плодови сокове - начин на употреба

  • 5 762
  • 80
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 433
Mama Tin го е обяснила прекрасно Naughty.Аз се опитах да дам по-посредствено и достъпно обяснение и ,но нещо май пак не се получи с възприемането  Thinking

# 61
  • Мнения: 3 506
И аз за пръв път 4увам подобни констатации.Това по коя 6кола е?

И аз така. С изумление обаче открих, че българските източници наистина твърдят подобно нещо. Всъщност твърдението е не толкова, че не се усвоява съвсем каротина в суровите сокове и плодове/зеленчуци, а че се усвоява по-добре, когато същите са сготвени с мазнина. За съжаление нямам време да търся повече инфо в момента, сигурна съм, че ще се намерят и други проучвания. Направи ми впечатление например ето това, от позицията на Американската диеотоложка организация относно вегетарианските режими на хранене (целият текст):

Цитат
Витамин А/бета каротин

Тъй като образуван предварително витамин А се намира само в животински храни, вегани получават целия си витамин А от конвертиране (превръщане) на диетични каротиноиди, отчасти бета каротин. Изследване показва, че абсорбация на бета каротин от растителни храни е по-слабо ефективна отколкото е смятано по-рано (44,96). Това предполага, че веганският прием на витамин А е около половина от това което предполагат предишни изследвания, и прием при лакто-ово-вегетарианци може да бъде 25% по-нисък отколкото по-рано се посочва. Въпреки това, има сведения че вегетарианци имат по-високи серумни нива на каротиноид отколкото невегетарианци (29). Нужди от витамин А могат да бъдат задоволени с включване на три порции дневно на наситено жълти или оранжеви зеленчуци, зеленолистни зеленчуци, или плодове богати на бета каротин (кайсии, пъпеш, манго, тиква). Готвене повишава абсорбация на бета каротин, както и добавянето на малки количества мазнина към ястия (97). Нарязяни или пюрирани зеленчуци могат също да увеличат биодостъпност.

# 62
  • в баира
  • Мнения: 861
Mama Tin го е обяснила прекрасно Naughty.Аз се опитах да дам по-посредствено и достъпно обяснение и ,но нещо май пак не се получи с възприемането  Thinking
Не че не възприемаме, но на мен ми прозвуча доста странно, тъй като го чувам за първи път. Навярно си права, или със сигурност си права - зачетох се в английски сайт и там срещнах същото твърдение.
Цитат
When carrot juice is downed jointly with milk, the employment of carotene as vitamin A is considerably increased.

Благодаря ти, че ни информира! Явно ще хапваме мляко след това.

# 63
  • Мнения: 2 761
Ами ако 4овек е пълен вегетарианец и не приема и мляко?
Доматен сок с олио за мен върви,особен и с 4ерен пипер,лук и магданоз Simple Smile
Това е от вкусова гледна то4ка,не знам за усвояването.Ама морковен с олио или мляко?!.Ами пас съм за такава комбинация независимо от разните писания.Не мога да вЕрвам на вси4ко.

# 64
  • Мнения: 3 410
У нас сме намерили разрешение на проблема с вкуса и усвояването - изпиваме си соковете с по 1 капсула Омега -мастни киселини Peace

# 65
  • Мнения: 2 761
Капсули не пия.Ленено олио слагам в салатата,а не в сока.Но така смятам,4е омега к-ните се усвояват,а не каротина от морковите примерно.

# 66
  • в баира
  • Мнения: 861
Това е от вкусова гледна то4ка,не знам за усвояването.Ама морковен с олио или мляко?!.Ами пас съм за такава комбинация независимо от разните писания.Не мога да вЕрвам на вси4ко.

И аз съм пас. Дори и след изпиването на сока, не мога да преглътна кисело мляко или зехтин. Колкото се усвои, толкова.

А между другото изцедени моркови и магданоз са силен стимулатор за зрението.

