Целта на образованието

  • 8 014
  • 151
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
Някой ще опише ли накратко как най-добре според него да изглежда организацията на образованието? Така ще се разбере и по-лесно как ще се постигне целта

# 76
  • Мнения: 656
Целта на образованието е да подготви човешки ресурс за по-добро експлоатиране на природните богатства на една страна. Това е за държавното образование.
Целта на частното образование е да налее парични богатства в портфейлите на собствениците.

Така дефинирана целта се постига чрез наливане на знания на мнозинството, налагане на стереотип на поведение и определена ценностна система, в която се толерира послушанието. Само за бъдещите "властимащи" е целесъобразно стимулиране на мисленето и експлоатирането на другите, разчупването на "неписаните закони", които иначе са валидни за "простолюдието".



# 77
  • София
  • Мнения: 62 595
Значи, първата ни работа трябва да е да отпишем децата от училище, защото ние и децата нищо не печелим.

# 78
  • Мнения: 656
Значи, първата ни работа трябва да е да отпишем децата от училище, защото ние и децата нищо не печелим.
Образованието до ниво 8ми клас (а не помня последно до кой го промениха) е задължително. Не можеш просто да отпишеш детето си. А после кой ще работи да плаща данъци?

Това, че другите печелят не означава да отречем ползите за нас.

# 79
  • Мнения: 24 467
Значи, първата ни работа трябва да е да отпишем децата от училище, защото ние и децата нищо не печелим.

 Laughing А не, не е необходимо, с оглед становището на на Кронки жена му: "целта се постига чрез наливане на знания на мнозинството, налагане на стереотип на поведение и определена ценностна система, в която се толерира послушанието. Само за бъдещите "властимащи" е целесъобразно стимулиране на мисленето и експлоатирането на другите, разчупването на "неписаните закони", които иначе са валидни за "простолюдието".",
освен ако смятаме, че нашите деца ще бъдат именно от типа на "бъдещите "властимащи". На тях образованието, каквото е в момента, не прави услуги с оглед бъдещите им цели на развитие.
За това лично аз намирам, че възпитанието, в частта му, в която разграничавам от образованието /за мен не се покриват/ е домашен приоритет, а образованието- домашен и училищен такъв.

# 80
  • Мнения: 3 740
И все пак аз не съм Ка, Бо, Ал или Ма.  Grinning Нито ти си ми Ал, Ив или Бо.

Разбрахме се.  Grinning Мир. Peace

С удоволствие ще прочета диалозите. Благодаря. Обичам диалози.

Няма да те тълкувам повече, обещавам. Но ще изразявам несъгласие, когато имам такова.

По темата, образованието е единствено и само възпитание.
Добре, защо тогава имаме две думи за едно и също нещо? Езикът не търпи излишъци - ако имаме две понятия, значи има някаква разлика, каквато и да било, между тях.
Ще се съглася, че образованието възпитава. Възпитава всичко, с което детето влиза в контакт. Но няма да се съглася, че възпитанието е единствената цел на образованието. Ако мога да го представя схематично - образованието е процесът, който дава информация, а възпитанието е процесът, който подрежда тази информация в ценностна система. Много е опростенческо, но ще се примиря с това за по-голяма яснота.

Кабо Алба, добре де, ти го възпитаваш у дома като свободен човек, а то после бива помляно в училищната мелница.
Е, никъде не съм казала, че защитавам училищната мелница. Нито пък, че знам как да бъдат намалени отрицателните ефекти от нея. Обаче нека да си даваме сметка, че живеем в реален свят - и по-важното, децата ни живеят в реален свят - който е далеч от нашите идеални представи за мястото, което бихме искали да обитаваме. Можем да се съпротивляваме на влиянията на външния свят, можем да се опитваме да ги тушираме, можем вкъщи да показваме друг модел - но не можем напълно да ги изключим. И, колкото и да ни е мъчно, трябва да се примирим с това и да действаме в реалността, в която живеем. Извинявам се за високопарността.
Та, като говорим за образование и възпитание - това също е част от него: да научим децата си да живеят в реалността, такава, каквато е. Което не изключва картинката на реалността, към която се стремим.

# 81
  • Мнения: 24 467
Двете понятия определено не се покриват. Тук дадох моето виждане само относно образованието и то съвсем на кратко. За възпитанието съм писала в друга тема. Поради тази причина смятам, че изграждането на ценности и приоритети, като част от възпитанието, е основен ангажимент на домашната среда, въпреки че следва да бъде засегната в училище и в останалите форми на организирана дейност, включително и в държавната политика, посредством законодателството и изпълнението на правните норми.

# 82
  • Мнения: 494
Хубави цели сте оформили. Съгласна съм с повечето от тях. Вяра добре е разделила основните етапи в образованието.
А за да бъдат постигнати поне половината от целите, за които говорим, трябват здрави основи.
Много е важно човекът, който ще бива образован да е подготвен за това. А тази подготовка се осъществява в семейството и тя не е само до първи клас, тя е постоянна. Още трябват и добре подготвени образователи, които да знаят какво целят.
Учениците трябва да знаят, защо ходят на училище, трябва да имат цел и да я преследват, а не само да отбиват време. Учителите трябва да предразположат учениците си към знанието, да ги накарат да мислят и да искат още. Горните две неща в момента не са изпълними навсякъде. Причини много. И не на последно място(без да политизирам) тези, които са отговорни за контрола по изпълнение на този процес не бива да спират и едните(ученици) и другите(учители) да преследват тези цели.

   Нещо такова исках да кажа с предния ми пост, като се опитах да "нарисувам" как на практика би изглеждало едно училище, което има такива цели.
 Има и още нещо-образованието трябва да е такова, че да ти позволи да се докоснеш до максимално много неща, да намериш своето място, призвание, ако щете, да пробваш своите възможности и дарби, да разбереш в кое си най-добър, за да се ориентираш-точно заради това си представям една страшно богата и разнообразна база и съоръжения и пр.
  Целта на образованието, освен да ориентира и обогатява със знания децата, трябва и да подпомага домашното възпитание-мисля,че го казах и преди...А за изпълнението на тази цел трябват педагози с невероятно сериозна подготовка, душевност и интелект (да кажем такива , като на героят на Робин Уилямс в "Обществото на мъртвите поети"), което пак води до вечната ми "песен", че не всички могат да са учители и много малко от сегашните трябва да са такива. Че това е призвание и невероятна отговорност (да не говорим, че от един момент нататък, учителите стават далеч по-важни фигури във възпитанието от родителите).
  Накратко, според мен целта на образованието (и  училището, в частност) е да развива потенциала на децата, да ги подготви, доколкото е възможно за предизвикателствата в живота, да им дава практически знания за света, да ги научи да мислят, да им покаже красотата на това да се разсъждава, да ги одухотворява. За да могат, в крайна сметка, да не живеят по инерция, за да са адекватни на живота после, ако щете . За да не "минат през него", ей така, между другото.

# 83
  • Мнения: 1 278
Няма да те тълкувам повече, обещавам. Но ще изразявам несъгласие, когато имам такова.

Изразяването на несъгласие е задължително дори.  Grinning Мир!  Peace

Въпросът ти за двете думи е много хубав. Оставям си го за домашно.
И не пишете прекалено много, за да мога да го изчета. ако имам късмет да мога днес Grinning

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще си позволя да направя малка вметка.
Всъщност, ние, хората, сме си научени да мислим и да подражаваме по подразбиране. Въпросът по-скоро е в поощряване и подобряване на процесите на учене и на канализиране и насочване на процеса на мислене и учене.
На Кронки жена му (може ли малко да съкратиш, че дълго се пише името ти) е права за това, че се гони определен ефект в стереотипине и съответна проява в поведението.
Не зная дали децата ни ще са от "власт-имащите", но определено не искам да са колелца в машината (пак Флойд) и да произвеждат хладилници.
Едно от най-хубавите черти на реалността е, че може да се променя.

# 85
  • Мнения: 11 324
Кабо Алба, не звучиш високопарно, може би щото и аз съм на такова ниво Joy
Споделяш на глас и моите мисли.
Вярна ще излезе приказката - малки деца - малки проблеми, големи деца - големи проблеми.
Много ще ми е интересно да споделиш, предвид, че твоите деца са доста по-големички от нашите, как ти се справяш с месомелачката.
Аз лично много коментирам с дъщеря ми. Сина само слуша, пък и кво ли му разбира още малката главица. Той има щастието, че от тази година (разбирай от октомври) въведоха нов подход на работа, взаимстван от шведите и ще му бъде по-лесно след това като тръгне на училище.
Жалкото е, че този подход все още не е желан и разбиран от началните училища и никой не поема отговорност да го въведе, изпробва или узакони. Нещата биха изглеждали далеч по-различни и по-приятни.
Клоуни като щерката не са желани, има огромно желание да бъдат превърнати в малки сиви мишчици и затова се боря всеки ден - клоуна да си остане клоун. Но съм обезнадеждена, че ще получа разбиране от ответната отговорна страна.

Като си говорим за различните думи, аз лично не бих могла да ги отделя, сякаш са взаимно свързани. Не мога да си представя образование без възпитание. Визирам още първите години на детето, още преди да проходи. Самото му развитие е образование, възпитанието е всъщност в този смисъл образоване в избрания от нас път, посока и цел. Как да се движи, как да се храни, кога да казва Благодаря и разни други дреболии са си чиста проба образоване, въпреки че говорим в тези случаи за възпитание.

# 86
  • В офиса
  • Мнения: 4 029
В момента нямам време да пиша и чета, но това е тема по която имам мнение. Така че "запис"

# 87
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Значи, първата ни работа трябва да е да отпишем децата от училище, защото ние и децата нищо не печелим.
Образованието до ниво 8ми клас (а не помня последно до кой го промениха) е задължително. Не можеш просто да отпишеш детето си. А после кой ще работи да плаща данъци?


Малка поправка - образованието е задължително до 16годишна възраст. Има разлика, защото може да си на 16 и да си примерно трети клас и на 17 не си задължен вече да продължиш в четвърти.

# 88
  • В офиса
  • Мнения: 4 029
Кабо Алма, Деметра, ще ви поканим вас двете на дуел. И двете знаете къде Simple Smile
www.estestveno.com

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
А публика пускате ли?

Общи условия

Активация на акаунт