как да кажа на наемателите от нова година да си плащат ''данък смет''?

  • 16 332
  • 115
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 108
Данък за сметта няма,а има такса смет!!!!!!!!!!!
Анекс можеш да подпишете ,ако те искат.
Така ,че си плащай-имота е твой!

# 106
Данък смет се заплаща от собственика на имуществото.

Именно. От къде на къде ще плащат те? Аз съм живяла 8 години под наем, данъци не съм плащала.
а ти боклука къде си го хвърляш в Петрич ли?че аз да ти плащам боклуците,които  идваш в София да правиш?по-добре ли е да им вдигна наема с 100 лв на месец от колкото да ми дадат 1 път в годината 80 лв за данък смет,/разделено на 12 месеца излиза по 7 лв на месец/.Освен това си плащам данък върху наема,който е малък като цена спрямо района и квадратурата,понеже са семейство и нямат големи възможности.Но вие ме убедихте че е по -добре да им го вдигна със 100 лева вместо да им искам един път годишно 80 лв  за  данък смет.

Не данък, а такса смет. Да, погледнато технически таксата смет наистина би било редно да се плаща от наемателя. Но до момента такса смет се е плащала заедно с данък сгради за година, така че е по-практично да си включиш сметта в наема.
Според грубата ми сметка, таксата смет е около 1% от наема за годината. Щом този процент създава такива дълбоки душевни терзания у дадения наемодател, и щом той все още не го е включил в изключително прецизното си калкулиране на наема (+- 1%), нека го добави.
Аз обаче силно се съмнявам, че цените на наемите зависят от това. Не съм виждал наем от 233,50. Също така се съмнявам, че наем от 300 евро, който се вдигне заради някакъв нововключен разход от 60 лв годишно би станал... 303 евро, нали? Просто лакомията си търси оправдания.

# 107
  • Мнения: 108
За информация:
може всеки имот който не се ползва да се освободи от така смет. За тази цел се подават документи до месец декември в общината.Наборът за всяка община е различен,защото това го решава Общинския съвет на сесия.Аз съм го правила и ми искаха документи от Енергото,ВиК,БТК, и Топлофикация.На решилите  да се  възползват от тази възможност желая успех !

# 108
  • София
  • Мнения: 2 435
Искам само да уточня, че данък сгради е данък, а такса смет - такса. Някои в темата ползват термина "данък смет", който е неточен. Кой да плаща тази такса е въпрос на договорка и на интереси. Имала съм наематели, които държат да си покриват такса смет, защото размера на наема е включен в заплатата му с лимит - искаше да си изпълни лимита до край, иначе все едно му намаляват заплатата Simple Smile

Аз също не съм съгласна с принципа на формиране на тази такса - в Гърция например, таксата е "закачена" към сметката за ток - т.е. нещо като процент от тока е - калкото по-висока ти е сметката за тока, толкова по-висока е и такса смет. Супер логично - ато си живял по-активно, значи си произвел боклук)))) Също така таксата се плаща заедно с тока - и то на всеки 2 месеца. Можеш да си платиш в пощата, в тяхната електрификация или ... в аптеката. Сериозно! Това всичкото го газвам, за да срававня ЕС и нас  smile3516

Т.е. в България се нарича такса, но е "еднаква" за всички, въпреки това е обвързана с ползването на имота, а не с притежаването му, но само на теория. На практика са го направили в Гърция. За други държави не съм 100% сигурна как е. Затова е и толкова спорен въпросът кой да я плаща. В интерес на истината, ако собственика на имота е осигурил достатъчно добри условия в жилището си, достатъчни, че да иска по-висок наем, нищо няма да му стане да си покрива такса смет.

 В Германия (пак пример, ама това знам) ако обявеният наем за жилище е 550 Е и се уговорят за срок от три години, първата наемодателят прави отстъпка - 500Е, за двете следващи - 550. Там обаче не може да се уговориш за три години и да изчезнеш на първата след като си ползвал отстъпката. Такива бяха условията по наема на един приятел.