# 67
  • Мнения: 2 761
4удно кисело мляко на пазара....

През последните години у нас се извършиха най-отвратителните посегателства върху тази исконна ценност. Дебели мандраджийски задници днес правят кисело млеко от пределно обезмаслени млеко, ползват всевъзможни добавки, ползват дори соево мляко на прах - нашата гадинка срабитва и в такава среда. Колко ли време ще е необходимо за преодоляване на инерцията в мисленето на нас българите (нещо нормално), че не всичко, което носи надписа кисело мляко е кисело мляко. Доверието към държавата, основаващо се и на факта, че ние хилядолетия сме градили държави, по наш си терк, скоро ще се изчерпи, защото сега имаме държава по европейски тертип. Тя е "вдигнала ръце" от ежедневния контрол над качеството и стандарта на млечните продукти (днес стандарт няма), които кой ли не се е заел да произвежда и го е предоставила на съвеста на производителя. Изобщо нямам съмнения кой ще е победител в спора между добрите намерения и стремежа към печалба при един производител - Нищо лично! Само бизнес!

http://data-bg.com/kiselo.htm

# 68
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Аз също не бих смесвала сокове от различни плодове. Но съм "за" пресните сокове - много по-добре, отколкото купешките (моят само такива признава)

Офф: Омега, откъде е инфото ти за пастьоризираното мляко? Знам за вареното, че отделя токсини, но мислех, че пастьоризираното е ОК.

# 69
  • Мнения: 2 761
От нет-а и книги.

# 70
  • Мнения: 4 414
Офф: Омега, откъде е инфото ти за пастьоризираното мляко? Знам за вареното, че отделя токсини, но мислех, че пастьоризираното е ОК.
пастьоризацията си е чисто варене. Wink
ето какво казва уикипедията по въпроса:
"Пастьоризацията е процес на загряване на продуктите при висока температура с цел да загинат патогенните организми като бактерии, вируси, едноклетъчни микроорганизми, плесени и дрожди. "

"Пастьоризацията обикновено се свързва с млякото. Има два широко използвани метода за това: висока температура/кратко време, и много висока температура. Първият метод е по-често използван. При него млякото да се държи на 72°C за поне 15 секунди. При втория темературата е 138°C за поне 2 секунди."

# 71
  • Мнения: 2 761
Макар че може би ще ви се стори нелогично, суровите зеленчуци всъщност са далеч по-добър източник на органичен калций за растежа на костите, отколкото денатурираното пастьоризирано краве мляко, което толкова много лекари и родители принуждават децата да пият с тази цел. Млякото наистина съдържа много калций, но пастьоризацията го прави фактически недостъпен за тялото. Ако децата ви имат проблеми с акне, пъпки и други кожни обриви и постоянно са запечени, опитайте напълно да ги откъснете от пастьоризираното мляко за няколко месеца и го заменете с пресни сурови зеленчукови сокове, по-специално сок от моркови, и сами се убедете в резултата. Суровото мляко с гарантирано качество е също толкова полезно за изчистване на кожни проблеми, но в наши дни е почти невъзможно да се намери. Нещо повече, осигурявайки истинска храна, която наистина попада в кръвния поток и храни тъканите, суровите зеленчуци и техните сокове ефективно потискат прословутия синдром на „нуждата от нещо сладко“, който вреди на здравето на децата поради факта, че поетите вече денатурирани преработени храни ферментират и загниват, вместо да бъдат смлени и усвоени. Постоянната нужда от сладки храни е явен признак на потребност от определени хранителни съставки.

Една съвсем малка незна4ителна 4аст от любимите ми книги:
http://www.hermesbooks.com/readchapter.php?pID=784

# 72
  • Мнения: 3 410
Kакто казва моя приятелка ветеринарен лекар "прясното мляко е за телетата, а не за хората". Но от качествено кисело мляко не бива да се лишаваме нито ние, нито децата, както и от пресните плодове и плодови сокове.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз искам да попитам според вас соковете вредят ли или са полезни. За мен винаги са били една ободряваща и полезна напитка за всеки член от семейството. Но чух от стоматолози по ТВ , че били вредни за зъбите. И хората , които пиели сокове били с много кариеси.

# 74
  • Мнения: 2 761
Добре е да се пие разреден с вода.Може би и със слмка. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт