш март месец, тогава няма никакъв шанс за детска още поне година и половина.  Освен семейството си, детето има нужда да общува с други деца и ако през лятото и есента можеш да му осигуриш това общуване по градинките, какво прави през зимата?
Но, както казва Дар - така е и за рождените деца - например Божидара може да тръгне на ясла чак септември 2009 г., а до тогава...
Под "майчинство" разбирам платен отпуск с обезщетение 90% от брутното възнаграждение, защото няма какво да се лъжем - отпуска до навършване на 2 години със скромните 200 лева мисля бяха обезщетение е някакъв вид безумие, което една работеща майка, осигуряваща примерно половината от приходите на семейството, не може да си позволи да ползва.

# 383
  • Мнения: 2 172
Днес малката ми дъщеря ми заби въпрос-какво четеш и пишеш там, защо(за форума, че нали съм залепнала за компа все).
Обясних с едно изречение-ами, организация една... да намалеят изоставените деца,който са 15000 сега...
А как ще стане това, пита тя. Аз - ами законите и т. н.
Искам да си осиновим детенце (или да го родиш)!От първото реших,че е намерила цаката да  намалеят децата, остават само някакви си 14999 по домовете. Ама сега като се размисля над думите й-детето иска просто,както си го и каза- по-малка сестричка.... ooooh!

# 384
  • Мнения: 2 084
Могат ли да се издадат някакви "ограмотителни" брошури за адекватни реакции на хората, когато се говори за осиновяване. Или да се излъчват предавания, които да засягат не проблема осиновяване, а проблема реакции на добри хора, смутени от процедурата. Може би трябва да се започне от училищата, защото реакцията на децата е в училище е насочена най-често силно агресивно срещу осиновени деца. Реакцията на учителите също е невинаги адекватна. За много от възрастните промяната на отношението към този процес е обречена кауза, но си мисля, че в часовете на класния ръководител, в някакви часове по етика или по каквото и да е е възможно да се получи промяна в отношението, начина на мислене и нагласите.

# 385
  • Мнения: 1 843
Много си права, k.dimitrova. Ограмотяване е нужно и още как!
Аз си мислех преди време същото за детската градина. Колко е нужно някой да обясни не само на малките някои дребни нещица, които биха спестили неприятни ситауции, както за децата ни, така и за самите педагози.

Ще трябва да помислим какво и как можем да направим.

# 386
  • Мнения: 883
Преди няколко години (когато Борко беше на 4 1/2, мисля) в детската им дадоха за домашно да правят родословно дърво. Мисля, че всички деца в един или друг момент минавват през това.
Та идва си Борко вкъщи, препредава думите на госпожата и сядаме цялото семейство да правим родословно дърво. Моят съпруг рисуваше много хубаво, нарисува той дървото и във всяко листо - по едно име и дата на раждане. Стигнахме до листото на Надя. "Аз искам да нарисуваш на моето листо крила и такива едни следи сякаш листото е долетяло отнякъде", каза тогава 6-годишната ми дъщеря. Направихме го както тя пожела. После, пак по нейно настояване, написахме под името и двете дати - тази, на която е родена, и тази, на която си дойде у дома. Досещата се, че като видя от каката и Борко поиска същото.
На другия ден децата в градината го питали защо има две дати под техните имена. "Защото аз и Надя имаме по два рождени дни." - "Как така?", полюбопитствали децата. А Борко без заобикалки отговорил: "Защото сме осиновени". Децата не били чували думата, поискали да знаят какво значи; учителките се опитали да спрат нещата дотам, но при Борко това не минава - той най-подробно обяснил какво значи, къде е бил преди това, как сме го намерили, как си е дошъл вкъщи и т.н.
На следващия ден една майка ми се обажда да пита вярно ли е, защото нейното дете било много впечатлено, разказало всичко вкъщи и питало защо и то не е осиновено, че да си има два рождени дни...

Разказах това като илюстрация на убеждението ми, че децата приемат по-лесно и някак естествено различието в света около себе си. Възрастните сме, които променяме това.

# 387
  • Мнения: 4 138
много поучителна и истинска история.
снощи писах, писах и сега нищо няма.
та да кажа сбито какво мисля.

именно ние сме тези, които могат да променят нещата. осиновените и осиновителите. в нашите сили е да излезем от анонимността си и да се борим осиновените деца да не бъдат третирани като аутсайдери, поради нензание. общото мнение е, че децата от домовете или осиновените въобще са болни, различни и просто втора категория деца. това е защото повечето хора не могат да си обяснят иначе защо една майка не би гледала детето си след като го е родила. просто и логично е, макар и невярно, но всеки човек с щогоде нормални разбирания не може да си обясни напълно акта на изоставянето.
наистина трябва да помислим над сериозно и задълбочено информиране на околните.
като начало може би една брошура с основните информации няма да е зле. това за долетялото листо страшно ми хареса...

# 388
  • Мнения: 2 172

именно ние сме тези, които могат да променят нещата. осиновените и осиновителите. в нашите сили е да излезем от анонимността си и да се борим осиновените деца да не бъдат третирани като аутсайдери, поради нензание. общото мнение е, че децата от домовете или осиновените въобще са болни, различни и просто втора категория деца. това е защото повечето хора не могат да си обяснят иначе защо една майка не би гледала детето си след като го е родила. просто и логично е, макар и невярно, но всеки човек с щогоде нормални разбирания не може да си обясни напълно акта на изоставянето............... може би една брошура с основните информации няма да е зле. това за долетялото листо страшно ми хареса...
Да, предполагам смятат, че са втора категория, защото не се знае откъде и как.
Не мисля,че "нормалните" хора мислят, че жената го е изоставила, защото е болно или не наред...Мисля, че им е ясно, че изоставянето е запланувано и ако детето е с увреждане, рядко това е причината.
Вече заизлизаха брошури за децата с различни увреждания от няколко години-информация с цел интеграция.
Наистина не знам да има такава за нашите деца. Идеята е добра.Предлагам да се ангажираме 2- 3 човека с това.Мога да помисля за идеи...

# 389
  • Мнения: 2 084
Честита баба Марта! Дълъг живот и здраве!
Има ли техническа възможност, когато дете намери своето семейство някъде да се оповестява броя на децата, които остават да чакат своите родители. Нещо като рекламата против насилието, но с цифри.

Общи условия

Активация на акаунт