Във всички случаи отношенията собственик-наемател трябва да се много добре зяснени от самото начало, за да протичат гладко. Защото и двете страни имат за цел да са си от взаимна полза. Затова по-добре да не се караме, а да мислим градивно) smile3525

# 109
  • София
  • Мнения: 932

А и да питам как реши, че хората който са от София  не живеят под наем. Хората създават семейства, искат да са самостоятелни понякога дори и с риск да не живеят в собствено жилище.
Дам ние сме такива и честно казано предпочитаме да плащаме наем, отколкото да се налага да се съобразяваме с правила наложени от родителите ни. Опитахме не се получи,стигнахме до раздяла. От 3 години сме под наем и ни е много,много по- добре така -особено на мен.
По темата хазаите ни не искат да плащаме данък смет , нито пък разни други данъци  ooooh!.
Според мен авторката на темата освен, че е нахална, се оптва и да разгори вечният спор тук между столичани и провинциалисти. Което говори за ниското й ниво на култура според мен.
Та не знам кой е селянина в случая.

# 110
  • Мнения: 121
Мога да кажа само как в Германия се процедира с таксата смет. Плащаме на наемодателя студен наем (твърда сума, която за 4 години не е променяна) + допълнителни разходи, които включват: ток стълби, почистване на стълбището, такса смет, годишната проверка на газовия бойлер (задължителна е). Таксата смет се определя по това, колко кофи са ти необходими, за да поберат боклука ти. И няма значение дали съседа ти не си смачква предварително опаковките и по този начин трупа голям обем боклук. Проблемът е на хората от входа. Веднъж в годината се прави изравнение на допълнителните разходи и ти получаваш сметката. И въз основа на изравнението, могат да ти качат сумата за доп. разходи.  Допълнително всеки естествено си сключва договор за ток и газ и си ги плаща сам. Така ми се струва честно.

# 111
  • София
  • Мнения: 15 232
Тези дни мои клиенти-наемодатели, сключиха договор за наем на магазин.
Наемателят предложи свой проект за договора. В него беше предвидена клауза, че такса "смет" е за сметка на наемателя.
Така че занапред тази уговорка очевидно ще добива популярност.

# 112
  • Мнения: 950
А аз да питам наемодателите - искат да получават повече пари от наем, но колко от тях са правили ремонт на жилището, което отдават под наем. В чужбина е прието на 5 години (ако не се лъжа) наемодателя да прави ремонт, който е за негова сметка.

# 113
  • Мнения: 121
Bi_k, какъв ремонт имаш предвид? До момента сме живели в 2 квартири в Германия. В едната трябваше всеки наемател, при напускането сам да боядиса с бял латекс стените и таваните на стаите. Тази ни квартира се даваше без тапети и подови настилки в стаите (банята е напълно готова, а кухнята беше само с плочки по пода и на стената, там където трябва да са шкафовете). При напускането, трябва да се остави на същото дередже. Не съм чула наемодателя да е длъжен на 5 години да ремонтира какво да е било, ако всичко е ок.

# 114
Аз като наемател вече седем години ,не плащам данък смет.Но плащам всичко друго.Също  имам договор с хазайката.Първата година 2000 тя също поиска да плащаме,но тогава аз намерих  разпоредба където изречно пишеше ,че собственика ,а не наемателя плаща данъка.Дали са се променили нещата ,провери си.
Е ти ем вземаш парички за наем ем искаш и данъците ти да плащат.На който си е апартамента той си поема всички останали разходи.Стига алчност бре хора съвземете се малко.

# 115
  • Мнения: 22
И аз смятам ,че не е редно таксата смет да се плаща от наемателя, поне до сега в жилището, което живеем не са го изисквали , но от скоро наех помещение за офис и собственика го включи като условие в договора за наем.Мисля че е по-добре да си е включено в наема ,отколкото да се изисква допълнително, някак си ми се струва грозно и дребнаво ,при условие че разчитат на това, да не си декларират тези доходи от наем и специално моя наемодател се накриви, когато поисках да се завери нотариално договора.

Общи условия

Активация на акаунт